Adriaan De Rijcke: goed voor het volk, slecht voor het korps Jeugdraad Hamme Moerzeke viert tienjarig bestaan Is Nieuwdonk-debat nu ten einde? Hamse CVP Gemeenteraadsleden willen het Hooigat asfalteren Louise Okens werd 101 te Overmere KAJ Moerzeke opnieuw gestart 12 - 14.2.1986 - De Voorpost Hamme huldigde zijn laatste «champetter» Vorige week nam politieagent Adriaan De Rijcke afscheid van het Hamse politiekorps en van al zijn collega's. Hy bereikte de pensioenleeftijd. Het schepencollege wou dit feit niet onopgemerkt laten voorbijgaan en agent De Rijcke werd samen met zyn echtgenote ontvangen op het gemeen tehuis. Ook enkele oud-collega's waren aanwezig om De Rijcke te huldigen. Hamme. Voorzitter Herman Van Geyte, koördinator Rudy Poppe en Lut De Waele van het dagelijks bestuur, tijdens de uiteenzetting van 10 jaar jeugdraad in Hamme (vh) In de tweede helft van 1986 viert de jeugdraad Hamme Moerzeke haar tienjarig bestaan, met o.a. een jeugdbeurs in het gemeentehuis van Hamme van 21 tot 30 november, een fietsrally eind augustus en een optreden van Kalleken Step voor de kinderen in oktober. Na tien jaar denken de jeugd verantwoordelijken eraan om het roer om te gooien en een herstrukturering binnen het bestuur door te voeren. De opening van het jeugdcentrum lykt hiervoor het passende ogenblik. Historiek lende jeugdverenigingen een Maar dit komt in het beste gezin Enkele maanden voor de ge- onderdak zouden vinden. Na meenteraadsverkiezingen van de verkiezingen van '82 volgde oktober 76, kwamen enkele Greet Van Avermaet, Paula jongeren samën voor de op- ^an Couwenberghe op, die in richting van een jeugdraad in tussen door de jeugd onze tante In 1983 kocht de gemeente het Hamme en Moerzeke. Op het Paida werd genoemd. En oud rustoord in de Nieuwstraat einde van 1976 ging er een steeds meer jeugdgroepen slo- om er een jeugdcentrum in eerste algemene jeugdvergade- ten ondertussen bij de jeugd- onder te brengen, want er was ring door, vertelt medestichtstei raad Hamme Moerzeke aan. een duidelijke nood aan jeugd- Lut De Waele. André Raem- °P dit ogenblik zijn er 24 lokalen. Vele jeugdverenigin- donck werd aangesteld als eer- jeugdverenigingen aangesloten gen vinden een onderkomen in agent De Rijcke schone dagen, Burgemeester Baert stelde dat maar ook moeilijke ogenblik- Hamme. Het gemeentepersoneel nam afscheid van politieagent Adriaan De Rijcke (vh) Toekomst ex-gespreksleider ste gespreksleider. Patrick Van en onafhankelijke leden. Wauwe stelde de statuten op van deze feitelijke vereniging. Tussen april en juni 1977 werd de basis gelegd voor de oprich ting van een jeugdbureau. On dertussen had het nieuw sche pencollege, Paula Van Cou wenberghe aangeduid als sche pen van de jeugd. minder gunstige omstandighe den. De beide gespreksleiders Poppe en Van Geyte wijzen Rudy erop dat alle dossiers met be ken heeft gekend bij de politie, plichtsbewust zijn taak heeft uit Lysbetten. Agent De Rijcke «Daarom willen wij hem be- gevoerd, en die in zijn loop- kon omwille van zijn beroep danken voor zijn bewezen baan zijn talenten heeft weten zijn kandidatuur nooit stellen, diensten, ten bate van de Ham- te vertienvoudigen. Veel inzet, Toch is hij niet geneigd om se gemeenschap». Adriaan is toewijding en motivering, zijn volgend jaar al zich kandidaat nog een champetter van vroe- de sierraden voor een welver- te stellen. Ik kan niet meer zo ger en met hem wordt een diende rust», stipte de burge- goed rekupereren, zegde hij, periode afgesloten, want de meester aan. en als ge geen drie dagen aan- jongeren van het korps zijn Adriaan De Rijcke was duide- kunt, dan moet ge geen prins allemaal politieagenten. De lijk ontroerd. In zijn dank- karnaval worden, aldus Rijcke was een veldwachter woord prees hij de goede sa- Adriaan, tot de Burgemeester, met een volks, menselijk ge- menwerking met zijn collega's Tot slot van deze huldiging laat, gegroeid uit de samenle- en oud-collega's. «Ik heb altijd mocht hij de ere-schaal van de ving van vroeger. Nu is de taak getracht dienstbaar te zijn, mis- gemeente uit handen van de van de politieagent veranderd, schien was ik daarom een goe- burgemeester in ontvangst ne- Toendertijd was er nog charme de agent voor het volk, maar men. Voor zijn echtgenote wa- aan het werk. Burgemeester een slechte voor het korps, ren er bloemen. Na het teke- Baert verwees ook naar de ou- want ik keek teveel door de nen van het guldenboek, dank- ders van Adriaan. Bij Gust en vingers, zegde Adriaan. Maria was altijd iedereen wel kom. Adriaan De Rijcke bezit "ins karnaval de gave van dienstbaarheid. Burgemeester Baert drukte tij- «Hij was altijd beschikbaar, dens deze ontvangst de wens uit politiekorps nam Agent De Wij hopen dat hij dat nog vele dat agent De Rijcke volgend Rijcke afscheid. Het ga je goed jaren mag voortzetten, in vere- jaar zijn kandidatuur zou stel- ,-,n i i nigingen waarin hij aktief is, len voor Prins Karnaval. Gij Hamme Adriaan De Rijcke, misschien ooit nog prins z*ls8bij Die Hams'e Wuitcns zoudt een gedroomde zing. karnaval, (vh) Hij was een man die steeds karnaval zijn, zoals Jan Van te Adriaan nogmaals zijn over sten voor de goede samenwer king. Na 31 jaar dienst bij het Hamse Adriaan, en wellicht tot vol gend jaar bij de prinsenverkie- Poppe en de huidige gespreks- trekking tot de verbouwing van leider Herman Van Geyte zijn het jeugdcentrum in een kom- het er over eens dat er iets moet missie besproken worden, veranderen binnen de jeugd raad. De struktuur moet her zien worden. De jeugd is min- Het eerste initiatief dat door de der gemotiveerd en er zijn te- jeugdraad werd genomen was veel vergaderingen. Er is dui de dag van de jeugd. Dit werd de"jk een gebrek aan mede een groot sukses, In 1978 werd werkers. Dit komt o.a. goed tot dit initiatief herhaald maar uiting in het samenstellen van werd omgevormd tot een mi- de jeugdkrabbel, die nu werd lieudag. De jeugdraad besliste °Pgen°men in aktueel. Wij om geen subsidies toe te ken- moeten meer gaan werken waarin ook vertegenwoordi gers zetelen van het schepen college en de administratie. De jeugdraad had gehoopt het Hét punt op de laatste Berlaarse gemeenteraad was uiteraard de bespreking van de meeste standpunten is, maar bezwaren uit het openbare onderzoek op het BPA-Donkmeer, dat aan Nieuwdonk een n.'®1 tcruS te. betalen. De oppo- fout in de streekkomissie, of wel dat AROL de subsidies jeugdcentrum te kunnen ope- bestemming moet geven, en de definitieve goedkeuring van het voorstel. Dit punt was er side dacht uit d® brief te kunnen aan DDS zal terugvragen. k.t Jon» Ars aflpidpn Hal h»! arw>Hlrf>nr»n rond thema's met enkel de ge nen aan de jeugdverenigingen, maar hen materiële hulp te ver lenen waar het kon. In 1977 tene> .ste?!en di jeugdveran- was de jeugdraad ook de initia- twoordelijken. De jeugdraad tiefnemer voor de 111111 ak- moet e.en adyies orgaan zijn tie. Intussen kwamen 17 jeugd verenigingen aansluiten is er niet enkel en alleen voor de jeugdverenigingen. De nen in het jaar van de jeugd, eigenlijk by gekomen toen by de opstelling van de dagorde het advies van streekkomissie If» rpa administratieve dossterefwas °P gemeentehuis toekwam. Over dat advies en over een brief van DDS was uiteindelijk niets zou omdat AR0I[ dit niet meer haalbaar. Maar nog hee' wat te doen- toch de subsidies, bijna 7 mil- wellicht zal het jeugdcentrum in lft joen, zal terugvragen en DDS gebruik kunnen genomen wor- vond hij een teken van goede Van Gijsegem vond dat men zich zal terugtrekken. .Ofwel... den in het tiende jaar van de f L'ppens gaf, samen- wil van de meerderheid. Over door al het voorbije al met de zei Van Hauwermeiren, «komt jeugdraad. Men wil een huis- ®evat' de 'nhoudvan de 12 de inhoud van de bezwaren zei rug tegen de muur gezet werd. DDS door het terugbetalen in houdelijk reglement opstellen bezwaarschriften. Deze waren hij dat de meeste eigenlijk niet Vooral in het openstellen van financiële moeilijkheden en voor het gebruik van de loka- afkomst|g van een 20-tal land- het BPA zelf betroffen, andere het domein, vorige zomer zag zal de interkommunale aan de len in het jeugdcentrum. De er bouwers van Overmere Ral- waren meer een suggestie tot hij een chantagemiddel om nu gemeenten een bijkomende in ondergebrachte verenigin- des Dendermonde, VZW Dur- uitbreiding v- - - in ondergebrachte verenigin- u« ^u™c, v avv our- uiioreiaing van het te bchande- te kunnen aantonen dat er wer- bijdrage moeten vragen», een zullen hun eieen verwar- me Lokeren, E. De Schepper, len gebied. «Die talrijke be- kelijk veel mensen die dat do- n.., jeugdraad moe, een koördioe- P™'™ G^s-Mar. zwaren ware» vurwachlen. mciuwil.cn .E. als meu d« stemmmg over hel goed- leider verkozen. Een nieuw itiatief werd genomen, jeugdkrant, die de naam kreeg talen. Over het beheer van het jeugdcentrum moet nog ge sproken worden. De jeugd raad is voorstander van een rende funktie hebben, als het ware waken over de jeugdza- ken binnen de gemeente, vin van Jeugdkrabbel en na bijna den z'l drie jaar werking werd de Zij hopen dat de gemeente de gemengd beheer-gemeente/ jeugdraad Hamme Moerzeke, materiële steun aan de jeugd- jeugdraad, maar of het sche- gemeentelijk erkend. In 1979 verenigingen verder zal zetten pencollege hierop zal ingaan is werd er een week van de jeugd en ook het kampvervoer, want een andere vraag. De veran- georganiseerd. Er werden die waarderen de jeugdleiders twoordelijken zullen ook aan- nieuwe speelpleinen ingehul- bijzonder goed. Zij weten wat dringen op het inrichten van digd en de omgeving van het de gemeente presteert voor de een jeugddienst in het jeugd- jeugdcentrum Zilverberk werd jeugd, en dit is wel belangrijk, centrum, met een DAC of opgeknapt. Het VP Moerzeke Liever materiële hulp dan fi- BTK personeelslid, naast het werd in 1980 gestart en het nanciële steun, stellen zij. De reeds bestaande jeugdbureau. heugelijke nieuws kwam er in samenwerking met de gemeen- 1982 toen de gemeente het oud te is goed te noemen, niettegen- De onderhandelingen zullen OCMW rustoord aankocht staande er af en toe wel eens hierover allicht binnenkort voor de oprichting van een een meningsverschil is tussen moeten starten, jeugdcentrum, waar verschil- jeugdraad en schepencollege. bd zwaren chand-Van Waelput, DDS (ei- Iedereen bekijkt het probleem niet kon beletten dat het dome- genlijk een overzicht van wat al vanuit het eigen standpunt. Als in openging, hoewel het volle voorbij is), Algemeen Boeren- overheid komt het er op aan de dig tegen het gewestplan in syndikaat, VU Berlare, SP-Be- oplossing te vinden die zoveel was, hoe zal men dan in de rlare, OMD (Donkse midden- mogelijk het belang van de toekomst de wetten laten res- stand), Leefmilieu Berlare en hele gemeenschap dient. En pekteren?». Bond Beter Leefmilieu. eigenlijk had hier ook het Volgens schepen Pensaert wa- standpunt van de anonieme Over de echtheid van het guns- ren verschillende van die be- massa, die de vorige zomer het tig advies van de streekkomis- zwaarschriften, als men de wet domein bezocht, ook moeten sie, waren er heel wat twijfels, letterlijk zou nemen, eigenlijk liggen». De schepen gaf wel Er was enkel een brief van niet geldig. Sommige onder- toe dat de voorbije moeilijk- deputé De Cuyper, zonder een schrijvers hadden geen direkt heden met DDS de gemeente verslag van de bespreking of belang bij het BPA, anderen er wel zal toe verplichten», en een motivatie over he* advies, werden in naam van een vere- eigenlijk is dat een plicht voor De Cuyper had het advies on niging of instituut ingediend, elke burger», om over de juiste dertekend als voorzitter, zon- zonder duidelijk te maken of uitvoering van het plan te wa- der dat ergens stond dat hij de men daar het mandaat van de ken. Hij zal zich hierbij ook gouverneur verving. De vraag vereniging had voor gekregen, houden aan het akkoord dat het van de oppositie om de verdere Dat men ze toch niet verwierp, schepenkollege met DDS had bespreking uit te stellen tot men bereikt, o.a. over de toegangs- over een volledig advies be- weg en de parking. schikte, werd echter afgewe- zen, «omdat dan ons standpunt Geldig advies? door het advies weinig be- Leys (PVV) meende dat de ,„vloed is>> 8 vergadering nog weinig zin had, omdat de streekkommis- Subsidies terugbetalen sie toch al een gunstig advies Door een brief aan de gemeen- zou gegeven hebben en de teraad zorgde DDS nog zelf Het Hooigat, een landelijke weg, aan de grens met Zele, gemeenteraadsleden Cesar meerderheid niet van plan leek voor enkele moeilijkheden, kerkelyk behorende tot de parochie Zogge en een verbin- Van Goethem uit Hamme Zog- ten zullen opgenomen worden om de goede punten uit de De interkommunale stelde na- dingsweg tussen Sint Anna en Zogge, ligt in een slechte ge en Arsène Van Havermaet in een begrotingswijziging. bezwaarschriften zelfs maar in melijk dat ze niet meer in het staat. Enkele inwoners van deze straat drongen reeds uit Hamme Sint-Anna steunen De kosten van deze asfaltering overweging te nemen. domein zou geïnteresseerd zijn enkele keren bij de CVP gemeenteraadsleden Van Goe- het verzoek van de inwoners uit worden geraamd op meer dan Van Hauwermeiren (VU) als AROL of andere instantie Ihem en Van Havrrmne! nan om dtza wet. te asfalteren Dit dezl! ,traat om dc2e we8 te één mllloc" He' Hooigat dat bleef erbij dat een BPA het het BPA een reden zouden tnem en Van Havermaet aan om deze weg te as a te asfalteren. Omdat er in het pro- aansluiting geeft met Zele, gewestplan eigenlijk niet fun- zien om de subsidies, gegeven werk zal wellicht nog op het einde van dit jaar uitgevoerd gramma Van de werken voor werd op Zeels grondgebied damenteel mag wijzigen wat om de aankoop van het domein worden. 1986 (begroting) geen kredie- reeds enkele jaren geleden met dit BPA wel zal gebeuren, te kunnen doen, terug te vra ten waren opgenomen om deze geasfalteerd. Arsène Van Ha- Dat DDS zich aan de voor- gen. DDS blijft zich baseren op Landbouwweg ken, Jules Vincart, om deze weg te asfalteren wenden de vermaet wijst er op dat men schriften zou houden, achtte hij het ontwerpgewestplan.dat van De kassei is langs weerszijden landbouwweg, zo kan men het beide raadsleden zich tot het duidelijk kan zien waar men weinig waarschijnlijk gezien Nieuwdonk een rekreatiepark van de baan weggezakt en bij noemen, te laten asfalteren. In schepencollege en drongen aan Hamme binnenrijdt als men het verleden. Óver de be- wou maken. DDS zegt zich wel een hevige regenval komt de het Hooigat staan maar enkele om deze weg nog in 1986 te van Zele komt. Aan deze toe- zwaarschriften had hij wel een aan het BPA te willen houden, helft van de baan onder water woningen en een aantal boer- herstellen. Schepen Van de stand zal dan eind 1986 verhol- serieuzer debat verwacht. dat een konsensus van de te staan, vertelt gemeenteraads- derijen. Het zijn vooral de Casteele, die nu bevoegd is pén zijn. Voor de nieuwe sche- lid Van Goethem ons. Reeds traktoren die oorzaak zijn van voor openbare werken, stelde pen Van Openbare Werken, |#Anil|:nAI,fin|,Qn «fon lf laonfflnwAM enkele malen had hij aange- de verzakking van het wegdek, dat het werk wellicht nog in Paul Van de Casteele wordt dit ItdlIIIJIUuKdUlidU Vdll VlddllUtSl Cll drongen bij de toenmalige Wie met de fiets door het Hooi- 1986 zal uitgevoerd worden, één van de eerste projekten die schepen van Openbare Wer- gat moet wanneer de kasseien want de Schepen van Financiën onder zijn beheer zullen uitge- Ploif.Dflpli ftp Dpvlovp vochtig liggen dient uiterst Jozef De Geyter, wou geld voerd worden. IQ jf Du Uil IC DOIIOIC voorzichtig te zijn. De CVP vrijmaken om deze werken te keuren van het BPA stemde enkel de CVP-meerderheid voor, zodat het BPA goedge keurd werd. De oppositie ver- Nieuwdonk open? Met het goedkeuren van het BPA is alles nog niet voorbij. Het moet namelijk nog in een K.B. opgenomen worden. Nieuwdonk zal dus zeker dit jaar nog niet klaar zijn. Sche pen Pensaert verwachtte dat men ten vroegste begin '87 aan de werken zal kunnen be ginnen. Aan de toegangsweg zou men allicht voor het einde van het jaar willen beginnen. De toegangsweg vanaf de Den- dermondse steenweg en de aanpalende parking zullen door DDS en de gemeente elk Onlangs werd de werking van de KAJ Moerzeke na 16 jaar non-aktiviteit opnieuw opge start. Enkele jongeren uit Moerzeke kregen hiervoor de hulp van het ACW en KWB. Er werd hen een nieuwe vlag overhandigd. Peter Claus werd aangesteld als nieuwe voorzit ter van de jongeren groep. De KAJ Moerzeke heeft haar lo kaal in de zaal De Vier Ge- kroonden en het ledenaantal neemt goed toe 30). Wie interesse heeft om lid te worden van KAJ Moerzeke kan kon- takt opnemen met Peter Claus, Vredestraat 5 te Moerzeke, tel. 47.13.22. Voor 1986 zijn er reeds tal van aktiviteiten ge pland, zoals uitstappen, vis wedstrijd, volksspelen, barbe cue en kamping. Bij KAJ Moerzeke ben je welkom. BD Hamme. De misschien wel laatste kasseiweg van Zogge gaat verdwijnen. De weg, Hooigat, wordt eerlang geasfalteerd (vh) bd Op 29 maart wordt te Berlare, in de zaal De Eeckhoorn Van Tieghemstraat 37a, de finale betwist van het Kam pioenschap van Vlaanderen play-back. In 4 selekties, op 22 februari, 8, 15 en 22 maart zullen uit de kandidaten 45 finalisten gekozen worden. Inlichtingen op het nummer 052/42.48.62. Prijzen daagse reis voor 2 personen. In Het play-backen is een echte totaal wordt 465.000 fr. in prij- rage. «Op vele wedstrijden zen uitgedeeld, gaat het er echter niet altijd Kandidaten even juist aan toe», zegt Willy De kandidaten moeten min- De Lathouwer, de man van de stens 14 jaar oud zijn. Inschrij- duivennieuwtjes op de radio, ven kost 3.100 fr. Hiervoor die één van de organisatoren krijgt men ook 25 kaarten, die is. Om dat te vermijden zal de men aan 120 fr. aan supporters wedstrijd door een deurwaar- kan verkopen. Aan deze kaar der gevolgd worden. De orga- ten is ook een wedstrijd voor nisatoren hopen dat hierdoor het publiek verbonden, De de titel van Vlaams kampioen kandidaten moeten een plaat of een grotere waarde zal krijgen, cassette meebrengen met de wat vooral voor de winnaars muziek en kunnen het podium van belang kan zijn. Voor dit zelf 'versieren', kampioenschap is een groot De presentatie ligt in handen prijzenpakket verzameld. De van Pitoe, die met Micha Ma- finalisten worden voor de fina- rsh, zowat de stichter van de le in 3 reeksen ingedeeld, naar- play-back rage in Vlaanderen gelang de punten in de selek- mag genoemd worden. De jury •t ties. De hoofdprijs is, naarge- bestaat uit Willy De Lathou- lang de reeks, een auto, een wer, Etienne Laget en Mark ingerichte keuken en een 14- Van Peteghem. Berlare. Louise Okens vierde op 13 februari haar 101e verjaardag in het rusthuis te Overmere (jj) Op 13 februari 1885 werd Louise Okens te St.-Gillis- Brussel geboren, 101 jaar geleden dus. In het Overmeerse rusthuis is dit niet ongemerkt voorbijgegaan. Louise zelf vindt dat het voorbije jaar echt voorbijgevlogen is en voelt zich zeke rzo goed als vorig jaar. Regenmantel Voor de mensen van het OCMW-rusthuis is Louise zeker geen lastpost. Op schuren na doet zij nog praktisch alles zelf. Het voorbije jaar herstelde ze nog haar regenjas en zette er een nieuwe «voering» in. Haar kamer houdt ze zelf proper en ze let daarbij op de kleinste details( toen we haar kamer verlieten omdat ze moest gaan eten, legde ze eerst nog haar bedsprei goed omdat daar iemand op gezeten had. «Ge moogt u nooit laten gaan, hoe oud ge ook zijt», vertelde ze ons nog even ervoor. Haar enigste bekommernis is dat ze niet meer voor zichzelf zal kunnen zorgen. «Er zijn zoveel mensen die hulp nodig hebben en de mensen van het rusthuis kunnen toch niet overal tegelijk zijn. Als ik 's morgens opsta (om 6u40) en mijn kamer opgeruimd heb, bid ik nog tot men het eten brengt. Dan vraag ik vooral om toch zolang mogelijk mijn plan te mogen trekken». Goede gezondheid Gezond voelt ze zich zeker. En haar trappist drinkt ze nog regelmatig. «Ik moet wel wat meer opletten. Voor het zingen is het ook niet zo goed. Mijn maag is dan niet «liber» en dat voel ik goed. Vroeger mochten de zangers uit de opera voor hun optreden ook niet eten en drinken», weet ze. Maar met enkele strofen van «Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief» bewees ze direkt dat haar stem nog niets ingeboet heeft. Het voorbije jaar is volgens Louise sneller voorbijgegaan dan het jaar ervoor. Ze voelt zich nu ook al wat zekerder in het vooruitzicht van haar verjaardag. «Vorig jaar was ik toch niet helemaal op mijn gemak met al die mensen van de gemeente». Of er nu een dansje zou afkunnen wou ze nog niet zeggen.

De Voorpost | 1986 | | pagina 12