Het uitdagende karakter van de Wase bouwbeurs Centrum voor Man, Vrouw en Gezin in Sint-Niklaas neemt nieuwe start Sint-Niklase pater Jan Joos overleden Toenemende verkrotting van onroerend patrimonium in 't Waasland Praten over het kristendom in Sint-Niklaas Hoeve aan klassering toe VVV-Waasland realiseert bundei opstellen over 't Land van Waas Toeristisch infokantoor Sint-Niklaas is verhuisd Op donderdag 30 januari werd in de aanwezigheid van P. De Vidts, burgemeester van de stad Sint-Niklaas, en van de heer Akkermans, gemeenschapsminister voor huisvesting, de beurs 'Nu Bouwen' in de stadsfeestzalen, geopend door de heer De Geest, voorzitter van de syndikale kamer van de bouwnijverheid. Deze derde editie van de Wase bouwbeurs werd georgani seerd in samenwerking met Exporama, het stadsbestuur van Sint-Niklaas en de Wase ondernemers. Verkrotting, gevaar voor volksgezondheid Hoofdbedoeling van deze ma nifestatie was uiteraard het doorspelen van nuttige en praktische informatie naar eventuele kandidaat-bouwers en het sensibiliseren en motive ren van het publiek om te stre ven naar een beter woonkom- fort. Aldus de heer De Geest, die er verder op wees dat de toenemende verkrotting van het overigens sterk verouderd on roerend patrimonium van het Waasland, een bedreiging vormt voor de volksgezond heid. Renovatie en nieuwbouw wor den gelukkig in toenemende mate het resultaat vin door dachte planning en kombinatie van nieuwe technieken en ma terialen, waardoor kreativiteit en flexibiliteit van deze sektor aanzienlijk zijn toegenomen. Op deze wijze kan er steeds sterker worden ingespeeld op nieuwe behoeften en leven svormen en op de veranderde financiële omstandigheden van de huidige bouwers. Gezien de huidige krisisperio- de zou in verband met dit laat ste punt moeten gestreefd wor den naar een vereenvoudiging van het premiebeleid, naar het vaststellen van gelijkvormige toekenningsvoorwaarden voor bouw-, sanerïngs- en renova- tiepremies, en naar het verlen gen van het systeem van de inkomensverzekering tot mini maal tien jaar. Ook in verband met de sociale woningbouw zou een privefinancieringssy- steem moeten worden uitge werkt waarin de huidige open bare aanbestedingsprocedures kunnen behouden blijven. Al deze initiatieven zouden in het kader van een beleid van stadsherwaardering en ruimte lijke ordening zowel de werk gelegenheid in de bouwsector als de belangen van" de kmo's terzake ten goede komen. Een perfekte kombinatie op dit vlak zou echter mabr bereikt wor den indien de oneerlijke kon- kurrentie en de sluikarbeid in de bouwsektor door de open bare besturen krachtdadig wor den aangepakt. «Nu Bouwen», een uitdaging De heer P. Akkermans, ge meenschapsminister voor huis vesting, wees op het uitdagend karakter van de slogan van de ze beurs. Uitdagend alleszins wanneer men weet dat in het Waasland 2000 hektare herwaarderings gebied bestaan en dat er in Vlaanderen 89.000 leegstaande woningen zijn, waarvan 42.000 in aanmerking komen voor zachte renovatie. Een dergelij ke huisvestingsproblematiek zou door de privésektor moe ten worden aangegrepen om in samenwerking met de overheid en het publiek te worden omge schakeld naar een enorme bron van arbeid en tewerkstel ling. Wanneer men weet dat de ge middelde prijs voor een nieuw bouwwoning momenteel rond 2,8 miljoen schommert, is het duidelijk dat het systeem van bouwpremies zoals dat nu be staat, niet voldoende ruimte biedt voor de kansarmen of voor mensen met een gemid deld of lager inkomen. In Vlaanderen zijn er immers 270.000 inkomens die beneden 250.000 frank per jaar üggen. Kreativiteit, het werken met nieuwe materialen en vereen voudigde bouwtechnieken, een versoepeling van de huidige technische normen, het uit werken van alternatieve finan cieringssystemen en een betere samenwerking tussen over heid, ondernemers en architek- ten moeten op deze problemen een antwoord kunnen vormen. «Diversiteit in aanbod Wie de editie 1986 van deze bouwbeurs gemist heeft, mag volgend jaar deze vergissing zeker.niet begaan. Er waren immers meer dan vijftig gespe cialiseerde firma's, die op hun stands ondermeer volgende produkten of diensten tentoon stelden: air-conditioning, alarmsystemen, badkamerin richtingen, bakstenen, bekle dingselementen, allerhande verschillende bouwmaterialen, branders, centrale verwar ming, dakbedekkingen, deu ren, elektrische verwarming, isolatie en andere energiebe sparende middelen, financiële informatie, gebinten, kachels en vuurhaarden, kantel- en schuifpoorten, keukeninrich tingen, lichtkoepels, marmer en granietwerken, natuursteen, nieuwbouwprojecten, parket, plafonds, prefab woningbouw, radiatoren, ramen, rolluiken, sierbepleistering, sierschou- wen, stellingen, tegels en vloe ren, trappen, veranda's, ver ven, verwarmingstoestellen, vloerelementen, vloerverwar mingssystemen, voorzetramen, waterverzachters, zonwerin gen, elektrische artikelen, -en zovoort. Bovenop deze schat aan infor matie waren er op de beurs ook een aantal maquettes en plante keningen te zien van een reeks renovatie- en saneringsprojek- ten die op stapel staan in de stad Sint-Niklaas. Enkele voorbeel den: de nieuwe gebouwen van het OCMW-ziekenhuis, de bouw van een supermarkt op het Heyman-plein en de bij gaande aanpassing van de al-^ daar gelegen parkeerruimte,' de aanpassing van de Plezant- straat naar een verkeersader met twee rijvakken in elke rij richting, de uitbouw van het parkeerterrein aan het Zwij- gershoekske, de vernieuwing van de stadsfeestzalen en de renovatie van de herwaarderin gswij ken Het Lam, Hazewind en de Stationsbuurt" Opvallend is wel dat op deze maquettes en plannen in ruime mate groenvoorziening aanwe zig is. Hopelijk blijft het hier niet bij getekend groen en kleine mini-boompjes, maar wordt er wel degelijk werk ge maakt van nieuwe aanplantin gen. Het wordt immers de hoogste tijd dat de hoofdstad van het Waasland weer een groene stad wordt. F.B. Globetrotter, geleerde We vernemen het overlijden in Rome, van de Sint-Niklase pater Jan Joos. Rond drie thema's wentelde het zéér druk gevulde leven van de Sint-Niklazenaar: Driekoningen, China en het Vatikaan. Toen Jan Joos, in 1911 te Sint-Niklaas geboren, als kleine jongen in het kollege zat was e.h. August Nobels direkteur. Nobels inspireerde Joos tot het opzetten van de Driekoningenstoet in de Wase hoofdsta'd. Jan-Joos studeerde wijsbegeerte en theologie in Scheut, Nijmegen en Leuven. In 1936 werd hij priester gewijd. In 1937 vertrok hij naar China. Intensief bestudeerde hij daar de Chinese taal. Jan Joos werd leraar (Engels) in de normaalschool van Nan Hao Chan en onderpastoor le Siwantze. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hij geïnterneerd in Weih-Sien, in Midden-China. Na.de oorlog begon Joos' radioperiode. Hij startte in Peking met godsdienstige radioprogramma's. Aan de universiteit van Peking organizeerde hij ook de katholieke hoogstudentenaktie. Joos werd lid van de Verbist-Akademie. Hij werd ook direkteur van de katholieke radio in China en ondernam tal van buitenlandse reizen: naar de Filippijnen, de VSA, Kanaka en Europa. In 1949 kwam Jan Joos terug naar België. Hij studeerde verder in Leuven en verwief het diploma van doctor in de rechten, licentiaat politieke en sociale wetenschappen enlicnetiaat notariaat. Tussendoor werd hij medewerker aan de missieuitzendingen van de BRT. In 1953 kreeg hij de godsdienstige uitzendingen van de Vlaamse televisie onder z'n hoede. Dan bracht Jan Joos het tot permanent lid van de pauselijke kommissie voor sociale kommunikatiemiddelen. In 1958 werd hij benoemd tot sekretaris-generaal van Civitas Dei van de Heilige Stoel op de wereldexpo. Twaalf jaar lang zou hij dan pendelen tussen Rome en België. Hemelaerstraat 58 in Sint-Niklaas was het thuisadres van e.h. Jan Joos, die de jongste jaren veelal in Oosterzele verbleef maar ook graag naar Rome reisde. Jan Joos broer Peer werd ook scheutist en zou vooral in Japan aktief zijn. Z'n zuster Maria werd missiezuster op Manila, Filippijnen. W.V. Dinsdag 28 januari jl., 18 u.: het Centrum voor Man, Vrouw en Gezin te Sint-Niklaas geeft een reeds lang ge plande perskonferentie. Op datzelfde ogenblik zitten de meeste Wase persmensen aan de dis bij staatssekretaris Miet Smet te Lokeren. Als pas verkozen WaSe figuur van het jaar 1985 had ze de pers uitgenodigd voor een gezellige avond, voor een hapje en een drankje, als traktatie voor haar uit verkiezing. De mensen van het Centrum voor Man, Vrouw en Gezin zaten er ook wat ontgoocheld bij: zij hadden meer be langstelling van de pers verwacht, hadden ook een hapje en een drankje voorzien en probeerden er ook een gezellige avond van te maken. Sint Niklaas. Minister Akkermans opende vorige donderdagavond de Wase bouwbeurs (delro). Aftredend voorzitter dr. Hugo Stuer somde drie redenen op waarom de pers werd uitgeno digd: het verder zoeken in 1985 naar een eigen identiteit, wat resulteerde in een duidelijker profilering; het inschakelen van nieuwe medewerkers, waaron der de nieuwe voorzitter Theo Vervondel en de verhuis van de Casinostraat 20 naar de Kolle gestraat. Door de verhuis naar de Kol legestraat worden ook de ak- tiviteiten van de v.z.w. Vrou wencentrum duidelijk gescheiden. Opgericht in de schoot van het Centrum gaan zij zelfstandig hun weg en verhui zen binnenkort naar de Spoor weglaan. Het Centrum voor Man, Vrouw en Gezin werd opgericht in 1977. Na één jaar werking volgde reeds de erkenning door het ministerie van volksge zondheid en gezin, later door het ministerie van de Vlaamse gemeenschap, afdeling gezins, en welzijnszorg. Verspreid over het Vlaamse land krijgen de erkende Centra voor Levens, en Gezinsvragen van de overheid opdracht: - personen, gezinnen en groe pen te begeleiden die te maken hebben met relatie-, kommuni- katie, en seksuele moeilijkhel den; - voorlichting te verstrekken en begeleiding bieden inzake ge boorteregeling en antikoncep- tie, desgevallend de gepaste antikonceptie ter beschikking stellen; - vrouwen die zich omwille van hun zwangerschap in een noodsituatie bevinden op te vangen en te begeleiden; - inlichtingen, en zo nodig ad vies, te verstrekken inzake grondbeginselen van het perso nen, en familierecht. Konkreet betekent dit dat iedereen het Centrum kan raadplegen bij volgende moei lijkheden: - financiële moeilijkheden, problemen i.v.m. sociale wet geving, huisvesting, werkloos heid, adoptie, mishandeling enz.; vragen i.v.m. personen, en familierecht; - relatieproblemen: met part ner, kinderen, familie, vrien den, kollega's. De relatiewij- zen binnen de persoonlijke relaties bespreken en verhel deren bieden nieuwe perspek- tieven; - door teleurstellingen, lijden en pijn gaat de mens zich vra gen stellen: hoe kan ik mezelf beter begrijpen, veranderen, omgaan met mezelf? Door de intrapsycbische benadering kunnen de oorzaken van onze gevoelens verduidelijkt en veranderd worden; - blijvende lichamelijke klach ten (o.a. hoofdpijn, slape loosheid) zijn meestal tekenen van onbewuste spanningen en konflikten. -Op medisch en therapeutisch vlak wordt naar een oplossing gezocht. Voor het helpen oplossen van al die problemen staat een staf van specialisten klaar: artsen, juristen, psycho logen, gezinskonsulenten, maatschappelijke assistenten en relatiekonsulenten De nadruk ligt vooral op het zelf-handelen en het maken van een eigen keuze, weliswaar on der genoemde begeleiding. Het vast begeleidingsteam (dat een beroep kan doen op een twaalftal eerder beschreven specialisten) bestaat uit Marie- Jeanne Aerts, maatschappelijk assistente en vaste schakel in het Centrum; José Bos en An Lankriet, relatiekonsulenten; Dirk Verhelst, arts-psychothe rapeut en relatiekonsulent. Uit recente cijfers van het Centrum voor Man, Vrouw en Gezin te Sint-Niklaas blijkt de noodzaak aan goede begelei ding (en tot het komen van aanvaardbare oplossingen) bij levensvragen steeds maar stij gende: gedurende de laatste vijf jaar klopten 923 mensen bij het Centrum aan. Wie doet nu zoal een beroep op het Centrum en welke proble men zijn de meest voorko mende?: - 56% van de aanmeldingen gaan uit van gehuwden, 24% van gescheiden mannen of vrouwen; - vrouwen komen het meest op konsultatie (58%), mannen (23%) en beiden (19%); - 56% neemt op eigen initiatief kontakt met het Centrum; - de leeftijdsgroep tussen 20 en 40 jaar is het sterkst vertegen woordigd: 67%; - de meeste vragen om hulp hebben betrekking op huwelijk en relatie (42%), juridische in formatie betreffende echtschei ding (12%), financiële proble men (9%), moeilijkheden door overspanning en stress (12%) en verder problemen i.v.m. op voeding, partnerkeuze, mishandeling en incest. Omdat de ministeriële subsi dies slechts een beperkt aantal konsultaties dekken is een raadpleging in het Centrum niet helemaal gratis. In overleg met de betrokkene wordt een bij drage bepaald die rekening houdt met elke individuele si tuatie. Nog wat praktische informatie. Het Centrum voor Man, Vrouw en Gezin is te bereiken aan de Kollegestraat nr. 5 (eerste ver dieping), te Sint-Niklaas, tele-: foon 03/777.14.00. Het bijbi reau te Bazel is gevestigd de Parklaan 50 en telefonisch te bereiken via nr. 03/774.20.79: u kunt daar terecht bij mevr. Degraef-WuytS. Openingsuren van het bureau te Sint-Niklaas: van maandag tot zaterdag 9 tot 12 u; maan dag-, dinsdag-, donderdag, en vrijdagnamiddag van 13.30 tot 17 u; maandagavond van 19 tot 21 u en donderdagavond van 17 tot 19 u. Jozef Smet Aan de Sint-Niklaasstraat 121, in Sint-Gillis staat deze oude hoeve uit de zeventiende eeuw. Jaren geleden stelde het gemeentebestuur van Sint-Gillis-Waas aan de bejrokken overheids dienst de vraag tot klassering van deze hoeve. De administratieve molen maait echter heel langzaam en tot nu toe werd niets konkreets in de richting van klassering vernomen. Inmiddels heeft de hoeve fel geieden onder het recente stormweer. Daarom heeft heemkundige kring De Kluize, nu het initiatief genomen om op haar beurt bij de Rijksdienst voor Monumenten- en Landschapszorg aan te dringen op klassering van deze enig mooie landelijke hoeve De hoeve is alleszins zeer waardevol. Dat bewijst de Rijksdienst zelf door er een volledige beschrijving én kleurfoto aan te wijden in het standaardwerk «Vlaanderen door de eeuwen heen» dat door deze dienst in 1981 werd uitgegeven. Heemkundige Kring De Kluize hoopt nu niet enkel dat de klassering snel zal volgen, maar ook dat de nodige herstellingswerken kunnen uitgevoerd worden zodat de oorspronkelijke staat van deze enig mooie hoeve kan bewaard blijven. Zowel binnen als buiten de eigen regio konsekwent en permanent promotie maken voo, 'het toerisme in het Land van Waas': die bekommernis houdt de beleidsmensen van de VVV- Waasland bezig. Maar hoe maak je reklame voor al dat fraais en taais in de streek; Daar zijn diverse instrumenten voor. Je hebt de informatiestands op de beurzen, er is het telkens zo suksesvolle 'ambachtelijk weekend' van eind augustus, er is het VW-kantoor in Sint- Niklaas en er zijn de VW-kantoren in de subregio's van Waas. Verder beschikt men over een imposante serie foldertjes, wandelbrochuurtjes, geschenken van Wase origine, kaartén, stickers. En zo rond de maand april komt Wouter Vloebergh, de Wase redaktieverantwoor- delijke van De Voorpost, met een heuse 'gids voor 't Land van Waas' op de proppen: dat boek, met als titel 'Waas en waarachtig' geeft een doorlichting van 't Land van Waas op vooral toeristisch maar toch ook sociaalekonojnisch vlak. Zopas kwam de VW-Waasland met een nieuw initiatief voor de dag. Men wil de media, vooral dan de nationale media, een bundel gedegen informatie over het gewest aanbieden. Daaruit kan naar eigen goeddunken een kranten- of weekblad-, zelfs maandbladbijdrage worden gepuurd. De bundel is een zeventigtal pagina's dik en bevat louter teksten, is dus niet geïllustreerd. Een aantal aspekten van het Waasland, en met name dhn hetWase toe risme, worden erin behandeld. Theo Bogaerts sr. mijmert ter inleiding over 'Waes, het soete lant'.. André Vanderveken heeft het dan over het Bargoens in Sint-Niklaas, het volkse dieventaaltje dat hij aan o.m. de Papenakkers optekende. Bert Pelemah vertelt waarom hij als niet-Wazenaar van het Land van Waas houdt: zijn ervaringen zijn opgetekend in een tocht per fiets en met de koets van Temse naar Waasmunster. Bijnamen of spotnamen van de Wazenaren worden door André Vanderveken en Wouter Vloebergh onder de loep genomen. Specialist Marcel Ryssen volgt het spoor van Reinaert door het Land van Waas, pleistert dus in De Klinge, Daknam en elders en legt ook uit wat er onderweg zoal te zien is. Bert Peleman dan opnieuw, met een" bijdrage rond het jubileum van de vzw Mercatoria in Rupelmonde of 'Dertig jaar kultureel Scheldetoerisme'. Bevere naar Herman Cools grijpt terug naar het jaar 1585, toen 'De meest tragische bladzijde uit de Wase geschiedenis' werd geschreven. Onder de titel 'Een tuin van tederheid en tumult' koorddanst Wouter Vloebergh dan op 'het Wase evenwicht': een diagonaaldoorsnede van het Waasland, historisch, toeristisch ten dele, sociaalekonomisch ook. Een deel van dit artikel werd door de auteur gebruikt, in aan gepaste versie, voor zijn boek 'Waas en waarachtig'. Ter afronding van deze bundel over 't Land van Waas werd een impressie van wijlen Willem Melis opgenomen. Deze ingebonden map met teksten is niet via het kommerciële circuit te verkrijgen. Wie interesse heeft kan zich wenden tot de W-Land van Waas, stadhuis, Grote Markt 2700 Sint- Niklaas. Het programma '86 van de reeks 'Katechese voor volwas senen' in Sint-Niklaas werd bekendgemaakt. Het gaat om een cyclus die over drie dinsdagavonden gespreid is en voordrachten omvat over God en het kristendom. Wie de spreekbeurten wil bijwonen betaalt in voorverkoop 100 frank voor de hele reeks, 120 aan de kassa; het toegangs geld voor één avond is 50 frank. Men kan inschrijven via tel. 03(776.38.38, Hovenierstraat 59 In Sint-Niklaas. De uit Mol afkomstige Wim wierven passeren de revue: het Thijs, sedert 1970 professor aan metafysische, het godsbeeld het Theologisch en Pastoraal vanuit de subjektiviteitsfiloso- Centrum in Antwerpen en aan fie en het bijbelse godsbeeld, de Ufsia, spreekt op dinsdag 18 Van de Walle is op 25 februari februari over 'Kristenen van- in Sint-Niklaas. daag: verantwoordelijk voor De reeks wordt op 4 maart af- morgen'. gerond door Jozef De Kesel, Dominikaan i4.fi. Van de sinds '83 verantwoordelijke Walle, voor zijn publikatie 'Tot voor de vorming van pastorale aanbreken van de dageraad' helpers en helpsters. Hij geeft bekroond met de tweejaar- toelichting rond 'Het kristen- lijkse staatsprijs voor het beste dom: een eigen identiteit', religieuse boek, praat rond het De spreekbeurten vinden tel- thema 'God! Wie bedoelt U;'. kens om 20 u. plaats in Het De drie godsbeelden die in de Centrum, Grote Markt 40 in geschiedenis burgerrecht ver- Sint-Niklaas. W.V. Als u op zoek bent naar toeristische informatie over het Land van Waas en Sint-Niklaas, plannetjes, deskundige uitleg en inlichtingen over rekreatieve wandel-, fiets- en autotochten, dan kunt u vanaf deze week binnenstappen in het pand op de hoek van de Onze-Lieve-Vrouwstraat en de Sint-Jozefstraat te Sint-Niklaas. Daar, in de schaduw van de zijbeuk en het schip van de Onze-Lieve-Vrouwkerk, is nu het toeristisch infokantoor ondergebracht in afwachting van de definitieve intrek in het gerestaureerde 'Prochiehuis' en de Cipierage op de Grote Markt. Enkele maanden geleden maakte de afwerking van het in terieur van beide historische gebouwen een vertrek van de toeristische diehst uit de kelderruimten noodzakelijk. Men verhuisde toen naar het stadhuis. Met de lente en zomer in het vooruitzicht moest echter worden uitgekeken naar een alternatief. Vanaf 1 mei 1986 is het toeristisch info kantoor immers ook toegankelijk op zaterdag en zondag. In de komende maanden vindt u dus zowel de geweste lijke V.V.V. als de stedelijke V.V.V. in het gebouw op de hoek van de Onze-Lieve-Vrouwstraat en Sint-Jozefstraat. In de volksmond is het winkelpand ook bekend als 'de pralinewinkel'. Daar kunt u ook terecht als u op zoek bent naar een ty pisch Waas geschenk of herinnering na een bezoek aan het Land van Waas. Men kan o.m. een ballontekening, een figuratieve kaart Land van Waas, een kopergravure van het Sint-Niklase stadhuis, een dekoratieve raap, Sinterklaasjes, oude foto's van Sint-Niklaas en het boek 'Het land van Waas: tien eeuwen bouwkunst' kopen. Tot 1 mei is het toeristisch infokantoor van maandag tot vrijdag toegankelijk van 8 tot 12 u. en van 13 tot 17 u., op dinsdag zelfs tot 17.15 u.

De Voorpost | 1986 | | pagina 10