Sint-Niklaas: veel inzet, weinig volk 2even jaaf karnaval in Politiek kwartetspel Sint-Niklase jeugdraad aan tweede druk toe In Stekene lopen de karnavalkomités elkaar nu in de weg... Kolloquium over de toekomst van Europa in Sint-Niklaas Begin april Klompenweekend in Nieuwkerken Toon Van Overstraeten dwars door het Waasland! Overgordijnen in gebouwenkomplex Schoolstraat te Temse W.De Rudder (Sint-Gillis) wint Wase hofprijskamp De Voorpost - 28.2.1986 - 15 De Wase Jonge Leeuwen nodigen uit... Senator Toon Van Overstrae ten (VU) staat de jongste tijd in het middelpunt van de belang stelling. Door het spel van de apparentering werd hij op 13 oktober 1985 tot senator verko zen in het Waals-Brabantse ar rondissement Nijvel. Daardoor kreeg hij ook zitting in de Waalse gewestraad en de Fran se gemeenschapsraad. De Franstalige meerder heidspartijen, PSC en PRL, hebben hem echter uitgesloten. Voor de televisiekijker mag het de zoveelste politieke klucht geweest zijn, maar «de zaak» Van Overstraeten is méér. Zij doet vragen stellen achter de staatshervorming van 1980. De uitsluiting van de VU-senator is een flagrante schending van de wet en de demokratie. Merk waardig is dat 's konings minis ters Gol, Nothomb, Maystadt, De Donnéa en Olivier zich daaraan medeplichtig maakten... Maar Van Overstraeten legt er het bijltje niet bij neer. Des noods trekt hij naar het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens te Straatsburg. Je hoeft niet zo ver te gaan om Van Overstraeten over zijn we dervaren te horen vertellen. Op uitnodiging van de Wase Jonge Leeuwen (WJL) is hij driemaal te gast in het Waas land. Op vrijdag 28 februari om 20 uur spreekt hij te Beveren in lokaal Jong Vlaanderen, A. Panisstraat 4 (d.i. de rijksweg 14Gent-Antwerpen). Initiatief nemer naast de Wase Jonge Leeuwen is daar de plaatselijke Amedee Verbruggenkring. Op zaterdag 1 maart om 20 uur hebben de Wase Jonge Leeu wen Toon Van Overstraeten uitgenodigd te Sint-Niklaas in de Reynaertzaal van de stadsbi bliotheek aan het Hendrik Heymanplein. Op dinsdag 4 maart om 20 uur beëindigt hij zijn Wase tournee te Lokeren in het kultureel cen trum aan het Kerkplein. Samen met senator Hugo Weckx (CVP) zal Toon Van Over straeten het hebben over «Er varingen met Franstalige politi ci». Moderator is Wilfried Maes, organisatoren zijn de Vlaamse Volksbeweging, VTB-VAB, Amedee Verbrug genkring, Coppekring en Wase Jonge Leeuwen. Ook aan de Leuvense en Kort- rijkse Universiteit worden weer infodagen georganizeerd voor toekomstige studenten. In Kort- rijk is er op 28 februari een afzonderlijke info-avond in het studentehuis vanaf 19 uur. Wie belangstelling heeft voor deze info-avonden doet er goed aan zich te melden op het adres: Studie advies KU Leuven, Atrechtcollege, Naamsestraat 63 te 3000 Leuven of Studiead- vies, KU Leuven Campus Kortrijk, E. Sabbelaan te 8500 Kortrijk. is de Bnt M. Walker, auteur van verscheidene geschiedkun dige en sociologische publica ties. Hij zal in zijn spreekbeurt de verhouding tussen Groot- Brittannië en kontinentaal Eu ropa behandelen. Na elke le zing is er uiteraard gelegenheid tot vragenstellen. Bovendien zijn er doorlopend info- en boekenstands i.v.m. Europa. Het Europees Kultureel Kon- vent hoopt door deze diverse aktiviteiten Europa iets dichter bij de mensen te brengen en zo een steentje bij te dragen tot de groei van het Europese bewust zijn. De uitgave van een politiek kwartetspel door de stedelijke jeugdraad van Sint-Niklaas is een buitengewoon sukses geworden. Amper vier weken nadat het spel werd voorge steld tijdens de nieuwjaarsreceptie van de jeugdraad zijn nagenoeg alle 500 exemplaren de deur uit. Zeven jaar karnaval in Sint-Niklaas, derde editie ook van de verbroedering met karna- vaiianden hij uitstek West-Duitsland en Bra zilië. Hoe goed de bedoelingen van de organisatoren ook mogen wezen, men blijft zich vragen stellen omtrent de haalbaarheid van dit soort sotternijen in een blijkbaar doodserieuze stad als Sint-Niklaas. Er was, vooral op vrijdag, nóg minder belangstelling voor het loutere indoorgebeuren. Min der dan vorig jaar bedoelen we. Hooguit enkele tientallen derde leeftijders konden warm gemaakt worden voor het bij wonen van de Braziliaanse ma nifestatie, al was kwaliteit troef. Ook nogal wat minder jongelui voor het zaterdagse kinder feest, maar de sfeer wèis er ondanks alles. Nieuwigheid dit jaar was een playbackwedstrijd, een kom petitie in kamavalsfeer uiter aard. Rubberen Robbie uit Puurs won het pleit, vóór een als Tom Manders vermomde Nederlander en zangeres Anja uit Sint-Niklaas. Het binnenskamerse karnaval- gebeuren in de Wase hoofdstad werd opgestart met een heuse akademische zitting op vrijdag. Waar de burgemeester met een twintigtal minuten vertraging een hele resem excellenties verwelkomen mocht en de in spanningen loofde van de Zwarte Pieten: zij organiseren, aldus Paul De Vidts, het feest uit onbaatzuchtigheid en dienst vaardigheid ten bate van de ganse Sint-Niklase gemeen schap. Zwarte Piet en NCMV-sekreta- ris Paul Verdonck zei dat het Sint-Niklase kamavalprogram- ma uniek is in dit land en voerde nog aan dat men zich middels het initiatief ten dienste stelt van de plaatselijke zelf standigen: «Wij geloven in de toekomst, wij vertrouwen in de middenstand». Vóór het uitreiken van de Tin geling, ten stadhuize vrijdaga vond, brachten de Brazilaanse vicekonsul Chaves en de Duit se konsul Krahé een interpreta tie van het karnaval in hun kontreien. De heer Krahé doorspekte zijn toespraak met wat luimigheden. Hij zei ook dat Sint-Niklaas een katholieke regio is en derhalve ook kama- valgericht hoort te wezen, want Vlamingen zijn levensgenie ters. W.V. Heel wat jeugdbewegingen en scholen kregen niet eens de kans een kwartetspel te be machtigen, want een heel ruim publiek toonde zich een gretige afnemer. Om aan de nog be staande vraag te voldoen besli ste de stedelijke jeugdraad dan ook om tot een tweede druk over te gaan. Het kwartetspel omvat de kar- toens van 37 figuren uit het stadsbestuur, de partijen en de adviesraden. Het werd gete kend door Ernest Metz uit Sint- Niklaas. Het sukses van het spel kan wellicht verklaard worden door het feit dat op een humoristische manier elke kaart drie elementen samen brengt: een gezicht, een naam en een funktie. Dat met de 37 kaarten zowel het raditionele kwartetspel als het Zwarte Piet- spel kan gespeeld worden, vormde blijkbaar een extra troef, want vele mensen willen ook wel eens met de politici spelen of ze tegen elkaar uit spelen... Edukatief spel De jeugdraad heeft echter méér dan een louter ludieke bedoeling gehad. Aan de nor maalscholen en regentaten zal gevraagd worden om, vertrek kend van het politiek kwartet spel, een reeks opdrachten uit te werken. Het kwartetspel zou daarbij als uitgangspunt ge bruikt worden voor individuele of groepswerken over gemeen tebeleid, de politieke partijen en de rol van adviesraden. Dit zou vooral de belangstelling moeten wekken bij de 15- tot 18-jarigen. Gehoopt wordt dat met alléén de scholen maar ook de jeugdbewegingen en jeugdhuizen hierop zullen in pikken. Wie er zoal in het kwartetspel zit? Nog even herinneren... Burgemeester De Vidts werd geportretteerd als Zwarte Piet. Het schepenkollege werd in twee sets opgedeeld met Jeani- ne De Boever, Marcel Ver donck, Staf Van Daele en Ber nard Deyaert enerzijds en An- dré Baetens, Werner Rogiers, Daan Anthuenis en Mare Huys anderzijds. In de sets van de politieke par tijen zitten de Wase parle mentsleden, de vertegenwoor digers van de gemeenteraads- frakties in de jeugdraad en eventueel enkele andere figu ren. Voor de CVP zijn dat Miet Smet, Ferdinand De Bondt, Lieven Lenaerts en Roel De Jong, voor de SP Freddy Wil- lockx, Pros Matthys, Fonny Boesmans en Lucien Bats, voor de VU Nelly Maes, Jan Verniers, Fons Lisaerde en Antoine Denert en voor de PW Georges Anthuenis, Re- né D'Haeyer, Frans De Coeyere en Armand Felix. Tot slot zijn er nog drie sets van de adviesraden, nl. Lieven De- handschutter, Greet Polfliet, Jef Lutin-Smet en Hans Van Poucke van de jeugdraad, Da niël De Smet, Marcel Ver niers, Hugo Steenwegen en Alex Wiemeersch van de Kul- turele raad en Gerard Bon- tinck, Luc Van Royen, Gaston Grossen en André Van Lan- deghem van de sportraad. Wie alsnog een politiek kwar tetspel wil aanschaffen, dient uit voor 1 april a.s. te bestellen bij de stedelijke jeugdraad, p.a. dienst jeugd, stadhuis, Grote Markt te 2700 Sint-Ni- klaas (tel. 03/777.84.00). Een kwartetspel kost 100 fr. Leden organisaties van de jeugdraad en scholen betalen 100 fr. Le den-organisaties van de jeugd raad en scholen betalen 80 fr. bij minimumafname van 20 stuks. Betalingen op rek. 068- 2037681-29 van de stedelijke jeugdraad. Voor verzamelaars van speel kaarten nog dit: de tweede druk zal lichtjes verschillen van de eerste omdat senator Pros Mat thys ondertussen verhuisd is van Sint-Niklaas naar Stekene. Op zijn «nieuwe» kaart zal dan ook Stekene als plaatsaandui ding vermeld worden. De Stekense feestneuzen het staat niet steeds op hun Sommige komités bekochten itrekt zich van iemand anders aan dat het prinsenbal te Klein- gezicht te lezen hebben door de jaren heen hun het met hun leven en gingen ter wat aan en organiseert lekker- Sinaai en het «verbroederings- karnaval-vieren-domein gevonden. Ergens ver weg van ziele of gaven de pijp aan Mar- gezellig zijn eigen kamavalge- bal» te Stekene én het «Ke- huis, in Sint-Niklaas misschien, in de streken van Aalst of tens... beuren. Daarbij in het open- meisbal» te Kemzeke precies in Zeeuws-Vlaanderen waar de zeden iets losser zijn... Ze Uiteraard blijft Klein-Sinaai de baar of «geniept» gesteund op één en dezelfde avond wor- willen er niel meer weg, w»n! ook Stekenaren zijn «ge- Stekfn5=.7,^1 burgemeester of de den gehouden Van samen- woontebeesten». Buiten-Stekenaars komen géén karnaval aan get twintigsK jaar toe toren van Batad op karna- cL moeilijk gelagen... En vieren ui Stekene. Dat kón trouwens niet want tot zowat twee Kemzeke doet in alle gebor- valgebied als het ware. wanneer gaan de verschillende jaar geleden mocht in Stekene de reputatie van de genheid verder. En uit het kamavalstoeten dan uit? Te Stekenaar-messevechter én de traagheid van de wetgever «niets» verscheen daar plots Om te bewijzen dat we niet Klein-Sinaai op 16 maart, tege- indachtig géén karnaval worden gevierd! Dat was beslist kamavalvereniging De Stekel- «zomaar wat uit onze nek lui- lijk met de «Omloop van het door de gemeenteraad. Stekene heeft dus géén karnavaltra- bakjes in Stekene-centrum... len» geven we mee dat de pro- Waasland» voor beroepsren- ditie én dus géén karnavalpubliek Een drie-eenheid voor de toe- gramma's van de verschillende ners, te Stekene op 2 maart F komst? We kunnen het alleen Stekense kamavalverenigingen samen met die in Sint-Pauwels Na het verbreken van het ver- oogluikend. Ondertussen vier- maar hopen. En daar blijft het nogal dicht bij elkaar liggen, waaraan Kemzeke meewerkt. ook bij, want niemand Ter illustratie halen we slechts Karnaval in Sint-Niklaas. Dansen rond keizer Marcel en prins Arnold tijdens de kindernamiddag in de stadszalen (Iv) Karnaval in Sint-Niklaas. Deelnemers aan de finale voor de playbackwedstrijd. Zij eindigden op de tweede tot de vijfde plaatsen (Iv) bod tot kamavalvieren door de den De Kemels karnaval in gemeenteraad ontstonden her Kemzeke... en der karnavalkomités. Kortom: groot-Stekene werd Schoorvoetend wilde men Ste- een smeltkroes van «initiatief- kene bij het kamavalgebeuren jes» zonder echter een échte betrekken: de haarkappersve- stimulans, zonder een echt lei- reniging trachtte iets op gang te dende figuur of vereniging. krijgen, vanuit de jeugdklub uit de Stadionstraat kwam een Toren van Babel In de lokalen van het gebouw- draagt dus 246.997 fr., b.t.w. tijdens de jongste raadszitting, Raad van Elf opdagen, op En zo kwam het dat iedere enkomplex Schoolstraat 15 en niet inbegrepen. teneinde de grootste nood te kamping De Vlasschaard werd vereniging in zijn kringetje 17, zijnde de muziekacademie De toestand van de pianolessen lenigen, drie uren en half te karnaval (binnen de muren) bleef werken en dacht dat de en de gemeentelijke akademie in de muziekakademie van eigen laste te mogen nemen tot gevierd. En De Zandstuivers anderen wel toenadering zou- en vaktekenschool, zijn geen Temse ziet er als volgt uit: 14 30 juni van dit jaar. Daarna van Klem-Smaai hadden na- den zoeken. Klein-Sinaai bleef overgordijnen aanwezig en de leerlingen voor 3 lesuren kan de toestand herbekeken tuurüjk vele lengten voor- ;n «zijn» gebied vieren terwijl enkele die er nog overblijven (mevr. Meert), 15 leerlingen worden. De uitgaven hiervoor sprong, want zij waren bevoor- de overige komités hun uiterste zijn volgens het schepenkolle- voor 3 lesuren (juffr.'Vancal- belopen 10.987 fr. per maand, rechte kamavalburgers als af- best deden om het hoofd boven ge volledig onbruikbaar. Om bergh) en 31 leerlingen voor 6 Bij de gemeentelijke akademie stammehngen van Sinaai waar Water te houden en zich even- pedagogische redenen is het lesuren (juffr. Wauters). Waar en vaktekenschool wordt voor karnaval wél mocht worden ge- tueel op te werpen als dé Ste- noodzakelijk de klasruimten een «normale» lesduur 30 mi- de tweede keer een betrekking vierd. Ook na de fusie, zij het kense kamavalvereniging. qua inzicht van buiten te kun- nuten per week zou moeten openverklaard van een leer- nen afschermen, aldus het bedragen, staat men volgens kracht voor de afdeling 'bouw- schepenkollege tijdens de het schepenkollege voor een kunde en industriële vormge- jongste gemeenteraadszitting, onhoudbare toestand. De sinds ving', artistieke vakken, specia- Er wordt geopteerd voor ther- 1982 ingevoerde urenblokke- lisatie scheepsbouwkundig te- mische, akoestische en isole- ring laat niet toe bijkomende kenen, hoger sekundair in rende gordijnen. De kostprijs uren in te richten. Bij de aan- weekend- en avondklas. Vori- wordt geraamd op ongeveer vang van dit schooljaar werd ge keer was er slechts één kan- 108.995 fr. De kostprijs voor éèn inspanning gedaan voor didaat, maar die voldeed niet Tydens de laatste vergadering van het gewestbestuur Land het |everen en plaatsen van koor en noteSeer, vorig aan de gestelde voorwaarden, van Waas die plaats had te Tielrode, werden de laureaten zonnewerende glasgordijnen schooljaar voor samenspel. Op Voor de tweede keer werden van de «Eerste Gewestelijke Hofprijskamp» uitgenodigd wordt geraamd op ongeveer dit ogenblik zijn er echter geen nu de voorwaarden gewijzigd, en, figuurlijk althans, in de bloemetjes gezet. 138.002 fr. De totale kostprijs uren meer beschikbaar. Daar- M.R. Aan deze wedstrijd, ingericht op voorstel van de afdeling voor deze overgordijnen be- om vroeg het schepenkollege Kemzeke, mocht worden deelgenomen door de drie beste liefhebbers-tuiniers van elke plaatselijke afdeling van het Gewest. De twee keuringen werden uitgevoerd door tuin- bouwleraars van Sint-Niklaas, nl. de heer Remy Vangoid- senhoven, tevens gewestelijk opziener van de volkstuinen van het Land van Waas, en de heer De Boodt, tuinbouwin- genieur. Het stukses van deze ongewone sportieve kamp bleek al duide lijk uit de verzekerde deelna me van zeven plaatselijke afde lingen, m.a.w. een lijst van 21 prima liefhebbers-tuiniers. Het Gewestbestuur had er dan ook aan gehouden om aan alle mededingers een passend en blijvend aandenken te over handigen. De eerst geklasseer- I de, de heer W. De Rudder van JMU..3IMI Sint-Gillis, die kop en schou- WméMvW' /i Pl flg fl ''y der boven de anderen uitstak, f Wmocht een prachtige tinnen schotel voorzien van een gele- genheidstekst ontvangst ne tlijs. it) f* J men' w- Pattijn van Tielrode, tweede geklasseerde ontving HHHi een zilveren medaille van het Karnaval in Sint-Niklaas. Puike playbackers uit Klein-Brabant; deze mensen kwamen Q^-ck' vaiT Nieuwkerken als met pickets en mayonaise voor de dag en wonnen de wedstrijd (Iv) derde gerangschikte een bron zen medaille kreeg. Ten slotte werden al de overige deelne mers met een mooie gedenk penning bedacht. Met 246 punten behaalde de afdeling Temse de eerste plaats per deelnemende gemeente (Cap. A, 4"° plaats met 85 pun ten, Vervynckt A., 6" plaats mei 83 punten en Van Broeck R., 9° plaats met 78 punten). Op slechts één punt volgde afde ling Tielrode (245 punten). Tot besluit van deze druk bijge woonde prijsuitreiking werd bij het gewestbestuur aange drongen om dit geslaagd expe riment in 1986 te willen her nieuwen met de verzekering dat nog meerdere afdelingen hun medewerking zouden ver lenen. Europese éénwording, Euro pese samenwerking zijn ideeën die de laatste decennia in steeds ruimere kring weerklank ge vonden hebben. Initiatieven tot het realiseren van een (zelfs maar beperkte) Europese sa menwerking monden echter bijna steeds uit op evengrote mislukkingen. Het ontbreken van een Europees bewustzijn en de daaruit voortspruitende onverschilligheid van de bur gers t.o.v. alles wat met Europa samenhangt, is daar zeker en vast niet vreemd aan. Nochtans is die Europese éénwording noodzakelijk, wil Europa zijn eigenheid bewaren en wil het niet helemaal van het interna tionale toneel weggedrumd worden, dit zowel op politiek, ekonomisch als kultureel vlak. In een geest van openheid en verdraagzaamheid wil het Eu ropees Kultureel Konvent deze problematiek bespreekbaar maken om van daaruit initiatie ven te ontplooien die dit Euro pese gedachtengoed verder kunnen verspreiden. Eén dergelijk initiatief is de Europese Week, die van 2 tot 8 maart te Sint-Niklaas georgani seerd wordt. Een belangrijk aksent zal tijdens deze week gelegd op het verschaffen van informatie over de Europese problematiek aan scholieren en andere belangstellenden. Met het oog daarop werd een pro gramma ineengestoken dat al leszins veelbelovend is. Alle aktiviteiten vinden plaats in de ontmoetingsruimte van het kollege. Op vrijdagavond 7 maart te 20 u. bijt dhr. D. Antheunis, schepen van kul- Na de barslechte weersomstandigheden van de 13de Inter nationale Klompentochten zijn de organisatoren reeds maanden bezig om voor de 14de maal deze wandeltochten op punt te zetten. Z(jn de voorbije Klompentochten een kater geworden zowel kwantitatief ais financieel, het kernkomité heeft met z(jn inzet de volgende uitgave bijna op punt. Mits aan de Meesterstraat te Nieuw- deze internationale topper blijft kerken-Waas. ^Hj| de organisatie in grote lijnen Om 19u. start de tweede play- zoals vorige jaren. backshow in de grote tent. I Voor de allerlaatste maal zal dit Zoals vorig jaar zijn er talrijke pX wandelweekend scharnieren interessante prijzen. Gezien het rond de grote tent op de sport- grandioos sukses van vorig jaar BX pleinen. Er zijn bij de organi- is het aantal deelnemers be- JwKp, I-, satoren gratis brochures ter be- perkt tot maximum 22. De in- schikking voor iedereen. schrijvingen kunnen vanaf he- Karnaval in Sint-Niklaas. Als het aan de Duitse konsul en de Brazilaanse vicekonsul ligt Op vrijdag 4 april start om 16 u den starten. Om de verschei- komen er nóg edities van het karnaval in de Wase hoofdstad (Iv) ecn kleurwedstrijd met krijgt in denheid van de gebrachte num mers te bevorderen, kan van elk lied slechts een uitvoering aanvaard worden. Daarom: schrijf tijdig in. Zaterdag 5 april gaan voor de negende maal de Hoevetochten van start. Zoals steeds zijn de hoeve Dierickx en hoeve d'Hollander de centrale trek pleister voor de wandelaars, 's Avonds speelt Eric en Luc ten dans op het Breughelbal. Zondag 6 april: start van de Internationale Klompentoch ten. Dit jaar gaan de tochten in de richting Stekene. De 30 en 50 km doen De Stropers aan. De andere liggen enigszins bin nen de eigen regio. Na de tochten start om 19.30 u. het «blarenbal» wat uiteindelijk het sluitstuk wordt van de 14de internationale klompentochten. Voor alle tochten is jogging toegelaten. 5 april: hoevetochten over 6, 14, en 25 km. 6 april: klompentochten over 5, 20, 30 en 50 km. Tijdens het weekend van de Klompentochten is de organi satie telefonisch te bereiken op het nummer: 03/777.88.55. Inlichtingen en brochures: P. De Groote, Heihoekstraat 12, 2770 Nieuwkerken, tel. 03/ 777.05.34; B. De Burggrave Zonnestraat 4, "2770 Nieuwker ken, tel. 03/776.72.96; D. Van Gulck, Leeuwerikkenveld 7, 2770 Nieuwkerken, tel. 03/ 776.96.01. tuur van de stad Sint-Niklaas, de spits af met een openingsre de, die naar aloude traditie ge volgd wordt door een receptie. Diezelfde avond te 21 u. is er nog een debat voorzien over mensen-en volkerenrechten in Europa, met medewerking van dhr. E. Bucquoye (Nationaal Vormings- en Dokumentatie Centrum) en een vertegen woordiger van Amnesty Inter national. Zaterdag 8 mpart te 14 u. vindt eveneens in het kollege een internationaal kolloquium plaats met als thema «De toe komst van Europa, problemen en mogelijkheden». Op het programma staan een viertal lezingen. Dhr. R. Steuckers (België), medewerker aan di verse tijdschriften en auteur van o.a. het 'Dossier Géopoliti- que' zal het voornamelijk heb ben over Europa's geopolitieke situatie of m.a.w. de rol van de geografische ligging op de poli tiek. Tweede spreker is dhr. A. Sampieru (Frankrijk), die een deskundige is op het gebied van de Europese integratiepro blematiek en etnische minder heden. Zijn spreekbeurt draagt als titel 'Europa, machtsop- bouw of ondergang. Over de nood aan éénmaking'. Derde gast op dit kolloquium is-K. Höffkes (Duitsland), hoofdre- dakteur van het Duitse tijd schrift 'Wir Selbst' en sedert verscheidene jaren bezieler van een Muuroverschrijdende kulturele dialoog. Het spreekt bijna vanzelf dat hij in zijn lezing dieper zal ingaan op de Oost-Westproblematiek en op haar konkrete gevolgen voor het verscheurde Duitse volk. De laatste spreker tenslotte komt van over het Kanaal. Het

De Voorpost | 1986 | | pagina 15