Het Honky Tonk-feest van de kroegen, de gezelligheid en de jazz Wie Waar 24 - 28.2.1986 - De Voorpost f Je hoeft niet alle kroegen te doen: je kunt stoppen waar je wilt, je kunt beginnen waar het je zint. Wie met eksterogen, te nauwe schoenen, spataderen of ander ongerief heeft af te rekenen, kan ten allen tijde gebruik maken van het komfort van drie auto bussen, drie gidsen, die je brengen waar je wilt. Een ticket kost amper 150 fr, en voor deze krisisprijs krijg je: toegang tot alle kroegen, muziek van 19 diverse jazzensembles, busvervoer en ongediplo meerde gidsen. Parkeergelegenheid vind je op de Grote Markt (erg beperkt), Vlasmarkt, Oude Vest, Kerkstraat en Sta tionskwartier. Gemusiceerd wordt er vanaf 21 uur tot 2 uur op zaterdagmorgen, hier en daar wellicht wel wat langer. Toegangstickets koop je in elk van de deelnemende kroegen, vooraf of op de avond zelf. Inlichtingen kun je verkrijgen, indien deze kolom men je nog niet wijs genoeg gemaakt hebben, op de nummers 052/21.63'.85 of 21.63.39. Vlaanderens eerste, Dendermondes zevende Jazzkroegentocht The Grew opgezocht hebben om min- pleintje, het Stationskwar- der rustige sportievelingen tier. Sinds enkele jaren al ruimer baan te geven. Uit een vaste stek voor velen, al Borgen-op-Zoom (Houd u ligt het nogal wat van 't een- vroom, zongen we vroeger ter verwijderd. Zij die hier in onze Dietse periode) komt in de kroegen vaste klant 3jarretèl, niet zo bekend bij waren of zijn, keren er nu ons. Zij moeten het vooral terug naar hün kroeg: de hebben van dixieland met Regent, de Lifeline en de zwarte New Orleans-invloe- Saf. Lea's voeten worden in den. Swingende Chicago- de Regent op 7 maart warm sfeer uit de twintiger jaren, gehouden door The Feet- belooft men ons. warmers. Een klarinet, een Een andere nieuwkomer l3aatuba, drums, banjo en vinden we in de buurt van 6011 v°kalist! Geen jazzklan- de paters en de zusters: in de ^en, zeg je? Ga eens luiste- Vlasmarkt, inderdaad op ren: je gaat dat grote instru cted parkeerpleintje mét friet- men* d&t gewoonlijk achter boetiek, speelt The Savoy aan m de fanfare loopt, an- Jazzband, eveneens uit Ne- ders beluisteren! derland. Reeds 24 jaar ma- Inventief als geen ander, ken deze zes jongens jazz- inhakend op allerlei mode- muziek met een geheel ei- trends in de muziek en ze gen, frisse, steeds weer aan- handig verwerkend op zijn Dendermonde heeft zo zijn jaarlijks weerkerende manifestaties die de Denderstad in heel Vlaanderen - en zelfs daarbuiten - bekend maakten. Er is het Interprovinciaal K wis tor nooi Dendermonde van Gust De Ridder - dit jaar voor het eerst bijna volledig uit de stad verhuisd; er is het karnaval en de Reuzenommegang van de stad zelf; er komt waarschijnlijk een koncerttraditie met "ernstige" muziek in het kader van het Festival van Vlaanderen. Maar er zijn daarenboven de talrijke Honky Tonk-telgen van Piet en de zijnen: het Internationaal Jazzfestival, de prestigieuze en "gewone" jazzkoncerten, de jazzboottochten... en Vlaanderens eerste en gezelligste jazzkroegentocht. Vlaanderens eerste Omdat Hollandera (nou, dat zullen ze in Breda wel niet graag horen; gelukkig liggen onze verkoopscijfers ginder niet zo hoog) handi ge jongens zijn en rapper dan wij hier kansen zien om een tientje te versieren, bestaan kroegentochten in Breda al heel lang. hier niet alle plaatsen waar sindsdien een jazzkroegen tocht georganiseerd wordt maar de muzikanten van onze drie Dendermondse jazzbands verdienen er goed him boterham en zo Editie 1986 De editie van vrijdag 7 snookerpaleis aan de Den- derbrug, dan taverne "De Vlasmarkt" die buur is van de paters en de Zwarte Zus- terkens en tenslotte café 't Schipke, eindelijk een café in de Brusselsestraat die ook mee doet. De ingrediënten van deze jazzcocktail blijven grosso modo dezelfde, de geïnteres seerden ook. De organisatie blijft zoals altijd bij Honky Tonk, vlekkeloos. Het zal dus voornamelijk van de di verse jazzbands afhangen wat het op vrijdag 7 maart wordt: een swingende gezel ligheid of een melopee-ach- tige déja-vu avond. Wie de L'Express Cajun Omdat Honky Tonkers eveneens hele pieten zijn in het ontdekken van lukratie- ve mogelijkheden en deze bovendien nog handig en sekuur weten te verpakken in gezellige en best kwalita tief hoogstaande bedoenin gen, importeerden ze dit fe nomeen naar Vlaanderen. Eigenlijk niet zo verwon derlijk, want van jazz en van kroegen hebben de Kopvleesfretters wel kaas gegeten. Een goeie tien jaar gele den werd de basis van dit kroegentochtfenomeen ge legd. Op de vooravond van het (toen nog ééndaagse) jazzfestival musiceerden in een vijftal kroegen rond de Markt enkele bands, die toch al waren gearriveerd en zorgden er voor het nodi ge jazz- en biergenot. Dit eerste probeersel, nochtans érg tof, bleef was het was, want de Honky Tonk-bon- zen namen de "voorberei dende jazzavond" op in him festival en maakten er een tweedaagse van. Toch bleef het idee af en toe gespreksonderwerp in de rubriek "varia" van som mige bestuursvergaderin gen. En ter gelegenheid van 15 jaar Honky Tonk-bun- ker, in 1980 dus, werd de zoveelste Honky Tonk-telg eindelijk toch boven de doopvont gehouden. Negen kroegen, de bunker inbe grepen, gooiden al hun meubilair buiten en haalden een jazzband in huis. Niette genstaande ze allen kloegen over de kostprijs van zo een band en over de geringe ontvangsten, groeide het aantal deelnemende etablis sementen geleidelijk aan: 9 in 1980, 11 in 1981, 13 in 1982, 16 in 1983, 17 in 1984, 18 in 1985 en nu in 1986 niet minder dan 19. Sindsdien is het kroegen tochtfenomeen doorgedron gen in alle uithoeken van Vlaanderen. We noemen musiceren, stellen we jullie in de volgende lijnen bon dig voor. We hopen dat jul lie een keuze maken en jul lie niet verplicht voelen alle negentien kroegen "aan te doen". Er zijn in het laatste geval slechts twee mogelijk heden: of je wordt stom dronken (dat kan je natuur lijk anders ook) en je zater dag ligt eraan, of je wordt ziek van het waterdrinken en dan ligt je zaterdag er ook aan. We nemen gemakshalve de route die ook door de drie bussen - begeleid door niet- gediplomeerde maar kom- petente gidsen - wordt ge volgd: vertrek en aankomst aan de Honky Tonk-bun- ker. Uiteraard kan je gelijk waar beginnen en er zelfs blijven plakken, maar toch één goede raad; blijf met je wagen weg van de Grote Markt. Er is immers par keergelegenheid genoeg aan het station, op de Vlas markt, op de Oude Vest en de-stijlensemble van België en omstreken. De jongens van Bert, nu van Miel, moe ten alleen nog leren hun kwaliteitsprodukten beter te verkopen. Vorig jaar zat er nog een vriendenklubje, "toevallig" samengesmolten tot "Just Friends", nu zit er een Bre dase band die wel het klap pen van de zweep zal ken nen: The Crew in De Zep. De Zep is de naaste buur van de Bunker; ze zitten eigenlijk samen in dezelfde bastion maar doen het toch apart; het publiek is ook niet helemaal hetzelfde, denken we. Blues en rock and roll: er ligt een zee tussen. Toch zorgt The Crew al een vijftal jaren voor de overbrugging. Trefpunt. Nog altijd schandalig dure pinten? We zien wel! Uit Frankrijk ko men Les Petits Paradeurs de la Rue du Canal. Als Fran sen jazz spelen, verwacht je dan altijd maar aan veel Bé- chet-kruiden. Dat mag voor ons best: ongekompliceerde oude-stijljazz, echt New Or leans zoals vroeger ook de jazzfestivals waren, toen er nog een paar duizend kwa men om naar de muziek te luisteren. Van de gesettlede pijler naar 't Pilaartje is maar een hinkstapsprong. Toch de moeite waard want hier wordt weer min of meer een thuismatch gespeeld. De jeugdklub herbergt vana vond immers The Mardi Gras Band, al is - zelfs in Dendermonde - karnaval al een paar weken achter de rug. The Mardi Gras ofte de Vette Dinsdag ging bij de Lokerse Train Jazzband in de leer, vooral nummers met een mooi thema. De be zetting is eerder klassiek te noemen. Acht .snuffelaars in karnavalstemming en dat in een jeugdklub. Beslist een bezoekje waard. Als je nu het psychologi- Zjarretel maart a.s. verschilt niet zo erg van de vorige. Hoe zou het ook kunnen: de ingre diënten van deze jazzcock tail zijn steeds dezelfde: een aantal jazzbands, een aantal kroegen, veel belangstellen den, veel bier, een drietal bussen die de moeë voeten van kroeg tot kroeg voeren en een gezelligheid die men in het slechtste geval zelf moet proberen op te bouwen en in het beste geval als een douche kan ondergaan. Drie kroegen haakten, in vergelijking met vorig jaar af: Café Grote Markt, waar totnogtoe de nog jonge Lazy City Jazzband bedrijvig Walt, want als die met zijn handdoek en zijn sticks be gint te "werken"! Het pro bleem bij Jeanneken is erin geraken en er, nadien, weer uitgeraken. Eens dit gelukt is, loop je een paar passen verder en beland je toch bij Willy Aelvoet. Hij, Willy Aelvoet, zit nu niet meer links maar wel rechts van de deur. Jazz- evergreens, blues en boo gie-woogie blijft het han delsmerk. De band dankt zijn eigen sound aan de dy namische inbreng van elke muzikant. Gegarandeerd dat hier voor sfeer gezorgd wordt! Zoals ieder jaar in Den Hert trouwens. Toch je even losrukken uit de gezelligheid om je onder te dompelen in een andere gelegenheid. Sint- Joris herbergt al lang geen draak meer maar houdt het dit keer .bij Fapy Lafertin and his Friends, waarmee we niet gezegd willen heb ben dat W.T.W. and his companions draken zouden zijn. Toch ruimden ze plaats voor Waso's Piotto's Fapy. Zeker en vast nogal wat nummertjes van Django Reinhard. Voor ons niet ge laten, want nog altijd jazz waar muziek in zit. Meesle pende muziek en dat is toch het belangrijkste ingrediënt tijdens een Kroegentocht! We zijn in de helft en nu al moe. Toch steken we de (Grote) Markt over recht het Guldenhoofdstraatje in naar La Ruelle bij Hendrik. Geen ingewikkelde architektura- le problemen deze keer maar de klank uit het zui den van de States, een men geling van blues, country, Frans, Duitse en Ierse in vloeden met een zinderend tempo en met instrumenten die je nu niet direkt zou verwachten op een Kroe gentocht. Voor velen nieuwe klanken in een voor sommi gen nieuwe omgeving en een voor velen nieuwe baas! Wie L'Express Cajun vorig jaar bezig hoorde, weet dat hier meeslepend gemusi ceerd wordt. En nu gaan we letterlijk het hoekje om en de eerste kroeg, etablissement is een beter woord voor dit soort gelegenheid, binnen op on ze rechterkant. Den Omme- ganok is immers reeds voor de vierde maal van de partij en de laatste malen steeds met muzikaal-geweldige bands die iets afweten van muziek én ambiance, sfeer en vlotte gezelligheid. Op nieuw Norman Holliday, zonder wie een Honky Tonk-organisatie eigenlijk een weeskindje zou zijn. Hij brengt opnieuw zijn Stour Valley Stompers mee van rig jaar muaiirnsi dan tóch wat te beleven viel, en de Taverne Oude Vest, die best gezellig is om een pintje te pakken maar die door zijn "infrastrukturele" bin- nenhuisarchitektuur toch nooit een gezellige sfeer kon opbouwen, niettegen staande het verdienstelijke werk van de bands aldaar. Vier nieuwe kroegen ook in het circuit. Eerst Café 't Moleken in de buurt van het gerechtshof, vervolgens den "Olympic" ofte het zelfs in de Kerkstraat. Kroegenoirouit We starten in de baker mat, nou ja, van de oude- stijljazz in Vlaanderen/Bel gië: Honky Tonk Jazzklub den Bunker. Opnieuw met de Jeggpap New Orleans Jazzband, in al die jaren slechts éénmaal uit ge speeld, maar sinds vorig jaar teruggekeerd naar de ware schaapsstal, zou de Mon zeggen. Hoeven we de Bunker nog voor te stellen? Moeten we nog uitleggen wie The Jeggpap is? Zo ja, blijf dan misschien toch maar thuis die vrijdag, want je weet niet wat er,te gebeu ren staat. Of misschien toch niet: wellicht voel je hier of daar toch een gezellige mi- krobe die je vertelt dat jazz muziek toch best de moeite waard kan zijn. Zit jazzmu ziek niet ergens op de wip tussen wat gemakkelijk- heidshalve "klassieke mu ziek" genoemd wordt en po pulaire muziek? Samengevat is de Bunker de meest autentieke jazz- kroeg van Dendermonde en hinterland, en is de Jegg pap het kwalitatief beste ou- Mardi Gras Band sche Bogaerdbruggetje over geraakt, kom je echt in 't stad; van nu af wordt de bus vergeten (eigenlijk zou je best helemaal geen bus ne men en alles te voet doen, maar het Honky Tonk-se- kretariaat moet toch wat kunnen organiseren). We vallen meteen binnen in 't Peird(t), waar je toch het ca fé door moet, de trap op, de toog voorbij en dan zie je wel het orkest. Hier speelt The New Orleans Train Jazzband uit Lokeren en voedstervader van die van hierboven, inderdaad. On gekompliceerde New Or leans en dus gezelligheid troef! Nu nemen we onze aan loop naar de Grote Markt, maar eerst stappen we even af bij Khalil in Den Belle man, altijd goed voor een goeie pint en een gezellige babbel. Daar zal vanavond wel weinig van in huis ko men want hier is The Blue Heaven Combo uit Neder land aktief. Voor de eerste keer dat ze in Belgenland zijn, willen deze jongens - die hun hart en hun in strumenten verpand hebben aan de hemelse blues en an dere muziek uit de dertiger jaren - er wat van maken. Sorreg dat je derbij bent! Een eoht klublokaal is 't Moleken, slechts een paar meters verder. Je kunt geen vereniging bedenken of ze heeft er haar lokaal. Dus waarom de mannen van Jean-Pierre en zijn Lazy Ci ty Jazzband niet? Het derde Dendermondse jazzensem- ble speelt vanavond welis waar zonder hun vaste trompettist, maar ook dat zullen ze wel overleven. Nog een paar meters verder en we zijn in 't Justitiepaleis, totnogtoe zowat het privé-domein van Willy Aelvoet. Willy heeft echter de baan moeten rui men voor het tweede Den dermondse ensemble, The Crescent City Dreamers. Walt en kompanen zullen nu links bij het binnenko men zitten. Als je het ons vraagt een beetje nauw yoor Savoy Jazzman uit Eindhoven over het Kanaal. Wie tegen een beetje gedrum kan, maar houdt van puur jazz- genot, mag den Omme- ganck en Norman zeker niet achteloos voorbijgaan. Buiten en opnieuw bin nen bij Sonja van Het Va derland, wellicht de meest bekende Dendermondse herberg. Ook dit jaar mo gen we direkt naar boven... Daar wacht ons geen hemel- of wemelbed maar een heus Pools ensemble, een pri meur voor België: Prowi- zorka Dzez Bed. Wie in het verleden Poolse jazzbands bezig hoorde, weet dat de jongens van Jaruzelski en Walesa of Glemp de oude- stijljazz koesteren als een spinnende minnares én er toch telkens iets fantastisch weten mee te verzinnen. On beproefd. Toch zijn we ui termate nieuwsgierig. Pro- wizorka Dzez Bed dus in de "feestzalen" van het Vader land en van Sonja (zijn we nu braaf geweest?). Nieuw in het kroegenoir- cuit is Olympic ofte het Den dermondes biljart- en snookerpaleis. De biljarters zullen wel veiliger oorden gepaste stijl: niet alleen dixieland, ook Latin-Ameri can, country blues wor den met entoesiasme ver tolkt. Reeds zes elpees speel den en zongen ze vol; want vocals zijn hun specialiteit. Vijf van de zes bandleden zijn niet alleen instrumentist maar ook vokalist! Voor Honky Tonk-getrouwen geen onbekenden. Vanop het pleintje duiken we de Brusselsestraat in, tot nogtoe onontgonnen jazz- grond en nu voor het eerst ook meespelend in ons jazz- koor. 't Schipke, een blijver in het Dendermondse her- bergbestand, probeert voor het eerst een belangrijke tussenschakel te worden tussen 't stad en 't statio nskwartier. Wilfried krijgt The Maryland Jazzband aan huis besteld, uit Duits land zoals de naam inder daad al liet vermoeden. Ze spelen vlotte, warme New Orleans-muziek. Gooi hier maar eens even je anker uit, misschien als rustpauze tus sen de spraakwatervallen van de "gidsen" op de bussen. En dan het laatste pleister bloedeigen wijze, ambachte lijk ijzersterke muziek: Am- bach Paul voor de intimi - en zijn Boogy Boy Blues Band in café Lifeline. Ver wacht geen zoetgevooisde melodiekens van Paul, maar rock, blues, rauw, on- geschaafd maar eerlijk. Zil er niet rustig bij te luisteren maar onderga het als een douche, laat je gaan! Gaan we nog een paar meters verder, dan belan den we in de Saf waar de Deep Creek Jazzuits het le vende bewijs staan te zijn dat ook "in het verre, pittoreske Limburg" jazz reeds zijn in trede heeft gedaan. De band is een 6-mansformatie die onder impuls van Remy Vandebroek en Herman Vanspauwen in de lente van '79 werd samengesteld. Sindsdien zijn ze erin ge slaagd een eigen sound te kreëren, doordrenkt van jong temperament, impul sief, kreatief en sfeersohep- pend. Dixieland uit Diepen- We zijn rond. Je mag naar huis, tenzij je links of rechts iets zo frapperends hebt gevoeld dat je er nog terug wilt. Haast je, want waarschijnlijk zijn er nog wel in jouw geval! Vlaanderens eerste, maar Dendermondes zevende Jazzkroegentocht is er weer geweest. En nu al dromen van goed weer bij de vol gende jazzboottocht. (L.)

De Voorpost | 1986 | | pagina 24