Handig .Kompleet en spotgoedkoop. Een aparte katern karnaval PEDILUX Vlaanderens grootste kwishappening zoekt andere wegen Sluiskomplex te Kallo eiste al tweehonderd vogelslachtoffers Géén standbeeld, wel een dokumentatiecentrum voor Louis Paul Boon ,~"x\ KERKSTRAAT 18 AALST ANTIEK «TER LEDE» De Voorpost Vanaf volgende week speelt de Vlaamse Klub Sint-Gillis voor de negentiende maal gastheer voor de verenigde kwissers uit het Vlaamse land. Het Dendermondse is onbetwistbaar uitgegroeid tot het trefcentrum van de kwis- liefhebbers en de kwismikrobe dook er onverhoeds op in 1968 toen de Vlaamse Klub zwaar werd aangetast. Het eerste tornooi, wie kon vermoeden welke 'lawine' zou volgen, groeide snel tot de kwisgebeurtenis van Vlaan deren. Nieuwe richting Jaar na jaar groeide het Inter provinciaal Kwistornooi Den dermonde (I.K.D.) en de ek- splosie van het kwisgeweld groeide de organisatie boven het hoofd. Dit jaar werd dan ook serieus gesleuteld aan de vorm van het tornooi en 1986 zou wel eens de grote omme keer voor IKD kunnen bete kenen. De grote nieuwigheid was on getwijfeld het wegvallen van de schiftingsronde. Een aangena me verrassing voor die team die het altijd al moeilijk had den zich voor het eigenlijke tornooi te plaatsen. Al moet nu wellicht gevreesd worden voor de prestaties van die minder gekwalificeerde kwisploegen. Het resultaat is dat volgende week in het Lebbeekse «Ons Huis» vierenzeventig ploegen hun opwachting maken. Princi pieel komen ze dan in twee reeksen van 37 tegen elkaar uit. IKD is geen afvallingswed- strijd, alle teams zullen vijf we ken lang de grijze hersenmassa op de proef moeten stellen en alle opgetelde punten bepalen de eindrangschikking. Net als in het verleden is het dus best mogelijk dat de spanning tot de GEEFT MEER KOMFORT AAM UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6/32/25001 1 '6/40/25 302 Telefoon 053/21.59.23 laatste vragen het tomooi over eind houdt. Twaalf onderwerpen, vijf glo- bovragen Er werd het Dendermonds tor nooi steeds weer verweten te weinig vragen per reeks op de kwistafels te werpen en ook daar werd nu wat aan gedaan. Twaalf rubrieken, beeldende kunsten, geschiedenis, sport, algemene aardrijkskunde, Joe goslavië, film, letterkunde, en taalkennis, verkeerswetgeving, muziek, fauna en flora, aktua- liteit en varia. Voor iedereen zijn gading... Daarnaast ook nog vijf vragen die in een 'globo' verpakt op een formulier moeten worden ingevuld. Het wordt voor de trouwe kwisploegen wel evert wennen. Twee 'rossen', in Dendermonde kan men de jo kers toch moeilijk anders qaan noemen, zorgen samen met en kele andere, geheimzinnige kansfaktoren voor wellicht ver rassende wendingen. De sterke gevarieerde vragenlijst vraagt wel een allround team om titel- aspiraties te kunnen koesteren, maar laat anderzijds ook toe om op zijn specialiteit de ru- briekprijs weg te kapen. Joegoslavië, hoofdprijs uit ruim aanbod De meest getrouwe en grootste sponsor van hét IKD blijft on getwijfeld het Noordstarfonds maar voor 1986 (en 1987!) krijgt de Vlaamse Klub ook de gewaardeerde steun van het Gemeentekrediet. En verder gaat in de negentiende editie natuurlijk weer veel aandacht naar het gastland. Dat wordt dus Joegoslavië waar Bemex- tours en het Nationaal Joego- slavisch Verkeersbureau voor tien prachtprijzen, - reizen zorgen. Het hoofdgerecht 1986 wordt ongetwijfeld de rubriek Jogoslavië. Voor de rubriek- winnaars en voor de tomooi- winnaars staan tien reizen te wachten, vijf naar Split en evenveel naar Dubrovnik... Verder is er voor elke kwisser die de vijf avonden doorraakt een prijs en liggen ook dit jaar weer aardige rubriekprijzen te wachten: toneel-jaarbonne- menten, jaarabonnementen KV Mechelen,... Om dat prijzenpakket mee de hoogte in te krijgen wordt tij dens elke wedstrijd ook een zaaltombola ingericht. Met tel kens weer een aantal waarde volle prijzen. Dat biljet heeft trouwens een dubbele waarde want op de finaleavond gaan alle biljetten nog eens in een speciale urne... Dendermonde naar Lebbeke en Zele Voor het eerst in haar negen tienjarig bestaan treedt het IKD ook buiten de grenzen van Dendermonde. Iedereen blijkt daar niet helemaal gelukkig om maar organisatorisch kon het blijkbaar niet anders meer. Op 21 februari start men in zaal Ons Huis, Leo Duboisstraat 21 te 9370 Lebbeke en de volgen de vier avonden gaan door op 28 februari, 7 maart, 14 maart en 22 maart in zaal Gildenhuis, Kloosterstraat 12 te 9140 Zele. Telkens wil men precies om 20 uur beginnen en alle ploeglei ders worden in Lebbeke min stens een kwartier voor de aan vang bij de 'F' tafel verwacht. Wie de enige sfeer van het tomooi als gewone sterveling wil meemaken komt best ook op tijd. Naast de bijna vierhon derd kwissers was in het verle den immers ook de publieke belangstelling voor Vlaande- rens grootste kwishappening biezonder groot. Het 'verwon derd pratertje' de wisseltrofee die momenteel nog in het bezit is van ATB, de winnaar van 1985, wacht op de resultaten van de titclpretendcnten. De voorbije weken werden trou wens nogal wat kandidaat win naars naar voor geschoven. Velen voelen zich geroepen, maar wie wordt de uitverko rene...? Hugo Aerts Ja, biezonder veel aandacht voor karnaval dit jaar. Want in Aalst, Baasrode, Moerzeke-Kastel, Rupelmonde, Tielrode, De Klinge en Temse trokken de zotskappen weer door de straten. Met wonderbaarlijke wagens en mooie groepen in kleurrijke kledij die zorgden voor een dolkomische zondagnamiddag. Onze verslaggevers volgden de verschillende stoeten van begin tot einde en geven er een uitvoerig verslag van. Voor onze lezers uit Aalst vermelden we nog eens dat er een aparte kleurrijke brochure over de voorbije stoet in de winkel ligt. Daarin vindt men alles terug over het karnavalgebeuren van de voorbije weken en maanden en uiteraard ook beelden van de stoet. Negende editie van Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde Onlangs werd door CCBV-Waasland (Coördinatie Comité voor de Bescherming van de Vogels) een blauwe reige uit één van de mechanismegebouwen van het sluiskomplex in Kallo bevrijd. Het dier was echter volledig doordrenkt met olie en vet, en kon dus onmogelijk in vrijheid gesteld worden. De reiger, die trouwens tot de beschermde vogel soorten behoort, werd onmiddellijk overgebracht naar het vogelasiei De Grote Geule te Kieldrecht. Florent De Koning, konservator van het natuurreservaat en vogelasiel aldaar, diende onmiddellijk de eerste zorgen toe. Tever geefs echter. De vogel was volledig op het eind van zijn krachten en stierf diezelfde dag nog. Dit was meteen nummer 208 die op de lijst van de sluisge- bouwslachtoffers werd bijge schreven. Deze lijst werd opge steld begin 1983, toen voor de eerste maal ontdekt werd dat er en rond de mechanismege bouwen dode vogels lagen. De vogels die buiten rond de ge bouwen lagen hadden zich te pletter gevlogen tegen de enor me vensters van het komplex. Dit was wel duidelijk, want over het algemeen was de sche del van het slachtoffer volledig verbrijzeld. Vogels die komen aangevlogen kijken dwars door het gebouw heen en ver volgen gewoon hun weg, met het gekende gevolg. Hier vol gen enkele vogelsoorten die re gelmatig het slachtoffer werden van deze vensters: fazant, pa trijs, wilde eend, duif, kneu, roodborst maar ook groenling, boerenzwaluw, houtsnip... De vogels die binnenin het ge bouw lagen hadden blijkbaar ergens een ingang ontdekt, maar vonden die jammer ge noeg niet terug. Ze zijn daar dan omgekomen van honger en dorst en waarschijnlijk ook van stress. Hier volgen dan enkele vogelsoorten die regel matig dood in de gebouwen lagen: huismus, kool- en pim pelmees, gekraagde roodstaart, gele kwikstaart, boomkruiper maar ook beflijster, spotvogel en ijsvogel. Een kerkuil werd gelukkig op tijd gevonden door twee jonge ornithologen uit Kallo, Gunther Vergauwen en Wim Jodlowski, die na de re validatie het dier terug in vrij heid konden stellen. Het werd gauw duidelijk welke toegang tot het gebouw de vo gels hadden genomen. Elk me chanismegebouw bezit 4 grote katrollen die aangedreven wor den door een enorme motor. Daarover lopen 2 stalen ka bels, met een doormeter van wel 5 cm., door een betonnen tunnel naar buiten en zo recht streeks naar de sluisdeuren. Op een gegeven moment wordt de tunnel onderbroken en ko men de kabels voor een stuk bloot te liggen. En dit is de enige opening die toegang ver schaft tot het gebouw. Jan Rodts, regionaal verant woordelijke van CCBV-Waas land, is met alle gegevens naar de direktie van het sluisgebouw gegaan om over dit probleem te praten en naar een oplossing te zoeken. De direktie toonde enorm veel begrip voor deze situatie, en ging direkt akkoord om hieraan iets te doen. Het probleem van de 8 openin gen neemt het sluisgebouw op zich. Dit jaar nog zou er een ijzeren afsluiting komen waar in een uitsparing voorzien is voor de kabels. Er zou meteen een systeem aangebracht wor den om de kabels een perma nente smeerbeurt te geven. Het probleem van de vensters neemt CCBV-Vaartland voor zijn rekening. Met de toestem ming van de direktie mogen op de glazen silhouetten van roof vogels aangebracht worden om op die manier de vogels af te schrikken en ze erop te wijzen dat er een hindernis is. Freddy Pyck, SP-raadslid wonende te Erembodegem, interpelleerde in de jongste gemeenteraadszitting met de dringende vraag dat auteur Louis-Paul Boon, een Erembo degem naar, op het ogenblik dat in Erembodegem zelf een standbeeld voor hem wordt gegoten dat echter in het Antwerps Middelheim zal terecht komen, dat Aalst iets voor zijn stadsgenoot Louis-Paul Boon zou doen. Een tastbare, blijvende herinnering. Spreker zegt dat terecht veel gesproken wordt over een Daens- en een karnavalmu- seum doch dat met L.P. Boon een straatnaam te geven de kous af is. Na de koninklijke uitvaart die Boon in 1979 kreeg mislukte het te Aalst een standbeeld voor Boontje op te richten en ook te Velzeke, zijn geboorte dorp, bleef dat bij een projekt. Finaal komt het standbeeld nu te Antwerpen maar dan wel «met de kont naar Vlaanderen gericht» wegens de geringe er kenning die hij er genoot. Hij, toch de schrijver van o.m. «De Kapellekensbaan» en de lijvige studie over Daens. Maar als het stadsbestuur zou poneren dat er voor een vaste realisatie ter ere van L.P. Boon geen geld voorhanden is dan zegt Freddy Pyck dat zulks wel te vinden is in de sektor leerlin genvervoer, goed voor 5 miljoen. Dokumentatiecentrum Kuituurschepen Chris Lievens - Borms ziet in een op te richten dokumentatiecentrum alleszins een blijvende herinnering. «Er is reeds heel wat voorhanden in de stedelijke biblioteek, in het archief, in het Daemsmuseum en er zijn verder de schen kingen. «Nu het standbeeld toch weg is komt er liefst dan toch enige kompensatie» zegt Edgard Hooghuys en Patrick De Smedt verwijst naar een privé-per- soon die heel wat over Boontje in zijn bezit heeft. «Die wordt zeker gekontakteerd» zegt de schepen. «Ook de familie Boon moet worden aangespro ken, voegt Pyck eraan toe «want heel wat Nederlanders komen ze ter plekke een en ander 'afluizen» Anny Dierick vindt echter dat Boontje in Aalst wél wordt geapprecieerd. Ze achtte een Boon-gedenkteken alleszins wenselijk doch heeft er begrip voor dat niet iedereen die me ning deelt. Wat Edgard Hoog huys laat zeggen dat «Jan de Lichte» wel eens «een bandiet» werd genoemd. Met een heus dokumentatie centrum, ook al is het dan op een hospitaalzolder, zou Fred dy Pyck echter reeds vrede kunnen nemen ANTIEK TE KOOP Elke zondag speciale verkoopsdag uit de hand. zonder kosten van 13 tot 19 uur Eetkamers, meubetens, tafels 4 stoelen, aardewerk, brons, porce- lein, schouwgamttuur. schilderijen, lusters, spiegels enz. enz. Blomstraat 38, rijbaan stwg Lede - Hofstede) 9310 LEDE Tel. 05377.85.18 49 512-AG-GA-DC-RC-QK In Kallo vliegen de vogels zich te pletter tegen het sluisgebouw. Die toestand wil men binnen de kortste keren ongedaan maken.

De Voorpost | 1986 | | pagina 1