Jeugdboeken week «De huid van het beeld» in GA-Waasmunster Hubert Van Herreweghen over eigen poëzie in Sint-Niklaas Kwartet kunstenaars in Belfortkrypte te Aalst Tentoonstellingen te Aalst Allemaal beelden in te Dendermonde Expo «Balinese Kunst» in St.-Gudulaschool Moorsel Kunst in Sint-Niklaas Museumzoektocht in Sint-Niklaas STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 ULRIX VALERE 22 - 28.2.1986 - De Voorpost Van 8 tot 23 maart is een kwartet aan bekende kunstenaars te gast in de krypte van het Belfort op de Grote Markt te Aalst. Monique Cordier, Raymonde De Bolle, Sylvia Ramirez en Marie-CIaire Wodo expozeren er pastels, olieverven, beeldhouwwerken en akwarellen die tot de allerbesten mogen gerangschikt worden. De tentoonstelling wordt geopend vrijdag 7 maart om 18 uur en men kan ze bezoeken elke dag van 14 u. tot 18 uur. Monique Cordier werd ge- medewerking aan de op- boren in Bergen en heeft richting van de vzw DBC Art een flink deel van haar Gallery, waar de vier kun- jeugd doorgebracht in Afri- stenaars die nu in Aalst ex- ka, zij studeerde dekoratie- pozeren elkaar hebben le ve kunsten in haar geboor- ren kennen. Haar werk is te stad en hoger kunstonder- hermetisch genoeg om te wijs te Brussel. Haar werk kunnen boeien. Het is een getuigt van heel wat onstui- uitnodiging tot eigen asso- migheid en intuitiviteit en ciatjef denken en meesle- dat maakt het ook zo boeiend pend fantaseren. Raymonde om naar te kijken. Zelfs zegt De Bolle lijkt ook voldoende ze dat haar werken een on- doorzichtigheid te bezitten, bewuste opwelling zijn. voldoende openheid, zowel Men kan er de ervaren voor direkte inleving als hand van de etser in terug- voor verkenning van diepe- vinden en in haar pastels re achtergronden. In haar zal de aandachtige toe- werk maakt men kennis met schouwer zeker en vast het het verlangen om het leven onbewuste terugvinden dat te overstijgen en toch ervaarl er een sterke rol in speelt, men meteen de onmacht Vooral merkbaar wanneer daartoe. Het is en blijft een de kleuren als adertjes over bestendige dualiteit. Silvia het blad vloeien tot een bij- Ramirez Rello expozeert zonder harmonisch geheel, beeldhouwwerken. Haar Raymonde De Bolle in Aalst werken worden geken- voorstellen moet eigenlijk merkt door een sober uit- niet meer. Ze werd in Gent drukkingsvermogen en geboren, maar Aalst is en ontwikkelen zich in de blijft voor haar de stad waar ruimte in uiterst komplekse ze de kunst grondig heeft komposities. Het zijn ineen leren kennen. Ze volgde er gedrongen, gekoneentreer- de lessen aan de akademie de volumes, waarvan de rij en was er in 1982 te gast met ke en gevoelige vormen het haar drie-dimensionele licht opvangen en er een Werd zowel de tentoonstelling «Aals terse Burgemeesters» der van de vlakte» ge- voorlopig afgevoerd wegens ziekte van Leo Fosselle en die noemd. Zijn belangrijkste van de V.V.A.K. verdaagd tot juni wegens het overlijden onderwerp: het landschap van Jan Van der Hulst, de expo over de pers te Aalst wordt tussen het Dendermondse momenteel terdege voorbereid. en Klein-Brabant. Hij ge- noot zijn opleiding aan de Ondertussen biedt men u Deelnemers: academies van Deidermon- een zeer gediversifieerd Marijke Van der Eist: is de en Aalst en aan de stede- programma tentoonstellin- oud-leerlinge van het Hoger Hike grafische school van gen allerhande. Instituut voor Beeldende Gtent. Kunsten Sint-Lucas waar zij van 14 maart tot 30 maart schiedenis van de bijbel en wordt georganiseerd door de Belgische Evangelische Zending vzw, afdeling Aalst. In het stedelijk museum, Oude Vismarkt 13 Aalst Openingsuren: weekdagen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur, zaterdags van 14 afstudeerde met grote on- 1986: tentoonstelling van de tot 17 uur, zondags van In de Belfortcrypte Openingsuren: alle dagen derscheiding. Zij maakt Aalstenaar van 10 tot 12 uur en van 14 vooral tekeningen, etsen, Mechnig tot 18 uur houtsnedes en houtgravu- Van 6 juni tot 29 juni 1986: van 7 tot 23 maart 1986: res. In een combinatie van tentoonstelling n.a v «100 tentoonstelling door kunste- het abstrakte en het figura- jaar zwembad»; tegelijker- 5 nares Raymonde De BoUe, tieve wordt het contrast tus- tijd ook in de Belfortcrypte oud-leerling van de Aalster- sen licht en donker bestu- Academie voor Schone deerd. nsten, de Hogere Acade mie te Brussel en de A cade- Omer Van Keer: studeerde Wilhelm 10.30 tot 12.30 uur en van 14 tot 18 uur, vrijdags ge sloten. van 25 april tot 25 mei 1986: tentoonstelling: «Honderd jaar Aals terse Pers» van 6 oktober tot 15 oktober juni 1986: tentoonstelling mie te Belgrado. vrije grafiek in Sint-Lucas 1986: bijbeltentoonstelling «Het boek dat blijft». Deze tentoonstelling schetst de ge «300 jaar Zusters Augusti- tot 13 april Gent. Zijn werk bestaat voor-- tentoonstelling door ®1 uit etsen en aquarellen, •aveur Schilderijen Rik De Meyer: studeerde eveneens vrije grafiek. Hij ludblad j b h g mm j mm m 18 april tot 27 april beoefert; gemengde toclmfe- QaleFil Het Pand tontoonateiw rtaor ken en m thuis m verachil- J werken die ze ook m de spel mee spelen. Tenslotte Is Aalst. Een werk van Raymonde De Bolle krypte van het Belfort expo- er nog Marie-CIaire Wodon zeerde. Raymonde De Bolle die akwarellen uit Spanje Zij is afkomstig van Elsene zeer poëtisch haast irreëel Brulin. Deze kunstenares is ling Patrick Merckaert en verleende ook haar aktieve brengt. UJ'-'1J-"- 11 op goudblad. 3 apri] tentoonstelling door kunstschilder Edgar Heir- lende disciplines, man. Heirman is autodidact van december tot 16 de en schildert vooral impres- ^mbeT 1986: tentoonstel- sionistisch symbolisme, fi- Qe Vüvoordenaar Van 8 tot 25 maart 1986 heeft een groepstentoonstelling guratief, vaak echter abstra- erva" plaats in Galerij «Het Pand» op de Oude Vest te Dender- hering van het detail. ringen gedeeltelijk aan monde. Onder de noemer «Allemaal beelden» presenteert van 16 mei tot 25 mei 1986: kunstacademies en gedeel- jd.ch werk van een groep Oostvlaamse beeldhouwers ver- tentoonstelling met werken tehJK "Jdens prxvé-lessen enigd rond hun leraar Chris De Mangel. De andere van de Aalstenaar Jean- epe®8®- 111 ^Jn werk zijn beeldhouwers zijn: Henri De Bruyn, Jan de Smet, Wildried Pierre Gits, oud-leerling ®r kategorieen te onder- Jacobs, An Van Den Abbeele en Staf Vinck. van de Academie voor Scho- scheiden met name figura- ne Kunsten, tief, symbolisch, impressio- Een markante gemeen- oudleerlingen. Sinds enke van 8 augustus tot 24 au- uistisch en surrealistisch schappelijke kentrek blijkt le jaren verenigden zij zich gustus 1986: tentoonstelling werk' ,^ang traditionele tot een hechte groep, zonder met de werken van de Aal- van 18 december tot 29 de- en ket,^®bruik v*n kun eigenheid op te geven, sterse schilderes Lucie cember 1986: tentoonstel- beeldhouwtech- Voor de regio Dendermon- en haar werk wordt vaak genoemd. autodidact en schildert voor- Hendrik Muylaert. al zeegezichten, landschap pen en figuren. In de Belfortzaal, van 3 oktober tot 19 oktober Markt Aalst nieken. de dient gewezen op dë unieke betekenis van een Chris De Mangel mag wor- dergelijke kern kunstbeoe- Grote den beschouwd als een vaste fenaars. Sculpturen van waarde. Hij won de Provin- zuike kwaliteit zijn er zel- ciale Prijs voor Beeldhouw- den samengebracht. E. De 1986: tentoonstelling Walter Openingsuren: alle dagen sameneeCiracm- E- 06 Schelfhout Aalst) van 10 tot 12 uur en van 14 ic^matYan O^t-VlaandereiiCuyper, bestendig kultureel Meer dan 10 jaar heeft hij afgevaardigde van de pro- Aalst) van 24 oktober tot 10 novem- tot 18 uur 01 ber 1986: tentoonstelling van 28 februari tot 9 maart Y"101® 0°st-v]^anderen leidt van Julien Puymbroeck 1986: tentoonstelling met WÏS de K°IïjIlk~ de tentoonstelling in. In de turnzaal van de Kloosterschool te Moorsel, Kloosterstraat 14a kan u van zaterdag 22 de onuitputtelijke rijkdom van 14 november tdt 30 no- werken van de Buggen- .°ne "Het Pand» is alle dagen j«mhor 1 ooR- tsKunsten te uenaermonae. open van 15 tot 19 uur be- winnen. tot Tnntmrittg 31 maart terecht voor een (verkoop)tentoonstelling van Balinese Kunst, der Hindoe-mythologie. vember 1986: groepsten- Schoolkomitee en Ouderverenigingen van de Vrije Gesubsidieerde Gemengde Basis- Bezoekers krijgen de kans toonstelling school Sint-Gudulastraat en Geldhofstraat Aalst en Kloosterstraat Moorsel, presenteren er door beantwoorden van een authentiek houtsnijwerk, zilverwerk, batiks en schilderijen, kan er terecht op gratis prijsvraag, een beeld weekdagen van 18 tot 21 u., op zaterdagen van 14 tot 21 u. en op zondagen van 10 tot 21 u. ter waarde van 15.000 fr. te Vrije toegang. Op woensdag 26 maart te tempelfeest en bezwerings- 19.30 u. diavoorstelling in dansen. Hoogtepunten zijn overvloeiende projektie met de Balinese dansen die ech- kommentaar over Indone- ter vaak kommercieel wor- sië, «De gordel van sma- den uitgebaat voor Westerse ragd». Landschappen en toeristen, rokende vulkanen van Java Een paradijselijk «eiland en Bali, het eiland van kun- der goden» met gave na- stenaars, tempels, goden en tuur, uit zuivere religie ge- demonen. Tijdens de pauze groeide kuituur en vreedza- optreden van een Balinese me mensen te midden van danser en beeldhouwde- een jachtige, ontwriohte monstratie. wereld. houtse kunstschilder Tuur De Rij bel, ook wel «de schil- Nu kijken wij voor het eerst halve op ma«nHng 6n naar rijper werk van zijn dinsdag. Schoolgemeenschap Balinese kunst In 1978 fusioneerden de Het betreft een tentoonstel- scholen in de Sint-Gudula- ling en uitzonderlijke ver straat en de Geldhofstraat te koop van circa 500 autentie- Aalst en die te Moorsel in de ke houtsnijwerken, batik en Kloosterstraat. Een school- schilderijen afkomstig uit gemeenschap met een taak- het sprookjesland Bali dat lerares die kinderen met behoort tot de Indonesische moeilijkheden opvangt en archipel, bijgestaan wordt door een De beelden, gesneden in eb- PMS-adviseur. Er is een le- benhout, in suar en in rares lichamelijke opvoe- panggalbuayahout, zijn il- ding en een schoolhoofd lustraties uit de ramayana zonder klas is verantwoor- en de mahabaratha, twee delijk voor de pedagogische hindoeïstische heldendich- en materiële aspekten van ten. Enkele ervan zijn ko- het opvoedingswerk. piën van autentieke werken De opbrengst van deze ten- die zich in de Balinese tem- toonstelling komt ten goede pels bevinden, andere ontle- voor aankoop van didak- nen enkel hun inspiratie- tisch materieel: audio-visue- bron aan de hindoekuituur le apparatuur, kleurentele- en hindoegodsdienstbele- visie, videoapparatuur en ving. De uitbeelding is dan wellicht zelfs een videoca- meer eigentijds, mera. De houtsnijwerken van klein tot groot zijn geïnspi- Bali, een sprookjeseiland reerd'door de rijke hindoe- Niet alleen een land van be- ïstische kuituur, waarin koorlij ke danseressen en naast godsdienstige aspek- tropische palmenstranden, ten ook uitbeeldingen uit het maar ook een land van nog dagelijks leven door de ongerepte natuur met aktie- plaatselijke ambachtslui op ve vulkanen en vruchtbare een verfijnde kunstzinnige vlakten. En vooral met blij- wijze en met grote vakman - moedige mensen die de go- schap werden gebeeld- den willen behagen en tot houwd. Bovendien zijn een mildheid stemmen. Een nog aantal prachtige Javaanse eenzame voorpost van het batikschilderijen gemaakt Hindouïsme met animisti- naar de eeuwenoude «was- sche traditie en oerangst techniek» te bezichtigen en voor boze geesten wat resul- te verkrijgen. De onderwer- teert in offerplechtigheden, pen vinden de schilders uit De Schelde in de schilderkunst Van 2 maart tot en met 11 mei blijft in het stedelijke museum aan de Zamanstraat 49 in Sint-Niklaas de tentoonstelling «De Schelde in de schilderkunst» toe gankelijk. De manifestatie wordt op het getouw gezet door het stadsbestuur, i.s.m. het Oostvlaamse provin ciebestuur en met de financiële steun Eural Rond het thema van deze expositie werd, zoals ge meld in De Voorpost, enkele maanden geleden een extranummer op de markt gebracht. Die uitgave van het tijdschrift Vlaanderen werd in ons blad toegelicht. Eén van de medewerkers aan die publikatie is Jean- Pierre De Bruyn, kunsthistorikus. Hij zorgt bij de opening van de expo op zondag 2 maart om 11 u. voor de inleiding, na de verwelkoming door burge meester De Vidts en de eigenlijke opening door député Etienne De Cuyper. Initiatie in de kunst CSC, dat is de Centrale Socialistisch Cultuurbeleid, organiseert drie voordrachtavonden rond «Initiatie in de kunst». Edilbert Haentjens, architect, komt op 14, 21 en 28 maart in de stadsbibliotheek spreken over reep. «Van figuratie naar abstraktie», «Modernisme en ismen» en «Hedendaagse kunst». Per avond betaal je 50 frank, voor de drie bijeenkomsten samen 100 frank. Een begeleidende tekst wordt ter beschikking gesteld van de deelnemers. Barbierama: kapperskunst Tot kort geleden bevond zioh de verzameling kap persbenodigdheden Barbierama aan de Lindenstraat in Sint-Niklaas. Raymond Resmann, een Sint-Nikla- se Antwerpenaar, bouwde de kollektie op. De verza meling heeft nu onderdak gevonden in het internatio naal exlibriscentrum, Regentiestraat 65. Zondag 9 maart om 10.30 u. is de officiële opening van Barbierama gepland. Er zijn toespraken door kuituur schepen Anthuenis, Raymon Resmann en burgemeester De Vidts. W.V. De vrienden van de Akade- zen foto's wordt ook getoond mie van Waasmunster orga- hoe skarifïkatie en li- niseren in de GA, Galerij' chaamsbeschildering er in van de Akademie, een ten- de realiteit uitzien, toonstelling die het onder- werp „De huid vah het Koen Muller beeld» vanuit verschillendce Een vijftal jaren geleden zichtpunten wil benaderen, reeds maakte Koen Muller Het is de vierde maal dat GA ®en merkwaardige reeks in haar bekende program- koppen. Hoewel eerder mo- matie omtrent hedendaagse numentaal van verhoudin- beeldende kunst een etni- gen 135 cm hoog), kon- sche tentoonstelling centreerde hij zich meer op opneemt. hun 'oppervlak'. Zij werden Het onderwerp wordt hier uitgevoerd in keramiek en geplaatst in Centraal-Afri- met emailverf beschilderd, ka, meer bepaald in Zaïre en De beschildering gebeurde omstreken. Lichaamsbe- intuitief en varieert sterk schildering en skarifïkatie van beeld tot beeld, geven er aan het menselijke lichaam opvallende aksen- Guy Rombouts ten. Beide siertechnieken De inbreng van Guy Rom- komen, apart of gekombi- bouts is een werk dat ge- neerd met elkander, vrij vormd wordt door 26 kleine dikwijls voor op Afrikaanse fotokopies van de pasfoto skulpturen. van Monika Droste. Op elk Deze tentoonstelling wil aan van deze fotos tekende hij, de hand van uitzonderlijke op de wang van M.D., een skulpturen uit deze streken letter van zijn alfabet, het laten zien hoe deze technie- «rombouts». Ze werden res- Een helmmasker uit Zaïre, te zien in de GA aan de ken aan het beeld een extra pektievelijk ingekleurd met Kerkstraat in Waasmunster. dimensie geven en plastisch de kleur die in verband staat vertaald werden. Aan de met de letter. Het is een een hand van zorgvuldig geko- voudig, maar zeer mooi werk. lijk op 1-2, 8-9, 15-16 en 22- Deze tentoonstellingen zijn 23 maart. Zaterdagen van te beziohtigen in de GA, Ga- 14 tot 17 u. en zondagen van ,n lerij van de Akademie, 10 tot 13 u. en van 14 tot 17 i .aa_n. :C Kerkstraat 21 te Waasmuns- u. Er is een kataloog bij de ter. Ze zijn gratis toeganke- etnische tentoonstelling. Febeltex heeft twee grondige studies uitgewerkt over de koopkracht van de gezinnen en het konkurrentievermogen van onze bedrijven. Febeltex heeft trouwens aan de hand van deze Administratieve en Ekonomi- sche Hogeschool in de Trier straat 84 te 1040 Brussel een infodag georganizeerd van 14.30 u. tot 19 u., daarop kun- nen de kandidaat kursisten j. „„lüF.i, kennismaken met de school. de ekonomische politiek van de komende jaren bepaald, X.0OT meer inlichtingen 021 230.21,95 Sint-Niklaas Alle bezoekers of geïnteresseerden voor het stedelijk museum in Sint-Niklaas kunnen vanaf 1 maart tot 31 august us dit museum op een ludieke wijze ontdek ken of herbekijken. Na betaling van 20 fr. krijgt elke deelnemer een map ter hand met het reglement en een reeks foto's van museumvoorwerpen en het antwoordblad. Met be hulp van detailfoto's van museumobjekten moeten voorwerpen herkent worden. De naam van de voorwerpen moeten vervolgens ingevuld worden in een kruiswoordraadsel. Als dan alle hokjes zijn ingevuld kan men vertikaal de naam vinden van een bekend Sint-Ni klazenaar die iets te maken heeft of had met het museum. Deze museumzoektocht loopt van 1 maart tot 31 augustus. De antwoorden moeten binnengeleverd zijn vóór zaterdag 6 september 1986 in het stedelijk museum, of in het toeristische infokantoor te Sint- Niklaas. Op deze plaatsen zijn ook de deelnemings formulieren te bekomen. Adressen Stedelijk Museum, Zamanstraat 49, 2700 Sint-Ni klaas, tel. 03/776.07.53. Openingsuren: woensdag; 14 - 17; zaterdag: 14 - 17; zondag: 10 - 13 en van 15 tot 18 uur. Toeristisch infokantoor: O.L. Vrouwstraat 17, 2700 8int-Niklaas, tel. 03/777.84.00 - toestel 4863. Openingsuren: alle werkdagen: 8 - 12 en 13 - 17 u Vanaf 1 mei ook open tijdens het weekeinde. Zater dag en zondag: 11 - 16 U. «Diohten is voor mij praten tegen het Beest, janken tegen de maan, tegen de eeuwigheid aanbulderen. Soms probeer ik het ook met zachtheid, maar het grondgevoel blijft hetzelfde. En soms is het ook bidden tot God», dat tekende Gaston Durnez in 1971 op tijdens een gesprek met diohter Hubert Van Herreweghen, die op 2 maart de laatste gast is in de jaargang 1985-86 van «Poëzie op zondagmorgen» in Sint-Niklaas. Van Herreweghen spreekt over eigen werk en Leentje Vermeiren onze eerste gast van deze poéziej aargang en oud-leerlinge van Van Herreweghen zal de gediohten voordragen. Hubert Van Herreweghen is nu 66 jaar. Hij werd gebo ren te Pamel en woont al jarenlang in het Brabantse Pajottenland. Hij was eerst journalist maar later ge durende twintig jaar chef drama bij de BRT. Sedert 1947 maakt hij deel uit van de redaktie van «Dietsche Warande en Belfort» en hij is ook lid van de Kon. Aka demie voor Nederlandse Taal en Letterkunde. Zijn eerste dichtbundel ver scheen in 1943: «Het jaar der Gedachtenis», zijn voor lopige laatste (op uitzonde ring van de bibliofiele uitga ve «Fazant» in 1985) dateert van 1984: «Aardewerk-ge dichten VI». De dichter ont ving voor zijn werk al enke le onderscheidingen. De Staatsprijs voor Poëzie viel hem te beurt in 1961 voor «Gedichten UI», de prijs De Standaard in 1984 voor «Aardewerk» «Poëzie op zondagmorgen» bevat trouwens een keuze uit deze bundel, naast een se- lektie uit de «Verzamelde Gediohten». Kritici beschouwen de poëzie van Van Herrewe ghen als echt Brabants. Bra banders, die zich volgens Marnix Gij sen van Vlamin gen en Limburgers onder door hun joviali teit, levenskunst en levens volheid. Vooral ter gelegen heid van het verschijnen van zijn «Verzamelde Ge diohten» in 1977 wezen de literaire critioi op deze ka raktertrek van zijn werk. Hijzelf vindt het schrijven van gedichten niet het pone ren van grote waarheden, m»ar eerder de uitdrukking van zijn onzekerheid: «Ik schrijf en spreek niet uit weten, maar twijfel, niet-we- ten, onbekendheid, angst, tasten, donkerte, ellende, profundis. Ik schrijf uit een metafysische schrik een doodsangst meer dan een levensangBt. De meeste van mijn gedichten zijn bezwa- ringsforumules voor die dreiging. De momenten van gewarigheid zowel voor de onbewuste inspiratie als voor de verdere afwerking van het gedicht zijn voor mij geestelijk maar ook lioha- melijk dieptepunten van vrees». Hubert Van Herreweghen spreekt over zijn eigen in het auditorium van de Sint-Niklase muziek- akademie, 1ste verdieping, op 2 maart vanaf 10.30 u. «Poëzie op zondagmorgen» wordt georganiseerd door het stadsbestuur op advies van de stedelijke kommissie voor dramatische kunsten. De toegang is gratis Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 KUNSTSCHILDER DIREKTEUR STEDELIJKE ACADEMIE SCHONE KUNSTEN TONGEREN van 21 februari tot 13 maart Werkdagen van 10u. tot 12u. en van 13.30u.tot 18u. Zondag van 14.30 u. tot 18 u

De Voorpost | 1986 | | pagina 22