t Vrasene vierde eeuwelinge Valentine Lokerse Jeugdraad pakt uit met Tweede Jeugdhappening Sint-Niklase Reinaertorde verkeert in sprookjessfeer Kristelijke textielcentrale Waasland dankt Lucien Fruru Agalev-Temse over «Park Verbeeck» Werkzaamheden van Waasmunsterse kultuurraad nemen uitbreiding Wase paaseieren voor El Salvador Tweede Wase Reinaertfietstocht Jozef Luns over oost-west in Sint-Niklaas Forfaitaire vergoeding textiel wordt wellicht verlengd Gemeentelijke benoemingen in Temse Kindie van zes verongelukt in Temse 6 - 14.2.1986 - De Voorpost hulde "nderd Zaterdag 22 februari aanstaande wordt het weer 1 groot feest voor de Lokerse jeugd. Na het sukses van de le Jeugdhappening op 2 februari 1985, waaraan zo'n 1200 kinderen en jongeren deelna men, leek het maar logisch dat ook dit jaar een Jeugdhap pening werd georganiseerd. In tegenstelling tot vorig jaar, waar alle jeugdverenigingen 1 aktiviteit organiseerde, gebeurde de voorbereiding dit jaar in een samenwerking tussen de jeugdverenigingen, opgesplitst per leeftijdsgroep. Het stramien van vorig jaar werd in grote lijnen behoude- n:één of meerdere aktiviteiten naar een welbepaalde leeftijds groep toegespitst. De 2e Jeugd happening wordt 's avonds af gesloten met JR's Funny Party, waarop de nieuwe Belgische popformatie The Pop-Gun op treedt. Het programma: De kinderen beginnen hun akti viteit om 13u30. Het Smurfen- spel Smurfenfeest voor de 6 tot 8-jarigen gaat door in de keldervan het cultureel cen trum, terwijl de 9 tot 12-jarigen hun reis rond de wereld starten op bet Kerkplein. Even voor 16 u. stoppen beide groepen hun aktiviteit om gezamenlijk naar de Torenzaal te trekken waar Kris Vlamings' Kinderdisco teek hen opwacht voor een kin derbal met zang, dans, kwis en allerlei spelletjes. Rond 18 u. klinken de laatste noten van het orkest. De kinderen die hun gading niet vinden bij de smurfen of in een reis rond de wereld, kunnen vanaf 13u30 terecht in de To renzaal waar De Schizo's en De Gouden Kroon hen opwachten voor een namiddag kinderto neel. Komen we dan aan de groep 13 tot 15-16 jarigen. Van af 14 u. tot 17 u. lopen hun aktiviteiten op en rond het marktplein. Aan het stadhuis vertrekt een Avontuurlijke (Na tuur) tocht met om ter gekste hindernissen onderweg. Het is aan te raden om geen al te propere kledij aan te trekken. Wie niet zo op avontuur gesteld is, kan zijn hartje ophalen op een mini voetbal torn ooi op het binnenplein van de markt. Ook meer muzikale jongeren ko men aan bod. Op de parking voor het stadhuis kan men meedoen aan een play-back- show, afgewisseld met volks- De 16-ers krijgen ook een heel gamma van boeiende akti viteiten aangeboden. In de feestzaal van het Sint-Lode- wijkscollege begint om 14 u. een Ping-Pongtornooi. Hier voor moet je wel 20 fr. inschrij vingsgeld betalen, maar in ruil hiervoor krijgt men een dran kbonnetje. Inschrijven kan vanaf 13u30, evenals voor de klubkwis die om 14 u.start in de cafétaria van het cultureel cen trum. In het foyer van het kul- tureel centrum staan enkele computers opgesteld. Men kan er allerlei eenvoudige pro- gramm's en spelletjes op uit proberen, vandaar de aktiviteit computerprobeersels. Een laat ste aktiviteit gaat door in de conferentiezaal.een mini- kortfilmfestival met 2 vertonin gen van telkens 6 kortfilms... 14 u.en 15u30. Naast dit aktiviteitenaanbod zijn er ook enkele nevenaktivi- teiten. Zo staat voor de poort van de kerk de Telefant opge steld. Een reuzegrote speeltele- foon van de vzw Kinder-en Jongerentelefoon uit Gent. Een prettige kennismaking dus. In de hall van het kultureel centrum en de Torenzaal staat een ideeën- en vragenmuur op gesteld. Iedereen die wat kwijt wilt rond het jeugdwelzijnsbe- leid kan dit noteren op de muur. In het foyer loopt de ganse dag de fototentoonstelling «Jonge rencultuur», dit in samenwer king met het Masereelfonds. En voor wie het nog allemaal niet genoeg is.in lokaal 3 en 4 in de Torenstraat (VW-Kultu- rele Dienst) wordt een ruil beurs georganiseerd. Dit alles vanaf 14 u. tot 17 u. En 's avonds wordt de feestelij ke dag afgesloten met een nog feestelijker gebeuren. De Stadsfeestzaal zal dan meer dan waarschijnlijk vol lopen voor JR's Funny Party met een op treden van de nieuwe Belgi sche popformatie The Pop- Gun. Muziekmachien Oxelvoght is ook van de partij met hun spetterende lichtshow De inkom bedraagt in voorver koop 80 fr., en aan de kassa 100 fr. Kaarten in voorverkoop zijn te verkrijgen op volgende plaatsen: VW-Kulturele Dienst, Toren- straat 1 Jamklub, Schoolstraat 21 T-Klub, Oude Vismijn 11a. Voor de kinderen van de deel gemeenten en buitenwijken legt de jeugdraad een busop haaldienst in. Via de school kunnen de kinderen in schrijven. Op 17 januari manifesteerden 240 arbeidsters van de firma Neirynck Confectie in de straten van Lokeren en protes teerden enerzijds scherp tegen de bruuske sluiting van hun onderneming en anderzijds tegen de stopzetting van het sociale begeleidingsplan op 31.12.85 inzake de forfetaire bestaanszekerheid bij volledige werkloosheid zodat zij hiervoor niet meer in aanmerking kwamen. De kristelijke textielcentrale Waasland bij monde van hun vrijgestelden Baziel Van der Weken en Patrick Gorre- beeck hebben hun nationale leiding in de persoon van Lucien Fruru, de staatssekretaris voor leefmilieu en eman cipatie en de Wase parlementairen opgeroepen hun mede werking te verlenen en tussen te komen bij de bevoegde ministers om de verlenging van deze forfetaire vergoeding te bekomen. De kristelijke textielcentrale heeft na onder handelingen met de regering op 12 februari een belangrijk sukses geboekt: deze forfaitaire vergoeding in geval van volledige werkloosheid zal worden verlengd in 1986 en 1987. Met terugwerkende kracht wordt deze vergoeding geregeld vanaf 1.1.86, zodat de arbeidsters van Neirynck Confectie en andere volledige werklozen sinds di.e datum thans ook in aanmerking komen voor deze vergoeding die hen zal toelaten de financiële weerslag van deze sluiting gedeeltelijk op te vangen gedurende de eerste 500 dagen. De kristelijke textielcentrale Waasland dankt voor deze realisatie hun nationale voorzitter Lucien Fruru, de staats sekretaris voor leefmilieu en maatschappelijke emancipatie en de Wase parlementairen, maar in het bijzonder de 240 arbeidsters van Neirynck Confectie wier protest tot in Brussel is doorgedrongen. Agalev Temse, bij monde van Michel Vlaeminck, heeft talrijke nabeschouwingen rond de jongste gemeenteraads beslissing inzake het «Park Verbeeck» in Temse. In een persmededeling stelt Agalev het volgende (we citeren). Op dinsdag 18 februari heeft in het kuituur- en sportkompleks Hoogendonk in de Nijver heidslaan een eerste algemene vergadering van de kuituur- raad plaats. Op de dagorde staan ondermeer: het jaarver slag 1985 met een uitgebreid overzicht, het advies in ver band met de tariefverhoging van de lokalen in Hoogen- donck, de bespreking van de beleidsopties voor de komende drie jaar en de uitbreiding van het bestuur. Het huidige be stuur bestaat momenteel uit acht personen. Alle verenigingen hebben in dit verband een vra genlijst gekregen met verzoek deze vooraf te bespreken in hun eigen vereniging. Aktiviteiten van de Kultuurraad Er zal vooral aandacht besteedt worden over het al dan niet in stand houden van volgende ak tiviteiten; het Sinterklaasfeest, het kwistornooi, de 11.11.11- aktie, de kultuurbeurs, het or ganiseren van tentoonstellingen een aperitiefkoncert, een pop- koncert, een volksmuziekdag, de 11 novemberviering, 11-ju- liviering en feestaktiviteiten voor de jeugd. Verder zullen volgende punten eveneens aan bod komen, vor mingswerk, onderzoek en stu diewerk door de kultuurraad uit te voeren, dienstverlening, zowel geldelijke als materiële de verbindingsfunktie tussen vereniging en gemeentebe stuur, de problemen ten over staan van het bestuur en aan gaande de kulturele informatie in het gemeentelijk informatie blad De Vierschaafkroniek (V.G.P.) We hopen u in de buurt van deze foto's de levensloop van Vrasenes eeuwelinge Valentine Van Havermaet te kunnen aanbieden. Ook dat artikel bleef vorige week in de komputer haperen. Maar kranige Valentine maalde daar niet om. In volle glorie meldde ze zich op het voormalige gemeentehuis aan en daar kreeg ze behalve bloemen ook een gehandte- kende foto van het koningspaar. Ter ere van Valentine trok een optocht door jubilerend (want 850 jaar jong) Vrasene. Uit die stoet registreerden we voor u enkele impressies. Een onvergetelijke zaterdag werd het voor Vrasene én voor Valentine, voor wie haast alle verenigingen van Vrasene hun beste beentje hadden voorgezet (foto's Iv) Naar jaarlijkse gewoonte steunt meentes met 30.000 inwoners, chocolade). Bestellingen kun- De Geus de paaskampagne Het projekt voorziet de oplei- nen gebeuren tot 15 maart bij van AIB ten voordele van een ding van gezondheidswerkers Rita Volckaerts, Driegaaien- bepaald projekt m de Derde en de uitbouw van hospitaaltjes straat 90, tel. 776.05.36 te Sint- Wereld. Dit jaar staat de kam- en polyklinieken. Niklaas; of'bij G. Vanden- pagne in het teken van El SaJ- Wie deze paaskampgne wil bulck, Hooirt222, Hamme, tel. vador, een klein land in Cen- steunen, kan hiervoor paaseie- 052-47.11.27. traal-Amerika (kleiner dan ren kopen. Een zakje van 250 J België) met minder dan 6 mil- gram kost 120 fr, eieren van 40 Dc paaseieren worden bij u gr kosten 20 fr. (allemaal melk- thuis geleverd. joen inwoners, waarvan 1 mil joen op de vlucht buiten hun land en 500.000 vluchtelingen in eigen land. Een land in oorlog. Met aan de ene kant een paar rijke clans van groot grondbezitter (gesteund door het leger en de USA). Aan de andere kant de bevolking be staande uit boeren, arbeiders en een massa werklozen op zondag 1 juni organiseert voor al wie van fietsen houdt. (800.000), Het volksverzet, de Gewestelijke Vereniging tot Er zal een rit zijn van 45 km. verenigd in het FMLN, kontro- Bevordering van het Toerisme en één van 95 km. Dit jaar leert een derde van het grond- jn het Land van Waas in sa- werd er een familiefietstocht gebied. menwerking met het stadsbe- voor het gezin van maximum Konkreet«wil het projekt de stuur en de sportraad van Sint- 25 km aan verbonden. De ontwikkeling van de gezond- Niklaas de tweede Wase Rey- fietstochten lopen allen langs heidszorg voor iedereen in een naertfietstocht. typisch Wase wegen, m.a.w. bevrijd gebied van vijf ge- Deze manifestatie staat open doorheen de eigenlijke Rei- naertstreek. Er is vrij vertrek van 8 tot 10 u voor de rit van 95 km. en van 8 tot 13 u voor de rit van 45 km. De familiefietstocht vertrekt ge zamenlijk vanaf 14 u. De inschrijvingen zullen plaats hebben in de inkomhal van het stadhuis, Grote Markt in Sint- Niklaas. Iedere deelnemer zal na afloop een speciaal ontworpen aan denken ontvangen. Gezien het sukses van de eerste Reinaert fietstocht, is men er ook dit jaar zeker van dat deze manifestatie tot een grootse sportieve happe ning zal uitgroeien. Voor ver dere inlichtingen dienst toeris me, tel. 03-777.84.00, toestel 4863. Op vrijdag 25 april e.k. worden alle medewerkers van het voorbije Reynaert- spel uitgenodigd op een ge zellig samenzijn in hotel Serwir vanaf 18.30 uur. Op het programma plaatste de Orde van de Vos Rey- naert, die deze bijeenkomst organiseert, volgende punten: voorstelling van de vi deoband van het Reynaert- spel; tentoonstelling (en mo gelijkheid tot bestelling) van alle fotomateriaal van de voorstellingen repetities; permanente dia-voorstel ling over het gebeuren. mogelijkheid tot aan koop van het Reynaertspel- boek. Een kollage van alle teksten en foto's die versche nen in de pers (in de vorm van kopies). Dit werk zal tegen een zeer lage prijs worden aangeboden aan de medewerkers; gezellig samenzijn en mogelijkheid tot dans met een bekende Wase dj-forma tie. Orde van de Vos en... het sprookje Tijdens de vergadering van de Orde van de Vos Rey- naert werd intens van ge dachten gewisseld omtrent de toneelrealisaties die in de Wase regio plaatsvinden. Hierbij werd opgemerkt dat het jeugdtheater niet aan bod komt. Allerlei redenen zul len hiervoor wel aan de ba sis liggen, maar het kleine aanbod van de auteurs ener zijds en de moeilijkheid Donderdag 27 februari om 20 u komt eresekretaris- generaal Jozef Luns van de Navo in Sint-Niklaas spreken over «De huidige stand van de oost-west betrekkingen». Deze belangwekkende voordracht vindt plaats in de feest zaal van het stadhuis en wordt gevolgd door een vragen uurtje. Organisator van de manifestatie is Cefi-Waasland, wat staat voor Comité voor Economische en Financiële Informa tie. Cefi groepeert patronale instanties uit de financiële sektor, de bouwnijverheid, de textielbranche, etc. en in deze instantie zijn ook de Interkommunale Waasland, Intercom, KVHU en de Europaklub vertegenwoordigd. (wv) Woendagnamiddag vond op het kabinet van de minister van ekonomische zaken en bespreking plaats met vak bonden en patronaat aangaande de verlenging van de forfaitaire vergoeding in de textielsektor. De toekenning van de forfaitaire vergoeding (155 fr. per dag gedurende 500 dagen) eindigde eigenlijk op 31 decem ber 1985, maar gezien de evolutie in de sektor (nieuwe sluitingen) werd diverse zijden aangedrongen op verlen ging- In het Lokerse kende men intussen een wrange situatie: de werknemers van La Lokeroise (sluiting december 1985) genoten van de forfaitaire vergoeding, deze van Neyrinck Confectie (sluiting 10 januari jl.) niet. Druk kwam dan ook vooral vanuit het Waasland en van vakbondszijde. Miet Smet, staatssekretaris voor leefmilieu en maatschappelijke emancipatie, kwam zelfs persoonlijk tussen bij minister Maystadt. Woensdag jl. geraakten ekonomische zaken, de vak bonden en het patronaat het eens over de verlenging. Het voorstel tot verlenging zal dan ook binnenkort worden voorgelegd aan het bevoegde beslissingsorgaan, zijnde het ministerieel Comité voor Sociaal-Economische Coördina tie (M.C.S.E.C.) Inmiddels wordt nagegaan waar men de financiële midde len kan halen voor de financiering van de verlenging. voor de plaatselijke gezel schappen om dit te pro grammeren, samen met him vaste produkties, an derzijds zijn allicht de hoofdredenen omdat ook dit belangrijke aspekt van het theater aan de gegadigden en dat zijn er heel wat voorbij gaat. De raad besloot om te probe ren dit te verhelpen en pro grammeerde voor volgend speelseizoen (1986/87) een realisatie rond een gekend sprookje. Het ligt in de bedoeling dat deze produktie zou gebracht worden voor de leeftijds groep van 6 tot 12 jaar (lage re school) en dit voor alle gegadigden van de Wase re gio. Kontakten zouden wor den opgenomen met de directies van bedoelde in stellingen opdat deze tijdig hun maatregelen hierom trent zouden kunnen nemen (planning schooljaar). Aan regisseur Jaak Van der Helst werd gevraagd en kele werken te lezen en ter bespreking voor te leggen zodat een keuze kan ge maakt worden uit de diverse sprookjesbundels Op zijn vergaderingen 2/2 11. besliste de Vosseraad dat de jeugdproduktie zou ge speeld worden tijdens het komende kerstvorlof en dat het zou gaan om «Sneeuw witje en de zeven dwergen» (met dans, muziek, zang,...) in een regie van Jaak Van der Helst. Het zou de bedoeling zijn, in de regio Waasland een «au ditie» te houden om akteurs/ aktrices, musici, koreogra- fie bijeen te brengen rond deze Reinaert-realisatie. Het ia vanzelfsprekend dat voor al de jeugd zal gevraagd worden om, in eerste instan tie, aan deze produktie mee te werken. De Orde van de Vos Rey- naert zal binnenkort verde re gegevens en afspraken hieromtrent meedelen. «In verband met deze zitting te Temse zijn er tijdens de be spreking van het BPA Cauwer- burg toch enkele punten die ons opgevallen zijn. Waar gaat het uiteindelijk om? Een stuk openbaar groen kan nu ver kocht worden aan een privéve- reniging om een tennishal te bouwen. De argumentatie van sommige mensen geeft toch stof tot na denken. De houding van de meerderheidsgroep, dixit sche pen Bulteel: 604 bezwaar schriften worden als ongegrond beschouwd! Door de kulturele raad werd een negatief advies uitgebracht, dit werd niet ver noemd. Een argument van VU-raadslid De Ryck: in het park ziet men niemand, het wordt niet ge bruikt, de tennishal zal wel ge bruikt worden. Als men de vergelijking verder doortrekt, dan denken we dat volgens de VU alles wat niet populair is mag verdwijnen. Een ander argument van het zelfde raadslid: de sportdienst van Temse richt initiatiekursus- sen tennis in en achteraf heb ben de mensen de kans niet om te spelen! We stellen dus voor dat de sportdienst nu ook ande re kursussen gaat inrichten: paardrijden, motocross, klei- duifschieten... De respektieve klubs kunnen dan het terrein van de Hoge Hof inrichten tot terrein voor jumping, het Scheldepark is een uitstekend cross-terrein want dit zal ook wel onvoldoende gebruikt wor den, op de markt kan men een parkoers uitzetten voor go-car- ting en ga zo maar verder. Toppunt van zich belachelijk maken vinden we toch wel CVP-raadslid De Clercq. Bij de punten op aanvraag mocht hij zijn mond nog eens open doen en begint dan te zeggen dat het politiek geladen dossier eigenlijk een groen dossier had moeten zijn! Maar als er moest gestemd worden dan stemde «groene» Julien gedwee mee met de meerderheid. We zwijgen dan nog over het feit dat het hier cen ACW-er be treft, en over het standpunt dat het ACW aangenomen heeft betreffende het park Verbeeck! Maar het mogelijk storten van afval in de kleiputten van Tiel- rode ligt Julien nauwer aan het hart en dichter tegen zijn voor deur dan het park Verbeeck. Voor de mensen van Tielrode is het te wensen dat men voor dit mogelijke stort een ander alternatief zou vinden, maar Julien zou het deksel of het vuil eens op zijn neus moge* krijgen. Een volgende merkwaardige vaststelling, na de vraag van Julien De Clercq betreffende het mogelijke stort, na enkele vragen van de oppositie en pas na minutenlange diskussie blijkt ineens dat schepen Naudts en raadslid Vercaute- ren aanwezig waren op een desbetreffende vergadering. Maar blijkbaar vonden beide heren het niet nodig van spon taan enige uitleg over die ver gadering te verschaffen. Om dan nog even terug te ko men op de tennishal. We ho pen dat, als er eenmaal zal gebouwd zijn, men het groen niet zal vergeten dat zogezegd nu reeds op de plannen ver meld staat. We hopen dat deze ingreep in het park maximaal zal gekamoeflccrd worden al hoewel het een heel tijdje zal duren voordat het groen hoog en dicht genoeg zal zijn om die metershoge muur te ver stoppen». M.R. In geheime raadszitting werd het ontslag aanvaard van Jos Andries als gemeentelijke toe- zichter op de vleeswinkels, op de instellingen waar vleeswa ren bereid of verwerkt worden en op instellingen voor het be waren van vlees in de deelge meente Tielrode. Bij het gemeentelijk werklie- denpersoneel (half-geschoold werkman) werd Robert Heir- baut benoemd vanaf 1 februari als grafmaker. In vervanging van Van Buynder Mona werd mevrouw Segers-Janssens aan gesteld als tussentijdelijke leer kracht aan de gewestelijke se cundaire handels- en taalleer- gangen voor 3 lesuren handels vakken en 8 lesuren daktylo. Bij de interkommunale gas- voorziening van Antwerpen en omgeving werden Armand Fe lix en Walther Vercauteren aangeduid als twee gemeen telijke vertegenwoordigers. Hun plaatsvervangers zijn res- pektievelijk Van Damme Jean ne en Richard Janssens. De politie van Temse heeft in 1985 73.521 kilometers afge legd met de auto's. In totaal maakte de politie 1.622 proces verbalen op en noteerde men vorig jaar slechts 28 vechtpar tijen. Vervolgens waren er 187 verkeersongevallen met stoffe lijke schade (in 1984 waren er dat 185). Men noteerde 93 ver keersongevallen met gekwet sten. 50 autobestuurders, 33 in zittenden, 14 bromfietsers, 21 voetgangers en 12 voetgangen werden door het verkeer ge kwetst. Er waren vorig jaar ook 56 diefstallen met braak en 74 zonder braak Men noteerde ook 57 vandalcnstreken. In 1984 waren er 30 bouwmisdrij- ven en in 1985 slechts 3 Het aantal kontroles van woningen van vakantiegangers daalde van 1.655 in 1984 naar 1.439 in 1985. In 1985 werden amper 8 feiten vastgesteld van nachtru moer. M.R. Zaterdagnamiddag is bij het oversteken van de Doornstraat in Temse een kindje van zes jaar verongelukt. Het liep plots tussen twee gemarkeerde auto's de straat over en werd gegre pen door de wagen die werd bestuurd door Daan Antheu- nis, kultuuschepen in Sint-Ni- Jonathan Naudts uit Het Zand 3 in Bornem, werd met zware blessures overgebracht naa Pelikaanziekenhuis in Temse. Nadien bracht men het slacht offer over naar het akademiscb ziekenhuis in Edegem. Maan dag is het kind daar overleden.

De Voorpost | 1986 | | pagina 8