Wat koopt u nog voor 23 F JUUL DE NEEF MIJN OORLOGSDAGBOEK Sprookjes van Koningin Fabiola tema van bloemencorso van Sint-Gillis-Dendermonde de overspelige Handelscentrum Sint-Gillis Dendermonde reikte prijzen uit Een ongeval kan ook in de kelder gebeuren De Voorpost - 28.2.1986 - 13 LEBBEKENAAR DIEPT OORLOGSHERINNERINGEN OP (2) Dat Lebbekenaar Juul De Neef, als soldaat van het 7de smaldeel van de 3de groep van het 3de Luchtmacht, zijn belevenissen tijdens de meidagen van 1940 aan een dagboek toevertrouwde, kon u reeds vorige week in dit blad lezen. Ter herinnering: op 10 mei, begin van de Tweede Wereldoorlog voor ons Belgen, bevond Juul De Neef zich op het vliegveld van Evere. Duitse bombardementen van het vliegveld en van de stad, verplichtten zijn eenheid de kazerne te verlaten. Op de motor, een Sarolea, type "course", bereikt de Lebbekenaar diezelfde dag nog Lonzée, een dorpje in de buurt van Gembloux. Ook 's anderendaags, zaterdag 11 mei 1940, bivakkeert Juul De Neef in Lonzée. Wat hem in de dagen die volgden overkwam, leest u in deze bijdrage. Vermelden we eerst nog even dat we Juul De Neefs oorspronkelijke dagboeknotities vetjes lieten drukken. De extra-informatie die hij ons tijdens een recente babbel toevertrouwde, wordt in normale karakters weergegeven. Zondag 12 mei 1940. Pinksteren. Om 8 uur opgestaan en me dan klaargemaakt en naar de hoogmis gegaan. Maar na de preek begonnen ze In de omtrek zo te schieten en te bombarderen, dat ik van schrik dlrekt naar buiten ging. Toen heb ik daar mijn eerste luchtgevecht gezien boven het vliegveld van Lonzée, tussen een Duitse "Domler" en een Franse "Morane". Ten langen laatste werd het Duitse vliegtuig neergeschoten. Ze hebben de vijf leden van de bemanning gevangen genomen en al de munitie en de mitrailleurs uit het vliegtuig genomen. We hebben die machinegeweren nog be houden tot In Frankrijk. Toen ik mijn diensttijd vervulde had ik me als kandidaat wapenmaker aangeboden en ik heb daartoe een kursus gevolgd op de Nationale Schietbaan in Brussel. Nadien mocht ik in de vliegtuigen machinegeweren installeren. In Lonzée kreeg ik dan ook de opdracht de machinegeweren in de gelande "Domier" te ontmantelen. De mitrailleurs waren voorzien van trommels waarin de munitie zat. Onze machinegeweren waren uitgerust met kogelbanden. In de namiddag zijn we vertrokken naar Fosse. Daar was een klein landlngsveld gemaakt neven een bosje, waar een vijftal Franse jachtvliegtuigen verborgen waren. We hadden daar goed slapen In de schuur van een groot pachthof. De vrouw was nog van onze streek. Tegen de avond ben Ik een dorp of drie verder achter brood gereden. Was ik toen een vijftal kilometer verder gereden, ik was in Duitse handen gevallen. Zo dicht waren ze ons toen al genaderd. Let wel, dat alles heb ik achteraf vernomen. Ons dan nog eens goed gedaan en ons dan afge kapt op het stro. Ik voor mijn part heb die nacht goed geslapen. Maandag 13 mei 1940 Terug uit Fosse vertrokken naar Pléton. Uit vrees de grote baan te nemen reed Ik langs kronkelende en smalle wegeltjes, waar geloof Ik, nog nooit een auto geweest was, naar Charleroi. Om minder opgemerkt te worden door de vliegers. Die dag hadden we een goede leidsman In de persoon van luitenant Lippens, zoon van de gewezen minister. Hij reed altijd aan het hoofd van de kolonne en was altijd op tijd als de mannen moesten verwittigd worden om dekking te zoeken In gracht of kant, wanneer er vliegers boven waren. Toen we In Charleroi binnen kwamen was het wederom hetzelfde. Almeteen scheerden er acht vliegtuigen boven de straat en begonnen te mitrailleren. Alleman zo rap als de wind tegen de hulzen gaan staan of liggen. Ze hebben ons daar nogal vlug met rust gelaten. We maakten ons daar ook zo vlug mogelijk uit de voeten en zijn verder zonder ongemakken tot In Pléton gekomen. Daar gekomen eerst en vooral de vergaarbak van de motor gevuld. We waren nog niet goed daar of Ik kreeg terug al orders om weer te keren naar Fosse. Om de jongens die achtergebleven waren te verwittigen dat men ze zo spoedig mogelijk zou komen halen. Toen Ik terug reed had Ik juist een groot bombardement op de steenweg. Tegen Spy. Ik reed op de baan toen er Ineens vliegers van boven het bos de steenweg overstaken. Ik zo vlug Ik kon motor tegen een boom gesmeten en de beek Inl Ze mitrailleerden; enkele kogels spetterden tegen de betonbaan. Toen alles weer rustig was stond Ik op, mijn motor lag nog naast de boom, de benzlnebak was half leeggelopen. Ik zegge hem aan de gang en reed verder. Doch een goede kilometer verder waren de vliegers er terug en ze begonnen de baan te bombar deren. Er kwam juist een kleine Cltroön aangereden -je kent ze wel, een van die vroegere types, met het reservewiel achteraan; het model bleef jaren behouden - Ik had hem goed In 't zicht toen Ik zag dat er een heer en een dame uitsprongen en naar de zijkant van de baan liepen. Doch almeteen sloeg er een bom vlak bij hen In en trof hen belden. Toen alles voorbij was, zag ik dat belden overleden waren. De vrouw had een wonde aan de bulk en de man een gat In zijn hoofd. Ik ben dan verdergereden naar Fosse. Ik heb dan onderweg nog een staart van een bom meegenomen, om de kameraden eens te tonen hoe die eruit zagen. De staart was net de staart van een pijl en was vervaardigd uit bruut gegoten aluminium. Verderop werd Ik een paar maal opgehouden door de Fransen. Ze kontroleerden de papieren zorgvuldig, omdat er op dat moment parachutisten gesignaleerd waren. Dinsdag 14 mei 1940 De gehele dag In Fosse gewerkt op de autobaan. De Engelsen trokken allemaal al weg met hun tanks en kanonnen. De Duitsers waren al op een tiental kilome ter daarvandaan. Ik kreeg orders om naar het dorp te rijden en daar te zien of we bij de Fransen geen autobus konden krijgen om ons tot Charleroi te brengen. Doch toen Ik gereed stond om te vertrekken, kwam de autobus er Juist aan. Alleman er seffens In en dan begon voor ons de reis naar Aalter. We zijn te Fosse om 17u30 vertrokken en woensdag 15 mei te Aalter aangekomen om 4 u In de morgen. Die afstand werd hoofdzakelijk langs binnenwegen afge- Woensdag 15 mei 1940 Toen Ik In Aalter van de motor stapte, viel Ik op de grond. Alzo was Ik uitgeput. Met enkele mannen naar een bijgelegen schuur getrokken en er gegeten, en dan geslapen tot 5 u In de namiddag. Dan naar de Grote Markt gereden waar Ik de man schappen moest vervoegen. Daar dan ook weer ge slapen. Donderdag 16 mei 1940 Dienst gedaan met de motor voor de état-major. Specialisten - zo noemden wij de mannen die aan de vliegtuigen werkten - weggevoerd naar het vllegpleln. Ik moest toen de ene keer met de auto rijden, de andere keer met de motor. Tijdens de mobilisatie reed ik elke middag van Evere naar Bevekom, met het eten. Vrijdag 17 mei 1940 We lagervnog op onze strozak toen we rond 8 u In de morgen een geweldig gedonder hoorden. Ik vliegens vlug gereed en de kelder In - we sliepen daar toen in een burgerhuis - Toen alles voorbij was, hoorden we zeggen dat het vllegpleln gebombardeerd was. Ik met de motor er naartoe en ja, er stonden nog verscheide ne vliegtuigen te branden. Zo goed en zo kwaad het ging reed Ik het plein op. Overal waren er putten van Ingeslagen bommen. De ene naast de andere. Toen Ik aan de vliegtuigen kwam, zag Ik daar een slachtoffer liggen: een sergeant, geheel In stukken gereten. De jongen was de berm afgelopen waar hij met enkele mannen een mitrailleur bediende, om dekking te zoeken. Doch een bom sloeg vlakbij hem In. Ook In de kazerne van de gendarmen die niet ver van het vliegtuig stond, waren er bommen gevallen en twee slachtoffers te betreuren. Het was nog geen 11 u of heel onze boel was daar al Ingepakt en wij de baan op. We hebben dan nog op de grote steenweg gestaan tot 3 u. Vanwaar we dan vertrokken zijn naar Frankrijk. Al over leper, Poperln- ge. Onderweg, waar het kon, sigaretten gekocht voor de mannen. Even voor Hazebrouck - toen zaten we al in Noord-Frankrijk - had Ik panne aan de "manette van de gaz" van mijn motor. Ik wenkte de mannen van de laatste auto, doch deze deden of ze het niet merkten en reden maar door. Lebbeke. Jules De Neef kan heel wat verhalen uit de oorlog vertellen (G. Breckx) ledereen was toen in een verschrikkelijke haast. Er was dan ook geen sprake van te zeggen: Jongens, stop eens even. Op de wegen heerste trouwens de meest komplete chaos... Belgische vluchtelingen die via de meest verschil lende transportmiddelen hun heil in Frankrijk zochten, in de gracht terecht gekomen waren, bij aanrijdingen betrok ken waren. Hopeloze wenende mensen... Sommigen boden veel geld voor wat benzine, maar die hadden we zelf nodig. Een hele tijd heb Ik dan gereden met de kabel van de manette In mijn hand. Ik moest echter afstappen. Ik zo vlug mogelijk hersteld -ik. wilde mijn kolonne niet kwijtraken- reken een half'uur verlet en tot mijn grootste verbazing zag Ik toen dat mijn benzinereser voir bijna leeg was. Ik was er niet geren bij. Vlug gestart, zoveel Ik geven kon: 70, 80, 90 km/u. Aan de splitsing van een baan moest Ik steeds vragen langswaar de kolonne gereden was. Eindelijk had Ik de mannen te stekken. Ik reed ze met veel brio voorbij en: Haiti Stoppen mannen. Essence! Ik wist niet meer waar we ons precies bevonden. Eén zaak was zeker: we reden altijd dieper en dieper Frankrijk binnen. Pierre Van Rossem (wordt vervolgd) Wie is kandidaat voor titel van achttiende Bloemenprinses Het jaar Is nog pas goed op gang geschoten of in Sint-Gillis Dendermonde wordt al gewerkt aan de 36e Bloemencorso die volgens aloude traditie tijdens het eerste weekend van september door de straten van de Dendermondse deelge meente zal trekken. Het Gemeentelijk Komitee gaan en dat het algemeen tema voor Lichamelijke Opvoeding, zal zijn: «de sprookjes van Ko- Sport en Ontspanning dat deze ningin Fabiola». Daarmee manifestatie, evenals de verkie- brengt de stad Dendermonde zing van de bloemenprinses or- een dubbele eer aan de konin- ganizeert, heeft al enkele ver- gin, want ook de Jonge Ekono- gaderingen besteed aan deze mische Kamer besteed aan de- gebeurtenis. Op de jongste bij- ze sprookjes aandacht en wil ze eenkomst van het komitee werd door kinderen laten uitbeelden besloten dat de Bloemencorso op de Grote Markt, op zondag 7 september zal uit- Tijdens de vergadering werd ook aangedrongen op een ex tra inzet van de komiteeleden om deze nieuwe uitgave tot een sukses te maken. De kosten om de bloemencorso te laten uit gaan nemen van jaar tot jaar toe en het komitee moet zich dan ook flink wat financiële inspanningen getroosten om het allemaal mogelijk te ma ken. Men is er zich van bewust dat men alleen publiek kan warm maken voor deze mani festatie wanneer die hoog staand en af is. Er wordt dus nog geen punt geplaatst achter de bloemencorso van Sint-Gil- lis, ook al heeft die idee een korte tijd geleefd en werd ze meer dan eens als een gerucht verspreid. Het komitee wijst er toch op dat deze 38e uitgave wel eens de allerlaatste zou kunnen worden wanneer er niet plots een sterke finan ciële ruggesteun komt. Het wegvaUen van deze bloemen corso zou betreurenswaardig zijn. Het is en blijft toch een uiting van de grote kunstzinnig heid en vaardigheid van de Sint-Gillisse wagenbouwers die echte specialisten ter zake zijn geworden en zelfs in gereno- meerde corso's aan de kust met de eerste plaatsen gaan lopen. De 36e uitgave komt er dus in elk geval en de wagenbouwers kunnen nu op zoek gaan naar de sprookjes van koningin Fa biola om daaruit de nodige in spiratie te distilleren die hen moet mogelijk maken een mooie wagen te bouwen. De kans is groot dat deze corso de allermooiste wordt van de hele reeks en misschien krijgt het komitee op die wijze een nieu we armslag. Misschien vinden de onbaat zuchtige organizatoren en na tuurlijk ook de bouwers van de bloemenwagens die door de jaren heen een erezaak hebben gemaakt van hun wonder mooie corso op die wijze de nodige morele en financiële steun die zo nodig is. Een nieuwe bloemenprinses Wie bloemencorso zegt, heeft natuurlijk ook gedacht aan een bloemenprinses, want beiden zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Vorig, jaar werd Mariëlla Dauwe uit de eigen gemeente verkozen tot zeven tiende bloemenprinses en op zaterdag 24 mei wordt uitgeke ken naar een waardige op volgster. Voor de deelneem- Ongevallen kunnen zich overal voordoen. Als het ware ligt er achter elke hoekje, op elke plaats een reële kans om zich aan een of ander ding te kwetsen. Ook de kelder is dus geen veilige ruimte. In vele gevallen zelfs een zeer onveilige ruimte. De kelder is vaak een donkere ruimte die alles behalve op veiligheid berekend is. Zo moet de kelderdeur bestendig op slot worden gedaan zodat kleine kinderen er niet zomaar binnen kunnen. Het is ook noodzakelijk dat de sleutel veilig wordt weggeborgen, anders heeft de eerste maatregel weinig of geen zin. De keldertrap moet veilig zijn. Ook voor de volwassenen. Een trapleuning is geen overbodige lukse. Men moet de kelder en de toegang tot de kelderruimte voorzien van een degelijke verlichting. Best is dat men achter de deur nog een platform voorziet en men pas daarna aan de trap komt. De kelderdeur moet ook naar buiten toe opendraaien en de deurkruk moet in vertikale en opwaartse stand staan. Dat zijn allemaal dingen waarmee men rekening moet houden en die bijdragen tot een grotere veiligheid. sters wordt deze dag weer iets uitzonderlijks. Pakte men vorig jaar uit met een café-chantant voor de ver kiezingsronde van de namid dag, dan stapt men daar nu van af om terug te keren naar de oude formule, die wil dat het namiddaggedeelte zich afspeelt in de feestzaal van het Kultu- reel Centrum aan de Wegge voerdenstraat te Sint-GilSs. Daar heeft dan een eerste ron de plaats in een meer besloten kring. Juryleden, leden van het organizerend komitee en de naaste supporters zeg maar de ouders van de kandidaten zijn dan aanwezig op dat gedeelte. Na de eerste verkie zingsronde volgt dan een twee de ronde die wordt bijgewoond door het grote publiek en zal plaatsvinden tijdens de nacht van de bloemenprinses die zijn beloop krijgt in het Gildenhuis in de Otterstraat te Sint-Gillis. Wat de deelname betreft: de verkiezing staat open voor alle jonge meisjes uit het Vlaamse land vanaf de leeftijd van 16 jaar. Naast de bloemenprinses worden ook nog twee hofda mes verkozen, terwijl de overi ge kandidaten worden weer houden als hostessen bij de 36e Bloemencorso. Wie jong, sportief is en belangstelling heeft, kan vanaf nu al kontakt opnemen met het Gemeentelijk Komitee voor Lichamelijke Opvoeding, Sport en Ontspan ning, Weggevoerdenstraat 48 te 9330 Sint-Gillis Dendermonde of telefonisch op het nummer 052-21.29.64. Naast de traditionele prijzenta- fel, eigen aan de bloemenprin- sesverkiezing te Sint-Gillis Dendermonde, zijn ei ook nog een aantal speciale prijzen, zoals de prijs van het publiek, de perstrofee, de prijs van de vriendschap aan de verkiezing verbonden. Het aantal kandi daten voor deze verkiezing is net zoals in het verleden be perkt. Let wel. het gaat niet om een miss-verkiezing, maar om een verkiezing van een bloe menprinses van wie wordt ver wacht dat ze de bloemen in al tegenwoordigen. Schoonheid, hun pracht en praal, in hun taalvaardigheid, frisheid, eenvoud en sierlijkheid, vriendelijkheid zijn ook de schoonheid en verscheiden- voornaamste eisen, kortom heid en de bloemensierkunst men zoekt net als in het verle- die in Sint-Gillis Dendermonde den een prinses in de ware zin zo welig tiert, waardig kan ver- van het woord. Nieuw nummer bij uw dagbladverkoper Zaterdag werden door de voorzitter van het Handelscentrum van Sint-Gillis Dendermonde, de heer Van Landuyt, de prijzen van de eindejaarsaktie uitgereikt. Mevrouw Van Beveren- Dc Wolf uit de Hullekensstraat 117 te Sint-Gillis kreeg de hoofdprijs en was daar uitermate tevreden mee. De overhandiging gebeurde in het bijzijn van heel wat van de organizatoren tijdens een echt gezellig feestje, (foto's vh)

De Voorpost | 1986 | | pagina 13