Karnavalschlmpscheuten naar stadsbestuur Amylumprijzen Afgestorven Carnavalisten Muzleken In karnavalstoet van Aalst Jubilerende Ajuinboer kreeg caoutchoucplant 18 - 14.2.1986 - De Voorpost Om de maandagstoet nog wat meer allure te bezorgen schonk NV Amylum de ronde som van 100.000 fr. waarvoor dan een afzonderlijke jury werd aangesteld. Johny Cooman, ex-prins en voorzitter van de Vrienden kring Amylum maakte volgende uitslagen bekend. Eerstejaars: 1. De Stopnoilekes (463 punten), 2. De Marcoentjes (452), 3. Vriët (417), 4. Twiëkiërenniet (404), 5. Pladasj (337), 6. Korosje (322), 7. Versnoft (269), 8. De Vettegoards (204), 9. De Kamerotjes, 10. Foert, 11. De Kesseleers en 12. Roeidsel. Kleine groepen: 1. Wa vindj'er van? (509), 2. Aaft ons vast (433), 3. D'onderkroipers (409) en 4. De Zieke Zjiëratten (404). Grote groepen: 1. De Lodderoeigen (543), 2. Lotjonslos (521), 3. Sjik (502), 4. Kartasi (500), 5. Schiëfrechtoever (495) en 6. De Destereers (477). LH Alvorens zich «in 't sotte» te begeven, hield het Feestkomitee er aan afgestorven karaavalisten te herdenken. Bloemen werden dan ook verleden zaterdagnamiddag neerge legd op het gedenkteken van ex-Feestkomiteevoorzitter Alfons Singelyn en op het centraal gedenkteken. Aalst. Burgemeester Uyttersprot legde namens de stad een bloemenkrans neer (a) Aansluitend hierbij hield 'kamavalburgemeester' Marcel De Bisschop er aan een biezonde- re hulde te brengen aan de vier die twaalf jaar terug, dag op dag 8 februari 1974, die toen na de prinsenverkiezing met.hun wagen in de Dender geraakten en er de dood vonden. Hun kamavalkostuum werd hun lijkwade. Het waren Eddy De Bruecker, Patrick Roelandt, Patrick Van Bruyssel en Rudy Wasteels. Hierbij een (onvolledige) lijst van wijlen karaavalisten der jongste jaren: Beeckman Evarist (1974), Beeckman Jan (1982), Blanckaert André (1965), Bombeeck Marcel (1977), Bombeeck Pieter (1979), Boon Paul Louis (1979), Cammu Philip (1985), Coraand Ghislaine (1985), De Boitselier Frans (1962), De Bruecker Eddy (1974), De Bisschop Louis (1954), Degels Victor (1983), De Man August (1981), De Nayer Amand (1952), De Nayer Louis (1983), De Smet Raymond (1981), De Stobbeleir Gustaaf (1985), De Winter Pierre (1976), D'Herde Jacky (1983), Eeckhoudt Adolf (1977), Gits Pierre 1983), Goubert Gaston (1984), Goubert Piet (1975), Ladeuze Raoul (1984), Mertens Andrë 1975), Mertens Emiel (de witten) (1965), Ravijts Renaat (1971), Renoncourt Robert (1973), Roelandt Patrick (1974), Rombaut Camiel (1973), Schoonjans Robert (1961), Singelijn Alfons (1976), Singelijn Carlos (1965), Spitaels Bea (1986), Tack Frans (1964), Van Bruyssel Patrick (1974), Van den Abiel Josephine (1983), Van den Abeele Edgard (1984), Van der Beken Bertje (1972), Van der Stock August (1974), Van der Stock Frits (1971), Van der Stock Marleen (1971), Van Hemden Pol (1982), Van Impe Goerg (1980), Van Nuffel Petrus (1982), Van Royen Emiel (1985), Wageman Albert (1981) en Wasteels Rudy (1974). Muzikanten hadden het lastig. «Pistons» vroren vast en tampons van saxo's en klarinetten hadden het niet onder de markt. Een paar maatschappijen waren niet present. De traditionele karnavalraadszitting met als animatoren een onvervangbaar trio (keizer Kamiel, ex-feestkomiteevoorzitter Frans Wauters en niet in het minst de uiterst geestige en spontane Herman Louis) die de bestuurders duchtig het vuur aan de schenen legden. Steeds echter in de normen blijvend en nooit ofte nimmer met de bedoeling te kwetsen. Gewoon karnavalpret. Een humoristische start van de drie dolle dagen met karnavalesbattementen van alle soort en optredens van lolbroeken van allerlei pluimage. Te klein? Te groot? Het organiserend feestkomi tee had het moeilijk. De trouw zaal leek de laatste jaren steeds te klein. Overvol. En de raads zaal was niet alleen leeg ge maakt voor de receptie van de vele genodigden op zondag maar zou ook door haar grote ruimte de spontaniteit van het gebeuren afremmen. Geopteerd werd dan finaal toch voor de trouwzaal. Men zou de deuren slechts een half uur op voorhand openen doch even later zat de zaal stampvol zodat eminente personen het rechtstaand moesten uithouden gedurende liefst twee uur. Zo o.m. dan toch gedeeltelijk, oud-burgemeester Marcel De Bisschop, met karnaval terug "in zijn weer" en zich in de trouwzaal aandienend met lan ge apotekersjas en zeekapi teinskepie. Verontschuldigd Een aantal prominenten had zich om allerlei redenen laten verontschuldigen Ex-gemeenschapsminister Mare Galle omdat hij als "Lan ge Mark" verwacht werd te Kortemark en daarna Van den Bogaert moest gaan vervangen in Zaïre. Gouverneur Baltha zar, die liever nog naar Vlek- kem zou gaan dan het risiko te lopen op het gezicht van Mare Galle te moeten kijken, Ludo- vic Moeyersoen, de ex-minis ter, die de kans niet wilde on dergaan dat ook Marcel De Bisschop er zou zijn... En der gelijke meer. U ziet het, zoals de voorzitter van de prinsenka mer Simon D'Hondt steeds zegt: "Karnaval is vriendschap. Ook staatssekretaris Paula D'Hondt-Van Opdenbosch liet verstek gaan, alhoewel ze er graag was bijgeweest. Vooral nu Aalst een karaavalzegel kreeg met Aalst-Alost". Ze had trouwens nog afbraakwerk in Zaventem te verrichten. Volksvertegenwoordiger Willy Van Renterghem was er evenmin bij. Hij had immers pas nu de tijd gevonden om in de Kamer van Volksvertegen woordigers de eed te gaan af leggen, en ook naar zijn nor men, werd het nu stilaan tijd. De "verwachte" Vanden Boeynants was er evenmin "want zijn kop stond nu niet bepaald naar karnaval". En baron Charles-Ferdinand No- thomb zou het allemaal wel van uit zijn zetel in de Ardennen volgen. Volksvertegenwoordi ger Jan Caudron kon evenmin komen omdat hij op beeweg moest naar Lede om er "schies- mastieken" te gaan bekeren. Althans te trachten. Het zijn immers niet allemaal "brave Hendrikken". Raadslid An- toon Blommaert had zich laten verontschuldigen "gewoon uit gewoonte" maar de veront schuldigde ex-Europa-prins Enrico kwam toch opdagen al hoewel het zaaltje reeds eivol zat. Ajuinboer, 40 jaar Wanneer men in de gang gestommel en gebekvecht hoorde wist men dat Bert Ver- bestel, de Ajuinboer of ge woon Caoutchouken op komst was. Hij zou immers gehuldigd worden wegens zijn officiële funktie van 40 jaar Ajuinboer. Een man met een impone rend curriculum vitae of hoe heet dat? Geboren in "'t Stron strejtkjen" was Verbestel ver ver en herbergier van beroep. De man met de radde tong die vele tienduizenden ajuintjes, geselekteerde dan, aan de man bracht ten bate van de minder- validen. Hij wilde het inder daad allemèèl niet zelf opdrin ken en heeft steeds kwijtschrif ten van instellingen voor kan sarmen als bewijsschrift op zak. De Ajuinboer heeft vele ronkende titels, waarvan "Bur gemeester van de Rechteroe ver" wellicht de meest spreken de is. Maar bovendien is hij een kenner van straatgastrono- mie met als specialiteiten ha ring en pellepatatten. Hij is verscheidene keren uitgeko men als overwinnaar van de bougiekeskoers op de Hoge Vesten en is, sinds Alexander eerst en daarna Fabiola en Boudewijn naar Aalst kwa men, hofleverancier, van ajuintjes uiteraard. Hij heeft ook vokale kwali teiten en men noemt hem wel eens, wegens zijn 'zachte stem', de Oiljsterse Tino Rossi. Als verver is hij ook een voorloper van Louis-Paul Boon en tevens is hij een geducht verzamelaar van al wat in de stedelijke werkhuizen, den Hof, zomaar rondslingert. Tenslotte is het een man die door iedereen graag gezien wordt, op voorwaarde dan dat hij geen ajuintjes bij zich draagt. Een man die het stand beeld dat Jan de Lichte te Aalst niet kreeg wellicht ooit wél eens zal krijgen... Koninklijke attentie Van niemand minder dan van het Koninklijk Hof kwam er ter zitting aangebracht per koerier, een schrijven toe van onze Vorsten. Ze draden den Ajuinboer duidelijk in hun hart en zijn tot tranen toe bewo gen in zijn nabijheid. Van de ajuintjes? Onze vorsten be treurden wel niet aanwezig te kunnen zijn "wegens afwezig heid" maar zijn alvast in ge dachten bij Albert die de naam draagt van een van hun voorva deren. Vooral de uitstraling die de Ajuinboer dezer dagen te Brussel in de Stoofstraat geniet, heeft Fabiola geïmponeerd. Al- bert kan inderdaad met eerder beperkte middelen heel wat presteren. Een voortdurende vloed. Dag en nacht. Het echt "Aalsterse Manneke Pis". On ze vorsten lieten het niet bij woorden maar aan "de waarde landgenoot 'den Rubberen'" schonken ze een plant. Een caoutchoucplant te begieten met de vele klutskes van Ver- bestels pale-ales. Stedelijk geschenk Uiteraard wilde het stadsbe stuur niet in gebreke blijven en schonk aan de jubilaris het ge bruikelijke tafelservies. Wel wat speciaal uiteraard want de vele tassen en borden vertoon den een grilligheid van for maat, vorm en kleur die moei lijk te evenaren is. Zo waren er qua borden reeds soep-, pap-, bierpap- en bloempottelloren. Een rijke verscheidenheid die Bert in zijn gastronomische specialiteiten goed van pas kan komen. Op de officiële foto geno men bij de jubilaris werd op uitdrukkelijk verzoek van de aanwezigen ook het schepen- paar Remi-André geplaatst, want de bevolking heeft niet vaak de kans Remi Van Vae- renbergh en André Doorns op de foto te kunnen bewon deren... Nadat familieleden en buren aan de jubilaris echte bloemen hadden aangeboden zong de Ajuinboer uit volle borst en door de aanwezigen begeleid "Ik ben van Oiljst". Een waar dig slot bij een waardige viering. De machtsoverdracht Burgemeester Raymond Uyttersprot droeg zijn macht dan voor de drie dolle dagen over aan prins Karnaval Pa trick De Neve hopend op een karnaval zonder ongevallen of vandalisme. Aan de prins vraagt hij een jaar lang een waardig ambassadeur van de Keizerlijke Stede te zijn en de aanwezigen feliciteert hij dat ze nu eens een burgemeester heb ben, al is het dan ook maar voor drie dagen, "wiens tanden niet kransjelen. Nen échten! Prinselijke taken Nogal kort van stof maar daarom inhoudelijk niet min der, zegt de prins wat hij tijdens zijn (kort) interregnum wil doen. "De cafés die met karna val sluiten terug openen, het stinkkot op het Wijngaardveld sluiten en de konsumptieprij- zen in de drankgelegenheden aan de matige kant houden." Een reëel programma waarvan wellicht niets zal kunnen waar gemaakt worden. Maar de in tentie is er alleszins. Ajuintjes inpakken De zowat 3000 ajuintjes voor de Ajuinworp inpakken was een taak die het feestkomitee "in aanbesteding" wilde geven. Maar Bert Cornand wilde die som liever uitsparen om er een koets mee te betalen waaraan hij samen met schepen Vinck op de omloop zou kunnen pa raderen. Omdat het feestkomitee voor deze klus echter bedankte, zette Frans Wauters nu opponent aan de taak. Gedurende de kamavalzitting zou Cornand die eerst een demonstratie moest geven die drieduizend ajuintjes dan maar inpakken. Verleden jaar moest hij willens nillens eten... Vlooien Het stadhuis zou momenteel een invasie van insekten, o.m. vlooien, ondergaan. Het zou hier gaan om de zogenaamde "stadsvlo" die zich bij voor keur in de schaamstreek be vindt en graag, zoals sommige politici en stadhuisbedienden, van partie verandert. Wat heel wat bedienden, zelfs schepe nen tijdens de uitoefening van hun ambt, aan het krabben zet. Bovendien heel wat tijdverlies zodat een aantal bedienden achterop geraken met hun taak en zullen moeten krabben om op tijd klaar te komen. Als er zich dan ook nog krekels mee moeien die door hun lawaai bedienden beletten te slapen dan wordt het helemaal geen werk meer. Het mysterieus viskraam Nadat Albert Coraand een kindervoituurken met Frans Wouters erin even door de zaal moest slepen om nog meer te waarderen dat hij in de stoet in de koets zal mogen zitten, werd een visvangst georganiseerd waarbij ieder dan maar moest tevreden zijn met wat hij aan de haak kon krijgen. En vaak luk te dat wonderwel. Hoe bestaat het? Schepen Anny De Maght uit de Walburgaparochie vernam dat deze heilige de patrones is van de Aalsterse "Wallen" en ontving, hoe wist men het, een eerste viool. Maar schepen Chris Lievens-Borms moest haar schepensjerp afgeven aan echtgenoot Hilaire. Ze kwa men dan beiden ook op de officiële foto. Voor de afwezi ge schepen Gilbert Bourlon hing er een heuse vis aan. Een geloofwaardig bewijsstuk voor een alibi voor een visbeurt. De jonge schepen Paul Stockman kreeg een ornament voor op de deur van zijn bureel: een "L". Robert De Pauw, zo van een winterse dorsvloer weggelo pen, kreeg een boegie om wat meer licht te krijgen in de affai re van de verkoop van het stedelijk slachthuis en schepen André Doorns kreeg een mooie vensteraffiche met "Stinkkot te Aalst, nooit!". Schepen Remi Van Vaeren- bergh ging liefst op twéé weeg schalen staan en burgemeester Raymond Uyttersprot mocht de hand boven de stadspolitie houden. Schepen Juliaan Vinck kreeg een hangslot om de frigo op zijn bureel te kun nen afsluiten, kwestie dat er toch nog iets zou in blijven. Antoine Van Overstraeten Alhoewel verontschuldigd, daagde onverwachts VU-sena- tor Toon Van Overstraeten op in de trouwzaal. Grote hlariteit toen hij de "chers citoyens Oig- nons" toesprak en zich veront schuldigde niet vroeger te kun nen zijn omdat hij moest pre sent zijn "dans le sud du pays" en niet langer te kunnen blijven omdat zijn kiezers, alle 55, hem wachtten en hij nog naar een zitting te Namur moest waar men op zijn "présence" SSK: AaU, Keizer Kamie, doe, He, woord (a) foonboek van de regio Nivelles waarmee hij eventuele andere kiezers kan opzoeken. Albert Coraand had met zijn geschenk minder geluk want de kol maat 56 was hem te klein. Of was zijn nek te dik? Simon D'Hondt kon een pot lijm mee nemen naar het Wijngaardveld om er zijn Prinsenkamer mee aan mekaar te lijmen en Jan Doorns ontving een foto (inge lijst tot en met) van kameraad Jacques om op te hangen..De foto uiteraard. Danny Denayer, bevorderd tot "interpellateur professio- nnel et permanent" viste twee zwarte handschoenen om er twee Anny's poezen, niet zon der handschoenen, mee aan te pakken. Wat hij bij de ene aanwezige dan ook prompt deed. "Een verzoening in af wachting van die met de frak- tieleider", hoorden we een spuiter zeggen. Voor Paula D'Hondt viste attaché Paul Ee- mans een "postje". Nu krijgt ze er zelf een nadat ze er reeds duizenden heeft uitgedeeld. De rode broeders Edgard Hooghuys en Patrick De Smedt en evenmin Star Sisters Gra- cienne en Dolores hadden écht geen kans. Voor de afwezige Mare Galle visten ze inderdaad achtereenvolgens naast een burgemeesterssjerp, een minis terportefeuille, een ambassa- deurspost en een gouverneurs- steek. Beide stadssekretarissen hadden evenmin geluk. In plaats van een hele sekretares- se waarop ze reeds lang zou den jagen, visten ze enkel één vrouwenbeen. Wellicht volgt dan wel de rest. Zingen Nadat nog werd gemeld, in paniekstemming, dat de koets van Coraand geblokkeerd stond, want dat er stokken in de wielen zouden zijn gestoken, splitsten de leden van het colle ge zich op in twee vokale en sembles: die van 't stad, de échte en die van den buiten, de Aalst. Deze man liet zich niet zomaar kisten hij zwaait veel liever het leven lustig toe (a) échte van o.m. de Faluintjes. Stedelingen zongen "En een dikke pens en een stuk van 't varken" en "boeren" hielden het voorlopig bij "Oiljst, g'hetj men hert gestoelen". Maar toen van partituur gewisseld werd ging het heel wat vlotter. Deze zitting werd dan afge rond met een minireceptie met Faluintjesjenever en ais hapje een stukje gerookt boerenspek en een boerenteen. Smakelijk. (l.h.) Aalst. Een nokvolle trouwzaal voor de raadszitting (a) Aalst. De laatste brouwer van Aalst ontvangt het karnavalboek uit de handen van Prins Stefaan (a) «De Terjodenaren» gaven ver- Voor de muzikanten werd het W A stek wegens een misverstand een lijdenstocht waarbij de Jf mJÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtfffSÊÊmu. I PmMÊk 'WJSlfT gerezen bij het Sint-Maarten- Grote Markt als laatste hinder- feest waarbij «Zwarte Pieten» nis en de Molenstraat als de Aalst. Feestkomiteeleider Cornand en Prins Patrick legden bloemen neer a (van Erembodegem) «muziek bevrijding werd ervaren. Het 6 van de Terjodense dirigent» laatste korps arriveerde als de zouden hebben gespeeld waar- klok bijna 18 u. sloeg. over dan in het publiek nogal kwetsende woorden zouden •yU*®n Kon. Harmonie Sint-Cecilia nieën Sint-Cecilia uit Wieze en een eerste prijs, ajn gevallen. En de Konink- Het gaat hier om eretitels want Oordeoem. Ook de Kon. uit Burst. Die van Sint-Kruis Volgend jaar zal, naar zeggen hjke Muziekmaatschappij Ber- de geldprijzen waren kontrak- Scoutsharmonie Sint-Leo uit Winkel Gent haalden een twee- van feestleider Bert Cornand, lare was afwezig wegens een tueel lang op voorhand vastge- Brugge behaalde een eerste de en Nieuw Leven Aaigem er beter de hand worden aan dubbele verplichting. legd. Prijzen die wel per che- prijs terwijl de Herdersemse een derde prijs. gehouden dat het aantal effek- que dadelijk werden uitbetaald Kon. Harmonie Concordia et Bij de drumbands kreeg «De tieve deelnemers beter strookt Wel was «Nieuw Leven» uit want hier was geen sprake ge- Docilitas het moest stellen met Toekomst» uit Balen een eerste met dat vermeld op het kon- Aaigem in extremis opgeroe- Y®n overschrijvingen. een tweede prijs. prijs met gelukwensen en bij trakt, Zo niet kan de vergoe- pen, en gekomen, om leemten Bij_de harmonies ging de eerste Bij de fanfares gingen eerste de showgroepen Expressie- ding gehalveerd worden, aan te vullen. PnJ8 mcl gelukwensen naar de pnjzen naar de Kon. Harmo- groep Vredon Aalst eveneens LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 18