Het huidige toerisme in Temse: een droom of werkelijkheid? De landbouwgronden op de Wase Scheldeoever: een grondbank? ACV-Jongeren Beveren met aktie rond «nepstatuten» bij gemeentepersoneel CVP-jongeren Kruibeke over Wissekerke Ral nu ook In het Land van Waas Wilg in verzet tegen Doel V Infocentrum gezondheid opent In Sint-Niklaas De Voorpost - 14.2.1986 - 5 Sinds de installatie van de nieuwe gemeenteraad (januari 1983) krijgt het toerisme een speciaal aksent. In de beleidsnota van de verantwoordelijken staat de heropleving van het toerisme met grote letters ge schreven. Een wezenlijk verschil met de periode van vóór 1983 is dat het gemeentebestuur nu zelf de motor is geworden van het toeristische gebeuren. De V.V.V. is een trouwe bondgenoot en medewerker. Samen ijve ren zy voor hetzelfde doel. Deze verschuiving heeft ondermeer tot gevolg gehad, dat daar waar de werking vroeger afhankelijk was van de (beperkte) financiële middelen van de V.V.V.het gemeen tebestuur nu zelf royaal de gelden ter beschikking stelt. En meer gelden betekent uiteraard meer moge lijkheden. In Temse beseft men voldoende dat de heropleving van het toerisme niet afhankelijk is van één initiatief en dat de wedergeboorte niet in een handomdraai kan gerealiseerd worden. Het is duidelijk dat dit een geleidelijk proces is, een kwestie van jaren, waarbij een aantal initiatieven den verwezenlijkingen de stroomversnelling moeten waar maken. Dat het toerisme in Temse de jongste jaren bijzondere aandacht krijgt, moge duidelijk blijken uit de hier volgende waslijst van initiatieven en realisaties. Al in de gemeenteraadszitting van 28 maart 1983 werd de V.V.V. officieel erkend als adviesraad. De vereniging werd geherstruktureerd en er werden zeven werkgroepen opgericht: propaganda en promotie; bloemenmarkten, ho reca; inventarisatie toeristisch patrimonium; wandel- en fietspaden; manifestaties en feestelijkheden, hostessen Met het oog op de publikatie van een uitvoerige toeristische gids werd vanaf februari 1983 een beroep gedaan op de bevolking, toeristische verenigingen en aanverwante, ten einde een zo volledig mogelijke inventaris te bekomen van Temses grote en kleine toeristische aantrekkelijkheden. Alle suggesties werden gebundeld, gerubriceerd en be werkt, en aangevuld met ander noodzakelijk bronnenmate riaal. Verscheidene deskundigen werden bestendig ge- raadpleegd. Uitgaande van de vaststelling dat er geen sektor is waar zoveel onnauwkeurigheden en onjuistheden voor waarheid worden aangeboden als in de toeristische sektor, werd bijzondere aandacht besteed aan de juistheid en preciesheid van alle gegevens. In juli 1984 verscheen de 40 bladzijden tellende brochure 'Ik hou van... Temse', een fraaie mozaïek van de schilderachtige merkwaardigheden en kleurrijkheid van de gemeente. Opdat de eigen bewo ners hun eigen toeristisch patrimonium beter zouden leren kennen, werd de brochure gratis huis aan huis bedeeld. Voor de toeristen is ze verkrijgbaar tegen 35 fr. Inventaris De Watermolen (Wilfordkaai), een kultuurhistorisch ge bouw waarvan de oorsprong teruggaat tot de 16de eeuw, was in 1981 door het gemeentebestuur aangekocht voor toeristische doeleinden. In maart 1983 werd een bestuurskomissie opgericht. Het gebouw, dat gedeeltelijk was onderkomen, doordat het tevoren enkele jaren ongebruikt was gebleven, diende grondig hersteld en verbouwd om zijn bestemming te kunnen vervullen. Die bestemming luidt: uitgroeien tot het toeristisch centrum van Temse en omgeving. Een ontwerper werd aangesteld en in samenwerking met de bestuurskommissie en het gemeentebestuur werden volgende funkties in het gebouw voorzien: vergaderloka len, informatiekantoor, ambachtelijk centrum, onthaal- ruimte, demonstratieruimte, ruimte voor expo's, feestelijk heden en manifestaties van beperkte omvang, fietsenver- huur en een konciërgerie ook een bestendige tentoonstel ling is niet uitgesloten. Gehoopt wordt dat een gedeelte van het omvangrijke gebouw in 1986 kan in werking treden. Er zullen dan grote watermolen- en/of kaaifeesten plaats vinden. In januari 1984 nam het gemeentebestuur een funktionaris in dienst, uitsluitend en voltijds gelast met toerisme. Al bijna een jaar eerder was ook een kuituurfunctionaris in dienst getreden, die eveneens met bepaalde facetten van het toerisme gelast wordt. Daardoor kreeg het gemeentebe stuur voor het eerst beroepsmensen voor het toerisme. Sinds februari 1984 beschikt de .gemeente ook voor het eerst over een toeristisch informatiekantoor (gelijkvloers, vooraan gemeentehuis), geleid door de toerismefunktio- naris. Sinds april 1984 wordt wekelijks een toerismekalender gepubliceerd. Tot de belangrijkste toeristische aantrekkingspunten beho ren het Gemeentemuseum en het Museum Heraldiek Bene lux. Het Gemeentemuseum werd opengesteld op 18 no vember 1983; twee mensen zijn er vast in dienst. Het Museum Heraldiek Benelux kreeg in 1983 een ruimere zaal van het gemeentebestuur toegewezen, waar de omvangrijke kollektie beter tot haar recht komt. Hoewel dit museum geleid wordt door een v.z.w., biedt het gemeen tebestuur het alle faciliteiten van een gemeentelijke instel ling. Er is trouwens een vraag vanuit de v.z.w. om van het museum een gemeentelijke instelling te maken. De over dracht aan het gemeentebestuur zal nog dit jaar plaatsvin den. Ook het Museum Heraldiek Benelux heeft twee medewerkers vast in dienst. Van november 1984 tot juni 1985 organiseerde het gemeen tebestuur een toeristische kursus, die negen lesavonden en vier studiebezoeken omvatte. Het doel was tweeledig: enerzijds aan alle belangstellenden de mogelijkheid bieden om Temse beter te lerenkennen, anderzijds een leerinhoud kreëren die als basis zou kunnen dienen voor toekomstige gidsen. Niet minder dan 139 kursisten schreven in, een cijfer dat alle verwachtingen aanzienlijk overtrof. De toenmalige toeristische bloei van Temse was voorname lijk te danken aan de boottochten. Opdat zulke tochten opnieuw zouden kunnen georganiseerd worden, heeft het gemeentebestuur bij het ministerie van openbare werken aangedrongen op de bouw van een aanlegsteiger (de aanbesteding is door minister Olivier voorzien in 1986). Kontakten met Flandria laten het beste verhopen voor een nauwgezette samenwerking, zodra de steiger aanwezig is. Het dagtoerisme Het gemeentebestuur wil de dagtoerist een pakket van toeristische aantrekkelijkheden aanbieden, die alle binnen één circu't ('stadskernwandèling') aanwezig zijn. In dit circuit zijn voorzien: de kerk met haar kunstschatten; het gemeentehuis; geklas seerde en andere merkwaardige gebouwen in de dorps kern; de Wilfordkaai met de horecasektor, het geboorte huis van Edward Poppe (toekomstig museum), het borst beeld van Arthur Wilford, rust- en groenstroken, De Watermolen, de Schelde (met toekomstige mogelijkheden voor rondvaarten), zicht op Boelwerf (mogelijkheid tot bezoek), de Scheldebrug met twee beelden van Karei Aubroeck; het rustpark aan de oprit van de Scheldebrug met H. Amelbergabeeld van Karei Aubroeck; het Schelde- park met het zwembad en een ruimte voor sier- en watervogels; het atelier van Karei Aubroeck; het Schousel- broek; het Museum Heraldiek Benelux; het Gemeentemu seum; streekgerechten: paling, inzonderheid paling in 't groen; streekbieren: De Kerel en Civée de Briijueville. Dit pakket is uiteraard 'uitneembaar': men kan een keuze doen alnaargelang men een dag of een halve dag in Temse wenst door te brengen. Het geheel valt grotendeels samen met de stadskernwandeling. Gidsen zijn beschikbaar: men sen van de diensten toerisme en kuituur, van de musea en de V.V.V. Temse was één der eerste gemeenten die over volledig beschreven wandel- en fietspaden beschikte. Sinds de nieuwe legislatuur werden aan de bestaande paden nog enkele 'broertjes' toegevoegd. Wandelpaden: Kouterpad (Tielrode), Schansenpad (Steendorp), Philemon Hauman- pad (Temse), Wegompad (Temse) en Groot Broekpad (Elversele), fietspaden: Scheldepolderroute, Sterroute, en een nog uit te stippelen route vanuit Temse. In 1984 organiseerde het gemeentebestuur in de vakantie maanden juli en autustus een toeristische zoektocht door de fusiegemeente. Circa 800 deelnemingsformulieren werden afgehaald, 279 ingediend. Dit sukses was meteen de beste aansporing om dit initiatief jaarlijks te herhalen. Temse is gekend voor zij paling en vooral dan zijn paling in 't groen. Deze gerechten zijn echter niet exklusief voor Temse, ze zijn wijd en zijd verspreid. Ter verwerving van een streekgerecht dat typisch is voor Temse èn exklusief werd begin 1985 een wedstrijd uitgeschreven. Een eerste jurering bracht geen uitsluitsel. Doordat het toeristisch seizoen op dat ogenblik al te dicht genaderd was, werd de procedure 'bevroren'. Zij zal in de herfst 1985 worden verdergezet, zodat het streekgerecht tegen het seizoen 1986 kan gepropageerd worden. Het gemeentebestuur en de V.V.V. namen sinds 1983 herhaaldelijk deel aan toeristische beurzen en markten. In 1985 werd speciaal daarvoor een propagandastand aange kocht; ook de uitrusting (toeristisch materiaal) werd volle dig op punt gesteld. De bloemenmarkten gestart in 1981, werden aanvankelijk slechts in twee deelgemeenten per jaar georganiseerd. Vanaf 1985 worden zij telkens in elke deelgemeente gehouden (op verschillende data) èn opgeluisterd door een muziekvereniging. Vanaf 1986 zal ook de wijk Veile een bloemenmarkt krijgen. Sinds 1984 wordt jaarlijks een grootse bebloemingsaktie georganiseerd in samenwerking met het Werk van den Akker, de bloemisten en de stratenkomités. Deze gevelver- sieringsactie met als motto 'Temse zet de bloemekes buiten' kent zeer groot succes. Zowel in 1984 als in 1985 werd Temse-laureaat van de wedstrijd 'Groen- en bloem- vriendelijke gemeente', georganiseerd door de Vereniging voor Openbaar Groen in samenwerking met de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproducten. Sinds 1984 zijn terrassen toegelaten op de markt en de Wilfordkaai. De terrassen zijn vrijgesteld van taks. Vanzelfsprekend vinden ook feestelijkheden en manifesta ties met een toeristisch karakter plaats. Tot de recente nieuwigheden die bestendigd worden behoort de mei boomplanting (sinds 1984). Vanaf 1986 af worden als animatie op de Wilfrodkaai muziekkoncerten voorzien en de zomermaanden Allerlei Er zijn uiteraard ook eenmalige manifestaties met toeris tische uitstraling. Zo organiseerde het gemeentebestuur in 1984 een veelomvattende viering ter ere van beeldhouwer Karei Aubroeck naar aanleiding van diens 90ste verjaar dag. Deze viering omvatte een akademische zitting, twee retrospektieve tentoonstellingen (met bezoek van gemeen schapsminister van kuituur, Karei Poma), de publikatie van Aubroecks biografie, de realisatie van een film èn een diamontage over zijn leven en werk, de samenstelling van een Karei Aubroeck-route (op basis van de beelden die'in Vlaanderen publiekelijk te bezichtigen zijn), de taalkundi ge bewerking van Aubroecks memoires (BTK-projekt - licentiate Germaanse filologie) met het oog op publikatie, en de aankoop van een kunstwerk. Deze groots opgezette viering lokte belangstelling uit alle hoeken van Vlaande ren. Belangstelling voor Karei Aubroeck en voor Temse! Andere gebeurtenissen die Temse ten goede kwamen waren de belangrijke en omvangrijke schenkingen van Clemens De Landtsheer, geboren Temsenaar en 40 jaar lang sekretaris van het IJzerbedevaartkomité, en de offi ciële voorstelling in Temse van de boeken van e.h. Fernand Van De Velde over een andere beroemde Temsenaar: priester Poppe. Op het vlak van propaganda en public relations is Temse zeer aktief: perskommuniqués, deelname aan beurzen, samenwerking met andere gemeenten, 'behandeling' door de radio, medewerking aan toeristische publikaties,... In de zomer van 1985 werd Temse zwerfautovriendelijke gemeente: op de Wilfordkaai is speciale parkeerruimte voorzien voor motorhomes ofte zwerfauto's. In 1985 gaf het schepenkollege aan pottenbakker-keramie- ker Henk Cruyssaert de opdracht tot het maken van een ontwerp voor een typisch Temses souvenir. Onderwérp dat werd opgegeven: zaijn-zeker-kaailoper. Realisatie voor zien in 1986. Er wordt ook samengewerkt in een ruimer verband (met omliggende gemeenten): van januari t/m maart 1985 vond een expo over Temse plaats in De Notelaer (Hingene); in september en oktober 1986 vindt in het Museum voor Schone Kunsten te Antwerpen een huldetentoonstelling Tony Van Os plaats; aansluitend vindt een expo plaats in het Gemeentemuseum van Temse; organisatie: gemeen tebesturen van Temse (m.m.v. Gemeentemuseum en VW), Bornem en Antwerpen en VW Klein-Brabant; samenstelling toeristische brochure Land van Waas. Het gemeentebestuur verleent alle medewerking om de majestueuze O.L. Vrouwekerk open te stellen voor toeris ten. In samenwerking met de kerkfabriek zal geijverd worden voor: de inrichting van een bestendige expo van de kunst schatten in een speciaal daartoe uitgeruste ruimte; de aanstelling van een BTK'er (licentiaat kunstgeschie denis) voor het opmaken van de inventaris van de kunst schatten, de uitbouw van voormelde bestendige tentoonstel ling, samenstelling van een begeleidende katalogus,...; de BTK-er kan ook rondleidingen in groepsverband organise ren en gidsen; de omvorming tot museum van het geboortehuis van Priester Poppe. De beiaard werd uitgebreid met twee trommels (elk 4 deuntjes), wat het totaal op vier trommels bracht: een trommel per jaargetijde. M.R. (slot) (Onze medewerker ontleende de gegevens van dit artikel aan de toeristische dienst van Temse. Ook het eerste luik van de bijdrage over Temse werd aan die instantie ontleend. Schepen De Ryck attendeert ons terecht op dat feit. Het spreekt vanzelf dat we graag de bron vermelden. De hierbij afgedrukte foto, van de Wilfordkaai zoals ze er vroeger uitzag, komt uit de kollektie van Temsenaar Edwin De Meirleir (wv)) De A.C.V.-Jongeren van Beveren zullen in de week van 10 een job die hen waarborgen tot 14 februari een aktie voeren rond de zgn. «nepstatuten» biedt, binnen het gemeentepersoneel. Zij vinden immers de Daarom willen de ACV-jonge- DAC, BTK en TWW-projekten geen volwaardige vorm ren van Beveren samen met het «UI tewerkstelling. gemeentebestuur een oplossmg 6 zoeken. Men vraagt op de eer- ste plaats kleine dingen, die nu Wie werkt in zo'n nepstatuut is aan te stellen. reeds gerealiseerd kunnen er wel iets beter aan toe dan Het is dus verleidelijk om naar worden: optrekken van loon tot een werkloze, maar op het ge- een nepstatuut te grijpen. Maar niveau vast personeel; volledi- bied van sociale zekerheid en het is natuurlijk geen oplossing ge bezetting van het kader met loon is het maar treurig met op lange termijn. De meer dan voorrang aan de nepstatuten; hem (haar) gesteld. De jobs honderd nepstatuters in dienst uitbreiding van het kader iri zijn bovendien maar tijdelijk van Beveren zijn wel blij dat ze funktie van zinvol werk; ar en bieden dus weinig toekomst- van de dop af zijn, maar voor beidsduurvermindering met perspektieven. Je kan er eens de toekomst wensen zij zeker evenredige aanwervingen, iemand mee uit de nood hel- pen Maar laat niet teveel men sen in deze onzekere situatie terecht komen en laat ze het vooral niet te lang doen. Eén op twee Ongeveer één op twee mensen die bij de gemeente Beveren De mogelijke aankoop van het geren zich af. Daarover moet werken, zijn BTK DAC of kasteel Wissekerke te Bazel eerst eens goed nagedacht. l. er' u--en Z!J In .P5°" door de gemeente is momen- «Blijkbaar is de gemeente dan jekten van bijzondere en tijde- teel een aktueel gesprekson- toch niet zo failliet als men jke aard, zoals de wettelijke derwerp. Ook de CVP-jonge- steeds heeft doen geloven», bepalingen het voorschrijven. ren van Kruibeke geven in een voegen de CVP-ers er nog aan sommigen van hen wel, maar persnota hun visie erover. toe. anderen zijn reeds jaren «nep- «De aankoop is op zichzelf Verder vindt men ook dat de tatuter» en doen in feite het geen slechte zaak en verrijkt eventuele aankoop van het kas- erk van personeel dat in een alleszins het kultuurpatrimo- teel los dient te staan van de volwaardig statuut zou moeten njum van de gemeente», stellen definitieve vestiging van de ge- pgenomen zijn. Zij houden ze Maar is dit alles wel finan- meentelijke bibliotheek. 'Deze mee de gemeente «draaiende», cieel haalbaar? De aankoop- moet alleszins in de deelge- n.ta i nJgCn Jarnryer_8e"°e8 prijs van 10 miljoen allicht wel. meente Kruibeke blijven, al- geen loon naar werk. Goedko- «Maar kan Kruibeke de leen al omwille van het peda- pe werkkrachten dus, of vol- hoogstnoodzakelijke restaura- gogische belang voor de ge- Al1.5 de ACV-Jongeren «de tie aan het kasteel en de blij- meenteschool', besluiten de ïtte produkten van onze sa- vende onderhouds-, verwar- CVP-jongeren. menie ving». Vadertje staat zit mings-en exploitatiekosten wel daar voor een groot deel tus- betalen?» vragen de CVP-jon- Kram sen: die bezuinigt maar door en levert onvoldoende subsidies In verband met de precaire situatie van het gebruik van de landbouwgronden op de Linkeroever in het Waasland, lijkt een parlementair wetgevend initiatief onafwendbaar. Men stelt vast dat in de onteigende gebieden, gedeeltelijk na vervroegde onteigening om sociale redenen, nog duizenden hektare landbouwgrond met boerderijen en aanplantin gen, loodsen, enz... verder benuttigd worden door de landbouwers. Stekene. De gemeenteraad besliste tot de aankoop van dit "Huis De Bock II" op de hoek van de Kerkstraat en de Sparrenhof dreef. Het pand zal worden gesloopt ter verbre ding van de straat en om een voetpad aan te leggen. De gemeente heeft voor de aankoop van dit huis 1.115.000 fr. over (mg) aan de gemeente om personeel aan te stellen. Maar een gemeente kan ook kiezen voor nepstatuten, omdat het veel eenvoudiger is om zul ke mensen in dienst te nemen. Personeel tewerkstellen met een serieus statuut is omslach- vergt een administratieve rompslomp. Het duurt ook vrij lang eer de bevoegde instanties (provincie, staat) hun fiat geven aan de gemeente om iemand In een brief aan het gemeentebestuur van Beveren heeft de leefmilieugroepering Wilg uit Sint-Gillis verzet aangete kend tegen de bouwplannen voor een vijfde kerncentrale in Doel. Wilg staat voor «Wij ijveren voor een leefbare ■gemeente». De vereniging acht de nukleaire centrale, de nukleaire koncentratie inmiddels, onaanvaardbaar vanwege de lig ging ervan nabij woongebieden. (wv) Vanaf 12 februari wordt het Italiaanse programma Rai-Uno nu ook verdeeld op het kabel net van de mast Sint-Niklaas. De televisiebeelden afkomstig van de satelliet ECS 1 worden via een paraboolantenne, op gesteld in het ontvangststation Sint-Niklaas, opgevangen en in het bestaande kabelnet ver deeld. Onderstaande gemeen ten ontvangen nu zonder bijko mende kosten het RAI pro gramma: Beveren, Kruibeke, Sint-Gillis Waas, Sint-Niklaas, Stekene, Temse en Waas munster. In het programma-aanbod wordt RAI-UNO op het kanaal M 10 geplaatst, meer gespeci- fieerd op beeldfrekwentie 168,25 MHz en klankfrekwen- tie 173,75 MHz. Bij gebruik van een omvormer selekteert men als volgt: draaiknop om vormer op stand M, druktoets omvormer toets 1 derde rij. De verdeling van het RAI-pro- gramma heeft een tijdelijk ka rakter. Indien de huidige rege ling in verband met auteurs rechten en zonder bijkomende uitgaven voor de abonnees zou gewijzigd worden, kan de ver deling van het programma op nieuw worden onderzocht. Principieel is dit een uitsteken de zaak aangezien op deze ma nier deze gronden in kuituur blijven en een welkome aan vulling zijn van het landbouwa reaal van nog boerende boe ren, zo stelt volksvertegen woordiger Lieven Lenaerts. Toch is het onmiskenbaar dat sommige van deze gronden door de vroegere gebruikers worden verhuurd aan kollega's tegen fikse vergoedingen voor het gebruik van 'deze grond die in feite eigendom is van de staat. Jaren geleden stelde zich de problematiek van de mogelijke onteigening van de kleine win keliers en middenstanders in Doel-centrum. Om deze ontei geningen te realiseren was er geen geld. Deze middenstan ders werden nochtans zwaar getroffen door de ondernomen infrastruktuurwerken omdat zij een groot deel van hun kliënteel zagen wegvloeien en dienten gevolge hun zakencijfer dalen. Overigens is het onmiskenbaar dat de eigendommen in de doprskern van Doel ernstig in waarde zijn verminderd. Als men vaststelt dat de over heid, en dit geldt niet enkel voor de staat maar ook voor gemeenten en eventueel inter- kommunales, gronden onteige nen die pas jaren later hun bestemming waarvoor ze ontei gend werden werkelijk krij gen, dan wordt het toch wel zinvol om het verder gebruiken en bewerken van deze ontei gende gronden op een ordente lijke wijze te regelen. Daarom is volgens Lieven Le naerts een Wetsvoorstel en ook een voorstel van dekreet nood zakelijk om de oprichting van een grondbank mogelijk te maken. De bedoeling van een dergelij ke grondbank is dat gronden die onteigend werden en waar op de werken die de onteige ning wettigden niet werden aangevat, ter beschikking ge steld worden van de landbou wers mits betaling van een bil lijke vergoeding aan de ontei gende overheid. De onteigenende overheid zou volgens Lenaerts een ruime pe riode op voorhand de ontei gende die het goed opnieuw in gebruik neemt, in kennis moe ten stellen van het feit dat om wille van de realisatie van het projekt de grond moet ont ruimd worden tegen een be paalde datum. Indien de onteigende zelf niet geneigd is om op deze wijze de onteigende grond opnieuw te bewerken, dan zal in overleg met de lokale besturen de grond ter beschikking gesteld worden van andere landbou wers volgens kriteria die in overleg met de landbouworga nisaties kunnen bepaald wor den. Deze kriteria kunnen eventueel later bij Koninklijk Besluit worden vastgelegd. Lieven Lenaerts hoopt voor dit wetsvoorstel dat hij momenteel voorbereidt de steun te krijgen van parlementsleden uit de an dere partijen en hoopt dit dan zo vlug mogelijk in de kommis sie van landbouw en midden stand ter bespreking te kunnen voorleggen. Vrijdag 28 februari om 19 u vindt in de gebouwen van het Kristelijk Ziekenfonds, De Castrodreef (nabij Heyman- plein) in Sint-Niklaas de officiële opening plaats van het «infocentrum G.V.O.» van de Wase Federatie van Kriste- lijke Ziekenfondsen. Als je meer wil weten over ziekte en gezondheid kan je bij dat informatiecentrum leermateriaal raadplegen, didaktisch materiaal of lessenpakketten ontlenen, tijdschriften inkij ken, enz. Greta Derveaux, nationaal verantwoordelijke van de info centra GVO van het Kristelijk Ziekenfonds, houdt een toespraak rond «GVO binnen het Kristelijk Ziekenfonds». Miet Smet, staatssekretaris, verzorgt de opening op vrijdag 28 februari. Nadien volgt een geleid bezoek. (wv)

De Voorpost | 1986 | | pagina 7