en V. Anciaux «Vlaanderen Morgen» zien Broederlijk Delen - Sint-Niklaas koos «Koe op stal» projekt in Rwanda Hoe E. Van Rompuy «Stoppen met roken» in Sint-Niklaas ABW-dag rond aankoopkoöperatieve in Sint-Niklaas Museumles Boudeio-abdij S.K.K. Sint-Niklaas met enquête Sint-Niklazenaar verongelukt in Antwerpen Zwaar ongeval in Belsele over de soldenwet Wase VU-jongeren in studie bijeen 8 - 14.2.1986 - De Voorpost Zaterdagvoormiddag is de 29-jarige Jan Maes, uit de Heistraat 55 in Sint-Niklaas, by een verkeersongeval in de Antwerpse Waaslandtunnel om het leven gekomen. De wagen van Maes kwam frontaal in botsing met een bus van de iyn 36. De chauffeur werd op slag gecooo. Vermoe- delijk belandde Maes met z'n wagen op de verkeerde wegkant, met alle verschrikkeUjke gevolgen vandien. K.W.A.D. vzw (voorheen Kristelijke Matigheidsbewe ging) stelt haar nieuw projekt voor: een zelfhulpgroep «Stoppen met roken». Zelfhulp is in opmars en een van de jongste boorlingen in de alternatieve geneeskunde. Zelfhulpgroepen zijn groe pen van mensen, die menen dat ze een gemeenschappelijk probleem hebben en die samen komen om er iets aan te doen. In dit geval stoppen met roken. De laatste jaren is een groot deel van de bevolking zich ervan bewust geworden, dat roken schadelijk is voor de gezondheid. Berichtgeving, voordrachte in het kader van gezondheids opvoeding en voorlichting (G.V.O.), waarschuwende tek sten, «zoals tabak schaadt de gezondheid», zijn er niet vreemd aan. Vooral diverse kampagnes ingericht door de mutualiteiten en vrijwilligersorganisaties, hebben de strijd tegen deze drug, de tabak ingezet. Menigeen heeft reeds geprobeerd individueel te stoppen, maar velen slaagden niet in hun opzet. Wanneer echter de krachten gebundeld worden in een multidiciplinaire aan pak, bestaande uit een 12 stappenprogramma en een kontigentskontrakt, bestaat de kans dat zelfs de meest verstokte roker breekt met deze schadelijke gewoonte. De eerste bijeenkomst voor allen die het eerlijk menen van te stoppen met roken, vindt plaats op zaterdag 22 februari te Sint-Niklaas, Meer inlichtingen voor deelname kan men bekomen op het telefoonnummer 03/77.08.43 na 18 uur. Sint-Niklaas. Deze dubbele oproep, ter bescherming van gebouwen en vogels, vind je op de Grote Markt in de buurt van de post en het Landhuis (Iv) In Sint-Niklaas organiseerde de plaatselyke afdeling van de Wase Jonge Leeuwen (WJL) ter gelegenheid van haar vyfde verjaardag een gespreksavond met party voorzitter Vic Anciaux (VU) en volksvertegenwoordiger Eric Van Rompuy (CVP). Zy hadden het over het thema «Vlaande ren Morgen», waarbij zowel staatkundige als maatschap- pelyke toekomstperspektieven werden behandeld. Om het vyfjarig jubileum een feesteiyk tintje te geven ontving WJL Sint-Niklaas een splinternieuwe leeuwevlag van de overkoepelende beheerraad van de Wase Jonge Leeuwen. Dit gebaar is bedoeld als dank tegenover allen die zich hebben ingezet in de vereniging en als aansporing voor de tweede generatie WJL-ers die geleidelyk het heft overneemt. De vervaardiging van het vaandel werd moge- lijk gemaakt door de financiële steun van het bescherm- komité «Vyf jaar Wase Jonge Leeuwen». Nadat algemeen WJL-voorzit- ven als Flanders Technology, ter Lieven Dehandschutter de het aktief tewerkstellings- en vlag had overhandigd aan afvalstoffenbeleid van de Mare D'hooge, en zij de geluk- Vlaamse regering, wensen in ontvangst hadden Niettemin pleitte het CVP-ka- genomen van het publiek, Eric merlid voor een verbetering Van Rompuy en Vic Anciaux, van de staatshervorming van gaven beide sprekers hun kijk 1980. Er moet een rechtstreeks op de staatshervorming. Lieven verkozen Vlaamse raad ko- Dehandschutter fungeerde men, de bevoegdheden moeten daarbij als moderator. in homogene pakketten duide- lijk afgelijnd worden, gewesten Twee snelheden en gemeenschappen moeten Volgens. Eric Van Rompuy over meer middelen beschik- heeft de Vlaamse regering de ken dan de huidige 8 tot 9% voorbije vier jaren gezorgd-van de rijksbegroting en het voor een eigen Vlaamse aan- dotatiesysteem, dat Vlaanderen pak van de problemen. De jaarlijks voor 25 miljard bena- ekonomische kloof met Wallo- deelt, dient vervangen door ei- nië is verder gegroeid, zodat er gen financiële verantwoorde- thans over een «België met lijkheid. twee snelheden» kan gespro- Voorts wees Van Rompuy ken worden. Van Rompuy ves- erop dat de mentale kloof met tigde de aandacht op initiatie- de Franstaligen verkleint omdat het FDF in Brussel en de PS in Wallonië niet langer de plak zwaaien. Toch is voor een grondwetsherziening socialisti sche steun nodig om een 2/3 meerderheid te bereiken en dat zou de huidige koalitie tot toe gevingen nopen, waardoor het herstelbeleid in het gedrang komt. Van Rompuy zei dat dit risiko niet mag genomen wor den. De CVP zal binnenkort wel trachten de Vlaams-Waalse verdeelsleutels voor o.m. de kompensaties voor de legerbe- stellingcn te herzien, Het Vlaamse aandeel zou 55% moeten bedragen, tegen de 27% die nu voorzien is. Van Rompuy waarschuwde ook voor demagogie i.v.m. de Kempense Steenkoolmijnen. Hij noemde VU-ondervoorzit- ter Gabriëls een Vlaamse Scargill en zei dat de VU de toestand misbruikt. Er moet volgens Van Rompuy resoluut gekozen worden voor een pu bliek van rationalizering en in dustriële vernieuwing. Vlaams civisme Vic Anciaux diende Van Rom puy van antwoord. Hij ontken de niet dat een rationalizering in de KS nodig is, maar tegelijk mag men de dramatische werk loosheidscijfers in Limburg niet uit het oog verliezen en mag de eigen energiebevoorra ding niet geschaad worden. Anciaux hekelde de toegeef lijkheid van CVP en PW tegenover hun Franstalige zu sterpartijen, «Waarom moeten steeds de Vlamingen toegeven om het voortbestaan van de regering te redden?» vroeg hij zich af. Volgens de VU-voorzitter bete kent de verzwakking van het FDF en de PS niet dat Gol, Maystadt, Nothomb en De Donnéa minder sluw zouden zijn. «Zij drogen de Vlamin gen op meesterlijke wijze af», aldus Anciaux. Positief inzake de staatshervor ming van 1980 beoordeelde Anciaux het feit dat de rechts kracht van de dekreten die uit gaan van de gemeenschappen en gewesten gelijk is aan die van de wetten van de centrale overheid. Ook heeft de Vlaam se regering het Vlaams zelfbe wustzijn en de Vlaamse eigen heid t.o.v. Wallonië en het bui tenland bevestigd. Om dit te versterken ware het volgens Anciaux beter geweest ook de tweede Vlaamse regering vol gens het evenredigheidsbegin sel (dus met VU en SP) te vormen. «Nu is de Vlaamse regering een filiaal van de Bel gische regering omdat CVP en PW alle funkties in één pot hebben gestopt», meende de VU-voorzitter. Om een nieuwe staatshervor ming voor te bereiden, vond Anciaux een overleg met alle Vlaamse kuituurverenigingen, vakbonden, patroonsorganisa ties en partijen dringend nodig. «De Vlaamse beweging schijnt thans immers niet te weten waarheen zij wil», aldus An ciaux. Uitgangspunten moeten volgens hem zijn dat het voor tbestaan van België geen abso lute voorwaarde mag zijn, dat het 'Vlaams civisme of burger schap verder dient aangewak kerd en jdat een duidelijke kos ten/batenanalyse de voor Vlaanderen nefaste transferten naar Wallonië moet bloot- Maatschappij model Van Rompuy stelde dat in de Vlaamse samenleving van morgen traditionele waarden zoals het gezin opnieuw aan Sint-Niklaas. De Wase Jonge Leeuwen organiseerden een gespreksavond met Eric Van Rompuy (links) en Vic Anciaux (rechts). Lieven Dehandschutter modereerde (Iv) bod zullen komen. Vlaanderen moet volgens hem teruggrijpen naar zijn volksaard en zijn spi ritualisme. Een polarisering in de bevolking moet ondanks de krisis niet verwacht worden. De sociale zekerheid kan her vormd worden omdat er nog steeds teveel steuntrekkers zijn die dit niet nodig hebben. Vlaanderen mag zich niet aan zg. «eurosclerose» overgeven, waardoor het achterop zou ge raken tegenover Japan en de Verenigde Staten. De groei-ekonomie heeft vol gens Anciaux afgedaan. Het huidige neo-liberaal beleid is enkel goed voor wie niet uit de boot van de sociale zekerheid valt, maar intussen worden tegenstellingen en ongelijkhe den verder opgefokt. Verheu gend noemde Anciaux het feit dat na vijf jaar doemdenken idealistische jongeren zich blij ven verzetten tegen de uitwas sen van het beleid. Het expan- siedenken zal volgens hem moeten wijken voor het besef van nieuwe waarden. Er moet worden nagedacht over de rol van de technologie, arbeids vreugde moet in de plaats ko men van arbeidsdwang en het buurt- en wij kleven kan weer opbloeien. Begin 1984 startte yanuit de ABVV-werklozen werking in Sint-Niklaas een nieuw initiatief. Enkele militanten vatten het plan op, gezameiyk bepaalde huishoudprodukten aan te kopen. Iedere frank is en was immers zeer belangryk, zeker voor werklozen, OCMW-steuntrekkers en andere kansarmen. De bedoeling was om dagelijks gebruikte huishoudprodukten gezamelijk te bestellen, en op die manier de prijs een beetje te drukken. Koffie, aardappe len, stookolie, steenkool en waspoeder behoren tot het gamma van de maandelijkse aanbieding. Iedere maand worden op die manier een vier honderdtal mensen bereikt, en dat zowel in Sint-Niklaas, Tem- se, Bazel, Rupelmonde als Si- naai, en binnenkort waar schijnlijk ook in Belsele. Vanuit een heel aantal werklo- zenwerkingen en werkingen met kansarmen kwamen bij de vzw SAK vragen binnen over de konkrete werking van SAK en over het opzet en de beteke nis van een dergelijke aan- koopkoöperatieven. Óp zater dag 22 februari wordt dan ook een manifestatie ingelegd waar bij wat dieper zal worden inge gaan op het reilen en zeilen van de vzw SAK. De dagindeling van 22 februari ziet er als volgt uit: 10 u.: onthaal en inleiding 10.30 u.: panelgesprek met Ju les Van de Voorde (voorzitter van SAK), Julien Van Geert- som (gewestelijk sekretaris), een vertegenwoordiger van Fe- becoop; 12.30 u.: pauze 14 u.: Werkgroepen: 1. Sak: praktisch en konkreet, 2. kennismaking met gelijk aardige initiatieven 3. relatie werklozenwerking koöperatieve -atelier. 16 u.: Verslagen van de werk groepen 16.30 u.; Slot (met o.a. Jef Maes, nationaal koördinator ABVV werklozenwerking). Iedereen die interesse heeft is welkom. Indien je komt, gelie ve dan kontakt op te nemen mei Dirk Houttekier op het num mer 03/776.35.14, in ieder ge val vóór 20 februari. Je kan dan misschien meteen vertellen of je blijft eten (broodjes zijn voorzien). Deze dag vindt plaats in het werklozenhuis van het ABW, Mercatorstraat 87, 2700 St. Niklaas. De Cisterciënzerfabdij van Boudelo heeft wel vierhonderd jaar lang een belangrijke rol gespeeld in 't Land van Waas. In 1578 werd de abdij verwoest. In 1971 besloot men, te gaan graven en speuren naar de restanten van Boudelo. De resultaten van de opgravingen worden in het stedelijk museum van Sint-Niklaas, Zaman- straat, tentoongesteld. Rond een en ander werd ten behoe ve van het zesde leerjaar van de scholen een lespakket uitgewerkt. De museumles bestaat uit een leestekst over de stichting van de abdij en het leven van de monniken; een diareeks over de opgravingen; en groepswerk over de tentoongestelde werken. (wv) Sint-Niklase vrouw dood Het Stadskernkomitee van Sint-Niklaas verkoos in zijn vergadering van 20 januari volgende personen tot bestuurs leden. Voor de zesde keer werd volksvertegenwoordiger Lieven Lenaerts opnieuw verkozen tot voorzitter, Bob Defeu (voorzitter van het Ankercenter) werd verkozen tot ondervoorzitter en Paul Rooms werd verkozen tot sekreta ris. Bernard Gijssens werd opnieuw verkozen tot penning meester. De algemene vergadering van het S.K.K. van november jl., die werd georganiseerd in samenwerking met de studiedienst van het NCMV over de toen op komst zijnde toepassing van de nieuwe soldenwet, kende een groot sukses. Het is ongetwijfeld zo dat de Sint-Niklase handelaars mede door deze S.K.K.-vergadering attent werden gemaakt op de op til zijnde maatregelen ingevolge deze nieuwe solden- wetgeving. Ook na de eerste toepassing van deze nieuwe soldenwet wijdde S.K.K, een bespreking aan de toepassing ervan in de stad Sint-Niklaas. Over het algemeen kon men vaststel len dat in deze stad de soldenwet zorgvuldig door alle- handelaars en ook grote warenhuizen werd toegepast. Er stellen zich wel enkele vragen over de soldenperiode, maar over het algemeen meent het S.K.K. dat dit experi ment goed kan genoemd worden. In samenwerking met het NCMV wordt momenteel een enquête gehouden bij een grote groep middenstanders teneinde hun reakties op de nieuwe soldenwet te kennen. Wanneer de resultaten van deze enquête bekend zijn, zal S.K.K. opnieuw een bespreking wijden aan de toepassing van de soldenwet. Eventueel zullen suggesties en voorstel len worden gedaan om de nieuwe wetgeving akkurater te maken of lichtjes te wijzigen. Verder bereidt S.K.K. een grootse publiciteitskampagne voor om de nadruk te leggen op: de variatie van het winkelaanbod, de komplete gamma van kwaliteitsproduk- ten bij de winkeliers van de stadskern, het aangenaam winkelen in de stadskern, enz. Aan het roemruchte kruispunt van de rijksweg 14 met de Schoonhoudt-en Vijverstraat in Belsele deed zich zaterdag voormiddag even vóór halftien opnieuw een zwaar ongeval voor. De wagen bestuurd door de 19-jarige Jan Cools uit Loke ren, die richting Sint-Niklaas reed, kwam in botsing met de auto die werd bestuurd door Petrus De Schrijver uit Sint- Niklaas. In de auto van De Schrijver werd medeinzittende Magdalena Staljanssens, 61 jaar, woonachtig in Sint-Ni- klaas, op slag gedood. Het is niet de eerste keer dat dit gevaarÜjke kruispunt in het nieuws komt. Na een ongeval dat zich daar in 1982 voordeed en het leven kostte aan twee kleine kindjes werd door het aktiekomité SOS Veilig Verkeer Belsele aangedrongen op het aanbrengen van een lichtsignalisatie-installatie. Er werd door sommigen ook aangestuurd op het aanleggen van een middenberm, maar die kwam er uiteindelijk niét. Belsele. Het zware ongeval aan het kruispunt rijksweg 14-Schoonhoudtstraat kostte het leven aan een vrouw uit Sint-Niklaas (dw) Deken G. Van Driessche en leden van Amos hielden op 10 februari jl. een perskonferentie waarop de aktie Broeder- lijk Delen 1986, voor Sint-Niklaas, uitvoerig werd toege licht. Amos (Animatiegroep voor Missie- en Ontwikkelingssa menwerking) is ook nu weer, en dat sinds 1971, de stuwende kracht achter het ganse gebeuren in de komende 40 dagentyd. Want de jaarlykse vastenaktie van Broederlyk Delen is nog steeds een evenement dat ruime weerklank vindt in onze Vlaamse kontreien, waarrond scholen en parochies akties ondernemen, waarvoor zoveel vrywilligers zich inzetten... en waarop zoveel mensen blyven hopen. Uitge smeerd over vyf weekends is het de bedoeling iedereen (maar vooral de kerkgangers) konkreet en stapsgewys in te lichten over de werking van Broederlyk Delen 1986. Nu zaterdag en zondag, 15-16 februari, wordt op het jaarthe ma «Solidariteit, strijd en in keer» uitvoerig ingegaan. Het weekend van 22-23 februari staat in het teken van 25 jaar Broederlijk Delen. Inderdaad, zolang al wordt op de mensen van goede wil een beroep ge daan om te geven en te delen, om zich bewust te worden van de steeds grotere nood die in de ontwikkelingslanden aanwezig teria tot toekenning van fond sen; medefinanciering en sa menwerking met andere orga nisaties en partners in de Derde Wereld. In samenwerking met het vormingscentrum Lodewijk Dosfel* organiseren de Volksuniejongeren van het arrondisement Sint- Niklaas een vormingskursus over drie avonden. Onder het thema 'Brussel uit de koelkast' vond de eerste avond reeds plaats op vrijdag 7 februari. Vrijdag 21 februari volgt een tweede studieavond met als thema 'Vlaamse beweging en sociaal-economische visie'. Er wordt een volledig overzicht gegeven van het sociaalekonomische gebeuren in Vlaanderen en .ook kernproblemen als financieel federalisme, noord-zuidverhouding en de tewerkstellingsproblematiek wor den aangehaald. Vrijdag 7 maart tenslotte volgt dan een evaluatie en open debat ir aanwezigheid van een lid van het dagelijkse bestuur van de Volksuniejongeren. Deze drie avonden vinden plaats in herberg De Klok op het dorpsplein te Nieuwkerken. Aanvang telkens om 20 uur. De deelnameprijs in de onkosten bedraagt 25 fr. avond. Inschrijven kan bij Frank Van Meirvenne, Gijselstraat 79, Nieuwkerken (tel. 03/766.68.70), Mare Vanden Berghe, Gas- W TT „rfphflt in ^lint-Nilclfl/IS straat 24 Lokeren (tel. 091/48.87,88) of artondisementeel voorzit- UeOUI lil OlTll IVIKIUUS ter Wim Peirsman, Lange Gaan weg 4, Kruibeke (tel. 03/ 774.43.54). In het derde weekend, van 1-2 maart, wordt de projekten- werking van Broederlijk Delen voorgesteld: aanvragen en kri- Het projekt dat Sint-Niklaas koos voor 1986, «Koe op stal» in Rwanda, krijgt ruime aan dacht in het weekend van 8-9 maart. Dan wordt ook de eerste omhaling gedaan (de tweede is op 22 maart). Het vijfde en laatste info-week- end, 15-16 maart, is een doe- weekend. Dan vraagt men konkreet om solidair te leven met de armsten uit de ontwik kelingslanden. Niet alleen fi nancieel delen maar ons infor meren, onszelf bevragen en stappen zetten om een uiteinde lijke mentaliteitsverandering te weeg te brengen ten gunste van de minstbedeelden. Gegroeid uit bezoeken aan Rwanda door deken Van Driessche en blijvend kontakt met mensen die ter plaatse wer ken, koos het dekenaat Sint- Niklaas voor het projekt «Koe op stal». Dit bizarre klinkend naambordje is nochtans van es sentieel belang voor de bevol king van Rwanda, Gewoonlijk valt dit land tussen de mazen van het net als er hulpakties op gang komen voor hongerend Afrika. Het zéér arme Rwanda is dan ook dikwijls aangewezen op hulpprogramma's en ontwikke- lingsprojekten als dat van Broederlijk Delen om struktu- reel iets te kunnen veranderen voor de bevolking, die voor 90% leeft van landbouw en veeteelt. Gewoonlijk is het zo dat de Rwandese boer 's morgens vroeg zijn koe en kleinvee de heuvels injaagt omdat daar nog wat gras (van minderwaardige kwaliteit) te vinden is. Het ge volg is dat de koeien onvol doende gevoed zijn, de heu vels onderhevig zijn aan sterke erosie en de boer geen mest stoffen bezit. Zonder meststof wordt de bewerkte grond zo uitgeput dat de opbrengst mini maal is. Het projekt «Koe op stal» heeft nu precies de bedoeling, de boeren stallen te laten bouwen waar het vee blijft onderge bracht. Het gevolg is dat de koemest kan bewaard worden, de akkertjes kunnen bemest worden en de voedselop brengst gevoelig stijgt. Dat brengt ook uiteindelijk mee dat de erosie sterk terugloopt en Rwanda weer een groen land wordt, het land van de duizend heuvels. Een kringloop die gestart kan worden als Broederlijk Delen voldoende fondsen bijeen krijgt. Want wie nog geen koe heeft en aan het projekt wil deelnemen kan steun krijgen van het «Diocesaan Comité voor ontwikkeling van KA- BGAYI (C.DD.Ka)» dat uit onze pot deelt. Een projekt voor de allerarmsten. Is dat geen 4 miljoen waard??? Jozef Smet BROEDERLIJK DELEN 1986 SINT-NIKLAAS VA5TENPK0JECT 'KOE OP STAL» RWAUOA

De Voorpost | 1986 | | pagina 10