Roger Berghmans, prins van Oost-Vlaanderen over karnaval 1986 in Lede Aalsters Karnavalnieuws Mi: Aalsterse jong- kommunisten tegen verlenging dienstplicht 8 -17.1.1985 - De Voorpost Aalst. Een greepje uit de dagelijkse bezoekersmassa in de werkhalle (a) Dat de deelnemende groepen een financiële steun krijgen van 1.600.000 fr. De verdeling van deze gelden gebeurt aan de hand van het puntentotaal dat toegekend werd door de jury. Dat de aftredende prins een waardevolle oorkonde aange boden krijgt. Vervaardigd door M. Kieckcns Dat de prinsenverkiezing plaats heeft op zaterdag 18 januari 1986 in de Keizershallcn. De deuren gaan open om 19 uur en stembulletins worden uitgereikt tot 21 uur. Kaarten in voorverkoop en plaatsreservaties kunnen be komen worden op het sekretariaat van het Stedelijk Feestkomitee. Keizerlijk Plein 21 te Aalst (2' verdieping) vanaf 6 januari. De kandidaten dienen een vaste opdracht en een vrij optreden uit te voeren. De jury kent de punten toe waarna het publiek overgaat tot de stemming. Keizer Kamiel is konferencier Shownummers worden gebracht door de Aalsterse Gilles, de Kamillekes, de Prinsencaemere en andere gerenomeerde karnavalisten. Dat voor het eerst een praattoog zal aanwezig zijn op de prinsenverkiezing. Dat het Feestkomitee dit jaar een rondgang maakt naar de werkplaatsen van de karnavalgroepen »ot 10 januari. Hierbij wordt een verfrissing aangeboden aan de werkende karnavallisten. Dat mep gestart is met de ajuinenworp naar het idee van oud-comitélid Jules Boelens. Dat ook dit jaar de uitslag van de stoet zal gekontro- leerd worden door een deurwaarder. Dat elke kandidaat prinskarnaval het recht heeft een getuige af te vaardigen die de telling kontrolecrt. Dat tijdens de taptoe alle politieke lokalen bezocht worden. Dat er op maandag en dinsdag van karnaval een kroegentocht plaats heeft. Aalst. Het vrouwelijk schoon aan het werk bij de Strooi loeipers (a) De Jong-kommunisten van Aalst zullen op vrijdag 17 januari om 19.00 uur op de Grote Markt te Aalst een aktievergadering opzetten om zo hun ongenoegen tot uiting te brengen tegen enkele plannen van de regering Mariens VI. Meer in het biezonder komen aan bod: het plan om de dienstplicht te verlengen (legerdienst en burgerdienst) en het plan om de wachttijd voor werkloos heidsuitkeringen (voor schoolverlaters) te verdubbelen. Men ageert ook tegen de inkrimping van het gamma organizaties waar gewetensbezwaarden aan de slag kunnen. De Jong-kommunisten hebben daarom een aktieweek opgezet om al deze punten aan te klagen. Men begon met de verspreiding van een m lipamflct in de Aalsterse scholen (Industriële Hogesct >ol, Koninklijk Technisch Atheneum aan de Ledeba;; Koninklijk Lyceum en vermoedelijk ook in het Vrij chnisch Instituut, het Sint- Maarteninstituut, het Sint-M irtenscollege, het Konink lijk Ateneum en de Dames van Maria. Maar op het ogenblik dat we deze lijnen tvpten, bestond daarover nog geen enkele zekerheid. Op het pamfletje staat een str t minimum aan informatie. Zo werd een aktievergader g aangekondigd, die zou plaatshebben op woensdag 15 inuari en een scholierenak- tie op vrijdag 17 januari. Op *ze schoherenaktic worden jnder meer verwacht de I manistische Jongeren, de Werkgroep Burgerdienst, 't Xlubken, het Socialistisch Jeugdwerk met inbegrip van het trommelkorps «Rode Valken». Natuurlijk zullen ook de jong-kommunisten present zijn. In zijn gezellige woning aan de Gentsesteenweg te Aalst hadden we deze week een gesprek met Roger Berghmans, de voorzitter van de orde van de Ajuinprinsen en momen teel prins van Oost-Vlaanderen. Deze titel sleepte hij in de wacht na een harde maar faire strijd. De Federatie voor Kuituur, Karnaval en Folklore is maar wat gelukkig dat hij de hoogste onderscheiding kreeg. Verkiezing van de Ajuinprins Sinds Juan Mario I in 1981 prins der Ajuinen werd, orga- nizeert de Orde der Ajuinprin sen jaarlijks de verkiezing van een eigen prins. In de Orde zijn er al twee prinsen die het tot Prins van Oost-Vlaanderen hebben gebracht. Dat zijn se- kretaris Luc Peirlinck, Ajuin prins in 1983 en voorzitter Ro ger Berghmans. Luc zou ook prins van België zijn gewor den, ware het niet zo geweest dat in dat jaar de titel werd verkocht aan iemand uit Moeskroen. Tot groot onge noegen van heel wat karnava listen, zo meent Roger. «Dit jaar hebben wij ook voor het eerst het recht om een ajuinpriunses en ajuinkoningin te verkiezen. Het Rode Kruis en de bloedgeversvereniging De Pelikaan, stonden hun ver- navalist ben ik toch verplicht om voor mijn vereniging te werken», zo wimpelde Roger onze lofwoorden af. «Momen teel werk ik maar aan een ding: de verkiezingsavond. Dat moet voor onze vereniging een uithangbord zijn. Het moet het bewijs zijn voor het feit dat we in Aalst erkend zijn. Het deed me trouwens veel plezier dat op het af- scheidsbal van Loeken Tatjen de kandidaten voor de ajui- nenadel op het toneel werden geroepen. Dat bewijst dat on ze vereniging de wind in de zeilen heeft. Vroeger was zoiets gewoon ondenkbaar». Tijdens de verkiezingsnacht zullen ook twee karnavalisten worden bedacht met de trofee van de ajuinprinsen. Normali ter zou er slechts 1 trofee wor den toegekend, maar het be stuur stond dit jaar voor een dilemma: de oplossing bestond er dan in twee mensen te lau weren. Karnaval 1985-1986 Komen we dan aan het hoofd stuk karnaval en karnavalvie- ren. Rogers visie over karnaval in Aalst. «Ik wordt vaak ver sleten voor een pluimenkarna- valist. Maar niets is minder waar. Zowel als individueel karnavalist als in een vereni ging maakte ik de ajuin-karna- val mee. Ik weet wat het bete kent maandenlang in een on verwarmde werkhalle te gaan werken aan een karnavahva- gen na een lange en harde dagtaak. Ik kan meepraten over het wel en wee van de bestuursleden van een karna- valvereniging. Ik was vroeger lid van de Bierprinsen en daar kwam ik in aanraking met de zaal-karnavals die schering en inslag zijn buiten Aalst. In Aalst evenwel wordt karnaval op straat gevierd. Als voil jea- net met de kinderkoets op de baan, dat is pas vastelauved. De karnavalstoet van Aalst is trouwens een unicum voor Vlaanderen. Ik ben fier dat ik als Aalstenaar prins van Oost- Vlaanderen ben geworden en ik zal zeker niet nalaten pro motie te maken voor onze zot te driedaagse», zo stelt Roger Berghmans het. Hij zegt dat hij dit in de eerste plaats doet voor de werkers van het eerste uur die in de werkhalle hun ontwerp maken, de kostuum- makers. «Zij hebben recht op waardering en erkenning. Zij zijn het die karnavalmaken. Daarvoor ben ik des te geluk kiger dat dit jaar de trofee van de ajuinprinsen wordt ge schonken aan een Aalsterse komische groep. Die vereni ging mag je beschouwen als het symbool van de Oilsterse karnavalmiddens.» Karnaval 1986 wordt opnieuw groots. «Maar boven alles hoop ik vooral dat we op 1 februari heel wat mensen mo gen verwelkomen op de nacht van de Ajoin in de Dr. De Moorstraat, Kring Heilig Hart». Ajoin Wist U Dat de karnavalstoet ingekort is en deze van het Keizerlijk Plein onmiddellijk de Zoutstraat indraait en dat dit betekent dat de stoet om 15.25 uur op de Grote Markt is en deze ongeveer om 17 uur zal eindigen. Dat er dit jaar 37 kleine groepen, 23 grote groepen en 10 muziekkorpsen deelnemen aan de zondagstoet. Dat dit 12 groepen meer is dan vorig jaar. Dat dit inhoudt dat ongeveer 1.500 verkleden in onze stoet mee gaan. Dat er 592 muzikanten deel nemen. Dat de muziekverenigingen die deel nemen aan de karnavalstoet partituren toegestuurd krijgen van gekende kamavalliedjes en dat deze uitgeschreven zijn door Fra ncois Schollaert... Dat het bedrag van de bierbonnetjes verhoogt is naar 135.000 fr. Dat het stadsbestuur de machtiging krijgt van de hogere overheid om met karnaval reeds 2.500.000 betoela gingen uit te betalen. Dat deze zullen overgeschreven worden en dus niet meer ontvangen met cheques. Dat de prijsuitreiking nog slechts symbolisch zal ge beuren. te zoeken die dan op kosten van de stad zou gehuurd worden. Dat het stadsbestuur eraan houdt dat er geen toespe lingen op de zaak Delhaize (bende van Nijvel) zou zijn tijdens het karnavalgebeuren. Dat dit eveneens in het reglement voorzien is. Dat Keizer Kamiel zich gratis ten dienste stelt voor de Prinsenverkiezing. Het Driekoningenfeest en de raadszit- ting. Dat hij zelf zorgt voor de hoofdprijs van de vaste opdracht van de prinsenverkiezing. Dat de prinsendag door gaat op zondag 16 februari en dit in samenwerking met het feestkomitee. Dat er de 2' zaterdag van karnaval terug een bal plaats heeft in de Keizershallcn. Dat het totaal aantal vergaderingen van het feestkomi tee de 50 overschrijdt. Dat de stoet ongeveer 4 uur door de stad trekt. Dat het sekretariaat gevestigd is in het stadhuis de zondag vanaf 10 uur. Dat de groepen die panne hebben maar dienen op te bellen naar dit sekretariaat. Dat de geldprijs voor de prinscnverkiezing naar 100.000 verhoogt is. Dat dit jaar de prinsenverkiezing opgeluisterd wordt door de Arnold D.S. Band Dat er ter gelegenheid van karnaval een postzegel uitgegeven wordt. Dat de raadszitting doorgaat op 8 februari om 18 uur in de trouwzaal van het stadhuis. Dat Manneke Pis gekleed wordt als ajuinboer ter gelegenheid van 40 jaar ajuinboer. Dat de Gilles oj> maandag eén taptoe houden in de Kattestraat. Dat er terug een foor komt in de Kattestraat. Dat de stoet samengesteld is uit enkel Aalsterse groepen. Dat niet alleen hun zetel maar ook het grootste deel van hun leden in Aalst moeten woonachtig zijn. Dat er reeds groepen geweigerd zijn op basis van voorgaande. Dat de technische dienst feestelijkheden er voor zorgt dat onmiddellijk na de stoet de tribunes afgebroken worden. Dat door deze diensten de karnavalversiering wordt aangebracht 14 dagen voor karnaval. Dat schepen Doorns voorstelde een bijkomende halle Aalst. Rustpauze bij de Schramoeilekrabbers (a) worven recht af aan de Orde der Ajuinprinsen. Voor de tiende maal zal Aalst dus een Ajuinprinscs en -koningin heb ben. Van de kandidaten wordt verwacht dat ze een kleine show ten beste geven, dat ze zich uitgebreid voorstellen aan het publiek, terwijl een aan dachtige jury nauwlettend zal toekijken. De titel van Ajuin koningin is voorbehouden aan vrouwelijke kandidaten van boven de 25 jaar, terwijl voor de funktie van ajuinprinsesn, meisjes in aanmerking komen die de leeftijd van 25 jaar niet hebben overschreden. Aan de verkiezing zijn een aantal waardevolle prijzen verbon den, die werden geschonken door een aantal voorname Aalsterse middenstanders». Roger Berghmans is iemand die zichzelf kan wegcijferen. Hij noemde bievoorbceld me vrouw Delmoitie binnen het bestuur een onmisbaar iemand wat ook juist is maar vergat er bij te zeggen dat hij al even onmisbaar is. «Als kar- Aalst. Eindelijk een kandidaat die het kan waarmaken. Met Popoll wordt het heel wat anders, zo zegt hijzelf. Dat het feestkomitee beschikt over een eigen vlag, geschonken door Albert Cornand. Dat de leden van het feestkomitee hun ontwerpen van de karnavalmedailles zelf maken (Lieven Goubert en Frans Wauters). Dat de stoet dit jaar alleen door gemotoriseerde leden, in goede banen zal geleid worden. Dat al de moto's gratis ter beschikking van het feestkomitee gesteld worden door Keizer Kamiel Dat het feestkomitee alleen maar reklame maakt voor de zondagstoet en dit om de andere dagen onze eigenkar- navalsfeer te behouden en te vrijwaren. Dat op maandag een ajuinenworp is vanuit alle cafés op ae urote MarKÏ en aai er ca. 3.ooo ajuinen worocn uitgegooid. De gouden ajuin in keramiek vervaardigd is door Herman Muys, leraar aan de Stedelijke Academie. Dat er 20.000 sluitzegels gedrukt worden. Dat er 5.000 stickers uitgedeeld worden Dat er 3.000 affichen, 1.000 kleine afflichen en 500 programma-affichen gedrukt worden. Dat Jan Doorns geleide bezoeken organiseert in de werkhallen. Aalst. De plakploeg van de Schoimers aan het werk (a). Aalst. De Marcoentjes aan de slag in de werkhalle (a). Jongste van de vijf kandidaten wint Nancy is een waardige Miss Bette voor Lede. Haar ereda- mes worden Carinc en Ingrid. t att ka In tegenstelling tot wat vanuit bepaalde kringen maar al te graag beweerd wordt, is De jurering liep blijkbaar van Karnaval-Leê verre van ten dode opgeschreven. Dat werd zaterdagavond bewezen t.g.v. een leien dakje en de zaal ging Ks de Miss-Bette verkiezing. Er waren vyf kandidates, de supporters waren in massa volmondig akkoord: de jonge jai opgekomen en de verkiezing verliep rustig. Carine Everaert, Miss Bette tie gaan putten in de politieke komstig) burgemeester Hen- 1985 mocht de show in gang en karnavalsstrubbelingen in derickx niet meer in Sintmaar- zetten. Zij ging te keer als een Lede en waarschuwde (toe- ten te geloven! kletswijf over de politieke- en eraan gekoppendde karnaval- wereld in Lede. Zij toonde zich podiumvast en haar slot- j liedje getuigde van ervaring en zelfzekerheid. De Smetleedse Pascalc wou duidelijk niet roeren in het politieke- en karnavalpotje en wou alleen maar plezier ma ken, zoals het echte karnavals- fuifnummers betaamt. Als jongste kandidate en ook voor 't eerst op het podium van de «Lelie», de Leedse Karna- valtempel, presenteerde Nan cy Comand zich als een prach tig uitgedoste Markiezin de Bette, die in een magische spiegel de politieke en karna- valeske toekomst van Lede voorspelde. Connie verliet de plaatselijke 1 grond en ging de nationale toer op. Zij voerde dokter Martens en een zieke inleveringspatiënt op. De laatste in de rij, Ingrid, was in de huid (en kledij) ge kropen van een schoorsteenve ger en kwam waarempel par does uit een Vlaamse schouw - binnenvallen. Een opmerkelij- Lede. Nancy, de jongste kandidate van de hele rij, veroverde de titel van Miss Bette (a)I ke entree. Zij was ook inspira- Aalst. Beide dames zijn kandidaat voor de titel van Ajuinprinses (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 8