Rotary Aalst-Noord: unieke studie- en beroepsvoorlichting Vlaamse Wijnmakersgilde Aalst heeft nieuw bestuur Twintig jaar Meisieschiro Joepie te Baardegem 3 In memoriam Kamiel Walgraef uit Erembodegem Aalsterse Stuurgroep Derde Wereld Actie Vredeseiianden ACV-CM-Aalst nodigt uit Toon Van Overstraeten: een volksuniër in de Waalse Raad te gast in Aalst Herschikking bij stadspolitie in Aalst Keizer Kamiel nodigt uit De Voorpost - 17.1.1985 - 7 Kamiel Walgraef, (1919-1976). Direkteur-Generaai R.T.T., Algemeen Sekretaris C.V.C. Zo lezen we op een naamplaat ten huize «Walgraef», Alfons Van de Maelestraat 37 te Erembodegem. Geboren te Neder-over- Heembeek op 25 deceralier 1919, en overleden te Aalst op 20 januari 1976. Kamiel zal in onze herinnering voortleven als een groot syndikaal leider in dienst van de mensen. Een man van het volk, die hun taal sprak, hun muziek waardeer de, en hun vriend bleef... Niet zonder reden alvast werd zijn naam vereeuwigd met het «Kamiel Walgraefplein» aan het station van Erembodegem. Thans, één decennium na het afscheid vinden wij het billijk een terugblik te werpen in het verleden en de figuur van Ka miel Walgraef nog even in her innering te brengen. Kamiel Walgraef kwam naar Erembodegem wonen. Kamiel liep eerst school in de gemeen telijke jongensschool en na dien in het St. Maartenskolle- ge te Aalst waar hij in 1938 zijn einddiploma Hogere Huma niora behaalde. Hij volgde ook lessen aan de Gewestelijke So ciale School te Aalst en stu deerde administratieve weten schappen, handelswetenschap pen en boekhouden aan de English Club (huidig Provin ciaal Handels- en Taaiinsti tuut) te Gent. In zijn studen tentijd werd hij «een Kajotter met hart en ziel». In 1942 huwde hij Paula De 1 Bolle en uit dit huwelijk zijn twee zoons en drie dochters geboren. Vanaf 1959 woont j het gezin in de Alfons Van de Maelestrat 37, te Erembo- I degem. j In 1939 is Kamiel Walgraef in dienst getreden bij de R.T.T., als opsteller, tien jaar later werd hij er onderbureauchef, in 1953 eerst - aanwezend bu- reauchef, in 1958 direkteur, in j 1969 bestuursdirekteur en in i augustus 1971 direkteur-gene- raai. In 1950 werd hij verkozen tot I lid van het Nationaal Komitee van het Kristen-Syndikaat van I Spoor, Post, Telefonie en I Telegrafie, Zeewezen, Lucht- I vaart, Verkeerswezen en j B.R.T. Vier jaar later werd hij I propagandist, syndikaal vrij- i! gestelde, voor de sektor R.T.T. en in 1963 - tot zijn 1 overlijden - Algemeen Sekre- j taris van zijn Beroepscentrale. In heel Erembodegem - zelfs ver daarbuiten - werd hij enorm geliefd om zijn alge meen dienstbetoon. En wat zijn politieke loopbaan betreft: in 1945 stond hij aan de wieg van het plaatselijk ACW en behoorde hij tot de initiatiefnemers die de CVP in het arrondissement Aalst stichtten. Veertig jaar geleden werd hij in Erembodegem tot gemeenteraadslid verkozen en werd hij lid van het arrondisse menteel hoofdbestuur van de CVP, funktie die hij waarnam tot 1952. In 1952 haalde hij bij de gemeenteraadsverkiezin gen, te Erembodegem, het hoogst aantal voorkeurstem men. Hij stond echter de plaats van burgemeester af aan Oscar De Cock, om zelf als schepen van Openbare Wer ken te fungeren. Lid van het arrondissementeel hoofdbe stuur van het ACV werd hij in 1947, en bleef dit tot 1961. Intussen werd hij ook voorzit ter van de CVP afdeling Erem bodegem. Aan Kamiel Walgraef werden verscheidene eretekens toege kend: Ridder in de Kroonor de, Ridder in de Leopoldsorde en Commandeur in de Orde van Leopold II. Op zaterdag 24 januari 1976 is Kamiel Walgraef, goede echt- Maandag 20 januari a.s. tien genoot, geestdriftige maat- jaar na het eeuwig afscheid - schappelijke en kulturele wer- wordt te 19u30 in de O.L- ker, rasechte syndikale leider, .Vrouw Hemelvaartkerk, op- in Erembodegem, onder enor- nieuw samengekomen om Ka- Rotary Aalst-Noord start op woensdag 22 januari een heeft Rotary Aalst een aan- projekt «Studie- en beroepsvoorlichting». trekkelijke informatiefolder Na jarenlange aktieve deelname op het gebied van be- uitgewerkt, welke samen met roepsvoorlichting bij scholen in de regio van Aalst, heeft eein antwoordkaartje via de Rotary zich gerealiseerd dat dergelijke aktmteiten meer ^okm aan d^eurfejaaratu- geval vaa nood iemand u,t de alleenstaande personen werd voor hen een alarmsys teem ontworpen, dat ze steeds bij zich kunnen cf Aalst. Wijlen Kamiel Walgraef uit Erembodegem (arch.). me volkstoeloop, te grave ge- Uit de toespraak, gehouden door de heer Benoit Desmedt, nationaal voorzitter van de C.V.C. op de begrafenis is ons steeds bijgebleven: «Goed zijn» was een tekenend ken merk van Kamiel. Goed zijn voor de anderen, zonder ver toon, zonder woordenkraam, voortdurend in dienst staan van allen, meewerkend met de Heer uit het Evangelie, om de mensenmaatschappij wat beter en wat gelukkiger te maken». Op 13 februari 1982, werd hem in Erembodegem postuum hul de gebracht door familieleden, vrienden, kennissen, persona liteiten uit de syndikale en po litieke wereld en leden van de Christelijke Vakbond van Communicatie-middelen (C.V.C.). Ten huize «Wal graef», Alfons Van de Maele straat 37, werd toen een naam plaat onthuld en aan het sta tionsplein van Erembodegem had een korte plechtigheid plaats waarbij meteen de naam «Kamiel Walgraef» werd ver eeuwigd in de benaming «Ka miel Walgraefplein». miel Walgraef te gedenken tij dens een Eucharistieviering.. en meer professioneel worden aangepakt in de schoot van Het an^oordkaartje - waarop de scholen zelf. naam, adres, eventueel tele- Aangezien Rotary zich tot taak roepskonsulenten» bij uitstek foon en beroepskeuze vermeld stelt om vooral nieuwe initia- zouden kunnen zijn, gezien staan - komt via de post bij tieven te initiëren in de be- vanuit bovenvermelde pro- Rotary Aalst terug. Vervol- roeps- en sociale sfeer, heeft bleemstelling. Veel vakrichtin- gens zal een van de leden, die zij zich de bedenking gemaakt gen zijn namelijk vaak in de het meest nauw verbonden is dat er een grote lakune is op eigen club ook aanwezig. met de gewenste studie/be- het gebied van beroepsvoor- Hierdoor is de gedachte ont- roepskeuze, kontakt opnemen lichting door aktieve beroeps- wikkeld, dat de leden van de met de betrokken student(e) beoefenaars. club gegadigden, op verzoek, voor een afspraak in zijn Jongeren staan in wezen dik- in hun werkmidden zouden bedrijf. wijls voor een dilemma om- uitnodigen en bij die gelegen- Deze dienstverlening is totaal trent de richting die ze willen heid meer nadrukkelijk laten belangloos en gratis en beoogt volgen na hun middelbaar, kennis maken met het beroep hoofdzakelijk jonge mensen te Niet enkel een juiste keuze dat achter een bepaalde oplei- helpen bij hun studie- en be- qua onderwijsinrichting, maar ding schuilgaat. Op die manier roepskeuze. eerst en vooral een goed in- hoopt men bij te dragen tot het zicht in de studiekeuze met het doorbreken van een mystiek Voor verdere inlichtingen om oog op het later beoogde be- die vaak bij jonge mensen be- trent dit projekt kan men zich roep is noodzakelijk. De laku- staat omtrent een beroepskeu- wenden tot de schoolhoofden ne die men konstateert ligt ze, zonder dat men zich reali- van de middelbare scholen uit vooral in het feit dat een ge- seert welke konsekwenties dit het Aalsterse, en eveneens tot richte individuele aanpak ont- beroep in de praktijk met zich Dhr. Mare De Smet, Voorzit- breekt. meebrengt. Op die manier wil ter Kommissie Beroepsaktie dan ook getracht worden om van Rotary Club Aalst Noord, «Het is maar goed, dat ons «Beroepsconsulenten» latere teleurstellingen te ver- Rammelstraat 12, 9310 Lede, dorp, deze rondborstige idea- Gezien de Rotary Club een mijden en beter de studiekeu- tel. 053/70.11.30. verzameling is van vooraan- ze en beroepskeuze op elkaar staande beroepsbeoefenaren af te stemmen. Alarmsysteem in een bepaalde regio, heeft Sinds enkele jaren gaat de aan- men zich gerealiseerd dat de Informatie dacht van Rotary Club Aalst- leden zelf hierdoor juist «Be- Ten einde dit doel te bereiken Noord speciaal naar bejaarde, list eeuwig zal herinnerd wor den. Hij hield zielsveel van zijn dorp...». (Gaston De Schepper) D.B. omgeving op te roepen. Dit vergt echter geld: vandaar een filmvoorstelling op vrijdag 21 maart 1986, 20 uur, in Ciné Palace, Schoolstraat te Aalst. Vertoning van «Het huis bij het gouden meer», met 3 Os cars, Henry Fonda, Katherine Hepburn en Ernest Thomp son. Toegangskaarten aan 300 F zijn te bekomen bij de leden van Rotary Club Aalst-Noord, alsmede door overschrijving op 293-0589353-36 met vermel ding van het gewenste aantal kaarten. Op de vertoning wordt gratis een verzorgde program mabrochure uitgereikt, waarin de namen van de personen of firma's worden vermeld die speciaal deze actie steunen. Hiertoe volstaat het vóór 15 maart een bedrag over te schrijven op bovenvermelde rekening met als mededeling: «Steun». Per schijf van 1.000 F wordt een gratis toegangskaart toegestuurd, alsook een kos- tennota voor de firma's. LH De vzw «Vlaamse Wijnma kersgilde» verkoos na verstrij ken van de ambtstermijn van twee jaar een nieuw bestuur. Naar kandidaturen voor be stuursfunctie gevraagd dien den er zich twee kandidaten aan: Mare Guillemijn en Lu- cien Scheerlinck terwijl ander zijds tot grote ontgoocheling van velen Roger Claes zijn funktie niet wenste te besten digen. Hierbij dan de samenstelling van het nieuw bestuur. Voorzitter: Van den Broeck Jozef, Vogelzang 19, 1780 Ter- alfene (053/66.50.00). Sekretaris: De Cort Gilbert, Hoogstraat 5F, 9392 Meldert (052/35.30.33). Hulpsekretaris: Guillemijn Mare, Daalstraat 155, 1780 Teralfene (053/76.32:01). Penningmeester: Uyttersprot Hubert, Leuvestraat 79, 9440 Erembodegem (053/70.26.05). Hulppenningmeester: Seminck Jan, Gentsesteenweg 516, 9300 Aalst (053/70.13.05). Publ. rel. man: Lambrecht Al fred, Aarstraat 27, 9390 Her- dersem (053/21.49.39). Raadgever: Coen Eddy, Oude Dendermondsestwg. 237, 9300 Aalst (053/78.20.19). Scheerlinck Lucien, Brem- straat 6, 9430 Nieuwerkerken (053/78.74.73). Materiaaldepot: Troch Henri, Lange Zoutstraat 56, 9300 Aalst (053/21.83.77). Rekeningnummer bank: 393- 0031815-88. Adres briefwisseling: De Cort Gdbert, Hoogstraat 5F, 9392 Meldert. Afdelingsaktiviteiten Vrijdag 24 jan. 1986: derde les voor beginners. Vrijdag 14 feb. 1986: les over produktenkennis. Zondag 2 maart 1986: snoeiles bij Lucien Scheer- Vrijdag 11 april 1986: les Vrijdag 24 mei 1986: sluit- De toegangsprijs bedraagt 75 linckx. Bremstraat 6, Nieuwer- voor gevorderden. Aromaken- stuk van ons werkjaar. fr. per lesavond, maar leden kerken om 9.30 u. stipt. nis van fluitsoorten. van de gilde hebben gratis Vrijdag 7 maart 1986: 4de Vrijdag 18 april 1986: 6de Degustatie van wijnen. toegang. les voor beginners. les voor beginners. De lessen worden gegeven in LH Vrijdag 28 maart 1986: 5de Vrijdag 2 mei 1986: 7de les de St. Martinuskring, Zonne- les voor beginners. voor beginners. straat te Aalst om 19.30 u. Twee decennia lang genoten honderden meisjes van Chiro Joepie. Tientallen leidsters gaven er het beste van zichzelf en kwamen er verrijkt uit. En enkele prooster en groeps leiders torsten de zware last. Momenteel telt Chiro Joepie 108 leden, is An September groepsleidster en diaken Paul Jacobs proost. Op 17, 18 en 19 januari 1986 heeft de jaarlijkse actie «Vre deseiianden» plaats. Dit jaar voert de actie de slagzin «De woestijn herover jc eiland na 1 eiland». De projektcn van die organisatie proberen een on derontwikkeld gebied nieuw leven in te blazen door totaal- ontwikkeling (dat is: land bouw, gezondheidszorg, ver- betering van de positie van de vrouw, oprichten van koöpera- ties, technische scholing, enz.). Sinds enkele jaren is men vooral akticf in Yalogo, gele gen aan de rand van de Sahel, in Boerkina Faso (het vroegere Opper-Volta). Rond het meer dat vroeger alleen dienst deed als was- en drinkplaats wordt nu op 30 hectare aan irrigatie- landbouw en -tuinbouw ge- Het ACV-CM-bestuur van Aalst-St.Anna heeft het genoegen c« iedereen uit te nodigen op hun feestavond, op zaterdag 25 januari 1986, in de St.-Annazaa! om 20 uur. I Op het programma: uitreiking van eretekens en Aalsterse showavond met de Prinsencaemere. Een avond om er bij te zijn! Toegang: 50 fr. Op zaterdag 1 maart 1986 trekt ACV-CM-Aalst-lmmerzeel met een luxe autocar via Dendermonde, St.-Niklaas, Verrebroek en ,m11 Kieldrecht naar Doel. Daar wordt een bezoek gebracht aan de 'dw kerncentrale: de gebouwen, de waterspaarbekkens, de viskwe- a kerijdomeinen, onder deskundige leiding. s.,a Nadien volgt de reis naar Antwerpen: Grote Markt en katedraal, :hiet waarna de deelnemers vrij zijn voor het verorberen van een rd« boterham of een avondmaal. sin8 Vertrek om 13 u. aan het Sociaal Centrum van Immerzeel. 'er ledereen is welkom, maar bezoeken van de kerncentrale dienen °P minstens 16 jaar oud te zijn. ver Inschrijven voor 1 februari 1986 bij één van de plaatselijke bestuursleden Herman De Pelsmaeker, Pierre Uvin, Theo De den- Landsheer, Jef De Boelpaep, Julien De Lange, Annie De Roo, ngen Petrus Geerts, Alfons Janssens. daan. Men hoeft nu niet meer te wachten op de regen die soms niet kwam en zo de hele oogst liet mislukken. Op vraag van, en in samenwer king met de plaatselijke bevol king werd een sociaal centrum, een vrouwenlokaal en een apo theekje gebouwd. Het zijn vandaag trefpunten geworden van waaruit een eenvoudig ge-- zondheidsprogramma nu vorm heeft gekregen. Mensen beginnen aandacht te besteden aan hygiëne en aan het gebruik van zuiver water. Vrouwen leren kruiden en be schikbare groenten bewerken tot een voedzame saus. Kinderen en volwassenen le ren nu lezen en schrijven, tech nici worden opgeleid en am bachtslui worden ter plaatse gevormd. De 25.000 inwoners van Yalogo leren stilaan hun lot zelf in handen nemen. Elke 500 fr. die bij Vredeseiianden terecht komt betekent een vol waardige levenskans voor een inwoner van Yalogo. U kan «Vredeseiianden» steu nen door het kopen van blok jes, kaarten, stickers of andere gadgets (het «Vredesmaker- tje»), die op 17, 18 en 19 ja nuari 1986 op verschillende verkoopspunten (kerken, zie kenhuizen, warenhuizen...) zullen worden aangeboden. Wie meer inlichtingen wil of wie wil meewerken aan de ac tie kan altijd terecht bij de Jeugddienst, Kapellcstraat 15, tel. 77.11.11, toestel 317. LH Viering De entoesiaste ploeg wil deze voorbije 20 jaar dan ook her denken en tevens blikken naar de toekomst toe. Op zaterdag 25 januari is er een jubelkoncert. Van 27 fe- in de parochiezaal een poster en chirobeurs en de kinderfilm (Jefi) «De laatste Eenhoorn». Op zaterdag 8 maart in zaal 'Ons Huis', Hoogstraat, sacro- musical met Eigentijdse Jeugd uit Groot-Bijgaarden opge voerd door 30 jongens uit Baardegem en omgeving: «In de Schaduw van de Zon». Op zaterdag 19 april volgt dan in «Ons Huis» het Groepsfeest van. de Chiro en in mei een receptie waarop al die vele leidsters, medewerk(st)ers en proosten die gedurende die pe riode meewerkten zeer wel kom zijn. En in de vakantie gaan de oudste afdelingen op bivak naar Italië. Een druk jaar voor Chiro Joepie Baardegem. Wie zei ook weer dat de jeugdbe weging de wind niet meer in de zeilen heeft? Koncert Londerzeels Jeugdorkest Het groot avondkoncert op za terdag 25 januari in de paro chiezaal wordt verzorgd door het Londerzeels Jeugdorkest, de orkestklas van de gemeen- gesticht door Mw. Himpe-La- grou is dit ensemble uitge groeid tot een formatie die bij' ons maar tevens in onze buur landen het beste visitekaartje heeft van het Westeuropees muziekonderricht. In 1983 nam dan Peter Himpe het dirigeerstokje over nadat mevrouw Himpe haar orkest naar de top had gebracht. In Engeland oogstte Peter Himpe dan ook met de eerste twee koncerten enorm sukses wat dan verleden jaar herhaald werd in Londen, Chatan en Southend, waar ze zelfs wer den gedirigeerd door de gezag hebbende dirigent Brian Brookless. Ook trombonist van het Natio naal Orkest en van het Haags Residentieorkest Michel Td- quin. verleent aan het koncert iv. d»,.,ov6v,,i £j)u nicucwcr- king. Samen met Tilquin en met de hoornsolist van het Philharmo- nisch Orkest van Oslo bereidt het Londerzeels Jeugdorkest momenteel een plaatopname voor. Michel Tilquin is daaren boven de solist van de BRT- RTBF-Tenutowedstrijd 1984. Programma Te Baardegem wordt met een 53-koppige bezetting het zelf de programma gebracht waar mede in oktober 1985 veel suk ses werd geoogst in Londen. Merkwaardig is dat de helft van de uitvoerders beneden de 18 jaar is en de andere situeren zich tussen de 18 en 26. Op het programma de «Ouverture des Nations» van Telemann, het Andante uit de Symphonie 101 van J. Jaydn, het Concerto do"" fiet Concerto voor twee trompetten en strijkers van J. Guzinger en «Geschichten aus dem Wienerwald» van J. Strauss. Besloten wordt met «Sechs Deutsche Tanze» van L. Van Beethoven. LH Reeds twee jaar terug bestond er een voorstel tot reorga nisatie van de Aalsterse stadspolitie. Een ontwerp dat echter op heel wat tegenkanting stiet en dan ook geruime tijd in de vergeetschuif geraakte Een zestal maanden terug werd het echter terug opgediept en besproken, doch met de stoutmoedige overval op het Delhaizemagazijn op 9 november, waarbij ettelijke men sen het leven lieten, werd het plan meer dan akuut. Men kwam dan ook tot een oplossing die reeds een paar weken in zwang is. Essentieel is dat de brigades worden verkleind qua aantal manschappen maar dat er dus meer brigades kunnen komen. Van een getalsterkte van 18 werden dc brigades gereduceerd tot 14 met dien verstande dat elke brigade een jaar lang haar eigen officier behoudt en dat ze 5 weken van dienst is. De zesde week moet ze zich ter beschikking houden («piket» zou men in 't leger zeggen) en tijdens die week is er ook ruimte voor bijscholing en niet in het minst voor schietoefeningen. Het was immers zo dat waar de stadspolitie schietkam- pioencn telde een aantal agenten zelden of nooit een schot loste. Schieten wordt voortaan verplicht bij de politic. Positief is ook dat bij de toelatingseksamens men nu zeer streng is te werk gegaan en hoge eisen stelt. Er kwamen dan ook 'maar' 30 kandidaten door de proeven maar die zullen nu wel alle 30 worden aangeworven, waarbij een gebeurlijke partijkaart of het ontbreken ervan geen in vloed zal uitoefenen. Positief bovendien dat van de eerste lichting in dc politie school te Gent alle tien Aalsterse agenten voldeden. Aalst. De afwerking van de Keizershallen schiet goed op (a) Staaf- Aalst. In de Keizershallen wordt alles in gereedheid gebracht voor de grote knaller (a) Op donderdag 9 januari hl. was de bovenzaal van de Volksunielokaal Het Gulden Vlies te Aalst barstensvol gelo pen voor een uiteenzetting van de kersverse VU-senator Toon Van Overstraeten over zijn be levenissen in de Waalse Ge westraad en de Franse Ge meenschapsraad. Ingeleid door volksvertegen woordiger en stadsgenoot Jan Caudron overliep Van Over- straten nog eens de gebeurte nissen sinds 13 oktober 1985. Eerst was er zijn totaal onver wachte verkiezing in het arron dissement Nijvel. Ingevolge het huidige grillige kiessys teem en ingevolge de wet op de staatshervorming werd het plotseling mogelijk dat een Volksuniër niet alleen verko zen werd in een Waals arron dissement, maar tevens auto matisch deel uitmaakte van de franse taalrol, ongeacht de taal waarin hij zijn eed aflegde. «Dit is nu éénmaal de absurdi teit van de staatshervorming» aldus Van Overstraten. Dit kwam door het feit dat de PSC-PRL in de Waalse Ge westraad slechts 52 zetels be zat op de 104, daar waar de PS en Ecolo samen 51 zetels behaalden. De aanwezigheid van Over straeten in de gewestraad be tekende meteen dat de PSC en de PRL over geen meer derheid van de helft plus één stem beschikten. Van Over straeten evokeerde dan zeer gedetailleerd, en zoals gans zijn toespraak doorspekt met de nodige humor en anekdo tes, de gebeurtenissen tijdens de eerste vergadering van de Waalse Gewestraad in Na men. Ook uit de Franse Gemeen schapsraad werd Van Over straeten achteraf manu militair buitengezet, maar hier was de meerderheid wel duidelijker bij de stemming. Met zijn verkiezing in Wallonië Men zal er dan ook moeten toe komen om een aantal wetten te veranderen. In dit verband zag de senator de oplossing in de splitsing van de provincie Brabant, wat kan gebeuren met een gewone meerderheid. Maar dan komt automatisch ook het probleem van Brussel en de begrenzing ervan ter sprake. Op zaterdag 15 februari worden alle zotten en zottinnekes verwacht in de Keizershallen voor het enig echte en onvervalste Kamillekesbal. Ook sportvrienden kunnen er hun beste beentje voorzet ten. Verder is er een defilee voor de best gekostumeerden. Een jury bestaande uit leden van het feestkomitee zal de mooiste verkleden kiezen. Aan dit defilée zijn mooie prijzen verbonden. Verder zal de FS band zorgen voor een enig Aalsterse avond met Kamiel op kop en dan weet iedereen wel dat het een avondje vol sfeer gaat worden. Ajoin Aalst. Het stadspersoneel brengt de keizershallen in ge reedheid voor de prinsenverkiezing (a).

De Voorpost | 1986 | | pagina 7