Karnaval in Aalst en de mannen van het eerste uur Wie wordt «Miss Voil Jeannette 1986» in Aalst? Loeken Tatjen bezorgde Aalst uniek afscheidsbal Met «de Katrienen» van Aalst naar Venetië De Voorpost - 17.1.1985 - 9 Aalst. D'Okkosjeprotten (a) kandidaat te stellen. Een heel dioos». De karnavalplaatjcs jaar op de baan, verkiezings- liggen goed in de markt, ook propaganoa, er gcio tegenaan >io akv piau «ciW|>i p.i...... werpen, en misschien helemaal Wat kan men nog meer dro- Aalst. Afscheidsbal van Loeken Tatjen. Of glunderende prinsen onder elkaar (a) Loeken Tatjen had het voorspeld: zijn afscheidsbal zou iets unieks worden. Dat is het ook geweest. De scheidende prins heeft in geen geval overdreven met zijn uitspraak dat men over dit bal zal spreken. Loeken Tatjen mocht heel wat prinselijke vooraanstaanden verwelkomen. Ze kwamen uit Asse, Denderleeuw, Sint-Gillis-Dendermonde, Sint-Lievens-Houtem en nog vele andere steden en gemeenten. Ook de prins van België George I was present en natuurlijk paradeerde ook de Oostvlaamse prins Roger I Berghmans tussen de prinselijke hoogwaar digheidsbekleders rond. Nog enkele dagen geduld en Loeken Tatjen heeft een opvolger. Wie het gaat worden is en blijft voorlopig nog een raadsel. En dat is maar goed ook. Popol en Patrick, de twee pretendenten, waren ook aanwezig op het prinselijk bal. Ze maakten van de gelegenheid gebruik om publiciteit te maken voor de prinsenverkiezing van zaterdag aanstaande. Ook de Orde van de Ajuinprinsen met het hele gevolg van prinsessen en koninginnen- was aanwezig. En verder zagen we leden van de prinsencaemere, de vereniging die de oud-prinsen van Aalst groepeert met Polle Keipernoagel, Jean-Paul De Boitselier, Simon D'Hondt, Stefaan Vinck, Antoine Van der Heyden, Goelby, Jempy, Johny, Keizer Kamiel en nog enkele anderen. De stad stuurde schepen Vinck en enkele leden van het feestkomitee als delegatie uit. Loeken Tatjen kreeg dus zijn unieke avond en hij genoot met volle teugen van deze prinselijke overrompeling. Ook de leden van zijn karnavalgroep De Destereers, genoten zichtbaar. Al hadden zij meer dan hun handen vol om de dorstigen te laven. Een werk van barmhartigheid dat ze met kennis van zaken ter harte namen. Het afscheidsbal werd een ware hulde, een oprechte dank aan een karnavalambassadeur die op geen kilometertje heeft gekeken. Om Aalst te vertegenwoordigen was niets hem te veel. Loeken Tatjen was present waar het moest en op nog vele andere plaatsen. Men heeft dat weten te waarderen in Aalst. Ajoin exploitant van de feestzaal «De Nieuwe Madeion» niet geaarzeld toen mij de vraag werd gesteld; op Karnavaldins- dag 11 februari 1986 zal er, vanaf 19.30 u. in de feestzaal van de Nieuwe Madeion zoals vanouds een grootse «Miss Voil Jeannette van Oilsjt 1986»-verkiezing doorgaan. Het opzet is heel eenvoudig: iedereen schrijft vooraf vanaf 15 u. ter plekke in (in groep of individueel) onder de door hem (of zeggen we beter haar) gekozen schuilnaam, en ver meldt daarbij met begeleiding van welke Karnavalplaat, hij (zij) zijn (haar) rondedans wil(len) opvoeren. Er zijn voor iedereen waarde volle naturaprijzen voorzien. Tijdens de prijsuitreiking (om streeks 23 u.) zullen naast Kar- navalprominenten zeker de Persmedewerkers van de partij zijn. Voor alle Karnavalgroepen waarvan één of meerdere le den voor de verkiezing in schrijven is er bovendien nog een aangename verrassing voorzien. LH. Vanuit «De Nieuwe Madeion» wordt een oproep gelan ceerd om de traditie van de «Voil Jeannetten» voort te zetten en verder te stimuleren, teneinde karnaval Aalst te kruiden met een typisch vleugje pikante ironie en margi nale romantiek. Carnavalfenomeen by uitstek te Aalst blijft immers «de Voil Jeannet». Nu dreigt dat prachtige stukje Jacky D'Herde met veel sukses Karnavaltraditie de laatste ja- werd georganiseerd in de zaal ren aan belang te verliezen «De Madeion» aan de Grote doordat vooral de jongere ge- Markt te Aalst, neratie steeds moeilijker voor Deze absoluut pretentieloze dit stukje volkskultuur kan vertoning, die telkenjare werd worden gesensibiliseerd. georganiseerd tussen het Aan de basis daarvan ligt meer beëindigen van de rondgang dan waarschijnlijk het feit dat van de Oude Garde met de gedurende de jongste jaren, Voil Jeannetten en de Ver- omwille van de meest uiteenlo- branding van de Pop, verblijd- pende omstandigheden, een de niet alleen de talrijke toe aantal typisch op dit, ook en schouwers, doch bezorgde aan vooral van overheidswege, alle deelnemers de (enige) be- verwaarloosde en soms zelfs vestiging van het belang dat er verguisde facet van ons Kama- aan hun deelname aan het valgebeuren, betrekking hou- Karnaval ongetwijfeld toch dende evenementen, verwater- wel wordt gehecht. Wat er dan den en mettertijd verdwenen, vanzelfsprekend telkenmale of ook nog gewoonweg werden toe leidde dat een nieuwe ge- afgeschaft. neratie Voil Jeannetten zich Zo is het ook gegaan met de het daaropvolgende jaar ge- «Miss Voil Jeannet»-verkie- roepen voelde en (erg loyaal zing die vóór diens jammerlij- trouwens) in deze groep rare ke schielijk overlijden, onder snuiters te worden opge- de impuls van de betreurde en nomen. a t n vt vi v> j verdienstelijke Karnavaüst Daarom heb ik, als huidige Kloeit-Kloesj-Klang vedetten (a) De twee kandidaten voor de titel van prins karnaval in Aalst hebben voor de mikrofoons van een plaatselijke radio hun hoop en verwachting mogen uitspreken. Ze werden geruggesteund door iemand die in Aalst de eigen karnavalsfeer met de ellebogen kan aanvoelen en dat is dan Keizer Kamiel. Vergrijsd in het karnavalleven, maar nog steeds even spiritueel en gevat als weleer. Van keizer Kamiel wordt elk jaar opnieuw iets speciaals ver wacht. Dit jaar was dat weer een fonoplaatje. Een kanjer van een plaat overigens en dat geeft vriend en vijand (al moet men die laatsten met een loep i gaan zoeken) toe. Keizer Ka- miel noemt zichzelf «een zot i met een klein hartjen». Hij j bedoelt daar alleen maar mee dat hij van fratsen en grappen houdt, maar dat hij ook een i hart van koekebrood heeft, 's Maandags als velen nog hun karnavalroes aan het uitslapen zijn, is Kamiel als present om de ouden van dagen een goeie- dag te gaan zeggen. «Daar word je gekonfronteerd met de harde realiteit van het leven» vindt Kamiel die zei sterk ge grepen te zijn geweest door de brutale overval begin novem ber op de Delhaize in Aalst. «Terreur en oorlog zouden uit het nieuwsbeeld moeten ver dwijnen», meent hij terecht. Wat het betekent iemand te verliezen die je dierbaar is, weet Kamiel maar al te goed. Hij was» twaalf jaar toen hij zijn moeder in een brand om het leven zag komen. Het zijn dingen die men niet zomaar vergeet. Natuurlijk wilde hij wel wat kwijt over zijn recente plaat. De melodie ontleende hij aan Lehars «Goud en zilver» voor de b-kant van het plaatje. De woorden kwamen vanzelf, zo Aalst. De Voortkapoenen vinden het eerder kolossaal (a) Aalst. Sjik dat moet het worden vinden zij (a) simpel is dat volgens Kamiel. Maar die is dan ook keizer en kan dus wat meer dan een normale mens. Patrick, kandidaat prins Ook de kandidaat-prinsen werden aan de tand gevoeld. Figuurlijk dan wel te verstaan. Patrick kwam eerst aan de beurt. Het programma dat hij tijdens de verkiezing zal bren gen heeft een aardige stuiver gekost. Dat zal niemand ver wonderen. Maar dat is lang niet het voornaamste. Belang rijker is dat Patrick een karna- valist is en zich ook zo voelt. «Je moet dan ook alles kun nen, zingen, dansen, show brengen», meent hij en hij dankt daarbij allen die hun medewerking hebben verleend aan het tot standkomen van de show die hij zal brengen. Ka miel Sergant geeft trouwens toe dat een prins moet kunnen zingen. Dat is in Aalst een traditie geworden die terug gaat tot de zestiger jaren. Van af dat tijdstip heeft men in de Keizerlijke stede immers de gewoonte dat er elk jaar een single op de markt komt. Vol gens Kamiel zijn die plaatjes kwalitatief ook uitstekend en kan men die zeker vergelijken met de karnavalschlagers in andere steden. Patrick ziet voorlopig van een plaatje af «omdat het financieel nog niet haalbaar was» voegt hij eraan toe. De show Wat de show betreft, daar is vooral de inbreng van de kan didaat van de mensen die hem omringen van kapitaal belang. Vreemde vedetten heeft men daarbij niet nodig. Dat is ook de mening van Patrick die in deze opvatting wordt bijgetre den door keizer Kamiel. «Je kan moeilijk van een kandi daat verwachten dat hij de show van iemand anders brengt». Kamiel is er een vurig voorstander van dat de kandi daten zelf iets uitwerken en dat ook naar voor brengen. Zo bracht hij onder meer de unie ke show in herinnering die Michel Cleemput ooit maakte voor een kandidaat. Maar die kandidaat kon echter nooit zichzelf waarmaken en ging dus af als een gieter. Kamiel vindt het buitengewoon formi dabel dat er steeds mensen bereid worden gevonden zich kandidaat te stellen. Een heel vindt dat de beide kandidaten, Patrick en Popol het als echte karnavalisten maar tegen el kaar moeten opnemen. Hij re kent erop dat een aantal ex- prinsen zich sportiever zuilen gedragen dan vorig jaar toen er nogal wat boze prinselijke gezichten waren omdat hun kandidaat het niet had ge haald. Na de verkiezing moet men felicitaties hebben voor de nieuwe prins en troostende woorden voor de verliezer, is zijn devies. Paco Milou, vorig jaar kandi daat, was het ook met die uitspraak eens. Even had men het dan over het gele boekje van de Draeckeniers. In feil loos Aalsters worden de toe standen van 1985-1986 gehe keld. Binnenkort is dit gele boekje verkrijgbaar in de mee ste krantenwinkels. Kamiel over de Kamillekens De Kamillekens bestaan zowel uit een voetbalploeg als uit een dansgroep. Tijdens de karaa- valdagen is het de dansgroep die de aandacht krijgt. Kamiel bracht al 18 plaatjes uit, die" zijn goed voor evenveel dans jes. De kern van de Kamille kens bestaat uit meisjes die zo om en bij de tien jaar lid zijn van de vereniging. Daarbij ko men steeds een aantal nieuw komers. Kamiel deed ook een oproep tot de mannen om lid te worden. Zij zouden dan een handje kunnen meehelpen aan de bouw van de karnavalwa- gen. Binnen de groep heerst er een prima verstandhouding. De oudere leden zorgen voor de jongeren en Kamiel is de vader voor hen allemaal. Maar het is dan een uitermate fiere vader. «Je moet het maar doen als jong meisje om steeds maar voor de anderen te gaan optre den. Die anderen zijn vaak mensen die niet voldoende mobiel zijn om karnaval te vieren volgens onze normen. Kamiel en zijn Kamillekens zorgen dan bij deze mensen voor de nodige ontspanning». Karnaval '86 Paco Milou die voorzitter is van het AKV verklaarde dat de sfeer in de werkhallen echt niet beter kan dan ze nu is. Er wordt niet alleen hard ge werkt, er wordt ook wat afge- lachen. Karnaval '86 wordt volgens hem dan ook «gran dioos». De ng Karnavalbais gaan duidelijk niet meer in stagende lijn. Het Bal van de Ajuin valt dit '8£ jaar weg wegens de transformaties in de vroegere FFR-feestzaal aan de Dendermondse- ,ISS steenweg en dat van de Kamillekes komt op de zaterdag na karnaval in de Keizershallen. Na een paar jaar terug door de Katharinisten gedane inspanningen waarbij het karnavalbal steeds een pittoreske bedoening wordt want verplaatst naar een of ander attraktief milieu is het bal van de Katrienen weer een valabele inzet van de karnavalesbattementen werpen, en voor niets of gewoon voor de men als karnavalist? eer. Er kan inderdaad maar Kamiel in elk geval niets meer. eentje winnen. Wie niet heeft Hij «blijft voesj doeng, uit lief gewonnen, is spoedig verge- de ver Oilst». ten. Kamiel wil zich niet laten Ajoin verleiden tot een pronostiek en De 51' editie verplaatst het gebeuren naar Venetic, de Do- genstad. Of de inspiratie hier toe kwam via het hebben van eigen «Wallen» is ons niet bekend. Met «Karnaval in Venetië» waarbij mede-katharinist Paul Kinoo, kandidaat-prins-karna val een ruggesteuntje krijgt, worden brede horizonten geopend. Mogelijkheden voor verkleden te over alleszins. Keizershallen klaar? De Katharinisten stellen zich nog steeds de vraag of de Kei zershallen wel tijdig klaar zul len zijn en in welke zaal ze nu precies zullen kunnen evolue ren. Er zou nog heel wat te doen zijn en karnaval nadert met rasse schreden. Het stads bestuur maakt zich echter sterk dat alles in kannen en kruiken is en dat een week vroeger «de Blauwe Nacht» er plaats heeft stelt de Katrienen dan wel eerder gerust. Mede door de onzekerheid over de zaal wordt de inkle ding van de zaal dermate opge vat dat ze dienen kan in de beide gevallen. Wordt het de nieuwe zaal dan zal de ingang alleszins moeten gebeuren via de parking aan de Beekveld- straat. Wat dan wel aan het Keizerlijk Plein duidelijk aan gegeven zal zijn. Défilé Zoals elk jaar vangt te midder nacht het défilé plaats waar voor kan ingeschreven worden vanaf 21 u. Verkleden worden geklasseerd in de kategorieën mannen, vrouwen, koppels, kleine en grote groepen. Dit alles op een minder groot po dium zodat men wel kan genie ten van het défilé waarbij an derzijds danslustigen naar hun stoel worden verwezen tijdens dit défilé. Deelnemers worden alleszins vergast op prachtige prijzen. Te meer omdat een minder dure uitkoopsom voor de zaal, het niet moeten betalen van ruim 12.000 fr. voor brandvei ligheid en gebeurlijk in de nieuwe zaal minder kosten zul len moeten gedaan worden voor muurbekleding. Kwestie van absolute objekti- viteit wordt voor de eerste maal beroep gedaan als jurylid op een aantal niet-Katrienen. Naast voorzitster Nicole Git- sen lid Simonne Van Laethem zetelen in de jury Kamiel Ser gant voor het karnavaleskc, Fons Heyvaert voor ontwerp van de kledij, Louis Persoons voor het artistieke en Marleen Van Neck voor de technische uitvoering van de kostuums. Ambiance Voor karnavalsfeer zorgt alles zins Mare De Cock met zijn F.S. Band samen met Keizer Kamiel en zijn Kamillekes en Prins-karnaval. Al dan niet de Katharinist. Het ontwerp van de zaal is van Luc Schellinck en de kleurige affiche van Jo Van Spaenhove. Kaarten aan 150 fr. te beko men bij M. De Smet, Hugo Lefèvrestraat 2, bij de wer kende leden en in café «'t Pa viljoen». Tafelreservaties gel- dig-tot 23 u. aan 100 fr. Reduk- ties voor grote groepen af te spreken op het sekretariaat, H. Lefèvrestraat. LH Aalst. De zestien leden tellende kleine groep D'Novaf (a) Aalst. Allei-Joep doet voor de tweede maal mee a 'Aalst. De Lodderoeiqen stoppen hun voertuig voorlopig nog weg (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 9