MRV Moerzeke koos nieuw bestuur Hamme sloot kulturele maand af met inlobeurs Handelsbeurs van Waasmunster aan tweede lustrum toe De Blauwe Reiger Kastel vijftien jaar jong Tweede Hams autosalon stond in de kou 't Hoeksken huldigde verdienstelijke leden Kastel heeft een nationaal kantpioen 10 - 28.2.1986 - De Voorpost Door de teleurgang van de landbouw in Moerzeke en Kastel bleven in de zestiger jaren heel wat akkers en weiden braak liggen omdat er geen kandidaat bewerkers meer waren. Zo ontstonden de buitenverblijven in dit gebied, nu bijna 150. Het is een klein dorp geworden in het Groot Broek. Op 20 juni 1971 werd een vereniging opgericht onder de benaming Moerzeekse rekreatievereniging MRV, die o.a. instaat voor de bewaking van de buitenverblijven. Tijdens de jongste algemene vergadering werd Octaaf Wauters verkozen tot nieuwe voorzitter, in opvolging van de overleden Frans Peelman. Noodzaak In 1969 kocht Octaaf Wauters één van de braakliggende stuk ken grond in Moerzeke Broek. Hij legde er een visvijver aan en plaatste er een chalet op. Hij was de pionier, maar vlug kreeg hij navolging. Nu staan er bijna 150 chalets. Het is een klein dorp geworden. Al vlug werd de noodzaak aangevoeld om een overkoepelend orgaan op te richten, die de ordeloze situaties die ontstaan waren door een massale oprichting van buitenverblijven in rechte banen te leiden. De eigenaars gebruikten de meest onmoge lijke materialen voor de op richting van een chalet. Er was geen bewaking en diefstallen waren dagelijkse kost. De eige naars wilden zich beschermen. De opgerichte vereniging maakte zich al vlug nuttig bij het realiseren van de dossiers toen de wetgeving op de buiten verblijven werd ingevoerd. Er werden regularisatiedossiers ingediend en elk lid kreeg een nummer toegewezen. MRV had zin van bestaan gekregen. Er werd geijverd voor het ver beteren van de wegen, het be houd van het milieuvriendelij ke en er werd strijd geleverd tegen de lawaaihinder Zo werd in een politiereglement, op vraag van MRV een tekst opgenomen waarin bepaald wordt dat het verboden is om op zondag- en feestdagen gras af te rijden in het Grootbroek. Ook werd er hevig geprotes teerd tegen de lawaaihinder veroorzaakt door de eigenaars van telegeleide vliegtuigen. MRV zorgt ook voor de geza- melijke visaankopen van de leden, voor uitzet in de visvij vers. Bijzonder is de bewa kingsdienst die optimaal fun geert in het gebied van Moerze ke en Kastel. Femand Willaert, De Hamse wandelklub 't Hoeksken, organisator van o.a. De Driedaagse Wuitens- marsen, heeft in zaal De Zouaaf zijn verdienstelijke le den gehuldigd tijdens een feest zitting. In de eerste plaats bracht voorzitter Wilfried Aerts hulde aan het gouden echtpaar Hippoliet De Backer - Emma Van Moerzeke, voor hun prachtig geleverde wandelpres taties. Er werd hen als blijven de herinnering een fotoalbum aangeboden, die was samenge steld door clublid Albert Se- gers. Ontroering toen John De Mulder de trompetklanken in zette ter ere van de jubilarissen. Nadien werden er plaketten uit gereikt aan Georges De Wilde en Freddy Theunissens. Wil fried Van Remoortel, Rooman Walter, Willaert Jozef, Theunssens Jan, Braem Raf, Van Broeck Jeannine, Boodt Nicole en Baetens Ronny. Het plaket, lid van verdienste werd uitgereikt aan Rooman Walter, Van Remoortel Wilfried, Theunssens Freddy, Coeman Marcel, Laureys Frangois, Braem Raf, Van Broeck Sally, Baetens Ronny, De Baeker Hyppoliet, Van Moerzeke Em ma, Van Broeck Jeremy, Van Damme Marie-Louise, De Roover Monique, Segers Al- bert en Theunssens Jan. Bij de jeugdigen onder de 12 jaar kregen Van Broeck Sally, Van Broeck Jeremy, Theunssens Jan, Van der Heyden Ann, Wuytack Eddy, Moens Nico, Van Cauteren Davy, Van Goe- them Monique, Mouton Wim en De Backer Carl een plaket overhandigd. Deze huldiging werd afgesloten met een eet maal en een leuke danspartij. bd beëdigd viswachter oefent re gelmatig kontrole uit in het ge bied. Hij draagt een wapen en is bevoegd om processen-ver baal op te stellen. Zijn op dracht bestaat erin de buiten verblijven te kontroleren en het voorkomen van diefstallen en vandalisme. Ook na een hevig onweer of bij storm krijgt hij opdracht om het gebied te in specteren. Hij houdt ook de waterstand in de streek goed in het oog, want dit is voor de visvijvers vrij belangrijk. Fer- nand Willaert is ook verant woordelijk voor het pompsta tion te Moerzeke. Lidmaatschap De leden van MRV, een 200- tal moeten zich schikken naar de richtlijnen van de vereni ging. De gemakkelijkste leden zijn diegenen die niet in Groot- Hamme wonen, zegt de nieuwe voorzitter. Onder de leden van MRV bevinden zich mensen van alle rang en stand. Er is wel veel beweging op de leden lijst vooral bij de huurders van visvijvers, want men moet al een echte natuurliefhebber zijn, wil men zijn buitenverblijf lang in goede staat behouden. Het onderhoud vergt veel van hun vrije tijd. Er is nog altijd vraag naar een visvijver. De vraag is nog groter dan het aanbod. Veel belang hecht MRV aan de opvang van de nieuwkomers. Twee keer per jaar in de lente en in de herfst, verschijnt het MRV krantje. 70% van de leden zijn eigenaar van een buitenverblijf. Bij de oprichting werd er gestart met 53 leden, stelselmatig vergroot te de groep. Octaaf Wauters, huidig voorzitter was bij de oprichting sekretaris. Men heeft leden uit gans Vlaande ren, veel uit Aalst, Antwerpen en zelfs één uit Oostende. Het zijn zeer gedisciplineerde le den vertelt de voorzitter, MRV wil in de toekomst oriëntatie borden plaatsen aan de invals wegen van Moerzeke, om de leden beter wegwijs te maken in het dorp. Het nieuw bestuur werd als volgt samengesteld: Ere-voorzitter Lemmens Gil bert, voorzitter, Wauters Octaaf. Sekretaris: Leon Van Raem- donck, ondervoorzitter: Jozef Dierickx en Alois Van Geyte, penningmeester, José Van Riet en leden: Jacques Van Door- slaer de ten Ryen, Paul Van de Casteele, Jozef Segers, Jos Ur- bain, Paul Willaert, Albert De Kuyper, Wilson Bergmans, Louis Mijs. Het lokaal van MRV is gevestigd in café 't Eiland, IGeinbroekstraat te Moerzeke. leb s-^ierd Hamme. In Moerzeke zat de rekreatieve vereniging aan de feesttafel omdat ze vijftien jaar bestaat. Het bestuur met voorzitter Octaaf Wouters poseerde voor de gebruikelijke foto vh Bij Uitgeverij Dupuis nv zijn nu weer een aantal nieuwe stri pverhalen verschenen. Eerst en vooral is er het album van •Ie Blauwbloezen die zich be kommeren om een baby. Ver der is er een boek over Felix, krijgt men een vierde deel van Slemper en Slof terwijl Jaap al aan zijn achtste nummer toe is. Ouwe Niek en Zwartbaard èn Timoer sluiten deze nieuwe reeks. Stripverhalen die in de boekhandel verkrijgbaar zijn aan de prijs van 130 fr. per nummer. In de feestzaal van het gemeentehuis en in het oud vredegerecht werd tijdens het voorbije weekend, een info-beurs georganizeerd door de Kulturele Raad als sluitstuk van de Kulturele maand. Deze infobeurs werd muzikaal geopend door het Sint Lutgardiskoor. Dit koor bevat vogels van alle pluimage, stelde koorleidster, mevr. Vermeire, er heerst een echte vriendenkring, want alleen boze mensen zingen niet. Onder de leiding van dirigent Quintelier zongen zij Lied van mijn land, Vlaanderen en Hamme, geschreven door Jozef Van de Velde op muziek gezet door Chretien de Neve. Hamme. Marcel Van Duysen uit Kastel werd nationaal kampioen (vh) De Koninklijke Belgische Ornithologische Federatie organizeerde in Mol zijn nationale kampioen schappen. Er waren daar 4.500 vogels aanwezig in diverse reeksen Marcel Van Duysen, lid van De Blauwe Reiger uit Kastel, behaalde er in de reeks 15 inlandse vogels een gouden en een bronzen medaille met respektievelijk een vink en een putter. Vorig jaar behaalde hij in november ook twee gouden, twee zilveren en evenveel bronzen medailles op de provinciale kampioenschappen. Toen waren zijn wildzangvogels de besten. Tien jaar Handelsbeurs in Waasmunster, een verjaardag die niet zonder meer mag voorbijgaan. Dat waren ook de organisatoren van deze bloeiende en drukbezochte han delsbeurs van mening. Vandaar dat zij zich nog maar eens extra hebben ingespannen om hun trouw en ruim publiek in de watten te leggen. Iedere koper op de Handels beurs krijgt inderdaad een of meerdere loten als geschenk aangeboden. Daarmee valt voor de winnaar 100.000 fr. te rapen en dat is dus aardig mee genomen. Daarnaast zijn er nog een massa andere prijzen. Mocht de eigenaar van het win nende lot zich niet melden, geen nood, want dan heeft men een reservenummer in petto en die krijgt dan een reis van twee dagen naar Parijs of naar Ru- desheim, naargelang zijn inte ressesfeer. Die reis wordt aan geboden door "Het Reklaam- blad" van Groep De Cuyper. Je doet er dus goed aan op zijn De Kastelse vogelclub De Blauwe Reiger vierde haar geplant worden, vijftien jarig bestaan. Half januari was er een tentoonstel ling voorzien, maar omwille van de zogenaamde papegaai enziekte werd deze tentoonstelling verschoven naar het voorbije weekend. Voorzitter Omer Van Lokeren verwel komde b\j de officiële opening, in zaal De Wijngaard, de vele genodigden, die op deze vijftiende uitgave van de vogeltentoonstelling waren. Groei provinciaal en nationaal vlak, met mooie resultaten. Omer Het mnchten van een vogeiten- Vm Laktm„ u,, „t toonstelling was een avontuur- luuuaicuuig CC1. -vumuu.- gemeentebestuur voor de steun lijke onderneming op een dorp |n hm] .u samen met ons kunnen merken zoals Kastel. Men had er geen ondervinding in en de midde len waarover men kon beschik ken waren beperkt. Eens ge start kwamen er jaar na jaar dat wij vogelliefhebbers geen afbreuk doen aan de natuur,» vertelde hij verder. «Wij zor- ...- - gen immers voor even- nieuwe leden b„, groeide de JUt binnen de natuur, bij ons kennis over de vogels geweldig js mwd |aats voor mcn's a|s aan en de kwaliteit van de ten- dier. XenKslot[e venv„s de toonstelling steeg voortdurend. ker naaI hc, M Er kwam even beroenng toen dc £ioenen, het in 1972 voor elkaar kregen de vogelvangst Elke 'afgehakte boom betekent af te schaffen. De vogelliefheb- de dood van een dertigtal vo- bers moesten vanaf die tijd zor- gels, daarom vroeg hij met gen voor het kweken van de aandrang aan de leden van het vogels. Verschillende- leden schepencollege om er voor te van de Blauwe Reiger waag- zorgen dat er voor elke afge- den zich op het gewestelijk, zaagde boom een nieuwe zou Historiek Schepen van sport Frangois De Graef schetste de start van de club. De grote bezieler was Marcel Van Duysen. In 1971 werd de club gesticht onder voorzitterschap van Ivo Ver- nimmen. Hij kon rekenen op Marcel Van Duysen, sekretaris en Verly José, penningmees ter Iedere zondag vergader den de Kastelse vogelliefheb bers bij Jef Vermeir, om ideeën uit te wisselen en kennis op te doen. Zo rijpte het idee om een tentoonstelling te orga niseren. In 1972 werd dit idee gerealiseerd. Er kwam een echte keurder naar Kastel en meteen was de basis gelegd voor een jaarlijkse tentoonstel ling, die stilaan maar zeker uitgroeide tot een groots gebeu ren op de parochie. De schepen verwees naar de moeilijke tijden die het wetsontwerp met zich mee bracht, zoals het bijhouden van een boekhouding. De cluble den gingen betogen in Roesela- Hamme. De vogelvereniging «De Blauwe Reiger» bestaat vijftien jaar en vierde feest (vh) re en dit had tot gevolg dat de wet lichtjes werd versoepeld. De tentoonstelling van de Blau we Reiger trekt elk jaar tiental len vogelliefhebbers uit de streek aan. Marcel Van Duy sen verzorgde nadien een rondleiding. Ondertussen kreeg men de gelegenheid om het guldenboek te tekenen. Kampioenen De Blauwe Reiger telt momen teel 86 leden. Het bestuur be staat uit: Van Lokeren Omer, voorzitter, Vercauteren Karei, ondervoorzitter, Van Duysen Marcel, sekretaris-penning- meester. De Sager Frankie, De Clippeleir André, Wauters Danny, commissarissen. KBOF organiseerde op 7 de cember 1985 de nationale kam pioenschappen voor zang- en siervogels te Mol. Op deze ten toonstelling waren ruim 4.500 vogels aanwezig. Marcel Van Duysen, lid van de Blauwe Reiger behaalde er een gouden en bronzen medaille bij de in landse vogels. Deze medailles won hij met een vink en een putter. In november 1985 be haalde hij op het Provinciaal kampioenschap dat doorging in Wichelen 2 gouden, 2 zilveren en 2 bronzen medailles in di verse reeksen, doch voor het merendeel in reeksen met wild zangvogels. Uitslag clubkampioenschap De Blauwe Reiger: 1. De Wacle Karine 459 p., 2. Van Boven Lodewijk 458 p., 3. Van Duysen Marcel 457 p., 4 Wauters Donny 456 p., 5. Biesheuvel Trynie 451 p., 6. De Saegher Frankie 448 p.7. Willaert Eddy 447 p., 8. De Baecker Mare 447 p., 9. De Clercq René 447 p., 10. De Cauwer Johan 446 p., 11. Van Lokeren Omer 446 p., 12. Van Cauteren Mare 444 p., 13. De Clippeleir André 443 p., 14. Piryns Gilbert 441 p., 15. Peel man Willy 438 p. bd minst een bezoekje te brengen aan de tiende handelsbeurs van Waasmunster. En naarmate dat je er wat koopt verhoog je ook je kansen om het grote lot te winnen. Van 8 tot en met 16 maart staan in het Gemeentelijk Ont moetingscentrum "Hoogen- donck" aan de Nijverheidslaan te Waasmunster, weer een aan tal handelaars uit Waasmuns ter, Lokeren en Sint-Niklaas paraat om hun beste produkten aan de man te brengen. Kwali- teitsprodukten wel te verstaan, want daar wordt een erezaak van gemaakt. Aan zo voordelig mogelijke prijzen, want ook de klant moet er wat aan hebben. Men biedt overigens een zeer grote verscheidenheid aan. Naast kledingzaken, voe dingszaken, huishoudartikelen en andere dagdagelijkse beno digdheden hebben ook verze keringsmakelaars, keukens, meubelzaken en andere er een plaats gekregen. Dat allemaal bezoeken zal wel aanleiding geven tot honger en misschien krijgt men van pra ten ook nog een droge keel. Geen nood, want de organisa toren hebben er voor gezorgd dat er een cafetaria aanwezig is waar men in alle rust'kan ge nieten van een tasje koffie met wat bij of van een ander drankje. Men kan op de beurs terecht op zaterdagen 8 en 15 maart en op de zondagen 9 en 16 maart telkens van 13 tot 21 uur en maandag en vrijdag 14 maart van 18 tot 21 uur. De toegang is Richtlijnen In zijn inleiding stelde de voor zitter van de Kulturele Raad, Staf De Keyser dat vaak vragen gesteld worden over de zin of de onzin van de Kulturele Raad. Wie deze raad alleen het uitreiken van subsidies toe meet, versmalt de opgave van deze adviesraad. Het is een uiting van onwetendheid en zo benaderd men het hele gege ven op een zeer simpele manier. De drie grote lijnen van deze werking van de Kulturele Raad is inspraak in het kulturele be leid, en advies naar de over heid toe. Af en toe tracht men de bevolking te bewerken voor de plaatselijke toestanden en tenslotte wil men de individuele krachten bundelen en samen werken naar de verschillende aangesloten verenigingen toe. Deze infobeurs sluit aan bij het laatste aspekt. Iedereen stelt zichzelf voor. Het organiseren daarvan is op zichzelf al een sukses. Wij heb ben met elkaar overleg ge pleegd, elkaar geholpen in de verwezenlijkingen, elkaar no den en problemen leren begrij pen. En dat is al zeer waarde vol te noemen, stelde de voor zitter. Voor verenigingen die zo gemakkelijk naar buiten tre den is het duidelijk werken in de breedte. Het eenakter festi val dat in oktober naar buiten zal opgevoerd worden, is een duidelijk bewijs dat toneelbon den niet hun eigen belang laten primeren en elkaar niet be schouwen als tegenstanders maar als vrienden onder el kaar. De kulturele raad heeft voor deze infobeurs de steun gekregen van het gemeentebe stuur voor het ter beschikking stellen van de feestzaal, oud vredegerecht, gemeentelijke technische school en andere materiële hulp. Hieruit blijkt dat het gemeentebestuur ons werk belangrijk vindt en de Kulturele Raad een bestaans recht heeft verkregen. Samen met het gemeentebe stuur moeten wij ook nog wer ken aan andere doelstellingen, beleidsplan, taak van de Kul- tuurfunktionaris e.a. Verder moeten wij onze relatie tot de Hamse bevolking aktive- ren. De praatshow, het aperi- tiefkoncert, de woonsituatie van de zwakken, zorg voor het leefmilieu en de gezondheid, moet voor ons een blijvende bekommernis zijn. De Kulturele Raad mag zich niet opsluiten in zijn ivoren toren. Zij moet het Hamse kul- tuurleven aktiveren, besloot voorzitter De Keyser. Deelnemers Schepen van Cultuur, De Ruysscher, dankte voor al het werk dat er gepresteerd werd door de deelnemende vereni gingen. Dank ook aan allen die hier niet kunnen aanwezig zijn, maar die toch in hun eigen groep aan kultureel werk doen en een financiële bijdrage leve ren. Het is duidelijk dat de taak van de Kulturele raad nooit zal beëindigd worden. Werk zal er altijd zijn voor diegenen die de kuituur een warm hart toedra gen. Zelfs als er geen mens naar deze beurs komt, aldus de 'schepen, kan men ze als ge slaagd beschouwen want de voorbereidingen en samenwer king is geweldig. De Schepen hoopte tenslotte dat deze beurs van een ruime belangstelling zou mogen genieten. Op deze info-beurs van de Kulturele Raad Hamme kon men stands bezichtigen van: wijngilde Amfora, Aquarius, buurthuis 't Hofken, Davids- fonds, vzw Durme, filatelie- klub, 't Fortuintje, FVV, GI- TO, gemeentelijke muziek school, jeugdraad, Klokhuis, NWK, VWG Sint Lutgarids- koor, Teatergezelschappen, Aksiedent, mensen achter den dijk, ongehoord, peperholle ken, trouw aan kunst, Voor god en de evenmens, VTB-VAB en woonfonds vzw. Zondagmorgen was er een aperitiefkoncert in het oud-vre degerecht. Leerkrachten, leer lingen en oud-leerlingen van de gemeentelijke muziek school brachten werken van o.a. Katchaturian, Neruda en Vivaldi. De wijngilde Amfora stond in voor het aperitief. Op het marktplein stond die voor bije dagen, de promotiebeurs van het Mechels Minitatuur- theater opgesteld. Na de ope ning van de infobeurs, was er in het GITO een diavoorstel ling over het M.M.T. zic^ce^Te'kke^^laten5 vep Waasmunster. De organizatoren van de tiende handelsbeurs van Waasmunster (vh) wennen. Tydens het voorbije weekend was er in de gemeentelijke sporthal Meulenbroek een massale belangstelling voor het tweede autosalon, dat ingericht werd door het NCMV Hamme en dit na het groots succes van vorig jaar. Vrijdagavond werd dit salon officieel geopend in aanwezigheid van talrijke genodigden en vele leden van het schepencollege en gemeenteraad. Moeilijkheden met de verwarming van de sporthal, zaterdag en zondag, waren de oorzaak van een uiting van ontevreden heid van sommige standhouders. Voorzitter Jan Saeys verwees naar de vernieuwing en verjon ging binnen het NCMV dat ongetwijfeld zijn vruchten heeft afgeworpen. Het is onze vierde grote verwezenlijking in drie jaar tijd, vertelde hij fier. Dit tweede autosalon is ongetwij feld een nieuwe topper, maar het is ook de bedoeling van het NCMV om ook niet kommer- ciële projekten te lanceren. Op 25 april a.s. is er een film avond, over de brandpre ventie. De samenwerking tussen de middenstanders is zeer positief, stelde de voorzitter uitdrukke lijk. Heel wat vooroordelen konden worden weggewerkt. Het is geweldig hoe alles hier in het salon onder vrienden wordt verwerkt. Dit onderlijnd het groeiend vertrouwen en de vriendschap pelijke geest die er heerst tus sen de middenstanders van het salon. Tot slot dankte Jan Saeys al diegenen die hebben meege werkt om dit tweede autosalon uit te bouwen tot een groots geheel, de gemeentelijke spor tinstellingen voor het ter be schikking stellen van de zaal, André Bruggeman voor de ve le taken die hij op zich heeft genomen, het NCMV bestuur met Michel De Geyter, Jozef Van den Berghe en Roger De Vos. Opening Schepen van Middenstand, Jo zef De Geyter gaf een spette rende toespraak. Dat het sche pencollege hier aanwezig is, en dat er heel wat raadsleden zijn, en dat ook de CVP voorzitter er is, bewijst duidelijk dat er een buitengewone belangstelling is voor het NCMV. Wij waarde ren uw werk, zegt de schepen. Iedereen die voor de opening een kijkje ging nemen, kon zich overtuigen van het grootse werk. Het is een mooie realisa tie geworden. Ik weet dat iets organiseren altijd moeilijk is, U moet met mensen werken met verschillende ingesteldhe- den, en dat U er in geslaagd bent is hier bewezen. Dit ge tuigt van doorzettingsvermogen van het bestuur. De Schepen feliciteerde het Hamse NCMV bestuur voor dit tweede auto salon. «Ik heb vannacht gedroomd, vertelde de schepen verder, over deze tentoonstelling in de ze mooie sporthal. Wij zouden dergelijke initiatieven meer moeten doen. Deze hal zou ook een ideale tentoonstellings ruimte zijn. Het kan een nieuw centrum worden dat Hamme bekendheid kan geven». Ook Burgemeester Baert kwam aan het woord: «Het is voor de middenstander onge twijfeld een moeilijke tijd om vol te houden. Maar U hebt vertrouwen en weet de zaken aan te pakken» zegde de Bur gemeester. «Laten wij denken aan de spreuk die Zeeuws- Vlaanderen hoog houdt: wor stelt en blijft boven. Hamme heeft zijn eigen autosalon op gebouwd, wij hoeven niet bui ten onze gemeente te gaan om kwaliteit en service te vinden» besloot de Burgemeester Met een receptie werd deze officië le opening afgerond. bd

De Voorpost | 1986 | | pagina 10