ACV over Boelwerf-Temse: «We kunnen geen enkele naakte afdanking aanvaarden Jaycees-Dendermonde met prestigeprogramma Burgemeester Van Riet: «Maatregelen i.v.m. Boelwerf als één pakket nemen» ABVV heeft alternatief plan voor Boelwerf Duizend gezinshoofden uit Temse... Lokeren verwacht 1.500 betogers Hoe diep is Kruibeekse kultuurraadput? Karnaval in Doel 4 - 28.2.1986 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 mogelijkheden. Die zijn af hankelijk van de bereidheid van de Belgische reders om x- aantal schepen in voorafbestel- ling te nemen. De rederijen kunnen in het kader van de wet van 1948 een beroep doen op het fonds voor kredietverle ning. Maar België kan in de huidige sociaalekonomische kontekst onmogelijk die kre- dietvoorwaarden dragen. Als men dan toch kredieten zou kunnen verstrekken - en voor de Boelwerf is een bedrag in het geding van 3 miljard 240 miljoen - dan moeten er gelden zijn van enerzijds genoemd fonds en anderzijds van Ship- invest. Nu kan Shipinvest slechts gespijsd worden als er t.a.v. andere nationale sekto ren trekkingsrechten ontstaan. Hogervermeld krediet be draagt slechts 90% van de bouwprijs van twee producttan kers bij Boel. De rest, 10%, hoort door de NMKN te wor den bijgepast, stelt het ACV, die gelden moeten door de staat worden gedeblokkeerd. Een globale beslissing Bij het ACV en zijn vertakkin gen CCMB en LBC is men niet blind voor het feit dat zich een herstrukturering opdringt. Daar bovenop, aldus de kriste- lijke vakbond, moet een socia le enveloppe ter beschikking liggen, van een zelfde grootte orde als deze die voor het staal wordt gereserveerd. België is thans nog 15 scheeps werven rijk. Op de payroll van die voor het overgrote deel in Vlaanderen gelegen bedrijven staan 3.839 arbeiders en 976 bedienden, samen 4.815 werk nemers. En daarmee is niet alles gezegd, want reken gerust nog eens eenzelfde aantal be trokkenen voor de onderaan neming (elektriciteit, radar, montage, etc.) op de werven zelf. Onrechtstreeks stralen de werven inzake tewerkstelling uit naar een aantal toeleverings bedrijven, waarvan het meren deel in Wallonië (motorbou wer Acec met name) is geves tigd. Het ACV dringt aan op een maximale tewerkstelling bij Boel, op het behoud daarvan althans. Een tewerkstelling «volgens mogelijkheden en noodwendigheden», luidt het. «Voor ons moet het een globale beslissing zijn. Akkoord wat de kredieten betreft, maar we moeten de plannen van de re ders óók kennen. Robert Van den Bussche windt er geen doekjes om: «Het privé-aan- deelhoudersschap van de sek- tor moet zijn deel in de sane ring bijdragen, ofwel op het ekonomische ofwel op het so ciale vlak. Je mag niet alles op de rug van de overheid schui ven» (die overheid participeert bij Boel voor 49%). «Als elke partner zijn rol speelt zullen ook wij onze rol spe len», belooft men bij het ACV. «We kunnen echter geen enke le naakte afdanking aanvaar den». Verwezen wordt overi gens naar een Waals (failliet) bedrijf als Valfïls, waar tot nu toe nog géén «naakte» werklo ze werd geregistreerd. Nationaal fonds In principe hoort het sociale pakket voor de scheepsbouw hetzelfde te zijn als voor de staalsektor, stelt men bij het ACV. Dat houdt o.m. in het invoeren van het brugpensioen op 50 jaar. Het houdt ook in een anticipatie op dat brugpen sioen voor mensen die b.v. 47 of 48 jaar zijn, in die mate dat ze voorbereid worden op dat brugpensioen. Alwie nóg jon ger is moet sociaal begeleid worden. Het ACV wil dat het sociaal fonds voor de herstrukturering van de grote zeescheepsbouw, opgericht na de sluiting van Cockerill, wordt omgevormd tot een sociaal fonds voor de scheepsbouw tout court: het fonds moet dus nationaal wor den. De bedragen die indivi dueel worden toegekend in het kader van de herstrukturering van het staal zouden in dat fonds moeten gestort worden. De overheid moet het fonds in staat stellen, mensen aan te werven om aan reële begelei ding te doen. Er wordt op ge wezen dat bij Nobels-Peelman inmiddels 80% van de afge- dankten herplaatst werd via een bijzonder btk-projekt. Niet op straat Bij Boel zouden op korte ter mijn 780 arbeiders en 160 be dienden moeten afvloeien. Daarenboven blijven van nu tot eind '87 permanent 350 werknemers deeltijds werk- Volgende week maakt de socialistische vakbond ABW een «konkreet akternatief» i.v.m. de situatie op de Boel werf bekend. Het ABW is ook van oordeel dat er bij Boel géén afdankingen mogen gebeuren. Verder vindt men dat de overheid een vinger in de pap moet krijgen bij de werf. Meer toelichting in De Voorpost van vrijdag a.s. (wv) Als de Boelwerf dicht zou gaan dan zou dat rechtstreeks 1.096 gezinshoofden uit Temse treffen. Voor wat de vestiging Temse van Boel betreft werken thans 311 mensen uit Sint-Niklaas bij de werf, 239 uit Kruibeke, 72 uit Waasmunster, 48 uit Lokeren, 30 uit Zwijndrecht, 22 uit Sint-Gillis-Waas, 22 uit Stekene, 3 uit Moerbeke en 41 uit Beveren. Dat zijn gegevens uit de Wase gemeenten. Waarbij je nog pakweg 200-300 tewerkgestelden uit Ham- me moet tellen en nog wellicht evenveel uit Klein-Brabant. (wv) Temse. Een foto van enkele jaren geleden, t.g.v. 150 jaar Boelwerf. Zowel koning Boude wijn, premier Martens als de mensen van ter plaatse hadden ddn nog de glimlach. (archief) loos. Als men het huidige or derboek als maatstaf neemt gaat in mei '87 de poort dicht. Hoe reageert men bij het Boel- werfpersoneel op die al bij al dramatische toestand? Men wacht op de officiële bevesti ging van de cijfers die via de ondernemingsraad tot in een krant uitlekten. Het personeel wil identiek behandeld worden als de mensen van de staalsek tor, zoveel is duidelijk. En de Boelwerknemers dringen ook aan op sociale begeleiding voor het geval er afvloeiingen komen. Eind '85 waren bij de Boelwerf (Temse-Hoboken sa men) 760 bedienden en 2.380 arbeiders tewerkgesteld, samen dus 3.140. «We kunnen als vakbeweging ook op straat komen. We heb ben echter bewust gekozen voor déze weg», aldus het ACV. De vakbond heeft overi gens in diverse ministriële ka binetten getoetst wat kon en wal niét kon. Vernomen werd verder dat Boel kans maakt om een «kon- versiereparatie» aan de bagger- boot Pacific van het bedrijf De Cloedt te kunnen doen. Maar in Temse-Hoboken is men daar niet op ingesteld. De repa ratie - goed voor 320.000 ar beidsuren - zou tegen oktober moeten voltooid zijn, maar dat acht men bij Boel niet haal baar, zodat de baggerboot wel eens in Frankrijk zou kunnen hersteld worden... Wouter VLOEBERGH Het komt niet zo vaak voor dat de drie vakbonden zich eendrachtig achter het eisenplatform van eenzelfde beto ging scharen. Met het oog op de manifestatie in Lokeren van zaterdag a.s. 1 maart, morgen (14.30 u. marktplein) hebben ACVABW en ACLVB de krachten gebundeld. Betoogd wordt in Lokeren. Dèèr gingen op heel korte termijn honderden arbeidsplaatsen verloren, dèèr ziet men de zaken allerminst rooskleurig in. Maar het gaat om méér dan alleen maar de Lokerse situatie. Ook bepleit wordt het herstel van de lonen aan de index (koppeling) en andere, veeleer nationale, desiderata. En het gaat natuurlijk om het behoud van de tewerkstelling in het Waasland in het algemeen. De vakbonden verwachten voor de manifestatie 1.500 mensen. (WV) Gemeenteraad Temse vraagt regering om steun De jongste berichten dat één derde van de werknemers van Boelwerf in Temse werkloos worden wanneer er geen bestellingen bijkomen bekommert zowat iedereen in de Scheidegemeente. Burgemeester Van Riet vroeg tijdens de gemeenteraad van maandagavond jl. dat alle schepenen en raadsleden z(jn brief, gericht aan een zevental regeringslei ders, zouden w >rschrijven. In geheime zitting mochten de verschillende fi ctievoorzitters wel wat punten en komma's verplaatsen, maar de essentie van de brief bleef behouden, namelijk de bekommernis van de tewerkstelling bij Boel werf in Temse. Verder wees de burgemeester op het internationale ki akter van de scheepsbouw. In het Europe se parlement antwoordde men Europarlementslid Boesmans (SP) dat men nog niet aan het dieptepunt is gekomen. Men kon dat vorige week in De Voorpost lezen. Zeer duidelijk dus. In zijn gemeentelijke tussenkomst tijdens de jongste raadszitting wees SP-er Boesmans op het feit dat Temse als «ambassadeur» van de tewerkstelling voor scheepsbouw zal moeten gaan optreden: «Het is niet voldoende te verbroede ren en verzusteren met allerlei steden om dan in beperkte kring de karnavalsfeestneus te kunnen opzetten», In tegenstelling tot vroeger waar b(j konfliktsituaties op Boelwerf de publieke tribune van een gemeenteraadszitting barstensvol zat, was er nu niemand meer te horen of te zien. Maandag jl. vei-klaarde de gemeenteraad van Temse zich dan éénparig t' oord om een schrijven te richten aan de regering, waai bezorgdheid omtrent de tewerkstelling op Boel werd edrukt en ook werd aangedrongen op maatregelen oi toekomst van het bedrijf veilig te stellen. Burgemeester -é Van Riet legde voor de gemeenteraad volgende verkla. ..ig af. "De bekommernis omtrent Boelwerf is een zorg die velen rechtstreeks aanbelangt, zeker ook het gemeentebestuur van Temse. Eenieder weet immers dat de Boelwerf al circa 100 jaar een toonaangevende rol speelt, en vooral sinds de tweede wereldoorlog van doorslaggevende betekenis is voor de welvaart van onze gemeente en omgeving Het is dus duidelijk dat wij als gemeentebestuur én bekommerd én verontrust zijn over de recente berichten i.v.m. Boel. Als burgemeester van Temse heb ik mij inmiddels laten informeren en dokumenteren omtrent de problematiek van de scheepsbouw in het algemeen en de situatie van Boel in het bijzonder. Laten wij eerst en vooral stellen dat de krisis in de scheepsbouw een internationaal karakter heeft, het is geen eksklusiviteit voor ons land. Integendeel. Vorige week nog, bijvoorbeeld, heeft de Zweedse regering beslist de eens zo beroemde Kockums-werf te sluiten, Zwedens laatste werf voor koopvaardijschepen. Dat betekent het einde van Zwe den als kommerciëlescheepsbouwnatie, terwijl Zweden nog geen tien jaar geleden de grootste scheepsbouwer ter wereld was na Japan. Mijnheer Boesmans, gij hebt onlangs zelf een vraag omtrent de scheepsbouw geformuleerd in het Europees parlement. Het antwoord dat gij gekregen hebt liet niets aan duidelijk heid te wensen over. Men zei U zelfs dat het dieptepunt nog niet eens is bereikt. wijze kan de staat steun verlenen om het bedrijf te kunnen laten overleven? En onmiddellijk daarmee samenhangend; hoe omvangrijk kan die steun zijn? Het is daarbij inmiddels duidelijk geworden, dat men ook een inbreng verwacht van 'de privé-aandeelhouders van Boel, zoals is gebleken uit een persbericht dat vorige week via Belga door het Vlaams Ministerkomité voor de nationale sektoren is verspreid. Hoe dan ook: wij hopen dat de gezamenlijke inbreng van de staat én van de privé-aandeelhouders de toekomst van de werf zullen veilig stellen. Daarnaast is er ook het sociale aspekt. Indien afvloeiingen onvermijdelijk zouden blijken te zijn, dan moeten de getroffen werknemers een zo degelijk mogelijke sociale begeleiding krijgen, m.a.w. zij zouden moeten kunnen genieten van een aparte regeling, zoals dat bijvoorbeeld ook i andere nationale sektoren, zoals het staal. U kunt ervan overtuigd zijn dat er momenteel ernstige besprekingen aan de gang zijn én voor de toekomstgerichte oplossing van het bedrijf én voor de sociale begeleiding, mocht dat onvermijdelijk blijken. Zo mag ik hier wel zeggen dat vorige week, op initiatief van staatssekretaris Miet Smet, besprekingen hebben plaatsge vonden op haar kabinet, waarbij de betrokken kabinetten waren uitgenodigd. Staatssekretaris Miet Smet heeft daarom trent weliswaar geen direkte bevoegdheid, maar woonachtig in de Wase regio, kent zij de betekenis en het belang van de Boelwerf, vandaar dat zij een /coördinerende en stimuleren de rol speelt. Het ligt voor de hand dat ook de direct bevoegde kabinetten inmiddels de zaak onderzoeken. In de mate van het mogelijke en binnen de perken van mijn bevoegdheid heb ik inmiddels zowel schriftelijk als monde ling kontakten gehad op het hoogste niveau. Daarbij is mij wel duidelijk geworden dat, indien zich geen plotse nieuwe wending voordoet in verband met het onderzoek, een aantal maatregelen als één geheel, één pakket dienen genomen, zoniet dreigt het geheel op niets uit te lopen (toekenning van scheepskrediet; extra trekkingsrechten voor Shipinvest; de blokkering gelden bij NMKN, sociale enveloppe). Steunende op de gegevens waarover wij thans beschikken, en die trouwens ook al via de pers zijn bekendgemaakt, acht ik het wenselijk, zelfs noodzakelijk, dat de gemeenteraad zijn bezorgdheid zou uitdrukken in een schrijven aan de beleidsverantwoordelijken*. Het probleem van Boelwerf is het ontbreken van r bestellingen. De financiële struktuur is volledig gezond, maar er zijn geen nieuwe orders, en de vooruitzichten op dat vlak zijn ook niet rooskleurig: enerzijds is de Belgische markt verzadigd, anderzijds is het voor Boelwerf vrijwel onmogelijk te konkurreren in het buitenland: de loonkost en daarmee bedoel ik niet hetgeen de werknemers in hun loonzakje krijgen is daar aanzienlijk lager en bovendien genieten bijna alle werven er rechtstreekse steun van de slaat. Een bedrijf van meer dan 3.000 werknemers in stand houden zonder nieuwe orders is onmogelijk. Het is dus duidelijk dat één en ander onvermijdelijk is. Naar mijn gevoel zijn er twee belangrijke, essentiële aspek- ten: het economische en het sociale. Het ekonomische: hoe moet het verder met Boel? Op welke De gemeenteraad ondertekende dan éénparig de volgende tekst, die nog deze week verstuurd wordt naar de beleidsverantwoordelijken: "De alarmerende berichten omtrent Boelwerf hebben de bijzondere aandacht genoten van de gemeenteraad van Temse in zijn zitting van maandag 24 februari. In het besef dat Boelwerf al vele jaren het bepalende bedrijf is voor de welvaart van Temse en omgeving, wensen wij langs deze weg onze bezorgdheid uit te drukken over het Boeldossier. De betekenis van het bedrijf kennende op het vlak van de werkgelegenheid voor de hele streek, alsmede de impakt op de andere sektoren, ook in het andere landsgedeelte, vragen wij met aandrang dat de regering alles in het werk zou stellen om de leefbaarheid van het bedrijf in stand te houden, en samen met alle betrokkenen zou zoeken naar de middelen om de toekomst van de Belgische scheepsbouw in de wereld veilig te stellen. Enkel daardoor kan onze streek voor /catastrofale gevolgen worden behoed. Overtuigd dat deze dringende vraag van de eenparige gemeenteraad uw volle belangstelling geniet en hopend op een gunstig gevolg, verblijven wij, Hoogachtend,* Komt de koningin naar Dendermonde? Vervolg van blz. 1 vorstin te leren kennen als au teur van sprookjes, sprookjes die reeds vroeger werden uit gebracht op langspeelplaat door Jaycees Belgium. Dit jaar hebben de buurtschap pen en de socio-kulturele ver enigingen hun medewerking toegezegd. Het welslagen er van is nu afhankelijk geweest van de financiële inbreng van bedrijfsleven en middenstand. In de namiddag van vrijdag 12 september is als eerste deel het optreden voorzien op de Grote Markt van koren, vcndelzwaai- ers, ballet, Orff-orkest, pop- penparade en harmonie, spe ciaal voor de schoolgaande jeugd. Ook de winkelstraten zullen in een sprookjessfeer baden en ondermeer een etala gewedstrijd organiseren, 's Avonds wordt het brede pu blick uitgenodigd op de Grote Markt voor de uitbeelding van de sprookjes van de koningin door de Balletschool Hardies, door het Orff-orkest van de Zeelse Gemeenteschool, door Incar uit Lebbeke, door het Jekokoor van Appels, door het Mechels Stadspoppentheater en door de Stedelijke Muziek- akademie. Er zal tevens een inbreng zijn van het Pretpark Bellewaerde en van de Bese- laarse Heksenstoet. Jaycees-Dendermonde heeft ondertussen kontakten gelegd met het koninklijk hof om de mogelijkheid te onderzoeken of Hare Majesteit zelf hierop aanwezig kan zijn. De winst van deze manifestaties gaat naar een doel buiten de vereniging zelf en de regie wordt gevoerd door Francis Verdoodt van de BRT. Er be staat ook een kans dat de televi sie ruime aandacht besteedt aan dit spektakel. Lustrum bal Aansluitend op de Fabioladag zal Jaycees-Dendermonde een lustrumbal organiseren omdat ze tien jaar bestaan. En ideaal moment dus om elkeen die betrokken geweest is bij de werking van de vereniging in de loop van het voorbije de- Dendermonde. Elie Van Herreweghe, de voorzitter van de cennium samen te brengen. Jonge Kamer, die aan haar tiende verjaardag toe is (vh) De Kruibeekse kultuurraad zit in een diepe put. Dat bleek nogmaals op de jongste vergadering toen we, samen npt 21 stemgerechtigde aanwezigen, voor amper 15 minuten in de put afdaalden. Hoe is het toch zover kunnen komen? Waarom heeft de gemeente niet vroeger ingegrepen op de noodkreet om administratieve hulp? Waarom kwam er geen kommunikatie tussen het bestuur van de kultuurraad en het schepenkollege? Hoedanook, de aanwezigen hadden o.i. geiyk dat ze een 'woede'-krêêt uitten omdat ze weer voor niks een avondje vrije tijd hadden opgeofferd. Het akademisch kwartier was reeds voorbij toen burgemees ter Denert kwam binnenge- hijgd. 'Vergadering met de brandweer', verontschuldigde hij zich. In ijltempo las hij het verslag van een afgelopen be stuursvergadering voor De aanwezigen werden verzocht. dit bij handgeklap goed te keu ren. Hoe kan dat wanneer je niet vooraf de inhoud kent? In essentie zou die erop neerko men dat Herman De Graef nieuwe voorzitter wordt en het sekretariaatswerk door de ge meentediensten wordt ver zorgd. De kultuurraad zou zich in hoofdzaak tot overleg- en adviesorgaan beperken. Een snuggere geest merkte op dat de vergadering in feite niet stemgerechtigd was. Even ge speurd in de statuten en inder daad, er moet de helft van de 66 aangeslotenen aanwezig zijn. Burgemeester Denert schorste de vergadering. Ge zocht naar een nieuwe datum waarop de raad ongeacht het aantal aanwezigeif wél geldig kan beslissen. Eventjes kronologisch verkla ren waarom er in onze agenda driemaal kultuurraad staat ver meld op één week tijd. 25' over 8: volgende vergadering op donderdag 6 maart. Protest: men moet een wisseling in de dagvolgorde respekterën. 28' over 8: dinsdag 4 maart. Pro test: sommige aanwezigen heb ben andere plannen Half 9: maandag 3 maart. Muisstil. Geen gemeenteraad? Neen, die valt op 10 maart. De datum wordt goedgekeurd. Maandag 3 maart zullen dus de bestuurs- funkties worden toegekend en wordt vorige agenda herno men: het geboortehuis van Mercator, het kasteel van Wis- sekerke en het kamavalmonu- ment op de Kattenberg. Kram Ook in de noordelijke uithoek van Beveren wordt karna- Plaatselijke jongeren stapten mee op in de karnavaloptocht val gevierd. Onze fotograaf bracht het Kiekeskotin van Doel (Iv) beeld, een kreatie van karnavalvereniging Zeegat (Iv)

De Voorpost | 1986 | | pagina 4