Jeugdboeken week BIJBELSEMINARIE HET BOEK DANIEL Eerste kaarten zijn geschud: topploegen dringen naar de leiding Ploeg X zet titelambities kracht bij Natuuredukatief centrum aan het Donkmeer? Zesde kwis van openbare biblioteek Opstal Tweede zege voor André en Dirk Malfliet in Zeeise Familiekwis STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 Einde vorstperiode inzicht X De Voorpost - 28.2.1986 - 7 Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde Het Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde (IKD) speelde voor het eerst in zyn geschiedenis buiten de grenzen van de Denderstede en «Ons Huis» in Lebbeke kreeg vrydag de vreedzame invasie van honderden kwis- sers uit heel Vlaanderen te verwerken. Naast de-beginnende, er waren dit jaar geen schiftingen en dus een massa ploegen, denk- en weetgeïnteresseerden was ook het kruim van de Vlaamse kwiswereld aanwezig. Zelf de reuzegrote Lebbeekse zaal leek by wijlen miniem klein voor zoveel kwisgeweld. De negentiende editie van Vlaanderens grootste kwise- vënement is biezonder sterk ge start. De nieuwe aanpak, met nieuwe middelen, mensen en visies, leidde weliswaar tot een te lange eerste avond maar ie dereen was het erover eens dat de Vlaamse Klub Sint-Gillis nu weer op het goede spoor zit. Vrijdag 28 februari wijkt het IKD uit naar Zele. In het Gil* denhuis in de Kloosterstraat worden trouwens de vier res terende wedstrijden betwist. Het onverwachte Volgend Jaar Beter Twee reeksen in plaats van drie, dat was een eerste wijzi ging in de nieuwe formule, en in reeks één zevenendertig ploegen aan de kwistafels. Het duurde dus wel even voor al die kwissers een bowl voor de neus kregen waarvan de ingre diënten moesten worden geno teerd. Niemand haalde de vijf kloeke drankjes uit het geheel. De «orde van de roerstok», Ilse De Ruysscher en het kas teel en de asperges van Bor- nem. Weinigen hadden daar al last mee. En de ploegen met iets of wat kwiservaring draai den ook voor schilder Henri Rousseau, le douanier en voor Orson Welles' Falstaff de hand niet om. Meer spanning, gekreun en ge zucht op de eerste Joegoslavie- vraag waar de kandidaatreizi gers onmiddellijk ook aan het jokeren moesten. Licula, dat moet dan staan voor links Cuba Libre, en het op de lan- denrubriek traditioneel sterke ATB van Pierre Caudron, wa ren in deze reeks de enige ploegen die de Drina en Foca en later ook nog de berghoog ten juist konden plaatsen. Half weg het Evergems Kwisver- bond, ATB, Opba, de Kwis masters maar ook het niet ver wachte Volgend Jaar Beter mee voorin. De tweede globo bracht best leuke plaatjes van Vlaamse ste den naar voor maar zowat ie dereen had moeite met de Gro te Markt van Lier. En dan liep het verder met het water van de Alzette en de Kleine Vos, met Moreno Argentin en Stephen Roche, met Doroty Lamour en Vaslav Nijinski... het leek wel makkelijker dan andere jaren. André Demedts bleek nog moeilijk en aan de vuurdoom hielden ook nogal wat ploegen geschaafde vingers over. De avondstand in reeks één bracht meteen ook de eerste verras sing. Volgend Jaar Beter, nu toch al een hele tijd op zoek naar betere kwisdaden, haalde de eerste plaats. Evergem twee de en ATB en Opba derde. De kaarten lagen daar voor het eerst geschud. Atheneum Sint-Niklaas en Viseo In de tweede reeks verschenen een paar kwisgrootheden in de strijd. Pool en evenaar, I.Q. en Dendermonde kompanen (c) Honky Tonk Ploegleider Mark De Backer lijkt tevreden met zijn andere televisiekwis vedetten. VAL-Buggenhout, Kanner nieopkommen (KNOK), Cer- tabo en Viseo uit Mechelen, Fiasco... Men twijfelde terecht of de eer ste reeks het zou kunnen hou den. De proefglobo bracht nu kaas op de tafels en dat had meer sukses dan de drank voordien. Sint-Niklaas en Ra cing Jet uit eerste, toch nog een paar missers, en ook Mamix van Sint Aldegonde kreeg zijn Antwerpse Burgemeestersjerp niet van iedereen. De tenoren misten echter niet. Behalve dan KNOK dat erg zenuwachtig be gon en halfweg in de staart van de klassering hing. Later ging het daar evenwel ook weer be ter. De eerste echte moeilijkhe den waren er met de Chablis en even verder met anijs. Athe neum Sint-Niklaas, Viseo en VAL werden hier de enigen die overeind bleven óp Joego slavië. Nog vijf met het maksi- mum dus. Na de eerste avond is die landenrubriek dus al aar dig uitgedund. Certabo kwam halfweg met een paar punten voorsprong door en stadsge noot Viseo zat goed op de twee de plaats. Maar met een volle dig juiste globo, opnieuw vijf Vlaamse steden, de kluut en Robert Brown, ontdekker van de sapstroom in de stengel, werkte Atheneum Sint-Niklaas rich verder naar de top. Toen Certabo het verdrag van Rapal- lo miste en even later ook Biro als ontdekker, uitvinder ja, van de bic niet kende bleef het wachten op de avondstand. Sint-Niklaas en Viseo samen goed voor 54 punten, eentje meer dus dan VJB in reeks één, net voor Certabo. Ook hier dus niet echt de verwachte toppers. Op naar Zele Vrijdag 28 februari, vanavond dus, zit het IKD voor het eerst in Zele. In de Kloosterstraat, bij de kerk, in de grote zaal van het Gildenhuis. De strijd om de leidersplaats zal ongetwijfeld hard zijn en de Vlaamse Klub wil dat denkelijk ook nog in de hand werken want er werd be sloten al vanaf de tweede avond de beste ploegen tegen elkaar te laten kwissen. De eer ste achtendertig teams, we ge ven ze hieronder, beginnen om 20 u. stipt. De andere ploegen moeten vermoedelijk weer veel geduld hebben. Ook al kondigde juryvoorzitter Gust De Ridder aan dat het Vlotter zal lopen. De mensen uit Gis tel, Blankenberge en bievoor- beeld Moerbeke-Waas zullen Hugo Aerts De ploegen voor reeks een 1. Atheneum Sint-Niklaas 54 2. Viseo 54 3. Volgend Jaar Beter 53 4. Certabo 53 5. Evergems Kwisverbond 52 6. ATB De Natuurvrien den 51 7. Opba 51 8. Fiasco 51 9. Licula 49 10. Kwismasters Ninove 49 11. VAL Buggenhout 49 12. Wodeismedoade 49 13. Meerhof 49 14. C.S.C. Ninove 49 15. Sofanto 48 16. Tiem 47 17. Linkebeek 47 18. Incognito 47 19. Reinaert 47 20. Kannernieopkommen •47 21. Jeugd zonder dak 46 22. Frankie gaat naar H. 46 23. Pluto 46 24. Cartouche 45 25. M.M.I. 45 26. Flora 44 27. De Kompanie 44 28. V.T.B. Roosdaal 44 29. Kokteel 44 30. K.S.A. Jong Vlaande ren 44 31. De Brodders 44 32. The Entity 43 33. Unaniem/K.B.G. 42 34. Lelekras 42 35. Amado 42 36. De Slippertjes 41 37. De Krabbers 40 38. KWB Buggenhout 40 Dendermonde. KWB Buggenhout zoals steeds sterk op sport, maar toch maar net in de eerste reeks (c) Op zondag 6 april organizeert de openbare biblioteek van Buggenhout-Opstal voor de zesde maal zyn suksesvolie kwis. Naast muziekvragen krygen de deelnemers er dit keer voor de eerste maal vragen over strips te beantwoor den. Een nieuwe uitdaging dus voor het hooggeprezen kwispubliek uit de streek. De kwis begint om 19 uur en heeft plaats in de zaal Torenhof te Buggenhout-Opstal. De ploegverantwoordelijken móe ten ten laatste om 18.30 uur in de zaal aanwezig zijn. Men heeft een wijdstrijdsche- me samengesteld dat er biezon der stevig uitziet. Voor de kwis aanvangt worden de striptitels en het samenhorend tafelnum mer getrokken en dan start men voorgoed: met twee muziek vragen, eentje over strips, op nieuw muziek en strips en dat afwisselend tot aan de pauze. Op die wijze hoopt de eerste in de rangschikking 100 punten te hebben binnengehaald, want dat is het maximum dat er in de eerste helft te rapen valt. On dertussen hebben een aantal ploegen al een antwoord moe ten geven op de praktische proef. De andere ploegen ko men in de tweede helft van de kwisavond aan de beurt voor deze praktische proef. Ook in het tweede deel van de avond wordt afwisselend een muziek- en een stripvraag gesteld. Dat kan best zijn aan de hand van een snelheidsproef, een dans je, het zoeken van kombina- ties, ontcijferen van raadsels, het noemen van namen, beluis teren van geluiden, enz. Belangrijk is dat elke ploeg over twee jokers beschikt; een voor de muziekvragen en de andere natuurlijk voor de strip- vragen. De jokers kunnen al leen maar op de tien punten- vragen worden ingezet. De organizatoren mikken op een kwis op familieniveau over alle deeltakken van de muziek en over strips die door jong en oud worden gelezen. Inschrij vingen worden ingewacht voor 1 april bij Kris Van Damme, Processieweg 13 te 9360 Bug genhout (052/35.89.05) waar men ook alle verdere informa tie kan bekomen. De ploegen voor reeks twee 39. Familie Dewyspelaere 40. Podorie 41. Honky Tonk 42. Kaduuk 43. Verhasselt 44. Koeskoes 45. Pan-Pajottenland 46. Jonge Natuurvrienden 47. DeCollegas 48. Scowa 49. De 3 Musketiers 50. Pejora 51. Ossenboek 52. Bedweters 53. Kameleon 54. Flerk 55. DeRossers 56. Weetikveel 57. Askade 58. Jeugdkampen Muizen 59. C.I.C. 60. Polipostvrienden 61. De Waaghalzen 62. De Hettefretters 63. Class 76 64. 'tSmaske 65. Kwistetweemie 66. Averechts 67. De Rare Vogels Varken van St.-Anonius 26 Juventus leidde het kwisevene- 6. Wanhoop ment voortreffelijk en Tiem be- 7. Asdammen gon het best aan het werk met 8, Banzai een vroege solo op filmregis- 9. Beiren seur Christian Jacques. Wat 10. Juventus verder toonde Anny Vander- 11. Alles of niets coillen zich de ware keuken prinses van Meerhof want zij tweede reeks. De meeste aandacht gaat onge twijfeld naar reeks één. En de vraag is of de toppers hun posi- 72. Jeugdhuis Spectrum tie wat duidelijker kunnen 73. Oka 69. Snuffel 70. De Blokbeesten 71. Burundi Appels Kwisverbond Nu het IKD weer op gang is gebracht krygt het AKV minder belangstelling uit de daar njet ongelukkig om we- kwismiddens maar zaterdag bleek toch dat het Appels kwisgebeuren de ware fanaten ook zitten trouwens in de bl|jft boeien. In zaal 't Peird kwam ploeg X via een nieuwe avondzege weer een stap raa,rc dichter b(j eerste afdeling. De ploeg van Luc Plattiau won op de valreep voor Fiasco en Meerhof nadat zij een ganse avond op de achtervolging was aangewezen. 504 noren uit eerste KNOK en Jo- (5691 488 nogroots was duidelijk. (527) 452 Papaver vergastte de gezellen (526) 451 later op klankfragmenten uit moesten ze Aquiia en Wodeis- Unaniem 56 p. (502) 430 o.m. de film City Lights terwijl medoade nog aan hun zijde De tussenstand: (477) 409 Beethoven Volgend Jaar Beter dulden. Nog drie speeldagen moeten nog weer wat uit de goede baan voor eerste klasse en Jono- eww nm urn haalde. Met de snor van Jans- groots en KNOK blijven in alleen haaide de Momaysaus Mr yd om titel blijft open sen en naam Io slonk de strijd om de titel. Locoen VAL 672p., 3. VJB 611 p., 4. Aqui- Uit de ingrediënten. Voor de Eerste afdeling was te gast in voorsprong van V.J.B. tot drie raken in de problemen. Zater- la 591 p., 5. Wodeismedoade pauze tenslotte ook nog een zaal Ommeganck, het werd dus puntjes. Aquila en Wodeisme- dag 1 maart leidt ATB de ne- solo voor Fiasco, de Aalsters- weer wachten op een pintje, en doade deden het zaterdag ook gende avond. In zaal Omme- l^edse ploeg van Rik Van Papaver stelde de vragen. Heel erg goed. ganck kan de situatie dan mis- Dessel won trouwens vorige keurig en kleurrijk geillus- De kwismasters van dienst schien weer wat duidelijker week het grote kwistornooi van treerd met dia's van papavers, haalden drie solo's met o.a. worden. Ninove, met de vinder van de mangrove-begroeiingen en het Liszt en kunstenaar Blake maar steen van Rosette, de Frans- Issenheimaltaar van Mathias daar stoorde niemand zich echt avo"dstand man Bouchard. Halfweg leid- Grunewald. Voor de pauze aan. Tenslotte haalde deze V.J.B.Wodeismedoade en de Fiasco met een erg kleine was het Volgend Jaar Beter dat avond weinig uit. Volgend Jaar Aquila 100 p., 4. Jonogroots 99 voorsprong op Meerhof, X en de goede indruk van daags Beter werd de ploeg van de p., 5. KNOK 91 p., 6. Tora Enöty. voordien op het IKD nog even avond, van het weekend eigen- Tora 88 p., 7. ATB 87 p., 8. Na de break sloeg Entity toe doortrok. De kloof met de te- lijk (zie IKD), maar toch VAL 74 p., 9. Loco 71 p., 10. niet de hulp van de Spartaanse een avond leidden) 1. Jonogroots 678 p., 2. KNOK 684 p., ATB 627 p., 7. Papa ver 530 p., 8. Unaniem 603 p., 9. Tora Tora 521 p., 10. VAL 517 p., 11. Loco 506 p. H.A. Vijf jaar na hun eerste zege in 1981 behaalden André Malfliet en zoon Dirk een nieuwe over winning in de Zeeise Familie kwis. Voor de negende uitgave van dit KWB-initiatief waaraan meer dan 300.000 fr. waren verbonden betekende dit een unicum. De laureaten hielden aan deze tweede zege een vi deorecorder over. Liefst 41 fa milies of duo's boden zich vrij dag voor de schiftingen aan waarvan er zestien doordron gen tot de grote finaleavond op zaterdag. Ondergebracht in vier groepen van vier werd er had gestreden voor de finale met de vier reekswinnaars. An dré en Dirk Malfliet plaatsten zich ten nadele van Christine en José Saey, Hilaire en Maria Van Vlierberghe en Peter en Christa Van Swalm. In reeks twee hielden de winnaars van vorig jaar de bovenhand Dirk en Els Laceur op Joost en Rita Van Lokeren, Filip en Christi ne Houthave en Jeanne en Co- rinne De Clercq. In reeks drie ging de zege naar Bernadette en Gino Blindeman voor Alois en Tom Van der Strieckt en Leo en Carl Christiaens De laatste finaleplaats werd na een bijkomende vraag opgeëist door Vic en Bea Matthys die met een gelijk aantal punten eindigden als de ex-winnaars Jozef en Ann De Coster die in volgorde Johan en Karine De Donder en Guido en Ann De Vos voorafgingen. De eigenlij ke finale bracht de kandidaten en de aanwezigen in een ware Hollywood-stemming vermits de vijf behandelde tema's zich toespitsten op het filmgebeuren en een bladzijde Zele met au teur Henri Van Daele als gast en eenmansjury. Voor de fina listen was de opdracht het grootst mogelijk oscars te be machtigen die na elk tenia wer den uitgereikt aan de winnende familie. Malfliet kaapte een eerste oscar weg na een reeks filmvragen. Het beste jeugdge- schreven door de kandidaten en gejureerd door Henri Van Daele kwam van de familie Laceur. Blindeman toonde zich de beste filmakteur terwijl Malfliet zijn tweede en beslis sende oscar binnenhaalde na een reeks van zeven te analise- ren filmmuziekfragmenten. Een nieuwe reeks fïlmtemas kon enkel nog een ultieme ge lijke stand opleveren. Een risi- conemende familie Matthys verspeelde eerder een wenken de oscar bij de druktoetsen ver hinderde een bijkomende eli minatie door de laatste oscar te verzilveren. Meteen stond de eindoverwinning vast van An dré en zoon Dirk Malfliet met een totaal van twee oscars. In een naronde eindigde Dirk en Jan Laceur op de tweede plaats met het daaraan verbonden tuinstel. De volautomatische wasmachine ging naar het nummer drie Bernadette en Gi no Blindeman. Een tapijt met een waarde van 40.000 fr. be landde uiteindelijk bij Vic en Bea Matthys. De finaleavond werd omlijst door een smaak vol optreden van het plaatselijk kinderkoor «Het Geluid» en de Zeeise kleinkunstfamilie Leef. (ajz). aanvoerder Liander. De ploeg leek toen op weg naar de avondzege want ook schilder De Chirico, komponist Offen bach en de vroegere hoofdstad van Tsjaad, Fort Lamy, bleken Het Donkmeer zal deze zomer een speciale belangstelling past aan de hedendaagse eisen 50-jarig bestaan van de vereni- jmor Entity geen onbekenden, krijgen. Er is veel kans dat het gebied een filiaal van het en verwachtingen van de toe- ging in 1987. Men denkt onder Naar het einde toe kwam ploeg Natuurkundig Instituut krijgt. Dat waren de hoofdpunten Hetaas de v.rees van be" meer aan een koninklijke be- A echter opnieuw sterk opzet- aleemene vereaderine van WV-Donkmeer die lanSnJke investeringen is reëel noeming, een postzegel, een ten. Met goede antwoorden als °e "f^en* J bÖ de meeste mensen. Hier nieuwe folder en een uitzon- de Formule 1 prijs van San vonge vrydag 21 februari in restaurant Casino werd dient de overhei(i bijzondere derlijk Waterfeest. De uitwer- Marino, de nieuwe Peruviaan- gehouden. Bestendig afgevaardigde Vallaeys besprak ver- maatregelen te treffen, vond king zal in handen van gesne- se munt de inti en de straat van der de provinciale toerismepolitiek. hij. Hij stelde verder een soort cialiseerde mensen gegeven Cabot in Canada was X uitein- i Fremdenzimmer-formule voor worden, delijk weer verzekerd van de men ln dit Tefband^noemdè riep de restaurants op om de De vergadering werd besloten eindzege Het Natuurkundig Instituut, dat ™en. In dit verband noemde gastronomie verder te verbete- met een herverkiezing van 6 In de strijd om de titel gaven de vong jaar te Hasselt werd op- IJ** nog ae Kommissie ren en aan verantwoorde prij- bestuursleden en het vertonen drie favorieten X, Entity en gericht, heeft tot doel de natuur de zen aan te bieden. F J van videofilms over het Donk- Fiasco elkaar weinig toe. Toch in Vlaanderen te registreren en J^de studies die de jongste tijd Dit jaar wordt ook ijverig ge- gebied en over het voorbije lijkt X, ook al moet de ploeg het belang van natuurbehoud over het gebied zyn gemaakt. werkJt aan de fjskarnavaL VOorblJe nog zelf voor een avondje vra- aan de bevolking aan te tonen. gen zorgen, de beste troeven in In verschillende filialen zou- Onvoldoende infrastruktuur? handen houden. Zaterdag, 1 den daartoe wetenschapsmen- VW-sekretaris Moerman vatte maart speelt tweede afdeling sen aangeworven worden. Zij de promotie-aktiviteiten van de 2ijn achtste avond bij Pachter in zullen o.a. aan scholen en ver- VVV in '85 samen. Uitschieters Appels. enigingen geleide bezoeken hierbij waren de aanwezigheid geven. Volgens burgemeester op beurzen te Dendermonde De avondstand Van Sande zou het Donkmeer en Kortrijk (Vrije tijd '86), het 1. X (100) 74 als filiaal aanvaard worden. De Waterfeest en de triatlon. Daar 2. Fiasco (97) 72 onderhandelingen hierover be- naast werden heel wat folders 3. Meerhof (97) 72 ginnen in april. «Zo een een- verdeeld, de wandelwegen 4. Tiem (95) 70 trum betekent uiteraard ook uit kregen nieuwe wegwijzers. De 5. Entity (93) 69 stekende promotie voor het ge- sekretaris vroeg begrip en me- •6. Wanhoop (84) 60 bied», zei hij. dewerking voor het afsluiten ,-7. Beren (74) 55 De burgemeester gaf verder van het gebied tijdens het Wa- 8. Banzai (68) 50 nog een overzicht van de infra- terfeest. «Vergeet niet dat het 9. Asdammen (64) 47 struktuurwerken die de voor- enkel van deze dag afhangt of 10. Alles of Niets (45) 33 bije jaren aan het meer en in wij verder reklame en promo- de hele gemeente waren ge- tie voor het Donkmeer kunnen De tussenstand daan. Dit kaderde allemaal in maken». Wel had hij vragen 1. X 664 een toerisme-klimaatschcp- over de opvang van de toeris- 2. Tiem 633 pend beleid dat erop gericht is ten. «Onze toeristische infra- 3. Meerhof 606 aan de toeristen een beeld van struktuur is onvoldoende uitge- 4. Entity (657) 563 een aangename gemeente te bouwd. In de meeste gevallen 5. Fiasco (651) 558 geven. Daarna vatte hij de rio- is ons horecawezen niet aange- Nog eventjes geduld en we raken van het bitterkoude winterweer af. Een hogedrukgebied met kem boven de DDR blijft ter plaatse en houdt voorlopig de wind in de zuidoosthoek. Een depressie bij Zuidwest-Spanje veroor zaakt in de hogere luchtlagen een warmteadvektie, wat vandaag vrijdag al merkbaar zal zijn aan een toename van de bewolking. Het zal echter nog verscheidene dagen duren alvorens de koude grondlaag wordt opgeruimd. Vandaag vrijdag krijgen we meer bewolking en later op de dag bestaat er kans op lichte sneeuwval, eerst in het zuiden van het land. Een scherpe zuidoostenwind houdt de middagtemperatuur rond het vriespunt. Tijdens het week end blijft het half- tot zwaarbewolkt en af en toe kan wat sneeuw, later eventueel wat regen vallen, 's Nachts kan het nog 3 tot 6 graden vriezen en overdag kan een temperatuur van 1 tot 3° boven nul worden bereikt. Begin volgende week zou de stroming op zuid tot zuidwest draaien en zeer langzaam kan de temperatuur wat gaan oplopen. Pas dan kunnen we echt van dooi beginnen spreken. (EG) over Even aktueel als het nieuws van volgende week. De gehele kursus omvat 8 studie bijeenkomsten. Kost inclpsief materiaal 280 F. Geen verdere kosten noch ver plichtingen. De eerste studiebijeenkomst start op dinsdag 4 maart, om 19.30 u. Studieleider: A. Vermeulen In de Schepenzaal van het Oud Stadhuis, Markt - Dendermonde. U kunt reserveren: 052/42.20.76

De Voorpost | 1986 | | pagina 7