Vrieskou remde Aalsterse kavalkade af m mm i Een reuzenhistorie Honderden «Voil Jeannetten» overspoelden Aalst N' STAD BW «De Wallen», honden en de politie De Voorpost - 14.2.1986 - 15 V0E5J, DOENG 0 pI'KKenl Koude, het kwik daalde tot 8° onder nul, remde de 50* karnavalstoet terdege af. Sptftig want maandenlang hebben honderden karnavalisten er hun avonden en weekends aan besteed. Ze leefden naar karnaval toe. Voor hen, dé gebeurtenis van het jaar maar de vriezeman bezorgde zowat iedereen (jskoude voeten. Muzikanten kregen last met vastvriezende ventielen en kleppen van sleutelinstrumenten kregen het hard te verduren. In heel wat straten stond weinig volk. Wat nog verminderde naargelang het later en nog kouder werd. En ook op de markt liepen de tribunes voortijdig ledig. Persoonlijk beleefden we een van onze koudste namiddagen. En we waren met die ervaring lang niet alleen. Hoed af dan ook voor de zowat 2.000 opstappenden die de koude trotseerden en nog de moed hadden er een supple mentaire show bij af te leveren wat dan wel de timing in gevaar bracht. De laatste groepen verschenen dan ook even voor 18 u. op de Grote Markt zowat 40 minuten vertraging betekende. Maar er was reeds een te late start en het venijn zat deze keer dus duide lijk niet in de staart. Alhoewel. Diamanthandelaars Onder het toekijkend oog van staatssekretaris Paula D'Hondt. van het stadsbestuur en van vele honderden die erin ge slaagd waren een tribunekaart te versieren evolueerden een tachtigtal groepen over de Markt. Plus daarbij dan de in dividuele, niet-georganiseer- den die de stoet kruidden en nauw konden aansluiten bij de meest recente aktualiteit. Van papa Doe zagen we nog niet veel doch diamanthande laars, letterlijk en figuurlijk in het zwart, teisterden de toe schouwers. Met hun diploma- tenkoffer waaruit de brieven van 5.000 fr. zo puilden, hun loupe om de zuiverheid van de steentjes te controleren en hun zwarte brede hoed en baard om er Joods uit te zien trachtten ze soortgenoten in een of ande re zwarte transactie te betrek ken. Kwestie van hun geheime bankregeling in Helvetia aan te dikken. «Onze Lieve Vrouw van Haal- te rt» Ook de zwartgeblakerde Ma donna van Haaltert waar een poging tot het oprichten van een bedevaartsoord aanvanke lijk nogal sukses kende was te Aalst present. Liefst door bier mannen op de schouders ge dragen onder een heus balda kijn. Met de schriftelijke en monde linge uitnodiging van ceremo niemeesters die de devotie van het Aalsters publiek op de proef stelden met hun uitnodi gingen naar het land van Chipper. De firma «Promobussen», ge vestigd aan de Albrechtlaan, organiseerde immers tijdens de karnavaldagen trips naar Haal tert met vooraf de aperitief in het waterkasteel te Moorsel. Waarna een demonstratie van bingokassen werd gedaan ge volgd door «bezichtigen van het mirakel aan soldeprijs» ter gelegenheid van karnaval. Ontvlooiingsdienst Tussen de groepen door was ook de ontvlooiingsdienst van de stad aktief om aan de epide mie die het stadhuis teistert paal en perk te stellen. Aangeraden wordt aan al wie last heeft van beestjes, hier of daar een beet kreeg of rode plekskes ziet niet in paniek te vervallen. Er lie ver voorzichtig mee omsprin gen. Liever niet direkt naar de huisdokter lopen maar de beestjes goed soigneren. En moest ge ze niet kunnen hou den, steek ze dan voorzichtig in een lucifersdoosje en breng ze naar het beste asiel dat er be staat: «'t Stadhuis», op de dienst burgerlijke stand dat men ze kan immatrikuleren. Muzieken Een paar muzieken waren niet present. De Terjodenaren niet wegens naweeën van het Sint- Maartensfeest waar nogal kwet sende woorden zouden geval len zijn, om verontschuldigin gen werd verzocht maar waar op betrokkenen liever niet wensten in te gaan. En de mu ziekmaatschappij van Berlare die twee verplichtingen had op dezelfde dag. Nieuw Leven van Aaigem was wel stante pe- de ingesprongen. Stapmarsmuziek inspelend op het Aalsters karnavalgebeuren hoorde we, alleszins op de Grote Markt, uiterst weinig. Tenware dan «Oilsjt, g'hebt men hert gestoelen» dat reeds zo afgezaagd is dat deze song ons bijna kon gestolen worden. Evenmin waren er arrange menten op actuele schlagers te horen... Groepen De eerstejaars en de kleine groepen kwamen vooraan en de zware kanonnen, de kans hebbers op de hoofdvogels, helemaal achteraan. Wat dus impliceert dat deze laatste voor een groot deel door verlaten straten trokken en dat de BRT- TV waarvan de mannen ook kou hadden en die daarenbo ven tijdig moesten te Brussel zijn voor het nieuws ons alleen de taindere goden konden pre senteren. Wat wel mogelijk was indien de TV-mensen voor de stoet naar de Moorselbaan waren getrokken. Misschien is dat te veel gevraagd. Mooie stoet Naar het algemeen gevoelen was het een mooie stoet waar aan duidelijk én aan wagens én aan kostumering veel aandacht werd besteed. Niet-insiders hebben inderdaad geen idee van de vele werkuren die ach ter dergelijke prestaties schuil gaan. De internationale politiek werd op de korrel genomen met de gekende VIP's maar ook onze nationale bestuurders kregen er even van langs. Oilsjters Typisch lokale toestanden wer den op de korrel genomen waarbij «de Wallen» als ver wacht wel wat overbelicht wer den. Het was al wallen wat de klok sloeg. Ook de ermede verbandhoudende verkeers problematiek was een dank baar onderwerp en niet minder de geprogrammeerde honden brigade waarvan er honden te zien waren van alle rassen, variëteiten en afmetingen. Reu zen met poedels en peuters met loebassen van honden. De stadspolitie werd bovendien versterkt met de «Popolitie» ofte de politie van ex-kandidaat- Aalst. De echte Aalstenaars ontbraken ook niet (a) prins Popoll die duidelijk reeds nu terug naar de prinsentitel (1987) hengelt. LH Gaan de stadsreuzen Iwein van Aalst en Lauretta van den Elzas mee in de stoet? Ja? Neen? Worden ze al dan niet gedragen. Zijn er personeelslieden voor? Bij feestelijkheden of bij openbare werken? Of gaat men ze rollen? Of op een palet monteren? Zijn ze nog in redelijke gezondheidsstaat? Kunnen ze de konfrontatie met het publiek verdragen. Allemaal vragen die opwelden. Volgens interpellant Roger D'Hondt (SP) zou het reuzenpaar inderdaad in abominabele toestand afgevoerd zijn naar de stedelijke werkhuizen aan de Albrechtlaan. Ze zouden er opgelapt worden om mee te kunnen. Ook de kledij van de vier Heemskinderen zou in ver gevorderde staat van ontbinding zijn en Kindeke Baba en Majoor Cans zijn reeds jaren lang uit de cirkulatie. Gerestaureerd Ter gelegenheid van de 60e kavalkade waarop onze Vorsten zouden aanwezig zijn, werden reus en reuzin deskundig gerestaureerd. Omgeven door trommelaars werden ze aan het publiek voorgesteld. Ondertussen zijn ze ontelbare keren afgebeeld op affiches en in toeristische folders. Ook op de jongste 4,8 miljoen karnavalpostzegels. «Oud en versleten»? «Een dooddoener». Wie is hiervoor verantwoordelijk, vraagt Roger D'Hondt. Ze vertoeven een vol jaar in een of andere vergeethoek en in extremis zouden ze gemonteerd worden op de hefboom van een clark-vrachtwagen. Worden het dan dit jaar geen dansende maar wel statische reuzen? Waren er in de stoet zeer mooie kopiën van Iwein en Lauretta te zien, de originelen lieten duidelijk verstek gaan. Niet omdat er geen dragers als personeel zouden zijn geweest. Er stonden er inderdaad zes gereed. Doch een onderstel, van een der reuzen ontbrak... En met anderhalf reuzenpaar kon bezwaarlijk door de stad worden gereden. Dinsdag een gelegenheidspoëzietje Een dag waarin beurtelings voor' H,?bcrt De Neef bracht warm en koud werd geblazen, ®en moo. nummertje en Johny heet en vrieskoud. Cooman het ons genieten van In dc nscht van maan- op dins* Prenuère van het dezelfde dag was het rond middernacht ocht0nd=1° bad 8«kompo- wollen achternoen» op de "00rd lled'e °v0r d« -Jfy Grote Markt. Meer nog Het waarop. ™0n T1 ma8 kijven werd een openlijke verbroede- ~aar 1110 °P slaan"- ring die zich uitte in openlucht- "T" Kamlel voerde bals, farandoles en massazang- "df.',e?" TVf.™8 naaf ,d0 koren. Tot in de kleine uurtjls r0al,t0lt m01 "katten, vandalis- vóór het terug klaarde. ?0' «eweld en nieuwe armoe- de en werd dan ook op een Dinsdagvoormiddag staande ov(ul)atie onthaald. Rond 11 u. bood de stad echter de meest desolate aanblik die "aar de sh°w J0S,°|0," ze ooit reeds heeft gehad. Aalst J*" kltasikus Piet Moereels sliep duidelijk. Wie op straat J10 8"*' naar de JorI0.!s was bleek geen Aalstenaar te S"?0""1 0n ?arbb zijn. Cafés en winkels nog zim saus gaf» en door Darnel dicht. Open straten zonder ver- ?"fbus mc™ "kmsakt blijft keer. Parkeerplaatsen bij de 'f °a° ta) vleet. Nooit gezien steengoed is, maar ook uiterst Bevuilde straten met confetti, 8~d gebracht wordt. Humoris- serpentines, toiletpapier, bU "Btek knndden het ge- strooibriefjes, bier-, cola- en be0lkwinkslagen en spel- Frankfurterblikjes, frietpakken ?fpnkk0n ^S™-eCh,S' zakjes. Te lang om te melden. ü„raa I0- "l.arlta'r0 Reuzetaak voor de reinigings- ]™J0 Fr ans'wfufeisC"°a" Poelsvrouwen meer hel hospitaal, maar kuismannen (a) Aalst. De Toerenbijoekes vormden een kleurrijke groep (a) Het stadsbestuur zou beslist hebben de originele reuzen te laten herstellen en ze in het toekomstig karnavalmuseum op te stellen. Voor de kavalkade 1987 zou men dan getrouwe kopieën laten maken zodat er in 1987 wél reuzen zouden present zijn. LH Aalst. De vlooien en ander ongedierte zorgden voor inspiratie (a) Aalst. De sterke mannen waren er ook bij (a) Aalst. Hoed af voor deze old-timer van formaat (a) must. zijn dit de sleutels van de stad? (a) Het meest specifiek aspect van de Aalsterse karnavalviering Prijzen is de.Voll Jeannet». Een fenomeen dat zijn wortels heeft in Na een toer door het stadscen- de Middeleeuwen en stoelt op de drang die vele mannen trum konden liefhebsters zich dan toch bewust of onbewust koesteren zich eens voor te laten inschrijven voor een wed- doen als iemand van het «zwakke geslacht». Een eigenheid strijd in de Nieuwe Madeion van Aalst die echter afzwakte doch de laatste jaren weer opflakkert. Verleden woensdag groeide het echter uit tot een geïnstitutionaliseerde furie. waar een «deskundige jury» over de aan- en uitkleding en over de prestaties van de Voil Jeannetten zou oordelen. Van de 24 kandidaten die naar de Miss-titel dongen werden er drie geklasseerd: 1. Miss Tam- pax, 2. De Jeannette en Yver Saint-Laurent en 3. SuDerfoef. LH Met de post In de wachtzaal van het station nog een paar overnachters en aan de Comte een eenzame vierder nog in kledij. In het Kerkstraatje stoelen en ander meubilair naast de stoep. Om mee te nemen. Maar aan de post twee vierders die de weg naar huis niet meer wisten en aan de kantoorjuffrouw gingen vragen hen naar huis te willen versturen. Met een postzegel (karnavalzegel van Tante Pau la) en een aantal stempels op het voorhoofd waren ze gefran keerd doch ze worstelden met een probleem. De gleuf van de bus was te klein. Ze konden er niet in... Een Hollandse boerenmeid Op de middag ontpopte Chris Lievens-Borms zich tot een heuse Hollandse boerenmeid, Robert De Pauw toonde zich als Faluin iemand die kon zin gen dat Oiljst zijn hart gestolen had, Norbert De Winne droeg Honderden Voil Jeannetten Ondertussen werd het tijd voor de Voil Jeannetten die een heu se optocht zouden houden. Achter de «Oude Garde» in kostuum 1830, de schare canti- nières, het stadsmagistraat en leden van het Feestkomitee staptten honderden voil Jean netten op, «de trots van Aalst» Uitgedost in vrouwen uiter aard met alles derop en deran. Attributen als schoenen met ho ge hakken, nylons, pikante lin gerie, korsetten en beha's, kou sebanden en jarretelles, prui ken en aangeplakte wimpers «sierden» deze «dames». Ze droegen eerder ook heel wat mee. Zonne- of regenscher men, sakoches van allerhande soorten, vogelmuitjes met ge droogde haring of sleepten ge woon kindervoituurkes, keu kengerei, «kastrollen» of nachtpotten mede en duwden stootkarretjes vooruit met een wasdraad waaraan «hangmat ten voor zieke muizen». Aalst. Zie je wel dat ze beste maatjes kunnen zijn (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 15