Paul De Vidts als Zwarte Piet In knap kwartet van Ernest Metz Sint-Niklaas heeft idealistische en kwispelende schepenen Baha'I - vredesboodschap voor Sint-Niklase burgemeester CBS 2 Verkeerslichten aan Weverstraat Sint-Niklaas Lucca revisited Mestvarkens in Sinaai: bedrijf al dan niet weg? «Sociaal-medisch vademecum» voor Sint-Niklaas wordt heruitgegeven Wordt'86 «jaar van de verwezenlijkingen»? Videomontages in Koopcentrum Waasland Vic Anciaux en Eric Van Rompuy debatteren in Sint-Niklaas 16 - 31.1.1986 - De Voorpost Sint-Niklaas heeft een politiek kaartspel. Ernest Metz, schepen Baetens, Lieven Dehandschutter en Jef Luttin tonen hun troeven (Iv) Hoe kon de jeugdraad van Sint-Niklaas duidelijk Honderd frank, slechts maken welke de diverse beleidsterreinen zijn in de Wase hoofdstad? Men dacht diep na, men peinsde nog eens en Jef Lutin, ondervoorzitter, kwam op een lumineus idee: een kaartspel aanmaken, dat zou nog eens leuk zijn. En zo komt het dat negen sets van vier kaarten werden aangemaakt, plus de onvermij delijke Zwarte Piet. Voor het politieke kaartspel «inspraakspel» is een andere naam werden 37 tekeningen ontworpen. De Sint-Niklase leraar Ernest Metz, die een poos geleden elke week wel een paar cartoons in De Voor post liet verschijnen, was de geknipte man om zo'n jeugdig- frivole cartoonale van plaatse lijke origine op poten te zet ten. «De beste cartonist van het Waasland» beweert voor zitter Lieven Dehandschutter van de jeugdraad, en hij zal wel gelijk hebben. De signale menten van Sint-Niklase en al- gemeen-Wase figuren getuigen volgens jeugdschepen Bae tens, zelf óók in enkele lijnen geschetst, van raffinement, zijn eerlijk en toch niét neer halend. Leuke, plezante por tretten werden het. Fonny Boesmans en Lucien Bats uit de bus, bij de PW Georges Anthuenis, René D'Haeyer, Armand Felix en Frans De Coeyere. De CVP- gegadigden heten Miet Smet, Ferdinand De Bondt, Lieven Lenaerts en Roel De Jong. Adviesraden Tussen de drie adviesraden van Sint-Niklaas (kuituur, jeugd, sport) kwam eind '84 overleg op gang i.v.m. het (ge bruik van het) radenhuis en men hoopt dat die kontakten kunnen worden verdergezet en zelfs verruimd. Enkele be stuursleden van de respektieve raden werden geportretteerd. Voor de sportraad: Gerard Bontinck, Luc Van Royen, Gaston Grossen en (met Het kaartspel kost slechts hon derd frank per stuk. Echt niet veel voor deze leuke kollektie, zij het dan dat het om uitvoe ringen in zwartwit gaat want kleur was niet haalbaar. Vere nigingen die bij de Sint-Nikla se jeugdraad zijn aangesloten betalen slechts 80 frank als ze minimaal twintig exemplaren bestellen. Ook scholen en klas sen genieten van dezelfde re- duktie. Het politieke kaartspel is te verkrijgen bij de jeugddienst van het Sint-Niklase stadhuis (rechtervleugel, eerste verdie ping), tel. 777.84.00; in Belsele bij Geert Pieters, Gentstraat 27, tel. 772.34.36; in Nieuw- kerken bij de jongerencentrum 't Verschil, Nieuwerkenstraat 24, tel. 777.06.41; in Sinaai bij jeugdhuis Troelant, Wijnveld 12, tel. 772.40.39. Bij het spel is een reglement gevoegd. De jongste weken heeft Paul De Vidts op menige bijeen komst verkondigd en benadrukt dat hij inmiddels tien jaar burgemeester is in zijn Sint-Niklaas. De burgervader herhaalde dat ook t.g.v. de ontvangst van de jeugdraads- lieden, vorige donderdagavond ten stadhuize. Men - dat was dan o.m. het kruim' van de Wase politici, met staatssekretaris Miet Smet voorop - kon ook vernemen hoe De Vidts over z'n schepenen denkt. Een korte evaluatie van elk van de wethouders kreeg het zeer aandachtige, zeer charmante en vooral jeugdige publiek mee. Vooraf stelde De Vidts dat Sint-Niklaas een gezond financieel beleid voert. Ook die thesis is bekend, maar alla. De Vidts had het over z'n kollega van zeer charmante knapen. Jeanine De Boever, bevoegd voor ruimtelijke ordening, zat één verdieping hoger te vergaderen met enkele tientallen geïnteresseerden voor bouwproblemen, renovatiepremies e.d.m. Over hèèr had De Vidts het niét; al mag men geredelijk aannemen dat Peedeevee haar medewerking in de beleidsvoering zeer op prijs stelt. De Vidts steekt overigens zijn overtuiging niet onder stoelen of banken als hij beweert: «kabinetsattachés bewijzen de stad méér diensten dan parlementairen». Waarmee hij alludeert op de funkties die mensen als Wemer Rogiers en Marcel Verdonck in ministeriële kabinetten waarnemen. Marcel Verdonck opteerde voor z'n schepenschap en laat z'n parlementair mandaat vallen, u weet dat inmiddels. Die keuze verheugt De Vidts. De burgemeester had lof voor schepen Verdonck en nuanceerde dat hijzelf thesau rie blijft doen, de kas in de gaten blijft houden (Verdonck is voor begroting bevoegd). Kuituurschepen Daan An thuenis werd door De Vidts bestempeld als een charmante en loyale, zij het ietwat slordige knaap. Landbouwschepen Deyaert is volgens De Vidts voortdurend in de loopgra ven, bij zijn boeren, en die inzet wordt gewaardeerd. Over schepen van o.m. feestelijkheden en burgerlijke stand Van Daele wist De Vidts niks dan goeds te vertellen: Van Daele zet zich degelijk in, is ook geweldig toegewijd en improviseert allerminst. Mare Huys, bevoegd voor ver keer en openbare werken, werd door De Vidts één van de grote deskundigen inzake verkeer, en meer speciaal i.v.m. fietspaden, genoemd. Aan Wemer Rogiers (sociale zaken en zo) schreef Paul De Vidts een charmante kwispelmenta- liteit toe. En last but not least is er André Baetens, van jeugdzorg en sport, onlangs voor volksvertegenwoordiger Lieven Lenaerts ingevallen. Baetens blijft op De Vidts' uitdrukkelijk verzoek direkteur van het CMÓ-Waasland, de nieuwbakken schepen wordt door De Vidts een formi dabele idealist en een rechtlijnig man genoemd. «Wij zitten in koalitie met de VU. Da's mijn schuld niet», aldus Paul De Vidts donderdagavond vorige week. «Ik heb nog nooit zo charmant en zo goed bestuurd als nu», zo luidde het nog. Toch klinkt ook bij de Sint-Niklase burgervader enige bezorgdheid op, want het zou ook naar zijn mening kunnen dat Sint-Niklaas dra een soort indus trieel noodgebied wordt. Gelukkig, aldus De Vidts, be schikt Sint-Niklaas over een goed uitgebouwde tertiaire sektor en is ook de distrubitiesektor flink ingeplant in Sint- Niklaas. «Inzake attraktiviteit moeten we Sint-Niklaas als centrum van het Waasland behouden» luidde zijn konklussie. W.V. De Baha'I's in Sint-Niklaas. Dit is de zetel van het Universeel Huis van Gerechtigheid in Haifa, Israël. 1986 werd door de UNO offi cieel uitgeroepen tot «Interna tionaal jaar van de vrede». Iedereen is het over eens dat er inderdaad iets moet gebeuren. Het dagelijkse nieuws zit boor devol met berichten over oor logen, terrorisme, bewape ning, nucleaire dreiging en godsdienstoorlogen. Geen zin nig mens laat een vredesbood schap op wereldvlak onbe roerd. Op 24 oktober 1985, ter gelegenheid van de proklama- tie van het internationaal jaar van de vrede, werd door de Baha' I gemeenschap een do- kument gepubliceerd en over handigd aan de sekretaris-Ge- neraal en de ledefrvan de Ver enigde Naties. De brochure «De belofte van wereldvrede» werd tevens aan alle staats hoofden en hun regeringen overgemaakt. Tijdens een persbijeenkomst op dinsdag 21 januari jl. werd de brochure ook voorgesteld door de Baha' I gemeenschap van Sint-Niklaas en later, gis teren donderdag, werd ze overhandigd aan burgemeester De Vidts. De 26 blz. lange vredesbood schap, opgesteld door het «Universele huis van Gerech tigheid» d.i. het hoogste admi nistratieve orgaan van de In ternationale Baha' I-gemeen schap, schetst het ideale we reldbeeld. Er wordt niet uitge gaan van mogelijke toekomst beelden, van hoopvolle veron derstellingen... nee, men zegt klaar en duidelijk: «de grote vrede ligt binnen handbereik en is niet alleen mogelijk maar onvermijdelijk». In vier hoofd stukken worden de argumen ten daartoe aangebracht en ge loofwaardig gemaakt. Het blijft echter niet alleen bij theorie, er wordt opgeroepen tot vreedzame en menslieven de akties waarbij de Baha' I gemeenschap zichzelf als broe- derdienst vooropsteld. De Ba ha' I gemeenschap is trouwens een religieuze stroming die in de ganse wereld aktief is en haar centrum heeft in Haifa. Haar opvattingen worden als voorbeeld gesteld. De vredesboodschap is een de gelijke brok lektuur met diep menselijke uitstraling. Wie de integrale tekst wil lezen richt een verzoekje naar Baha' I gemeenschap, postbus 36, 2700 Sint-Niklaas. De brochu re wordt dan, tegen een kleine vergoeding, naar u thuis ge stuurd. Jo. Sm. André BAETENS Sint-Niklaas Er komen op korte termijn driekleurige verkeers lichten aan het kruispunt van de Weverstraat met de rijks wag 14 in Sint-Niklaas aan de grens met Belsele en ter hoogte van de toegang tot het Landbouwcen trum. Een en ander werd door de direktie van bruggen en wegen onlangs meegedeeld aan het schepenkollege van Sint-Niklaas. Nu moet het schepenkollege zich nog buigen over een inrichtingsplan van de direktie bruggen en wegen van het ministerie van openbare werken en dan kan men tot de uitvoering der werken overgaan. (wv) In oktober 1984 ging op de BRT-televisie een toeristisch programma over het Italiaanse Lucca en omgeving op anten ne. Lucca is een zusterstad van Sint-Niklaas. Maandag 3 fe bruari om 19 u. wordt het programma over Lucca heruit gezonden bij de BRT. (wv) Wat er met het mestvarkensbedrijf aan de Edgar Tinelstraat in Sinaai gaat gebeuren staat nog niet vast. Vrijdag jl, boog de Sint-Niklase gemeenteraad zich over het onderwerp en enkele tientallen boeren uit Sinaai woonden de debatten bij. SP-er Freddy Willockx zei dat het om een onwettige inplanting gaat: de exploitatievergun ning werd geweigerd door het schepenkollege en ook de bestendige deputatie, na ongunstig advies van de dienst stedebouw en het ministerie van volksgezondheid. Toch zijn al een zeventigtal varkens in hun stallen ondergebracht, want de betrokken landbouwer maakt zich sterk dat hij ondanks alles toch zal mogen blijven. De Sinaaise landbouwer en CVP-gemandateerde Albert Van Rumst was van oordeel dat het zo'n vaart niet loopt met de milieuhinder. Als je op de buiten komt wonen, aldus Van Rumst, moet je tegen een luchtje kunnen. VU-raadslid Nelly Maes, afkomstig uit Sinaai, zei dat de landbouwer verkeerdelijk werd ingelicht en dat heeft ertoe geleid dat de zaken uit de hand zijn gelopen; toch komt het er, naar haar oordeel, ook in dit geval op aan dat de wet wordt gerespekteerd. Leefmilieuschepen Rogiers, die ook in Sinaai woont, zei dat men moet wachten tot men weet wat het resultaat is van het beroep dat de landbouwer heeft aangetekend bij de gemeenschapsminister voor leefmilieu. Burgemeester De Vidts zei dat hij aan de varkenshouder had gemeld dat het bedrijf weg moet. De milieupolitie heeft proces-verbaal opgemaakt. Maar zegels leggen op de stallen kèn niet, want dan zouden de dieren die er nu al zijn doodgaan en zou de landbouwer in kwestie een groot verlies lijden. De acht schepenen werden verdeeld in twee sets van vier kaarten. CBS 1 tovert troeven tevoorschijn van bouwlustige Jeanine De Boever, spaarzame Marcel Verdonck, vlaggende Staf Van Daele en harkende Bernard Deyaert. CBS 2 brengt in karikatuur voetbal lende Dré Baetens, gezonde Wemer Rogiers, fietsvriende- lijke Mare Huys en sigaarro- kende Daan Anthuenis. Inspraak Van elk van de vier grote poli tieke families werden vier mensen geportretteerd. Het gaat om de afgevaardigden van de gemeenteraadsfrakties m de jeugdraad, de Wase parle mentsleden en eventueel ook andere figuren. Waarom pre cies de parlementairen? Vorig jaar werd door de Sint-Niklase jeugdraad, in overleg met de andere Wase jeugdraden, een eisenpakket opgesteld (t.g.v. het internationale jeugdjaar) en daarin wordt gevraagd om in het parlement en de Vlaam se raad een aantal initiatieven te nemen om jongeren in het algemeen en jeugdraden in het bijzonder .meer inspraak te ge ven op plaatselijke vlak. De meeste parlementsleden rea geerden gunstig op het verzoek en men hoopt binnenkort te mogen vernemen «hoe de kaarten nu liggen». Voor de VU koos de jeugdraad voor Nelly Maes, Jan Verniers, An- toine Denert en Fons Lisaer- de, bij de SP kwamen Pros Matthys, Freddy Willockx, zwemvliezen) André Van Lan- deghem. Voor de jeugdraad: Lieven Dehandschutter, Greet Polflict, Jef Lutin en Hans Van Poucke. Voor de kulturele raad; Daan De Smet, Marcel Verniers, Alex Wiemeersch en Hugo Steenwegen. Toegewyd dienaar Het spreekt vanzelf dat niet alle instanties (b.v. ook het OCMW) die bij het inspraak proces zijn betrokken konden opgenomen worden, en ook inzake individuele 'slachtof fers' moest geselekteerd wor den. Er waren bovendien en kele praktische problemen op te lossen. Zoals: waar moet de burgemeester in onderge bracht worden? «Moesten wij de burgemeester, die zijn par tij-etiket niet wegmoffelt maar toch boven de partijgrenzen wil uitstijgen, «verstoppen» in zijn partij», vroeg men zich af. Dat hoefde njet. Want een Zwarte Piet-spel heeft een 37ste kaart nodig en dus stelde de cartoonist de burgemeester voor als de meest toegewijde dienaar van Sint-Niklaas (Sint- Niklaas in een dubbele beteke nis). Die dienaar, die char mante en zwartgeverfde (ge- zwartverfde?) jongeling, Paul De Vidts, kreeg vorige don derdag het eerste exemplaar van het kaartspel aangeboden. Waarop De Vidts heel prompt een briefje van honderd frank bovenhaalde: «Niet vèn de stad, maar voor de stad», aldus de burgemeester. Sint-Niklase jeugdraad hoopt. Het Sint-Niklase schepenkollege doet wat voor de jeugd. Dat stelde de kersverse schepen André Baetens van jeugd- en sportzaken vorige donderdagavond tijdens de voorstel ling van het politieke kaartspel van de jeugdraad. Baetens bekende: «Ik wil géén ronkende verklaringen afleggen». Hij nuanceerde: «Het departement jeugd is voor mij evenwaardig met, minstens zo belangrijk als het luik sport». Men weet dat de stad Sint-Niklaas een reduktie van vijftien procent voor het gebruik van sportakkomoda- ties heeft voorzien, een ferme tegemoetkoming t.a.v. de jongeren. Tien miljoen zijn voorzien met het oog op het verwerven van een eigendom die als jeugdvormingscen- trum kan worden uitgebouwd, nog eens tweehonderddui zend frank moeten dienen voor de inrichting van dat pand. Jeugdraadvoorzitter Lieven Dehandschutter replikeerde al meteen op de toespraak van André Baetens, die ook benadrukte dat hij wat doen wil aan de schrijnende jeugdwerkloosheid. Dehandschutter: «Een en ander sterkt de jeugdraad alleszins in de overtuiging dat de ingeslagen weg verder moet bewandeld worden: de weg van de open dialoog met het schepenkollege en de frakties, met duidelijke en kontroleerbare afspraken. Een tijdige en volledige informatieverstrekking door het stads bestuur is daarbij voor de jeugdraad van kruciaal belang, zoniet worden wij opnieuw in een negativistische rol gedrukt, die van het reageren tegen voldongen feiten». In de diepte werken Lieven Dehandschutter wil met z'n jeugdraad ernstig werk leveren om een en ander op te volgen: de heroriëntatie van Parochiehuis en Cipierage, de enquête ook die de jeugdraad onder zijn tachtig organisaties houdt. «De jeugdraad moet zijn adviesrol, die zijn specificiteit uit maakt, blijvend waarmaken». De voorzitter had het dan over de gestegen participatie van de jeugdverenigingen, de gegroeide deelname aan de vergaderingen. Tegelijk moet volgens Lieven Dehandschutter in de diepte gewerkt worden. Want de jeugdraad heeft de morele plicht om zich ook met jongerenproblemen bezig te houden, zich te bekommeren om de kansarme jongeren, de jeugdwerk loosheid, etc. Zo te horen aan wat de voorzitter van de jeugdraad én de schepen voor jeugdzaken zeiden, donderdag, moeten ze elkaar wel kunnen vinden. Schepen André Baetens noem de de jeugd kompromisloos, eerlijk en idealistisch. Die aspekten hoopt Baetens ook in zijn beleid te doen doorklinken. Want wezenlijk is, zo meldde hij, een grote openheid naar de jeugdraad toe. W.V. Het boekje ligt wellicht nabij uw telefoon thuis, of elders binnen handbereik: het «Sociaal-medisch vademecum» voor Sint-Niklaas dat in 1982 aangemaakt werd en aan alle inwoners van de stad werd bezorgd heeft inmiddels al heel wat nuttige diensten bewezen. De initiatiefnemende Rotary Club van Sint-Niklaas meldt dat vanwege de blijvende interesse voor de publikatie een tweede, her werkte editie in de maak is. Begin januari jl. ontvingen alle mensen of instanties die in de eerste editie voorkwamen een persoonlijk schrijven dat ver gezeld was door een afschrift van hun oorspronkelijke tekst. Op die manier kan men de gegevens aanvullen en/of her werken. De bedoeling ligt ook voor, de inhoud van de gids uit te brei den met gegevens van onlangs opgerichte organisaties, instel lingen en individuen wier akti- viteit kadert in de sociaal-me dische sfeer van de uitgave. Nadrukkelijk wordt gesteld door Jan-Lodewijk Dujardin, voorzitter van de kommissie «dienst aan de gemeenschap» van zijn serviceklub, dat het om een niet-kommercieel en dus louter dienstverlenend ini tiatief gaat. Afgezien van de inbreng van een achttal spon sors wordt dit projekt gereaii- zeerd dank zij de financiële inbreng van de klubleden. De eerste oplage behelsde 23.000 exemplaren. Het handi ge boekje wordt dus gratis aan elk gezin van Sint-Niklaas be zorgd, in eenzelfde oplage als de eerste. Men wil ernaar stre ven, de herwerkte editie tegi mei '86 te verspreiden. Alle sociale instellingen en dienstverlenende organisaties, in de algemene dienstverle- ningssektor, in de gehandikap- tenzorg ook, in de sektor hu welijk en gezin en ook wat betreft integratie van gast arbeiders worden gratis ver meld in het vademecum. Ver der komen alle beroepen en aktiviteiten die raakpunten hebben met de geneeskunde en met medische verzorging aan bod: artsen, apothekers, kinesisten, ziekenhuizen, po- lyklinieken, kruisverenigingen etc. Er is ook een rubriek «va ria» voorzien en daarin worden adressen voorgelegd over o.m. erediensten en milieubescher mingsorganisaties Informatie ten behoeve van het vademecum kan worden gestuurd naar Jan L. Dujardin, Kardinaal Cardijnlaan 18 in 2700 Sint-Niklaas. W.V. Wie in de mall van het Koop centrum Waasland in Sint-Ni klaas rondkuiert zal ze al be merkt hebben, de televisie toestellen. Politieke, kulture le, sportieve items worden in een gesloten circuit vanop het scherm aan de winkelende wandelaar of de wandelende kooplustige aangeboden door Shopping TV uit Antwerpen. Als vader en kinderen zich maar matig interesseren voor moeders boodschappen dan kunnen ze altijd wel wat bele ven in de mail. Regionaal nieuws en animatie programma's worden afgewis seld met reklamespots die ver pakt zijn in een videomontage van één uur. Elke maand neemt men op vastgestelde da ta «life» de shows op. De pro gramma's omvatten korte to neelvoorstellingen door plaat selijke groepen, panelgesprek- ken met bekende mensen, de presentatie van de laatste mo desnufjes, sportdemonstraties, kulinaire tips, informatie door instanties als politie en brand weer, lokale talenten die door de vrije radio's geïnterviewd worden, showvedetten of poli tici die door Mare Dex verwel komd worden. Zaterdag jl. zaten een vijftal regionale persmensen pu bliekelijk een maaltijd te ver orberen in de mall van het Koopcentrum. Als u een glimp van de verslaggever van De Voorpost opvangt, binnenkort tijdens uw bezoek aan het Koopcentrum, dan weet u nu hoe dat komt. W.V. Vlag voor Wase Jonge Leeuwen In Sint-Niklaas is de plaatselijke kern van de Wase Jonge Leeuwen (WJL) ruim vijf jaar aktief. Deze vormingsorganisatie van en voor Vlaamsgezinde jongeren wil haar eerste lustrum niet ongemerkt laten voorbijgaan. Er werd een programma opge steld dat rechtstreeks inpikt op de aktualiteit. Op vrijdag 7 februari om 20 uur worden in het auditorium van Het Centrum (derde verdieping), Grote Markt 40, een debat avond op het getouw gezet over het thema «Vlaanderen Morgen». Panelleden zijn VU-voorzitter Vic Anciaux en CVP- volksvertegenwoordiger Eric Van Rompuy. Het gesprek wordt geleid door algemeen WJL-voorzitter Lieven Dehandschutter. De staatshervorming wordt behandeld tijdens het eerste deel. Daarna worden een aantal maatschappelijke problemen in Vlaanderen zelf behandeld: de toenemende onverdraagzaam heid, de links-rechts polarisering op sociaalekonomisch gebied en de verhouding tussen gelovigen en vrijzinnigen. Voorstelling vaandel Bij de aanvang van de avond zal de splinternieuwe vlag van WJL Sint-Niklaas worden voorgesteld aan pers en publiek. De raad van bestuur van de Wase Jonge Leeuwen besliste het dundoek aan de kern Sint-Niklaas te schenken. Gelet op de verschillende verkiezingsdebatten, de gespreksavonden met Maurits Coppie- ters, Karei Van Miert, Paul Daels, Guido Provoost, Willy Kuijpers e.a. die in het verleden georganiseerd werden, is het dan ook een vlag die de lading dekt. WJL telt in groot-Sint-Niklaas thans zowat tweehonderd aan hangers. Het kernbestuur van WJL Sint-Niklaas bestaat uit voorzitter Marc D'hooge, sekretaresse Ann Van Goethem en de leden Veerle Van Bellingen, Ugo Moens en Lieven Dehand schutter. Lid worden van de Wase Jonge Leeuwen kost slechts 50 fr. Kontaktadres: Ann Van Goethem, Sint-Jansplein 5 te 2700 Sint-Niklaas. In de nabije toekomst vindt op zaterdag 1 maart een voordrach tavond plaats met senator Toon Van Overstraeten, het «enfant terrible» van de Waalse raad. 1

De Voorpost | 1986 | | pagina 16