Rupelmonde zet jubilerend zijn feestneus op Rupelmondse karnavalwensen Erik Weyn kamavalprins in Haasdonk Walter I prins karnaval in Steendorp «Pater» Georges II kamavalprins te Lokeren «De roste facteur» prins van groot- Sint-Niklaas Muilentrekkerskarnaval in Belsele 18 - 31.1.1986 - De Voorpost winnen. Hij was ten andere niet aan zijn vuurproef aange zien hij reeds eerder prins kar naval was geweest. Vlot met de micro in de hand ontvouw de hij zijn jumbo-plan. Hij verklaarde dit nader als volgt: «Een jumbo-plan met de J van jonkman. Ik verklaar tijdens de kamavaldagen elke sukke laar die thuis vrijwillig de scho tels wast omdat hij moet van zijn vrouw, opnieuw tot vrijge zel! En elke vrouw die niet kan verdragen dat haar man terug de kriebels krijgt laten we op pakken en plaatsen we op de markt in een biertentje. Een jumbo-plan met u van uurrege ling. De café's gaan niet open met karnaval, want ze zullen ook niet sluiten. Iedereen die te zessen 's morgens naar huis gaat, die zetten we aan 't werk om tochtpanelen op de markt te zetten, want met al die gaten die ze open rond de markt laten liggen, gaat dat nogal trekken als de stoet uitgaat, hé!» En zo ging het verder tot de o van jumbo besproken was. Tot slot en met medewerking van de kamavalgroep «De rare mannen» werd op de tonen van een hit van Vader Abra ham een kamavallied ingezet. Het werd wachten op de uit slag. Dé verrassing kwam er niet. Georges De Nul haalde het met 86 stemmen op Rudi Michiels die 68 punten kreeg. Meteen kon het feest be- Lokeren. Walter Capiau bracht er voor de prinsenverkiezing de goede sfeer in. Freddy I, prins van 1985 en een van Capiau's vrouwelijke fans waren in de wolken met zijn bezoek (polo) Het ging er zaterdagnacht in zaal Dorpspaleis woelig toe tijdens de verkiezing van de kamavalprins van groot-Sint-Niklaas. Juul Van de Putte (Juul I) en Arnold Pepels dongen naar de gunst van de kiezers. Toen men met de uitslag op de proppen kwam en bleek dat postbode Arnold, bijgenaamd «de roste facteur», het had gehaald ontstond tumult en werden tussen de fans van beide kandidaten rake klappen uitgedeeld. Er werd zowaar met pinten gesmeten. De tiende editie van de prinsverkiezing in Sinaai vormde een antiklimax. De Orde van de Sinaaise Bokken bereidt zich nu voor op het weekend van 8 en 9 maart, wanneer in de Tinelgemeente een bal en de traditionele optocht plaatsvinden. Karnaval in Rupelmonde is en blijft een echt dorpsfeest. Dan worden alle vetes en ideologische geschillen even terzijde gelegd. Dan sluiten alle verenigingen een vrede sakkoord, over de politieke kleuren heen. Samen werken ze dan aan het ene ideaal: karnaval vieren, leute en plezier maken, zich eens uitleven. Aan zes komitéleden, karnavalisten in hart en ziel, vroegen we naar hun karnavalwens. Heinfried Koppen voelde de kriebels tot het kamavalleven reeds van kindsbeen af. In 1968 is hij bij het komité gekomen en in 1975 werd hij voorzitter in opvolging van Alois Verbruggen, «Ik hoop dat 1986 een fantastisch karnavaljaar wordt. Een eeuw kamavalleven en 25 jaar Rupelmonds karnavalkomité, 't is toch niet niks. En dan kan alleen maar door echte samenwerking. In een kleine gemeente zoveel volk bijeenkrijgen, daar ben ik'echt fier op». Julien Lyssens Ook één van de anciens in het komité. Dit jaar was hij de hoofdspeurder voor de tentoonstelling over honderd jaar kamavalleven. «Die tentoonstelling is voor mij dan ook het hoogtepunt. Hopelijk krijgen we heel wat bezoekers, karnavalisten uit Kruibeke, maar ook van daarbuiten. Want een eeuw karnaval, het vertelt een hele volkskuituur». Isidoor De Meyer werd prins van de Orde van Mercator in 1978 via een verkiezing. Is één van die noeste werkers achter de schermen, «Twee dagen per jaar kan ik mij eens écht uitleven, en daar kijk je van op. Dat heeft iedereen eens nodig. Hopelijk krijgen we dit jaar ook weer een grootse stoet. Een stoet voor het volk, voor de ganse fusie. Karnaval is immers een volksfeest en iedereen moet erbij betrokken worden». Hippoliet Foubert, een niet-Rupelmondenaar in het komi té. Kreeg in 1982 voor het eerst de prinsenskepter, een skepter die hij ook de twee daaropvolgende jaren mocht zwaaien. Werd vorig jaar tot keizer gekroond. Hij en zijn éredames Ria De Bruyne en Olga Van Damme zijn ze dan ook de promotors van het fusiekarnaval. «Hopelijk ver loopt alles goed, zit het weer een beetje mee tijdens de stoet en kan iedereen genieten van een blije terugblik op het kamavalleven. Moge de vreugde en het plezier van karnaval een voorbeeld zijn voor de ganse fusie». Hilaire Stuer kreeg de karnavalmikrobe reeds met de moedermelk zegt zij zelf. Op zijn zevende jaar vierde hij reeds karnaval. In 1970 kwam hij in het komité en in 1973 werd hij de eerste Mercatorprins. «Als promotor van de stoet moet je vooraf natuurlijk hopen op een stralend weertje en veel toeschouwers. Deze jubileumuitgave zal dan ook geen einde betekenen, maar een stimulans om op dezelfde leest door te gaan». Paul De Lamper is de laatste in ons rijtje, ook een onbaatzuchtige werker. Eenkarnavalist wie de eenheid van de orde nauw aan het hart ligt: «Door de vrijwillige inzet van iedereen hebben we met weinig middelen reeds een kwarteeuw volgehouden. Dit jubileum moet dan ook uitgroeien tot een groots, a-kommercieei feest. Geen personenkultus, maar een feest ten bate van karnaval, ten bate van de Orde van Mercator. En als we dat ook in de toekomst kunnen waarmaken, zullen we in 2011 met nog meer enthousiasme ons gouden jubileum kunnen vieren». Kram Met de aanstelling van Marcel I Noens tot prins van de orde van Mercator zijn de Rupelmondse karnavalfeesten voorgoed gestart. Feesten die dit jaar wel een heel bijzonder karakter hebben. Het Rupelmondse karnaval komité bestaat 25 jaar en op zondag 9 februari zal de 25ste kavalkade door de Mercatorstede trekken. Maandag 10 februari brengt het ganse Rupelmondse karnavalgezel- schap een bezoek aan de rusthuizen^. En nog verder op het jubileumprogramma staat een tentoonstelling rond een eeuw karnavalviering. De officiële opening is voorzien op zaterdag 22 maart en de tentoonstelling is te bekijken tot 30 maart. Op Witte Donderdag, na het klassieke Apostel- brokwerpen, wordt het karnavalmonument van Vincent Vermeire op het Mercatoreiland officieel onthuld. Een goedgevulde agenda dus voor de Rupelmondse karna valisten. Karnaval vrienden die echter aanvankelijk niet zo makkelijk bij elkaar waren te krijgen. Hoe het groeide Het karnavalkomité van Ru pelmonde werd opgericht op 18 oktober 1961. Niet dat men daarvóór geen karnaval vierde in de Mercatorstede. Maar toen was het een ongeorgani seerd straatfeest, of eenkarna- val van een politiekgetinte groep. Zo waren er eind van de jaren '50 zelfs twee parade stoeten. Aan dit politieke geknoezel moest een einde komen en ini tiatiefnemers tot de oprichting van de nieuwe karnavalver- eniging waren Alois Verbrug gen en Karei Biezeman. Zij slaagden erin, mensen rond zich te verzamelen die uiteen lopende verenigingen ver tegenwoordigden. Van meetaf aan was het de bedoeling, één echte kavalkade te organise ren. Aanvankelijk bleef de fanfare Sint-Jozef met hun pie- rots afzijdig en het zou nog tot 1968 duren eer men tot een 'volledige samenwerking komt. Het waren in die tijd stormach tige vergaderingen, want in het komité zetelden vertegen woordigers van verschillende strekkingen die meer de belan gen van hun vereniging verde digden dan die van het kar naval. Maar dat zou veranderen! Er kwam een nieuwe generatie aan en enkele jonge karnava listen deden hun intrede in het bestuur. Zij zouden het roer moeten overnemen en de kon- kurrentie aangaan met andere steden en gemeenten. Prins Hilaire I In 1973 werd voor de eerste maal een echte prins gekozen: prins Hilaire Stuer. In die hoe danigheid werd hij de karnava- leske ambassadeur van Rupel monde. Her en der werd hij uitgenodigd en zo ontdekte het bestuur nieuwe mogelijkhe den. Ook in 1974 en 1975 mocht Hilaire de prinsenskep ter zwaaien. Een echte reorganisatie kwam er toen Heinfried Koppen in 1975 voorzitter werd, na het overlijden van Alois Verbrug gen op 18 juni 1975. De kaval kade van 1976 werd nog een voortborduren op het oude pa troon, ook al omdat het orga nisatorisch en financieel een zware dobber was. Toch kwam er reeds verandering. Met het oog op de fusie werd er reeds kontakt opgenomen met het gemeentebestuur van Kruibe ke. Er werd ook een beroep gedaan op enkele middenstan ders die supplementaire prij zen toekende aan de beste groepen. Zo ontstond een jury die volledig onafhandeiijk van het comité de stoet ging beoor delen. Orde van Mercator 1977 bracht weer enkele nieu wigheden. Voor de eerste maal; kwamen er vreemde prinsen: de stoet opluisteren en na de ontbinding van de kavalkade volgde er een korte show op het marktplein. In datzelfde jaar werd voor de eerste maal ook een fusieprins Sam I Fou bert gekozen. In 1978 werd; overgegaan tot de oprichting van de Orde van Mercator. Meteen werd een nieuw tijd-; perk in het Rupelmondse kar naval ingeluid. Nieuwe prins werd Door I De Meyer. Er werd naar uniformiteit in de kledij gestreefd, er werd voor! een eigen medaille gezorgd en Benny Robrecht ontwierp een* speciaal embleem. Als nieuwe prinsen werden j achtereenvolgens André Buy- taert (1979), Urbain I Van den: Troost (1980), Billy I Vla-! minck (1981) en Hippoliet I Foubert (1982) gekroond. Hip-! poliet I zou ook in 1983 en 1984 de skepter mogen zwaai-; ep. Vorig jaar werd hij dus tot! keizer gekroond en kreeg Jur-j gen I Claus de sleutel over het; Rupelmondse kamavalleven.; Een sleutel die hij zaterdag af, moest staan aan Marcel I> Noens. Een echte Rupelmon-; denaar, geboren in 1950. Hij is gehuwd met Hilde Geerts en een heel jonge prins(es) wordt! verwacht. In het dagelijkse le ven is hij praktijkleraar aan; het stedelijk instituut voor' technisch onderwijs te Ant-j werpen-Kiel. Als eredames: koos Marcel I weer Vecrle Van den Broeck en Gerda De Keersmaeker. Samen met de raad van elf het bestuurlijk! komité van de Mercatororde, hief Marcel I het oude Rupel-: mondse karnavallied aan op het prinsenbal. Het karnavalkomité van Ru pelmonde is met zijn 25 jaar één der oudste van het Waas land. Nu reeds staat een derde generatie klaar om het roet; over te nemen. Kram toren. Zodus, beste karnava listen, als ge wilt dat karnaval ook dit jaar een groot feest wordt met veel leute en ple zier, dan sta ik er borg voor mijn voorganger waardig te zijn. Ik zal er ook voor zorgen dat de café's kun kranen blij ven doorlopen want de paters drinken liever bier dan water en liever nu dan later. Ik zal de stoet door de Lokerse straten sturen om daarna alle geestrij ke kapellekes hun deuren plat te duwen. Ondertussen zal ik er voor zorgen dat de café's niet moeten sluiten tijdens kar-, naval. En dat mijn waarde broeders gratis vervoer krijgen op de karnavalbuis tot in de vroege uren. Waarde karna- valbroeders, wij gaan nu over tot het alledaagse broedersle ven». Na deze woorden kwam klokkengelui en pater Georges verwelkomde twee van zijn kompanen. Op het podium werd dan een play-back persi flage opgevoerd op het beken de lied van André Van Duin. Een onderrokse pollepel kwam er aan te pas maar ver dere details wensen we u hier te besparen. De zaal werd wild enthousiast. Rudi Michiels Na het optreden van Georges De Nul en zijn kornuiten was het voor iedereen duidelijk dat de tweede kandidaat, Rudi Michiels, heel wat pijlen op zijn zotskap zou moeten heb ben om alsnog het pleit te Febriiari is ook voor de Sint- u. bal in zaal Remoortel. De 13 u. gevormd in de Molenwijk Niklase deelgemeente Belsele optocht gaat in Belsele uit op en vertrekt om 14.30 u. Men karnavalmaand. Er werd een zondag 16 februari. Maandag doet nadien de Rozenlaan, uitgebreid programma opge- 17 februari is het poppenver- Ga'vermolenstraat, Kerkstraat, steld en u leest dat hierna. De branding op het dorpsplein, Belseledorp, Eindestraat, een Orde van de Muilentrekkers is In de optocht van zondag 16 kort stuk van de Koutermolen- organisator. februari zullen de reuzen Jan- straat, de Vijverstraat, het Hof! Lokeren. Georges De Nul terecht tot prins karnaval 1986 Qp g februari, zaterdag, is het neken en Mieken, Reinaert, van Belsele en het dorpsplein! verkozen (polo) feest voor de jongeren (14-17 Hermelijn en Sinterklaas mee aan. Om 16 u, komt de stoet! u.) en 's avonds is het vanaf 20 opstappen. De stoet wordt om voorbij in Belseledorp. ginnen. Vermelden we tenslotte nog dat de prins vandaag 31 januari aangesteld wordt tijdens het prinsenbal in zaal Concordia. (Polo) Prins Walter I zal voor het komende karnavalgebeuren in Temses deelgemeente Steendorp de skepter zwaaien. Wal ter Windey, geboren in Bazel op 15 maart 1940, is al jaren woonachtig in de Warandestraat 30 te Steendorp. Mo menteel is hij tewerkgesteld als schipper op de scheeps werven van Rupelmonde. Voorheen was hij zelfstandig schipper. Walter I is weduwnaar en heeft zich als enige kandidaat prins voorgesteld bij het karnaval komité van Steendorp. Onder leiding van prins Walter I zal op zaterdag 8 februari alvast een druk programma dienen afgewerkt te worden in de deelgemeente Steendorp. Op die dag gaat immers voor de negende keer de kamavalstoet uit. Men vertrekt om 14.30 u. in de Vuurkouter en gaat dan door de belangrijkste straten van Steendorp. In de voormid dag wordt de prins eerst afge haald door de Orde van de Baksteen. Nadien wordt een bezoek gebracht aan het plaat selijke rusthuis in de Hospi taalstraat. Om 13 u. zal de reklamestoet vertrekken om dan de eigenlijke stoet te laten starten om 14.30 u. in de wijk Vuurkouter. Aan de negende kamavalstoet in Steendorp doen momenteel een 17-tal groepen mee. Om 20 uur organiseert de Orde van de Baksteen een karnavalbal in de nieuwe feestzaal van de gemeenteschool, Gelaagstraat. De inkom is gratis. De ereda me van prins Walter I is juf frouw Karma Schiettekat. Zij telt zeventien lengtes en is eveneens woonachtig in Steen dorp. Op een perskonferentie stelde secretaris Arthur Ver- meiren dat Temse afhangt van de groepen der deelgemeenten en zei dat er een ongenoegen is bij de deelgemeenten inzake de beperkte toelagen. Tijdens de jongste raadszitting werden de toelagen aan de kamavalkomités immers goed gekeurd. De deelgemeenten krijgen elk 40.000 fr., terwijl; Temse 260.000 fr. krijgt. De Orde van de Baksteen in; Steendorp bestaat uit waarne mend voorzitter Dirk Jans- sens, ondervoorzitter Frangois De Jonghe, sekretaris Arthur Vermeiren en penningmeester Charles Van Doninck. De drie bestuursleden zijn Lisette Van Bogaert, Blanche Meyvis en Alfons De Ryck. Tenslotte! deelde het karnavalkomité van! Steendorp mee dat ze open-: staan voor nieuwe leden en hopen op een sponsor. M.R. Haasdonk (Beveren). In het parochiehuis van de Tassynsgemeente was er opnieuw sfeer te over n.a.v. de verkiezing van de kamavalprins. De jury kon kiezen uit (zie bovenste foto) negen kandidaten, met name Willy Blommaert, Franqois Verbraecken, Marcel Aps, André Van Steelandt, Yvan Polet, Freddy Vercauteren, Armand Van Mieghem, Edmond Lesire en last but not least Erik Weyn. De juryleden (middenste foto) kozen uiteindelijk voor de 23-jarige Erik Weyn, lid van karnavalvereniging De Nachtvlinders. Onze fotograaf registreerde de nieuwe prins trouwens in zijn vliegtuig (foto's Iv) Ruim 150 aanwezigen, vorige vrijdag, in het President's motel aan de E-3 te Lokeren om na een hapje en een borreltje de kamavalprins 1986 te verkiezen. Twee kandidaten hadden zich aangemeld, nml. Rudi Michiels en Georges De Nul. Voor alle ingewijden zou het een open en spannende strijd worden. Zo geschiedde ook maar na de acts was het duidelijk dat laatstgenoemde het best in de smaak viel van het publiek. Een ander resultaat kwam er ook niet uit de bus. Het was al middernacht, Fred dy I de kamavalprins van vorig jaar had zijn afscheids woord uitgesproken en men kon overgaan tot de orde van de dag. Zoals de voorbije ja ren had men beroep gedaan op de TV lolbroek Walter Capiau om er wat vaart in te brengen. Bij zijn eerste verschijning deed hij zijn bijnaam alle eer aan, t.t.z. het vlot tappen van moppen. Eén ervan willen we u niet onthouden. Hier gaan we dan: «Reagan, Mitterrand en Martens zitten na een top ontmoeting rustig aan tafel te babbelen. Toch maken ze zich om diverse redenen zorgen. Reagan zegt dat hij 50 body- gards heeft die hem moeten beschermen maar dat er één is die spioneert voor de Russen en hij niet weet wie het is. Miterrand vertelt dat hij 15 maitresses heeft en dat er ene is die hem bedriegt maar spij tig genoeg niet weet wie. Pre mier Martens vindt dat alle maal zo erg nog niet en zegt dat hij 35 ministers heeft en dat er één (1) is die werkt maar niet weet wie». Gelach en ap plaus alom dat nog in crescen do aanzwelt wanneer iemand al huppelend de vinger op steek. Het was Miet Smet. Ca piau wilde zich verontschuldi gen maar zoals het een goede entertainer past, kwam hij vlug met beide voeten op de grond. «Ik had het over ministers en niet over staatssekretaressen, aldus den Walter. Waarvan akte. Lokeren. Rudi Michiels, vlot aan de mikro, haalde het net niet en werd geen tweede maal kamavalprins (polo) Georges De Nul Na een spelletje hoger-lager (wat dacht u?) om de kas te spijzen was de tijd aangebro ken om tot de prinsenverkie zing over te gaan. Vooreerst kwam Georges De Nul aan de beurt. Uit zijn toespraak halen wij het volgende: «Freddy I nodigde vorig jaar de Lokerse politiekers uit op dit alaaf po dium. Maar het mocht niet baten. Te begrijpen als men gans 't jaar door betaald wordt om de clown uit te hangen. Na lang wikken en wegen heeft de orde van de paters mij voorge steld om dit jaar Lokeren met karnaval te besturen. Bij ge brek aan kamavalpolitiekers staat hier voor jou kandidaat Prins Pater Georges den twee den. De paters van de Luik- straat verhuizen naar de grote kerk op de markt. Voor kana- val '86 stap ik uit de ijzeren

De Voorpost | 1986 | | pagina 18