Tentoonstelling «De Wereld in Beeld» in Aalst Ivonne Lex met «Een bijzondere dag» in Sint-Niklaas Markante theaterprodukties in Sint-Niklaas De Schakel Aalst vloog over het koekoeksnest Toneelgroep «Eigen Schoon» van Berlaarse school weer op de planken Zeels Jeugdtheater Rhetorika op de planken met de h musical «De Schoorsteenput» va Jan De Wilde in Dendermonde Buggenhoutse Fotoclub De Lens organiseert wedstrijd himsel Rhetoi 22 -17,1.1985 - De Voorpost Leopold III Fonds voor natuuronderzoek en -behoud In de lokalen van de G-bank, Nieuwstraat Aalst, kan u tot en met vrijdag: 31 januari terecht voor een tentoonstelling georganiseerd door het Leopold Hl-Fonds voor natuuron derzoek en natuurbehoud. De tentoonstelling die U in Aalst kunt bezichtigen bestaat in feite uit twee delen. Het eerste deel is een reeks van 102 kleurenfoto's die samengesteld werd uit fotomateriaal dat van recente expedities werd meegebracht. De foto's werden uitgeko- heeft gevoeld voor de na- zen volgens drie kriteria tuur en de volkeren. De die evenwel niet altijd in Vereniging die samenge- deze volgorde gehanteerd steld is uit binnen- en bui- werden: hun wetenschap- tenlandse personaliteiten pelijke waarde, hun artis- heeft als voornaamste doel, tieke waarde en tenslotte de studie en de bescher- omwille van de diversiteit ming van de natuur in de van de onderwerpen. Elke ruimste zin te bevorderen, foto is een reprint uitgaan- Dank zij Belgisch en bui de van een origineel diapo- tenlands mecenaat werden sitief 24 x 36 mm. In de aldus wetenschappelijke rijk geïllustreerde katalo- opdrachten, expedities en gus wordt een uitvoerige publikaties gesteund en be- beschrijving van de opna- kostigd. men gegeven. Het tweede Ter gelegenheid van het deel omvat 72 foto's die per- tienjarig bestaan van het soonlijk door Koning Leo- Leopold Hl-Fonds werd het pold werden uitgekozen. Zij initiatief genomen om een werden gerealiseerd tijdens aantal verwezenlijkingen talrijke expedities waaraan van het Fonds in een foto- de Koning zelf deelnam in tentoonstelling ook voor de subtropische en tropi- het grote publiek kenbaar sche wouden. Vele foto's te maken. Deze tentoonstel zijn in zwartwit en dateren ling kreeg gestalte dank zij van 50 jaar geleden; som- de milde steun van de Gene- mige werden genomen met rale Bank en van talrijke een gewoon boxje 9 x 9. Zij fotografische firma's, getuigen echter van een Het Leopold Hl-Fonds subliem vakmanschap en speelt tevens een aktieve rol van een onstuitbare liefde om in derdewereldlanden te en bewondering voor de helpen bij het oprichten en natuur. het beheren van Nationale Parken. Het Leopold Hl-Fonds Tenslotte heeft het Leopold In 1972 werd door toedoen Hl-Fonds aktief deelgeno- van Zijne Majesteit Koning men aan de oprichting en Leopold HI, het Leopold HI- het funktioneren van een Fonds voor Natuuronder- marine biologisch station zoek en Natuurbehoud op- dat door de U.L.B. geïnstal- gericht. Aan de basis hier- leerd werd op het eiland van lag de intense belang- Laing in Papoea Nieuw- stelling die de vorst steeds Guinea. Hieraan werd de oprichting van een nieuw wetenschappelijk tijd schrift gekoppeld met als titel «Indo-Malayan Zoolo gy», waarin de werken van vooral Belgische vorsers die het Indo-Pacifische ge bied bestuderen, gepubli ceerd worden. Dank zij het Leopold Hl- Fonds verhoogt ons land daadwerkeüjk zijn bijdrage tot de vooruitgang yan het wetenschappelijk onder zoek in diverse disciplines. Grote verscheidenheid De tentoonstelling toont een verscheidenheid aan dokumenten, vergaard tij dens tientallen expedities vaak naar moeilijk toegan kelijke gebieden: de be sneeuwde bergtoppen van het Kenyamassief, de Kala- hariwoestijn, koraalriffen van de Pacifische Oceaan, de flanken van de Hima laya, de Andamaneilanden, Papoea Nieuw-Guinea, het Indonesische evenaars- woud, de Galapagoseilan- den, het oerwoud en de sa vannen van Zuid-Amerika, enz. Een betoverende we reld waarin Belgische en buitenlandse vorsers ge werkt en verzameld hebben en waarin zij niet alleen de flora en fauna, maar ook de meest uiteenlopende men sengroepen bestudeerd hebben: Papoea's, Indianen, Negrito's. Enkele van deze volkeren waarmede kennis gemaakt werd, waren toen reeds en zijn nog met uitsterven be dreigd, De studie van hun kuituur kan ons evenwel helpen bij het verwerven van kennis omtrent het we zen van onze beschavingen. Anderzijds werd het onder zoek van fauna en flora sterk aangemoedigd, zodat op dit ogenblik reeds meer dan honderd wetenschap pelijke publikaties versche nen zijn, gebaseerd op bota nische en zoölogische ver zamelingen die bijeenge bracht werden tijdens we tenschappelijke expedities, door het Leopold Hl-Fonds gepatroneerd of betoe laagd. Elk jaar worden nieuwe dier- of planten soorten verzameld, en be schreven door deskundi gen. Onze nationale verza melingen werden in de voorbije tien jaar, alleen al dank zij het Leopold Hl- Fonds, verrijkt met enkele honderdduizenden exemplaren van dieren en planten, wat voor ons land een ongeëvenaarde aan groei van zijn natuurhisto risch patrimonium bete kent. LH Koning Leopold op de brug van de Baliem tijdens een expeditie in Irian Jay a in Indonesië in 1973. Tijdens de laatste twee weken van deze maand januari biedt de Sint-Niklase Stadsschouwburg enkele opmerke lijke teatervoorstellingen. Donderdag 30 en vrijdag 31 januari valt er te lachen met de nieuwste show van Urban us. Op maandag 27 januari speelt Alex Willequet er solo het stuk «Damiaan», waarover we u volgende week meer informatie brengen. Maar een toch wel opmerkelij ke tea terprestatie brengt het Tea tergezelschap Ivonne Lex op maandag 20 januari met «Een bijzondere dag». De film van Ettore Scola beeld van «de sterke man», «Une giornata particolare» een beeld dierbaar aan het kende in alle landen veel fascisme. sukse8, de teaterbewerking volgt de film van dichtbij. Deze film werd immers voor toneel bewerkt door Gigliola Fan toni en Rugge- ro Maccari. Frangoise Petit, van het Théatre 8ème uit Lyon, regisseerde het stuk bij het Toneelgezelschap Ivonne Lex, waar Ivonne Lex zelf, direkteur Frans Maas en Lia Lee de hoofd rollen vertolken in deze kreatie voor Vlaanderen en Nederland. Een stuk dat vo rig seizoen (van april tot juni) met sukses bij toe schouwers en kritici te Ant werpen volle zalen lokte. Een aanrader dus! Waarover het gaat? Zij is huismoeder; eenvou dig, zonder kuituur en om sentimentele redenen aan hanger van het fascisme. Hij is een intellektueel, een homoseksueel, die hierom als kommentator bij de ra dio werd ontslagen door het fascistisch regime. Zij wordt door haar familie geminacht omwille van haar onwetendheid en hij wordt uitgesloten omdat hij niet beantwoordt aan het Aalst. Leopold II tentoonstelling of de verzamelde pers luistert (a) «Een bijzondere dag» is pre cies gedateerd: 7 mei 1938, de dag van het bezoek van Hitier aan Mussolini en Ro me. Heel Italië is op straat te vinden, behalve twee een- Het stuk legt niet de na druk op het fascisme, maar op de geschiedenis van An- tonietta en Gabriele. Het is het verhaal van twee eenza me mensen, van twee ver schillende kuituren die el kaar ontmoeten. Frangoise Petit zorgde voor een sterke, de realiteit over schrijdende spelregie. Ivon ne Lex en Frans Maas zet ten twee geloofwaardige, realistische personages neer, die toch de anekdo tiek overschrijden. Ook de andere rollen tonen mooi akteerwerk. Een teater- voorstelling die boven de doorsnee-teatermake steekt. Het Toneelgezelschap ne I-ex speelt dit stuk Stadsschouwburg te Niklaas op maandag nuari om 14 uur en dag 21 januari om voor de scholen en avondvoorstelling maandag 20 januari uur. n. d zaterdag 18, zondag 19 en maandag 20 januari brengt leefkring «De Schakel» in Netwerk, De Ridderstraat, kens te 20 uur stipt opvoeringen van «Een vloog over t Koekoeksnest» van Dale Wasserman naar Ken Kesey. 3 gang. 120 fr. Red uk ties: 80 fr. a vloog over het koe- en geef ze een goeie afstraf- ïksnest». vertelt het ver- ring van R.P. McMurphy besluit krankzinnig- «Proefkonijn» Ken Kesey d te simuleren om uit Kesey kent de wereld van in- gevangenisboerderij te men, waar hij een korte aftijd heeft te vervullen, in het, zoals hij zich dat orstelde, prettige leventje n een psychiatrische in- elling te verzeilen. Hij ordt toevertrouwd aan de org van zuster Rachel, een jepaald niet zachtzinnige tiran, die haar patiënten aan een beklemmend gezag onderwerpt. Geïntimideerd en lijdzaam geworden, zijn ze volledig overgeleverd aan haar ongebreidelde machtswellust. Haar afde ling is een vesting van dis cipline. McMurphy heeft haar spelletje door en be sluit een eenmanscampag- ne te voeren om haar mach teloos te maken. Wat als een grap is begon nen, wordt al gauw ijselijke ernst en hij begint een enorme verwoesting aan te richten op haar goedlopen de afdeling... zodat de grij ze zalen gaan schallen van plezier, woede en van leven. Tot ongenoegen van Rac hel, omdat hij... dekontrole en het systeem ondermijnt. Het hele systeem - zou het hun bedoeling geweest zijn om de perfekte Anti-ge neeswijze te vinden voor wat de mensen op deze afde ling mankeren dan kon den ze zich als volledig ge slaagd beschouwen. Intimi deer ze en hou ze slaafs. Bespeel in de eerste plaats de zwakheden waardoor ze gek geworden zijn. Stop het tuig vol met tranquilizers en als ze zich dan nog niet weten te gedragen, sleur ze dan naar de «shock-shop» stellingen uit eigen ervaring, .want na een korte periode als medisch proefkonijn voor drugs, heeft hij enige tijd in een gesticht gewerkt. De pa tiënten die hij daar heeft leren kennen, bevolken zijn roman. Keseys inzicht in de geestelijke noden van de mensen is zo voelbaar aanwezig dat men zich kan afvragen of geheel fiktionele personages eenzelf de intensiteit gehad zouden hebben. Keseys kompassie leidt tot de geheel imaginaire, mythische figuur van McMur phy, de verlosser die door de ellende van zijn medepatiën ten wordt bewogen zijn leven voor hen op te offeren. LH In de Sint-Niklase schouwburg worden de komende dagen enkele boeiende manifestaties op het getouw gezet. Een overzicht. Promenadekoneert Zaterdag 18 januari om 19.30 u musiceren het Promenade-orkest van de Munt en de jrastdirier»"»- ten Maurice Aerts, Robert Groslot en Walter Boey- kens Ook het Servaisensemble en de solisten Roel Dieltiens en André Van der Aa zijn te gast. Aanlei ding is het tienjarig bestaan van Jeugd en Muziek- Sint-Niklaas. Robert Groslot maakte een bewerking van «Wij gaan nog niet naar huis», ideaal als meezinger. Het wordt naar verluidt een koncert vol verrassingen en gags. Werken van o.a. Rossini en Liszt zijn te horen Men verwacht verder dat alleman zich eens «speciaal» uitdost voor dit Promkoncert. Het Land van de Glimlach Zondag 19 januari om 15.30 u wordt de operette «Het Land van de Glimlach», gekomponeerd door Franz Lehar in 1929 te Berlijn, ten gehore gebracht in de schouwburg. Sopraan Marie-Thérèse Maesen, sopraan Leentje Lootens, tenor Paul Gunst, tenor Koen Crucke, het koor van de Sint-Niklase muziek- akademie o.l.v. Kris Soetens, het Symfonieorkest van de stad Sint-Niklaas musiceren o.l.v. Edmond Saveniers. Eenzaamheid en fascisme Maandag 20 en dinsdag 21 januari kunnen de Sint- Niklase onderwijsinstellingen voorstellingen bijwo nen van het stuk «Een bijzondere dag», op te voeren door het Theatergezelschap Ivonne Lex. Maandag 20 januari om 20 u kunnen u en ik gaan kijken naar de «gewone» voorstelling. «Una giornata particolare» van Ettore Scola is voor al als film bekend, niet in het minst omdat Sophia Loren en Marcello Mastroianni erin optraden. Het stuk is gedateerd 7 mei 1938, de dag van het bezoek van Hitier aan Mussolini en Rome. Heel Italië is dan zal op straat, behalve twee eenzame heden: huismoeder Antonietta en intellektueel en homosexueel Ga-S brièle. Operette voor bejaarden Woensdag 22 januari om 14.30 u vindt in de„ aokouwburg vaal OlIll-WlKltlJUJ eeil Bpevtaio ling plaats van «Die Csardasfürstin», de operette! van Emmerich Kèlm&n. Alleen de derde leeftijders kunnen gaan kijken en luisteren hoe het Sint- Niklase Belcantogezelschap een en ander vertolkt, j. Ze kunnen tegen hooguit 20 frank kaarten bekomen i op de sociale dienst van het stadhuis. Zwijndrechts Saxofoonorkest Zaterdag 25 januari in de schouwburg, om 20 i optreden van de Zwijndrechtse blazersgroep ontstond uit de in 1848 opgerichte fanfare. Het orkest bestaat uit zowat vijfentwintig saxofooni Voor sommige programma-onderdelen wordt I orkest aangevuld door het Ariantekoor. De jongste! jaren verwierf de Zwijndrechtse groep heel wat onderscheidingen in binnen- en buitenland. Damiaan Genoegzaam bekend is de produktie «Damiaan», met Alex Willequet in de enige rol. Dit monoloc stuk werd in het begin van de jaren zeventig schreven door Aldyth Morris, een Ameri schrijfster uit Honolulu. Damiaan, verzorger i melaatsen, vertelt in het stuk z'n eigen verhaal, opvoering van 27 januari om 20 u wordt g seerd op initiatief van CMBV-Sint-Jozef. De op| brengst komt ten goede aan (uiteraard) de melaat-j senwerking van de Damiaanaktie. Urbanus Stampvol zit de schouwburg op de avonden van en 31 januari en 1 en 2 februari. Urbanus komt de Waaslanders en hun geestesgenoten opvj lijken. Eigen schoon, zo luidt de naam van de toneelgroep van de Sint-Mart inus school, een afdeling van het Heilige Maagdcollege in Berlare. De groep speelt op vrijdag 31 januari, zater dag 1 en 8 februari telkens om 20.00 uur en op zondag 9 februari om 19.30 uur een komische thriller van Michel Andre met als titel «Van de brandkast in de hangkast». Dirk De Vriendt voert de regie van het stuk, waar voor men een toegangsprijs vraagt van 100 fr. Men speelt in de parochiezaal van Berlare. Het stuk Van de brandkast in de hangkast is een Frans bou levardstuk dat twee decen nia geleden in Parijs volle zalen trok. Een kassukses dus. Geen wonder, want een van de hoofdrollen werd toen vertolkt door Bourvil. En dat betekent heel wat. Het stuk speelt zich af in een appartement in een flat gebouw in Parijs. De huur der van dat appartement, Antoine Perrinis nog niet terug van zijn werk, wan neer er wordt aangebeld. Vermits er niemand is om de deur te openen, doet de gast dat zelf, met valse sleu tels. Wie is die man? Het gaat hem bij nader inzien over de dader van de over val op een warenhuis, die wat dekking komt zoeken voor de politie die hem op de hielen zat. Maar de man heeft onderweg een meisje opgescharreld dat in al haar naïviteit een hold-up wilde meemaken, maar nu danig met de stuipen op het lijf zit. Voor een gehaaide dief is een dergelijke han delswijze natuurlijk alles behalve behoorlijk en het zal dan ook niemand ver wonderen dat zijn zwak voor het vrouwelijk schoon uiteindelijk zijn ondergang wordt. Kortom, met dit gegeven heeft men voldoende ingre diënten om een echte onbe zorgde avond te beleven, ritmk zij de spelers van de toneelgroep Eigen Schoon: Anita Benaerens en Vera Van Malderen nemen de vrouwelijke rollen voor hun rekening en de man nen zijn vertegenwoordigd door Jan Erauw, Tony Schuddinck, René Vanho- ve, Julien Van de winckel en Hugo Vercruyssen. To neelmeester is Amand De Kimpe en kunstschilder Ivo De Backer zorgde voor het dekor. Belichting en geluid zijn in handen van de ploeg bestaande uit Dirk De Cor- te, Paul Sacre en Luc Uyt- tendaele. De technische ploeg wordt gevormd door Petrus Dierickx en het lera renkorps en de grime is in handen van Jan Bosteels en Daniëlle Bruylandt. De leerlingen van de Sint-Mar- tinusschool, beroepsafde ling zorgden voor de kledij en Annick Van Malderen is voorzegger. Jeugdtheater Rhetorika no digt alle scholen, jeugdbe wegingen, groeperingen, toneelliefhebbers jong e: oud uit voor hun voorstel ling van de «Schoorsteen put». Een musical die word gepresenteerd als een fan tasierijk stuk, en gebrach' als een wervelende toneel show. Jeugdtheater Rheto rika deed beroep op vak mensen met beroepsmusi cus Steef Verwee van teater Arena, Robert Borremans van teater Poezien. Lut De Bolle (choreografie) en le den van de Zeelse groep ko- reo Piko. De Schoorsteen- put wordt gespeeld in regie van Frank Van Mossevelde. De voorstellingen hebben plaats in Feestzaal De Kroon op zaterdagen, 18 en 25 januari en zondag, 26 januari telkens om 14u30. Er is een speciale voorstel ling voor de oudere jeugd en de volwassenen op vrij dag, 24 januari te 19u30. Zoals gewoonlijk is er een tekenwedstrijd aan verbon den. De schoolgaande jeugd kan een mo winnen. Jeugdtheater zijn dertiende sei gaat, heeft in het reeds heel wat voor het jeugdtoi voeringen van o. tenvanger van «Zwerver», «De Ier», «De Pop van «Kabouters in de ren voltreffers, nu weer vol wordt uitgekeken Schoorsteenput» Op 31 januari organizeert «De Vlaamsche Vlagge» in de feestzaal van het Heilige Maagdcollege te Dendermonde voor de derde maal een kleinkunstavond. Dit keer werd een beroep gedaan op Jan De Wilde om met zijn avondvul lend programma het allicht talrijke publiek te boeien. Jan De Wilde is een Aalste- naar die daar op 1 januari 1944 het levenslicht zag. Hij studeerde sierkunsten aan het Sint-Lukasinsti- tuut te Gent, maar besloot de voorkeur te geven aan de vele zalen en zaaltjes die Vlaanderen rijk is om er zijn talent als kleinkunste naar te demonstreren. Hij maakte tot op heden vier langspelers. Muzikaal ge zien staat hij vooral onder Angelsaksische invloed en zijn teksten zijn over het algemeen ironisch-sarkas- tisch of absurd getint. Hij wordt begeleid door zijn vrouw Lieve op gitaar-bas en André gitaar-banjo. De avond gaat door om 20 uur en de toegang bedraagt 80 fr. in voorverkoop en 100 aan de kassa. Kaarten kari men bekomen bij Rik Van Belle, Mandekens straat 29 te 9360 Buggen- hout. Of bij Servaas Van Den Noortgate, Schoonaarde- baan 5 te Schoonaarde. Telefonisch kan men kaar ten bestellen op de num mers 052/33.45.64 of 052/ 42.36.38. Fotoclub De Lens heeft in de streek naam en faam weten te verwerven. Men organiseert een foto- en diawedstrijd waaraan kan worden deelgenomen door alle leden van de club, de leden van KWB en KAV. Het is voor de zesde maal dat deze wedstrijd wordtgeorganizeerd. Men heeft de wedstrijd zo breed mogelijk gehouden. Men heeft drie reeksen voorzien: dia's, kleurenfo to's en zwart-wit foto's. Het aantal inzendingen is be perkt tot 5 stuks van elk. Het werk moet persoonlijk zijn en mag nog niet eerder een prijs hebben gewonnen. Het onderwerp is vrij. De fotoclub bepaalt het aan tal prijzen dat zal worden toegekend, maar vast staat dat er al drie ere-prijzen zullen zijn: de prijs van de KWB, de prijs van burge meester De Landtsheer en de prijs van de Gemeente Buggenhout. In princiepe gaat de KWB prijs naar de beste sport- of ontspan ningsfoto, de meest foto wordt bedacht prijs De Landtsheer prijs van de natuurlijk naar ding die het best meente zendingen moeten ste op zondag 23 om 11.30 uur in zijn van Frans de, Kasteelstraat Buggenhout. De den foto's en dia's tentoongesteld en jekteerd tijdens het op 22 en 23 maart.

De Voorpost | 1986 | | pagina 22