Staatssekretaris Miet Smet: «Een struktuur kreëren die interesse voor 't Waasland opwekt» Miet Smet nu primus, pardon prima Freddy Willockx over de toestand in Lokeren Bevoegd over het kustwater, niet over het strand De Voorpost-31.1.1986- 13 De klokken van de Sint-Laurentiuskérk in Lokeren begon nen rond halfzeven dinsdagavond hard, ongenadig byna te luiden toen een tiental persmensen uit 't Land van Waas in La Barakka aan het Kerkplein zaten te praten met Miet Smet, jaarfiguur van Waas, staatssekretaris ook. De ruimteramp in Amerika klonk door tot in de Durmestad. Miet Smet at ternauwernood van haar koude schotel, niet meteen uit leefmilieuvriendeiijke overwegingen, veeleer omdat ze 's middags al aan tafel had gezeten met de Wase burgemeesters en parlementsleden van CVP-strekking. Daar, t.a.v. de Wase bewindslieden, had ze haar suggestie tot oprichting van een «werkgroep Waasland» - die ze daags tevoren by de Wase handelskamer had geformu leerd - kracht bijgezet: tot op het hoogste niveau wil men interesse voor het Land van Waas opwekken, want het gaat noch in het Lokerse noch by de Boelwerf goed (en da's al bijna een eufemisme). Babbelen over de afbakening der ministeriële bevoegdhe den deden we. Over de juiste omschryving van het Scheldewater. Over het internationale jaar van het leefmi lieu ('87) dat al volop wordt voorbereid, met name door de diensten van de staatssekretaris. Miet Smet gaat het noodplan van de kerncentrales opnieuw bekyken. Ze is verder van oordeel dat de stortplaats voor afval er dringend moet komen in 't Waasland, maar er zyn op dat stuk zo ontzettend weinig mogeiykheden, het laat zich naar haar mening aanzien dat Ovam en minister Lenssens binnenkort in dat opzicht een initiatief zullen nemen. Ter inleiding krygt u ook nog mee dat de kustwateren by lage ty tot Miet Smets bevoegdheid horen, maar het strand niet. Miet Smet vertelt over armoede, het Schelde water, het Land van Waas natuurlyk. Lag het bij de regeringsonder handelingen in de bedoeling, een apart ministerie voor de vrouw te kreëren? Miet Smet: «Ik was daar niet bij betrok ken, maar blijkbaar heeft men het ruimer willen bekijken. Ik vond het beter dat men géén apart ministerie voor de vrouw zou oprichten. Nu is de vrou wenproblematiek een onder deel van een bredere proble matiek. Ik heb op die manier meer gehoor». Armoede, wat is dat? «Sedert ik me met maatschap pelijke emancipatie bezighou heb ik al verschillende brieven gekregen van instanties die Vinden dat ze bij de zwakke groepen behoren, die dus ho pen bij mij gehoor te kunnen vinden. Ik heb me echter één ding voorgenomen: dat ik niet Alle zwakke groepen onder mijn bevoegdheid ga nemen. v Dan ga ik immers tegelijk èlles doen en niets doen. Ik heb van in den beginne gezegd: ik ga me vooral met armoede én vrouwen bezighouden, die twee. In dat verband zijn de vluchtelingen bij de armoede terechtgekomen», aldus Miet Smet. «Je hebt één voordeel voor wat het armoedeprobleem betreft. Voor het financiële aspekt kan je het «ophangen» aan het OCMW, daar is dus iets konkreets en bestaat er ook een administratie. De lokale antenne bij uitstek die van overheidswege de band legt tussen overheid en armen is het OCMW. Buiten de OCMW-bevoegdheid kunnen er nog een aantal andere zaken gedaan worden i.v.m. de ar men, ik ben ook van zin om méér te doen dan me alleen met het OCMW in te laten». Wat is armoede dan? Miet Smet: «Armoede is niet alleen: niet genoeg geld hebben om te eten. Voor ons moet armoede zijn, in een westerse samenle ving waar we met overschotten aan boter en zo zitten, het (niet) kunnen deelnemen aan het maatschappelijk leven. Ar me mensen zijn diegenen die om welke reden dan ook niet kunnen deelnemen aan dingen waar wij allemaal wél kunnen aan deelnemen. Je moet van zelfsprekend alles zien in ver houding tot het inkomen, want je zou ook kunnen zeggen: kijk, ik heb een inkomen van vijftigduiizend frank en ik kan niet deelnemen aan die en die zaken». Het Scheldewater Er is na de vorming van de regering nogal wat te doen ge weest over de afbakening der bevoegdheden. Miet Smet: «Het ging de eerste dagen bij de diskussie tussen Dehaene, Demeester en mezelf. Dehae ne is de voogdijminister en de diskussie is gegaan naar (één) bevoegdheden toe, (twee) ad ministratie toe, (drie) naar budget toe, met betrekking dan tot de opsplitsing van het departement. Het ging er vooral om wie de OCMW's zou krijgen en ik heb geëist dat die naar mij zouden gaan, om dat ze precies de organen bij uitstek zijn die zich met ar moede inlaten. Over de vrouw was géén diskussie, dat was voor mij. En leefmilieu was gewoon leefmilieu». Miet Smet «erfde» leefmilieu van Limburger Firmin Aerts. «Kijk, neem nu de zaak BASF. Die onderneming loost. Wij bepalen de kwaliteit waaraan het water moet vol doen, nationaal. Nu moeten de gewesten afbakenen wat wélk water is. In de trant van: vanaf welk moment wordt de Schel de bekeken als schelpdierwa ter, wanneer is het dan weer viswater? Of is het zwemwa ter, of misschien drinkwater? Nadat ik de normen heb vast gelegd moet het Vlaamse ge west bepalen wat de Schelde België hinkt achteraan «Het gewest valt niet onder de nationale staat. Men heeft de nationale staat en daarnaast het gewest», zo stelt Miet Smet nog. We praten, bij wijze van inter mezzo, over het eindelijk eens toebedelen van een volwaardig ministerschap aan één of meer vrouwen. «Akkoord», zegt Miet Smet, «maar je moet ook vrouwen hebben die minister kunnen worden. Hun aantal in het parlement is zo beperkt dat de keuze erg klein is. Mijn partij heeft het hoogste per centage, andere partijen heb ben vrijwel niets, zo heeft de Volksunie één vrouw (en dan nog van ons arrondissement) over kamer en senaat samen. Je zou een en ander kunnen goedmaken met de koöptatie, maar partijen die achteruit zijn gegaan nemen natuurlijk éérst de gebuisden». Leefmilieu opnieuw. «België Miet Smet: bevoegd voor kustwateren bij lage tij, niét voor het strand (foto archief-vdh) loopt nogal ten achter voor wat de Europese richtlijnen op ge bied van leefmilieu betreft, voor de uitvoering daarvan. We zijn verplicht, een aantal EEG-richtlijnen uit te voeren. M'n eerste taak zal zijn, België aan die normen te laten tege moetkomen. Ik ga de -EEG- richtlijnen omzetten in Belgi sche wetten. Ik begin nu met het omzetten van de z.g. Seve- so-richtlijn die handelt over de preventie voor mens en milieu bij gebruik van gevaarlijke stoffen in de bedrijven. Wij hebben op dit ogenblik geen enkel meldingssysteem voor die zaken, al bestaat het wél voor het transport van die stof fen (dat moet aan verkeerswe zen worden opgegeven). Maar het transport op zich zegt niks over de hoeveelheid of het ge bruik van die stoffen. Binnen landse zaken, de Civiele Be scherming, moet dan op basis van wat gebruikt wordt nood plannen uitwerken. Binnenin de bedrijven heeft het regle ment op arbeidsbescherming wel een intern noodplan, maar ook extern moeten de bedrij ven worden voorbereid. Dat moet dan aan binnenlandse za ken meegedeeld worden en dan melden wij - en daar houdt onze taak op - aan de gewesten welke bedrijven welke stoffen gebruiken». De Wase Scheldeoever hoe zit het met de melding daar? Miet Smet: «Gelukkig is Linkeroe ver ons een stap voor. Die hebben zélf een meldingssys teem, de leefmilieudienst van Beveren heeft dat heel goed uitgewerkt». Het leefmilieujaar In 1987 zijn we toe aan het internationale jaar van het leefmilieu. België zal de eerste zes maand naar alle waar schijnlijkheid voorzitter zijn, de Europese gemeenschap dus voorzitten. Miet Smet: «We zijn een komité aan het samen stellen dat dat jaar voorbe reidt. De voorzitter daarvan wordt professor in milieurecht Hubert Boeken van de Gentse rijksuniversiteit, hij wordt bij gestaan door twee ondervoor zitters van wie één een Neder landstalige Brusselaar is. Men gaat dan een aantal akties voorbereiden. Zéker erbij zal de kust zijn. Ik ga ook starten Sint-Niklaas. Staatssekretaris Miet Smet in gezelschap van (v.l.n.r.) haar regionale persattaché Romain Cools en de Wase persmensen Willy Van Hove, Wouter Vloebergh en Marcel Oelbrandt (Iv) Donderdag 30 januari, gisteren dus, zou de Wase SP- volksvertegenwoordiger Freddy Willockx in de Vlaamse raad een interpellatie houden i.v.m. de sociaalekonomi- sche toestand in het Lokerse. Dit is de tekst van zijn dringende vraag: «Het kanton Lokeren wordt de jongste maanden getroffen door een massaal verlies van arbeidsplaatsen. Het textiel bedrijf La Lokeroise ontsloeg 100 werknemers; bij het metaalbedrijf Grada konden slechts 35 van de 230 arbeids plaatsen worden gered; op 10.1.86 ontsloeg het kledingbe drijf Neirynck-Holvoet 248 werknemers. Hoe reageert u als Vlaams minister van tewerkstelling t.a.v. deze dramati sche ontwikkeling? Overweegt u het opzetten van een meer aktief subregionaal tewerkstellingsbeleid ten behoe ve van Lokeren? Is het ogenblik niet gekomen om na te gaan in hoeverre het kanton Lokeren als subregio van het arrondissement Sint-Niklaas alsnog zou voldoen aan de normen om als ontwikkelingsgebied door de Europese Kommissie te worden erkend?». Ook tot griffier Graulich van de kamer van volksvertegen woordigers richtte Freddy Willockx een verzoek. Willockx kondigt daarin een interpellatie aaii aan het adres van de minister van ekonomische zaken in verband met de sociaalekonomische toestand in het kanton Lokeren. W.V. Sint-Niklaas. Een aantal bestuursleden van de Wase Persklub, anno '86. Zittend de leden van het dagelijks bestuur: (v.l.n.r.) Frans Van Egghen, Guido De Munter, Gerard Bontinck en Hugo De Looze. En rechtstaand de gewone leden Ivan Elegeert, Miel Dullaert, Hubert Wilssens, Marcel Verniers, Karei Van de VeldeK Pol De Malsche en Gerard Lyssens (Iv) met een driemaandelijks rap port over de kwaliteit van de waters in België en dan is iedereen op de hoogte, dat is goedvoor de aktiegroepen, die kunnen er dan gebruik van maken. Ook aan geluidshinder denk ik». «Ik ben ook het noodplan voor de kerncentrale van Doel - en voor andere kerncentrales - aan het herbekijken. Er zijn nu zeventien evakuatieoefe- ningen geweest waaraan mijn diensten, die van Nothomb, van de provincie, van de ge meenten, de brandweer, etc. hebben deelgenomen. Op ba sis van de evaluatie van die zeventien kunnen en moeten er toch een aantal zaken verbe terd worden. Ik heb trouwens aan minister Nothomb een brief geschreven waarin ik stel dat een werkgroep opgericht wordt die zich met het herbe kijken van die noodplannen inlaat». Miet Smet gaat de kustwateren aan een onderzoek onderwer pen, maar ze is enkel bevoegd over het kustwater bij laag tij en niet over het strand. «Als ik nu zeg: er mag niet meer ge zwommen worden in 't zeewa ter, dan mag men nog steeds op het strand blijven zitten». Waas stort, Waas werk Het Land van Waas, althans een aantal instanties in dit ge west, zijn al jarenlang op zoek naar een stortplaats voor afval. Miet Smet: «Er moet hoe dan ook een stortplaats komen. De kost die wij nu dragen is im mers veel te hoog. Het financi ële aspekt is veel te hoog. Maar er zijn bijzonder weinig mogelijkheden in 't Waasland. Sommigen opteren voor Lin keroever, maar daar is de on dergrond van die aard dat je hem niet kunt gebruiken om te storten». Miet Smet zegt nog dat vanuit de Ovam en/of van minister Lenssens in een of andere zin een initiatief mag worden verwacht. Dinsdagmiddag, enkele uren vóór het Wase persbezoek bij Miet Smet in Lokeren, waren de Wase burgemeesters en parlementsleden van CVP- strekking op bezoek bij de staatssekretaris. Daar werd een bilan opgemaakt van de problemen die het Waasland thans bezighouden, en de knel punten zijn uiteraard van voor al sociaal-ekonomische aard, met de werkgelegenheid als gloeiend heet 'hangijzer. Miet Smet: «We zijn overeen gekomen dat in het kader van de regering en over de kabinet ten heen - die enige invloed kunnen uitoefenen op de te werkstelling, hetzij door het aantrekken van investeerders, hetzij door het helpen bij in- frastruktuurwerken enz. - een werkgroep Waasland zal wor den opgestart waarbij ook een aantal Wase kabinetsmede werkers worden betrokken. Er werden al kontakten gelegd met het kabinet van minister Geens en met ekonomische za ken, er zal kontakt worden opgenomen met verkeerswe zen, openbare werken, met het kabinet van de premier ook. Dat alles met de bedoeling om tot op het hoogste niveau poli tieke interesse voor het Waas land op te wekken. Het politi seren van sociaalekonomische problemen voor het Waasland is nooit een belangrijke zaak geweest. Een en ander wordt voorlopig overschaduwd door problemen als de Kempische Steenkoolmijnen of door Coc- kerill-Sambre. Wij moeten nu een struktuur vinden die door de struktuur zelf ertoe leidt dat er belangstelling voor het Waasland ontstaat. En op de diverse kabinetten zijn er men sen die de (Wase) dossiers vol gen; het is de bedoeling, die mensen die de dossiers konkreet volgen te verzame len, om vandaar uit min of meer permanent de Wase pro blematiek te volgen, te stimu leren naar investeringen toe. Er zijn twee belangrijke rede nen voor het opwekken van nationale interesse voor het Waasland: de toestand in Lo keren én de scheepswerf. Komt daar nog bij de water verdragen, waar wij - en dat wil ik duidelijk stellen - méde- standers zijn van Antwerpen op bepaalde punten. Hun rechteroever is immers bijna vol, wat er aan ontwikkeling van de haven nog moet gebeu ren is voor hier in 't Waas land». Op de bijeenkomst van de Wa se CVP-parlementsleden en - burgemeesters met de staats sekretaris werd beslist, over zowat anderhalve maand op nieuw rond de tafel te gaan zitten. Gehandeld werd ook, op dat overleg, over de Grote Ring. Men wacht nu de studie van openbare werken af i.v.m. de alternatieven voor de Grote Ring, een dokument dat in februari klaar zou zijn. Wouter VLOEBERGH Sint-Niklaas. Miet Smet: gelauwerd op eigen receptie (Iv) Politika klopt toerist in de spurt Het is even na twaalven die zaterdag 25 januari en er kringelt witte rook of is het een sneeuwbui? op uit De Stad Leuven. De jaarfiguur van Waas hoort nu verkozen te zijn. Ik haast me het lokaal binnen, in de wetenschap dat staatssekretaris voor leefmilieu en maat schappelijke emancipatie Miet Smet er een receptie aan biedt. Deemoedig, op kousevoeten bijna slenter ik het zaaltje achter het café in, ik ben immers geen lid (meer) van de Wase Persklub, heb daar overigens zéér gegronde redenen toe. Keuvelend met een handvol beroepsjournalisten en pers- medewerkers van Waas, al dan niet leden van de vereni ging, staat een heuse staatssekretaris daar charmant, elegant en bovendien geëmancipeerd te zijn. De ober knikt bevestigend als ik hem vraag of zij soms de Wase jaarfiguur is. Miet Smet, Wase figuur van 't jaar (1985), te gast op de door haar aangeboden receptie. Een beetje verbaasd ben ik, een beetje ook weer niét verbaasd. Mag ik met Miet Smet praten zonder m'n perskaart te hoeven vertonen? Het mag. De schuimwijn is lekker, de kaasjes evenzo. Miet Smet is getooid in een witte blouse waarboven ze een groene 'overgooier' (hoe héét zoiets in goed Nederlands?) draagt. Een vergulde speld bespeur ik op haar blouse, vergulde oorbellen, de tinten van haar rok zijn aan de donkere kant maar ldeurrijk, haar laarzen zwart en modieus winters. Miet Smet vertelt over het vele kabinetswerk, in grote mate te wijten aan de technische materie die het leefmilieu is. En '87 is het internationale jaar van het.leefmilieu; dat wordt duchtig voorbereid, ook op het staatssekretariaat. Bezige by Ze babbelt honderduit over de verjonging van de armoe- degroepen, wat te maken heeft met het stijgend aantal echtscheidingen. In «Faire le point» van vorige week zondag is ze nog te gast geweest. Een staatssekretaris moet zich reppen, moet zich zeker in de eigen regio laten zien, interesse betonen, aanwézig zijn. Neem nu vorige vrijdagavond. Miet Smet moest voor de Jong-KAV in Stekene gaan praten en nadien nog bij de Stekense CVP het woord voeren. En dan fluks naar 't eigen Lokeren toe. In De President in Lokeren is ze tot halftwee 's nachts geweest, maar de eigenlijke verkiezing van de kamavalprins kon ze niét meer meemaken. Ze heeft wel moppen van Capiau gehoord, over Margaret Thatcher en Mitterand. Terwijl de bewindsvrouwe dapper geïnterviewd wordt door een aantal leden van de Persklub noteer ik hoe in de Wetstraat 56 te Brussel de hiërarchie van de macht in elkaar geschroefd zit. Miet Smet huist daar met haar diensten op de gelijkvloerse en de eerste verdieping, Wivina De Meester op de tweede etage, Paul D'Hondt (van 'den telefoon') woont drie en vier hoog, op de vijfde verdieping zit Jean-Luc Dehaene met z'n staff. Miet klopt André Bij de uitverkiezing tot Wase jaarfiguur klopte Miet Smet in de ultieme ronde de Wase oppertoerist André Vander- veken, ze haalde het met 17 stemmen tegen 14. Maar André Vanderveken hoeft niet te wanhopen, voor hem is de Orde van de Raap, een nieuw gekreëerde Wase onderscheiding, zó weggelegd. Wie wel bijna de wanhoop nabij moet zijn is Jaak Van der Helst, de verdienstelijke massaspelregisseur, de Poulidor van de Wase jaarfiguur- verkiezingen. Jaak mikt altijd net niét raak, maar hij is wel de regelmatigste renner. Romain Cools, Miet Smets regiopersattaché en speechen- schrijver, noteert wat telefoonnummers en mediamensen, belooft me stellig een curriculum vitae van de bewinds vrouwe op te snorren. De krachtlijnen van Miets levens loop zijn me echter wel al bekend bij het uittikken van deze lijnen. Ze werd op 5 april 1943 in Sint-Niklaas geboren, studeerde aan de Presentatie in Sint-Niklaas, werd dan opgeleid tot maatschappelijk werker, stichtte mee de leefmilieugroepering Abllo (die zo'n belangrijke impakt zou hebben op de Wase besluitvorming), zat in het arrondissementeel bureau van de CVP-Jongeren en in 1968 medunkt in het nationaal bureau van de CVP- Jongeren (samen met Wilfried Mariens en Jean-Luc Dehaene). Mei '68 heeft ze dus niét in Leuven meege maakt, maar zaterdag herpakte ze zich in De Stad Leuven. Miet Smet werd (1971) direkteur van de interkommunale Dender-Durme-Sthelde nadat ze (1964-'71) wetenschap pelijk medewerker was geweest van de studiegroep Mens en Ruimte. Ze werd nadien persattaché van streekekono- mieminister Luc D'Hoore en (1973-79) direkteur van Ipovo, het vormingsinstituut van de CVP. In 1979 werd Miet Smet volksvertegenwoordiger voor de CVP. Doorgaans plegen de politici bij zo'n verkiezingen tot Wase jaarfiguur een outsidersrol te spelen. Meestal ook werpt Lokeren niet zoveel gewicht in de schaal. De bekroning van Miet Smet is wat je in 't persjargon als een primeur zou kunnen omschrijven: voor 't eerst een dame, voor 't eerst ook iemand uit Lokeren. De huldiging van Miet Smet vindt binnenkort trouwens en uiteraard in de Durmestad plaats, ik delegeer voor die gelegenheid m'n verslaggeverstaak aan Persklublid Jean V. Miet Smet is blij met haar verkiezing, dat spreekt vanzelf. Er kleeft nu een Smet op die verkiezing, letterlijk. Maar die zin mag je gerust in heel positieve zin interpreteren. Wouter VLOEBERGH

De Voorpost | 1986 | | pagina 13