Dendermondse karnavalisten verbroederen met Pullheim Herscholingskursussen voor gemeenteraadsleden en ambtenaren Dendermonde koos zijn jeugdprinsjes in een nieuw dekor Prins Pierre I aangesteld in Dendermonde Donk-karnaval terug op het ijs? Een ongeval is vlug gebeurd, ook bij u thuis 22 - 14.2.1986 - De Voorpost Dendermonde, Wie beleeft er nu het meeste pret aan de verkiezing van de jeugdprinsen (Foto Piet Hermans) Dendermonde, Prins Wim I was ook in het Zilverpand met Keizer Cornel de grote Het 64c Internationaal auto-, animator van het feest (foto Piet Hermans) motor- en rijwielsalon mocht Had de verkiezing van de jeugdprinsjes en de daarbijhorende pages traditioneel plaats in de bovenzaal van het Gasthof Vaderland, dan werd nu voor de eerste keer uitgeweken naar de zaal van 't Peirt, waar ook al eens kwissers in het zweet huns aanschijns proberen de hoogste eer in de wacht te slepen. Dit keer kwamen dus de kinderen aan de beurt. En zij hadden de oproep van het kamavalkomitee goed begrepen, want heel wat verklede kinderen verschenen lang voor de feestelijke namiddag werd geopend op het appel. Jongens en meisjes van allerlei leeftijden, om het mooist verkleed en en geschilderd stormden de trap op naar de bovenzaal en zochten zich een plaatsje in de voorste rijen. Want er was niet alleen de verkiezing, er stond ook nog een leuke namiddag boordevol spelletjes en dolle grappen op het programma. Daarvoor hadden de "Floerentoeters" gezorgd, een groep jolige en jonge, maar vooral ludieke knapen die niet aan hun proefstuk waren. Dendermondenaars bovendien in hart en nieren. Onder hen ontwaarden we ex-prins Wim Van Damme die zich wéér langs zijn opperbeste zijde toonde en gedurende de pauze - ook de juryleden hebben de nodige tijd vandoen om dé behaalde punten uit te rekenen - schudde hij enkele staaltjes van zijn groot karnavalesk talent uit zijn mouw. Keizer Cornel, die tot dan rustig op zijn stoel achter de jurytafel was blijven zitten, voelde toen het kamavalsbloed al te zeer kriebelen en schaarde zich aan de zijde van Wim en beide maakten ze er een dolle namiddag van. Ondertussen was de jury klaar geraakt met het rekenwerk en mocht schepen voor de jeugd en van onderwijs Patrick Meulebroek het resultaat bekend maken. Het ging er spannend aan toe, zo klapte hij uit de biecht. Maar uiteindelijk ging de titel van prinsesje naar de zevenjarige Natasja Van Steerteghem en haar prinselijke gemaal is gedurende de karnavaldagen Björn Kwarters. Zij werden al onmiddellijk voorzien van de nodige versierselen, dat allemaal onder het goedkeurend oog van de fiere ouders die een traan van troost en ontroering wegpinkten. De titels van page gingen naar Didier Francois, één van de spruiten van kandidaat-Polderprins Roger die aan de stad werkt en prinsenkinderen en pages aan de lopende band schijnt te leveren, en aan Cindy yan der Straeten. Op 9 maart (halfvasten) wordt op de Handschoenmarkt te Antwerpen naar jaarlijkse ge woonte door de Volkskunst- groep Lange Wapper een reeks middeleeuwse zwaard dansen uitgevoerd. Na elke mis in de katedraal, van 8 tot 13 uur kan men deze dansen zien. meer dan 830.000 bezoekers begroeten, bat is een sukses zonder voorgaande en overtrof ruimschoots de hoog gestelde verwachtingen. Tevredenheid alom want ook de exposanten hebben goede zaken gedaan. Dendermonde. Traditioneel poseerden de grote prinsen met hun kleine collega's. (Foto Piet Hermans) De aanstelling van Pierre I De Proft in de trouwzaal van het stadhuis verliep biezonder don, in de bomen en beloofde vlot en zonder enig probleem. Burgemeester Cool, die vanuit de raad allleen maar hem een kerstboom zodat hij assistentie kreeg van schepen Meulebroek en raadsleden Jan Mannaert en Willy De Cock zijn ordetekens een waardige - volksvertegenwoordiger Frans Verberckmoes verscheen op het appel toen de zitting zo Plaa's zou kunnen geven in zijn goed als afgelopen was - overhandigde aan de nieuwe prins de sleutel van de stad en u er' VQQr karnava) speechte er nog gauw op los. konwcc had "hij aUeeTTaar woorden van lof: "Ik prijs hen Al voor de 21ste maal mocht vangst te nemen. Ook prinsje gemaskerd of verkleed zullen om hun noeste werk en hun burgemeester Cool de stads- Bjom Kwarters kreeg een der- zijn en tegen het einde van zijn volharding in hun taak kama- sleutel overhandigen aan een gelijk geschenk waarop de bur- regeringsjaar er een goede val in de Denderstede tot een prins karnaval. Een stukje gemeester hen zei dat ze de staanplaats zal zijn waar de groots gebeuren te verheffen meerderjarigheid dus. De bur- eerste stap naar het grote kar- Dendermondse kamavalgroe- wat moed vergt, daar het steeds gemeester herinnerde verder navalgebeuren hadden gezet, nog aan de spannende strijd Ook de pages kregen hun die in de sporthal van Appels geschenk, maar het bleek dat werd geleverd tussen Pierre en alleen Didier Francois present Louis met als inzet de prinselij- was. In zij* Tirolerpakje stapte ke titel. Uiteindelijk werd het hij resoluut naar de hoge tafel Pierre, aldus de burgemeester toe, nam zijn geschenk in ont- die zich plots bewust werd van vangst en beloofde op zijn toe- het feit dat hij de klus zo goed komstig kommuniezieltje dat als alleen moest klaren. "Drie hij ook bereid was het cadeau schepenen hebben vakantie ge- tje van zijn vrouwelijke kollega nomen en proberen nu ergens af te geven, te skiën, en schepen Borms van Zover kwam het evenwel financiën heeft deze morgen niet. Burgemeester Cool reikte laten weten dat hij te ziek was dan de sleutel van de stad Den- om door het koude weer te dermonde uit aan de nieuwe komen." Daarop ging de bur- stadsprins en wenste hem het gervader dieper in op het kar- allerbeste toe voor de drukke navalgebeuren, "Karnaval gaat karnavaldagen die Pierre I te stilaan naar zijn hoogtepunt, wachten staan. Dat is voelbaar in de stad. Ik heb biezonder veel sympathie voor het kamavalkomitee Staanplaats waarvan ik weet dat het hard voor de wagens werkt", aldus de burgemeester Pierre I liet er geen gras over die toch drie leden van het groeien en las terstond zijn in- komité even apart in het zon- tentieverklaring voor. Die viel netje zette. Daarna wendde hij een stuk korter uit dan we ge- Sfhifwïtm'?oSh°tWpS- 3S°zTw£ daarom m° t'S-" Dendermonde. Burgemees,er Cool treed, af ten gunste sesje Natasja Van Steerte- der spits en degelijk. Hij pro- dne da%en <f°'0 Fle' Hermans> ghem,, dat al een hele poos klameerde onder meer dat de deftig en ingetogen op haar niet-gemaskerden en niet-ver- pen hun wagens kunnen stoel zat naar voor vroeg om kleden tijdens de karnavalda- bouwen, het geschenk van de stad - een gen de pintjes zullen moeten Pierre I zette ook zijn voor- geglazuurd tegeltje - in ont- betalen van al diegenen die wel ganger in de bloemetjes, par- aan de burgemeester, de sche penen en andere advokaten een herscholingskursus geven, zodat ze naar het aloude voor beeld van de ouden van dagen en gepensioneerden voortaan zelf hun voetpad sneeuwvrij kunnen maken. Pierre I sloot zijn verklaring met de wens aan iedereen dat karnaval 1986 een van de aller beste soort zou zijn. van Pierre I. Toch voorlopig voor moet gebeuren met een weinig gespijsde kas", aldus de nieu we prins, die er onmiddellijk aan toevoegde te hebben ver nomen dat er nog geld over was in de stadskas. "Daarom zou ik aan de vroede vaderen van onze stad willen vragen om met dat geld een balzaal te willen kopen in het centrum van de stad en aan de verschil lende verenigingen vragen om samen deze zaal te renoveren". Voor Prins Pierre moeten a|Ie cafés tijdens de karnaval dagen dag en nacht open blij ven om de laatblijvers de kans te bieden bij zonsopgang nog een koffie te gaan gebruiken. Verder zullen alle Dender mondse kamavalverenigingen Nog voor burgemeester Cool iedereen uitnodigde op de re ceptie en Tsjing Boem voor de nodige muzikale noten zorgde om de kroegentocht aan te kon digen, zei de burger van de stad nog dat het kamavalkomi tee van Dendermonde niet mag klagen over de stedelijke bij drage: "Dat is geld van de belastingbetaler", aldus de bur gemeester, "en daarmee mo gen wij niet lichtzinnig om springen". Terloops liet hij zich ontvallen dat men even tueel wel de nodige subsidië ringsmodaliteiten zou kunnen herzien. "Maar de schepen van financies is er niet", aldus een glimlachende burgemeester. De Dendermondse karnavalisten hebben broederbanden gesmeed met een Duitse karnavalvereniging uit Pullheim. Brachten de Dendermondse zotkappen op dinsdag 11 februari een bezoek aan deze Duitse stad, dan komen de mannen en vrouwen van Pullheim op zondag 16 februari naar Dendermonde. Met liefst 240 man. In Duitsland werden de leden van het kamavalkomitee schit terend ontvangen. Daarna werd mee rondgereden in de stoet en kregen de Dender mondse prinsen en keizer (sor ry voor de volgorde Cornel), heel wat applaus. Hun wagen werd volgeladen met allerlei zaken die met gulle hand ovèr de menigte werden uitge worpen. Zondag 16 februari komt dan een groep van Pullheim naar Dendermonde. Met onder meer ook de burgemeester van deze Duitse gemeente die net als Dendermonde nu bestaat uit 8 deelgemeenten. Uit ieder van die deelgemeenten zal er een afvaardiging komen. Om 11.00 uur worden de gas ten ontvangen op het stadhuis waar tijdens een korte plechtig heid oorkonden en geschenken worden gewisseld. Na het mid dagmaal stappen de gasten mee op in de kavalkade en dat zal voor Dendermonde heel wat zijn. Naast een typische Duitse muziekmaatschappij, zullen er ook de alomgeprezen dansma riekes zijn die letterlijk en fi guurlijk hun'beste beentjes zul len laten zien, zijn er de Duitse prinsen en hun gevolg en na tuurlijk een eindeloze rij aan karnavalisten. De verbroede ring wordt in de avondlijke uren doorgetrokken want na het bekendmaken van de uit slag van de karnaval, zullen de Dendermondse kamavalvere nigingen zich ontfermen over de gasten. Op de DKV's rust dus de zware taak de Pullhei- mers in te wijden in de gebrui ken en gewoonten van het kar- navalvieren in Dendermonde. Ondertussen zullen al wel een deel van de gasten terug huis- door de Dendermondse prinsen (foto Piet Hermans) waarts vertrokken zijn, maar het overgrote deel blijft in Den dermonde tot in de late of de vroege uurtjes. Op zondag 16 februari viert men terug karnaval aan het Donkmeer. Bij de Onafhankelijke Donkse Middenstand (OMD) hoopt men dat het dan toch nog vriest en dat het ijs op het meer nog dik genoeg is. Mocht dit niet zo zyn, dan zal in de verschillende zalen een gelegenheidsaktiviteit gehouden worden, waaronder verkiezingen van best ver kleden. Sukses dit jaar worden. zullen hernomen De eerste uitgave van dit karna- val, werd ee„6 groot nukses me, "-ff ZTLt.Zt' een enorme belangstelling, on danks de konkurrentie zal lukken, met privé-geld, een treintje en een kabelbaan KJ -■-Aalst-karnaval en da. hel tfy j fV Donkse karnaval slechts enke- hoopt dat de overheid daar- m 'Sap r, C-mm.--Ie dagen ervoor bekendge- '°e dc nod' vergunningen aal wERmaakt werd. Mede hierdoor mÈÊBÊr» Wm Êm£ÊËÈÈÈ& - werd OMD gesterkt in haar JjftJji k Spplf overtuiging dat het Donkmeer Heropleving de toeristen nog wel degelijk Het lijkt dat er aan het Donk- ■|k k '-Oj aanspreekt, als men maar ini- meer een heropleving aan de tiatieven neemt. Vorig jaar gang is. Jaren lang was het leidde dit nog tot een bloemen- Waterfeest het enige waardoor Dendermonde. In het Zilverpand^ werd aardig karnaval gevierd door de bewoners en aktje en palingfeesten, die ook men de toeristen nog lokte, behalve dan enkele wielerwed strijden. De reaktie tegen de gevreesde konkurrentie van Nieuwdonk en tegen het pro vinciaal Boerenkrijgmuseum heeft echter verschillende men sen wakker gemaakt. Naast het VW ontstond het OMD die met heel wat initiatieven en plannen naar buiten komt. On langs werd ook een komité ge- sticht dat voor 3 jaar de Ronde van België voor amateurs naar het meer haalt. Opmerkelijk daarbij is dat in al deze ver schillende verenigingen men steeds dezelfde mensen ont moet, die, ondanks andere be langen en ideeën, samen wer ken voor de betere bekendma king van het gebied. N.K. Programma karnaval Er nog even aan herinneren dat zondag 16 februari op- afgegaan door een reklame- nieuw de karnavalstoet door de stoet, trekken de verschillende straten van Dendermonde groepen doorheen de straten trekt. Om 14.00 uur wordt de van de binnenstad. Men heeft stoet op gang geschoten. Voor- de omloop een beetje gewij zigd en zo komt het dat de stoet tweemaal op de Grote Markt zal voorbijkomen. De laatste keer, dus voor de apoteose, komt de stoet aangestapt uit de Franz Courtensstraat. Om 19.00 uur heeft in het stad huis de bekendmaking van de uitslag en de uitreiking van de prijzen plaats. Onmiddellijk na het beëindigen van de stoet, omstreeks 18.00 uur dus, heeft de traditionele Ros Beiaard worp plaats. Op maandag 17 februari wordt de wijk het Keur bezocht en 's avonds is er dan nog de traditionele rond gang van de Dendermondse karnavalgroepen. Deze rond gang start om 20.00 uur. Dendermonde. In de Boonwijtzaal hadden de Stouseplek- kers hun jaarlijks bal. Het ging er biezonder gezellig aan toe (c) Na de badkamer, de leefkamer, de keuken en de slaapka mer komt nu de trap aan de beurt. Trappen zijn lang niet alleen voor kleine kinderen een bron van risiko's. Ook volwassenen willen wel eens problemen hebben met het bestijgen of afdalen van een trap, om dan nog maar te zwijgen over bejaarden. Enkele wenken die kunnen bijdragen tot een grote veilig heid. Een rechte trap is veel veiliger dan een draaiende trap of dan een spiltrap. Een trapleuning is gewoon onmisbaar. Ze moet bij voorkeur vertikale staven hebben die zo dicht tegen elkaar staan dat de kinderen er onmogelijk hun hoofd kunnen tussensteken. Dat betekent een tussenafstam die niet meer dan 6 tot 7 centimeter mag zijn. De trapleuning moet 90 tot 120 centimeter hoog zijn bij voorkeur lopen aan beide zijden van de trap. Nog idealer zou zijn dat men ook een kinderleuning voorziet. De treden moeten 25 centimeter breed en 18 centiemeter hoog zijn. Een gladde trap moet worden bedekt met een bekleding die stevig vastzit of worden voorzien van antislip. Heeft men kleine kinderen in huis dan doet men er best aan de trap af te sluiten met een hekje. Dat kan weg wanneei het kind veilig de trap op- en af kan lopen. Men moet e ook voor zorgen dat de trap goed is verlicht. Speelgoed schoenen of andere voorwerpen laat men nooit rondslinge ren op een trap. Trappen moet men op een veilige maniei gebruiken. Zo rent ment nooit een trap op en houdt men zich stevig vast aan de leuning. Tenslotte doet men er goed aan uw kinderen zo vroeg mogelijk op een veilige manier de trap te gebruiken.

De Voorpost | 1986 | | pagina 24