Kort maar heftig incident op Lokerse gemeenteraad Rechtstraat - Eksaarde (Lokeren) krijgt waterkollektor Het retrofeest van de vrije meisjesschool in Stekene Lebbeekse werklozen hebben geen zin in werklozenwerking Fietsen, wandelen en kamperen met ATB De Natuurvrienden Sint-Niklaas Nieuwe uitrusting voor Hamse wielertoeristenclub For Ever Luisteren naar «de taal van ons lichaam» in Sint-Niklaas 3.2.1986 - De Voorpost De maandelijkse Lokerse gemeenteraden kenden vorig jaar weinig geschiedenis. Behalve by de bespreking van de rekening en de begroting was er enig animo. Uiteraard laten we de heibel rondom de stadskliniek buiten beschouwing. Opvallend is het hieromtrent stil geworden. Vorige maandag echter was er by de behandeling van het eerste agendapunt een kort maar heftig incident. Zoals de gemeentewet het voorschrijft dient op elke ge meenteraad het verslag van de vorige zitting goedgekeurd te worden. Nadat dit gebeurd was vroeg Schepen van financiën, Willy Van Kerckhove, het woord. Hij verwonderde er zich over dat de PW de notu len goedkeurde terwijl diezelf de partij enkele weken nadien in een persnota schreef niet op de hoogte te zijn van de oprich ting van een krisiskomitee door het schepencollege terwijl pre cies die aangelegenheid op de vorige raad door de burge meester werd medegedeeld. De PW, bij monde van G. Lauwaert, E. Duerinck en M. Maes, betoogde dat zij maar pas vorige week een uitnodi ging had ontvangen om de eer ste vergadering (dinsdag 11.) van het krisiskomitee bij te wo nen en dat dit mocht aanzien worden als het officieel bestaan van het komitee. Duidelijk in het nauw gedreven benadrukte de PW ook dat niet iedereen de kans heeft gekregen om het verslag te lezen. Willy Van Kerckhove (SP) replikeerde dat de PW bewust leugens de wereld instuurt om met alle middelen het beleid in een to taal verkeerd daglicht te stellen. Na enige woordenwisselingen maakte de burgemeester een einde aan het incident. Alfabet Vervolgens werden een series aankopen goedgekeurd. Sa mengevat vermelden we de aankoop van een stationwagen met aanhangwagen voor het OCMW, van meubilair, matten en twee fotocopieertoestellen voor de administratieve dien sten, van een fotocopieertoestel voor de politie, van een toe- zichtswagen voor de technische dienst, enz... De stad zal ook geld uitgeven (en lenen) voor de restauratie van schilderijen, voor herstel lingswerken aan het Parkhotel, voor aluminiumramen, voor de pastorij te Daknam, het Vredegerecht, de aanleg van fietspaden in de Groendreef, de waterleiding in de Ploeg- en Verbindingsstraat, de ingang en parkeerruimte van de brandweerkazerneenzIn totaal zo'n 27 diverse zaken waarbij het alfabet in de op somming net te weinig letters Rode-Kruisstraat Benevens de goedkeuring van een reeks gemeentebelastingen en de verkoop van industrie- grond in de Spinnerslaan en de Zoomstraat (samen goed voor 44 arbeidsplaatsen) krijgt de stad er uit een nalatenschap twee schilderijen bij die het stedelijk museum zal aan vullen. De bewoners van de sociale appartementen gelegen in de Rode-Kruisstraat, Meersstraat en Sportlaan zullen binnenkort eindelijk voetpaden, aangeleg de parkeerruimte en een ver zorgde binnenruimte krijgen. Dat het zo lang geduurd heeft vooraleer schot in de zaak kwam moet hogerop gezocht worden. Om een lang verhaal kort te maken kwam het er in feite op neer dat in de bevoeg de diensten te Brussel een one nigheid ontstaan was tussen de aangeduide ontwerper en de toeziende architekt. Na maan den lang getouwtrek is er on langs een akkoord bereikt zo wel over de ontwerper als over het geheel van de uit te voeren werken. Zo zal de achterkant van de huizen gelegen tussen de Sportlaan en de Rode- Kruislaan via een smalle aan te leggen weg bereikt kunnen worden wat een oplossing bete kent voor hen die er reeds een garage gebouwd hebben. Wel licht zal de Poststraat hierdoor gedeeltelijk van gestationeerde auto's ontlast worden. Diverse Volgend belangrijk punt op de agenda was de sluiting van het medisch centrum. Volgens fi- nancieschepen Willy Van Kerckhove heeft de stad moe ten vaststellen dat het centrum een verlieslatende post is ge worden. Dit is vooral te wijten aan het afhaken van de vrije scholen die zelf een P.M.S.- centrum hebben opgericht en daar de kontrole voor sport beoefenaars werd afgeschaft. Men maakte er wel nog ge bruik van door het gemeen telijk onderwijs van Lokeren en ook andere gemeenten zorgden voor de bezettings graad maar Lokeren moest wel de kosten voorschieten wat ook negatieve gevolgen heeft. Ie dereen was ervan overtuigd dat het centrum zeer goed gewerkt heeft. Door een koninklijk be sluit van eind '85 voldoet het echter niet meer aan het kwo- rum voor subsidiëring zodat af bouw de enige oplossing is. Van de drie tewerkgestelden gaat er 1 binnenkort op pen sioen. De opverige zullen op gevangen worden in het stads- personeel en het OCMW-zie- kenhuis. Het gebouw zelf zal in de toekomst dienst doen als stadsarchief. De raad was una niem akkoord opdat het stede lijk basisonderwijs zou aanslui ten bij de VZW «Centrum voor medisch Schooltoezicht» Wel drong G. Lauwaert (PW) er op aan dat de ouders in kennis zouden gesteld worden van het feit dat zij de vrije keus hebben in het kiezen van een P.M.S.- centrum. Voor het overige werden min der belangrijke punten op een drafje afgewerkt. Vermelden we tenslotte nog dat de bena ming van de «Stedelijke Mu ziekacademie» veranderd wordt in «Stedelijke Academie voor Muziek en Woord». Spij tig grijpt de gemeenteraad daar niet plaats. (Polo) Het stadsbestuur van Lokeren dringt reeds geruime tyd maakt alle kans om nog in 1986 van de provincie werden in aan op de realisatie van de aanleg van een kollektor in de gestart te worden. Als gevolg deze onderzoeken verricht, Rechtstraat, ondermeer omwille van de zeer slechte toe- van de inkrimping van de be- waaruit bleek dat, ondanks al- stand van de wegenis in de omgeving van het kruispunt nodi8de. .kredieten voor les de bescherming van het Dam Dom en Bautschoot en de wateroverlast aldaar waterzuivenngs-infrastruktuur- natuurgebied voorlopig met in warn, uorp encauiscnoot en oe wateroveriast amaar. werken werd besloten, aldus het gedrang komt. Weliswaar De Vlaamse Waterzuivenngsmaatschappy heeft zich in de yzw-bestuurder E. De Cuy- blijft de bedreiging en het pro- raad van bestuur van 18 februari U. akkoord verklaard dit per; de koliektor in de Hillare- bleem bestaan zolang het totale belangryk projekt, als gekombineerd werk V.Z.W. - stad straat later te programmeren, rioleringsplan en de afwerking Lokeren, toe te voegen aan het investeringsprogramma van een koliektor langs RW 1986. Volgens bestendig gedeputeerde E. De Cuyper, Molsbroek 257 niet is gerealiseerd. Vol- bestuurder van de V.Z.W.zal dit laatste als opdrachtge- Het schepenkollege van Loke- gens député De Cuyper wordt vend bestuur optreden. ren heeft niet opgehouden de het kollektorwerk, in acht ge- aandacht van de hogere over- Het aandeel van de V.Z.W. in gramma 1985-1987. Aan de be- heid te vestigen op de acciden- het geheel der werken behelst, voegde gemeenschapsminister tele afvalwaterlozing in het ge- volgens député Et. De Cuyper, J. Lenssens zal de principiële rangschikt landschap Mols- de aanleg van 380 m. koliektor, belofte van betoelaging aange- broek, diameter 1,20 m. op een diepte vraagd worden. Het werk Door de bevoegde diensten van 4,40 m. in de Rechtstraat, ten belope van 18 miljoen fr. (exkl. BTW). Het aandeel van de stad Lokeren omvat de aan leg van riolering aan het hoger- vemoemd kruispunt en in de Rechtstraat. De voorziene rio lering in de Rechtstraat kan niet aangelegd worden zonder de aanleg van de koliektor omdat deze noodzakelijk is voor de verdere afvoer van de rioolwa ters naar de Zuidlede. Stekene. Onze medewerker slaagde erin, alle leerlingen en leerkrachten van de 125 jaar jonge vrije lagere meisjesschool op één foto samen te brengen. Het zijn er wel vijfhonderd (mg) Zoals vorige week reeds gemeld viert men in Stekene het feit dat 125 jaar geleden de eerste twee nonnetjes neerstreken om er een openbare school voor meisjes op te richten. En dit terwijl elke gemeente bij wet van 23 september 1842 verplicht werd een lagere school op te richten die kosteloos was. Stekene was dus wel een aantal jaartjes «en retard» en de twee zusters kregen dan natuurlijk «alle mogelijke priveleges» van het gemeentebestuur. Zij namen de lokalen van de kantschool in gebruik en reeds eind 1861 had de eerste plechtige prijsuitdeling plaats. Stekene had dus een openbare meisjesschool. Alles evolueerde nogal vlug: er kwamen veel leerlingen bij en ook leerkrachten, er werd gebouwd, verbouwd en bijgebouwd, er kwamen nieuwe afdelingen, bij afdelingen... Later werd er zelfs gesplitst en verdeeld. Nu de beroepsschool Cor Jesu op eigen benen staat en de kleuterschool van wijk Heikant werd afgestaan aan de vrije lagere jongensschool, bestaat de Stekense vrije lagere meisjesschool uit de lagere school, de kleuterschool van het centrum plus de kleuterschool van wijk Bosdorp. Alles samen goed voor 470 kinderen. Het feestprogramma Vrijdag 28 februari om 20 u.: feestzitting met receptie voor genodigden. Feestrede door e.h..P. Van Paepegem, diocesane hoofdinspekteur. Zaterdag 1 en zondag 2 maart, telkens vanaf 14.30 u.: een revue, een kleurrijke historiek door de leerlingen over de school gedurende die 125 jaar, met situering van de sociale toestand in 1860, door 6B; de kantschooltjes, door 3B; de zondagscholen, door 5A; wereldoorlog I smokkelen, door 4A; de avondhuishoudschool, door 6A; wereldoorlog II opeisen van de klassen, door 3A; wereldoorlog II soepbedeling en weghalen klokken, door 4A; turnen vroeger ritmische oefeningen, door 2B; een klas uit 1935 en een klas uit 1986 samen op het podium, door 2A; het jeugdkoor; nu vieren we de grootouders grootoudersfeest, door IA; het huidig schoolfeest, door IB; evokatie, door 5B. Samenzang op tekst van e.h. Vercruyssen en muziek van T. De Ruysscher. Zondag 9 maart 1986 om 11 u.: plechtige dank- en jubelmis in de H. Kruiskerk. M.G. de huidige programma ble van de werken en het be perkt budget, slechts op langere termijn gepland. Vroegere planning wordt verlaten Volgens een vroegere planning is de riolering van Eksaarde- dorp aan te sluiten op een nog te bouwen zuiveringsstation te Moerbeke. Heden ten dage wordt alle rioolwater van de dorpskern overgepompt in het gedeelte van de Zuidlede dat afwatert naar de Durme. Volgens député Et. De Cuyper werd nu gekozen voor de bouw van een klein landelijk zuive ringsstation van ca. 1200 i.e. Om enkele redenen is dat vol gens voornoemde te verkiezen boven de oorspronkelijke planning. Zo is het bouwen van de geplande zuiveringsinstalla tie te Moerbeke nog niet voor de nabije toekomst. Overigens zou de koliektor vanaf Eksaar de tot het zuiveringsstation te Moerbeke ruim 2,5 km. bedra gen. De bevuiling van de Zuid lede door het aktueel overpom pen van het ruwe rioolwater van de dorpskern, zal een ein de nemen. Door het feit van de afdamming van de Zuidlede aan de grens Eksaarde-Moer- beke en van de Dunne te Lo keren, heeft men vrijwel stil staand water, wat vooral in de zomerperiode hinder geeft. Het belangrijkste projekt is op genomen in het VZW-pro- spressie. Daarom werd kontakt gezocht met het Centrum voor Wer kende en Werkloze Jongeren (CWJ-Dendermonde). In sa menwerking met deze instelling werd er door de maatschappe lijk assistent een werklozen- werking opgezet. Op de startvergadering van de ze werking, die werd aange kondigd via affiches in het stempellokaal en een persoon lijke uitnodiging aan iedere werkloze, bleek al dat de resul taten van het onderzoek niet klopten met de realiteit. Slechts vijf werklozen gaven immers gehoor aan de uitnodiging. Gezocht werd toen naar een mogelijke verklaring hiervoor. Op verschillende manieren werd getracht om de interesse voor de werklozenwerking wat op te krikken, bvb door een geschreven uitnodiging van een ATB De Natuurvrienden uit Groot-Sint-Niklaas plant voor de komende heel wat aktiviteiten op de kalender. Daarbij richt men zich tot een zeer verscheiden publiek, dat naast wandelaars en kampeerders ook de extra-sportieve leden aanspreekt. We denken dan aan de wielertoeristen en de volleybalspelers die best aan hun trekken komen. Het programma wordt voor al le leden ingezet op zaterdag 8 maart. Dan heeft er in het zaal tje «MSD» aan de Regentie- straat te Sint-Niklaas een voor dracht plaats door rijkswacht kapitein Claus die het zal heb ben over drugs. De bijeen komst begint om 20 uur. Zater dag 15 maart wordt om 18.30 uur in het NVH Heidebloem aan de Oude Heirweg te Waas munster een grootse bingo avond opgezet, dat na een ge zellig etentje. Wat de fietsers aanbelangt, zij trekken op zaterdag 8 maart voor de eerste keer de weg op voor een rit over 50 kilometer, Men vertrekt om 9 uur en trekt onder leiding van G. Meyfroyt, en verantwoordelijke A. Rot- thier een flink stuk door het Waasland. Zaterdag 15 maart nemen de zelfde mensen de leiding voor tocht van 50 kilo meter die ook om 9 uur vertrekt en nu een ander deel van het Waasland aandoet. Zaterdag 22 maart start men om 9 uur voor een tocht van 50 kilometer richting Hamme-Zele-Dender- monde-Lokeren en een week later de afstand opgedreven tot 60 kilometer en wordt Klein- Brabant verkend. De Wandel- en kampeergroep trekt er op uit tijdens het week end van 28 tot en met 31 maart. De bestemming is het vakantie centrum «Bellevue» in Erezee. De liefhebbers van volksdan sen beginnen al heel vroeg. Op zaterdag 1 maart organiseren zij in de Heidebloem een kar- navalbal en het paasweekend in de Heidebloem is voorzien tijdens het weekend van 29 tot en met 31 maart. De volleyballers spelen elke zaterdag van de maand maart hun wedstrijden. 1 maart: AVBF 12.30 uur de ATB Meisjes 1 tegen ATB Kiel 2,15 uur Schoonbroek 3-ATB Jon gens 1, 16.30 wording 2 - ATB Meisjes 2 (Luchtbal). 8 maart: AVBF: 12.30 uur ATB Jon gens 1 - JS Hemiksem 2; 14.15 uur MJA Beveren - ATB Meisjes 2, BVBV: 16 uur Sint- Gillis-ATB Heren en 18 uur Olvek Ekeren - ATB Dames. 15 maart BVB: 16 uur ATB Heren Belse; 20 uur ATB Da mes - Diksmuide. 22 maart AVBF: 13.30 uur JS Wilrijk- ATB Meisjes 2 en op zaterdag 23 maart: BVBV: 16 uur Sinda ATB Dames. Blijven dan nog de bergstijgin- gen van ATB De Natuurvrien den. Tijdens het weekend van 1 en 2 maart wordt een voor- klimmersweekend opgezet in Goyet en Freyr. Op 15 en 16 maart heeft de eersteklim- school in Dave en Goyet plaats en op maandag 17 maart is er in de zaal Molter aan de Pro vinciestraat 53 te Antwerpen een oriëntatiekursus voorzien. Op 22 en 23 maart wordt de oriëntatieomloop van Logbienne aangepakt. Kemzeke. Het woonhuis aan Voorhout 35, dat is de baan van Sint-Niklaas naar Hulst, werd half in de vernieling gereden. De heer Samson uit Deurne drong met z'n wagen de woonst van de familie Dobbelaer binnen. De chauffeur werd slechts licht gekwetst, maar de schade aan het huis is aanzienlijk (dw) In de loop van 1985 stelde G. Breckx, maatschappelijk assistent in dienst van de gemeente, een onderzoek in naar de sociaal-kulturele en psycho-sociale noden van de Lebbeekse werklozen. Doel van dit onderzoek was zicht te krygen op de samenstelling van het Lebbeekse werklozenbestand en van de evolutie op dit vlak en ook na te gaan welke initiatieven konden worden opgezet om aan eventuele noden tegemoet te komen. Onderzoekmetode Aan alle werklozen die zich op de stempelkontrole van 4 maart 1985 (Wieze en Denderbelle) en 6 maart (Lebbeke) aan meldden, werd een vragenlijst overhandigd. Het onderzoek was weliswaar niet vooraf aangekondigd, maar in een begeleidend schrijven werd het hoe en waarom van de enquête uit voerig toegelicht. Met aan drang ook monderling werd gevraagd de vragenlijst in te vullen en deze bij de eerst volgende stempelkontrole te overhandigen. Tevens werd de anonimiteit van de geënquêteer den gewaarborgd. Bij het opstellen van de vragen werd overigens met zorg toege zien op de formulering van de vragen; zij moest voor een ruim publiek verstaanbaar zijn. Overeenkomstig de doelstel ling van het onderzoek bevatte het enquêteformulier vragen omtrent de identiteit (leeftijd, burgerlijke stand, gedane stu dies) van de werkloze, omtrent de tijdsbesteding en de psycho sociale en andere noden als gevolg van de werkloosheid. De keuze van de data waarop de formulieren werden uitge reikt gebeurde willekeurig. In Lebbeke werden 527 enquête formulieren uitgereikt, in Wie- ze 94 en in'Denderbelle 101. Voor het inzamelen van de ingevulde vragenlijsten werden twee verschillende methoden gebruikt. In Wieze en Dender-, belle kon het stempelkaartnum mer worden genoteerd van de werklozen die hun formulier niet overhandigden. Tegelij kertijd werd nogmaals ge vraagd om toch het formulier in te vullen en te overhandigen. Wegens het groter aantal werk lozen en het minder persoon lijk karakter van de stempel kontrole te Lebbeke werden de vragenlijsten aldaar de dag na dat ze waren uitgereikt, door een personeelslid in ontvangst genomen. Gevolg hiervan was dat te Lebbeke slechts 45 van de 527 uitgereikte formulieren werden gerekupereerd, terwijl in Wieze en Denderbelle nage noeg alle vragenlijsten werden ingevuld en aan de veran twoordelijke overhandigd. Resultaat van het onderzoek De vragenlijsten werden ver werkt en er werd gestart met het uitschrijven van een rapport. Uit de eerste resultaten van het onderzoek bleek er bij de werklozen, of tenminste bij de kleine minderheid die hun vra genlijst spontaan had ingevuld, ruime behoefte en interesse te bestaan voor kursussen rond vorming en kreatieve ek- deelneemster aan alle werklo zen te overhandigen, door hel organiseren van populaire akfi- viteiten (fietsuitstap, sport I enz.). Doch de belangstelling! bleef achterwege. Tijdens de vakantiedagen werd de werklozenwerking schorst, omdat twee van de deelnemers tijdelijk tewerkge steld konden worden. In sep tember werd dan opnieuw van start gegaan. Bij gebrek aan belangstelling werd het projekt echter, in overleg met de twee overgebleven deelnemers, stopgezet. Pierre Van Rossem Tydens het voorbije weekend kreeg de Hamse wielertoeris- ste plekjes uit die streek zal tenclub For Ever, een nieuwe uitrusting aangeboden door laten bewonderen. Zij willen haar sponsors, Habotim (Van den Branden), Spaarkas ook triP maken naar Lu- Argenta (Dirk Moens, Bunt) en zaal Opkikker (Francois Van den Broeck). Een gebeurtenis die niet onopgemerkt me M ,]Ct d daar kon voorbygaan en waaraan een eetmaal werd gekoppeld neerde 2e jagers te Paard ver voor de clubleden. broederd is. Dat klassiekers en prestaties For Ever telt momenteel 52 siekers in de echte zin van het njel het hoofddoel zijn wordt, leden. Het is een echte ge- woord nemen zij met deel. steeds opnieuw onderlijnd. De zinsclub, want zowel jong als Dat belet met dat men al deel- vriendschap en de gezelligheid oud, mannen en vrouwen zijn genomen heeft aan de rally van onder de ieden js belangrijk, er welkom. Dat is de reden de rijkswacht in Asse, Ronde jqet bestuur van For Ever is waarom zij naast het fietsen van Markedaal, te Veurne en samengesteld uit: Roger Vat ook nog een paar andere ne- andere organisaties door be- der vioet voorzitter Alain venaktiviteiten organiseren met vriende clubs ingericht. Claessens,sekretaris Freddj als doel de vriendschap onder Quintelier, schatbewaardet de clubleden te verhogen. Zo Voor wat de toekomst betreft Etienne Cool, Robert De Porti denken zij ondermeer aan een wil For Ever deelnemen aan en Pierre Willaert, baankapi gezinswandeling in de Lente en een rondrit in de Voerstreek, teins. een tienkamp tegen de Hamse met een gids, die hen de mooi- M hondenafrichtingsclub De Trouwe Hond. Bij For Ever tellen geen'klassementen voor de afgelegde kilometers. De afstanden en de snelheid wordt bij elke rit afgestemd op de zwakste deelnemer. Iedereen komt bij deze Hamse wieler toeristenclub aan zijn trekken. Met een zekere fierheid verwe zen de bestuursleden naar de inschrijving van hun oudste lid, René Steels, uit Sint-Anna, die met zijn 82-jarige leeftijd nog niet moet onderdoen voor de jongeren. Het Centrum voor Man, Vrouw en Gezin organiseert eet For Ever heeft de laatste perio- leerseminarie rond het thema «Ziek zijn en gezond zijn: leren de een forse ledenaanwinst ge- luisteren naar de taal van ons lichaam». Een en ander vindt plaats noteerd zowel bij de heren als op donderdagen 6 maart, 13 maart, 27 maart en 3 april in d( bij de dames. De vrouwen rij- lokalen aan de Kollegestraat 5a in Sint-Niklaas, den elke maandag een 20 25 Men begint telkens om 13.30 u. en stopt rond 15.30 u. D< km met vertrek te 19 uur aan bijdrage bedraagt 1.500 frank. Het aantal deelnemers blijft tot li het clublokaal For Ever in de beperkt. Men kan inschrijven via tel. 03/777.14.00. De semina- Veldstraat. ries worden gegeven door de heer Verhelst, arts-psychothera- Terugkeer rond 21 uur. De peut. heren fietsen op zondagmor- Irritatie, pijn, angst, verdriet. Die zaken zal men trachten tt gen. Dan staan er tochten ge- verklaren. Want klachten en symptomen zijn waardevol programmeerd van 80 90 km. (wv) Vertrek omstreeks 8 uur, terug keer rond 12 uur. Aan de klas-

De Voorpost | 1986 | | pagina 14