P1 omt er ooit een kindermuseum Sint- N iklaas? De fascinerende wereld van Vera Neels tekenwedstrijd Jos Hoste Verd een sukses in Temse ntoonstellingsprogramma 1986 van de Sint-Niklase kunstakademie Syka Dendermonde zet vierde werkjaar in Poppenspeler Jozef Van Den Berg in Sint-Niklaas De Voorpost -17.1.1985 - 21 PI donderdag 9 januari jl. h«d in de raadszaal van Opmerkzame neuzen had- jaarshapje van de akade- (zie elders in dit blad). De 'Sint-Niklase akademie traditiegetrouw de jaar- den ondertussen al opge- mie). Dat gaf K. Mechiels de BBL in Sint-Niklaas ver- imppirt Hat ar van aniera w». gelegenheid om uitvoerig leent in mei e.k. onderdak nt-Niklase akademie traditiegetrouw de jaar- „i nieuwjaarsreceptie en perskonferentie m«rkt dat er van enige - - lts Onder de geschilderde portretten van de geen sprake m te gaan op het tentoon- -au. j i j was. En mderdaad, m het stellingsprogramma 1986 [biedwaardige voorzitters van de akademie ver- ^<5^^ zaaltje werden van de akademie. 0e Ikomde ondervoorzitter Rik Bosteels de talrijke verwoede pogingen onder- Na «de akwarel» die reeds dokumentaire fotografie of nodigden. Hij richtte zich opvallend uitgebreid n0men om de wafelijzers in december '85 opende, geschiedenis schrijven met I de persmensen: «Kunstkritiek zou uit de dikke warm te krijgen (ter atten- gaat veel aandacht naar de een kamera. Een verzame- 1 Dale moeten geschrapt worden» zei hij o.a. «De tie van de onwetende lezer: overzichtstentoonstelling ling foto's, die pas echte van de pers zou moeten zijn: de mensen zip het originele, de grote fototentoon stelling: «Sint-Niklaas foto grafisch gezien». Een brok ien en hen schoonheid en goedheid bijbren- en verder helpen uitdragen». Ook direkteur Mechiels sprak in die zin. Helemaal niet okend met deze opvattingen nam hij «Kunstza- 1» van de Vlaamse tv op de korrel: «Het lijkt erop se daar in de studio's te Brussel beschaamd zijn eigen mensen en over echte kunst, respekt de eigen aard is er ook al niet bij. Wij wijzen experimenten af, maar de rommel die daar 1 getoond wordt slaat nergens op». als een pauw - zoals klemtoonde de waarde die als het over «zijn» de stadsbestuurders hech- demie gaat - kon K. ten aan de akademie voor hiels weer eens de lof- schone kunsten. «Die waar- opet steken. Pittig ge- dering wordt best uitge- id en doorspekt met drukt», zei hij, «door de kdotes waren de verha- aanwezigheid van het bijna over het voorbije en toe- voltallig schepenkollege en tige tentoon8telling8- de stadssekretaris». over het «andere» Ook andere, opmerkelijke el waar ze ons benij- gasten gaven door him aan- over de bestuurskom- wezigheid uiting aan hun van de akademie die bewondering voor de aka- tot een echte demie: gedeputeerde De ndenkring, over het ve- Cuyper, senator P. Mat- erk en de trots om di- thys, rijksinspekteur A. eur te zijn en over de Tersago, erevoorzitter T. Ie samenwerking met Bosteels, en de burgemees- stadsbestuur. ter van Stekene. epen D. Anthuenis be- traditiegetrouwe Vera Neels in het Stedelijk waarde zal krijgen als Sint- Museum te Sint-Niklaas Niklaas niet meer zal zijn Sint-Niklaas. De akademie stelde het jaarprogramma voor. Anthuenis herkent u (staande) direkteur Karei Mechiels en (lv) Sint-Niklaas. Bij de voorstelling van het jaarprogramma van de akademie waren o.m. present Etienne De Cuyper, provinciaal bestendig afgevaardigde, en de Sint-Niklase PW-er Ludovic Somers v) wat het vandaag is. De leer lingen van de akademie- klassen fotografie verzor gen deze tentoonstelling. De 21 jeugdateliers van de akademie zullen voor de grote vakantie de stadsza- len omtoveren in een echt sprookjesparadijs. Als voorbereiding op een natio nale tentoonstelling zal iedereen de kreativiteit van de kinderwerken kunnen bewonderen. Bij dit onderdeel bleef de direkteur wat langer stil staan. Zijn droom is, ooit eens een kindermuseum te kunnen oprichten en uit bouwen. De geestdrift waarmee hij daarover praat werkt aanstekelijk, zijn en thousiasme is nauwelijks in te tomen. Hoewel zijn verzuchtingen daarom trent (nog) geen gehoor vinden «leeft» het allemaal reeds in zijn verbeelding: kinderen en ouders die de sprookjeswereld bevolken, omringd door tekeningen, kollages, skulpturen die anders onherroepelijk ver loren gaan. Van 23 november tot 15 ja nuari is de «nationale» ten toonstelling gepland. Dit keer komen de beeldhou wers aan de beurt. «Echte» beeldhouwers, want men gaat op zoek naar de ate liers waar nog echt gebeeld houwd wordt, zonder expe rimenten en keramische skulpturen echt uit te slui ten. De tentoonstelling is voorzien in het stedelijk museum. In december (en waarschijnlijk in de nieuwe tentoonstellingszaal van de Naast kuituurschepen Daan leden van de familie Bosteels Cipierage op de markt) krijgt «het pastel» ook een heruitgave. Zoals bij de akwarel zal ook hier een merkbare evolutie te zien zijn. Tenslotte is er ook nog een tentoonstelling van het atelier «Derde leef tijd', eveneens in de Cipie rage. Exakte gegevens zijn nog niet voorhanden. Welbeschouwd staat de akademie (en het stadsbe stuur) voor een nieuwe, grote uitdaging. Dat het ook deze keer vlot zal verlo pen, de moeite waard voor de vele kunstminnaars, staat buiten kijf. Trouwens, de eerste resultaten van het begonnen tentoonstellings- jaar zijn nu al merkbaar. Sukses! Jo.Sm. q "iedelijk museum in Sint-Niklaas it stedelijk museum van Sint-Niklaas heeft larschijnlijk nog nooit zoveel volk tegelijk fr de vloer gekregen als bij de opening van tentoonstelling Vera Neels, op zondag 12 ïuari jl. Al wie naam heeft in de politieke, oilturele en kunstwereld van Sint-Niklaas en 1 dlgeving was present. Uiteraard ook grote langstelling vanuit de Sint-Niklase akade- \e wereld. e óepen D. Anthuenis acht- personaliteiten persoon- te verwelkomen. Een 1 vaa besluit, ook wij geven ;lbm namen want de kans Vcjroot dat er iemand ver- Ie to wordt. en tr wie het nog niet wist 1 ge de schepen een korte palklaring op de vraag. waarom een tentoonstel- Noels? Op 1 september 1985 ging Vera Neels, lerares aan de stedelijke akademie voor schone kunsten te Sint- Niklaas, officieel op rust. Het is dan ook gebruikelijk dat een afscheidnemende leerkracht een individuele tentoonstelling wordt aan geboden door de akademie en het stadsbestuur. Inleider R. Smits, ere-rijks- inspekteur, zag het niet en kel als een geschenk voor Vera Neels, maar veeleer als een geschenk van de gevierde aangeboden aan al haar leerlingen, bewonde raars en kunstminnend Sint-Niklaas. Niet geplande huldeblijken en bloemenin- terventies ten spijt, hield burgemeester P. De Vidts nog genoeg niet-gezegde en persoonlijke woorden van waardering en respekt over om met een heildronk de tentoonstelling te openen. Ruim 130 werken van Vera toonstelling Vera Neels in Sint-Niklaas. Nooit was er zoveel volk bij een vernissage in Wase hoofdstad (lv) Sint-Niklaas. Kunstenares Vera Neels (lv) Neels hangen dicht op el- zijn voor het eerst te zien, kaar gepakt in de tentoon- evenveel werken werden te- stellingsruimteuitlopend rug naar huis meegenomen in de zaal Mathys-Vanne- omdat er te weinig plaats ste. Vele van deze werken was. De bezoeker die de za len binnentreedt moet wel eventjes wennen. De eerste indruk is een verkeerde in druk. De doeken lijken op het eerste gezicht donkere objekten tegen een witte muur. Als men dan in de tail gaat kijken ziet alles er heel anders uit. De donkere kleuren blijven, maar lich ten op door het rijkelijk ko loriet. Elk doek is een open baring, een warme weer spiegeling van geborgen heid. AI ligt melancholie niet ver van levensblijheid, nergens lijkt de droefgeestigheid het te zullen halen. Met on gelooflijk veel technisch kunnen wordt het licht in de doeken gebracht. Ge dempt licht weliswaar, maar zorgvuldig in het kleurenpalet ingepast. Er straalt rust uit de wer ken van Vera Neels, een merkwaardige sfeer van iets dat volbracht is, iets dat «af» is, waar niets meer aan veranderbaar is. Het stille ven, de menselijke figuur: het zweemt allemaal naar volmaakte harmonie. Het is stil en broos in de wereld van Vera Neels, en toch straalt elk doek «leven» uit. Haar stijl is vrijwel uniek, met weinigen te vergelij ken, daarom ook te genie ten als een wonderlijke wereld. Veel woorden zijn hier ei genlijk niet op him plaats, ze doen onrecht aan het kunstwerk. Kijk dus goed, onderga het prachtig werk. Sint-Niklaas. «Moeder en kindwerk van Vera Neels (lv) droom weg in een vreemde wereld en bewonder de fas cinerende uitdrukkings vormen van Vera Neels. Op 52-jarige leeftijd (1977) hield Vera Neels haar eer ste, individuele tentoonstel ling te Heist-op-den-Berg. Zes jaar later had Antwer pen de eer. Nu van 12 ja nuari t.e.m. 9 februari 1986 in het stedelijk mu seum te Sint-Niklaas. Ope ningsuren: weekdagen var 14 tot 17 u., zondagen van 10 tot 13 u. en van 15 tot 18 Syka, de vriendenkring van de Dendermondse Aka demie voor Schone Kunsten zet eerlang zijn vierde werkjaar in. Dat gebeurt met een tentoonstelling gewijd aan de tekeningen en skulpturen van Robert Vandereycken. Deze tentoonstelling loopt in de ge zellige ruime bovenzaal van de akademie van 24 januari tot en met 7 februari en men kan er terecht van dinsdag tot vrijdag van 17u30 tot 19u30 en tijdens de weekends van 14u30 tot 17u30. Ter gelegenheid van de opening van het vierde werkjaar, wordt ook een meerkleuren lithografie van Mare Bosseleers voorgesteld. Marc Bosseleers is leraar aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten te Dendermonde. Vermelden we ook nog dat de tentoonstelling zal worden ingeleid door de heer R. Evrard, voorzitter van Syka. de vierentwintigste keer werd in Temse de nwedstrijd voor de jeugd «Ereprijs Jos Hoste» Irganiseerd. Tijdens de prijsuitreiking zat de entelijke schouwburg vol met ouders en kin- en. Dit jaar hebben 46 scholen uit 25 gemeenten frtstreeks hun medewerking verleend aan deze 're tekenwedstrijd. remirzitter Robberecht had gemene ereprijs Jos Hoste Lirden van dank aan het met eremedaille van het mi- Hieentebestuur, me- nisterie van onderwijs, als- meöw Joe Hoste en het mi- ook de ereprijs van burge- et terie van nationale op- meester Van Riet. Karolien lenling. Verder waren er Van Haute was deelneems- Jpraken van schepen ter van de tweede reeks en n Teel en de heer De Prins Kristel Herwege van de der jaar waren er 181 deel- de reeks. Beiden hadden zij Iers Er werden drie on- grote onderscheiding. Bij werpen per leeftijd op- de eerste reeks behaalde fgd. Isabal Van Haute de eerste eerste reeks was voor prijs. Tweede was Nele De deren van 6 tot en met 8 Cleen en derde Isabelle Le- handelde over «Win- clercq. Vierde was Gilles Hier namen 74 Boone. Bij de tweede reeks n deel. Een behaalde Laurent Sijs de was voor kin- grote onderscheiding. Ina en.en van 9 tot en met 11 Van Brussel werd tweede >P bedoeld en handelde en derde Nioo Hoyweghen. 1 ut «In de keuken». Er na- Bij de derde reeks werd voor deze reeks 63 kin- Mark Rooms de eerste ter- deel. Een derde reeks wijl Nicole Van Laeken de voor kinderen van 12 tweede werd. Stefan Borgh- met 15 jaar en het graef werd derde in deze «opgelegd reeks. Verder mochten ook 44 jeugdigen na- de andere kinderen alle- aan deze reeks deel. maal een herinneringsdip- '"1 Van Haute en loma en een prijsboek ont- Herwege zijn dit vangen. IJ de algemene laureaten De oudleerlingenbond van tekenwedstrijd Jos de akademie en vakteken- 5. Ite. Zij bekwamen de al- school had rond deze teken wedstrijd ook een tentoon stelling van deze werken georganiseerd in de klaslo kalen van de school op de eerste verdieping ter gele genheid van de openklas- dag van de akademie en vaktekenschool. Op het programma van 1986 staat ook nog het jaarlijks bal. Dat gezellig samenzijn gaat door op zaterdag 8 fe bruari. In maart zal er een tentoon stelling zijn van kunst schilder Pat Harris, leraar van de school. Eind juni zullen de werken van de leerlingen der akademie tentoongesteld worden, ge volgd door de prijsuitrei kingen. September is voor de akademie en vakteken school van Temse een be langrijke maand. Dan vangt immers het jubeljaar aan van het 25-jarig be staan van de oudleerlingen bond. Op zaterdag 20 sep tember zal de 25ste keer de tekenwedstrijd voor de jeugd «Ereprijs Jos Hoste» doorgaan. De raad van beheer van de oudleerlingenbond bestaat momenteel uit voorzitter Robberecht, ondervoorzit- ter-sekretaris Edmond Co- lyn, hulpsekretaris Marcel Meersman, penningmees ter Robert Pijl en koördina- tor Thérèse Santens. Ver der zijn er nog 8 be stuursleden en 2 raadge vende leden. Van de 330 leden zijn er 17 ereleden, 99 steunende leden en 214 werkende leden. De steu nende leden betalen 200 fr. terwijl ereleden vanaf 500 fr. opgenomen worden. M.R. Jozef Van Den Berg, ooit begonnen als poppenspeler die met een tent door ons land reisde, heeft zich ontwikkeld tot een solo-akteur van formaat. Poppen spelen nog altijd een grote rol in zijn optreden. Voor Jozef Van Den Berg zijn poppen geen virtuoze bewegingsspelletjes, het zijn levende wezens, hij luistert naar ze, laat ze uitpraten, knuffelt ze, leeft en slaapt er mee. Hamme. In de feestzaal van het Hamse gemeentehuis stelt kunstschilder Jean Ceelen zijn werken tentoon (vh). «Ik praat ook buiten de voorstellingen wel met mijn poppen. Dat doe ik om hun karakter vorm te geven. Het zou voor iedere akteur goed zijn eens met poppen te werken. Het zijn dode dingen die je helemaal zelf tot leven brengt. Ik ben geen buikspreker, die verbergt dat het niet de pop, maar hij is die praat. Toch weet ik dat ook bij mij de poppen zelfstandige wezens worden. Hoewel ik geen enkele moeite doe om mfezelf buitenspel te houden». In «De Geliefden» is Jozef Van Den Berg met zijn poppen- liefde gestrand op een eiland, gezeten op een hutkoffer. De koffer is zowel telefooncel, als schip, slaapruimte en onderkomen voor de familie die Jozef Van Den Berg op sleeptouw heeft genomen. U bent de inboorlingen. Wie twee uur wil worden meegenomen naar de wereld waar poppen een ziel hebben en meer dan je voor mogelijk zou houden, doet er goed aan «De Geliefden» niet te missen. Op woensdag 12 februari te 20u30, in de stadsschouw burg Sint-Niklaas. Inkom 200/250 fr. Organisatie: Stadsschouwburg Sint-Niklaas i.s.m. De Spiegel. Reservatie: Stadsschouwburg, R. Van Britsomstraat 19, Sint-Niklaas, tel. 03-776.35.75.

De Voorpost | 1986 | | pagina 21