smdelèntrékkers WF-Dendermonde voorzitter René Van Assche publiceert Opdorpse «Staten van Goed» Dag vap de Boxer te Buggenhout Groot-Lebbeke op z'n smalst .8 - 31.1.1986 - De Voorpost In het januarinummer van «De Vlaamse Stam», het maandblad van de VVF - Vlaamse denvan één van de ouders, van Goed» werkelijk alls ge- Vereniging voor Familiekunde - verschijnt van de handvan René Van Assche, een naar wanneer er kinderen waren die ïnventariseed werd wat zich in Dendermonde uitgeweken Lebbekenaar, een bijdrage omtrent de «Staten van Goed» van nog 8een vijfentwintig waren, het sterfhuis bevond - de in de Buggenhoutse deelgemeente Opdorp. Toen werd men immers pas boedel werd precies beschre- Dergelijke materie kan velen onder ons vreemd in de oren klinken, maar voor meerderjarig door huwelijk of ven - welke gronden ze beza- - - op het moment dat men zijn ten, waar die gesitueerd lagen genealogen, mensen die hun stamboom inklimmen en op zoek gaan naar de levensom- vijfentwintigste levensjaar be- enz., bevatten deze «Staten standigheden van hun voorouders, vormen dergelijke bronnen kluiven waaraan ze reikte. Bedoeling van die sta- van Goed» een schat aan infor- enorm veel genoegen beleven. René Van Assche is op het vlak van de familiekunde ten was duidelijk het aantal in matie voor de familievorser, overigens geen dilettant. Hij is voorzitter van de WF-afdelingen Aalst en Dendermonde, de erfenis van de minderjarige Ook de leeftijd van de kinde- is aktief in het Oostvlaamse gouwbestuur en nationaal WF-beheerder. kinderen te beschermen. ren (echter niet altijd 100% Wanneer één van de ldndern ^"Mwbaar, zodat nachecken Roelandt uit Nieuwerkerken krankzinnig was, dus niet in f P"°?™Ie8i"ers een (Aalst) dergelijke .Staten van staat was zijn rechten te verde- "°°dziay,llJk,) op8en?" Van Assche, zijn inventarissen af 1795 werden ze dus niet Goed» nog opstelde tot 1810- digen, werd eveneens overge- 'grootte van de van de aktiva en passiva - vroe- langer opgesteld, hoewel ik tij- 1815. gaan tot het opstellen van der- yees ^Pe. 5n Pf?Js ^an, e ger sprak men o.a. van «staat dens mijn opzoekingswerk Deze «Staten van Goed» wer- gelijke inventaris. Vermits bij DegnuenisKosten zijn uit der ende inventaris van baten en vastgesteld heb dat o.a. notaris den opgemaakt bij het overlij- het opstellen van de «Staten "me en puren 6 J j f en vormen interessante gege- een familiegeschiede- Stat™ van Goed kommeren» - opgemaakt tij- Staten van Goed, aldus René dens het Ancien Regime. Van- Buggenhout. Hondje, baasje, hondje, baasje in een Buggenhouts bos (G. Breckx) Flink wat Buggenhoutenaars zullen vorige zaterdagna- een aktieve klub, ze telt een middag even vreemd opgekeken hebben, toen ze een 400-tal leden - die hoofdzake- processie van zowat vyftig rashonden, alle boxer, en hun Jjik de veredeling van het begeleiders langs Buggenhoutse (bos)wegels zagen wan- boxerras 'n 'a"d nastreeft. dejen Daartoe beschikt hij over ver- Deze seizoenwandeling, want dat was deze boxer-parade e^dt'«peddïs» al by al, was een initiatief van de «Belgische Boxer Club», voor boxers op internationale een bij de Koninklijke Maatschappij St.-Hubertus aange- rashondententoonstellingen sloten vzw. (Gent, Antwerpen, Brussel) en is er de jaarlijkse boxerten- Voor de organisatie van deze vervaarlijk uitziend soort dog. toonstelling, waarop het CAC Dat is hij geenszins, Integen- (certificaat voor het behalen deel. Er zijn slechts weinig van het kampioenschap) wordt mensen, die wanneer ze een- uitgereikt en waar ook de titels boxer kennen, nog van «koning», «koningin», winterwandeling waren de h. en mevr. Luypaert uit Buggen hout verantwoordelijk. Bedoe ling van dergelijk evenement is vens nis te stofferen. Interessant is bovendien ook na te gaan wie als «voogd paterneel» en «voogd materneel» aangesteld werden en waarom precies de ze mensen aangezocht werden. Het was, legt René Van As sche verder uit, de schepen bank die de «Staten van Goed» opstelde. In sommige gevallen werden ze bekrachtigd door een notaris. Het was overi gens, uitsluitend in gebruik in Vlaanderen. In Brabant of Limburg werden dergelijke staten dus niet opgesteld. Ze zijn te raadplegen in de stads- of rijksarchieven. Opdorp René Van Assche publiceert de «Staten van Goed» van de Buggenhoutse. deelgemeente Opdorp. Gewoon, verduide lijkt hij zijn keuze, omdat mijn voorouders uit die gemeente afkomstig zijn. De «Staten van Goed» van Opdorp omvatten vijf bundels en berusten in het Rijksarchief te Gent. Ze be de nationale Jdubs, dat ginnen in 1696, hoewel ik ak- ten terugvond die van vroeger dateren, Opdorp maakte toendertijd deel uit van Vlaanderen, hoe wel de gemeente tot 1730 ker kelijk tot Brabant behoorde. De bewoners moesten voor doop, huwelijk of begrafenis immers naar het naburige Mal- deren, vermits ze over geen bloed, is de Belgische boxer eigen kerk beschikten. Van de Dendermonde. René Van Assche. Boeken en nog eens boeken en veel opzoekingswerk. Maar het is toch best gezellig (c). vragen in verband met de fok en de reglementen behandelt. De Belgische boxer Natuurlijk kan men zich de vraag stellen hoe de fokpro- dukten van Belgische bodem het doen in internationaal ver band. Door het inhalen van vooral Duits en Nederlands stilaan een eigen type aan het opbouwen dat ver buiten onze grenzen gewaardeerd wordt. Voor het ogenblik is de ge- Opdorpenaars werd dan ook gezegd dat ze leefden als Vla mingen, maar geboren wer- -- - - «uui uti uKciiuuR is uc se- den, huwden en stierven als de eigenaars van de bij uitstek een ander ras in huis willen. .pri„s. en .prinses» van de stroomde boxerreu .Fred van Brabanders, familiale rashonden die boxers Natuurlijk maken zijn middel- Belgische Boxer Club worden De Hazenberg», Belgisch en In 1705 telde de gemeente am- ojn, een namiddag samen te jpote bouw en het feit dat hu toegekend. Internationaal kampioen, zo- per 555 inwoners* maar op het brengen buiten alle kompeti- korthang is de boxer geschikt Daarnaast geeft de club ten wat de spilfiguur vaï de Belgi- iind van diezelfde eeuw was tieverband. Geen gezeur dus, voor vrijwel ieder huisgezin. behoeve van haar leden een sche fok geworden. Veel van het bevolkingsaantal reeds met vorige zaterdagnamiddag, over Belangrijker is echter zijn ka- driemaandelijks tijdschrift zijn kinderen scoren hoog in 200 opgelopen René Van As- een of ander schoonheidsfout- rakter. De boxer is immers .Boxer Revue» uit. Vervol- België en daarbuiten, zowel op sche rangschikte de Opdorpse je, maar een flinke wandeling zeer aanhankelijk; hij is zon- gens helpt zij mee werkwed- het gebied van de opleiding als «Staten van Goed» naar de der meer trouw, intelligent, strijden organiseren, waaraan op dat van de schoonheid. naam van het gezinshoofd, ook hoewel soms iets eigenzinnig, ook boxers deelnemen. In Bel- Enkele resultaten spreken al was het de echtgenote die Wat hem echter extra-charme gië worden vooral drie «pro- verleent. In zijn optreden gramma's» gespeeld; het CQN ris-generaal van de B.C.B., de spreekt zijn vastberadenheid (Certificat de Qualités Natu- h. René Lanoy, de dieren be- mee, een eigenschap die hij relies), het IPO en IRW (een spraken en een panelgesprek ^an zijn verre voorouders - de programma dat internationaal opgezet werd, tijdens hetwelk Brabantse en Danziger Bulle- js opgesteld en waarvan de vragen omtrent de bouw en de bijters - geërfd heeft. Hij is regels en de beoordeling in alle kens zowat 25 belangstellen den opdagen. Het zijn, ver heugt voorzitter Van Assche zich, overigens overtuigde ge nealogen: geenszins mensen die passief een of andere voor dracht volgen, maar zich via opzoekingen ook daadwerke lijk met hun hobby bezig houden. Van bij haar ontstaan pakte WF-Dendermonde ook uit met een eigen tijdschrift «De WF in het Land van Dender monde», waarin de aktiviteiten van de afdeling aangekondigd worden en plaatselijk gerichte informatie opgericht wordt. Het bestuur van WF-Dender monde wordt gevormd door voorzitter René Van Assche, Wéggevoerdenstraat 8, Bus 1 te 9330 Dendermonde, door de ondervoorzitters Luc Tecq- menne, Krijgshof 2, bus 162 te Dendermonde, en Mevr. R. Heymans-Dompas, St.-Gillis laan 15, te Dendermonde, door sekretaris Jozef Verhae- gen, Krijgshof 2, bus 145 te Dendermonde, door penning meester Mevr. L. Van Heule- Van Dale, Brusselsestraat 40 te Dendermonde en door re- dakteur Hendrik David, Mole neinde 32, te 9328 Schoonaar- de. Laatstgenoemde werd on langs, te Sint-Niklaas, ook ver kozen als penningmeester van WF-Oost-Vlaanderen Als aktiviteiten voor het huidig werkjaar staan nog gepland: een genealogische tentoonstel ling en snuffelavond (donder dag 13 februari), een les oud schrift o.l.v. de h. P. Behets (donderdag 13 maart), een Dendermonde. René Van Assche, de voorzitter van de Dendermondse afdeling van de Vereniging voor Familie kunde (c). voordracht over «Van klasse- door R. De Forche, WF-be- ren tot familiegeschiedenis» heerder en erevoorzitter VVF- door G. Vangansewinkel, pen- Mechelen (donderdag 15 mei) I ningmeester WF-Brabant (10 en een les oud-schrift (12 juni). I april), een voordracht over «Heraldiek en Wapenkunde» Pierre Van Rossem met de boxers, waarna de be geleiders aan een etentje aan zaten. En rasspecialisten, o.a. boxerkeurmeester en sekreta- funktie van de boxer, zijn ka rakter, mogelijk tentoonstel- lingsbezoek of deelname aan werkwedstrijden werden. overigens voor zichzelf: een overleed, dochter van Fred - Hany van 't Blaasbroek - haalde in 1984 in WF-Dendermonde Nederland de hoogste eer door De genealogie of familiekunde in Amsterdam «Winster» te mag zich de voorbije jaren in worden. Bovenop won ze dit een steeds toenemende be- jaar de internationale tentoon- langstelling verheugen. De bovendien moedig en blijkt bij het FCI aangesloten landen stelling in Luik, kreeg ze in het oorzaken? René Van Assche: daarenboven een stille waker: iel *_i.» r-,» „i.,:..\nrr- een boxer zal geenszins je bu- heidsprogramma. ren uit hun slaap halen voor eender welke stille stap op de Tenslotte beschikt de Belgi- stoep, maar gaat hij wel aan sche Boxer Club over een het blaffen, dan moet je beslist kommissie die op aanvraag Als ras is de boxer nog betrek- gaan kijken, want dan is er gratis advies verschaft over de kelijk jong. De basis ervan gegarandeerd wat aan de hand fok van de boxer. Verder orga- werd gelegd op het eind van de waarvan hij denkt dat het zijn niseert zij jaarlijks een BCB- vorige eeuw in Zuid-Duits- gezin, zijn mensen kan souper, worden ieder seizoen land. Daar is dan ook nog schaden. wandelingen opgezet en zet zij steeds de «moederclub» geves- Een boxer beschouwt de men- npg verschillende andere ma- tigd, die o.a. bepaalt of er al sen waarmee hij samenleeft in- nifestaties op touw, afhanke- dan niet wijzigingen aan de derdaad als «zijn» mensen. Hij l*jk van de verbeelding en de - de blauwdruk wil dan ook als een van hen 'nzet van de leden. - moeten worden erkend worden. Tegen vreem- 8aat °P 1 mei a.s, te Roese- 0den zal hij vriendelijk zijn met lare een Boxerdaog door, De boxer is een middelgrote, iets van wantrouwen in de blik, maar puppy's (tot 9 maand) en De boxer als rashond «standaard) van het ras aangebracht. kortharige hond uit de groep maar is zijn baas er bij en alles veteranen (boven de 6 jaar) van de dogachtigen. Hij moet verloopt prima, dan zal hij dat ket tegen elkaar opnemen, in alle opzichten vierkant van ook wel zo vinden. waar tegelijkertijd ook een be- Zijn gevoel voor verhoudin- perkte werkwedstrijd wordt gen, voor humor ook en zijn georganiseerd, gekoppeld aan een demonstratie van de pas ingevoerde «selektie-test». Het meest typi- meraad op het oefenterrein, Ben klub dus die ijvert voor de boxer is zonder eerder dan een gehoorzaam- belangen van haar ras, de meer het hoofdtype, waarvan heidsmachine die een herder BBC. Zij doet dit enerzijds - gezegd wordt dat de lengte van bv. is. Een boxer is dus niet binnen het raam van reglemen- ^er poot - sorry, voet - de neus precies één derde enkel een mooie rashond, hij is ten'van de Koninklijke Kyno- aan de grond' °ok m het bul' moet bedragen van de totale daarenboven een hond die tij- logische Unie Sint-Hubertus, rung» (een werkelijk harde in Vlaanderen en haar Waalse test op karakter en schoon- tegenhangers in het.franstalige heid, die slechts voor ideaal landsgedeelte ontwikkelen, geachte boxers te bereiken is) hebben ongetwijfeld voor een en kon ze zich dit jaar ook toenemende interesse gezorgd, definitief «Belgisch kampioen» Het publiek wordt via vergade- noemen. ringen en publikaties allerhand immers doelmatig geïnfor- Een gestroomde, nog heel jon- meerd, het weet nu beter dan ge Fred-dochter «Ireya van de vroeger waar het terecht kan Hazenberg» slaagde er in 1985 voor het raadplegen van bron- in om voor het eerst in de nenmateriaal. Cursussen in het Belgische geschiedenis van het lezen van oud-schrift maken ras de in Duitsland erg gewaar- ook oudere bronnen toeganke- deerde titel van «Jahresju- l'jk en laten de geïnteresseer- gendsiegerin» te behalen, ter- den beseffen dat het onder wijl een kleinzoon van Fred in zoek naar hun voorouders niet '85 op de Wereldwinner te ophoudt bij de invoering van Amsterdam - het officiële we- de burgerlijke stand. Jaren ge- bouw zijn, moet massa en del in zich verenigingen, kracht uitstralen en over een bijwijlen opstekende eigenzin- atletisch uithoudingsvermogen nigheid, maken hem een ka- beschikken, sche van de boxer reldkampioenschap van de FCI - in slaagde om «Jeugdwe- reldwinner» te worden. Dit is slechts een kleine greep uit het Belgisch Boxerbestand. De tenland. hoofdlengte. Gekombineerd dens werkwedstrijden reeds waarvan de vereniging alsenige met de donkere, ronde ogen kunnen zowel vragend, menige keer zijn geschiktheid in België door het FCI (de schuwt echter Ook bewezen heeft en daarenboven Internationale Kynologische dreigend als speels zijn - de in de dagdagelijkse werkelijk- federatie) erkend is, om stam- brede ondervoorbeet en de heid meer en meer gevraagd bomen uit te reiken. wordt om have en goed te Anderzijds is de Belgische - niet Boxer Club ook verbonden de met de Boxerclubs uit andere landen, en met de moederclub in Duitsland vanzelfsprekend. Dit binnen het «Atibox»-ver- mooi besneden lippenronding - een boxer kwijlt niet! - heeft beschermen. De boxer dit ras een typische innemende voor niets ingedeeld uitdrukking. Het gevoel voor groep der «Waak- en Verdedi- humor dat een boxer in ruime ging honden» mate bezit, wordt niet steeds meteen onderkend. leden stelde men zich tevreden met de kennis van vijf voorou derlijke generaties en vormde 1800 zowat een limiet. Nu duikt men verder terug in de tijd. Belgische boxer krijgt Die verhoogde belangstelling in de genealogie manifesteert zich ook in het aantal WF- afdelingen. Oost-Vlaanderen telt er reeds vijf. Elke maand worden in diverse lokaliteiten van onze provincie dan ook vergaderingen belegd, worden gastsprekers uitgenodigd, kun nen de leden terecht op lessen oud-schrift, genealogische «snuffelavonden» enz. Was te Aalst reeds langer een kindvriendelijke hond- in afdeling aktief, in 1983 werd kontakteer dan 00k te Dendermonde een De Belgische Boxerclub waar deze branche zijn minder eerlijke personen, die zich weinig laten gelegen zijn aan de kwaliteit van de boxer, aan het werk. Vooraleer u een jonge boxer - een inderdaad zeer familiale huis haalt, De Belgische Boxer Club mensen vinden de boxer een De «Belgische Boxer Club» is 8aan> samengesteld uit leden uii uiiincii iici «/\uuux»-ver- -v™v...™..wV overkoepelend or- h Buggenhout. Het bestuur van de boxerclub (G. Brecks) van de Belgische Boxersclub. roepen. Zij beschikken over een lijst van alle in België geboren Begin 1983, aldus René Van nestjes bij eerlijke fokkers. Zij Asschen werd in Dendermon- zullen u graag raad geven. Bo- de een lessenreeks familiekun- venal - en dit geldt voor alle de (5 lessen) georganiseerd, rassen wanneer u beslist een De belangstelling was zo groot hond te kopen, eis dan steeds dat de oprichting van een auto een stamboom van de Ko- nome afdeling verantwoord ninklijke Maatschappij Sint- leek. We deden toen een be- Hubertus. Andere «stambo- roep °P een aantal belangstel- men» worden eenvoudig niet lenden om een bestuursfunktie erkenddoor het overkoepelend °P te nemen en op 24 mei 1983 FCI. werd WF-Dendermonde in «'t Peird» boven de doopvont gehouden. Officieel werd de Voor meer informatie omtrent afdelin| in de loop van de de boxer en de Belgische volgende oktobermaand in hel t>/-.li., Dendermondse stadhuis opge- Boxer Club kan men terecht richl De oprichling ging ™p. b,j R. En C. Lanoy Chausaée aard me, eP„ He 8dft u®,?0™',?" cience-herdenking. 395.18.79) en bij Mevr. Ma- 6 riette Sioen-Poppe, Tassche- De afdeling is ondertussen uit- weg 7, 8800 Roeselare-Beve- gegroeid tot een vereniging die ren (051-20.20.06). een vijftigtal leden telt. Op de maandelijkse vergaderingen - elke tweede donderdag van de maand in de schepenzaal van het Dendermondse stadhuis, Pierre Van Rossem telkens te 20 u. - komen tel- Missen blijft menselijk. Ook gelegenheidsspeakers die weliswaar getuigenis afleggen van verbale vlotheid, kunnen bokken schieten óm u tegen te zeggen. Dat ondervond ook Roger Van Elslander, toen die tijdens de trekking van de Ein- dejaarstombola in Gasthol Bierboom, als speaker met dienst, Bpveren-keeper Filip De Wilde —handen als dien bladen toverden de winnaars te voorschijn aan een vraaggesprekje onderwierp en de Zeienaar vroeg of hij zijn boleroreeds klaar liggen had, met het oog op een even tuele selektie voor de Mundial in Mexico. Ogen als «sombrero's» zo groot vanzelfsprekend bij de omstaanders. Gesnapt? Het tweede deel van het Lebbeekse toneelseizoen 1985-1986 zet vrij tumultueus in. Nadat Toneelkring Omme- kaar bekendmaakte «Viermaal anders» van de speelkalender af te voeren, kondigt ook de Rederijkerskamer «De Const- minnende Jonckheyt» een programmawijziging aan. Van het oorspronkelijk gepro grammeerde blijspel «De Gou den Wieken» is geen sprake meer. Wel wordt in de loop van de komende maand maart «De zesde verdieping» voor het voetlicht gebracht. En nu maar hopen dat tegen de speeldata de lift in Zaal «Ons Huis» geïnstalleerd isl Van Renaat Moeyersoon, voorzitter van Toneelkring Wij, kregen we op onze boterham dat «Maak plaats, mevrouw» wel degelijk een blijspel is, en geen drama zoals iemand eni ge tijd geleden in dit blad aan kondigde. Waarvan akte. Hoe wel een blijspel ook tot een drama kan uitgroeien. De prestaties van deze kring in «Het dagboek van Anne Frank» nog in ons geheugen, bestaat daar echter weinig ge vaar voor. «Wij» zit duidelijk in de lift. Die kunnen ze mis schien eens laten gebruiken door «Vrede», nu die kring het toch zes hoog zoekt. Vorige week donderdag schoven de vroede gemeen tevaderen opnieuw hun benen onder de raadstafel. De mees ten waren trouwens rijkelijk bij tijds aanwezig. Mevr. R. Van Roy-Rasson kwam haar aan wezigheid overigens op de persbanken bekend maken. Deze keer ben ik niet te laat, hél zei ze met een brede, glim lach. Frans Tas daarentegen ver scheen weer niet op het appel. Zijn kollega Clement Vlassen- root verontschuldigde hem en bracht burgemeester Moeyer soon de boodschap over dat «hij» (Frans Tas) de volgende keer wel van de partij nou jal zou zijn en dat de burge meester er dan niet bien zou van zijn». Hij heeft me vroeger ooit nog schrik willen aanjagen, verdui delijkte de burgen/ader. Nadere bijzonderheden terza ke verschafte hij echter niet Tijdens diezelfde raadsver gadering werd ook een alge mene politieverordening goed gekeurd, een twintig bladzij den tellend reglement dat wij citeren «de openbare reinheid, gezondheid, veilig heid en rust» van de burgers moet verzekeren. In dat reglement is o.a. op genomen dat de eigenaar, be zitter of bewaker van een hond verplicht is erover te waken dat zijn dier de huisdrempels, gevels of trottoirs niet bevuilt en hij in voorkomend geval gehouden is de vuilnis te ver wijderen en het bevuilde te reinigen. Kan echter de eige naar, bezitter of begeleider van het dier dat het trottoir bevuild heeft, niet onmiddellijk gevonden worden of is hij niet bij machte het trottoir te reini- gen, dan is de bijzonderste bewoner of de huisbewaarder van ieder gebouw, gelegen langsheen de openbare weg, verplicht zo spoedig mogelijk het trottoir te reinigen. Voila: k... of gene k... De pot in. Toen Johan De Mol, tijdens de bespreking van de ver- keershinder voortvloeiende uit de kollektorenwerken langs de Dendermondsesteenweg, bij de burgemeester aandrong van de Lebbeekse politie elke dag een verslag van haar akti viteiten langs de steenweg te eisen, antwoordde burge- meester Moeyersoon dat de politiekommissaris hem toe- vertrouwd had over onvol doende personeel te beschik- I ken om daar dag en nacht te De burgemeester beklem toonde ook dat de kontrole langs de steenweg verscherpt werd. In de loop van vorige week waren alle blanco pro- ces-verbaalformulieren overi- j gens opgebruikt. Raadslid Jef Dauwe van zijn kant noemde het een schande dat de Dendermond sesteenweg voor het verkeer in de richting van Dendermon de afgesloten werd. Ik kan me niet permitteren aldus het j raadslid, telkens ik naar Den- dermonde moet, van.de om- legging gebruik te maken. Naar mijn mening zou overi- gens de aannemer al die pro- ces-verbalen moeten betalenl i Smoelentrekker

De Voorpost | 1986 | | pagina 8