Een eerstedagafstempeling, een tentoonstelling en een nieuwe brochure zetten grote werkkracht In het daglicht Politieke werking van afdeling stimuleren door uitbouw militantenbasis Sociale woningen in Mevrouw Courtmanspark te Oudegem zo goed ais onbewoonbaar Zilveren feest voor Dendermondse filatelistische Kring SP Dendermonde start met uitbouw werkgroep streekproblemen In hoeverre is sm Volkswelzijn sociaal-minded? Dendermonde zet "Stad op Stelten" De Voorppst - 31.1.1986 - 7 «Met dertien begonnen, wat bewijst dat dertien geen ongeluksgetal moet zijn, is de Filatelistische Kring van Dendermonde, uitgegroeid tot een belangrijke vereniging waar men alleen vrienden aantreft. Al 25 jaar komen die leden elke zondagvoormiddag getrouw bijeen in het vergaderlokaal. Vakantieperiodes worden niet ingelast en wanneer men niet voor een gesloten deur staat, vergadert de club steeds volgens dezelfde ideale en ontspannende sfeer. Niemand is verplicht te werken, maar niemand is verplicht iets te doen». Zo omschreef voorzitter Abbeloos de jubilerende vereniging die op het stadhuis van Dendermonde naar aanleiding van haar zilveren jubileum voor een drievoudige manifestatie had gezorgd: de eerste dagafstempeling van een speciale postzegel die aandacht besteed aan een eeuw filatelie in Zaïre, een tentoonstelling van liefst 140 panelen van verschillende leden van de club, en de uitgave van een brochure «De Landelijke Postdienst van Dendermonde», waarin Raymond Eeckhoudt beschrijft hoe de post in de voorbije eeuw in deze streek funktioneerde. Een boeiend relaas waaruit we heel wat hebben opgestoken. dries, W. Vereecken, A. Goossens, A. Jacobs, J. Van Wesemael, F. Verstrepen, J. Van Den Éynde, F. De Boodt, A. Van Acker. B. De Bock, Van Den Eynde junior, O. Van Hoof, J. Vereecken, J. Dierickx, H. Garein, G. Due- rinck, C. Synens en F. Carels., Volgens voorzitter Abbeloos in zijn toespraak maken zij deel uit van de kring die door sommige vrouwen wel de «Fel le Kadees van Dendermonde» wordt genoemd, precies omdat er zo een samenhorigheid en vriendschap heerst. De voor zitter bleef even stilstaan bij de mannen van het eerste uur, die ondertussen hebben afge haakt: Jozef De Clercq die de Officiële opening In aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden, ook uit de sektor van de posterijen, praatte schepen van kuituur Hubert Maes de viering open. Hij onderstreepte de werk kracht van de Dendermondse Filatelistische Kring die hij tot een van de aktieve en repre sentatieve verenigingen van de stad rekende. Hij schetste zeer in het kort de geschiedenis van de kring die op initiatief van de heren Van Den Hende - thans de ere-voorzitter - en Van Cauwenberghe - nu onder voorzitter op 16 april 1961 werd gesticht na een oproep in de plaatselijke pers. De stich tingsvergadering had plaats in café Sint-Joris op de Grote Markt te Dendermonde. In au gustus 1961 begon men al met een eerste tentoonstelling en ook het jaar daarop was er een postzegeltentoonstelling. Dat maar om te bewijzen dat de kring het ernstig meende en dat de dertien leden die er van bij de aanvang bij waren noe ste werkers waren. Dat men dit tempo met zou kunnen vol houden, was normaal en vanaf 1962 werd besloten nog om de twee jaar een tentoonstelling op te zetten. Toch was men zo clever om aanwezig te zijn op een aantal andere gebeurtenis sen, zoals de Tweedaagse voor Sport en Kuituur in Grember- gen. In totaal heeft men er nu het respektabel aantal van 30 tentoonstellingen opzitten, lang niet weinig. Prestaties Bij die tentoonstelling werd ook tienmaal een speciale da tumstempel gebruikt waarbij meerdere Dendermondse mo tieven aan bod kwamen zoals het stadhuis, het Ros Beiaard, de doopvont van de Onze Lie ve Vrouwekerk, de abdij van Zwijveke. Naast haar belang op het vlak van de filatelie, heeft de kring er dus ook aan gehouden het toeristisch, kul- tureel en folkloristisch patri monium waaraan Dendermon de zo rijk is, in het daglicht te stellen. Vermelden we ook dat de Kring liefst vijfmaal de voor verkoop van een speciale post zegel mocht organizeren en dat tot eenieders voldoening ook uitstekend deed. We denken hier onder meer aan de postze gel die op 21 juli 1982 werd gewijd aan de abdij van Zwij veke in Dendermonde en ka derde in de vermaarde toeristi sche reeks, aan de postzegel van het 25 jaar bestaan van de Nationale Federatie der Infor matieweekbladen, en aan de tentoonstellingen die ermee gepaard gingen. Regelmatig was de kring bij een om te luisteren naar emi nente sprekers of was men te gast in het buitenland om deel te nemen aan tentoonstellin gen. Van 1962 tot 1970 hield men een speciale afdeling voor de jongeren beneden de 14 jaar in stand. Geen overbodige lukse, want deze afdeling telde op een bepaald moment 27 leden. In 1S?71 startte men met een clubblad dat sedertdien el ke maand getrouw aan de le den wordt bezorgd cn waarin men heel wat boeiende en nut tige informatie aantreft. Men heeft ook een bibliotheek aan gelegd waarin men een flink aantal naslagwerken over fila telie terugvindt Dan hebben we het nog niet gehad over de veilingen, de nieuwigheden, de boekjes, en nog vele andere dingen meer die haast maande lijks terugkomen op de kalen der der werkzaamheden. Eerste postzegel van C'ongo- staat Schepen Maes zou het ook even hebben over de speciale zegel die tijdens het weekend te koop werd aangeboden. Een herdènkingszegel die 100 filatelie in de onafhankelijke Congostaat in herinnering brengt. Op 1 januari 1886 werd die eerste postzegel inderdaad uitgegeven. De zegel brengt een beeld van de Onafhanke lijke Congostaat, thans Zaïre, waarin een beeltenis van Ko ning Leopold II staat afge drukt. Zowel zaterdag als zondag was het bij wijlen aanschuiven om de nieuwe zegel aan te kopen en kon men op de koppen lopen in de tentoonstellings ruimte. Maar dank zij een goe de prestatie verliep alles zoals het hoorde. Tentoonstelling Op de tentoonstelling expo- zeerden liefst 27 leden van de Dendermondse Filatelistische Kring hun beste kollekties. Dat waren L. Goiris, R. Eeckhoudt, M. Geeraert, P. Gauchez, D. Gauchez, S. Fi scher, G. Beckers, M. De Meerleer, Fl. Urbain, F. A- Dendermonde. Auteur R. Eeckhoudt overhandigt zijn brochure over de landelijke postdienst in het Dendermondse aan schepen Maes onder het goedkeurend oog van voorzitter Abbeloos (foto Piet Hermans). eerste sekretaris was en die blij was met het 5 jarig bestaan wat voor hem toen een prestatie was, Julien Neefs die de eerste ondervoorzitter was en Robert D'Haen die de funktie van penningmeester waarnam. Maar gelukkig zijn er nog flink wat stichters fid van de vereni ging: Van Den Hende die de eeuwige optimist mag worden genoemd, Willy Van Cauwen berghe die al jarenlang de te kenaar is van de club, Walter Vereecken die de trouwe ruil- meester is en Abbeloos die van zichzelf zegt een gelukkige voorzitter te zijn, omdat hij niets moet doen. Tussen de exposanten de prachtige verza meling Maximaphili van Guido Duerinck, die daarmee enkele maanden geleden in Roemenië nog een prijs in de wacht sleep- uitgifte van de zegel moet be- delijk aan uitgebouwd. De lan- zitten. delijke postdienst, met cen traal vertrekpunt Dendermon de, deed alle gemeenten uit het omliggende aan en wilde dat een postbode een flink aantal kilometers aflegde. Het systeem bestond erin in alle gemeenten waar geen postkan toor was, een postbus te plaat sen, die door postbodes zou den gelicht worden. Op de ge- Aandenken Omdat men deze 26e verjaar dag niet zonder enig aanden ken wenste te vieren, zorgde tekenaar Willy Van Cauwen berghe voor een reeks pente keningen die op postkaartfor maat werden uitgegeven en te koop werden aangeboden. Een pracht van een initiatief, poste brieven kwam dan tel- Tekenaar Van Cauwenberghe kens een stempel te staan, een nam voor deze reeks een aan- letter die in een cirkel van tal minder gekende maar toch ongeveer 1 centimeter door- mooie hoekjes van groot Den- meter werd aangebracht en in dermonde. Voor Dendermon- de rechterbovenhoek werd ge- de centrum ging de aandacht slagen. De jaarwedde van de naar het Gulden Hoofd, voor postbodes kwam niet boven de Grembergen de koortskapel, 550 fr. In de brochure vindt voor Appels het veer, voor men over de werking, de evo- Oudegem het Echomonument, lutie en het verdwijnen van voor Sint-Uilüs een Kruis- deze landelijke postdienst heel te. Maximaphili is een aparte beeld, voor Mespelare de wat interessante gegevens tak in de filatelie. Het komt erop aan een postkaart te vin den die precies dezelfde af beelding (of een deel ervan) bevat als de afbeelding op de schandpaal, voor Vlassen- weer. Talrijke voorbeelden, broek de kerk en voor Schoon- wegroutes die de postbodes aarde een oude hoeve. moesten volgen, uittreksels uit kranten en tijdschriften uit die Een brochure tijd illustreren het werkje, dat zegel. Die kaart moet ook ge- Tenslotte nog een woordje Dendermonde. Aandachtig luisteren naar de toespraken (foto Piet Hermans). stempeld zijn in de stad die de zegel wil eren. Belangrijk daarbij is dat men in de mate van het mogelijke de datum stempel zo dicht mogelijk (als het kan op de dag zelf) van de r de luttele prijs van 50 fr. over de boeiende brochure die te koop wordt aangeboden. In Raymond Eeckhoudt schreef het werk zijn ook de mannen over «de landelijke postdienst opgenomen van de verschillen- van Dendermonde». Die post- de postontvangers, de postbus- dienst werd eind december letters en de evolutie van het 1835 opgericht en werd gelei- postkantoor. De S.M. Volkswelzijn, een van de sociale bouwmaatschappijen die in Dendermonde aktief is, geraakte al meer dan eens in de Dendermondse raad ter sprake. Was dat in het verleden meestal om financiële problemen, dan komt nu de kwaliteit van de gebouwde woningen ter sprake. Herman Van den Abbeele van de Volksunie formuleerde een aantal klachten van bewoners uit het Mevrouw Courtmanspark in Oudegem. De reden van deze klacht is de vochtindringing die aanleiding geeft tot schimmelvorming. Zondagvoormiddag hield de SP-federatie van Dendermonde in de bovenzaal van de Bond Moyson zijn traditionele nieuwjaarsreceptie. Grote afwezige was volksvertegen woordiger en SP-fraktieleider Norbert De Batselier die wegens ziekte thuis was gebleven. Normaal zou hij de gelegenheidstoespraak hebben gehouden. Die opdracht werd nu doorgespeeld aan Yvan Verleyen, de voorzitter die een beeld schetste van wat de SP sedert de verkiezingen heeft gerealiseerd en welke de plannen voor de toekomst zijn. Voor Herman Van den Ab beele is het zonder meer dui delijk dat de stedelijke ver tegenwoordigers binnen de bouwmaatschappij maar eens op tafel moeten kloppen en deze toestand moeten aankla gen. Hij is van oordeel dat de stad omdat zij projekten voor de sociale woningbouw toever trouwd aan de bouwmaat schappijen, zij ook het recht heeft om een kontrole uit te oefenen op deze woningen. De degelijkheid van die woningen kan de stad niet onverschillig laten. Herman Van den Ab beele heeft zich schriftelijk ge richt tot de schepen van leef milieu en haar gevraagd een kommissievergadcring aan het probleem te willen besteden. Wat zal gebeuren op 6 februa ri. Op die vergadering moeten volgens de interpellant niet al leen de raadsleden die deel uitmaken van de kommissie aanwezig zijn, maar ook de verantwoordelijken van Volks welzijn zijn welkom. Onbewoonbaar In het Mevrouw Courtmans park worstelt men al jaren met dit probleem. In ons blad van 14 januari 1983 op pagina een lezen we onder de titel «Met de paraplu in bed» dat sommi ge woningen daar een echt ver giet zijn. Het water druppelde er door het plafond. De bewo ners hadden toen al hun klach ten gedeponeerd bij Volkswel zijn, maar kregen er geen ge hoor. Brieven naar de aanne mer hadden als enig resultaat dat die wel eens kwam kijken, maar daar bleef het dan ook bij. Hij beweert dat hij moet betaald worden voor wat hij meer doet dan in het bestek staat. In 1983 schreef men de voortdurende vochtigheid nog toe aan het afgraven van de grond voor er ging gebouwd worden. De woningen lagen inderdaad een dertig centime ter lager dan het omliggende terrein. In meerdere woningen viel het behang van de muren en over al groeide er schimmel. Dat was in 1983. De toestand is er nu geen haar beter. Herman Van den Abbeele had het in zijn tussenkomst over een aantal gezinnen, duidelijk meer dan vier waarvan in het dossier sprake was. «Sedert vijf jaar ongeveer worden de woningen aangetast door in dringend vocht. Indringend vocht dat kamer en hele bo venverdiepingen onbewoon baar maakt. Meubels, huisraad en vloerbekleding worden aan getast, een muffe geur hangt er binnen, gezondsheidsrappor- ten hebben dat al uitgewezen», aldus de tussenkomst van Her man Van den Abbeele die erop wees dat een aantal gezin nen een gerechtelijke procedu re is begonnen. «Die loopt al meer dan drie jaar en kostte de betrokkenen reeds vele tien duizenden franken.» Biezonder spijtig vond hij dat in een eerste periode onvol doende ernstig rekening werd gehouden met de opmerkin- qen en klachten. SM Volks welzijn speelde verstoppertje met de bewoners. Toch heeft de bouwmaatschappij er alle belang bij dat ze een goede naam geniet. Terloops voegde spreker er nog aan toe dat de SM Volkswelzijn nog een aan tal andere bouwprojekten heeft, waar het ook niet alle maal koek en ei is. Men is er zich binnen de maatschappij blijkbaar nog niet voldoende bewust van dat dit alles een nefaste invloed zal hebben. In terpellant stelde meteen de vraag naar de betrokkenheid van de inzet van de afgevaar digden van de stadsraad bin nen de bouwmaatschappij. Volgens hem is inzet nogal aan de al te formalistische kant. Wat de bouwmaatschappij be treft, die zou zich achter de gerechtvaardigde schadeeisen van de betrokken bewoners moeten scharen, belofte die ook door de zaakvoerder werd gedaan. Althans op het ogen blik dat deze eigendommen werden verkocht. SP fraktieleider De Batselier merkte op dat het om een oud zeer ging. Hij is het inhoude lijk eens met dc tussenkomst van Herman Van den Abbee le, maar volgens hem is de houding van de bouwmaat schappij de laatste jaren erop achteruitgegaan. De huidige tandem die de leiding heeft is duidelijk niet sociaal minded ingesteld, in tegenstelling tot wat de vroegere voorzitter schepen Maes wel was. Hij heeft tenminste geprobeerd de zaak op te lossen en heeft onder zijn voorzitterschap een brief laten schrijven naar de aannemer met de eis de schade binnen de vijf dagen te herstel len. Dat is evenwel nooit gebeurd. Ook vanuit de SP werd aange drongen op de samenroeping van een speciale kommissie om deze zaak te bespreken en het feit dat dit ook zal gebeuren, is toe te juichen. Maar men mag het probleem niet politizeren. Deze raad is immers niet ver antwoordelijk voor wat de bouwmaatschappij doet. Men zou er dan ook goed aan doen om middelen te zoeken die deze mensen in hun rechtsbij stand kunnen helpen. Schepen Van Gucht deelde ter afronding van de diskussie mee dat de uitnodiging voor de ver gadering ondertussen al ver stuurd is. Op die vergadering zullen alle voorstellen die naar voor worden gebracht, ook ge noteerd worden om ze dan grondig te bespreken met de verantwoordelijken van de SM Volkswelzijn. Op die wijze hoopt zij tot een degelijke op lossing voor het probleem te komen. Hij prees de militanten voor hun inzet tijdens de drukke verkiezingsperiode en onder streepte dat de verkiezingen voor de SP een goed resultaat hebben opgeleverd. Ook al leefden sommigen in de eufo rie van de Europese Verkiezin gen nog, een winstcijfer in het arrondissement Dendermonde van 3 procent is schitterend te noemen. Dat was de vooruit gang die op nationaal vlak werd bestempeld als uitste kend. Verleyen wees erop dat vooral in Dendermonde dit een uitstekend resultaat is, vermits men er moet opboksen tegen een CVP-minister die het "laatste jaar sterk is gaan inspelen op de propagandamo- gelijkheden via de media". De SP heeft in 1985 dus weer een stap voorwaarts ge zet, aldus de voorzitter, die daarop de doelstellingen uit een zette die men in de loop van dit jaar wenst te verwezen lijken. Er is in de eerste plaats het aktiveren van de politieke werking van de plaatselijke af delingen. De militantenkernen moeten aan de basis worden uitgebreid bij de man in de straat. Op de tweede plaats wil men verder werken aan de we tenschappelijke onderbouw van de werking. Al te theoretisch Verleyen zette ook duidelijk uiteen hoe men deze militan ten-basis wenst te verbreden. Plaatselijk, arrondissementeel en nationaal wordt er vaak zeer degelijk theoretisch werk gepresteerd dat nadien in de Kamerkommissies en werk groepen verdwijnt zonder dat de bevolking daar ooit weet van heeft. Dat wil men in de toekomst voorkomen en daar om wordt aan dit onderwerp een speciaal kongres gewijd waarin men deze materie in het kader van de nieuwe be leidsopties gaat uitdiepen. Op het kongres zullen ook de nieuwe statuten worden vast gelegd en moeten de afdelin gen ook op dat moment hun statuten in orde brengen, zo dat zij in de toekomst bij even tuele geschillen op deze vuist regel kunnen terugvallen. Wat de verbreding van de wetenschappelijke onderbouw van de federatie betreft, staat er heel wat op het programma. Zo zal de werkgroep historiek in de loop van het jaar zeker de tweede brochure publiceren die de geschiedenis van de SP in het Dendermondse schetst. Daarnaast heeft men goede hoop dat ook de brochure rond de eerste grote staking in het arrondissement (bij Beer- naerts in Wetteren) klaar te krijgen. De werkgroep onder wijs die het afgelopen jaar werd opgericht, zal zich meer konkreet bezighouden met de onderwijsproblematiek in het arrondissement. De werk groep houdt zich ook bezig met studiewerk voorafgaand en parallel met de besluitvor ming in de ruime oijderwijs- thematiek. Dit jaar wordt gestart met de uitbouw van een speciale werkgroep die zich zal bezig houden met de specifieke streekproblemen. De werk groep zal naargelang de aard van het probleem een wisse lende samenstelling hebben. Naast een vaste kern kunnen telkens andere specialisten aan de werkgroep worden toege voegd. De bedoeling is dat de werkgroep ondersteunend werkt voor de SP-gemeen- temandatarissen, vooral wan neer zij tijdens de gemeente raad punten ter sprake bren gen die strikte gemeentelijke grenzen overschrijden. Zelfs de grenzen van het arrondisse ment. Men denkt hier bijvoor beeld aan de wateroverlast in het gebied van de Paas- en Steenbeek, de Vondelbeek, het probleem van de Nieuw- donk en aan een aantal andere dingen "die nogal eens door DDS worden behandeld". Heel wat werk - De voorbereiding van het kongres, het uitbouwen van de militanten-basis en de uitbouw van de wetenschappelijke on derbouw vormen volgens voor zitter Verleyen een uitgebreid werkterrein, dat van de SP- leden heel wat inzet en inspan ningen zal vergen. "Als wij elkaar voor 1986 een strijdbaar jaar wensen, dan beseffen wij best, dat het meteen betekent dat wij ons ertoe verbinden, ons persoonlijk en samen met onze afdeling daarvoor in te zetten. Omdat de meesten van ons een full-time job hebben, buiten de politiek, betekent dit wel eens dat wij ons laatste uurtje vrije tijd voor de partij zullen spenderen. Vaak ten koste van onze eigen omge ving. Dat is lang niet altijd gemakkelijk en ik wil U daar voor nogmaals en vooraf van harte danken", zo besloot voorzitter Yvan Verleyen, die zei ervan overtuigd te zijn dat de SP ook m het komende iaar niet tevergeefs een beroep zal doen op zijn militanten. "In verkiezingsperiodes, zoals wij er pas een achter de rug heb ben, zijn er nogal eens wrijvin gen. Begrijpelijk trouwens. Wanneer men dan niet krijgt waar men recht meende op te hebben, dan kan men alleen maar terugvallen op zijn op rechte eigen socialistische overtuiging. Ik doe daarom op diezelfde socialistische overtui ging van u allemaal beroep om in 1986 opnieuw naast elkaar te gaan staan om samen een stuk socialisme in onze streek waar te maken.» ANTIEK TE KOOP Elke zondag speciale verkoopsdag uit de hand, zonder kosten van 13 tol 19 u. Eetkamers, meubeis, tafels stoelen, aardewerk, brons, porcelein, schouw- gamltuur, schilderijen, lusters, spie gels, enz. enz. ANTIEK «TER LEDE- Blomstraat 38, zijbaan stwg Lede -» Hofstade) 9310 LEDE - Tel. 053-77.85.18 2/056-QK-RC-AG Dendermonde. Voorzitter Yvan Verleyen zette de objectieven voor 1986 uiteen (foto Piet Uitreiking der fietspiaten 1986 Het uitreiken der rijwielplaten 1986, zal gebeuren op de volgende zitdagen: Dinsdag 4 februari: van 9 tot 11 en van 13u30 tot 15 u. in het gemeentehuis van Baasrode. Donderdag 6 februari: van 9 tot 11 en van 13u30 tot 15 u. in het gemeentehuis van St.-Gillis-Dend. Dinsdag 11 februari: van 9 tot 11 en van 13u30 tot 15 u. in het gemeentehuis van Grembergen Donderdag 13 februari: van 9 tot 11 en van 13u30 tot 15 u. in het gemeentehuis van Oudegem Dinsdag 18 februari: van 9 tot 11 en van 13u30 tot 15 u. in het gemeentehuis van Appels Donderdag 20 februari: van 13u30 tot 14u30 in het gemeen tehuis van Mespelare. Dinsdag 25 februari: van 13u30 tot 14u30 in het gemeentehuis van Schoonaarde. Het televisieprogramma "Stad op Stelten" is niet alleen bij de jeugd, maar ook bij heel wat volwassenen genoegzaam bekend. De bedoeling is dat twee gezinnen uit twee steden het via allerlei spelletjes en weetvragen tegen elkaar opnemen in een heen- en terugronde. Van die gelegenheid wordt gebruik gemaakt om de gaststad even in het daglicht te stellen. Dendermonde moet het opnemen tegen het Limburgse Beringen, waarbij Dendermonde als eerste gaststad is en wel op 1 maart. In Beringen worden de opnamen gemaakt op 15 maart. Zonder kandidaten kan je natuurlijk het spel niet spelen. Daarom wordt een selektieprocf uitgeschreven, waarin men op zoek zal gaan naar het gezin dat dc stad Dendermonde in "Stad op Stelten" zal vertegenwoordigen. Gezinnen die belangstelling hebben voor dit initiatief moeten zich voor 11 februari a s. aanbieden bij de Stedelijke Dienst Kuituur en Toerisme, Stadhuis, Grote Markt te 9330 Dendermonde (052/21.39.56 of 21.39.57). Het reglement voorziet ook in de samenstelling van zo een kandidaat-gezin. Dat moet bestaan uit vier personen: een kind van 11 jaar, een broer of zus (of neef of nicht) van 12 jaar, een grootvader en moeder of een grootmoeder en vader. De ploeg dient in elk geval te bestaan uit 2 mannelijke en 2 vrouwelijke leden. Op dinsdagen 4,11 en 18 en donderdagen 6 en 13 februari zullen de kantoren te Dendermonde gesloten zijn.

De Voorpost | 1986 | | pagina 7