Wandelen, theater, muziek en boek voor jubilerend Vrasene Kavels te koop bij Sint-Niklase stadsbestuur Stekens Davidsfonds over Israël en in Antwerpen Goedkoper openbaar vervoer in Sint-Niklaas en omgeving Archeologisch onderzoek te boek in Waas «Totaal- weigeren» in Sint-Niklaas Nieuwe deken voor Sint-Gillis-Waas Vogelbescherming zorgt voor holenbroeders Toch vluggere modernisering van de Lokerse Bergendriesstraat? De Voorpost - 31.1.1986 - 17 Het Sint-Niklase stadsbestuur heeft steeds een sociale bouwpoli- tiek gevoerd. Daarbij werd steeds getracht, percelen bouwgrond tegen redelijke prijzen te koop aan te bieden. Men denke maar aan de Priesteragiewijk, Groot Kloosterland, Baensland en Wallenhof in Nieuwkerken. Daar stelde men kavels te koop tegen lagere 'prijzen dan de gebruikelijke marktprijzen. Die traditie wil men verderzetten. Er zijn nog altijd een paar tientallen percelen te koop. Een overzicht daarvan vindt u hierna. Wie over een en ander nog vragen heeft kan zich wenden tot de dienst ruimtelijke ordening, stadhuis, tel.: 777.84.000, toestel 4332, of zich persoonlijk tot de dienst op de tweede verdieping wenden. In de Baenslandwijk, aan de hoek Sint-Jansplein en Sint- Jansstraat, zijn drie kavels voor vrijstaande woningen te koop. De minimum-instelprijs bedraagt 1.200 frank per m2. In de Clementwijk, aan de Frans Van Cauwelaertlaan, worden zes percelen aangeboden; die zijn bestemd voor winkels van het gesloten en half-vrijstaande type en de minimumprijs bedraagt 1000 frank per m2. In de Kazernestraat, Driekoningenwijk, worden zeven percelen voor half-vrijstaande woningen verkocht tegen 1000 frank per m2. In de Terekenwijk zijn ook een aantal percelen voor vrijstaande, half-vrijstaande en gesloten bebouwing te koop tegen 1000 frank per m2. Het gaat hier om de wijk achter de Smisstraat. Sinaai Ook in Sinaai worden een reeks gronden te koop aangeboden. In de Edgar Tinelstraat is dat nog slechts één perceel voor een vrijstaande woning, kostprijs 605.000 frank voor een oppverlak- te van 639,5 m2. Nog in de Papenackerwijck, aan de Vleeschoii- werstraat en de Franciscuslaan, een aantal percelen voor vrij staande en half-vrijstaande woningen en ook voor winkels, minimum-instelprijs per m2 is 800 frank. Ook voor de mensen achter het Stekense Davidsfonds is de periode van nieuwjaarswensen blijkbaar achter de rug. Men komt namelijk aandraven met twee bijzonder interessante en uiteenlopende aktiviteiten, waarop zowel de leden maar ook de niet-leden van harte welkom zijn. Nu dinsdag komt Wilfried Maes - door sommi gen nog voorgesteld als een "alternatief figuur van het jaar 1985 - spreken onder de titel "Israël, land en volk". Half februari trekt het Davids- fondsgezelschap dan naar Ant werpen voor een geleid bezoek aan de bekende Sint-Paulus kerk. Israël Dinsdag 4 februari worden alle Stekenaren uitgenodigd voor een voordracht over Is raël onder de titel "Israël, land en volk". Wilfried Maes, door sommigen beter gekend als le raar en (eenzaam) wereldreizi ger, spreekt de geïnteresseer den over dit interessante land met z'n bewogen geschiedenis, dat door een deel van de we reld nog steeds wordt gekon- testeerd en/of veracht. De heer Maes zal de aanwezigen door de geschiedenis leiden: van 1948 tot nu, van ontstaan tot nu. De voordracht wordt ge ïllustreerd met prachtige dia's. Sint-Pauluskerk Zaterdag 15 februari organi seert het Stekense Davids fonds een geleid bezoek aan de bekende Antwerpse Sint-Pau- luskerk, onder de bevoegde leiding van gids Raymond Ser- jacobs. Door middel van een gekombineerde wandeltocht en voordracht zal hij de aan wezigen rondleiden langs het oude Predikherenklooster, in de kerk zelf met de vele schil derijen van onder meer Ru bens, Van Dijck, Jordaens en Teniers en de prachtige beel den van Verbruggen en Quel- lin én de enig mooie kalvarie- berg. Nadien worden nog en kele dia's vertoond. Liefhebbers kunnen daarna nog deelnemen aan een minik- roegentocht langs Het Groot Ongenoegen, De Gulden Leeuw, De Gladdigen Dorpel en De Pelgrom. Ook hier zijn bevoegde gidsen aanwezig. De verplaatsing gebeurt met eigen wagens. Wie geen ver voer heeft kan allicht met ie mand anders meerijden. Ver trek om 13 u op de Stekense markt ofwel samenkomst om 14 u aan de Sint-Pauluskerk. Wie meewil geeft een seintje naar het sekretariaat van het Stekense Davidsfonds, Hei kant 58 op telefoonnummer 037779.76.56. (m.g.) Vrasene Bever en). Zoals enkele weken geleden uitgebreid in De Voorpost gemeld viert het kleine Vrasene dit jaar z'n 850-jarig bestaan. Vrijdag jl. werd in die Beverse deelgemeente het feestprogramma voorgesteld. We namen de gelegenheid te baat om het plaatselijke verenigingsleven eens in de kijker te stellen. Bovenaan de groep van de kulturele raad die de festiviteiten schraagt. Midden het koor Scarabee dat onlangs in de H. Kruiskerk optrad. En tenslotte een impressie van de akademische zitting die vrijdag jl. in Vrasene plaatsvond. W.V.-foto's Iv Sinds eind vorige eeuw wordt op intense wijze aan archeologisch onderzoek gedaan in 't Land van Waas. Met name onder impuls van de in 1861 opgerichte (en thans dus 125 jaar jonge) Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas en dank zij de inzet van leden van de Wase heemkringen (een recenter fenomeen) graaft en speurt men duchtig en onderstreept aldus het historisch en archeologisch belang van deze streek. Sedert het Land van Waas inzake infrastruktuur ontsloten werd, en dat gebeurde met name sinds de jaren zestig, hebben landschap en archeologisch erfgoed in de streek flinke deuken gekregen. Een massa archeologische gege vens gingen zo teloor, bij gebrek aan gekoördineerde aanpak inzake research. Dat heeft men willen verhelpen via o.m. de oprichting van een Archeologische Dienst Waasland. Die werd opgericht als afdeling van de Intercommunale van het Land van Waas en kwam er op aangeven van de gemeentebesturen van Beveren en Sint-Niklaas. Die instantie spreidt heel wat bekommernis en interesse tentoon t.a.v. het archeolo gische patrimonium, doet aan prospektie en inventarisa tie, etc. De dienst verricht terreinwerk en was aktief op een aantal belangrijke bedreigde vindplaatsen; o.m. horen daartoe de vroeg-mesolitische site van Aven Ackers in Verrebroek en de laat-middeleeuwse en laat-mesolitische neolitischcsite van het Hof ten Damme in Kallo. De onderzoeksresultaten worden nu gepubliceerd. Bij-• dragen van de Archeologische Dienst Waasland» is de titel van het eerste reekswerk. In die serie kunnen ook archeologische studies van derden worden opgenomen en verder bijdragen uit nevendisciplines. Talrijke studies zijn thans in voorbereiding of zelfs afgewerkt. Binnenkort mag men zich aan bijdragen verwachten over de Aven Ackers in Verrebroek, de H. Kruiskerk in Vrasene, het Linker Scheldeoevergebied en ook de Gallo-Romeinse site van Sint-Niklaas-Tereken Het eerste deel van de «Bijdragen» verschijnt in februari of maart van dit jaar. Jean Bourgeois en Hugo Thoen hebben het over de opgravingen op het Steenwerk in Belsele. Bea Augustijn handelt over het Bordburehof in Bazel en dat doet ook Rudiger Van Hove. Hugo Thoen en Cyriel Verbruggen nemen de nederzetting van Waasmun- ster-Eeckhout onder de loep. En Guido Minnacrt en Cyriel Verbruggen handelen over een veenprofiel uit het Doeldok in Doel. Dit eerste deel van de «Bijdragen» is tegen voorinteken prijs te verkrijgen door storting van 500 of 550 frank op rekeningnummer 293-0152423-91 van de Kon. Oudheid kundige Kring van het Land van Waas in Sint-Niklaas, met vermelding op de strook: «BU nr. 19, BADW-I». De prijzen gelden aldus: 500 frank voor leden van de Oud heidkundige Kring en andere Wase heemkringen, 550 voor andere geïnteresseerden. Na 31 januari betaalt men 650 frank of 700 frank voor dit boek. W.V. Al een paar jaar spant de Wase C.V.P.-verkeerswerk- groep zich in om de prijs van het openbaar vervoer binnen redelijke perken te houden. De gedachte van selektieve prijsverlaging is in België nog niet doorgedrongen; zoals gewoonlijk hinkt België wat achterop t.o.v. de buurlan den. Toch boekte de Wase C.V.P.-werkgroep reeds enige afzonderlijke resultaten. Een overzicht. Stadstarief Belsele Met een achttal dagen vertra ging is dan toch het stadstarief Belsele van kracht geworden. Op het laatste ogenblik heeft iemand van de administratie nog bezwaren naar voren ge schoven, maar die konden door de N.M.V.B. overwon nen worden. Sedert 20 januari kan men dus vanaf de halten Tuinlaan, Dekpriem, Molen wijk, Kerk, Blauwhuis, Popu- lierenwijk, Arkestraat en Bookmolenstraat tegen stad starief naar Sint-Niklaas en Nieuwkerken. Dit betekent zoveel als halve prijs t.o.v. vroeger! Geen opslag voor derde leeftijd en grote gezinnen In de loop van 1985 is de Wase C.V.P.-werkgroep geraad pleegd door de Bond van Gro te en Jonge Gezinnen, die vastgesteld had dat de 50%- verminderingskaart voor zijn aangesloten leden in feite slechts 25% en veelal zelfs he lemaal geen vermindering meer gaf. Het advies van de werkgroep heeft een actie naar de ver keersminister toe voor gevolg gehad. Daarom heeft de N.M.B.V. besloten, de prijs van de «Z-kaarten met vermin dering» niet te verhogen. Daardoor zijn niet alleen de jonge en grote gezinnen ge diend, maar ook de WIGW (Weduwen, invaliden, gepen sioneerden en wezen). Z-kaarten vermindere prijs zijn allen in voorverkoop ver krijgbaar (fn stations, in all? postkantoren, bij uw brieven besteller). Stadsvervoer goedkoper met Z-kaart Al wie recht heeft op Z-kaar- ten verminderde prijs, doet er in Sint-Niklaas beter aan geen stadsrittenkaart meer te kopen. Want het is nu goedkoper ge worden om stadsritten te doen met de Z-kaart i.p.v. met de gewone rittenkaart: een halve frank per rit. De Z-kaart kan men ook gebruiken als men toevallig eens buiten de stads- zone moet rijden. Let wel, het voordeel bestaat alleen voor Z-kaarten met ver mindering (BGJG, WIGW), en dus niet voor de Z-kaarten volle prijs. Zondag 11. werden door het geleedpotige dieren, zijn zij Coördinatie Comité voor de dus bijzonder nuttige vogels. Nog in volle «week van de Bescherming van de Vogels Los een insektenplaag niet op soldaat», op donderdag 6 fe- (CCBV), tienlallen nestkasten met insekticide en andere ver- bruari, brengt Koen Huysmans opgehangen in het Waasland, giften maar hang enkele nest- in Sint-Niklaas een uiteenzet- Het is trouwens de hoogste-tijd kastjes in de plaats. U be- ting over «totaalweigeren». dat de nestkasten geplaatst schermt daarmee het bos, de Afspraak die avond om 20 u. worden, want nu reeds zijn er vogels en uzelf. Aldus een raad in lokaal Quasi aan de Dal vogels, en vooral mezen, op van CCBV-Waasland. straat 70. zoek naar een woning voor het komende broedseizoen. Nestkasten worden gehangen ter vervanging van holle bo men en andere natuurlijke hol ten. Deze natuurlijke broed plaatsen worden steeds zeldza mer, want in 'goed verzorgde' bossen, tuinen en parken mo gen geen 'zieke of stervende Als antwoord op het verzoek van senator Georges Anthuenis bomen voorkomen. De na- om de fietspaden langs de Bergendriesstraat te moderniseren, tuurlijke kringloop wordt hier schreef de heer Olivier, minister van openbare werken, dat het door de mens grondig ver- wenselijk zou zijn dat deze modemiseringswerken samen met de Stoord Omdat oude bomen rioleringswerken in de Tweebruggenstraat zouden uitgevoerd worden gekapt, beschikken ve- worden. Ie vogels die in holten broeden Omdat senator Anthuenis vreesde dat door deze koppeling van niet over voldoende nestgele- werken de vernieuwing van deze fietspaden voor geruime tijd genheid, terwijl er wél vbl- onverantwoord zou vertraagd worden, drukte hij bij de minister doende voedsel aanwezig is zÖn ongenoegen uit over dc gang van zaken. (insekten). Bij monokuituur Volgens de Lokerse senator zijn de modernisering van de (b.v. dennenbossen) is het ge- Bergendriestraat én de aanleg van vrijliggendè fietspaden vol- brek aan broedgelegenheid doende belangrijk om afzonderlijk uit te voeren. Uiteindelijk heeft minister Olivier zich dan toch akkoord verklaard om de Bergendriesstraat afzonderlijk te modernise- schrijnend en hierdoor ont staan sneller insektenplagen het hoofdvoedsel van ren. Het is nu wachten op de uitvoering - mezen e.a. insekteneters be staat uit eitjes, larven en ima gines van insekten en andere beetje vernieuwd wordt. waardoor weer een belangrijk stuk fietspad in gebruik zal kunnen genomen worden en waardoor ook de RW 14 beetje bij Sint-Gillis-Waas. De plaatselijke parochiegemeenschap nam tijdens het voorbije wee kend afscheid van deken Geilleit, die tot pastoor in Deftinge (bij Brakel) werd aangesteld. De zieleherder, die al sinds kort na de tweede wereldoorlog in het Waasland toeft (hij is van Nederlandse afkomst) kreeg een televisietoestel, een tafel en enkele stoelen ten geschenke. Ter opvolging van Johan Geilleit werd midden deze week de benoeming bekend van e.h. Hubert Boel. De nieuwe deken van Sint-Gillis-Waas is 53 jaar en werd in Moerzeke (Hamme) geboren. Hubert Boel was de jongste jaren pastoor en medepastoor in het Gentse. Jan Rodts en Bruno Van Dorpe van CCBV-Waasland aan het werk. Een programma brengen dat in de eerste plaats de Vrasenaars zélf wat zegt en in zo ruim mogelijke mate door de Vrasenaars wordt gepnAluceerd. Een programma aanbieden dat voldoende weerklank en uitstraling vindt buiten het dorp. Een programma serveren dat een blijven de inpakt heeft op het kulturele leven en het verenigingsle ven in Vrasene. Die drie doelstellingen, verwoord door Jef Vers traeten vorige vrijdagavond, stelt men voorop tijdens dit festiviteitenvolle jaar in de Beverse deelgemeente Vrasene. Zoals enkele'weken geleden bij wijze van een reportage uitgebreid werd toegelicht in De Voorpost vond Vrasene bij de stichting, in 1136, van een kloostergemeen schap op de plek Salegem een aanknopingspunt om het 850-jarig bestaan van de dorpsgemeenschap te vieren. Enkele aktiviteiten liggen al achter de rug, maar de hoofd- brok moet natuurlijk nog komen. Vrasene viert op 8 en 9 februa ri Blasiuskermis. Dan organi seert de plaatselijke Amedee Verbruggenkring een fototen toonstelling over de kerkschat ten. Op Blasiusmaandag, 10 februari, treedt om 20 u. in de Parochiekring Theater Antigo ne uit Kortrijk voor het voet licht, op uitnodiging van de A. Verbruggenkring en het Da vidsfonds. Vertolkt wordt «De leraarskamer». De KAV van Vrasene viert op 10 maart z'n veertigjarig be staan. Die aktiviteit kadert niét in het jubileumprogram ma van «Vrasene 850»- want het gaat om een viering voor uitsluitend leden. Toch vond men het (terecht) opportuun, melding te maken van dit gegeven. Op 26 april komt het Reizend Volkstheater in de Paro chiekring «Twee van de drie» opvoeren. De organisatie be rust bij de KAV en de zang groep Alternatief. «Twee van de drie» is een boulevardko medie. Vrijdag 23 mei komt Beverenaar Kamiel D'Hooghe musiceren op het gerestaureer de orgel van de H. Kruiskerk. De kerkraad en het Parochiaal Zangkoor richten in. Vrasene verkennen Zondag 29 juni moet een an der hoogtepunt worden. Men wil dan veel volk op de been krijgen voor een «fiets-wandel- exploratie-ontspanningstocht» in Vrasene. De manifestatie wordt omkaderd door volks spelen, expositie(s), hobby uitvoeringen, muzikale inter mezzi, etc. Er is ook een ralley gepland. Al een tiental vereni gingen zegden hun medewer king toe aan dit evenement, waarvoor de KVLV en Lande lijke Gilde als pilootverenigin gen fungeren. Geanimeerd zal het er ook toegaan op 30 oogst, als de BGJG voor de achtste keer een spelenmarkt voor de jon gelui op het getouw zet, om 14 u. Alle kinderen tot 12 jaar zijn welkom. De BGJG be reidt ook een natuurwandeling voor en die vindt op 21 sep tember plaats in de Hoge Ve nen, o.l.v. Roger Herman. Vrasene is een jeugdige akkor- deonklub rijk: Jong Waasland. Op 27 september kunt u het muzikale tuinfeest (met barbe cue) van Jong Waasland bij wonen. Muziek dan. Op 5 oktober richt de CMBV z'n vierde och- tendkoncert in. Theater op nieuw, met muzikale inslag. Op 18 en 19 oktober voorziet men de uitvoering van een mu zikaal theaterstuk over Vrase ne. En op 25 oktober viert fanfare Eendracht het veertig jarig bestaan en wordt in de Parochiekring een koncerta- vond ingericht. Nog een jubileum. Op 15 en 16 november is het de beurt aan de KSA-VKSJ om te jubelen, want zij bestaan een kwart eeuw. Een bonte avond staat op het programma. De kulturele raad van Vrasene plant voor 29 november een Sinterklaasfeest. Vrasene historisch Een Waas jubileumdorp zon der boek is maar niks. Men heeft ook in Vrasene het plan opgevat, een publikatie rond de plaatselijke geschiedenis aan te maken. Het boek zou op vrijdag 5 december tijdens een akademische zitting wor den voorgesteld. Voor de rea lisatie rekent men op de mede werking van heemkring Het Land van Beveren. Ter afronding van het jubi leumjaar volgt nog, op 6 en 7 december, de kerstmarkt van CMBV. Ziedaar het voorlopige pro gramma van «850 jaar Vrase ne», want nog immer wordt druk vergaderd om waar mo gelijk het feest nog heuglijker te maken en hier en daar bij te schaven. Zo is er ook het 25- jarige bestaan van de Chiro jongens, op 8, 9 en 10 mei en wordt ook uitgekeken naar de toneelopvoeringen van de KU in februari. Verder is men aan het overleggen met jonge orga nisten, of zij in Vrasene niet willen komen koncerteren. Tenslotte wordt ook gelonkt naar het Festival van Vlaande ren. Het is in dat verband niet onmogelijk dat in de gerestau reerde dorpskerk straks een koncert in dat kader wordt georganiseerd. W.V.

De Voorpost | 1986 | | pagina 17