Toneel in 't Land van Waas Thriller met Pogen Dichtbundel van Temsenaars in voorbereiding K.V.S. met «De Twaalf gezworenen» te Sint-Niklaas Kunst Veredelt - Kieldrecht speelt «Greenwich» van Walter Van Den Broeck Ket-Beveren in hoogste toneelafdeling Pechvogels zorgen voor leuke toneelavond De Voorpost - 28.2.1986 - 21 Het verhaal is eenvoudig maar dankbaar: Jean Hardois komt met zijn twee dochters naar Zelc wegens beroepsomstan digheden. Hij is tevreden dat hij een goede woning heeft gevonden, die hij nu naar zijn eigen zin zal kunnen inrichten. Maar... hij heeft buiten de waard gerekend, in dit geval zijn ietwat verstrooide dochter Fran$oise. Want niet alleen ko men de knorrige oma en het luidruchtig nichtje bij hen in trekken, het blijkt dat de wo ning ook nog aan iemand an ders is verhuurd, namelijk aan Jeans bedrijfsleider Georges Ferrieur. En dat zorgt natuur lijk voor de nodige verwikke lingen, én voor veel plezier bij de toeschouwer... Het (overwegend vrouwelijk) spelersmateriaal brengt dit ple zierige blijspel op sprankelen de wijze naar voren. Dirk Per- sijn kan zich uitleven als vader Hardois, die wel wat moeilijk heden heeft om bij al die on- ververwachte verrassingen kalm te blijven. Karin Van Henden en Vera De Bruycker bezorgen zichzelf - en vooral het publiek - veel plezier als zijn twee springerige dochters die vooral Oma Vera Van Damme het leven zuur maken. Nieuwkomer Jan De Corte dient zijn zus Francine Ver- cammen overtuigend van re pliek en kan van zijn losbandi ge zoon Luc Raman toch uit eindelijk een 'deftig burger' maken. Hoewel dat niet precies gebeurt zoals Karin Poppe, het mondaine dametje dat achter deze laatste aanzit, zich had gewenst. Annette Raemdonck zorgt voor een buurbrouw, die het wel goed bedoelt, maar de zaken er zeker niet op verge makkelijkt, en Karinc Baetens is een lieve tante Alice. Weze nog gezegd, dat zij deze rol op slechts drie dagen heeft ingestu deerd, ter vervanging van de zieke Nadine Schietecat. Voor waar een prestatie! Toneelstukken zijn natuurlijk ook grotendeels afhankelijk van de mensen achter de scher men, zoals hier Patrik Dauwe, de toneelmeester, die samen met Ingrid Vermorgen voor een knap dekor zorgde Peter Magerman nam de belichting voor zijn rekening, Erna Huy- lebroeck het souffleurswerk, en Bert en Tom Jacobs de grime. Wie zichzelf op een ontspan nende toneelavond wil trakte ren kan op 28 februari en 1 maart nog terecht in de grott zaal van het Instituut Onze- Lieve-Vrouw, Kouter, Zelc. Zele. De leerkrachten van het OLV Instituut speelden een knap blijspel met Pechvogels (bvw) Een spin weeft haar web te Lebbeke De Lebbeekse toneelkring «Pogen» gaat op de thrlllertoer. Na een suksesvol 1985, waarin de kring zijn 50-jarig bestaan bekroond zag met een gesmaakte opvoering van de komedie «Wanneer trouw je met mijn vrouw?», werd dit iaar geopteerd voor een thriller. Dan nog een van het echte soort. «Een spin weeft haar web» heet de produktie, een niet zo recent stuk van Roger rhoelen, door regisseur Guido Klinck echter volle dig herwerkt. Opdat de toe schouwers tenvolle van het spektakel zouden kunnen genieten, kon de kring in houdelijk over het stuk wei nig kwijt. We beperken ons dan ook tot een uittreksel uit het programma: «En ik zag een vliegtuig uit New York op weg naar Rio de Janeiro, dat in de tropische regen wouden van Honduras, Midden-Amerikawas neer gekomen. De motoren ston den gloeiend heet, zo heet als geweldige ovens. De ra dio was defekt. En in die geheimzinnigheid ver scheen een spin, met de po ten van een sprinkhaan - zo onvoorspelbaar was zij - en met de steek van een schor pioen, zo machtig, zo nood lottig. Zij bracht geen schade toe aan het gras, noch aan de gewassen en bomen, maar alleen aan de mensen die zij in het oog had. In haar web. In haar macht. Niet zozeer de dood, maar wel de angst, dag in dag uit, uur na uur, pijnigde hen en die spin was als de pijn veroorzaakt dooi; de steek van een schor pioen. En in die dagen zochten de mensen de spin en wisten niet waar zij was en zij begeerden zelfs te sterven». De Pogen-spelerskem,. aan gevuld met enkele nieuwe gezichten, wil o.l.v. een vakbekwame regisseur Guido Klinck en van Mo- niek Verhavert - dit jaar 25 iaar verdienstelijke inzet - de voorstelling laten uit groeien tot een echte bele venis. «Een spin weeft haar web» in zaal Corso, Rossevaal- straat te Lebbeke, op vrijdag 28 maart, op de zaterdagen 1 en 8 maart, op de zonda gen 2 en 9 maart en op maandag 10 maart, telkens te 20 u. stipt. Om de opge bouwde sfeer niet te verbre ken, wordt het publiek ver zocht voor 20 u. plaats te nemen. Na de klok van ach ten wordt dan ook niemand meer tot de zaal toegelaten. Reserveren kan via het nummer 052-21.40.88 en in zaal Corso. De toegang bedraagt 100 fr. Pierre Van Rossem Naar een partikulier initiatief zal binnenkort een dichtbundel worden uitgegeven die uitsluitend dich twerk van Temsenaars (er geboren, woonachtig of ervan afkomstig) bevat. Het gemeentebestuur verleent zijn medewerking bij het bijeenbrengen van de dichters en het (bege)leiden van de vergaderingen. De eerste bijeenkomst is gepland op woensdag 5 maart om 20 u. op het gemeentehuis. De vergadering zal worden voorgezeten door Luk De Ryck, schepen van kuituur. Belangstellende dichtende Temsenaars zijn daarop welkom. Zij worden wel verzocht vooraf hun nnnm op te geven aan museumfunktionaris Annick Rooms, Gemeentemuseum, Kasteelstraat 16, 2690 Temse, tel. 03-771.09.42. In Meerdonk bracht toneelkring Er kan nog eentje bij het blijspel Vader zit op rozenvoor hei voetlicht. Marie-Jozefa Cornelis voerde de regie (Iv) Dat Walter Van Den Broeck één van onze allerbeste toneelschrijvers is weet zo stilaan iedereen. Met «Greenwich» brengt hij andermaal een overtuigend staaltje vakmanschap. We kennen hem natuurlijk ook van «Mazelen» «Groenten uit Balen», «Tot nut van 't algemeen». «Tien jaar later» en «Au bouillon Beige». Kunst Veredelt brengt in Kieldrecht «Green wich» ten tonele. «Greenwich» wil niet ge- j leerd, noch hoogdravend, noch bijzonder origineel doen. Integendeel. Het is een volks stuk met een drie dubbele bodem. Genietbaar dus voor alle toeschouwers: voor hen die willen snoepen van een lach en een traan, voor hen die houden van sterke psychologische en sociale stukken, voor hen die verkikkerd zijn op ei gentijds en realistisch werk enz. Het stuk speelt zich af in een arbeidersgezin bestaande uit vier mensen. Robert Ver- achtert (Juul Van De Walle) is een man van 12 stielen en 13 ongelukken. Dochter Andrea (Nicole De Calu- waert) is helemaal in zich zelf gekeerd sinds haar vrijer haar verlaten heeft. Moeder Elsa Vervecken (Linda Van Gijsel) zit in een rolstoel en tracht het gezin recht te houden door horlo- sres te herstellen. Dochter Myriam (Chris Bus) moet voor iedereen in de bres springen en ziet haar jeug dig leven zo voorbijgaan. Tot de komst van Saturnino (Luc Thieleman) aan het stuk een geheel andere wen ding en betekenis zal geven. Greenwich is de naam van een arbeiderswijk omdat er geen sprietje groen meer te zien is. De familie Verach- tert, van Greenwich afkom stig, keert op het einde naar Greenwich terug. Greenwich staat ook voor tijd (de meridiaan van Greenwich): in de huiska mer hangen vier gestoorde wandklokken - een beeld van het gezin zelf: Robert, Elsa en de twee dochters zijn ergens blijven steken, ze zijn «verachterd». Hun klok loopt achter, staat stil of mist een wijzer. Niemand zit op dezelfde golflengte. Het «word wakker» en het «sta toch op, Verveeken!» zijn ruziewoorden met dubbele bodem. Maar dit zal aan het slot ook werkelijk ge beuren. Carry Goossens, beroepsak- teur bij het Reizend Volks theater, zorgt voor de regie. Zijn inbreng is niet gering: om dit stuk te brengen op een wijze, de reputatie van Kunst Veredelt waardig, heeft hij een beroep gedaan op al zijn kunde, beroepser varing en inzet. Er wordt dan ook gemotiveerd ge werkt tijdens de repetities. Dekor en dekorafwerking worden piekfijn verzorgd door Dirk De Bakker, Flori- mond Flecyn, Frans Joos, Franky Jaspers, Tilla De Wilde, Petrus De Caluwaert en Robert Uytdenhouwen. Voor de regie-assistentie zorgt Jan Van De Perre. Kaarten voor één van de voorstellingen zijn te beko men tegen 140 fr. of 70 fr. (gepensioneerden en, min der-validen) bij Julien Thie leman, Dorpsstraat 38 te 2790 Kieldrecht of tel. 03- 773.47.82. Het stuk wordt in sporthal Kriekeputte opgevoerd op 15, 22, 23 en 24 maart om 20 u. oneel in Kieldrecht. Kunst Veredelt vertolkt binnenkort Greenwichvan Walter Van den Broeck. Kamer Edelweiss Toneelkring voerde onlangs het toneelstuk op «Blaffen tegen de maan» van Dimitri Frenkel Frank. Met deze produktie werd deelgeno men aan het provinciaal schiftingstomooi van Oost- VLaanderen. De prestatie van de Ket-akteurs stond op zulk danig peil dat de jury de groep voor de volgende vier jaar in de hoogste kategorie indeelde. Een prestatie voor Ket en regisseur Maurits Apers! (wvdv) In Sint-Gillis-Waas werd door de Oud-KU-ers het stuk «Wegpiraten» in een regie van Raymond Schrijvers, opgevoerd. U kunt nog gaan kijken op 1 en 2 maart (Iv) «Twelve angry men»; zegt En predies daarom trotseert stuk gewoonweg niet ™*ois de» «mee» Mm je nog de woede van haar elf 7 vs" KNS>. Mark B»**, Ron- wat? Neen? Dan kun je dit medegezworenen die alen £7 °e Iff1810 ja^en. K.V.S. Waterschoot gemis goedmaken door het om de een of andere, al dan We rustl&e bren^ voor st^ trou- wyie no^ ^°^n e__ de__ teaterstuk «De Twaalf ge- niet geldige rdden zo vlug «?e bekijken, waarvoor wens haar grote akteerka- S zworenen» te gaan bekijken mogelijk komaf willen ma- v, f nonnen in aktie: Senne kan dit in Stadsschou in de Stadsschouwburg te ken met de deliberatie. Heel ^enV. °°k de,aktf?,r" ?£uffae.r' Axm Petersen, b te Sint.Niklaas Sint-Niklaas, waar dit stuk precies overloopt zij op- Prestaties hggen m dezelfde Ivonne I^x (voor het laatst te zal opgevoerd worden op nieuw alle feiten. lijn, zodat we kunnen spre- zien m een K.V.S.-produk- maandag 10 maart a.s. om De sfeer waarin dit gebeurt n van 6611 homogene tea- tie vóór haar direkteur- 20 uur. wordt meteen zeer gespan- <e"«>rstemng, iets wat van «=hap van de Antwerpse Het stuk van Reginald Rose nen, zelfs onhoudbaar. De 06 weinig K.V.S.-pro- leidt ons binnen in de deli- auteur verdient inderdaad beratiezaal van een assisen- gelukwensen voor het uit- jury. De gezworenen mo- zonderlijk klimaat dat hij in gen de zaal niet verlaten zijn werk weet te kreëren. zonder een verdikt te hebben Zonder de minste patos te- uitgesproken met eenparig- kent hij op schitterende wij- heid van stemmen. Komen ze het gewetenskonflikt van zij niet tot overeenstemming mensen die gekonfronteerd dan dient het proces te wor- worden met de grootste ver den overgedaan. Aan van- antwoordelij kheid die zij kelijk lijkt het een eenvoudi- ooit moesten dragen: beslis- ge zaak te zijn; een jonge sen over leven en dood. Bo- man heeft zijn vader met een vendien is Reginald Rose dolk doodgestoken en aan- erin geslaagd om de opeen- gezien de getuigenissen for- volgende evokaties van de meel waren, ziet het er naar feiten, de «suspens» van een uit dat hij niet zal ontkomen politieverhaal mee te geven, aan de elektrische stoel. Als men van teater schok- Maar staat zijn schuld wel kende, verbazingwekkende onomstotelijk vast? Eén van avantgarde verwacht, gaat de gezworenen denkt van men dit stuk beter niet zien. niet. Tenminste, voor haar Als men daarentegen aan- be8taat er twijfel. Ze vindt da vaardt een diepgaand be- deze twijfel in het voordeel toog voor menselijkheid te 1 oneel in Bazel. De vereniging XYZ organiseerde een eenakters festival. Ook de van de beschuldigde pleit, aanhoren, dan mag men dit plaatselijke groepering trad voor het voetlicht (dw) Beveren. Op 1 en 2 maart brengt het personeel van het Gemeentelijk Technisch Instituut het stuk «Op je sokken in het natte grasvoor het voetlicht, en Wilfried Van de Velde is daarmee toe aan zijn regisseursdebuut. U kunt om 20 u. gaan kijken in het parochiecentrum (Gildenhuis) te Beveren (Iv) Naar goede gewoonte voeren de leerkrachten van het Instituut Onze-Li eve-Vrouw van de Kouter ook dit jaar een onderhoudend toneelstuk op. Regisseur Georges Van Damme, een man die in het Lokers amateurtoneel geen onbekende is, koos voor de komedie «Pechvogels» van W. Massey. Sint-Niklaas. Molières «Ingebeelde zieke» werd gebracht door leerlingen én leerkrachten van de H. Familie en het kollege. U kunt nog gaan kijken op 28 februari en I maart in de stadsschouwburg (Iv) Sint-Niklaas. Twee akteurs die «De ingebeelde zieke» van Molière, in een regie van Martin Gijselinck, schraagden: Lieve Van Gerwen (Beline) en Marleen Goossens (de meid Toinette) (Iv)

De Voorpost | 1986 | | pagina 21