Sint-Genesius reisde met Miel Geysen naar Benidorm Amateurtoneel in bloei Meidfrt te Beveren herleeft Muziek en toneel bij Berkenboom in Sint-Niklaas mmm CS f01 van Dürrenmatt te Sint-Niklaas Sint-Niklaas K.N.S. met «Play Strindberg» KP Aalst belicht Jef Van Extergem Kulturele GTI debuteert met «Op je sokken in het natte gras» Eénakters in Bazel I 10 - 14.2.1986 - De Voorpost taal van de muziek - De muziek van de taah Op dinsdag: 25 februari a.s. is de Antwerpse Koninklijke Nederlandse Sohouwburg, die vanaf volgend seizoen door Ivonne Lex zal geleid worden, in de Sint-Niklase Stads schouwburg te gast met «Play Strindberg» van Friedrich Dürrenmatt. De auteur nam plots en personages van Strindbergs «Dodendans» en bewerkte het wrede burgerlij ke drama tot een bittere tragikomedie over echtelieden die elkaar verbaal proberen af te maken. Friedrich Dürrenmatt, au teur van «Play Strindberg», ïtudeerde teologie en werd «dus» nihilist. Maar wel met zin voor humor. In zijn zeer bekende stuk «Het huwelijk van de heer Mississippi» laat hij graaf Van Uebelohe- Zabern8ee zeggen dat hij het enige personage in het stuk is waar de auteur echt van gehouden heeft omdat «ik in het stuk de enige ben die het avontuur genaamd liefde op zich mocht nemen.» En daar voegt hij aan toe: «In die nobele onderneming te leven of te sterven, dat is pas het toppunt van de menselij ke waardigheid!» Maar de graaf weet van zich zelf dat hij een nederlaag lijdt, een overwonne is. Het is dus niet zo vreemd dat Dürren matt blijkbaar gefascineerd werd door «Dodendans» van August Strindberg. Dü- 01630193rrenmatt is een gr schrijver, en dat blijkt niet alleen uit het reeds genoem de stuk, of uit zijn wellicht nog grotere sukses «Het be zoek van de oude dame» of uit het grandioze «De fysioi» of uit zijn romans, maar ook uit zijn visie op dat dra matische werk van de vrou wenhater Strindberg. Vrij wel al het werk van Dürre nmatt kan men zwarte ko medies noemen. In essentie boeiende verhalen die de angst en de pijn die onze hedendaagse wereld be heersen, genadeloos ontle den. «Enkel in het gek kenhuis durven wij nog denken, want in de vrije we reld zijn onze ideeën levens gevaarlijk», zeggen de fysi ci in het naar hem genoem de Btuk. Dürrenmatt ver bindt persoonlijke proble men die vrijwel iedereen herkent met zijn maatschap pelijke visie op even logi sche als aangrijpende wijze. «Dodendans» van Strind berg (Ibsen noemde hem «groter dan ikzelf») moet zonder enige twijfel gere kend worden tot de absolute meesterwerken van de Wes terse dramatiek. De doden dans wordt opgevoerd door twee mensen die sinds 25 jaar gehuwd zijn en die «het avontuur geneemd liefde» hebben zien verworden tot een hel waaruit zij niet meer kunnen ontsnappen. Ook Strindberg was een groot meester in het zichtbaar ma ken van het verband tussen individuele en sooiale pro blemen. Het eohtpaar be woont een toren op een ver der verlaten eiland. Zelfs met hun kinderen hebben ze weinig of geen kontakt meer. De mislukte man heeft zich opgesloten in ei gen waan en tracht zioh te handhaven door halsstarrig vast te houden aan de even onzinnige als burgerlijke konventies, aan begrippen als deftigheid en eer, waar door hij eigenlijk zichzelf tot de dood veroordeelt. De vrouw is, zoals steeds bij Strindberg, een komplekse figuur, die volgens sommi gen als slachtoffer niet vol doende kracht heeft om te ontsnappen aan de invloed van haAr man, volgens an deren de geraffineerde bron van het drama is. Dürrenmatt laat het drama spelen en bekommentarië- jfcen door drie akteurs: op deze wijze kan hij afstand nemen, relativeren, aktuali- seren. Op deze wijze kan hijzoals hij trouwens steeds doet, op superieure wijze lachen met de mensen die steeds weer hun kansen op geluk en waardigheid verkwanselen. Lachen met tranen in de ogen dus... Voor de regie van «Play Strindberg» deed K.N.S. een beroep op gastregisseur Jaak van de Velde (huisre gisseur van het vroegere Arenateater, nu ingekap seld in het Koninklijk Ballet van Vlaanderen). Mimi Peetermans ontwierp dekor en kostuums en er wordt gespeeld door Julienne De Bruyn, Mare Janssen en Hans Royaards als gas tak te ur. K.N.S. is met deze «Play Strindberg» van Dürrenmatt in de Stadsschouwburg te Sint-Niklaas te gast op dins dag 25 februari om 20 uur. Of het al dan niet een ge slaagde produktie is, kun nen we U nog niet vertellen, vermits de première ervan pas op zaterdag 22 februari plaats heeft. L. Jef Van Extergem, flamin gant, kommunist en antifas cist. Dat is meteen ook de titel van een tentoonstelling die Imavo Aalst in samenwer king met de Kikisclub en de KP van Aalst organizeert om deze Dendermondenaar die in 1945 overleed te ge denken. De tentoonstelling loopt van vrijdag 21 februa ri tot en met 1 maart in de Mikisclub, Nieuwbeekstraat 35 te Aalst. Jan Debrouwere zal de tentoonstelling inlei den. Er zijn ook geleide be zoeken voorzien op zondag 31 februari om 10.30 uur. Verder kan men er terecht elke vrijdag en zaterdag vanaf 19.30 uur en voor een speciaal bezoek moet men zich wenden tot het telefoon nummer 053/21.13.27. De tentoonstelling belicht onder meer het leven en werk van Jef Van Extergem die in zijn jeugd sekretaris was van de Socialistische Jonge Wacht in Antwerpen. Tijdens de eerste wereldoor log werd hij medewerker njtn het dagblad Vooruit. In 1920 werd hij veroordeeld en een jaar later weer voor waardelijk vrijgelaten. Niet voor lang, want in 1925 be landde hij opnieuw in de gevangenis. Dat voor een periode van drie jaar. In juni 1928 trad hij toe tot de kommunistiscfae partij van België. Hij was onder meer hoofdredakteur van «Het Vlaamse Volk» en zette zich in voor de strijd tegen het opkomend fascisme. In 1940 zou dat een» illegale strijd worden. Hij werd op gepakt en overgebracht naar het kamp van Breen- donk en dan naar Oranien- burg gevoerd. Over heel die periode in het leven van Van Extergem brengt de tentoon stelling brieven, affiches, geschriften, dokumenten, knipsels, portretten, hand schriften en brochures waarvan er sommige wer kelijk uniek zijn. De duplikator waarop tij dens de bezetting de gesten cilde illegale «Rode Vaan» werd gedrukt, zal er even eens te zien zijn. Miel Geysen, 25 jaar huisregisseur bij de Kon. oude toneelrat en toneelken- Toneelkring Sint-Genesius, werd zaterdag jl. na de première van «We gaM naar Benrdorm» In de bloemetjes gezet te Sint-Niklaas. Naast het traditione- maken?„ le droogje en natje (in de feestzaal van het kollege) was er de eigenlijke viering met de al even traditio- Toch blijft het Asselbergs- nele toespraken. produkt best genietbaar, Ondervoorzitter Hugo Boon mocht iedereen welkom lachrijk en zeer ontspan- heten en zou zowat het hele feestgebeuren leiden en lijden. Voorzitter Joop Ysebaert dankte Miel Geysen wordt gracht. Dat h2ft voor z'n inzet en wenste hem minstens nog 25 Sint-Genesius dan ook ge- regiejaartjes erbij. Passend werd door de Genesius- daan. De regie van Miel voorzitter ook dame «Mietje» Geysen in de hulde Geysen was niet altijd even betrokken. Er waren gesohenken van de zustervere- zuiver op de graat (vooral nigingen De Goudbloem en Tijl. sommige plaatsingen), had De cast van «Benidorm» liet zioh ook niet onbetuigd, aardig wat knappe visuele Ere-voorzitter dr. Verhofstede, de familie Ysebaert, bestuur en leden van Sint-Genesius lieten een ge- schenkje bezorgen. Maroel Verniers overhandigde volgehouden. Vuist- na een 'wat moeilijke' tussenkomst een prachtige slagen, deurbotsingen, val- houtsnede. Onder de genodigden noteerden we: len, spaghetti werpen, enz. senator De Bondt, volksvertegenwoordiger Lieven eisen een sterke en goed in- Lenaerts, schepen Baetens, gemeenteraadslid De gestudeerde techniek om als Coeyere, de Goudbloemvoorzitter, de voorzitter, se- 'geloofwaardig' te kunnen kretaris en raadsleden van Tijl. doorgaan. Gevaarlijke klip- 'OOUWOVK'U iJ pen m "Benidorm verweven die niet altijd even zuiver en Benidorm derend resultaat geeft. In- kundig werden omzeild. «We gaan naar Benidorm»tegendeel. Het stuk lijkt na Precies daardoor ontbrak de een klucht van Eddy Assel- het tweede bedrijf leegge- fijnheid, dat laatste tikje, die bergs, kent enorm veel suk- speeld en kreeg bijgevolg echt preciese timing om het ses. Nadat het werk honder- een nogal verwarrend 'aan- totaalbeeld van het voor de den voorstellingen kende in genaaid' bedrijf toegemeten, volle 100 procent afgewerkt het Meirtheater te Antwer- We geloven dat het sukses produkt te kunnen halen, pen (en er nog regelmatig vooral ligt in de gemakke- wordt hernomen) hebben tal lijk herkenbare situaties, de Luc Hoebeke zagen we als van toneelgroepen het op de (soms zeer banale) woord- een goed op dreef zijnde affiche gehad en er zullen spelingen, het aardige rug- Gaston, bij momenten sub- er zonder de minste twijfel gesteuntje van het dialekt en liem, Hnn plots ziohtbaar nog heel wat volgen. Een het feit dat de toeschouwer 'stoom aflatend' maar zioh echt kassukses dus. Niet dat nauwelijks de tijd wordt ge- telkens sterk herpakkend in dit toneelwerk op een echt gund om na te denken. Een zijn toch niet te onderschat- onnavolgbare manier is ge- zeer dun verhaaltje waar- ten rol. Bea Heylen schitter- schreven, of omdat het als rond twee uur amusement is de als Angèle, met passende toneeluitwerking zo'n den- geweven ofzoals we het een en sterk onderlijnde mi-' Het «Blaffen tegen de maan» van Beverens meest gerenommeerde toneelkring Kamer Edelweiss zin dert nog na of daar maakt een gloednieuw gezel schap zioh reeds op om wat theaterroem te oogsten. Het personeel van het Gemeentelijk Technisch Insti tuut aan de Europalaan 1 waagt zioh immers aan een blijspel en geeft twee vertoningen van Maarten Hansens «Op je sokken in het natte gras», dit op zaterdag 1 en zondag 2 maart. Een echt debuut dus, zowel voor de GTI-leraren en leraressen, als voor Wilfried Van de Velde die de regie waarneemt. In de schoot van de 25 jaar jonge technische school ont stond bij enkele lerarén het idee om het personeel de kans te bieden zich kreatief te uiten. Het uitvoeren van een heus toneelstuk leek hen hiertoe een uitstekend middel. Door het regelmatig bijwonen van de voorstellin gen van Ket, De Kleine Kunst, Jong-Ket of andere Vier Sinten, groeide bij ver schillende kollega's de krie bel om ook eens een stap op de planken te wagen. En zo is het allemaal begonnen. Spelers zoeken, stuk kie zen, dekorbouwers, technici (uiteraard geen probleem), toneelmeester, organisators enz. Ook ouders van leer lingen en echtgenotes van leerkrachten werden bij de groep betrokken. Als regisseur werd Wilfried Van de Velde aangezocht, akteur bij Ket en met een twintig-jarige Blau-erva- ring achter de rug. Een nieuwe uitdaging voor hem. De repetities zijn on dertussen in htm eindfase gekomen. Het is geen ge makkelijke klus, een blij spel met 4 dames- en 5 her- enrollen, vooral omdat en kelen een echt theaterdebuut maken. Maar er werd al hard gewerkt! Ook de leer lingen van het vijfde jaar vinden hun bezigheid in het timmeren van een dekor met de nodige ramen, deuren en trappen... Zomaar een blijspel Is Maarten Hansen, alias P. Joh. Zonruiter, niet bepaald Hollands grootste toneel schrijver, toch slaagt hij er in om met zijn pretentieloos «Op je sokken in het natte gras» de toneelliefhebber in de ban te houden. Eigenlijk een detektieveverhaal op zijn smalst dat in een pittig familiaal sfeertje met in breng van kamerheertjes en agenten, wordt opgelost maar eindigt als een onver valste happy-en-ding-story. Ondertussen laat de auteur de kijker rustig inzage ne men van de puntige relaties en tegenstellingen die er heersen in het gezin van de ongelukkige Bram Van Mossevelde, een onderne mer die zopas failliet ging. Deze rol wordt vertolkt door Jos Meyvis, terwijl Veerle Daman de gastvrouw speelt ten huize Van Mossevelde, waar haar vriendin Annet (Lutgart Delaruelle) regel matig op bezoek komt, voor al omdat zij een oogje heeft op de wat excentrieke filo soof Treeborg (Raymond Goedemont), die op kamers woont bij de Van Mossevel- de's. Naast de finanoiële zorgen heeft Corrie nog af te rekenen met haar bemoei zuchtige schoonzus Mien (Nobbie Van Daele) en haar zelfzekere man Simon Schuiveling (Dirk Van de Velde). Gelukkig is er nog het prille huwelijksgeluk van dochter Ineke (Inge Suy) en haar kersverse echtgenoot Geert (Sulvain Luyckx). Maar er zijn ook nog de onverklaar bare inbraken waarbij nooit iets gestolen wordt. Agent van dienst Roger Beeldens heeft de vermoedelijke da der zien wegvluchten in het pand van de Van Mossevel- des Hoe'hij de kriminele knoop ontwart ziet u op za terdag 1 en zondag 2 maart a.s. in het Parochiecentrum aan het LJzerhand te Beve ren, telkens met aanvang te 20 u. Kaarten zijn te koop op het sekretariaat van het GTI, tel. 03/775.85.11, bij Dirk Peersman. Voor de de- korbouw tekenen Mare Van Hoye en Harry Van Hove. Jaak Vossaert doet de be lichting, Luo Van Kerckho- ve geeft teksthulp en het ge luid staat onder de verant woordelijkheid van Ludo Peters. Voor een onbekommerd prettig avondje uit moet je dringend reserveren. wil de Meldertse Culturele Kring, die door omstandig heden minder aktief was ge worden, nieuw leven inbla zen. Met o.m. Hubert Baert, Guy De Backer, Fons De Koninck, Jan De Geyselaer, Staf Fiers, Jan Nuelant, Hu- go Peeters, Roger Plets, Harry Rabaut, Arnold Van de Perre, Pierre Walraevens en Jos Muylaert worden een aantal aktiviteiten gepland. Het bestuur zal aangevuld worden met belangstellen den en op de eerstkomende aktiviteiten worden lidkaar- ten aan 100 fr. aangeboden Op zondag 2 maart is er schouwburgbezoek waar over U meer leest in Streek- nieuws. Op zaterdag 8 maart in het Parochiecen trum café-chantant. En ver der zijn er seizoenwande lingen gepland in Kravaal en Faluintjee met opkikkert- je onderweg en natje en droogje achteraf in het Pa rochiecentrum Verder een videoreportage door Willy Pardaens over Pikkeling 1985, een repor tage over Venezuela door Pastoor Degrez, een fietsral- ly i.s.m. BGJG, wandeling in Zenne en Zoniën en een herfstwandeling in de Hoge Venen in herfsttooi. Aan voer per autocar. Gedacht wordt eveneens aan kook- klassen voor mannen. Een lidkaart kost 100 fr. LH «De taal van de muziek - De muziek van de taalwas het motto van sen totaalprogramma dat werd aangeboden door de Berkenboom-humaniora in Sint- Niklaas. Op de bovenste foto ziet u de Orff-speelgroep tijdens de voordracht. Midden een muzikaal onderonsje. En onderaan de dames die «De Leraarskamer in zes sekwenties voor het voetlicht brachten (wv - foto's Iv) miek en juiste intonaties in de teksten. Eddy Alloock was de gedroomde Pedro. Dank zij zijn uitzonderlijke prestatie bleef deze "Beni dorm' een stevige rugge- graat houden voor de ganse duur van het stuk. Knap werk ook van Frans Van Egghen ('zoegezeet zommezeigen')! Van Joaée Verbeke hadden we toch een tikje meer komische inzet verwacht, een ietsje meer zwart-wit aflijning als per sonagetekening. Haar stem volume bleef binnen het vrij rumoerige toheelgebeuren ondermaats. Het werd geen echte Mariette maar een Ma- rietteke. Een Nederlands vertegenwoordigster von den we onder de naam van Willemijn, vertolkt door Ann De Beleyr. Naast de prima Hollandse tongval een toch net iets te braaf ge houden stoere meid die alle hulkwatertjes heeft door zwommen, en daarbij uit dagende onderdanigheid te koop heeft. Luc Thijs klaarde Kees als een op z'n lijf gegoten klusje. Klaar is Kees! Nelly Baetens en Hilde Bo- gaert leverden de teksthulp Frida Collyn zorgde voor de "benodigdheden en Hugo De Vriese voor de klank- weergave. De grime was van de hand van Rosanne Mae8. Toneelmeester en de- korontwerper was Fons Ysebaert. Voor de dekoruit- voering en de belichting zorgde het personeel van de stadsschouwburg. Voor Sint-Genesius een prij zenswaardige viering van een regisseur die ontzettend veel voor de Koninklijke Toneelkring heeft gedaan. De geleverde prestaties in deze «Benidorm» zullen ook bij Miel Geysen als een war me dank zijn overgekomen. Dank en proficiat, Miel.. W.D.G. Toneel in Sint-Niklaas. Miel Geysen is al een kwarteeuw 'huisregisseur' bij Sint-Genesius. "De tijd dat de vogelpikmaatschappij ook een toneelvoorstelling opzet is voorbij", zei hij onlangs in een vraaggesprek met dit blad (Iv) Toneel in Sint-Niklaas. Sint-Genesius vertolkte "Wij gaan naar Benidorm" (Iv) Op 22 en 23 februari brengt toneelgroep XYZ uit Bazel voor het eerst een eenakteravond. Toneelgroep Baudeloo uit Sinaai voert dan de eenak ter «De Brievenbus» van Jef Van Hoecke op, in een regie van Stefan van Pottelberghe. Met dit stuk kaapte genoemde toneelvereniging overigens alle prijzen weg op het eenakterfestival 1983 te Stekene. Mede werkers zijn: Mary Ingels, Stefan Van Pottelberghe, Beatrys Rigaux, Paul De Greyt, Marleen De Plukker en Eric Van Guyse. Toneelgroep XYZ uit Bazel brengt een vrolijke eenak ter: «De vrouwtjes van een vrijgezel» van P.J. Dor- renboom, regie Jef Mellemans. Hieraan werken mee: Peter De Wilde, Jerome Gorrebeeck, Martine Mattelé, Greta De Smet, Juliette Toté, en Anja Van Riet. De twee eenakters worden in zaal J. Cardijn (Kruibe- kestraat in Bazel) opgevoerd. Deuren om 19 uur. Inkom 100 frank. Voor kaarten bel je 774.21.42 - 774.26.85 - 774.32.81 - 774.19.70 of je kan ook bij alle akteurs terecht. (r.v.)

De Voorpost | 1986 | | pagina 5