Tennisster Ilse De Ruysscher en Lebbekekenner Achlel Vermeiren kregen goedkeuring van persgild Karnavalstoet In De Klinge aan 24ste uitgave «Zen der foiteleU nog «echte»? «Wacht... rèzzekens... op de Prinsjenwacht» Stekense Culturele Centrale organiseert tekenwedstrijd Genealogische tentoonstelling en snuffelavond van V.V.F.-Aalst PEÏR.D&/Bfi!tL V*// SÉRtL. De K.M.0. in de kijker in Aalst Beveren zoekt oldtimers Het «Groot Mini-Kwisboek» van de Draeckenieren in Aalst 4 - 31.1.1986 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 denkring voor de Dender- mondse hartpatiënten die vijf jaar bestaat en hard werkt aan de revalidatie van de hartpa tiënten en de begeleiding van hun familieleden. Ook Luc Van den Broeck als organiza- tor van het Festival van Vlaan deren in Dendermonde werd naar voor geschoven als kandi daat, omdat voor het eerst kan worden gesproken over een volwaardig koncertaanbod. Net zoals de vorige jaren werd ook nu de kandidatuur van het Davidsfonds Dendermonde aangeprezen omdat ze de meest aktieve en dynamische kulturele vereniging van de stad is die de ontvoogding van de gewone mens voor ogen heeft. Van de werkgroep Kind en Veiligheid in de privé-sfeer werd het unieke karakter van deze werkgroep aangebracht als motivering. Deze werk groep is inderdaad in Vlaande ren de promotor van een grootscheepse aktie die erop gericht is de kinderen in de hen toch zo vertrouwde omgeving de nodige veiligheid te schen ken. Roger De Pelsmaecker uit Oudegem zal voor eeuwig en altijd verbonden blijven met de Mucowandelingen die hij jaarlijks organizeert en waardoor het mogelijk wordt gemaakt dat een niet onaan zienlijk aantal kinderen, mu- copatiënten, een deugddoende vakantie kunnen genieten. ATB De Natuurvrienden stuurde zijn kandidatuur om dat binnen de vereniging kei hard wordt gewerkt aan de zinvolle beleving en besteding van de vrije tijd voor de wer kende mens. De nadruk wordt er gelegd op het bevorderen van het sociaal toerisme. Blij ven dan nog Paul Verst uit Buggenhout, een 28-jarige blinde leraar en toneelspeler van formaat, de bezieler van de krachtbalsport op de school waar hij les geeft en aktief in heel wat verenigingen en Tarcy Verstraeten, een 30-jarige konservator van het Groot Schoor te Grembergen, een prachtig natuurgebied dat hij en zijn medewerkers proberen te vrijwaren. Hij is ook de steunpilaar van de vzw Ont moetingscentrum Snuffel en van alle aktiviteiten die daar plaatsvinden. Een lange lijst die een goede keuze moest mogelijk maken. Maar boven dien ook een niet zo eenvoudi ge keuze, want stuk voor stuk kunnen deze verenigingen en personen best in aanmerking komen voor de prijs. Uiteinde lijk viel de keuze op Lebbeke- naar Achiel Vermeiren, een autodidakt als auteur (hij schreef meerdere boeken), medewerker aan gespeciali- zeerd tijdschrift, co-regisseur van een massaspel, voorzitter van een kunstkring, stimule rende kracht achter alle orga- nizaties in Lebbeke die een sociaal doel hebben. Een uitstekende keuze dus. Achiel Vermeiren wordt de elfde naam op het laureaten- lijstje dat al bestaat uit Gust Dierickx (1975), Luc Tecq- menne (1976), Honky-Tonk (1977). Teledienst (1978), Christina Guirlande (1979), Jos De Decker (1980), Vlaam se Club (1981), Alfabetize- ringswerk (1982), Leo Verton gen (1983) en zuster Josepha Jonckheere, medewerkster aan 't Dak. De uitreiking van de prijs zal plaatshebben op vrijdag 14 maart om 20.00 uur in het stadhuis. De Dendermondse Perskring werkt nu al aan de voorbereiding van deze feeste lijke avond, waarop men hoopt ook de talrijke aanwezi gen te kunnen vergasten op enkele nieuwe realizaties van de kring. 3* IjdygÉtlylI Aalst. De Berkes van Sint-Anna (a) Aalst. Korosje is een eerstejaars groep die het goed doet (a) Na al het voorbereidend werk kan het karnavalkomité De Klinge met enige fierheid het programma van het karna- valgebeuren 1986 voor leggen. Het wordt een evenement dat weer zal uitgroeien tot een der grootste in het Waasland en dat de grensgemeente drie dagen lang in zijn ban zal houden. Op zondag 9 februari te 10u30 de partij. We weten van voor- wordt prins Patrick I en zijn gaande jaren dat zij een sterke gevolg ontvangen op het ge- reputatie hebben weten op te meentehuis te Sint-Gillis, waar bouwen. Deze groepen zorgen de prins officieel in zijn funktie voor zéér verzorgde en echt wordt aangesteld en waar hem karnavaleske uitbeeldingen, de symbolische sleutel van De inspelend op de aktualiteit. Klinge zal overhandigd wor- De verschillende muziekmaat- den. Het is al de derde maal schappijen zorgen voor het ty- dat Patrick Herdewel de prin- pische feestelijk cachet, scntitel veroverd heeft en hij hoopt volgend jaar met het De attraktie van de stoet leve- zilveren jubileum van de stoet ren vooral twee groepen: De de titel van keizer te ver- Narren Trampo's uit Ingel- werven. munster en de karnavalgroep In de namiddag start om 15 u. Onder Ons uit Hamme. De stipt de karnavalstoet in de groep uit Ingelmunster wordt Hoge Rodemoer Men kan dit gevormd uit een 20 25 jonge jaar rekenen op een sterke akrobaten die hun sporen vertegenwoordiging van de reeds verdiend hebben in ver- Klingse groepen met onder- schillende nationale en inter- meer karnaval vereniging Den nationale stoeten. Deze jonge Hogenakker, de Chiro, Radio narren zullen de stoet niet vol- Reynaert, S.K. De Klinge en gen op hun aangeduide plaats verschillende andere. Ook de maar in een snel tempo de Nederlandse groepen zijn van stoet doorkruisen, zodat de toeschouwer de akrobatiek van deze groep verscheidene malen zal kunnen bewonde ren. De karnavalgroep Onder Ons is geen onbekende in De Klinge. Zij zullen vergezeld zijn door huil reuzen en samen met de karnavalgroep De Ke mels vooruitblikken op het voetbalevenement in Mexico '86. Iedereen weet dat deze karna valstoet slechts een onderdeel van het hele karnavalgebeuren is, want op maandag 10 februa ri is het de beurt aan de bejaar den en de jeugd met het Kar- navalfeest voor de derde leef tijd, het limonadebal voor de allerkleinsten en het tienerbal voor de iets ouderen. Zondagavond en dinsdag avond komen de gemaskerden aan hun trekken, om zich uit te leven in de typische Klingse karnavalsfeer tot in de vroege uurtjes. Gezien er links en rechts prijzen uitgeloofd wor den voor de mooist verkleden, rekent men erop dat het aantal gemaskerden van verleden jaar ruimschoots zal overtrof fen worden. De «Zieke Zjiëratten», opgericht in oktober 1982, zijn reeds aan hun vierde uitbeelding toe. Dit jaar parodiëren ze het alleszins lovenswaardig initiatief de Prins een valabele Prinsenwacht mee te geven. Het wordt bij hen «Wacht... rèzzekes op de... Prinsjenwacht». Welke plaats ze hiermede kunnen behalen blijft voorlopig nog een open vraag. In 1983 lieten ze "Remong» «Lowie» zijnen baard afdoen. Met hun 11 leden goed voor een 32e plaats bij de grote groepen. (5000 fr.). In 1984 presenteerden ze «'t Iëste vraalijk muzikool pompierskorps» wat hen bij de kleine groepen de 3e plaats bezorgde met hun 16 leden. Goed voor 30.000 Fr. En verleden jaar haalden ze met hun 16-17 ook de derde plaats op 16 ofte 30.000 fr. Het vormen van een prinsenwacht is alleszins gemotiveerd. Een prins is dergelijke hulde waard. LH Voor de tweede keer organi seert de Stekense afdeling van de Culturele Centrale een gro te tekenwedstrijd voor alle kinderen tot en met 12 jaar. De werkjes worden door een deskundige jury beoordeeld in twee kategorieën en voor elke kategorie zijn een viertal geld prijzen voorzien, gaande van 1.000 tot 250 fr. Het onder werp is volledig vrij en de werken moeten worden bin nengebracht in de Bond Moy- son ten laatste eind februari. De eerste tekenwedstrijd vorig jaar kende een groot suk- ses. Toch waren er nog heel wat kinderen die niet deelna men omdat ze het niet wisten of omdat ze dachten dat je lid diende te zijn van de organise rende vereniging. De inrich ters stellen het nogmaals dui delijk: alle kinderen tot en met zij die twaalf jaar worden in 1986 mogen deelnemen. Er worden twee kategorieën sa mengesteld: tot en met 8 jaar en van 9 tot 12 jaar. Het reglement is eenvoudig: er dient een tekening naar keu ze te worden gemaakt (wit- zwart, kleur enz.) en ook de afmetingen zijn vrij. Naam, adres, leeftijd en eventueel telefoonnummer dienen afzon derlijk te worden bijgevoegd. Dit alles degelijk verpakt dient te worden afgegeven bij Bond Moyson, Dorpsstraat 71 te 9090 Stekene in de periode van 24 tot 28 februari tijdens de kantooruren. De officiële prijsuitreiking is voorzien voor vrijdag 7 maart vanaf 20 u in zaal Het Volks huis, Dorpsstraat 71 te Steke ne. De laureaten van de teken wedstrijd zullen samen met hun ouders worden ontvangen door het bestuur van de Cultu rele Centrale tijdens de ope ning van de jaarlijkse tentoon stelling "De kunstenaar en zijn werk". De bekroonde werken zullen een plaats krijgen op deze tentoonstelling, die loopt van 7 tot en met 10 maart 1986. (m.g.) ..Familiekunde», het optekenen van familiebanden onder dig kosteloos de vorm van stambomen, stamreeksen, verwantschapsta- Woensdag 5 maart a.s.' te 20 fels, kwartierstaten, aangevuld met allerlei interessante uur>. staat dan een les oud- gegevens is voor velen een boeiende vrijetijdsbesteding "fer ,eidin8 van dhr- geworden. Wilfhed Vernaeve, met moge- Geslicht in 1960, richt de «Vlaamse Vereniging voor ÏSÓ^h'e^^mf o™ Ct Familiekunde» (V.V.F.) zich thans tot zo'n 2.500 gezin- programma, nen, zo'n 25.000 sympatisanten, verdeeld over heel wat Iedereen kan lid worden van plaatselijke haast autonome, kernen. De Aalsterse afde- de V.V.F. (nationaal) door be- programmeert ieder jaar een tiental vergaderingen, taling van 800 fr. lidgeld. Er Zo ook op 5 februari en 5 maart a.s. wordt geen lidgeld geëist door de plaatselijke afdeling. Welis- De vergaderingen van V.V.F.- medewerking van al de leden waar w°rdt d°°r het bestuur Aalst hebben meestal plaats op (reeds een 100-tal!). Ze wor- 8evraagd aan degenen die het de eerste woensdag van de den vriendelijk verzocht hun tweemaandehjks ledenblaadje maand om 20 uur in «'t Apos- genealogische dolumentatie en «V.V.F.-Aalst Agenda» wenst telken», Apostelstraat 1 (vlak- «curiosa» mee te brengen te on1!lvan?enI' Pcr Jaar bij de kerk van Mijlbeek) te (stamboom, kwartierstaat, fo- bijdragen in de wer- Aalst. Deze vergaderingen be- to's, bidprentjes, rouwbrieven, kmgskosten van de afdeling; staan afwisselend uit een kaarten en plannen, oude do- «Ereleden» tegen de betaling spreekbeurt of info-avond over kumenten, nuttige bronnen, van m'nimum 500 fr. zijn een tema in verband met de enz...) voor het heden van een steeds welkom! familiekunde en uit een les in genealogische tentoonstelling ^c?rJneer '"formatie over de oudschrift. Een tema handelt en snuffelavond. De bedoeling V.V.F. werking te Aalst kan ofwel over levensgewoonten of van deze bijeenkomst is ieder- J1160 steeds terecht bij de se- gebruiken (bijv. geldverhande- een de gelegenheid te bieden «J'eta"s van V.V.F.-Aalst, lingen in vorige eeuwen) ofwel kennis te maken met andere d"r- Marcel Daelman, Gaston over de verschillende bronnen genealogen en op die wijze de Pe, Schepperstraat 43, Erem- waarin inlichtingen te vinden uitwisseling van familiekundi- oodegem-Aalst, tel.: 053/ zijn (wat zijn die bronnen? ge gegevens, werkmetode, 21.09.66. waar te vinden? hoe te raad- vondsten enz. mogelijk te ma plegen?). Een les in oud- ken. De toegang tot deze akti- schrift komt steeds gelegen en viteit is - zoals altijd! - volle- d.B. biedt gelegenheid om eigen (gedeeltelijk) onleesbare do- kumenten te laten ontcijferen. In die vergaderingen waarin als oefening «samen» oude do- kumenten ontcijferd worden, is ook een kwartiertje ingelast voor de vergelijking en uitwis seling van gegevens van de verschillende kwartierstaten. De eerstvolgende vergadering is op woensdag 5 februari voorzien. Op deze avond doet het bestuur een beroep op de Tóch Prins Karnavalverkiezing in Lede Het Gemeentelijk Feestkomitee en de Leedse Karnaval- groepen organiseren een prins karnavalverkiezing op zaterdag 1 februari te 20 u. in zaal Lelie. Het orkest Dick Barry zal de drie kandidaten begeleiden. Diverse karnavalisten zorgen voor een gevarieerd en komisch programma. Naast de jury, zal ook het publiek kunnen meestemmen, aan de hand van de ingangskaart. LH Ck Begin et ba a oeik stillekesoon oeveraal te kribbelen? Kroigde goi oeik alle daugen mieër en mieér goeste ver insj goed te stajerren? Zoj-oeik ne kieér graalek den beer willen oithangen? Wer et de moment da g'oeik insj vrieëd noig an nen nest kentj droin? Awel, ten zedde nen échten! Nen échte wadde? Nen échte Vastelauvedzot natierlek... As g'et serjeis bekanst nimmer kentj aaven moeje mor acht daugskes nimmer wachten ver et loten te schieten! Wie da van hier nie 'n es kaan da moejelek verstoon, moor nen échten ajoin es mor gelikkeg ast'n em kaan verklieën. In 't lierekste en 't voilsjte 't ieëst, want tein moeje nor niet zing. En as g'achter 'n vesosje zitj, keje miljaarde insj ferm in iederieën zen zakke schoiten en dad'es 't lifste da nen échten Oilsjteneer doet. 't Er was insj nen toid azoei beginnen verosjelkes die lank geleen zen da dad'allemool gieël normooi was. Weir zouten bekanst alle daugen in makanders zakken en gieën klein betjen oeik en da was ons groesjte plezier en 't er was valeven nimmand die dodeir g'affronteird was. Nieë, ge peisd'n in a oigen: "Wacht, maaneken, fleis es 't on moinen toer ver a insj foin plat te zetten». Moor in dieënen toid woren der nog veil gewoeine mensjen. Na schieten der nog graalek woineg oever, 't zen bekanst allemool menieëren en madammen geworren mé veil kak on eer gat en mé eren neis in de tocht omda zëren oige kak nie geren 'n rieken... Ik trek mé da nie oon, 't es dëvoliesje van ne wereld die malgerei boeve zenne stand wiltj leven. Lotj ze mor doeng, ver moi nie getoten, 't za zennen toid wel dieren. Ik ver moin poort doeng men oige goeste, 'k veeg vierkanteg men sjollen on aal dinne sjisji want ter zitj door toch niks achter. Ik bleif men oigen: ik ben bloi da'k nen Oilsjteneer ben, nen échten ajoin, mé aal zen gauven en aal zen gebreiken. En ik kaan mé allemaan oeveneënkommen, zelfs mé mensjen die 'n broin of e geel vel emmen of alle meigelekke andere koleiren. Moor ik kaan nie verdraugen da vremde mensjen mè in men oige stad 'n betjen de les komme leizen, da ze hier insj komme vertellen hoe dammen alles na foitelek moeten doeng. 'k Em ting joor in 'n vremde progge gewoendj, 'k em dor ginne moment men afkomst verloochend moor oeik noeit of zjamais die mensjen dor moin gedachten opgedrongen. Da vraug ek oeik va mensjen die hier komme leven. Sprekt eir oigen dialekt, bleift eir oigen in alles, moor past eir oeik 'n betjen oon on de mentalletoit van de mensjen tissen wie dagge komt leven... dad'es toch normooi as ge'n betje manieren etj! Weir vraugen nie dad'iederieën die hier kom woeinen op ne slag en ne kieër zot zo zen va Vastelauved. Ik em mè oeik nog valeven nie kennen ammezeiren op nen boerekeiremis of op 'n oeigstfieëst of 'nbieëstemert, moor ik em door niet teigen en ik zal dor oeik noeit niet oever zeggen omda'k dor niet va verstoon. Moor oever onze Vastelauved, woor dammen mè recht en reiden grosj en fieêr oever zen, door moed'iederieën malgerei zenne zeg oever zeggen, hoewel da z'er oeik niet va verstoon! D'Oilsjteneers emmen die fuzie nie oitgevonne zeeë, en ik rappeleir mè nie datter valeven hier iemand gevraugd eit ver der ienegste gemintjes boi te kroigen. Wa kost ons da na schillen, die mensjen van den boiten wore gelikkeg rond ere keirktoeren en weir rond onzen tettentoeren en weir woren allemool échte: échte boeren of échte stads- mensjen, moor kontent mè 't gien dammen woren en azoei moe da zen. En na, omdatter insj goe de voif menieten g'aven werd mè gieël de sittewoosje en omdatter door ne plosjelekke persmeideweirker weiral Insj gebroik va mokt ver 'n betjen sensoosje in zen gazet te schroiven gelek as't'n alle joren minsjtes ieëne kieër doet, na zitte z'op eer peerd... Zeg, jonges, schitj rap oit mè eir onnoeizelet, lotj ne kieër zing da g'échte zatj en vergetj sertoe nie dad'as 't er 't op oon komt d'échte Oilsjteneers nog attoid veiroit in de mieërderet zen, moor gelikkeg nie zu kleingieësteg ver door misbroik van te mauken! Serll Het Verbond Kristelijke Werkgevers, VKW, organiseert in de lokalen van de G-bank, Kwalestraat te Nieuwerker- ken, op dinsdag 4 februari de tweede zitting van de K.M.O.-cyclus over «De Familiale Onderneming». Programma: 17.00 uur: Verwelkoming door dhr. Godfried Derveaux, voorzitter V.K.W.-Oost-Vlaanderen. 17.10 uur: Inleiding door Prof. Dr. Rik Donckels: «Troe ven en zwakke punten van familiale ondernemingen». 17.30 uur: Uiteenzetting door dhr Reginald De Gols, directeur Kredieten Aalst: «De familiale onderneming: kredietverlening». 18.15 uur: Uiteenzetting door dhr. Hugo Van Geet, bedrijfsrevisor. «De familiale onderneming: fiscale as pecten». 19.00 uur: Open vraagstelling. 19.30 uur: Slotwoord door dhr. Walter Beirinck, directeur Generale Bank Aalst. Hierbij aansluitend wordt U een receptie aangeboden. De globale titel van de verschillende bijeenkomsten luidt «K.M.O. in de Kijker» wat doorgaat onder leiding van Prof. dr. Rik Donckels, gewoon hoogleraar Ufsal en directeur K.M.O.-Stadscentrum. iu Stekene. In en rond dé Stekense sporthal stinkt hel. De sporttempel is niet meer waterdicht en sinds jaar en dag ligt allerlei rommel opgestapeld rond de hal. De vernieuwde sportraad wil deze situatie alvast verhelpen (mg) In het kader van het vijftigjarig bestaan van de O.L- Vrouwparochie te Beveren is men op zoek binnen het feestkomité naar oldtimers of veteran-cars. Bezitters van zulke wagen kunnen zaterdag 10 mei deelnemen aan een rally en/of tentoonstelling. Ze kunnen zelf hun keuze bepalen om deel te nemen aan beide of één van deze onderdelen. De deelnameprijs is gratis. De rally zelf zal verreden worden langs landelijke wegen en prachtige boerderijen en bovendien krijgen de deelne mers op enkele hoeven diverse landelijke produkten aangeboden. Het wordt dus een toeristische rondrit, ontspannend en zeker niet lang, want er wordt pas in de namiddag gestart. Naast een herinnering voor elke deelne- mer is er ook een prijzentafel voorzien. Inschrijvingen kunnen gericht worden aan: feestkomité O.L.Vrouwpa rochie, oldtimers, p.a. G. Van Gasse, Vromenhove 40 te 2730 Zwijndrecht, dit vóór 1 maart 1986. De deelnemers krijgen daarna alle inlichtingen toegezonden. Luizenmarkt Wie zijn antiekwaren, oude boeken of oude gebruiksvoor werpen wil verkopen, kan terecht op een luizen- en antiekmarkt op zondag 18 mei te Beveren. Inlichtingen worden ook toegezonden na inschrijving. Inschrijvingen kunnen gezonden worden aan Franky Cleys, A Panis- straat 46 te Beveren. Hiervoor is de deelname eveneens gratis en gelijklopend hiermee is er een bloemenmarkt. Zoeven liep het «Groot Mini-Kwisboek 1986» van de pers. De opvolger van een lange reeks «gele boekjes» in het Oiljsters. Nadat de «Kaiserlycke Soevereine Caemere der Draeckenieren tot Aelst« een jaar verstek lieten gaan z(jn ze er weer. Het wordt nu, om in de trend des tyds te bleven, een Kwis-boek nadat andere mogelijkheden als o.m. de «plee-bak», de «snoeker-biljaar», de «vogel-darts-pik», de «video-klipper», den «aero- bik» en de computerspeeldinges werden uitgerangeerd om het bij de kwis te kunnen houden. Kwis opgesteld volgens het multiple-choicc-systeem, een systeem «om ook minderbe- gaafden enige okkasie te geven op een goed antwoord» u kan bv. antwoorden op vragen als «op welke lijst stonden bij de laatste verkiezingen de Aalste- naars» (wachtlijst), «van waar komen de klein kinderen?» (van de school?), «waarom mag men in het kieskotjen het potlood niet nat maken?», «wie schrijft er de langste brie ven naar Sint-Maarten?», «waar komt men als men de wegwijzer «Wallen» volgt?», (kiezen uit niet waar ge moet zijn, terug van waar ge komt, nergens) en vele andere vragen meer. De teksten zijn in het Oiljsters gesteld «om autochtonen ter- wille te zijn en die van de gefusioneerde gemeente en an dere inwijkelingen een pad in hun korf te zetten». Verder vindt u er een fotowed strijd in «Wie is Wie?», veel zeggende tekeningen over on ze bewindslieden, een reeks huwelijksannonces, Oiljsterse rebussen, spreekwoorden en heel wat reklame die men wel mocht betalen doch waarvan de teksten in het Oiljsters werk zijn van de auteurs, de Draec kenieren. «Het boeksken is te verkrijgen in de gazettcwinkel van 't cen trum en verderop alsook in de herbergen die gefrekwenteerd worden door pseudo-literair- fokloristische elementen van beider kunnen. Wie desalniet temin, allergisch zou zijn aan deze etablissementen of er een onoverwinnelijke dorpelvrees zou voor hebben kan ook te recht bij de Draeckenieren zel ve, waar dezen zich ook zou den mogen bevinden? LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 4