Handig, kompleet I en spotgoedkoop Tewerkstelling Waasland in de verdrukking! Os biol en belichtte waarderingskaart De Smet huldigt standbeeld in LimBERaen e Smet back home ANTIEK «TER LEDE» Voor wie iets beter zoekt si c:> NV Unigro Sint-Niklaas: verlenging brugpensioen vanaf vijftig jaar Karnaval in Dendermonde met binnen- en buitenlandse belangstelling Kan de scheepsbouwsektor nog gered worden - H De Voorpost Niet eenvoudig Als klap op de vuurpijl kwam er de voorbije dagen het be richt dat de Boeldirektie van plan is om niet minder dan 900 mensen te ontslaan. Een zo veelste duidelijke vingerwij zing die alle verantwoordelij ken zou moeten waarschuwen dat de lichten op z'n minst op oranje staan. Zoals gezegd ziet de toekomst er bij de Boelwerf tfcrminst rooskleurig uit. Die rituatie is zeker geen nieuw Temse. Een troosteloze aanblik van de Boelwerf (polo) Biologische waarderingskaarten. Waarom, door wie, hoe worden ze opgesteld? En welke informatie vindt U op deze kaarten? Wat wordt U aangeboden? Dit was het tema van een boeiende voor dracht, door dhr. Karei De Brabander, Nieuwerkerke- naar en afdelingshoofd van het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie, georganizeerd door de kulturele vereni ging Liniaal, op vrijdag 14 februari, te Nieuwerkerken- Aalst. In juni 1978 startte het Ministe rie van Volksgezondheid en van het Gezin, het nationale projekt de «Ekologische Kar- tèring van België». Dit had tot eerste doel biologische waar deringskaarten voor gans ons land op te stellen. De leiding van dit immense projekt werd toevertrouwd aan het IHE (In stituut voor Hygiëne en Epide miologie) te Brussel. De kar tering wordt uitgevoerd door elf universiteiten of andere we tenschappelijke centra die elk een karteringsgebied kregen toegewezen. Een honderdtal mensen stapten en reden hier voor reeds heel Vlaanderen en Wallonië door, tot in de kleinste hoekjes en noteerden gegevens met behulp van een eenvormige lijst van karterings- eenheden, opgesteld door een Wetenschappelijke Stuurgroep op vegetatiekundige basis. Na voorstudie met o.a. «staf kaarten», bodemkaarten, lucht foto's, gewestplannen, en ter- reinbezoek werden deze on derscheiden eenheden, ingete kend op basiskaarten van het Nationaal Georgrafisch Insti tuut, op schaal 1/25.000, met Symbolen en waarderings- kleuren. De informatie die U aantreft op de gepubliceerde kaarten is tweeledig, maar uniek in de wereld! Elke kaart beschrijft het landschap tot in de kleinste biologische details en geeft er een waardeoordeel over. 1. Iedere karteringseenheid wordt aangegeven door middel van 2 letters. De eerste letter (hoofdletter) bepaalt het hoofd type. De tweede letter (kleine letter) geeft daarbinnen een meer nauwkeurige typering. Eventueel gebruikt men een derde letter om varianten bin nen de eenheid te onderschei den. Uiteindelijk beschikt men over 161 karteringseenheden om het landschap te beschrij ven. Zo lees je bijvoorbeeld Hc en dat staat voor vochtig, licht besmet grasland, Hk bete kent kalkgrasland, Hz grasland op vergiftigde bodem en Hf grasland als natte ruigte met moerasspirea. Ook bepaalde symbolen (voor al de boomsymbolen) werden op de kaart aangebracht. 2. De biologische evaluatie be rust voornamelijk op volgende 4 criteria: de zeldzaamheid, de biologische waarde, de kwets baarheid, de vervangbaarheid. En deze evaluatie wordt op de kaart door 3 kleuren weergege ven: donkergroen, wat een bio logisch zeer waardevol gebied aanduidt, lichtgroen, dat ver wijst naar biologisch waarde vol, en wit, voor geringere bio logische waarde. De waarde werd aangeduid in het teken van het natuurbehoud. Gans het Belgisch grondgebied omvat 52 kaartensets. Eén kaartenset bestaat uit 8 kaarten op schaal 1/25.000. Zo worden in totaal 416 biologische waar deringskaarten opgesteld. Eind 1986 zullen alle kaarten gepu bliceerd zijn. (De nummering van de kaartensets (kaartbla- den) is identiek aan deze van het Nationaal Geografisch In stituut topografische basis- kaart). Bij ieder kaartenset hoort een overzichtskaart (schaal 1/ 100.000) met legende en aan duiding van de beschreven ge bieden. Daarnaast ook nog een bijzondere verklarende tekst: een gedetailleerde beschrijving van elk in kaart gebracht gebied. Zo leest een Aalstenaar op blz. 75 van de «Verklarende tekst - Kaart lad 22» i.v.m. Het Os- broek (Aalst - Erembodegem) in het alluarium van de Den- In South Dakota ligt het kleine stadje City of De Smet. Een onooglijk klein dorpje, zo lykt het wel. Het heeft banden met Dendermonde, want daar heeft de «Grote Zwartrok» de Dendermondse Jezuiet Pater Pieter De Smet een historische vrede gesloten met de indianenstammen uit de streek. Om hulde te brengen aan deze Dendermondse missionaris zal er op 8 juni een standbeeld van hem worden onthuld, een precieze kopie van het mooie beeld dat in Dendermonde op het Kerkplein staat. Geen wonder, want deze kopie werd gemaakt door de man die ook het Dendermondse beeld in een modern materiaal goot: Michel Pelentan. Twee jaar geleden had in Den dermonde onder een reus achtige belangstelling ter gele genheid van Katuit de plechtige onthulling plaats van het nieu we standbeeld van Pater De Smet. Voor die gelegenheid was ook de burgemeester van het Amerikaanse stadje City of De Smet naar Dendermonde gekomen en Glen Iverson was zo onder de indruk van het hele gebeuren en het grootse feest, dat ook bij hem de idee deed rijzen om de Dender mondse missionaris op een passende wijze blijvend eer te brengen. In een brief aan bur gemeester Cool maakt Glenn Iverson nu bekend dat op 8 juni het standbeeld dat Michel Peleman maakte, plechtig zal worden onthuld. Hij bedankt de burgemeester voor de vele bemoeienissen die Dender monde zich heeft getroost en rekent erop dat heel wat Den- dermondenaars naar City of De Smet zullen komen om de plechtigheden bij te wonen. De burgemeester van Dendermon de en de leden van de gemeen teraad zijn in elk geval uitgeno digd. Dank zij milde sponsors Glenn Iverson is in de wolken met de hele realizatie. Hij is biezonder opgetogen over het fraaie beeld dat toch 2,60 meter hoog is en een waardige plaats zal krijgen in het stadspark van City of De Smet. Toen Iverson in Dendermonde verbleef, informeerde hij naar de mogelijke kostprijs van een beeld. Die werd geraamd op 6.000 dollar. Geen peulschil dus. Maar Glenn Iverson liet zich daardoor niet ontmoedi gen en wist in City of De Smet een aantal mensen voor zijn idee te winnen. Samen vorm den ze een komitee dat zich had voorgenomen die geldsom bij elkaar te brengen. Op ver schillende manieren. Want niet alleen het beeld wilde men aankopen, men wilde ook een granieten sokkel laten optrek ken om het beeld op te plaat sen. Ook enkele verfraaiingen aan het stadspark zouden bij die gelegenheid worden uitge voerd. Het bleek dat de idee ook bij heel wat inwoners van het stad je in de Verenigde Staten aan sloeg. De eerste en ook belang rijkste bijdrage mocht men ont vangen van de Peoples States Bank van het stadje. Die bank schonk zonder meer 2.600 dol lar ter nagedachtenis aan S. Neal Meyer, de voormalige di- rekteur van de bank. Meyer was de enige man in de stad die pater De Smet erkentelijkheid betoonde. Hij bezat een wand- schilderij met het portret van pater De Smet naast Sitting Bull. Dat schilderij hangt al jaren in de bank. Daarnaast kwamen er nog heel wat individuele bijdragen bin nen. De katholieke kerk van Sint-Thoms bijvoorbeeld orga- nizeerde een etentje om geld in te zamelen. Vervolg op blz. 4 Ministerie van Volksgezondheid en van het Gezin Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie (IHE) Oiurdinatiecvntrum van de Biologische Waarderinsskaarl van België Dendermonde. Dit is tot op heden het enige aandenken dat City of De Smet aan de Dendermondse missionary heeft, een schilderij waarop de grote zwartrok de vredespijp rookt met een befaamd indianenopperhoofd (arch). ANTIEK TE KOOP Elke zondag speciale verkoopsdag uit de hand. zonder kosten van 13 tot 19 uur Eetkamers, meubelens, tatels stoelen, aardewerk, brons, porce lain, schouwgamltuur, schilderijen, lusters, spiegels enz. enz. Blomstraat 38, zijbaan stwg Lede -> Hofstade) 9310 LEDE Tel, 053.77.85.18 49/512-AG-GA-DC-RC-QK der: «Vrijwel geheel door be bouwing en wegen ingesloten, alluviaal gebied, een kleine 100 ha groot. Sinds het begin van deze eeuw is ruim de helft van dit gebied veranderd door de aanleg van parken, graven van vijvers (enkele werden on dertussen terug gedempt), stort plaatsen, aanleg van sportvel den en de bouw van o.a. een fabriek. Wat van het Osbroek overblijft, bestaat vooral uit vochtig elzenbroek en essenol- menbos en enkele vochtige weiden met bomenrijen o.m. belangrijk als groeiplaats van addertong. Aan de Oostelijke kant van de Dender ligt een groot kasteelpark met een aan palend nitrofiel elzenbos». Een «Algemene Verklarende Tekst» is bij de interpretatie en het gebruik van de kaarten ech ter onmisbaar. Deze tekst bevat immers de volledige lijst van de karteringseenheden met hun beschrijving. Vervolg op blz. 4 Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten b*»»#,, Porselein geschenke! Meubelen en decoratie Op 31 december 1985 verstreek de kollcktieve arbeids overeenkomst op de NV Unigro te Sint-Niklaas. Deze CAO bepaalde het brugpensioen op vijftig jaar. 4>e kritieke toestand van Unigro in acht genomen drongen vakbonden nadrukkelijk aan op de verlenging ervan maanden. staatssekretaris voor leefmilieu en maatschappe- kwam daarvoor persoonlijk tussen- ijkt dit een feit te worden. De verlenging van de momenteel ter ondertekening bij minister Han- tewerksteiling en arbeid. De ondertekening van politieke technici en die zich hierop baseren om het pro- j. bleem aan te snijden. Toevallig kwamen wij in het ij bezit van een studie waarop SP- ij volksvertegenwoordiger Fred- li dy Willockx zich baseerde om fj in het kader van de bespreking van de volmachtenwet de mi- j nister van ekonomische zaken ij (Maystadt) in de kommissie te ij ondervragen over oorzaken en gevolgen van de krisis in de scheepsbouwsektor. Krisis Sedert 1973 staan de scheep- ;j vaart- en de scheepsbouwsek- j tor onder zware druk van een jj wereldwijde ekonomische kri- sis. Een aanzienlijke en struk- [1 turele overkapaciteit is vooral het element waarmee de j scheepsbouwsektor gekonfron- teerd wordt. Ingevolge de olie- krisissen, de ontwikkeling van j> de grondstofprijzen en de stag- i nering van de wereldhandel j enerzijds en de overinvesterin- i gen in de wereldvlootkapaciteit (marktsegmenten van olietan- kers en bulkcarriers) ander- 1 zijds, hebben de scheepvaart op het vlak van de marktprij- zen en de scheepsbouwsektor op het gebied van de prijskon- kurrentie onder zware druk gezet. Het is ook zo dat de laatste jaren in de meer gespeciali- Vervolg op blz. 4 Een mooie karnavalstoet trok zondag door de straten van Dendermonde centrum. Onder een winters zonnetje. Een verslag over deze stoet en alles wat daarrond gebeurde leest u op pagina's 18-19-20 Hel drama rond het konfektiebedrüf Neyrinck-Holvoet te gegeven en alle betrokkenen delijk hoe fouten uit het verle- lokeren ligt nog ver» In het geheugen. Beneven» de »etm «edert enige njd dat den bijdragen tot de huidige ontslagen bij lf\okeroif en Grada, werd de publieke geaegdda, de proble- opinie de voorbije dagen plots opgeschrikt door de alarme- recentJ voorspe5ingen j of matiek niet eenvoudig is Even- rende toestand gbij de Boelwerf te Temse. Hoewel niet njet optimistisch - is het einde zo is het gesteld met studies die geheel onverwacht luidt men er thans de noodklok. Niet van de ekonomische krisis nog ons een juist beeld kunnen ge- minder dan 900 werknemers bij Boel zouden binnenkort lang niet in zicht. Integendeel, ven. Om die reden moeten we hun job verliezen. Ingewijden vinden dit getal zelfs langs want precies in de scheeps- ons baseren op onderzoekin- de positieve kant. bouwsektor wordt nu pas dui- gen die gedaan worden door Met de tewerkstelling gaat het zeker niet goed in het Waas land. Enkele jaren geleden diende het zo beroemde bedrijf Nobels-Peelman het hoofd te buigen. De perikelen rondom Alumico zijn zeker nog niet vergeten. Nevenondernemin gen - vooral in de bouwsek tor- gingen ook over kop. Kon de regio zich nog redelijk goed het hoofd boven water houden, dan blijkt nu reeds uit alle gegevens dat het Waasland meer en meer het beeld begint te vertonen van een socio-eko- nomtsche woestijn.

De Voorpost | 1986 | | pagina 1