AALST KWAAD— ZIJN ZO ...omdat het over DENDERMONDE gaat Dendermondse dienst voor Kuituur en Toerisme blikt terug op schitterend seizoen Restauratiewerken Dendermondse museum beginnen neg deze maand sssyMiït syssM-s Dendermondse dienst voor toerisme: een heleboel werk in het verschiet Een toeristisch seizoen doorgelicht Vakantiegenoegens, een duizendpoot met ontelbare mogelijkheden Dendermonde reusachtig De lijkwade van Turijn TOMBOLA ^>\DEZE WEEK IN TV-EKSPRES HET VERHAAL VAN DENDERMONDE 14- 14.2.1986- De Voorpost Steeds meer en meer mensen lijken er zich van bewust te worden dat er inderdaad genen ryker kroon dan eigen schoon bestaat. Het ontdekken van je eigen land, je eigen streek, je eigen stad of dorp wordt meer en meer beschouwd als een nuttige bezigheid. Verre reizen zyn peperduur geworden, alleen nog bereikbaar voor de happy few. Maar de dagjesmens is ertoe genoodzaakt zyn reishorizont te beperken tot wat in de onmiddellijke nabijheid ligt. Hy móet daarom niet beginnen treuren, want ook in Vlaanderen valt er heel wat te bekyken, in zoverre zelfs dat de meest verwende Amerikanen dit voorschootje grond beschouwen als het mooiste plekje op aarde. En Dendermonde is van dat mooiste plekje op aarde een van de vele schitterende parels. Een stad om lief te hebben, zo kondigt de Stedelijke Dienst voor Kuituur en Toerisme met recht en reden aan. Een slogan die bij heel wat dagjesmensen is ingeslagen, want de toeris tische aantrekkelijkheid van Dendermonde heeft het voor bije jaar weer een flinke sprong voorwaarts gemaakt. Cijfers tonen dat het best van allemaal aan. Ofschoon men nog niet helemaal rond is met de statistieken, de cijfers van de eerste negen maanden van 1985 wijzen op een zeer gunsti ge evolutie. Liefst 6.582 bezoe kers kwamen langs bij het info- kantoor van de dienst Kuituur en Toerisme. We kunnen ons best voorstellen dat men daar bij nog een aantal andere be zoekers moet rekenen die op eigen houtje de stad hebben ontdekt. De hoogtepunten zijn natuurlijk de uitgesproken va kantiemaanden, maar ook sep tember en mei en juni scoren biezonder goed. Die bezoekers komen lang niet alleen uit ei gen land, ofschoon die toch wel de overgrote meerderheid vor men, maar evenzeer uit Neder land, Frankrijk, Groot-Britta- nië, West-Duitsland. De Stede lijke Dienst voor Toerisme moest die periode ook 417 schriftelijke aanvragen voor dokumentatie en allerlei inlich tingen beantwoorden. Daarbij komen dan nog eens 2.385 tele foontjes. Uit binnen- en buiten land, want wie op de toeris tische dienst werkt moet zich in meerdere talen uit de slag kun nen trekken en moet zowat voor alle problemen een oplos sing hebben. De Stedelijke Gidsenkring Dat hebben we opgestoken op de verbondelyke startavond van Vakantiegenoegens, waarop de verschillende deeltak ken de gelegenheid te baat namen om zich via een stand voor te stellen aan het talryke publiek. stond in voor 74 geleide bezoe ken. Vaak ging het hier om bezoeken die kaderen in het pakket aan dagtrips dat door de toeristische federatie van de provincie Oost-Vlaanderen wordt aangeboden en waarin Dendermonde een niet onaan zienlijk aandeel heeft. Het re sultaat heeft niet op zich laten wachten. Er kwamen groepen uit zowat heel Vlaanderen, heel wat scholen die belangstel ling hadden voor de Ros Beiaardstede die rijk is aan sagen en legenden. We noteer den onder meer bezoeken uit Sint-Michiels Brugge, Opwijk, Brasschaat, Nazareth, Rijme- nam, Sint-Niklaas, 's Graven wezel, Kruibeke, Nienburg, Lebbeke, Brussel, Sinaai, Geel, Buggenhout, Lichtaart- Kasterlee, Machelen, Geldrop, Geel, Sint-Gillis Waas, Kluis- bergen, Roosdaal, Pamel, Turnhout, Sint-Denijs Wes- trem en De Haan, naast ver schillende groepen uit Dender monde en zijn deelgemeenten. Samen goed voor een massale belangstelling voor het rijke kunstpatrimonium. Op het pro gramma van deze groepen na tuurlijk het stadhuis, de deke nale Onze Lieve Vrouwekerk, het stedelijk Oudheidkundig Museum, het Begijnhof met zijn musea, Vlassenbroek, een rondleiding doorheen de stad, de abdij en andere toeristische trekpleisters die vele steden Dendermonde kunnen benij den. Sommige van deze bezoe ken werden ook gekombineerd met een uitstapje naar het Kas teel van Laame of eindigden aan het Donkmeer. Maar de hoofdbrok vormde telkens weer de stad Dendermonde. Info kantoor !lalen die of nodig heeft. Nog voor de maand februari uit is, wordt een aanvang genomen met de restauratie van het tuur en Toerisme tijdens het waargenomen door personeel g ul' D™1»» ™°r «J bedrag van 6,7 miljoen frank, zonder BTW. weekend open gehouden, van de dienst Kuituur en Toe- wordt een dossier afgesloten dat al in 1974 werd ingeleid. Van de tyd die rest tot Geen overbodige lukse, want risme en voor 40% stond de aan de aanvang van de werken op 24 februari, wordt nu gebruik gemaakt om het heel wat mensen maakten van Dendermondse Gidsenkring museum leeg te maken. Een deel zal worden overgebracht naar de gebouwen van die dienstverlening dankbaar in. Een pluim voor deze men- Zwyveke. Het spreekt vanzelf dat tydens de duur van de werken het museum uit gebruik. Tijdens het toeristisch sen. Dat deze permanentie veiligheidsoverwegingen zal gesloten zyn. seizoen kan men er terecht tij- noodzakelijk is, bewijzen de HaoLdev^eennt?teiA°PfMSt" he ge|eve"s- °P am- Lange administratieve weg gemeenteraad dan een aange- Vlaamse Gemeenschap en ein- dagen van 13 tot 16 u. Men per vijf maanden tijd maakten Het dossier werd ingeleid tij- past definitief ontwerp te stem- de maart van dat jaar deelde heeft doelbewust gekozen voor meer dan 1.000 personen van dens de gemeenteraadszitting men en op 14 december 1981 het Ministerie van de Vlaamse deze openingsuren. Want wie deze dienstverlening gebruik. van 24 oktober 1974 toen men ook de goedkeuring kreeg van Gemeenschap mee dat de res in ae voormiddag mocht langs- de princiepsbeslissing nam de de provinciale overheid. Op 26 tauratiewerken waren toeeewe- lopen en wordt gekonfronteerd Samengevat kan men stellen restauratiewerken te laten uit- mei 1982 liet het Ministerie van zen aan de tweede laaeste in- met deze dienstregeling, krijgt dat de efficiënte toeristische voeren. Pas op 26 februari Nationale Opvoeding en Ne- schrijver, de pvba Niis uit zo de gelegenheid om kennis te promotie die in Dendermonde 1981 werd door de raad het derlandse Kuituur, Dienst voor Deinze. Maar zo werd eraan maken met de uitstekende res- wordt gevoerd, vruchtbare re- definitief ontwerp goedge- Monumenten en Landschaps- toegevoegd, dé zaak moet nog taurants die Dendermonde telt. sultaten afwerpt. Dat een stij- keurd. Een domper was in elk zorg zijn opmerkingen weten verder onderzocht worden. Hij kan na zijn lekker middag- ging van het aantal bezoekers te geval de brief van de gouver- en op 25 augustus 1982 deelde maal, waarbij we Dender- noteren valt, is dus geen toeval, neur die op 6 mei 1981 mee- gemeenschapsminister voor Het was pas op 13 november mondse specialiteit aanbeve- maar het resultaat van een deelde dat hij het dossier niet kuituur Karei Poma de vaststel- 1985 dat de werken definitief len, naar het kantoor komen doorgedreven konsekwente en kon goedkeuren. In september ling van de aandelen mee. De aan deze firma werden toege- om de nodige informatie op te harde werking. Van hetzelfde jaar besloot de provincie beloofde ook haar wezen en men vroeg meteen deel in de restaurautiekosten te aan de firma Nijs om zijn prijs dragen. Op 30 november 1983 overeenkomstig zijn inschrij- besloot het Dendermonds col- ving van 11 jufi 1983 te willen lege van Burgemeester en behouden. Daarom ging de fir- Schepenen de gunning te verle- nia in: 6.924.920 fr. was de nen aan de Tijdelijke Vereni- prijs en dat voor nog 120 kalen- ging Woudeberg en op 27 de- derdagen te tellen vanaf 30 no- cember 1983 werd het aanbe- vember 1985. Op 12 december stedingsbundel aan de gouver- van vorig jaar hechtte dan de neur overgemaakt. gemeenteraad zijn goedkeu ring aan dit voorstel en mach- Wachten op ministerieel tigde het college van burge akkoord meester en schepen om de wer- Begin februari 1984 keurde de ken te gunnen. Dan is alles gouverneur het dossier goed, plots in een stroomversnelling maar deelde tevens mee datterecht gekomen: op 18 decem- men diende te wachten op het ber 1985 al een brief van de ministerieel akkoord vooraleer Minister om de toekenning van men over kon gaan tot de bete- de werken aan de firma Nijs te kening van de inschrijving bevestigen en op dezelfde dag Woudenberg. Twee maand la- nog een besluit van het college ter kreeg men een mededeling van burgemeester en schepe- van de gemeenschapsminister nen waarop het besluit wordt dat het dossier met voorrang bekrachtigd. Op 8 januari van zou worden behandeld en nog dit jaar wordt het aanbeste- eens twee maand later deelde dingsdossier doorgestuurd naar dezelfde minister mee dat het de gouverneur en veertien da- dossier nu in handen was van gen later geeft de gouverneur de Algemene Technische zijn goedkeuring aan liet be- Dienst, dient gebouwen en mo- sluit, waarop dan tenslotte op 4 numenten. Op 1 februari 1985 februari 1986 de firma Nijs volden er dan plots opmerkin- werd aangeschreven met het gen in verband met de gunning verzoek de werken per 24 fe- van het Ministerie van de bruari te willen beginnen. «Dendermonde reusachtig» is de titel van de uitgebreide monografie die «Boeketje Vlaanderen» op zaterdag 15 februari vanaf 19.05 uur wijdt aan de Ros Beiaardstad. Boeketje Vlaanderen is de leuke filmploeg die zowat alle toeristische aantrekkelijkheden van ons landje in beeld brengt. In iets minder dan 15 minuten en 30 seconden worden de belangrijkste toeristische eigenheden van de Ros Beiaardstad toegelicht. Alles werd keurig en weloverwogen benaderd door scenarioschrijver en regisseur Hugo Vandervennet, dit in samenspraak met de verantwoordelijken van de stedelijke dienst Kuituur en Toerisme van de stad Dender monde. De film begint met een van de belangrijkste evenementen van het jaar: het Internationaal Jazzfestival, dit aan de hand van een prachtige montage van Rhoda Scott en de Jeggpap New Orleans Jazzband. Vervolgens wordt een tipje van de historiek opgelicht via enkele beelden uit het Oudheidkundig Museum. Natuurlijk komt ook het natuurschoon rijkelijk aan bod: de oude Denderloop, de Brusselse Forten, Vlassenbroek en vele andere boeiende en pittoreske plekjes worden getoond. Uit het rijke kunstpatrimonium koos men voor de Romaanse doopvont in de dekanale Onze Lieve Vrouwekerk en voor enkele schilderijen van de Dendermondse Schilderschool die in het stadhuis hangen. Speciaal aan bod komen het Sint-Alexisbegijnhof en de Sint-Pieters en Paulusabdij van de Benediktijnen. Van deze laatste wordt zowel de wijnbereiding als een deel van het kunstpatrimonium getoond. Op aanraden van de verantwoordelijken van de toeristische dienst van Dendermonde heeft regisseur Vandervennet in zijn monografie ook beelden ingewerkt van de historische Ros Beiaardommegang die voor het laatst in 1975 uitging. Het resultaat is op zijn n\inst merkwaardig te noemen. Velen zullen aan de hand van deze prachtige heelden met een vleugje heimwee terugdenken aan deze voor Dendermonde onvergetelijke feestdag. De uitzending zal worden besloten met een kleurrijke montage van de Middeleeuwse Reuzenommegang. Opmerkelijk is hier dat de regisseur geen moeite heeft gespaard om Katuit zo waarheidsgetrouw mogelijk weer te geven. Kijken dus op zaterdag 15 februari om 19.05 uur op BRT I. Nog maar pas is de organizatie van de traditionele wed- werkdagen permament er voor de toeristen geen pro- stryd Driekoningenzingen achter de rug, of de Dender- geopend zijn van 8.30 tot 19 blemen meer zijn. Men ver- mondse Dienst voor Toerisme vraagt opnieuw de aandacht uur en dat met het huidige leent ook zijn medewerking van de goegemeente. Met de tweede vakantiebeurs in de Pers°nedsbestand. aan de openstelling van de eerste plaats, maar evenzeer met zyn planning op langere ?e toerijtisch« dienst van Den" «Grote Routepaden» en aan de termijn. dermonde mikt ook op een lange afstandswandelwegen nr. spoedige bewegwijzering voor 128: Vlaanderenroute. Deze de verschillende monumenten, wandeling heeft plaats op 10 Voor we aan die vakantiebeurs schoolreizen. Men voorziet Er komt ook een wegwijzer augustus 1986. Dendermonde. Kijken en gauw opschrijven om het niet te vergeten. Vakantiegenoegens blijkt nu eenmaal niet het selekte clubje te zijn waar de aanhangers van de caravan en de tent elkaar weten te vinden en waar niemand anders welkom is. Integendeel, Vakan tiegenoegens blijkt een bont allegaarte aan toeristen te omvatten en heeft dus oog voor iedereen. Ook voor de dagjesmensen die bij de schaarse zomerse dagen de toeristische meute gaan vergroten. Een bonte infobeurs dus die door verbondelijk voorzitter Rik Van Dijck gezellig werd geopend. Hij stak zijn bewondering voor de leden van Vakantiegenoegens niet onder stoelen of banken en spoorde hen aan verder te werken. Dat voorzitter Van Dijck fier is op zijn afdeling zal niemand verwonderen wanneer men weet dat de Dendermondse afdeling de grootste procentuele aangroei kende van alle Vlaamse afdelingen. Een pluim op de hoed van Vakantiegenoegens. Maar er is nog veel meer. De verbondelijk kampeerclub van Dendermonde wist voor de tweede maal de wisselbeker Jaak De Nijs te veroveren en de fotoclub zorgde ervoor dat er een heel jaar door hard werd gewerkt. Men begon overigens al het nieuwe jaar met een kursus voor beginnende fotografen. Een diamontage mocht niet ontbreken vonden de leden van Vakantiegenoegens en daarom werd met veel aandacht gekeken naar het wel en wee van de organizatie. Niets beter dan vakantiebeelden kunnen onderstrepen wat Vakantiegenoegens op het oog heeft. Zijn vrije tijd samen met anderen op een aangename, gezonde en vooral gezinsvriendelijke manier door brengen, dat is het streefdoel. Eeuwenoud en toch hypermodern Programmabeurs Nadat nationaal sekretaris Piet Van Cauwenberghe zijn woordje had gezegd, werd het de hoogste tijd om eens te gaan kijken naar de programmabeurs. Een bonte mengeling van aktiviteiten, vaak op een heel originele manier voorgesteld, leverde voldoende stof tot diskussie. toe zijn, heeft U via de Vlaam- ook in de verfraaiing se Televisie in «Boeketje dernizering van het onthaalbu- Vlaanderen» kunnen kennis reau van de dienst. Dat ont maken met Dendermonde, een haalbureau zal trouwens tij- stad om lief te hebben. Een dens het toeristisch seizoen monografie over de stad van (van 1 mei tot eind september) legenden en folklore die op ook weer tijdens de weekends zaterdag 15 februari Om 19 uur toegankelijk zijn van 13 tot 16 wordt uitgezonden en waarin u uur. Het verleden heeft immers naast de traditionele reuzenom- uitgewezen dat dit zeer nuttig is. megang ook beelden kunt zien van het begijnhof en de volks- De sprookjes van Koningin kundige musea die daar zijn Fablola gevestigd, de dekanale kerk Volgen we het lijstje van aktivi- met haar kunstschatten, het mu- teiten kronologisch dan komen seum het Vleeshuis, de abdij we e'nd augustus aan de reuze waar de filmploeg biezonder nommegang (28 augustus) om gastvrij werd ontvangen, Vlas- op 12 september naar een senbroek, het Driekoningen- nieuw hoogtepunt toe te leven, zingen en nog vele manifesta- Gp die dag verleent de toeristi- ties meer. Vijftien minuten lang che dienst zijn integrale mede- Dendermonde in een kleurrijk werking aan de evokatie over palet, een fantastische propa- d? sprookjes van Koningin Fa- ganda voor de Ros Beiaard- biola. De Jonge Economische stede. Kamer van Sint-Niklaas zette De week daarop wordt de aan- enkele jaren geleden die dacht gevraagd voor de tweede sprookjes op een LP en nu vakantiebeurs die het hele stad- zorgt de Dendermondse Jonge huis gedurende drie dagen in Kamer ervoor dat die sprook- beslag zal nemen. In de loop Jes worden uitgebeeld. Een van de maand maart (van 15 tot kinderfestijn dat op de Grote en met 23) zal de Toeristische Markt zal plaatsvinden en Dienst deelnemen aan het Va- waarvoor naar alle waarschijn- kantiesalon te Brussel (het lijkheid ook koningin Fabiola grootste in zijn soort) en aan zal komen kijken, sommige initiatieven van het °P 27 december blijft er dan Kommissariaat Generaal voor no8 de Driekoningenwedstrijd. Toerisme en van de Provincia- Pe toeristische dienst is natuur- le Federatie voor Toerisme in lijk ook van de partij bij een Oost-Vlaanderen zijn mede- aantal kulturele en toeristische werking verlenen. manifestaties die door anderen worden georganiseerd. We Stad op stelten denken bievoorbeeld aan het Ook nog in de maand maart zal Jazzfestival dat tijdens het eer- Dendermonde een stad op stel- ste weekend van september zal ten zijn. Inderdaad Micha Ma- plaatshebben, rah en Marijn De Valck ko men op bezoek voor dit popu- Experiment laire spelprogramma voor de Bijwijze van experiment en om jeugd. Dendermonde moet het aan de grote behoeften te vol- opnemen tegen het Limburgse doen zal gedurende de maan- Beringen en krijgt de eer en het dcn Juü en augustus het toeris- naar het onthaalbureau, zodat Op maandag 17 februari om Aan de hand van een uitmun- 20 uur heeft in de Aymonszaal tende reeks dia's en van de van het stadhuis van Dender- allernieuwste gegevens zal hij monde een geïllustreerde proberen een antwoord te ge- voordracht plaats over de zeer ven op de vraag hoe oud de bekende "Lijkwade van Tu- befaamde lijkwade wel is of rijn". Deze manifestatie wordt kan zijn. Hij zal dat doen naar opgezet door de Oudheidkun- de manier waarop het negatief dige Kring van Dendermonde beeld op de wade werd ge- die voor deze gelegenheid e.h. vormd en of de afbeelding van Raf Latoir uit Deinze heeft uit- de lijkwade wel die van Jezus genodigd. Raf Latoir is al meer van Nazareth is. dan vijf jaar bezig met alle Het belooft dus een boeien- informatie over dit onderwerp de avond te worden. De toe- te verzamelen en hij volgt de gang bedraagt 40 frank voor de wetenschappelijke onderzoe- leden van de Oudheidkundige kingen ter zake van zeer nabij. Kring en 50 fr. voor niet-leden. Dendermonde. Met belangstelling kijken naar wat Vakantiegenoegens te vertellen heeft genoegen eerst op eigen ver trouwd terrein uit te komen. Zaterdag 1 maart hebben in de sporthal van Appels de opna men plaats en een weekje later wordt het programma uitgezon den. Op 15 maart trekt men dan naar Beringen voor de opnamen van de terugwedstrijd die op 22 maart via het scherm zal te zien zijn. De Toeristische Dienst van de stad gaat ook de programma's voor de daguitstappen voor groepen licht aanpassen. In 1986 zal bievoorbeeld meer aandacht gaan naar het opvan gen van groepen van bejaar den. Men werkt verder aan een specifiek programma voor tisch onthaalbureau ook op de Verbond der oudstrijders BRIGADE PIRON AFD. WAASLAND re van de ateunkaarten 0007 0551 1474 0529 0346 0849 1050 1481 0098 1383 0800 0386 1575 1238 0092 1105 0074 1465 0084 0653 1500 0002 1587 0636 1232 1520 0181 1114 0786 0313 0954 0250 0891 0767 0076 1427 1173 1483 0015 0276 Prijzen af te halen vóór 1 maart 1986: Vlasstraat 20, St.-NIklaas, tel. 777.24.66. 7/034-DC BOEKETJE VLAANDEREN brengt de stad van 't peird op het tv-scherm Afspraak met GERTIE zaterdag 15 februari rond de klok van zeven op BRT. Kijkers, ook Dendermondenaars, die nu al iets méér willen weten over de slad die helemaél geen «derp» Is, over het Ros Beiaard en het Ros Balatum, kunnen deze week terecht bij TV-EKSPRES.

De Voorpost | 1986 | | pagina 14