Herman Verleysen Arendprins in Aalst Karnavalmikrobe heen ook Erembodegem in haar greep.. Negen kandidaten voor de l Ajuintitels EREMBODEGEM De prinses van Oost-Vlaanderen heet «Christiane» Jeugdatelier «Arend» met kinderkarnavalparty '86 Arend jeugdprinsen zijn gekend Kunnen reuzen mee in karnavalstoet van Aalst? De Voorpost - 31.1.1986 - 19 Voor de prinsenverkiezing «op den Arend» liep de stads school aan de Binnenstraat eivol. Duivel-doet-al Francois De Schrijver die de karnavalmikrobe in zijn zowat 56- jarige werking naar de Arend overbracht heeft duidelijk de wind in de zeilen. Twee kandidaten Veel kandidaten schijnen er te Aalst niet meer rond te lopen om een prinsentitel in de wacht te slepen want ook hier be perkte hun aantal zich tot twee: Herman Verleysen uit de Keienberg 'en Geert Van Den Eede uit de Bredestraat. Twee autochtonen dus van over 't water. In de praktische proef hen door Francois De Schrijver op gelegd had Geert wel enige moeite. Een fietsband op de velg leggen bleek geen makke lijke klus. Herman wist daar heel wat beter weg mee te kunnen en ook bij de proef met de erwten toonde hij zich goed zodat Herman aan de vrije proef begon met voor sprong qua aantal punten. Show Geert bracht een song van Freddy Breek en bracht stem ming in de zaal met liedjes medley. Herman ging ook even de vokale toer op in een playbackparodie van Keizer Kamiel en zijn Kamillekes en van Vanessa doch bracht een aangenaam kijkstuk met het bezoek van de Paus aan de Arendwij k en de politiebriga- de geassisteerd met speurende honden. Herman haalde het tenslotte met 987 punten tegen 815 voor Geert. Jeugdprinsen Bij de jeugdprinsentitel haalde Evy Heek de titel binnen voor Nathalie Hebbelynck en Inge Heireman en bij de jeugdprins was het Geert, de zoon van Johny Marcoen, die zegevier de voor Kris Steenhout, Jur- gen Steenhout («de echte Stië- naaten») en Rudy Hebbe lynck. LH Alhoewel de karnavalviermg, in de loop der tijden, haar primaire en wezenlijke bestaansreden heeft verloren - het was eertijds eerder de betrachting de oerdemonen te smeken en te danken om een goede oogst te bekomen! - is de behoefte steeds gebleven om ieder voorjaar, rond Vastenavond, feest te vieren. Zo is karnaval-Aalst uitge groeid tot een tegelijk fascinerend, onuitputtelijk en levend volksgebruik dat steeds van gedaante wisselt in een typische sfeer van humor en satire. Maar ook in Erembo degem wordt dan de feestneus opgezet. Hoeft het nog herhaald: «Aalst is zonder twijfel dé kamaval- stad bij uitstek in België»! Ner gens anders wordt vastena vond zo uitbundig en intens gevierd als in de «ajuinstad». Alhoewel de deelgemeenten van Aalst nu niet speciaal door de karnavalmikrobe aangetast zijn, blijkt de toename van kamavalitis toch wel het grootst in Erembodegem. Niet zo verwonderlijk mis schien... Is dit dan niet de «hopperijke» voedingsbodem geweest voor een klinke schare uit het goede hout gesneden kamavalisten: Louis Van Pot- telbergh, een in 1920 te Erem- I' bodegem geboren arbeider bij de N.M.B.S. die in 1960, na drie vergeefse pogingen de vierde maal tot Aalsters kama- Aalst. Herman, de nieuwe arendprins, ontving de skepter va]prins werd verkozen. De uit de handen van zijn voorganger (a) man die toen aan de in de keizerlijke stede op bezoek zijnde prins Alexander, als «Sir Orlando» een gouden masker mocht overhandigen. Rond die tijd woonde aan de Ninovesteenweg Kamiel Ser- gant en raakte er ook, in hart en nieren, door de karnaval mikrobe doordrenkt: in 1963, 1966 en 1968 werd hij tot prins verkozen, in 1969 tot keizer voor het leven uitgeroepen. Ook Enrico Leclair, die in 1979 als kamavalprins zege vierde, later prins van Oost- Vlaanderen en zelfs van Euro pa, woonde geruime tijd in Erembodegem. In 1981 ging de scepter naar Stefaan Vonck in Erembodegem wonend, doch geboren en getogen Klein-Aalstenaar. Gedurende het voorbije jaar was Loeken Tatjen, alias Freddy Ney- rinckx, de ambassadeur van Aalst. Liedjesmedley en go-go-girls op de Arendprinsverkiezing (a) De door de «Nationale Federatie van Folkloristische, Kulturele, Kamavaleske, Historische en Majorettenverenigingen van België» georganiseerde verkiezing van de Prinses van Oost- Vlaanderen verleden zaterdag te Oordegem, in de Sint-Martinuszaal, werd geen hoog standje. De «Wanzeelse Komeren» wisten het gebeuren immers niet tot een topper te laten uitgroeien. Er waren wel voldoende kandidaten, vier, doch originaliteit en spirit waren er weinig bij. In de eerste voorafgaandelijke proef werden Mariette Van Audenhove, Christine Verhaeghen, Christiane Daeleman en Christel Tuypens aan de tand gevoeld met een aantal theoretische vragen over het kamavalgebeuren. Iets waarin Christiane Daeleman reeds een ruime voorsprong verkreeg. Maar vóór de kandidaten hun vrij optreden met show brachten, werd eerst nog de «Komeer 1986» verkozen. Het werd Marcel Van Grembergen van de Dendermondse «Door nroosjes». Shows Het reikte reeds naar middernacht toen gestart werd met de shows. Christiane Floremuis bezorgde de juryleden een «muis» en de dames onder hen een kluifje. Stekelbakje Christine uit Stckcnc beperkte zich tot een play-backoptreden en Mariette Van Audenhove uit Lierde tot een monoloog. Christel Tuypens uit Landskouter paste haar bruidstoilet nog eens aan en scheen fel in de gunst van het publiek te vallen met haar tinnen schoteltjes en haar Star-Sisters met 'de Bolhoeden'. Maar finaal werd het Floremuis Christiane Daeleman die de titel in de wacht sleepte en dopr de Leedse prominente karnavalist, alhoewel de laatste tijd nogal omstreden, Clement Melckenbeeck, het kroontje werd opgezet. kamavalminnend Aalst in bin nen- en buitenland en eerst daags komt hij met zijn gezin naar Erembodegem wonen... In het dorpscentrum wordt, onder impuls van de aktieve Dekenij Dorp, sedert enkele jaren óók ernstig aan karnaval viermg gewerkt en langzaam maar zeker krijgt de karnaval- mentaliteit er vaste voet. In 1978, '79, '80 en '81 kende het Dekenij-Dorp-Kamavalbal stijgend sukses. En sinds 1980 zorgt de Kinderkamaval in het hartje van de grote Aalsterse deelgemeente ieder jaar voor een jeugdig kamavalesk schouwspel waarbij de sluizen van plezier en pret, tering en nering, wijd worden openged raaid. Wat stelden woordvoerder Ri- go Eeckhout, sekretaris Arie Van Neck, schatbewaarder Karei Heyvaert en de leden Etienne Cooman en Marie- Jeanne Van den Eeckhout dit jaar op de Kinderkamavalaf- fiche? Zaterdag 8 februari om 14u.l5: samenkomst van alle jonge deelnemers op het kerk plein te Erembodegem. Daar na rondgang door hetvdorp, met een vrolijke fanfare op kop. Terug aan het Gildenhuis (Parochiehuis) op het kerk plein rond 15 uur. Nonkel Wil ly en Tante Lieve (uit St.- Niklaas) zorgen aldaar met zang en spel voor een onverge telijke karnavalnamiddag. En natuurlijk is er ook voor ieder een een geschenkzakje!!! Ieder jaar verlenen alle Karna- valprominenten van Aalst aan dit kinderfeest hun medewer king. En natuurlijk komt ook een legertje papa's en mama's er een kijkje nemen! Meteen een festijn voor groot en klein! En steeds crescendo! Vermel den we nog dat aan de uitnodi gingen voor de kinderen welke via de Erembodegemse scho len verspreid worden een te kenwedstrijd verbonden is. Naast dit kamavalminnend jonge volkje is ook, reeds van af 1983, een schare volwassen Erembodegemnaars door de kamavalkoorts Want in dat jaar is de eerste en (nog) enige Erembodegemse karnavalgroep «Vrig Tois» ge sticht. Zulks met de bedoeling er de oude folklore te doen herleven en Erembodegem naars meer kamavalminded te maken. En sindsdien tref je dit vrolijke gezelschap ook ieder jaar aan in de Aalsterse karna- valstoet. In 1983 poogden ze een bazige vrouw uit te beel den die haar man bij zijn laat thuiskomen en tevens ook nog stomdronken, achterna zit met allerlei voorwerpen zoals mat- teklopper, deegrol, stok en dergelijke meer. In '84 poog den ze het probleem van de werklozen en afgestudeerde jeugd eens in één klap op te lossen, door de schoolplicht te verlengen tot de gezegende leeftijd van zesenzestig jaar... Vorig jaar had de groep het, als puiten of kikkers gekleed, over het niet kunnen gaan zwemmen tijdens het verlof. En dit jaar belichten ze «vogel- piek politiek»: de uitgaven, be noemingen enz... worden door het stadsbestuur betwist door een onderonsje vogelpik (darts). De problemen worden in vakjes verdeeld op een dartsvogelpik en met een blauw of groen pijltje neemt men spelenderwijs alle beslis singen.. We zetten even de leden van «Vrig Tois» op een rijtje: De Neve Roland, Den Dauw Anne-Marie, Goetvinck Christel, Herman Fons, Borms Elise, Callebaut Hubert, Van Geert Therese, D'Hauwer Pe ter, Van den Bossche Katty, Goetvinck Ivan, De Roo Ivo, Van Geert Alfons, Varf Dam me Guy, Van Geert Johan, Van Mol Ingrid, Van Hoefs Herbert, Van Hoefs Frank, Van de Velde Benny, De Cos- ter Linda. Deze Erembode gemse karnavalgroep rijgt meteen zijn kraal aan de krans die 's zondags opgewekt en vrolijk door de Aalsterse stra ten slingert maar op Asse- woensdag zijn ze beslist «Vrig Tois» in Erembodegem! D.B. Reeds voor de vierde maal organiseert Jeugdatelier Arend talen. een Kinderkarnavalparty. Dit kinderkarnavalfeest staat Inschrijven kan op de volgen deze maal in het teken van de overbekende «Play-back- de adressen: rage» die afgelopen jaar zowat overal door ons land Quintens j^ddie Geraards- mncHp bergsestraat 25, Aalst, tel. 053- raasae' 78.43.70. Naast de jaarlijkse optredens de titel van Mr en Miss Jeugd- Rijdant Jurgen, Larewei 11, van bekende en minder beken- atelier Arend. Aalst. de figuren en groepen uit het Naast het brengen van een kar- V-D. Abbeele Mare en Peg- Aalsterse kamavalmidden, en- naval-play-back-nummer zul- gy> Rozendreef 167, bus 18, kele animatieoptredens van ei- len de kandidaten tevens ge- Aalst, tel. 053-77.09.16. gen jongeren zal er tevens een test worden op hun Aalsterse - Philips Anja, Pastoor Lau- verkiezing plaats hebben van karnavalkennis. werijstraat 16, Aalst. Mr en Miss Jeugdatelier De respaktievelijk eerste Kinderkarnavalparty met ver- Arend. plaats van de deelnemende kiezing Mr. en Miss Karnaval Wij verwachten van de deelne- jongen en meisjes zullen de '86 zondag 2 februari '86 vanaf mende jongeren dat ze hun titel van Mr en Miss Karnaval 15 u. play-back kennis zouden aan- '86 meekrijgen voor de rest Stedelijk Trefcentrum, Drie wenden in het kader van het van'86. sleutelstraat 51, Aalst. Aalsters volksfeest namelijk Inschrijven voor deelname aan Kaarten voorverkoop 39,5 fr. het karnaval. En aldus een de wedstrijd kan tot 1 februari Kassa: 49,5 fr. kamaval-nummer play-bac- '86. Iedereen is welkom!!! Liefst ken. Voorwaarde: tussen 6 en 16 verkleed!!! Tot dan. Alle jongeren tussen 6 en 16 jaar zijn. jaar kunnen meedingen naar Inschrijfgeld van 50 fr. be- le De karnavaltitels van Ajuinprins, Ajuinprinses en Ajuin- al koningin zyn blijkbaar erg in trek. Telkens hebben er zich i- drie kandidaten gemeld zodat men zich aan een felle maar d eerlijke strijd mag verwachten. De Ajuinorde heeft een ig echte publiciteitscampagne achter de rug. Immers eerst werd voorzitter Roger Berghmans prins van Oost-Vlaan- deren, wat later werd Ajuinprins Patrick I verkozen tot prins karnaval van Aalst. Het gaat de Ajuinprinsen dus :r voor de wind. Ie: Het is de gewoonte dat bij de prinsenverkiezing op de wijk Arend, ook wordt gezocht naar een jeugdprins- en prinses. De titel van jeugdprins ging zaterdag naar Geert Marcoen, jawel de zoon van Johny Marcoen, waarmee de appel niet ver van de.boom balt. Waar het vader Johny nog niet lukte de hoogste karnavaleer binnen te rijven, daarin slaagde de zoon wonderwel. Tweede bij de jongens werd Kris Steenhoudt en derde diens broer. De vierde prins ging naar Rudy Hubbclinck. Bij de meisjes ging de titel van prinses naar Evy Heek, dochter van Freddy, ooit nog Arendprins. Nathalie Hebbelinckx was tweede en Inge Heireman derde. Ajoin Ie koningin komen in aanmer king: Nathalie Anckaer uit de Caudronstraat, Danielle Roe- landt uit Erondegem en de vroegere ajuinprinses Jeanine Van Schuylenergh. Geen bal van den Ajoin, ;n of toch wel? Onder meer omdat de vroege- ,n re FFR zaal niet meer beschik- y. baar is en de drukke agenda bij ;n de Pelikaan, deden het bestuur 'a. ervan afzien om op de voor- I avond van karnaval uit te pak- p, ken met het traditioneel ;n Ajuinbal. Meteen zou ook de jj. verkiezing van de ajuinprinses ot en -koning in het water vallen. ir' Zover zal het echter niet ko- e men. Tussen de bestuursleden nj van de Pelikaan en de Orde a. van de Ajuinprinsen is het tot een akkoord gekomen: zowel Ij dc ajuinprinses als de -konin gin als de ajuinprins zullen op e. een en dezelfde avond worden verkozen. Dit jaar heeft die manifestatie plaats op 1 fe- a bruari in Heilig Hartkring aan de Dr. De Moorstraat te Aalst. at- iet De toegang tot deze verkiezing rle kost 49,95 fr en drank si er te [>e verkrijgen aan echte karna- de valknalprijzen. Voor de prin- ijk sentitel hebben zich gemeld: ie. c|j Luc De Wageneer van de 0p Naarstigheidstraat, Jan Hun- ninck van het Park De Blicck en Freddy Ottoey (den Eirte- iaJ kasser) van de Sint-Anna- gj. straat. Kandidaat ajuinprinses .jj zijn Els Muylaert uit de Cau- 5eI dronstraat, Inge Redant uit de Larewei en Nancy Van Bicsen die in de Driesleutelstraat ani woont. Voor de titel van ajuin- Om dit jaar ajuinprinses of -koning te worden wordt er van de kandidaten wel wat meer gevraagd dan in het ver leden het geval was. Op het bal van den ajuin volstond het tot op heden om mooi verkleed te zijn en de dans te openen met een partner naar keuze. Die elementen blijven behouden, maar er worden nu punten ge- geven op nog een aantal zaken Aalst. De kandidaten voor de verkiezing van de Ajuinprinses en -koningin {a). meer. Onder meer op de pre sentatie en de show. Verder zijn er proeven die moeten de Qude Garde en al vele afgelegd worden en een jury, jaren sekretaresse van de Peli- bestaande uit elf personen zal kaan die nauwgezet volgen en dan punten toekennen. Voor de Een tweede trofee gaat naar de titel van ajuinprins beoordeelt Toerenbijoekes als vertegen- men kledij, attributen, wijze woordigers van de zowat 55 van opkomen, wijze van deko- komische groepen die Aalst reren en natuurlijk de show die rijk is. Vroeger ging de trofee zeer belangrijk is. Alle deelne- van de ajuinprinsen al naar mers krijgen een prijs. Ajuinboer Bert Verbestel, me vrouw Hofman, William Her- reman, Rikkie De Saegcr, de Ajuintrofeeën meibruid van Dentergcm, de Tijden$ de verkiezingsnacht orde van Sint-Michel van Brus- worden ook de trofeeën van de se'> Leo Peirlinck. Ajuinprinsen uitgereikt. Me- Ajoin vrouw Delmoitie werd dit jaar uitgeroepen tot laureate. Ze is een 60-jarige karnavalisle in Aals' Met kandidaten voor de mei van Alumprms (a) hart en nieren, kantinière van Iwein en Laurette die als op- deel van de kamavaltoelage Werk op de plank dus en alles- volgers van Polydoor en Poly- naar de restauratie van Iwein zins in ijltempo willen Iwein en dora sinds 1927 present zijn in en echtgenote zou gaan en dat Laurette nog kunnen «mee- de kavalkade zouden het nu de restauratie zou gebeuren rollen», wel eens kunnen laten afwe- onder de auspiciën van een ten. Hun toestand in de Friac kamavalminnende vereniging. LH waarheen ze na de Hoge Ves ten verhuisden is inderdaad eerder bedenkelijk. Ze zijn al- leszins aan enig herstelwerk toe en blijkbaar ontfermt zich geen enkele vereniging over deze 4 meter hoge reuze- poppen. Ze werden destijds gemaakt door akademiedirekteur Gus- taaf Van Den Meersch naar een projekt van leraar Jan Mulder, doch kregen eerst hun naam in 1950. Bij een groots folkloristisch feest te Aalst georganiseerd als hulde aan Alfons De Cock, stichter van de wetenschappelijkste folklo re, werden ze plechtig door de toenmalige schepen van bur gerlijke stand Bayens in het huwelijk verenigd waarvoor ze dan wel eerst moesten gedoopt worden en de namen Iwein en Laurette, stoelend op de loka- le geschiedenis, meekregen. Schepen De Maght ziet vooral Aalst. Een afscheidsgroet van ex-prins Loeken Tatjen en als mogelijke oplossing dat een chauffeur Fons (a). Aalst. Kandidaat-arendprins Herman in volle aktie (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 19