De grote en de kleine k De Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia van Lebbeke 1785-1985 «Met Moed Vooruit» telt verdienstelijke muzikanten in zijn rangen Up with People komt naar Stekene SP-kritiek op «muziekbeleid» in Sint-Niklaas Stekense Ware Vrienden organiseren play back wedstrijd De Voorpost - 31.1.1986 - 21 Jozef Dauwes jongste boek voorgesteld tijdens akademische zitting Lebbeke. Sekretaris Meert dankte namens de Kon. Harmonie de auteur voor zijn waardevol werk (G. Breckx) niettegenstaande politieke nie een vast element bete- Ook J. Dauwe benadrukte strubbelingen en momen- kende in het Lebbeekse het belang de eigen doku- ten van verflauwing die zij, volksleven, aldus spreker, menten te bewaren voor de zoals elke vereniging, heeft illustreerde de auteur aan toekomst. Meer dan de ad- gekend, steeds haar eigen de hand van de beschrij- ministratieve papperasserij identiteit heeft weten te be- ving van diverse manifests- bieden o.a. verslagboeken waren en thans, met haar ties. en brieven een echte spiegel 59 spelende leden en haar Robert Ruys richtte ook een van wat bij ons volk leeft. 364 ereleden sterker staat oproep tot de verantwoor- Tot slot van zijn toespraak dan ooit. De burgemeester delijken van de verenigin- dankte Jozef Dauwe het be dankte dan ook iedereen die gen zorg te dragen voor het stuur van de harmonie voor zich in het verleden en in eigen verenigingsarchief het initiatief dergelijk boek het heden heeft ingespan- en beklemtoonde ook nog uit te geven en dankte hij nen om dit muziekkorps tot de rijke anekdotiek die in ook iedereen die op een of stand te brengen, het in le- het boek aanwezig is. andere manier had bijge ven te houden en het voor- dragen tot de samenstel- tdurend aan te passen en te ^oze* Dauwe: Een morele ervan, moderniseren. Speciale ruggesteun Het is mijn oprechte wens, woorden van dank richtte Slotspreker was de auteur besloot hij, dat dit boek niet hij tot ere-gemeente-archi- zelf. Hij belichtte o.a. het alleen de geschiedenis mag varis Jozef Dauwe die, zei maatschappelijk belang zijn van de oudste vereni- hij, met een ongeëvenaarde van een harmonie als fak- ging van onze gemeente, eruditie, met veel geduld en tor van integratie binnen Maar dat het tevens voor inzet dit boek heeft samen- een dorpsgemeenschap: Ge- deze eeuwig jonge harmo- gesteld. Hij heeft, aldus durende twee eeuwen blijkt nie een morele ruggesteun nog F. Moeyersoon, het ge- de harmonie St.-Cecilia een mag vormen voor de toe- hele 19de eeuwse archief bindteken te zijn geweest komst, op weg dan naar het van Lebbeke doorworsteld van vreugde en rouw, zowel derde eeuwfeest. bij individuele als bij ge- Deze akademische zitting meentelijke manifestaties, werd besloten met een Steeds heeft zij zich al die dronk. om de schaarse sporen die onze maatschappij in de of ficiële bescheiden heeft na gelaten, te verzamelen en jaren onbaatzuchtig inge- Vermelden we nog dat «De Harmonie Up with People Deze twee verenigingen hadden in het "jaar van de jeugd" graag een beroep gedaan op de wereldver maarde show- en dansgroep Up with People. Door allerlei omstandigheden én omdat het nu eenmaal een kosmopolitische groep gaat van 15 verschillen de nationaliteiten was 1985 voor Stekene uitgeslo ten. België zou pas in 1986 worden aangedaan. In maart en april zullen een vijftiental shows worden gegeven. Eén van die wervelende voorstellingen zal plaatsvinden op donderdag 27 maart in de Stekense sporthal, vanaf 20 u, in samenwerking met het gemeentebestuur. De wereldvermaarde show-, dans- en zanggroep zal gedurende drie dagen in Stekene vertoeven Gastfamilies Up with People verblijft bij gastfamilies vanaf woensdag 26 maart 1986. De inrichters ontfermen zich gedurende die drie dagen over het internationa le gezelschap in samenspraak met het promotieteam dat vanaf begin maart in Stekene zal gevestigd zijn om de public-relations te verzorgen. Gezinnen die graag gastfamilie willen zijn voor één, twee of meerdere jongelingen van Up with People, kunnen zich nu reeds opgeven. Als wederdienst krijgen ze trouwens twee gratis toegangskaarten voor de show. Deze kaarten zullen ongeveer 400 fr. per persoon en/of 350 fr. voor groepen gaan kosten. Geïnteresseerde gastfamilies kunnen zich opgeven bij: Tony De Ruysscher, Pauwel Hauweplein 1 te Stekene, tel.: 779.84.06; bij Yolande Reulens, Molen bergstraat 73 te Stekene, tel.: 779.89.06; bij Guido Heirman, Dorpsstraat 97 te Stekene, tel.: 779.73.90 of bij Hubert de Roos, Kruisstraat 176 te Belsele, tel.: 772.41.08, (M.O.) tot een historisch overzicht te ordenen. Moge dit boek, besloot de burgemeester, een aanspo ring zijn om door te gaan op de weg van het idealis me, die zovele generaties voor ons hebben geëffend. Als herinneringsgeschenk zet om het leven met een Koninklijke vleugje muziek kleur bij te zetten en letterlijk en fi guurlijk, leven in de plaat selijke brouwerij te brengen. In die zin heeft zij niet al leen een kulturele, maar ook een niet te onderschat- Sint-Cecilia van Lebbeke Opwijksestraat 162 te Leb- 1785-1985» verkrijgbaar is beke. Prijs 600 fr. bij de harmonie-schatbe- Pierre Van Rossem waarder Paul Vermeiren, mocht Jozef Dauwe «de Leb- ten gemeenschapsvormen- beekse vaas» in ontvangst de rol vervuld. nemen en werd Mevr. Dau we in de bloemen gezet. Robert Ruys: een stan daardwerk Robert Ruys, voorzitter van de Koninklijke Oostvlaam- se Bond van Volkskundi- gen, benaderde «De Ko- zetten voor de volkse mu- ninklijke Harmonie Sint- ziekbeoefening. Dit is des te Cecilia van Lebbeke 1785- opmerkelijk, gezien de mu- 1985» vanuit volkskundig ziek één der meest onmate- oogpunt. Noemde dit boek rialistische kunstuitingen waarin muziek zit, een is. Waar dichters, schilders standaardwerk en een zo- en beeldhouwers nog van Het is een merkwaardig feit, vervolgde J. Dauwe, dat men erin geslaagd is, via cyclische herbronning, 200 jaar lang, steeds op nieuw mensen te bezielen om zich met het beste van hun schaarse vrije tijd in te veelste produkt van de hand van Jozef Dauwe, een navreugde kunnen ge nieten bij het beschouwen Lebbeke. Ter gelegenheid van het verschijnen van het nieuwe boek van Jef Dauwe had op het gemeentehuis een akademische zitting plaats (G. Breckx) waarin hij het verleden van van him moeizame arbeid, Lebbeke gestalte geeft. is dit niet het geval met Spreker noemde de Ko- muzikanten, ninklijke Harmonie een Wat onze muzikanten heb- vereniging die verplicht ben nagelaten ligt echter was op geregelde tijdstip- veel dieper. Ze hebben gene pen openbare drankgele- raties lang een ziel, een genheden te bezoeken, hart ingeblazen in het Leb plaatsen waar het volksle- beekse volk. En aldus hun ven zich doorheen de tijden steentje bijgedragen tot de heen in volle glorie heeft kulturele mondigheid van ontwikkeld. Dat de harmo- Vlaanderen. Door de SP-fraktie in de Sint-Niklase gemeenteraad werd bij monde van René De Clercq uit Sinaai aangedrongen op het aanpassen van het van 1949 daterende organieke reglement van de muziekakademie. De Clercq wil ook dat de in 1983 afgeschafte verplaatsingskosten voor de leraren van die akademie opnieuw worden in voege gebracht. Nog volgens het SP-raadslid is het instrumentenpark van de akademie slecht onderhouden en helemaal verouderd. Op 96 violen zouden er slechts 38 goeie zijn. «Het volstaat niet, er een Steinweypiano op na te houden. Men moet dan ook de gevolgen dragen en de nodige onderhoudsbud getten voorzien». Gepleit werd verder voor een meer gestruktureerd toe zicht in de wijkafdelingen van de akademie. De klassen van de akademie zijn overbevolkt en René De Clercq wil in dat opzicht een standpunt van het schepenkollege opdat zich weldra opnieuw méér leerlingen zouden kunnen aanbieden. De SP-interpellant heeft ook ontdekt dat de bibliotheek van de muziekakademie al vijfentwintig jaar «sluimert», ook al is het houden van zo'n bibliotheek één der subsidievereisten. René Dc Clercq stipte tenslotte aan dat er koördinatie van het muziekleven in Sint-Niklaas de oprichting van de vzw Muziek een zinvol initiatief is. Maar de belangeloze inzet van de initiatiefnemers wordt doorkruist door het voorstel op de posten 'muziekakademie' en 'kuituur', tweemaal 750.000 frank, in de toekomst alléén door de be- stuurskommissie van de muziekakademie te laten uitwer ken en adviseren. Die taak komt volgens René De Clercq niet toe aan de bcstuurskommissie. W.V. In het kader van een ver- voorbehouden aan gezinsle- best beoordeelde deelne- broedering tussen de ver- den van de bestuursleden, mers een deskundige ju- schillende muziekvereni- de werkende en spelende le- ry zal daarover oordelen gingen uit het noorden van den en de ereleden van alle een prachtige trofee zullen het Waasland wordt in Ste- harmonieën en fanfares uit ontvangen, kene een grote play- het noorden van het Waas- Natuurlijk inschrijven backwedstrijd ingericht land. noodzakelijk: vóór 8 maart door De Ware Vrienden, Er zal gelegenheid zijn om bij één van de volgende voorbehouden aan leden uitgebreid te diskussiëren «Ware Vrienden»: Raf Cor- van de muziekverenigin- over de werking in de diver- nelis, Bosdorp 81 te Steke- gen. Deze muzikale wed- se maatschappijen en vere- ne, tel. 03/779.66.91; Fran- strijd vindt plaats in het nigingen en om elkaar in ky Walgrave, Brug 11 te Stekense Centrum op zater- een gezellige sfeer beter te Stekene, tel. 03/779.55.55; dag 5 aprii. leren kennen. Voor alle Jeroom de Wilde, Polenlaan De playbackwedstrijd die deelnemers is er een blij- 82 te Stekene, tel. 03/ wordt ingericht door fanfa- vende herinnering aan deze 779.68.59. re De Ware Vrienden is show voorzien, terwijl de M.G. Beveren. De muziekschool organiseerde onlangs een nieuwjaarskoncert, met optreden van leerlingen en leerkrachten. U ziet hier het schoolorkest aan het werk (Iv) Buggenhout. Fier stapte de muziekmaatschappij na de viering op door de straten (c). Het voorbije jaar 1985 werd uitgeroepen tot het "jaar van de Jeugd" én tot het "jaar van de muziek". In dat kader werd in Stekene gedacht om ook het aspekt "jeugd" meer te aktualiseren. Het waren voornamelijk het Stekense Ruysscheveldekoor en Nering door Sport en Steun die met deze gedachte speelden. Het is inderdaad dikwijls zo dat verenigin gen die reeds doorlopend aktief zijn nog méér wensen te doen. Het Ruysscheveldekoor - dat is reeds volop geweten - was enorm in de weer op het "Jaar van de muziek" een ruime weerklank mee te geven in en rond Stekene. Ondanks de schamele financiële middelen waarover de vereniging kon beschikken. En dan was er wielerklub Nering door Sport en Steun. Ook die liet zich niet onbetuigd vermits deze klub door de gemeentelijke sportraad werd uitgeroepen tot (één van de twee) "Sportklubs 1985". Toespraken, muzikale intermezzi, bloemen, een geschenk, een dronk... Dat waren de Ingrediënten waarmee vorige week zondagvoormiddag, in de raadszaal van het Lebbeekse gemeentehuis, de akademische zitting gespijsd werd, tijdens dewelke het boek «De Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia 1785-1985», het resultaat van Jozef Dauwes zoveelste wetenschappelijk gefundeerde duik in het Lebbeekse verleden, voorgesteld werd. Auteur Jozef Dauwe was er vanzelfsprekend, zijn echtgenote eveneens. Burgemeester Frans Moeyersoon zat er zelfs te kumuleren, want hij is ook voorzitter van de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia, de muziekvereniging die vorig jaar haar tweehon derdjarig bestaan vierde en in deze eerste maand van 1986 de festiviteiten errond afsloot met de presentatie van daarover is eenieder het eens een tegelijk wetenschappelijk verantwoorde, vlot leesbare en typografisch zeer verzorgde uitgave. Dat er in Jozef Dauwes boek de, nam burgemeester schappij is immers niet al- muziek zit, werd ekstra be- Frans Moeyersoon het leen een groep muzikanten klemtoond door enkele mu- woord. De harmonie, aldus die over de straat stapt en zikale intermezzi, uitge- Lebbekes eerste burger, noten speelt. Rondom die voerd door het Saxofoon- heeft vanaf haar ontstaan groep hangt een imago, een kwartet van de harmonie, in 1785 steeds een belang- beeld, waarin wij onszelf, o.l.v. Stefaan Mertens. rijke rol gespeeld in het le- onze ouders, onze ideologie Boccherini viel ook in de ven van de gemeente. Niet en onze levensbeschouwing raadszaal te appreciëren. alleen op het vlak van het erkennen. ontspanningsleven was ze Het doet ons dan ook genoe- Burgemeester Moeyersoon: een stuwende kracht, maar gen, vervolgde de burge een aansporing ook op sociaal en politiek meester, bij het lezen van om door te gaan terrein heeft zij van in de dit boek te mogon vaststel- Nadat presentator, harmo- 19de eeuw een niet te on- len dat onze jubilerende Ko- niesekretari8 Willy Meert, derschatten invloed uit- ninklijke Harmonie St.-Ce- de aanwezigen verwelkom- geoefend. Een muziekmaat- cilia, na twee eeuwen, en Buggenhout-Opdorp De Koninklijke Fanfare «Met Moed Vooruit» uit de Buggenhoutse deelgemeente Opdorp was in feest vorige week zaterdag. Je zou voor minder de feesttrom roeren! Niet minder dan zes van haar muzikanten werden immers in het Buggenhoutse gemeentehuis ontvangen en kregen er uit handen van de plaatselijke notabelen eretekens en medailles uitgereikt. Een zevende moest verstek geven. Een begrip maar is de optelsom van de «Met Moed Vooruit» opge- Kultuurschepen Jan De bekwaamheid en de inzet richt in 1860, telt momen- Ridder nam de honneurs van de muzikanten. teel een zestigtal muzikan- waar en feliciteerde de Verder noemde hij de ken- ten en staat onder de muzi- feestvierende fanfare, die al nis en de beoefening van de kale leiding van Petrus De sinds 1947 in ere-afdeling muziek een verworvenheid Vleeschauwer. De fanfare speelt en deze klassering voor het leven, lanceerde maakt deel uit van het «Mu- aan de top van de Oost- hij een oproep tot de jonge- ziekverbond van België», vlaamse muziekkorpsen, ren om in de voetstappen Werden vereremerkt: Al mede te danken heeft aan van de ouderen te treden en fons Borms, die 86 is en 75 de inzet en de toewijding riep hij op tot verdraag- jaar deel uitmaakt van de van de «ouderdomsde- zaamheid en solidariteit. fanfare. Hij speelt de bugel- kens». Het verenigingsleven heeft solo; meester Maurits Van Schepen Marc Heymans, hot vandaag de dag moei- Assohe, die er 65 jaar muzi- zelf Opdorpenaar, sprak de lijk, besloot de schepen, kale aktiviteit opzitten feestrede uit. Wanneer Op- maar de verdienstelijke le- heeft en o.a. bariton, pis- dorp twee dingen bezit den die we vandaag huldi- ton, klaroen, sax en trom- waarop het prat gaat, aldus gen, bewijzen dat ook in bone speelde; Jules (Egide) de se hepen, dan zijn dat deze tijd een vereniging als Borms die ook al 65 jaar «den Dries» en «'t muziek». «Met Moed Vooruit» best muziek speelt in de schoot Buggenhout. Vijf muzikanten kregen een medaille voor hun verdiensten (c). En iedereen weet meteen kan bloeien. van «Met Moed Vooruit» en wat daarmee bedoeld Als toemaatje kondigde steeds de bugel bespeelde; wordt. De fanfare vormt kuituurschepen De Ridder Frans Borms ook al 65 jaar overigens niet alleen een aan, de gemeenteraad te op de bres, achtereenvol- begrip binnen de gemeen- zullen voorstellen de subsi- gens als bugel en batterist tegrenzen, maar ook daar- dies aan de muziekmaat- en Jozef Aerts (hoorn, alto) buiten. schappijen met de helft op en Gerard Mertens (bugel) De waarde van een fanfare, te trekken. Fanfare voorzit- die al een halve eeuw mu- zei schepen Heymans ook ter Janssens dankte. ziek maken. Miel Stevens nog, heeft niets te maken was afwezig, met haar voorzitter, haar 268 gelauwerden Pierre Van Rossem dirigent of haar bestuur. De Koninklijke Fanfare

De Voorpost | 1986 | | pagina 21