De Schakel Aalst bracht indringend theater Ket-Beveren wil hoog skoren met "Blaffen tegen de maan" In Kastel wordt reeds vijftig jaar toneel gespeeld Vijfjaar Netwerk in Aalst Eenakterfestival en diamontage bij Hoger Op Aalst Verbroedering Grembergen brengt "De Prochievrijers" 22-31.1.1986-De Voorpost Aalst. Eén vloog over het koekoeksnest. Mc Murphy in zijn strijd tegen zuster Ratcheld en tegen de apathie van haar patiënten (P. Van San). Historiek Reeds in 1932 werden er korte toneelstukjes opgevoerd door de Boeren jeugd van Kastel op de feestjes van de Boeren bond, maar 1936 was de eigen lijke start van de toneelgroep met een groots toneelwerk, »De Duivelschuur». Men kon toen rekenen op, Remi Pirijns, een student uit Kastel, die acteertalent bezat en de groep stimuleerde. Het jaar nadien, 1937 was men voorgoed gestart met de Won derdokter. Deze beide stukken werden opgevoerd in zaal De Verenigde Kringen, maar toen er onenigheid ontstond tussen de toenmalige pastoor van Kastel en de uitbaatster van de Verenigde Kringen, verhuisde de toneelgroep naar zaal De Wijngaard. Tijdens de oorlog lagen de aktiviteiten van de groep stil, maar reeds in '46 werd er opnieuw gestart. Het was toen de vroegere hoofdon derwijzer van Kastel, de heer De Decker, die de groep onder zijn kommando nam. Na enke le jaren stapte hij over naar de ondertussen gestichte toneel- bond van het muziek. Zijn taak werd overgenomen door meester Van Riet. Die moest echter om gezondheidsrede nen afhaken en er kwamen enkele stille jaren tussen '58 en '63. De KAJ geeft dan ook jaarlijks een toneelopvoering en al de jongeren met goed akteertalent stapten van de Boerenjeugd over naar het muziek. Maar rond de jaren '65 stopte de toneelbond van het muziek en ook de KAJ hadden hun toneelaktiviteiten reeds stopgezet. Paul Vermeire, de huidige re gisseur, nam de leiding van de groep in 1968. Hij was vele jaren een goed toneelspeler bij de KLJ. Eerst waren er alleen jongens toegelaten om te acte ren, maar later werd het toch gemengd, vertelt de regisseur. Kastelse akteurs Tijdens de algemene vergade ring van de KLJ Kastel, wor den de kandidaten aangeduid, die in aanmerking komen om in het toneelstuk te spelen. In samenspraak met de regisseur wordt dan het toneelstuk gekozen. Het is soms moeilijk werken met de jeugd, vertelt Paul Ver- meir. De meesten zijn onder de twintig jaar, en velen ko men voor de eerste keer op de planken. Zij leggen te weinig gevoel ip hun rol. Door hun studies moeten de herhalingen beperkt worden. De tweede Hamme. De KLJ-toneelgroep uit Kastel speelde Tante krijgt een zetpil(vh). voorstelling is daarom altijd beter dan de eerste. Tot vong jaar speelde men altijd rond Kerstmis, maar nu is die perio de verlegd naar eind januari. Wanneer de akteurs huwen dan haken zij meestal af. Daardoor ontstaat er regelma tig een tekort aan akteurs. Nu ziet de regisseur de toekomst hoopvol tegemoet, want er zijn enkele nieuwe jonge en goede krachten komen aansluiten. Laat ons hopen dat zij een tijdje blijven, zegt hij. De leden van de KLJ staan zelf in voor het opbouwen van het decor, de belichting en het ge luid. Elk jaar worden er twee bals georganiseerd om de kas te spijzen. Dit dekt de kosten van het toneel. Op het programma van de KLJ Kastel stonden reeds enkele belangrijke toneelwerken. De gebroeders Kalkoen, Het laat ste woord, De traktor, Verge ten en vergeven, De ereboer, Storm over de poesta. Tijdens de viering van 50 jaar KLJ Kastel, speelde men 'De pro- nostiekburgemeester' Volgend jaar wil regisseur Vermeire opnieuw een ernstig stuk gaan spelen, tegen de blijspel-traditie in. Voor de opvoering van «Tante kreeg een zetpil» kon de regis seur rekenen op de akteurs: Van Wezemael Gertrui (tante Carolien), Van Wezemael Hil- de (Fien, kamermeid), De Ridder Christian (Seppe, de tuinman), Vermachelen Chris (Alex, de erfgenaam), De Decker Peter (postbode), Van Wezemael Bart (Flodde, boef), Peelman Lutgarde (Vrouw burgemeester), Wuy- tack Ann (Ulalia), Nobels Mi- rella (verpleegster), Van Duy- sen Dirk (dokter Pil) en Pele ntan Frank (de notaris). bd Vorige week gaf de Aalsterse toneelkring De Schakel een prachtige voorstelling ten beste van «Eén vloog over het koekoeksnest». Het deed deugd nog eens een produktie van dergelijk hoog niveau te bekijken. Het ganse akteur- s te am, samen met regisseur Jo Van Den B rulle, kreeg rt»Ti ook een welverdiende staande ovatie. Hamme. Toneelgroep 'Mensen achter de dijk' bracht «Muis in de oven(vh). Op zaterdag 1 februari is het 5 jaar geleden dat Netwerk zijn deuren openstelde in de De Ridderstraat. Bij deze gelegenheid komen «Mannen van de dam» met «Amphi tryon» naar Aalst. Niet voor de eerste keer. Geen proefstuk of kent u ze In die zin hebben ze taal nog? De Mannen van de steeds als een eigentijds in- Dam hebben zich, sinds strument gebruikt en niet hun ontstaan uit de Inter- als een literair vakuum. nationale Nieuwe Scène, De vorm is voor hen een steeds toegelegd op ver- synthese van de waargeno- nieuwing en experiment, men realiteit, en geen slaaf- gesteund op zuivere kreati- se imitatie van een intellek- viteit en een gezonde tuele verbeelding groepsgeest. Zo brachten ze o.a. hun vi- Deze werking heeft geleid sie op Strindberg (De Peli- tot een dramaturgische en kaan), Deichsel (De Struis- vormelijke onvoorspelbaar- vogel), Bemhard, Racine heid, waar eventuele ver- en 8trauss (Het Park), wachtingspatronen per de finitie niet ingelost worden. In een clean, heel handig uitgewerkt dekor, waarin zowel het dagverblijf, de was- en slaapzaal, de ver pleegsterscentrale de iso leercel, het bureau van de dokter en de shock-centrale ter zelfder tijd te zien wa ren; slaagden akteurs en regisseur er in geen ofenti- meter ruimte onbenut te laten. De regie-opvatting van Jo Van Den Brulle was volle dig verantwoord. Wellicht niemand die de film «One flew over the cuckoo's nest» ooit zag, zal teleurqesteld huiswaarts gekeerd zijn. Meer nog, deze produktie deed de film gewoon ver geten. Jo Van Den Brulle haalde trouwens de krachttoer uit om, naast een sublieme re gie, ook een zeer intense vertolking van Billy Bibbit op de scène te zetten. Niettegenstaande er veel gepraat wordt op de scène, merk je dat de akteerpres taties doorleefd zijn door de houding, de blikken; kort om door het hele zijn van de spelers. Elke patiënt werd stuk voor stuk fascinerend vertolkt. En daarom ver noemen we ze ook allemaal: Luc De Blieck, Jo Van Den Brulle, Hendrik Wijnendae- le, Luc Van Den Broeck, Johan Uvin, Luc Schoon- jans, Hubert JanssensSte ven Van De Velde, Tuur Van Den Brulle, Bert Van der Borgt, Fons De Smedt, Marc Lambert, Edgard Van Den Brulle en Guido Klinok. Minder geslaagd vonden we de twee liefjes Candy en Rose en de verplegers. Deze laatste niet omwille van haar tengere figuur, wel omwille van de mindere ak teerprestaties. Het zou trouwens te gek en te ge wild zijn om de verplegers als robuuste kerels te tekenen. Deze produktie werd ook ongemeen sfeerrijk en stijl vol ingekleed door de in dringende muziek, de mo nologen van Chief Brom den, de kledij en de aange paste belichting. Voor hen die «Eén vloog over het koekoeksnest» nog niet zagen (en dat zullen er heel wat zijn gezien het ge ringe aantal voorstellin gen) is er een herneming gepland voor september. Voor hen die er wel bij wa ren, een produktie die bij blijft. Sirou Ann In zijn 23ste speelseizoen wil Kamer Edelweiss Toneelgroep opnieuw een hoog klassement halen in het provinciaal tornooi voor amateurtoneel 1985-1986. Men koos daarvoor een sterk speel stuk, "Blaffen tegen de maan", één der betere werken van de suksesrijke Nederlandse schrijver Dimitri Frenkel Frank. Met een regie van Maurits Apers mag een sterke typering verwacht worden in een werk dat voor elk rasecht toneelfan uit Beveren en omliggende een must is. Een evenwichtige rolbezetting staat borg voor een goede uitvoering. Na het eerder "grossele werk" in het nochtans ver dienstelijke massaspel van "Sefken en de Geuzen" grijpt Ket terug naar het meer verfijnde, echte to neelwerk. "Blaffen tegen de maan" is één van de beste stukken van de Noordne derlandse schrijver van ro mans, toneelwerken en sce nario's, Dimitri Frenkel Frank. De auteur geeft zijn personages een sterke type ring mee. Hij plaatst stuk voor stuk "levende" mensen op het theater die elkaar en het publiek konfronteren met hun kleine en grote problemen. Het stuk speelt ergens in een grootstad - i het noord en van de Nederlanden op het einde van de vijftiger jaren. De stad zit vol met mensen die hunkeren naar een beter bestaan en naar een brokje blijvend geluk. De familie Alkazaar en de andere bezoekers van de bar van "Willie de worste laar" zijn allen op zoek naar dat geluk. Zij streven, ho pen, mislukken, praten, maar blijven blaffen tegen de maan. Frenkel Frank Deze auteur werd geboren te München in 1928 als zoon van een Russisch-Joods café violist, en van de kleindochter van een cirkusdirekteur. Op achtjarige leeftijd be landde hij in Nederland, stu deerde er rechten, maar kwam in toneel- en televisiewereld terecht. Onmiddellijk deed hij zich opmerken als auteur en regisseur. Zijn toneelproduk- ten vonden een uitweg in Vlaanderen, maar ook in Duitsland, Oostenrijk, Frank rijk, Polen, Zwitserland, De nemarken, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. Zijn werken zijn grosso modo gekenmerkt door komische aksenten, die in we zen echter tragisch zijn. Zo schreef hij ondermeer: "Salto Mortale", "Spinoza", "Pas op dat je geen woord zegt", "Bed den" (onlangs nog gebracht door de Nieuwkerkse kring De Vlasbloem), "Lipstick", "Spie gels", "Bitter Lemmon" en uit eraard - in 1960 - "Blaggen tegen de maan". Beveren. Ket brengt vanaf dit weekend Dimitri Frenkel Franks «Blaffen tegen de maan». Deze produktie wordt dapper voorbereid (Iv) Bezetting Voor dit sterk theater stuk zocht Ket naar een evenwichtig uitgebouwde bezetting, rekening hou dend met de sterke types die de auteur in zijn stuk neerzet. Verdienstelijk is vooral de poging om jong talent een kans te geven bij Ket. Wij zijn overtuigd dat Ronny Smet (Wolf Alka zaar) en Kaatje De Schepper (Leda de Zwaan) deze kans met beide handen zullen grijpen. Verder bouwt Ket op reeds gekende namen als Wim De Schepper (Oude Alkazaar), Walter Cools (Willie de worstelaar), Mar jan De Munck (Laura), Chris Smet (Max met de sax) en Wilfried Van de Vel de (Vlaak, de dirigent). Ook op het gebied van de tech niek heeft Ket een reputatie hoog te houden. Een sterke technische ploeg is momen teel druk bezig alles, op quasi-professionele wijze, op te bouwen. Regisseur Maurits Apers hoeven wij niet meer voor te stellen in het Waasland. Hij is als het ware de 'huisre gisseur' van Ket. Met hem werden de grootste triom fen behaald. Denken we maar aan "Suiker" van H. Claus, "De Prijs" van A. Miller, "Boerenpsalm", "Groenten uit Balen" en andere. De voorstellingen vinden plaats in de zaal van het Gildenhuis, Uzerhand 16 te Beveren op zaterdag 1zon dag 2 en vrijdag 7 februari, telkens met aanvang te 20 uur. De kaarten voor de premièrevoorstelling zijn bij het verschijnen van dit bericht wellicht uitver kocht. Voor zondag 2 fe bruari zijn nog enkele rij- tjes onbezet. Ook de vrij dagavondvoorstelling van 7 februari, voor de jury, is bijna uitverkocht. Kaarten tegen 150 fr. bij W. Mertens, Grote Markt 30 te Beveren. Tel.: 770.80.38. (WVDV) Peter Hark's en «Amphitryon» Gedreven door liefde ver schijnt een God, Jupiter, onder de mensen om een vrouw, Alkmene, voor zich te winnen. Hiervoor neemt hij de gedaante van haar afwezige echtgenoot Am phitryon aan, terwijl zijn sceptische soortgenoot, Mercurius, het goddelijke verblijf op aarde ensce neert. Wanneer Amphi tryon zegevierend terug keert en zijn vrouw op ri tuele wijze begroet, is Alkmene uiterst verbaasd de man te zien die haar zopas heeft verlaten, Am phitryon begrijpt dat hij be drogen is en de stellige be wering van de wijsgeer So- sias, dat het bedrog enkel met zichzelf gebeurde, doet zijn verwarring nog toene men. Uiteindelijk is het Ju piter zelf die het raadsel ontwart en de mens aan spoort zijn mens-zijn te ver wezenlijken want zijn gren zen te erkennen betekent reeds ze te overschrijden. Een belangrijk aspect van Hack's bewerking is de identiteit van de persona ges t.o.v. elkaar, maar ook t.o.v. de acteur. Reeds bij het begin van de handeling wordt duidelijk gemaakt dat het om een «stuk», om «spel» gaat, hier toont men niet alleen een mytologisch gegeven, maar ook hoe een akteur functioneert binnen de structuren van een gege ven tekst. Dit proces leidt dan ook tot een vrij ironi sche benadering van het fe nomeen «theater», tot een grote naïviteit in de vorme lijke verbeelding, tot een amusante dialoog met het publiek. Begin te 20 u. Toegang 240 fr. (200 fr.) Organisatie: Netwerk, Chiro Serskamp en BJV. LH Onder de naam Cyclon Course Spray is er een nieuw produkt in de handel gebracht, bedoeld als smering van de mechani sche delen van de fiets. De spray legt een dunne film over de onderdelen, zodat die niet vochtig kunnen worden. De kruipende werking van de spray maakt het tevens goed mogelijk in fijne mechanismen binnen te dringen. Aalst. Eén vloog over het koekoeksnest. Groepsterapie in de instelling (P. Van San). Hoger Op, een van de vele toneelkringen die Aalst rijk is, en op zondag vanaf 15 uur. viert zijn vijftigjarig bestaan. Met een origineel festival en De diavoorstellingen vin een gesonorlseerde diamontage die het wel en wee van de den plaats in de grote zaal vereniging in het licht van de schijnwerpers zal plaatsen, om 18 en 20 uur op zater dag en om 16, 18 en 20 uur Het eenakterfestival is tig Jaar Hoger Op evenals op zondag. Huisfotograaf voorzien op 31 januari, 1, 2 de tentoonstelling aan dit Valeer Uyttersprot stelde en 3 februari telkens van 20 gouden jubileum gewijd, deze montage samen, daar- uur stipt in de parochiale vinden plaats op zaterdag bij geholpen door Frans zaal aan de Moorselbaan 15 en zondag 16 februari. Philips. De montage is hele- 128 te Aalst. Vier gezel- Die tentoonstelling zal na- maal gebaseerd op teksten schappen zijn te gast. De tuurlijk een heleboel sou- van het tooh wel merkwaar- Koninklijke Toneelvereni- venirs bevatten over de to- dig boek "40 jaar Hoger ging "De Noordstar" uit neelvereniging. Men kan er Op" en werd kronologisch Brussel opent met "Welke zien hoe de gilde is uitge- aangevuld met gegevens dokter opereerde die groeid tot een volwaardig van de voorbije tien jaar. nacht?". Dat is een biezon- toneelgezelschap. Deze ten- Achtergrondmuziek als be- der spannende thriller ge- toonstelling heeft plaats in geleiding en dan weet men schreven door Marcel Van de kleine zaal, doorlopend meteen dat het een boeiende Roey. Nadien komt To- op zaterdag vanaf 17 uur voorstelling zal worden, neelkring De Schakel op het podium met een zeer ernstige monoloog met als titel "De man van Dara- doux". Jan Ceuleers schreef dit stuk Na de pauze speelt eerst de Kon. Aloude Rede rijkerskamer De Cathari- nisten uit Aalst "Het Huwe lijksaanzoek" van Anton Tsjechow. Een komisch stuk en die lijn wordt vast en zeker doorgetrokken door toneelatelier Lede uit de gelijknamige gemeente. Zij kozen voor "Tussen de happen door", een knots gekke billenkletser van sukse8auteur A. Ayck- boum. Toneelatelier Lede is bij Hoger Op geen onbeken de. Dit jonge gezelschap speelt onder een professio nele wijze kamertoneel en was vorig jaar al te gast bij Hoger Op met de opvoering van de thriller "Moorde naar in de groep" De toe gang bedraagt 120 fr. en abonnees kunnen gratis binnen Het is gezien het beperkt aantal plaatsen, wel aangeraden tijdig aan wezig te zijn. De diamontage over Vijf- Een volks blijspel in drie bedrijven. Zo staat het aangekondigd. De Toneelkring Verbroedering uit Grembergen koos voor dit jaar een stuk van Gaston Martens die heel wat suksesrijke werken heeft geschreven voor toneel. We citeren maar "Het dorp der Mirakelen" en "Paradijsvogels". Een ander lach- sukse8 is "De Prochievrijers" en precies dat blijspel wordt door Verbroedering in een regie van G. Matthijs gespeeld in de zaal Uilenspiegel in de Dr. Haekstraat te Grembergen. Speeldata zijn de zater dagen 15 en 22 februari en 1 maart, vrijdag 21 februari en zaterdag 22 februari. De opvoeringen beginnen telkens om 20 uur. Kaarten zijn te bekomen bij de leden van to neelkring Verbroedering aan de prijs van 100 fr. (nummering inbegrepen) of op het sekretariaat, Dr. Haekstraat 30 te Grembergen (052/21.11.78) of bij Hubert Baert, Dr. Haekstraat 53 te Grembergen (052/21.12.17). Dat het stuk de moeite waard is kunnen we al kwijt. Niet alleen omwille van de vele komische situaties die erin voorkomen, maar even zeer of zelfs nog meer omdat Verbroedering voor deze opvoering een beroep doet op om en bij de veertig spelers. Reeds 50 jaar brengt de KLJ van Kastel elk jaar een toneelopvoering op de planken, in Kastel. Zowel de regisseur als de spelers zijn leden van de KLJ Kastel. Daarom wordt het zo moeilijk om dit nog langer in stand te houden. Dit was ook de reden waarom de toneelgroep overschakelde van drama's naar blijspelen. Het voorbije weekend werd het 50-jarig bestaan van de toneelgroep gevierd, met de opvoering van 'Tante kreeg een zetpil'.

De Voorpost | 1986 | | pagina 22