Meer dan driehonderd donors in Lebbeke Aquariumhoudersvereniging Betta Lebbeeks kortnieuws uit Buggenhout de grootste van het land Lebbeekse Middenstand deelde prijzen uit Carla kreeg de eerste in Lebbeke De Voorpost - 14.2.1986 - 13 Lebbeke. Het Lebbeekse Rode Kruis organiseerde een bloedinzameling De driemaandelijkse bloedinzameling, georganiseerd door de Lebbeekse afdeling van het Rode Kruis en de Vriendenkring der Vrijwillige Bloedgevers, kende opnieuw grote bijval. Op zaterdag en zondag boden zich in totaal niet minder dan 305 donors in de Gemeentelijke Meisjesschool langs de Opwijksestraat aan. Verheugend, aldus Louis Monsieur, afgevaardigde van de Vriendenkring in de schoot van het RK-bestuur, was de vaststelling dat onder de donors veertien mensen waren, die voor het eerst de stap zetten. Deze bloedinzamelingen hebben plaats tijdens de eerste weekends van de maanden februari, mei, augustus en november. Het aantal giften schommelt steeds rond het driehonderdtal. In mei - verlengd weekend, waarvan sommigen profiteren om een uitstap te maken - ligt de belangstelling het laagst. In november worden daarentegen het hoogst aantal giften genoteerd. Op zaterdag 1 maart is de Vriendenkring der Vrijwillige Bloedgevers, te 18 u., in zaal Casino overigens aan haar jaarlijks feestmaal toe. (P.V.R.) Lebbeke. Vanuit een komfortabele zetel het beste van jezelf geven (g. br-eckx) Zevenhonderd leden Uitbreiding Kerkhof Centrum Tijdens de jongste raadsvergadering verleenden de raads leden hun goedkeuring aan de princiepsbeslissing de gemeentelijke begraafplaats in het centrum uit te breiden er een parkzone aan te leggen. Daartoe zal de gemeente, in der mine, voor een total bedrag van 3.165.290 fr. gronden aankopen en moet zij bovendien pachtvergoedingen uitbe talen: 116.181 fr. aan De Medts-De Jonge en 181.057 fr. aan De Medts-Van Limbergen. De uitbreiding geschiedt richting Oude Baan. Burgemeester Moeyersoon verklaarde dat gezien de uit breidingsplannen goedgekeurd werden door zowel de provinciale overheid als door het Ministerie van Volksge zondheid, niets meer deze aankoop in der minne in de weg stond. Johan De Mol noemde de plannen geen oplossing op lange termijn. Hij drong bovendien aan op een globale aanpak, eventueel te streven naar één begraafplaats per parochie en bij de aanleg eenvormigheid te beogen. De oplossing één begraafplaats per parochie, hebben we vroeger reeds gesuggereerd, antwoordde de burgemeester. Die werd ons toen echter geweigerd. Niets belet ons echter terzake nog een poging te wagen. Nog tijdens dezelfde raadszitting werd een lening goedge keurd om de aankoop van de gronden te financieren. Verkeersreglement wordt aangevuld Op vraag van het Rode Kruis zal aan de overzijde van het huis nr. 1 langs de Poststraat - waar het Rode Kruis een onderkomen gevonden heeft- een onderbroken gele streep aangebracht worden. De verkeerskommissie advi- seerd die vraag gunstig; ook de gemeenteraad keurde het voorstel goed. Diezelfde verkeerskommissie stelde voor het bestaande fietspad in de Baasrodestraat door te trekken vanaf het kruispunt met de Grote Snijderstraat tot aan Lebbeke Station. Dit kan, omdat de aanleg van het voetpad langs de overzijde voltooid is. Ook dit voorstel kreeg het fiat van de raad. Johan De Mol herinnerde er zijn kollega's aan in de schoot van zowel de verkeerskommissie als in de gemeenteraad rees herhaaldelijk te hebben gepleit voor een planmatige aanpak van de veiligheid van de fietsers. We menen, aldus het VU-raadslid, dat de gemeente drin gend toe is aan een fietspadenplan, plan dat op zijn beurt zou moeten kaderen in een gemeentelijk verkeersplen. Enkel op deze wijze is een zinnig verkeersbeleid mogelijk. Wat de fietsveiligheid in de Baasrodestraat betreft, aldus nog De Mol, pleiten we voor de aanleg van een fietspad langs beide zijden. Langs de linkerzijde van de Baasrode straat (richting Buggenhout) kan een fietspad aangelegd worden. Enkel op een drietal plaatsen stellen zich techni sche problemen, die echter met behulp van een weinig kreativiteit opgelost kunnen worden. Dit fietspad moet aansluiten op de fietspaden van de Lindenlaan. Daardoor moet ook voor een klein gedeelte van de Stationsstraat een oplossing worden gevonden. Ook moet aan de NMBS een verbinding van de spoorovergang worden gesuggereerd. Tafels en stoelen voor delirandweer Ten behoeve van de gemeentelijke brandweer zullen 13 tafels en 42 stoelen aangekocht worden. Aan de brand- weerkommandant wordt een provisie (3000 fr.) toegekend om kleine uitgaven te verrichten. Derde Gemeenveldbaan Over de Derde Gemeenveldbaan, en die ligt - of ligt er niet? - in het grensgebied met Baardegem, werd reeds menig woord gesproken. Begrijpen we de zaken goed, dan zal de gemeente, met eigen middelen, er een buurtweg aanleggen, zodat landbouwers er makkelijk hun landerijen kunnen bereiken. Om deze weg te verharden, zei schepen Tirez, zal de steenslag afkomstig van het slopen van het ex-gemeentehuis van Wieze gebruikt worden. VU-raadslid Dirk De Cock probeerde via een degelijk gestoffeerde tussenkomst de meerderheid van haar plan te doen afzien. Men werkt de ene moeilijkheid niet weg met een andere, aldus De Cock. Er bestaat daar geen behoefte aan drie evenwijdige wegen over een afstand van 40 m, die uitgeven op eenzelfde dwarsweg. Zijn voorstel werd echter niet gevolgd. Geen leerkracht LO in gemeentelijke lagere scholen Tijdens wat een «gedachtenwisseling» genoemd werd, had Dirk De Cock het tijdens de jongste raadsvergadering over het ontbreken van een leraar lichamelijke opvoeding in de gemeentelijke lagere scholen. De lessen LO, aldus de VU- woordvoerder, worden dan ook vaak verschoven of ge woonweg geannuleerd. Voor deze toestand, waaronder 210 leerlingen lijden, zijn in de eerste plaats niet de leerkrachten verantwoordelijk. Wel de inrichtende macht, die ik een gebrek aan stuwkracht aanwrijf. Uit de informatie die ik ingewonnen heb blijkt nochtans dat er diverse mogelijkheden waren een leerkracht LO aan te trekken. O.a. via het BTK-systeem, het stelsel van de tewerkgestelde werklozen, het beroep doen op iemand die bereid is les te geven voor zijn stempelgeld, of het organiseren van zwemlessen met behulp van het zwembad personeel. Een of andere oplossing dringt zich in elk geval op. Vanaf het schooljaar 1979-1980 tot en met '84-'84, repli keerde onderwijsschepen Francois De Ridder, werd ons via een BTK-projekt een leerkracht LO ter beschikking gesteld. Vanaf de invoering van het lestijdenpakket wat gebeurde in het schooljaar '84-'85, werden alle LO-BTK- projekten geschrapt. Ik zou me niet blindstaren op die BTK-projekten, was Dirk De Cock van oordeel. Er zijn nog andere mogelijkheden voorhanden. Ik heb terzake informatie ingewonnen bij de RVA. We zullen de mogelijkheden onderzoeken, besloot onder wijsschepen De Ridder. Buggenhout. Voorzitter Blommaert van de Buggenhoutse aquariumclub Betta overhan digde Paul Lefèvre, het 700ste lid, een geschenk (vh) gegaan met een nieuw initiatief: de kweekgroep. Tijdens de vergadering van deze gespecia liseerde groep wordt vooral aandacht besteed aan de ver menigvuldiging van aquarium vissen en -planten. Ook deze vergaderingen kennen een gro te bijval. Nog fris in het geheugen ligt de tentoonstelling 1984 te Bug genhout, waaraan werd deelge nomen door alle verenigingen die zijn aangesloten bij de Fe deratie. Deze expositie stond in het teken van het 15-jarig be staan van de vereniging. Uit alle delen van het land kwamen toen meer dan 7000 bezoekers Buggenhoutwaarts. In diezelf de periode mocht overigens het 600ste lid begroet worden. Deze expositie opende trou wens nieuwe perspektieven voor Betta: het ledenaantal bleef stijgen. Enige tijd gele den werd dan ook het 700ste lid ingeschreven. De man in kwes tie, Pascal Lefebvre uit Jette, mocht uit handen van voorzitter Luc Blommaert, tijdens het jaarlijks clubfeest van de vere niging, dat doorging op 8 fe- steeds een aquaristisch doel hebben - bezoek aan een openbaar aquarium of een ten toonstelling van een zustervere niging - zo mogelijk gekombi- neerd met een toeristische be zienswaardigheid. In het klub- lokaal staat een uitgebreide bi bliotheek gratis ter beschikking van de leden. Veel energie wordt ook be steed aan het stemmige klublo- kaal langs de Kamerstraat 121 te Buggenhout, dat driemaal per week, zaterdag en dinsdag avond, alsook zondagmorgen, openstaat voor de leden. Dit het rijk geïllustreerde maand blad van de Belgische Bond, een katalogus van de klubbi- bliotheek enz. Deze kennismakingsbrochu re kan ten allen tijde bekomen worden in het klublokaal en wordt gratis ter beschikking gesteld. Al deze initiatieven bewijzen ten volle dat Betta een uiterst aktieve vereniging is. Het hoeft dan ook niemand te verwonde ren dat het landelijke Buggen hout de grootste Belgische aquariumhoudersvereniging op haar grondgebied huisvest. Pierre Van Rossem Afbraakmateriaal Het schepencollege kreeg van de raad de toestemming gerekupereerd afbraakmateriaal te verkopen. Men dacht daarbij o.a. aan materiaal afkomstig van het slopen van het ex-gemeentehuis te Wieze. Raadslid Johan De Mol sprak de vrees uit dat bij een onderhandse verkoop van dergelijk materiaal slechts een kleine kring van mensen de kans zal krijgen dit aan te kopen. Bescherming van het privéleven Tijdens de jongste gemeenteraadszitting verleende ieder een zijn goedkeuring aan een gemeentelijk reglement dat de bescherming inhoudt van het privé-leven van de burger. Bedoeling van dit reglement, aldus Johan De Mol, die het ter goedkeuring voorlegde, is dubbel. Enderzijds de bur ger «een elementaire bescherming in zijn privé-leven bieden», met betrekking dan tot de informatie die de gemeentebesturen kunnen inslaan in het Rijksregister, anderzijds aan de burger een «verbeteringsrecht» schenken betreffende de opgenomen gegevens. Pierre Van Rossem Vorige week vrijdagavond zette de Lebbeekse Middenstand een punt achter zijn tiende Eindejaarsaktie. In zaal Edelweiss waren immers de winnaars van de hoofdprijzen van deze jubileumaktie uitgenodigd. Tijdens zijn gelegenheidstoespraak had Middenstandsvoorzitter Paul Goossens het o.a. over de speciale inspanningen die het Eindejaarskomitee bij deze tiende aktie geleverd had. Een heuse personenwagen als hoofdprijs in deze dagen van krisis vormt inderdaad een speciale attraktie. Winnaar van de Superprijs was de h. De Ridder uit de Mandekensstraat 10 te Lebbeke. Mevr. Vinck-Crois 'Hoge Brug 110, Denderbelle' de h. Van Belle 'Kloosterstraat 94 te Baasrode' en de h. Heymans 'Molenstraat 132 te Buggenhout' ontvingen elk voor 10.000 F aankoopbons. Deze prijsuitreiking werd besloten met een hapje en een drankje. Door een handvol overtuigde aquariumhouders werd in de loop van 1968 te Buggenhout de aquariumvereniging "Bette" in het leven geroepen. Dat deze vereniging ruime weerklank genoot - dat trouwens nog doet - bewijst het feit dat voorzitter Luc Blommaert, vorige week zaterdag tijdens het jaarlijkse klubfeest, het 700ste lid mocht huldigen. Een blik op een zeer aktieve vereniging... Eigen maandblad menteel reeds zijn 14de jaar- Antwerpse verenigingen. Omdat van bij de start de gang en bevat ten behoeve van In de loop van 1974 was de verspreiding van het aquarium- de leden hoofdzakelijk prakti- vereniging aan haar tweede houden één van de Betta-doel- sche informatie en klubnieuws. verhuis toe. De gemeente deed stellingen was, werd meteen Ook in 1970 verhuisde de immers het "Huis Dr. Lam- een eerste tentoonstelling geor- vereniging naar het centrum brechts" van de hand en Betta ganiseerd, die plaatsvond in het van de gemeente Buggenhout, stond op straat. Gelukkig was Jongenstehuis Prins Albert te toen zij daar de beschikking er de familie Dierick, die het Buggenhout-Opdorp, oord kreeg over het "Huis Dr. Lam- huidige klublokaal aan de Ka- waar de vereniging tijdens de brechts". Ook hier werden merstraat te Buggenhout, be- eerste jaren van haar bestaan prachtige tentoonstellingen op- langloos ter beschikking stelde, ook alle gastvrijheid genoot, gezet: deze uit 1972 ligt velen Dankzij de faciliteiten die hier Na deze tentoonstelling telde zeker nog in het geheugen, voorhanden waren, slaagde Betta reeds 70 leden. Een be- Alle kamers van deze grote Betta erin nog een grote sprong Je wordt nu beslist een bekendheid in de streek, verzekerde de Lebbeekse burgemeester Frans Moeyersoon, vorige week vrijdagavond Carla Beeckmans, de eerste inwoner van Lebbeke die een nieuwe identiteitskaart uitgereikt kreeg. De burgemeester kweet zich van deze taak, hierbij geassisteerd door de hh. Marcel Teek en Marcel Bosman van de burgerlijke stand. Carla van haar kant had zich laten vergezellen van papa, mama, broer en grootvader. Carla Beeckmans werd op 3 januari 1974 te Dendermon- de geboren, is dus vorige maand twaalf geworden, woont langs de Heizijdestraat 28 te Lebbeke en loopt school in de Vrije Gemengde Basisschool van de H. Kruisparochie (6de leerjaar). Bovenop haar spiksplinternieuwe identiteitskaart mocht ze bovendien een geschenk en een bloemetje ontvangen. Vermelden we nog in verband met de nieuwe identiteitskaarten, dat de Lebbeekse gemeenteraad tijdens zijn jongste vergadering besloot deze kaarten gratis aan de inwoners uit te reiken. Het komt er alleen op aan zijn «paspaur» niet te verliezen, want een duplikaat kost wel 200 fr. Pierre Van Rossem Buggenhout. Bij aquariumclub Betta werd het 700ste lid plechtig gevierd (vh) wijs dat ze tegemoet kwam aan een noodzaak in de regio. Met het doel de leden zoveel mogelijk aan te bieden, trad Betta onmiddellijk toe tot de j "Belgische Bond van Aqua rium- en Terrariumhouders" 1 (B.B.A.T.), zodat de leden ook in het bezit kwamen van het prachtige bondsmaandblad "Aquariumweelde" en de ver eniging een beroep kon doen op bondsvoordrachten en dia lezingen ter stoffering van de maandelijkse ledenvergade ringen. Na een tweede tentoonstel ling in 1969, eveneens in het Jongenstehuis, was de vereni ging in 1970 medestichter van de Federatie van Aquarium clubs (F.A.K.), in de schoot waarvan tussen een viertal ver enigingen nauwe samenwer- kingsbanden ontstonden op het vlak van tentoonstellingen, be langrijke vergaderingen en zelfs buitenlandse reizen. In 1970 startte de vereniging met een eigen maandblad: "Betta-Info". Het beleeft mo- dokterswoning waren toen im mers ingenomen voor een ge varieerde expositie. Na deze manifestatie werd afgestapt van de traditie der jaarlijkse eigen tentoonstelling. Wel werd meegewerkt aan de jaarlijkse expositie van de fe deratie, Bijna ontelbaar zijn de aquaria die werden geplaatst op tentoonstellingen van zuster verenigingen, van bevriende hobbyclubs in en buiten Bug genhout. Betta leverde overi gens ook haar bijdragen aan tal van nationale en internationale tentoonstellingen. Nieuw klublokaal Op het vlak van tentoonstel lingen verwierf Betta dus een grote faam. Geen wonder dan ook dat via drie opeenvolgende overwinningen, 1972, 1973 en 1974, de eerste wisselbeker der federatie definitief in Buggen- houts bezit kwam. In 1975 werd te Antwerpen bovendien de trofee "Graaf van Egmont" in de wacht gesleept, dit voor de neus van negen mededingende voorwaarts te maken. 1976 is eveneens een belang rijk jaar. Dat jaar geniet Bug genhout als plattelandsgemeen te immers de eer het nationaal kongres van de Belgische Bond te mogen organiseren. Ettelijke honderden aquaria- nen zakten toen naar de Bosge- meente af en beleefden er een ware hoogdag. Niet minder dan vier gastsprekers verruim den de kennis van de aanwezi gen met woord en beeld, nadat vooraf een bezoek was ge bracht aan de Nationale Plan tentuin te Meise. Na afloop konden de deelnemers nog een bezoek brengen aan de prachti ge tentoonstelling die voor de gelegenheid was opgezet. In 1978 werd, ter gelegen heid van een nationaal kongres te Sint-Niklaas, het Oostvlaams Verbond voor Aquarium- en Terrariumhouders (O.V.A.T.) nieuw leven ingeblazen en werden konkrete afspraken ge maakt. Vanaf dan zal de klub ook deelnemen aan alle mani festaties georganiseerd door dit verbond, o.m. aan de jaarlijk se tentoonstellingen. Voor volgende tentoonstel ling dient gewacht tot 1980. Dat jaar bestond de federatie im mers tien jaar en dit kon na tuurlijk niet beter gevierd wor den dan met een prachtige ten toonstelling, waarop meer dan 3000 bezoekers begroet moch ten worden. In 1981 ging veel energie naar de organisatie van de tweejaarlijkse dia-voordrach tenwedstrijd van de Belgische Bond. Dankzij de intense sa menwerking van enkele leden kon Betta ook een zeer gewaar deerde lezing brengen, die met' een eerste prijs werd be kroond. Kweekgroep Op vraag van een aantal le den werd in 1983 van start bruari, een passend geschenk ontvangen. Tijdens voormeld klubfeest werden ook de laureaten van het klubkampioenschap 1985 gehuldigd. Klubkampioen werd Jozef Verholen uit Den- dermonde. André Meysmans uit Londerzeel en Mare Grigis uit Opwijk eindigden resp. tweede en derde. Ondervoor zitter Pros Van San uit Malde- ren mocht, omwille van zijn grote verdienste en inzet, na mens de vereniging een spe ciaal geschenk ontvangen. Diverse aktiviteiten Vanzelfsprekend zijn de ak tiviteiten van Betta zeer geva rieerd. Naast de tweemaande lijkse ledenvergadering, waar op steeds een interessant pro gramma geserveerd wordt, zijn er nog de klubuitstappen, die 17de eeuwse gebouw is overi gens uitgegroeid tot een verza melplaats voor de aquarium- liefhebbers uit de omgeving. De daadwerkelijke hulp en de goede raad die aan de leden wordt verstrekt, zal zeker niet vreemd zijn aan het sukses dat Betta kent. Het jongste initiatief van de vereniging is de samenstelling van een kennismakingsbrochu re, die aan kandidaat-leden en geïnteresseerden wordt verstrekt en waarin alle nuttige gegevens over de vereniging zijn samen- Gelijktijdig met deze kennis makingsbrochure wordt aan de geïnteresseerden nog een ruime map dokumentatiemateriaal verstrekt. O.a. een proefnum mer van het eigen verenigings blad Betta-Info en van het maandblad Aquariumwereld,

De Voorpost | 1986 | | pagina 13