'Vrede verdedigen' als aperitief van vredesjaar 'Voor de dag met de Leeuwevlag' in Sint- Niklaas Reinaert onderging een face-lift Europese solidariteit met kansarmen uitbouwen 39ste 'Week van de soldaatgeopend in Sint-Niklaas De weg naar Wenen, via Sint-Niklaas Miet Smet op CDE-startdag in Sint-Niklaas Rik Van Daele op CDE-startdag in Sint-Niklaas 9 De provinciale opening van de 39ste 'week van de soldaat', georganiseerd door de vereni ging Milac, heeft op 31 januari plaatsgevonden in het stadhuis te Sint-Niklaas. De akademische zitting ter de zer gelegenheid gehouden, werd bijgewoond door een zeer tal rijk opgekomen publiek en door een hele reeks prominenten, waaronder, volgens de voor- rangslijst van het ministerie van binnenlandse zaken: vikaris-ge- neraal kanunnik De Lange, als afgevaardigde van monseig neur Van Peteghem, bisschop van Gent; mevrouw Miet Smet als vertegenwoordigster van het staatssekretariaat voor leefmi lieu en maatschappelijke eman cipatie; de heer De Vidts, burgemeester van de stad Sint- Niklaas; de senatoren Octaaf Van den Broeck en Ferdinand De Bondt; de volksvertegen woordigers Nelly Maes en Lie ven Lenaerts; Mare Stals, ondervooorzitter van de pro vincieraad; Robert De Clercq, provincieraadslid; Koenraad Dassen, arrondissementscom missaris van Sint-Niklaas en Dendermonde; Hugo Van Gy- sel, vrederechter van Sint-Ni klaas; Patrick Van Engelen, di- rektie-attaché bij de Kamer van Handel en Nijverheid van het Waasland; majoor van het vliegwezen Wiels, als afgevaar digde van generaal-majoor Ja cobs, kommandant van de logistiek van de luchtmacht; kapitein-kommandant De Pauw, als afgevaardigde van kolonel Dever, plaatskomman- dant van het kwartier Westak kers; luitenant Poppe, officier- adjunkt bij het provincie-kom- mando van Oost-Vlaanderen; luitenant van het vliegwezen Meeuwsen, officier sociale en kulturele informatie en af gevaardigde van luitenant ko lonel Coupez, plaatskomman- dant van het kwartier te Gavere; kapitein Claus, tweede kommandant van het rijks- wachtdistrikt Sint-Niklaas; ad judant Dhondt, dienstoverste van de informatiedienst van de krijgsmacht te Gent; Lieven Dehandschutter, voorzitter van de stedelijke jeugdraad en ten slotte de nationale Milac-sekre- taris Geo De Poovere en de af gevaardigden van heel wat plaatselijke Milac-komités. O JA, vergaten wij bijna nog de aanwezige dienstplichtigen, om wie het uiteindelijk allemaal te doen is. Ik weet dat een dergelijke lange opsomming taalkundig gezien niet geheel verantwoord is, maar ze geeft mijns inziens een beetje een sfeerbeeld van de betrokken plechtigheid, die de organisatoren wellicht liever als een 'bezinning' zouden bestem pelen. Gelukkig werd het ge heel opgeluisterd met speelse, verfijnde salonmuziek gebracht door 'Het Etherisch Strij kersensemble Parisiana' en door poëzie, voorgedragen door Leen Vermeire. 'Vrede verdedigen' In het teken van deze slogan, die eigenlijk neerkomt op een legitimatie van het recht op verdediging, werd de hele avond als het ware volgepre- dikt met sterk moraliserende toespraken. Het thema van dit jaar werd gekozen naar aanleiding van hét feit dat de Verenigde Naties 1986 hebben uitgeroepen tot het 'jaar van de vrede'. Eigenaar dig is wel dat rond deze inter nationale vredesproblematiek, naast een aantal algemene streefdoelen zoals verbetering van de diplomatioke betrekkin gen, het afremmen of stopzet ten van de bewapeningswed loop, het wegwerken van de enorme verschillen inzake le vensstandaard tussen de noor delijke en de zuidelijke konti nenten, het bekomen op wereldniveau van meer eerbied voor de mensenrechten en het op grote schaal aanvatten van een vredesopvóteding met het oog op het bekomen van een betere internationale solidari teit en verstandhouding, steeds weer een doeltreffend defen siebeleid en defensieapparaat worden aangehaald, als be schermengel van de vrede. Men mag het dan nog zoveel hebben over vredesopvoeding en het uitbannen van de angst voor onze medemensen of voor de samenleving, die ons om ringt, wanneer de werkelijke oorzaken van deze problema tiek, met name het militaire apparaat en de bèwapeningsin- dustrie niet worden aangepakt, zullen alle mooie streefdoelen tot wensdromen herleid blij ven. Wanneer men zich be roept op een uitspraak van paus Johannes Paulus II, waarin sprake is van het recht op ver dediging ten overstaan van een onrechtvaardige agressor, dat diegenen hebben die werkelijk heidszin bezitten en die liefde voor de echte vrijheid en waar digheid van individuen en vol keren koesteren, dan gaat men eigenlijk voorbij aan de gehele problematiek van internatio naal recht tegenover naast el kaar staande kuituren, gods diensten, politieke en ekonomische systemen en re gimes. Een dergelijk argument kan zowel worden gebruikt door de meest vredelievende natie, die zich bijvoorbeeld door het ope rationeel houden van een leger wenst te beschermen tegen mo gelijke terroristische aktivitei- ten, als door de terroristen zelf, want welk volk of systeem vindt ziin eigen zaak niet belangrijk en rechtvaardig; Het doet mij een beetje denken aan de be windsman, die bij hoog en bij laag beweert tegen kernwapens te zijn, maar die goed weet dat op het ogenblik dat hij zijn verklaringen aflegt, men mede dankzij zijn goedkeuring druk bezig is met het plaatsen van deze tuigen. Dienstplicht anno 1986 In een tweede luik van zijn toespraak wees Geo De Poo vere, nationaal Milac-sekreta- ris, op een aantal door zijn or ganisatie bereikte verwezenlijkingen of na gestreefde doeleinden. Milac wenst in de eerste plaats te streven naar een verbetering van het statuut v5n de dienst plichtige, naar een betere voor lichting over wat de miliciens zoal tijdens hun legerdienst kunnen en moeten, en naar een verbetering van de verstand houding tussen beroepsmilitai ren en dienstplichtigen. Hierbij werden ook een aantal aktuele knelpunten aange haald, zoals: het toenemend al- kohol en druggebruik onder jongeren, de stijging van het aantal zelfmoordpogingen bin nen deze zelfde leeftijdsgroep, de uitzichtloze toekomst perspektieven van vele jonge mensen, de dooppraktijken in de kazernes, de sinds 1972 niet meer aangepaste soldij, het feit dat de dienstplicht niet kan worden meegerekend als wachttijd voor de werkloos heidsuitkering, de diskrimina- tie inzake sociale voordelen tussen beroepsmilitairen en dienstplichtigen in Duitsland gekazerneerd, de verstrengde normen en vooropgestelde afschaffing van spoedverloven voor miliciens wegens ernstige redenen en de mogelijke ver lenging van de dienstplicht. In verband met deze aangele- Sint-Niklaas. Impressie van de openingsplechtigheid van de «Week van de soldaat» (delro). genheden stelt Milac de vol- r gende eisen: slechts één dienstplichtige per gezin voor minder begoede gezinnen en nooit meer dan twee diensten per gezin; een maximale diensttijdver lenging van twee maanden, met een regime van aangepaste sol dij voor de huidige diensttijd en van een loon voor de eventuele bijkomende periode; op termijn de volledige overshcakeling van het soldij- Leeuwevlag op het getouw gezet. Die aktie was toen hoofd- Staatsblad gepubliceerd. systeem naar een volwaardig - loon; een beter onthaal en een doeltreffender voorlichting voor dienstplichtigen; en het nuttiger en zinvoller maken van de diensttijd. F.B. Neipnentwintig Jaa^ geleden hebben een aantal mensen in digd. Een en ander werd ver- nemen om geleidelijk te komen bint-Niklaas een aktie ter bevlagging met de Vlaamse leden jaar zelfs in het Belgisch tot oen uitgebreid bestand van Leeuwevlag op het getouw gezet. Die aktie was toen hoofd- Staatsblad gepubliceerd. personen of instellingen, die zakelijk toegespitst op Guldensporendag, 11 juli. Ze werd De Leeuwevlag is van oudsher zich ertoe verbinden bij een in stand gehouden totdat de vakantiepriode verlengd werd met het Vlaamse volk feestelijke 'aangelegenheid de en te Sint-Niklaas 'Sint-Niklase kermis' één week later in- vergroeid. De strijdkreet van Leeuwevlag te hijsen, ging, zodat 11 juli steeds binnen de vakantietiid viel en vele het v?aamse leIer 0Pde Groe- De aktie zal alle deelgemeen- »T' f "0rml"1 °P 11 jUU de v£SZ£l£? kl0nk £™$o=Dp bestaat ut. vol- die dag afwezig waren. Tot de Vlaamse volksge- gende personen: Joris De Bac- meenschap behoort men door ker, voorzitter van de IJzer- De aktie kende gaandeweg geboorte. Men kan dit Vlaamse bedevaartwerkgroep; Jozef De. meer sukses. Er werden een volkslidmaatschap niet van zich Cock, voorzitter van de heel eind boven de honderd afschudden. Wie zijn Vla- Vlaamse Oud-Stnjders; Lieven toezeggingen genoteerd om op nnngschap zou afwijzen, lijdt Dehandschutter, algemeen 11 juli aan het woonhuis of aan een grondige misvatting van vooratter der Wase Jonge openbaar gebouw de Leeuwe- de waarden. Leeuwen; Omer D Haene, vlag te hijsen Er staat de Vlaming derhalve bestuurslid van de Gebroeders De initiatiefnemers boden de niets meer in de weg ook van van Raemdonckkring; Fons staatsbelgische zijde niet om Goethals, sekretans der zich door middel van eigen Leeuwevlaggenaktie; Bert Van symbolen Vlaams te mani- Woensel; Hugo Waterschoot, festeren. Het hanteren van de penningmeester van Het Leeuwevlag ter bevlagging bij Vlaams Kruis; Louis Bosteels, eender welke feestelijke 'aan- penningmeester van het Da- 'gelegenheid moet de Vlaming vidsfonds Sint-Niklaas. beschouwen als de natuur- De werkgroep geeft hierna gegadigden ook de mogelij k- Amper zijn de klanken van het heden maar ook in sfeer voor- heid om desgevallend een vermaarde Weensc Wür.sch- tlcvcn. Maar ook de weg naar Leeuwevlag te kopen of te hu- konzert uitgestorven, of er Wenen wordt belicht: het ren. wordt ons alweer een gelegen- Beierse Woud, het Slot Heren- heid geboden om van de kei- chiemsee (van de krankzinnige Officiële bevestiging zerstad te gaan dromen. Het Ludwig II van Beieren), Linz, De tijden zijn inmiddels geë- Davidsfonds van Sint-Niklaas St. Florian en natuurlijk de volueerd. De Vlaamse bewe- heeft immers een diamontage legendarische Donau.. .wu. V maniac ucwc- is er. een stuk op vooruit !fste de.w"? d' r /rmn« u/f»rn in xtnt.NilrlQai reeds adressen bekend, Zopas werd in Sint-Niklaas de men zich Leeuwevlaggen werkgroep Leeuwevlaggenak- 'verschillende types' tegen de tie gesticht, precies met het doel meest matige prijzen kan de bevlagging met de Leeuwe- aanschaffen: vlag te stimuleren. Zij wil de Louis Bosteels, H. Heyman- bevolking daartoe motiveren plein 96, tel. 776.60.75; A. door haar Vlaams zelfbewist- Peeters, Veldstraat 132, tel. Veel volk was er zondagnamiddag in Het Centrum aan de Grote Markt in Sint-Niklaas voor de z.g. startdag van de Christen-Democraten voor Europa 'CDE'. Burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas, z'n koliega Van Riet van Temse, minister Rika Steyaert en vele andere eminente CVP-ers zag ik. De beurs met informatiestands vermocht te boeien. Jeugdig kwamen de Jong-CVP-ers voor de dag, de Nederlandse CDA- ers waren van de partij, de Sint-Niklase Reinaertbakkers deelden lekkernijen uit, in ruil voor één Ecu kon je uitheemse wijnen proe ven, de VW-Waasland bracht op gedegen wijze haar boeiende wa ren aan de man, je kon foldertjes buitmaken over alle lidstaten van de EEG. Staatssekretaris Miet Smet kan niet klagen over een gebrek aan werk, de lezers van De Voor post weten dat als geen ander. Een weekendje in de kijkspits van de BRT ook, eerst 'zater dag' omtrent de BASF-lozin- gen en dan 'zondag' bij Emiel Goelen voor een knappe stel- lingname ï.v.m. ongewenste sexuele kontakten op het werk. En zondagmiddag mocht Miet Smet de CDE-startdag voor geopend verklaren. 'In een gemeenschap waar het milieu geen grenzen kent is een globaal Europese en vooral preventieve strategie voor een zuinig beheer van de na tuurlijke hulpbronnen van het milieu en de bescherming van de kwaliteit van het leven es sentieel voor de harmonische ontwikkeling van de ekonomi sche aktiviteit, de bescherming van de gezondheid van de mens, het behoud en herstel van het natuurlijke milieu en de vrijwaring van de vrije ruimten die geschikt zijn voor fauna en flora', aldus Miet Smet. Ze had het over het grensover schrijdende overleg en maatre gelen. Een harmonisatie van de reglementeringen dringt zich op. Het Europese milieubeleid moet volgens de staatssekreta ris in eerste instantie preventief zijn. geprogrammeerd waarin de De uitstekende reputatie die de gegaan, al is het einddoel prachtige Donaustad op licht- heer Menschaert voorafgaat is 'Vlaamse zelfbeschikking nog voetige wijze en (hoe kan het een waarborg voor een boeien- niet bereikt. Vlaanderen heeft anders?) muzikaal verkend de toeristische avond, met de- binnen de Belgische staat een wordt. Óp dinsdag 18 februari gelijke fotografie, verzorgde gedeeltelijke autonomie ver- om 20 u. in de konferentiezaal poëtische teksten en sfeervolle worven. Wat méér is: op 22 mei van de stadsbibliotheek komt muziek. 1973 werd bij dekreet van de me, os- p™,* rwtKoic A. Menschaert uit Wondelgem Dinsdag 18 februari: stedelijke Vlaamse deelregering de j en ze evest,SPng bij te zijn diareeks aan het Sint-Ni- openbare bibliotheek, 20 u. Vlaamse Leeuw als nationale mengen. w'.' 'M klase publiek voorstellen. Toegang: nietjeden 60 fr„ Ie- hymne en de Leeuwevlag als P».™*»0» ™?ls ovSI Uiteraard wordt het grootste ge den, studenten en CJP 40 fr. nationale vlag van de Vlaamse hatlefnemers van de bevlag- Raeker Heimöt.n'.tra.t deeltc van de montage bestefd v^sgemeenschao afgekon- 3l **5. S S aanh^M^aH waar de Hahs gebonden. Zij handelt uit puur 'Steenstraete', Nieuwstraat 86, bureers en de erote komponi- °P 21 februari gaat in de KVS den gespeeld door Jef Burm en Vlaamse overtuiging en bur- elke zondag van 10 tot 13 u.; sten m tafloze bez'ensSdiè- ,e Brussel het nieuwe Vlaamse Ann Petersen en verder ziet Omev D'Haene, J Van Arte- volksstuk over de atoomoorlog men Vera Veroft, Sjarel Bra- ^'1 neemt zich, voor eerlang veldestraat 53, tel. 776.86.83; in première. Het werd geschre- ckaerts, Mieke Bouve en Dirk met diverse naam, verenigin- Jozef De Cock, Klapper- ven door de Aalstenaar Paul Roofthooft. gen en instanties kontakt op te beekstraat 153, tel. 777.68.8? Coppens. De hoofdrollen wor- Armoede en vrouwen Steeds scherper stelt zich, op Europees vlak ook, de ar moedebestrijding. Met de toetreding van Spanje en Por tugal is het probleem nog aku- ter tot uiting gekomen. Zowat dertig miljoen Europeanen le ven thans beneden de armoe degrens. De Europese Kom missie heeft in '84 een aantal richtsnoeren uitgewerkt voor een tweede aktieplan ter be strijding van de armoede in Eu ropa. Het aksent ligt nu op het aktieonderzoek in de diverse landen van de gemeenschap. Men wil, aldus Miet Smet, de armoede struktureel aanpak ken. Miet Smet beloofde in Sint-Ni- klaas, zich te zullen inzetten om een aktieve bijdrage te leveren om over de grenzen heen een Europese solidariteit met de kansarmen uit te bouwen. Inzake de vrouwenproblema tiek werden op Europees vlak richtlijnen aangenomen om mannen én vrouwen op voet van gelijkheid te doen behan delen. Miet Smet: 'Het be hoort tot mijn bevoegdheid om in samenspraak met andere mi nisters ervoor te zorgen dat deze richtlijnen, die voor een groot stuk al zijn gerealizeerd in de Belgische wetgeving, ver der op een konkrete wijze wor den uitgewerkt en toegepast en initiatieven dienaangaande te stimuleren, of zelf initiatieven terzake te nemen'. W.V. 'Een bevoorrecht vorser' noemde Mare Van Kerckhove hem zondagnamiddag in Het Centrum in Sint-Niklaas t.g.v. de startdag van de Christen-Democraten voor Europa. Sint- Niklazenaar Rik Van Daele, assistent aan de Katholieke Universiteit Leuven, wordt zeven dagen op zeven met Reinaert gekonfronteerd. Oneer het motto 'Reinaert de Vos, Waaslander of Europeeër;' hield de jonge we tenschapsman ten overstaan van wel zestig belangstel lende toehoorders een boeiende spreekbeurt. Het jachtgebied van Reinaert blijft niet beperkt tot het Land van Waas en het Gentse, aldus Van Daele. Reinaert is volop internationaal, haalt én in Spanje én in Engeland fratsen uit. En ook in Japan en zelfs Zuid-Afrika werden Reinaerts esbattementen geregistreerd. Positief of negatief; Tijdens de jongste jaren probeerde men de middeleeuwse Reinaert te rekonstrueren. Het vossenverhaal heeft alle kenmerken van de middeleeuwse kunst: die is didaktisch. is internationaal en nogal imiterend. Volgens Rik Van Daele is het huidige Reinaergbeeld beslist niet negatief. Spreker haalde de Nederlandse vorser Paul Wackers aan, die het middeleeuwse Reinaertbeeld eerder ambigu vindt en aan de negatieve kant. Er heeft zich in de loop der eeu wen dus een verschuiving voorgedaan. Reinaert I ontmaskert de vraatzuchtigen en ontreddert tenslotte de hofhouding. Reinaert is, aldus Van Daele, in de middeleeuwse tekst niet helemaal positief, hij komt als hypokriet en huichelachtig naar voren. Gaandeweg werd dat 'slechte' imago wat afgezwakt: de klauwen van de vos zijn stuk, z'n tanden zijn uitgerukt en iemand a is zowaar een sprookjesfiguur geworden. Merkwaardige vaststelling toch 'van o.m. Rik Van Daele': elke Reinaertbewerker uit onze tijd 'van Jan-Frans Wil- lems over Stijn Streuvels tot Ernst Van Altena en Bert Decorte' schreef alsof er vóór hem nooit een vos is ge weest. Reinaert was destijds een félle, hij is het nu nog. In het middelnederlands was 'fel' aan de negatieve kant, nu wordt dat adjektief geïnterpreteerd als 'vurig' of 'moe dig'. Reinaert zo konstateert Rik Van Daele toch onderging een face-lift. Reinaert werd voor menige kar gespannen. In de negen- tiende eeuw stond hij model voor 'het burgerlijke', voor de mensen die aan het emanciperen waren. Reinaert was in Vlaanderen het symbool van de Vlaamse ontvoogdings strijd, hij nam het op tegen de Franse onderdrukking. En nadien werd de vos in hier en daar een ideologische hoek gedrumd, zoals bij Louis-Paul Boon of in pro-Duitse hoek 'door Van Genechten'. In 1986 komt Reinaert naar voren als rebel, scherm, volksheld. Hij is universeel en 'dus' ook Waaslander. 'Hier in Waas zijn zijn sporen het meest vers, soms een beetje té vers', aldus nog Rik Van Daele. 'Maar wie zou zich daaraan storen;', zo besloot Van Daele. Ons stoort dat Waas-gebonden karakter van de felle vos allerminst. W.V.

De Voorpost | 1986 | | pagina 7