Achiel Vermeiren: Lebbekenaars krijgen identiteitskaarten gratis een portret W. Van Vossole: weg ligt open naar willekeur, oneigenlijk gebruik en ergernis onder de bevolking Wieze verwacht spannend duel tussen kandidaat- prinsen Eric en Roland pakken naast I.Q. kwisrekord Amnesty International Lebbeke organiseert briefschrijfaktie Lebbeekse Rode Kruis-nieuws 6 - 31.1.1986 - De Voorpost Lebbeke. Achiel Vermeiren zoals iedereen hem kent: eenmaal aan de praat niet meer tegen te houden wanneer het over Lebbeke gaat (arch.) Applaus van de kant van de oppositie Voor de nieuwe identiteitskaart die elk van ons die de leeftyd van twaalf bereikt heeft, vroeg of laat niet dringen, a.u.b., ieder krijgt zijn beurt uitgereikt krijgen, zal de Lebbekenaar niet eens in zijn portemonnee moeten tasten. Tijdens de jongste raadsver gadering werd immers besloten deze new look-«pas ports» gratis uit te reiken. Aanvankelijk zag het er nochtans totaal anders uit. Burgemeester Moeyersoon en die vertolkte het meerderheidsstandpunt stelde immers by het begin van de bespreking voor, de prijs van zo'n identiteitskaart te bepalen op 150 fr. By hernieuwing ervan zou 250 fr. gevraagd worden. Van deze eigen geaarde volks- kultuur zal zeker blijk gegeven worden in de kavalkade door zelfgekozen thema's, spitsvon dige technieken en originele materialen. Tijdens een pers- vergadering in de «Stoofpot» verklaarde koördinator Gom maar De Wit, die al van veel (kaas)markten thuis is, dat er in een klein dorp als Wieze geen plaats is voor semi-pro- fessionalisme. Hij verduide lijkte zijn inzichten o.m. door te benadrukken dat men in zo'n gemeenteke steeds last heeft van een veel te gering budget. Er is vanwege Lebbe ke wel een dankbaar aan vaarde tussenkomst in de prijzen ten belope van 14.000 fr. wat amper een tiende van de onkosten vertegenwoor digt. De rest moet komen van toegangsgelden voor de bals, advertenties in de karnavalgids (gratis in ieder huisgezin van Wieze verspreid), deelname aan de reklamestoet en aan de welwillendheid van een of an dere financiële instelling. Struktureel omvat Wieskarna- val een eigen komitee van 5 mensen, die luisteren naar de namen Mare Colman, Gilbert Cornells, Gommaar De Wit, Eddy Goffin en Willem Heu- vinck en instaan voor de alge mene organisatie. Daarbij is er nog een bijzondere raad die adviseert en informeert inzake prijzen, groepen, stoet, jury's e.a.m. Wie wordt prins 1986? Naar de adellijke titel dingen volgende twee aan elkaar ge waagde kandidaten: Prosper Colson (prins van 1980) uit de Aalstersestraat te Wieze, 44 jaar jong, operateur van be roep. Fietsen is zijn hobby en hij gaat met een kwinkslag door het leven. Met zijn prin selijke ervaring en gesteund door de «Heideroosjes», zijn familie en veel geburen en vrienden geeft hij zich als Wie- zenaar een ernstige kans op een nieuwe titel. Zijn tegenstrever, de 23-jarige elektrieker Dirk Van Goethem uit Denderbelle, lid van de karnavalvereniging «Den Troep» is al drie jaar bij het karnavalgebeuren te Wieze be trokken. Als beoefenaar van handbal, maar vooral karate is hij uiteraard geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Echt twee ambitieuze kandidaten die niets aan het toeval zullen overlaten. Op zaterdag 1 februari om 20 u. in het Wiezehof komen de beide aspiranten tegen elkaar uit in een vijftal proeven: per soonlijke voorstelling, het zin gen van een lied, een improvi- Lebbeke. Pros Colson doet een gooi naar de prinsentitel in Wieze (c). Lebbeke. Urbain ziet zich zelf ook als karnavalprins van Wieze (c). satie en twee expressietesten, waarvan één muzikaal getint is. Bij de evaluatie ervan krijgt ook het publiek zijn zegje, naast de 7-koppige jury. Via een ingewikkeld systeem, wis kundig verantwoord, wordt de laureaat verkozen. Het is in derdaad geen sinecure in zo'n aangelegenheid verantwoorde lijkheid te dragen. Want zoals steeds «Wie wint die lacht» en een verliezer voelt zich wel eens benadeeld.. Op zaterdag 1 februari zal blijken of Pros van Kabert zijn titel van' 1980 hernieuwt of wel dat Dirk van de Tongenslijpers als prins Ur bain I de karnavalgeschiedenis van Wieze kan ingaan. Op het prinsenbal (met instal latie) van* 15 februari in de Vocrmansrust, de kinderka- valkade van 22 februari en de 12" Wieskarnavalstoet (met sluitingsbal in het Wiezehof) op zondag 23 februari komen we in een volgende bijdrage nog terug. J. Van Landuyt Na negen overwinningen in het I.Q-kwisduel haalden Roland Van Bogaert en Eric Goossens het net niet in de rekordronde. Tien sekonden beslisten dinsdagavond over winst en verlies en, ook al maakten de Waaslanders er schijnbaar weinig van, er is toch een serieus verschil tussen 170.000 frank en een half miljoen. Geen nieuw rekord dus, wel een evenaring van het bestaande. Roland Van Bogaert en Eric kwiscircuit en in bijvoorbeeld Goossens zijn al langer in het de Appelse Kwiskompetitie Denderstreekse kwisgebeuren klom de ploeg naar eerste af- opgenomen. Met KNOK deling waar momenteel voor (Kannernieopkommen) haal- de titel wordt gestreden. De den ze trouwens al verschillen- stap van Dendermonde, het de overwinningen in het zware mekka van de Vlaamse kwis- Op zondag 2 februari a.s. te 10 u., organiseert de Lebbeekse schrijfkern van Amnesty Inter national een briefschrijfaktie. Deze aktie gaat door in het Huis Blanquaert, lokaal dat door het Lebbeekse gemeente bestuur ter beschikking werd gesteld. Alle leden en sympatisanten van Amnesty International en personen die graag wat meer vernemen over deze mensen rechtenorganisatie, worden hartelijk uitgenodigd. Voor taan zal trouwens elke eerste zondag van de maand, te 10 u., in Huis Blancquaert, een der gelijke briefschrijfaktie plaats vinden. Verder organiseert Amnesty International regelmatig infor matievergaderingen voor jeugd- en andere verenigingen. De organisatie deelt ook mee dat haar kaarsenaktie tot een sukses uitgroeide. Er werden de helft meer kaarsen verkocht dan vorig jaar. Wie meer informatie wil over Amnesty International, wordt verzocht kontakt op te nemen met Geert Van Weyenberg, Korte Breestraat 12 te 9370 Lebbeke, tel. 052-35.56.10. (pvr) ser, naar de BRT-studio's was dan ook erg logisch. Maar ook andere probeerden de zware I.Q.-uitdaging al aan te pakken en gerenomeerdc kwissers verloren er hun ge zicht. Voor Roland en Eric, de eerste uit Serskamp de tweede uit Zele, werden het negen weken van glorie. Negen we ken van werken ook want on voorbereid I.Q. aanvatten heeft helemaal geen zin. En dan werd de handikap steeds maar groter. Daar ligt wellicht ook de reden van het verlies op de tiende avond. Van Bogaert' en Goossens moesten drie kwart minuut inleveren en te gen sterke Gentse tegenstan ders haalden ze die achter stand ook nooit meer op. Ro land vond het ook jammer dat geen enkele vraag werd gesteld over fauna, anatomie of ge neeskunde, zowat de sterkste punten van het duo. Met hun beeldbuisbekendheid worden Van Bogaert en Goossens, samen met de ande re leden van KNOK, nu zeker door andere kwisploegen gevi seerd. Zaterdag 1 februari al krijgen de streekploegen de gelegenheid KNOK een hak te zetten in de Sinte-Ceciliakwis- beker. KNOK start daar als een van de favorieten maar het kwisgebeuren in het Dender- mondse start zo sterk dat een winnaar vooruit schuiven meer op goklust lijkt. Roland Van Bogaert en Eric Goossens kun nen zaterdag echter hun natio nale bekendheid nog wat extra plaatselijke kleur bijgeven.^ Achiel Vermeiren is 63. Geboren te Lebbeke op 9 december 1922, liep hij lagere school in zijn geboortedorp en werd, net als vader, kleermaker van beroep. De lektuur zette voor hem, zoals voor vele autodidakten van zijn slag, een venster open op de wereld. Zijn ruime interesse voor de kuituur in haar meest diverse uitdrukkingsvormen voerde hij op tot een direkte betrok kenheid. Hij was een zeer verdienstelijk amateur-toneelspe ler o.a. bij Toneelkring «Pogen» en schreef onder het psuedoniem Frank Van Lebbeek «Licht op Rudingstein», «Het gebeurde op kerstavond», «Het gaal nu eenmaal zo» en Ontmoeting met 't verleden», toneelwerk. Daarnaast is hij de auteur van Vlaamse Filmkes», van kortverhalen in ZondagsbladOns Volken van vertel lingen in Zonnelanden «'t Kapoentje». Achiel Vermeiren schreef verder luisterspelen voor de jeugd voor BRT- Brussel, Antwerpen en Kortrijk en was jarenlang medewer ker van het Nederlandse maandblad «Miesset's Kleerma- kerij». Toen in 1983 Lebbeke z'n verering voor Maria uitjubelde, was ook Achiel Vermeiren van de partij. Niet alleen als mede-auteur van het massaspel Het Stenen Wonder van Lietbeka», maar ook als co-regisseur van dit evenement. Wanneer uit dit Mariale jubeljaar de «Orde van Lietbeka» ontspruit, een vereniging die kulturele aktiviteiten opzet waarin Lebbeekse figuren en toestanden centraal staan, wordt Achiel Vermeiren voorzitter. Zijn liefde voor zijn geboortedorp en voor de Lebbeke naars, die zich o.a. reeds manifesteerde bij de keuze van zijn pseudoniem Frank Van Lebbeek, drukte hij sterker dan ooit uit in «Lebbeke in 't lang en in 't kort», een verzameling korte verhalen, gedichten en grafschriften omtrent Lebbeke en de Lebbekenaars. Het weemoedig chauvinisme zonder excessen evenwel waarvan hij in dit boek getuigenis aflegt, spreekt de bevolking zodanig aan, dat het werk dal pas eind december 1985 van de persen rolde, momenteel reeds een tweede druk beleeft. Zijn bekommernis het verleden van z'n geboortedorp voor de toekomst te bewaren, uit zich bovendien in de opzet van een tweede boek, waarin hij samen met nog een paar andere Lebbekenaars, het plaatselijk dialekt op een prettige wijze inventariseert. Achiel Vermeiren was en is echter nog op andere terreinen aktief Zo is hij al jarenlang voorzitter van de Lebbeekse kunstkring «Als ich Can», een vereniging die niet alleen al ettelijke jaren haar stempel drukt op het Lebbeekse kulture le leven, ook kunstenaars van eigen bodem de kans biedt met hun werk naar buiten te treden, maar eveneens oude Lebbeekse gebruiken o.a. het hartjes leggen in ere herstelde. De Dendermondse persprijslaureaat 1985 is ook de spil van plaatselijke akties met humanitair karakter als 11.11.11, hij is Bond Zonder Naam-verantwoordelijke voor de regio, verricht vrijwilligerswerk in het Lebbeekse bejaardentehuis, animeert elk jaar het «Feest van de Derde Leeftijd», is telkenjare van de partij op de Gouden Voddenworp» en maakt deel uit van het toneelgezelschap dat in bejaardente huizen ook buiten de Lebbeekse gemeentegrenzen optreedt. Meest van al echter is Achiel Vermeiren een fijn mens om mee om te gaan en pratikeert hij vriendschap, fijngevoelig heid, takt en solidariteit waarden die velen zo vaak en zo onbesuisd in de mond nemen in zijn dagdagelijkse relaties met de mensen met een vanzelfsprekendheid om u tegen te zeggen. Pierre Van Rossem Lebbeke. Achiel Vermeiren (links) bij een van zijn levenswerken: de kunstkring Als Ich Can, toen die in 1982 voor de eerste maal een openlucht tentoonstelling opzette (arch.) Lebbeke. Vorige zaterdag ontvingen 36 RK Helpertjes en 8 junior-helpers hun brevet (G. Breckx) Het Belgische Rode Kruis afdeling Lebbeke organi seert op zaterdag 1 en zondag 2 februari een bloedinzamelak- tie. Zaterdag kunnen de bloed gevers zich aanmelden tussen 9 en 11 u. en tussen 14 en 17 u. Op zondag kunnen ze terecht van 8.30 u. tot 11 u. Naar gewoonte heeft deze bloedin- zameling plaats in de gemeen telijke meisjesschool, Opwijk- sestraat 24 te Lebbeke. Lebbeekse Rode Kruis zoekt vrijwilligers Vorige jaar startte het Leb beekse Rode Kruis de dienst Ziekenvervoer. Deze dienst verlening wil een aanvulling zijn van het «dringende ver voer» verzorgd door de dienst 900 en van het dagvervoer georganiseerd door de diverse mutualiteiten. Met het doel een vlot verloop van deze dienst te kunnen blij ven verzekeren, zoekt het Ro de Kruis, afdeling Lebbeke, momenteel vrijwillige mede werkers. De voorkeur gaat uit naar er varen chauffeurs, die enige er varing hebben met het vervoer van zieken en mensen die ak tief zijn of waren in het Rode Kruis. Werklozen kunnen vrijstelling van stempelkontro- le verkrijgen. Ook gepensio neerden zijn van harte welkom. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij Paul Verhey- den, Eekskenstraat 9370 te Lebbeke (052/35.85.51) of bij Alfons Van Weyenberg, Lan ge Minnestraat 41 te 9370 Leb beke (052/35.69.38). Kursus helper Op dinsdag 4 maart start op nieuw een kursus «helper», georganiseerd door het Belgi sche Rode Kruis, afdeling Leb beke. De kursus bestaat uit twintig lessen, die plaatsheb ben elke dinsdag en donderdag van 19.30 u. tot 21.30 u. in het Rode Kruis-lokaal, Poststraat 1 te 9370 Lebbeke. Deelname is kosteloos, de ver eiste minimumleeftijd is zes tien. Het volgen van deze kur sus geeft recht op een brevet, dat toegang verleent tot de kursus ziekenhelper. Meer informatie valt te rapen bij Alfons Van Weyenberg, Lange Minnestraat 141 te 9370 Lebbeke (052/35.69.38) (pvr) Willy Van Vossole was het met dit voorstel niet eens: Zo'n kaart kost de gemeente 125 fr. Voeg hierbij 5 fr. portkosten .voor het verzenden van de uit nodiging en je bekomt 130 fr. Meer hoef je de mensen toch niet te vragen. Interpellant stelde bovendien voor wie nog geen zestien was de kaart gratis uit te reiken. Ons voorstel, aldus de SP- woordvoerder, vormt een be scheiden aanzet tot belas tingvermindering. De financi ële toestand van de gemeente biedt daar overigens ruimte toe. Willy Van Vossole protesteer de ook scherp tegen de hogere overheid, die bij de levering van de nieuwe identiteitskaar ten automatisch beslag legde op de gemeentelijke tegoeden bij het Gemeentekrediet. Waar gaat dat heen met onze gemeentelijke autonomie, vroeg hij zich af. Dirk De Cock, die sprak na mens de VU-fraktie, zei dat iedereen verplicht wordt zich een nieuwe identiteitskaart aan te schaffen, wat voor elke betrokkene een financiële aderlating inhoudt. Om de pil enigszins te vergulden formu leerde het raadslid een besluit dat hij ter goedkeuring voor legde. Hierin stelde hij voor de -18 jarigen en de 60-plussers de identiteitskaart gratis uit te rei ken en de overige leeftijdska- tegorieën 130 fr. aan te teke nen. Voor elke andere identi teitskaart die zou worden uit gereikt tegen inlevering van de oude of voor een duplikaat, zou een zelfde bedrag ge vraagd worden. Schepen F. De Ridder zei het meerderheidsvoorstel te blij ven steunen: We moeten toch de kostprijs rekupereren? En raadslid Octaaf Vah den Broeck vroeg zich af waarom de oppositie in zijn voorstellen geen rekening hield met de samenstelling van de huisge zinnen en met het gezinsin komen. Burgemeester Frans Moeyer soon maakte een eind aan de diskussie door de zitting te schorsen. De meerderheid trok zich even in konklaaf te rug en toen iedereen zich op nieuw rond de raadstafel ge schaard had, stelde de burge meester «gezien een prijsbepa ling gebaseerd op sociale gron den erg moeilijk is» voor, de nieuwe identiteitskaarten aan iedereen gratis uit te reiken. Voor een duplikaat zal wel 200 fr. aangerekend worden. Applaus op de oppositiestoe- len. Was dat lang geleden! Pierre Van Rossem Algemene politieverordening te Lebbeke goedgekeurd Tydens de jongste Lebbeekse raadszitting gaven de raads leden hun flat aan een «algemene politieverordening», een zowat twintig bladzyden tellend dokument, dat tot doel heeft de openbare reinheid, gezondheid, veiligheid en rust van de bewoners te verzekeren. Lebbeke. De Rode Kruis brevetten werden overhandigd door RK ondervoorzitter notaris Eeman. Achteraan bemerkt men de verantwoordelijken van de kursus: Herman Van den Eede en Alfons Van Weyenberg (G. Breckx) Het bierdorp komt meer en meer in de greep van karnaval, met als eerste piek de prinsverkiezing op zaterdag 1 februari om 20 u. in het Wiezehof. De organisatoren willen het ganse gebeuren volks, eigentijds, plaatsgebonden en ongedwongen laten verlopen. Hun zienswijze wordt blijkbaar aanvaard door de bevolking, te oordelen naar het feit dat circa 300 Wiezenaren aktief bij deze socio-kulturele demonstratie betrokken zijn, en ruim 15 groepen uit eigen midden aan de stoet zullen deel nemen. Burgemeester Frans Moeyer soon herinnerde eraan dat met de redaktie van deze verorde ning reeds twee jaar geleden van wal gestoken werd, zij di verse diensten en overheidsin stanties passeerde en in de vorm waarin ze gepresenteerd werd, op de goedkeuring van de provinciale overheid zou kunnen rekenen. Daarom ook, besloot de burgemeester, stel len wij voor eventuele wijzi gingen tijdens een latere ver gadering te formuleren. Reeds in 1984, aldus SP- woordvoerder Willy Van Vos sole, werd ons gevraagd gemo tiveerde bedenkingen aan het toenmalige voorstel toe te voe gen. Dat hebben we ook ge daan. Een tienfal zelfs, waar onder ook bemerkingen van principiële aard. Met een aan tal ervan, merken we nu, werd rekening gehouden. Andere werden over het hoofd gezien. In het huidig ontwerp, stellen we eveneens vast, werden be paalde artikels geschrapt. O.a. reglementen i.v.m. het gebruik van schietwapens, het ophalen van het huisvuil en krotverkla ringen. De konklusies die we tijdens de kommissievergadering in de loop van januari 1984 formu leerden, blijven dan ook de zelfde. We blijven ons dan ook nog altijd de vraag stellen of we via deze verordening niet aan «overregulering» doen. Daarnaast blijft de algemene strekking van het voorstel te eenzijdig gebaseerd op het principe «alles is verboden, be halve wat bij wijze van afwij king door de gemeentelijke overheid is toegestaan». Teveel macht, vervolgde Willy Van Vossole, wordt gelegd in handen van de burgemeester. De talrijke voorzien uitzonde ringen en afwijkingen, een sdeels en toelatingsbesluiten, anderdeels, zonder voorge schreven motivering, maken die macht bovendien discretio- nair; een en ander kan worden ondervangen door de toelatin gen waarvan sprake, zoveel mogelijk te vervangen door een eenvoudige kennisgeving. Hoe, vroeg het SP-lid zich ook af, zullen gebeurlijke overtre dingen worden opgespoord? Zal dit nadrukkelijk op initia tief van de gemeentelijke over heid gebeuren, of zal daarente gen in hoofdzaak gereageerd worden op eventuele klach ten? Er stelt zich m.a.w. een probleem van kontrole: zo de ze systematisch en intensief wordt doorgevoerd, dan wordt de gemeente onleefbaar. Is de tekst bovendien geen aanzet tot een klachtenregen, wat de gemeente al even onleefbaar zou maken? Kortom, besloot Van Vossole, zoals het voorsyel thans voor ligt, dreigt het de weg te ope nen naar willekeur, oneigen lijk gebruik en ergernis onder de bevolking. Johan De Mol van zijn kant vroeg zich o.a. af in welke mate de reglementering i.v.m. de brandveiligheid kan of zal toegepast worden. Niet één danszaal in de ge meente voldoet aan de voor waarden, aldus het VU-raads- üd. We beschikken over ee nieuwe brandweerkommandant. rea- geerce burgemeester Moeyer soon. Hij beschikt over de ver eiste diploma's om die proble men met kennis van zaken te benaderen. Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1986 | | pagina 6