Jeugdboeken week Reizende tentoonstelling Vijftig jaar Bloedtransfusie deed Dendermonde aan Sint-Gillis-Dendermonde kiest nu een ere-veirkesboer Dendermondse Kamer voor Koophandel: bedrijfsgids, beleggingsclubs, pensioensparen en een zakenreis Kijken naar watersporten en kennismaken met spelevaartuigen Dendermonde nu ook een stad van boeken STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 UITSLAG GRATIS TOMBOLA 8 - 28.2.1986 - De Voorpost «Ken jy de weg?» is de titel van een wandeling doorheen de geschiedenis van de bloedtransfusie. Het is ook de titel van een rondreizende tentoonstelling die deze dienst in het daglicht stelt en die verschillende steden in ons land zal aandoen. In Dendermonde werd de tentoonstelling opgesteld in het Administratief Centrum aan de Franz Courtens- straat. De plechtige opening ervan had plaats in aanwezigheid van onder meer gemeenschapsminister Lenssens, burgemeester Cool, de schepenen Dierick en Borms, raadslid Verwilghen, vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur van het Rode Kruis, afgevaardigden van de bloedgeversverenigingen, talrijke bloedgevers en genees- ven aan William Harvey die in Gemeenschapsminister Lens- derd geven bloed. Een min of 1628 de teorie van de bloed- sens belichtte de akties van de meer scheve situatie. Volgens somloop heeft vastgelegd. Van bloedtransfusiedienst Dender- voorzitter Broeckx is het een af dat moment is men ook be- monde en hij bracht hulde a tentoonstelling betekent dan ook meer dan gewoon het vijf tigjarig bestaan van de dienst in burgerlijke plicht van alle in- gonnen met de bioedtransfu- mejuffrouw De Cock en de woners om op het gepaste tijd- sies. Lang niet met de middelen heer Robert Broothaerts. stip bloed te komen geven. waarover men nu beschikt en Nog veel bloedgevers nodig Bloedtransfusies zijn geen uit- eerst ook niet van mens tot Voorzitter Femand Broeckx vinding van onze tijd, zo maak- mens. Onder Lodewijk XIV van het Dendermondse Rode te duidelijk. Reeds in de paste de natuurkundige Denis Kruis nam de aanwezigen tij- verre oudheid was de mens een bloedtransfusie toe op een dens zijn toespraak mee op de begeesterd door de magische mens door bloed van een lam geschiedenis van het bloedge- kracht van het bloed. Zo na- over te brengen. De poging ven. Bloedtransfusie is gewoon men de oude Egyptenaren lukte op de koop toe. Maar dat niet meer weg te denken uit de bloedbaden om krachten op te was lang niet altijd zo. Vaak moderne geneeskunde. De doen en de gladiatoren onder kenden de transfusies ook een de Romeinse periode namen falikante afloop. In 1900 pas vooraleer in de arena te stor- komt de grote doorbraak. Pro- men een stevige beker bloed tot fessor Landsteiner had het be- bëeld brengen, maar is een ^cb- Ook is het verhaal be- staan van verschillende bloed- hulde aan de vele bloedgevers kend van de stervende paus groepen ontdekt en ook de on- en wil de aandacht van de be- Innocentius VlIIe die men in verenigbaarheid van sommige volking vestigen op de absolute een P0g>ng om hem te redden groepen, noodzaak om bloedreserves bet bloed van drie jonge man- Tussenschakels aan te leggen. ne.n bet drinken. De poging Had men tot dan altijd recht_ Zeventig mensen op honderd, mislukte. De paus stierf en ook streeks bloed overgetapt, dan aldus spreker hebben ten min- de dne jonge mannen schoten zou men rond die djd ste eenmaal in hun leven bloed bet leven bij m- komen tot een systeem om het nodig. Vijf mensen op hon- biet aanwenden van het bloed bioed snej tot stolling te bren- als terapie kan man tocscbnj- gen men heI |cn konc periode kon bewaren. In 1934 nam het Rode Kruis P het initiatief om bloedbanken op te richten. Een eerste expe riment had plaats in Brussel en dra volgden andere grote cen tra. Overal in het land werden de bloedtransfusiecentra opge richt die het bloed van een groot aantal vrijwillige bloed- i gevers inzamelden. Dender- I monde bleef niet achterwege I en onder impuls van dr. De I Wulf werd in 1949 overgegaan i tot de oprichting van een bloed- I transfusiedienst die sedertdien i dank zij de medewerking van honderden vrijwilligers een be- I langrijk sukses kende. I Voorzitter Broeckx had het ook I over een aantal belangrijke uit- I vindingen in het kader van I bloedtransfusie. Plasma onder I meer. Hij onderstreepte aan I het eind van zijn toespraak dat I dit alles niet zou mogelijk ge- I weest zijn zonder de medewer- I king van de talrijke bloedge- I versverenigingen. Men kan nu I beschikken over 40 bloedtrans- I fusiecentra waar ongeveer 12 I miljoen eenheden bloed en I plasma werden afgenomen, I meer dan 70.000 bloedonder- I zoeken werden uitgevoerd, et- I telijke miljoenen plasma wer- I den gefraktioneerd en de mo- I biele eenheden van het Rode 1 Kruis legden meer dan 1 mil- I joen kilometer af om in het I hele land bloed te gaan kollek- I teren. Het aantal bloedgevers bedraagt ongeveer 200.000. Dendermonde. Een leerrijke tentoonstelling over de ge- 3,°* f*ot, da"kte vooreitter j i li j ,c n- ij Broeckx de vele onbaatzuchü- schiedenis van het bloedgeven (foto Piet Hermans) gc medewerke„, dc geneeshe. ren en veroleeesters, de men- Het is inmiddels een traditie geworden. Reeds vier jaar na mekaar wordt in Sint-Gillis-Dendermonde een "veirkes- boer" verkozen. Telkens groeit het gebeuren uit tot een volks feest in en rondom de Pastoor Claeysstraat waar in een voor de gelegenheid opgezette feesttent de verkiezing wordt gehouden. sen van de laboratoria en allen Rode Kruis vanaf 1934. die hun medewerking verlenen Daarnaast wordt ook oud aan de aktiviteiten van het Ro- bloedtransfusiemateriaal ten- de Kruis. toongesteld, enkele oude pro- Nadat burgemeester Cool de paganda-affiches voor het tentoonstelling voor geopend bloedgeven en een aantal pa- had verklaard, maakten de gas- nelen rond de algemene Rode ten een rondgang doorheen de Kruiswerking. De tentoonstel expositie die opgevat is als een ling wordt aangevuld met een wandeling. Enerzijds wordt de verzameling postzegels over historische evolutie geschetst bloedtransfusie die half 1985 in van de 17e eeuw tot en met de Argentinië een temaprijs kreeg eerste wereldoorlog, ander- en werd aangelegd door C. zijds de vijftigjarige geschiede- Hoste uit Aalst, voorzitter van nis van de bloedtransfusie on- de bloedgeversvriendenkring der de vlag van het Belgische «De Pelikaan» uit Aalst. Dendermonde. De tentoonstelling brengt een beeld van wat er allemaal komt een bloedtransfusie (foto Piet Hermans) De Dendermondse Kamer voor Koophandel blijft de initiatieven opstapelen. Nog maar net is er in de raadszaal van Zele een suksesryk seminarie over douanerechten achter de rug, of de Kamer biedt aan zijn leden weer een aantal nieuwe aktiviteiten aan die ook vele anderen kunnen en zullen boeien. Er is in de eerste plaats de samenstelling van een bedrijfsgids van het arrondissement Dendermonde, een interessant en boeiend werktuig voor iedereen die zich bezighoudt met handel en ny verheid. Daarnaast gaat de aandacht naar de beleggingsclubs die de jongste t(jd als paddestoelen uit de grond ryzen en wordt aandacht besteed aan het pensioensparen. We vermelden ook een nieuw seminarie dat zal handelen over het gewyzigd toezicht in de vennootschappen en dan blijft er nog een zakenreis op het programma. De bestemming is de Verenigde Staten. Bedrijfsgids In deze bedrijfsgids voor het arrondissement Dendermonde wenst de Kamer voor Koop handel en Nijverheid van het Arrondissement Dendermon de (een ganse mondvol) aan dacht te besteden aan elke zelf standige handel en nijverheid in het arrondissement. In de gids worden gegevens opgeno men als de handel en nijver heid in het arrondissement, waarbij de bedrijven worden gerangschikt volgens de in de EEG algemeen aanvaarde NACE-kode. Daarnaast wor den de vrije beroepen opgeno men, vindt men er algemene informatie in terug over de tien gemeenten die deel uitmaken van het arrondissement, wordt een stratenplan opgenomen van elke gemeente, is er een viertalige indeks en gebruiks- aanwijziging voorzien. Naast deze algemene informatie, zal de gids ook gegevens bevatten over de bedrijven zelf. Naast de gewone inlichtingen voor de grotere bedrijven, worden ook direktie en kaderleden ver meld. De gids zal niet alleen op de binnenlandse markt worden verspreid, maar ook in het bui tenland worden gepromoot. De bedrijfsgids zal praktisch wor den gerealizeerd door uitgeve rij De Cuyper uit Dendermon de. Voor meer informatie 052- 21.31.65 of 21.47.13. Beleggingsclubs In de wereld van de finan ciële beleggingen stelt men de jongste tijd een verschuiving vast van kasbons en obligaties naar aandelen toe. Het is dus goed om over aandelen en de aandelenmarkt wat meer af te weten. De huidige ekonomi- sche situatie (dalende rentevoe ten, dalende energieprijzen) zorgt ervoor dat de beurs posi tief blijft georiënteerd voor de komende jaren. De vraag stelt zich echter «wat moet men ko pen? en vooral «wanneer, hoe en waarom?». Op maandag 10 maart om 20.00 uur organizeert de Ka mer voor Koophandel een in formatieve vergadering over «beleggingsclubs, de oplossin- g?». Deze bijeenkomst heeft plaats in de kantoren Nedee Schatteman aan de Brusselse straat 118 te Dendermonde. Spreker is de heer J. Goossens, beleggingsadviseur en direkteur van de firma Ne dee Schatteman, erkende wis selagenten. De toegang is kosteloos en ie dereen is welkom. Het is nood zakelijk vooraf wel uw aanwe zigheid mee te delen op het sekretariaat van de Kamer voor Koophandel te Dendermonde (Grote Markt 1, Stadhuis te Dendermonde). Watersportdag in Dendermonde Het lijkt op een prins kama- valverkiezing, die weliswaar een volksere inslag heeft. Waarom men ooit besloot om een "veirkesboer" te kiezen, heeft te maken met het schild van de vroeger, zelfstandige gemeente Sint-Gillis-Dender monde. Daarin komt een var ken voor. In vroegere jaren moeten er in de buurt tal van varkenskwekerijen bestaan hebben. Bekende feestgangers als een Désiré Van Damme enz... opperden de idee om maar een verkiezing van een varkens- boer te starten. Het initiatief kende meer sukses dan aan vankelijk werd verwacht. Gans Benoit De Reuze de wijk van "den Halt", waar het ook ieder jaar kermis is, nam aan de feestzitting deel. De "veirkesboer" krijgt im mers tot taak mee om het ker- misgebeuren op te fleuren en ook om mee op te stappen in de traditionele Halfvastenstoet die telkenj are door de straten van Sint-Gillis-Dendermonde trekt. Vermits er vier keer na me kaar een gewone veirkesboer werd verkozen, kunnen zij, die eerder die titel verwierven meedingen voor de eer van "ere-veirkesboer". Die verkie zing heeft nu zaterdagavond 1 maart plaats in een tent in de Pastoor Claeysstraat. Drie, eer der verkozen veirkesboeren hebben hun kandidatuur ge steld. Benoit (Freddy) De Reu ze. Hij werd verkozen in 1984. Willy Scholliers, de winnaar van vorig jaar en Frans Du- mongh die het in 1982 tot veir kesboer bracht. Zonder kompleksen en in volle verstandhouding treden ze met mekaar in de clinch. De propagandamachine is al een hele tijd op gang getrokken en ook de kaartenverkoop is vol op aan de gang. Niemand durft zich aan een pronostiek wagen. Het resultaat zal pas ruim na middernacht bekend zijn. Aan een grote opkomst wordt niet getwijfeld. De tent is boven dien flink verwarmd. Wat no dig zal zijn bij het heersende koude vriesweer. (E.G.) Willy Scholliers Heeft in de voormiddag de algemene jaarvergadering plaats van de Landelijke Federatie voor Waterski (LFWS) en volgt in de namiddag de algemene ledenvergadering van de Vlaamse Vereniging voor Watersport (WW), dan komt het grote publiek ruimschoots aan zijn trekken op deze watersportdag die plaats heeft op zaterdag 8 maart te Dendermonde. Het stadhuis zal voor een flink te maken met deze uiteenlo- deel omgebouwd worden tot pende takken van rekreatieve een tentoonstellingsruimte waai sport die zich afspeeld in en op verschillende watersporten uit- het water. Daarnaast is de Gro- gebreid worden voorgesteld, te Markt van Dendermonde in Een ideale kans dus om kennis beslag genomen door zeilboten Van 14 tot 23 maart wordt in Dendermonde voor de tweede keer een jeugdboekenweek georganizeerd. Niet zomaar een eenvoudige tentoonstelling waarop distributiebedrijven van boeken hun produkten kunnen aanprijzen, maar wel een zeer verscheiden beurs die heel wat klemtonen weet te leggen. De beurs heeft plaats in het stadhuis, de biblioteek en zelfs in de deelgemeente Grembergen. Is er een permanente tentoon- het programma met de eenma- stelling van boeken zonder lige manifestaties. Op vrijdag dat kan men nu eenmaal niet14 maart om 20 uur is dat de dan wordt ook aandacht be- opening van de boekenbeurs steed aan eenmalige manifesta- met de prijsuitreiking van de tics als voordrachtwedstrijden, wedstrijd de visuele voorstel- namiddag voor de jongeren en ling van een gelezen jeugd- een speciale wedstrijd. boek. Het jeugdkoor «Jeko» De permanente tentoonstelling onder leiding van de heer vindt plaats in het stadhuis en Roels zal deze manifestatie op- omvat onder meer een infor- luisteren. Op zaterdag 15 maart matieve stand over de jeugdaf- heeft in het ontmoetingscen- deling, een infostand over trum Snuffel te Grembergen poëzie voor kinderen die wordt om 14 uur een groot Sloekeba- verzorgd door het Poëziecen- koekfeest plaats met een optre- trum van Gent, een strip- en den van het marionettenteater boekenbeurs met als tema «het Kalleke Step, een reuze wafel- goede jeugdboek» en van de bak met talrijke verrassingen openbare biblioteek is er een en een juegdboekenruilbeurs. promotiefilm te bekijken. Deze Op woensdag 19 maart is er om beurs kan men bezoeken gedu- 14 uur in het stadhuis een goo- rende de jeugdboekenweek tij- chelnamiddag voor de 6 tot 12 dens de weekdagen van 10 tot jarige lezertjes en op zaterdag 12 en van 14 tot 19 uur en 22 maart op het stadhuis van 10 tijdens de weekends van 10 tot tot 12 en van 14 tot 18 uur een 12 en van 14 tot 20 uur. In de voordrachtwedstrijd voor de biblioteek zelf zal er een infor- kinderen van de Dendermond- matieve stand rond het tema se lagere scholen. Om 19 u. zijn en worden rondleidingen worden dan tijdens de slot- voor klassen en leerkrachten plechtigheid van de jeugdboe- opgezet. Daarnaast komt dan kenweek de prijzen van deze wedstrijd uitgereikt. Frans Dumongh Film voor teledienst Dendermonde Op donderdag 13 maart 1986 te 20 u. wordt in Cinéma Albert, St. Gillislaan 90 te Dendermonde de film «Educa ting Rita» (1983) gedraaid: een hartveroverende komedie van Lewis Gilbert, met o.m. Michael Caine en Julie Waters. Prijs toegangskaart: 120 fr. (vermindering van 20 fr. voor houders van plus-3-pas) tot vóór de vertoning verkrijg baar. Verder kunt u kaarten verkrijgen bij Teledienst, Vlasmarkt 29,9330 Dendermonde. tel. 052/21.51.35. allerhande. Vaartuigen om mee te spelevaren en daarom niet van de allerkleinsten. Zo zal er een yacht te zien zijn van liefst 12 meter lang, ding dat helemaal zal opgetuigd zijn en een niet te onderschatten aan trekkingspool is voor deze unieke gebeurtenis. Aan deze watersportdag, die wordt opge zet door Vlaamse Vereniging voor Watersport en het Ver bond van Vlaamse Watersport verenigingen met medewer king van het Bloso, verlenen heel wat watersportverenigin gen hun medewerking en zijn er natuurlijk ook een aantal firma's die zich wensen voor te stellen. Voor iedereen die begaan is met een vorm van watersport, zich aangetrokken voelt tot een tak van de watersport, of ken nis wenst te maken met de materialen die noodzakelijk zijn om een aantal van deze sporten te kunnen beoefenen, valt er dus wel wat te rapen. Zo verzorgen de WW-afde- lingen - 130 in Vlaanderen en dus present op het kongres van hun vereniging - voor een stand en verzorgen zij het alge meen sekretariaat. Zeilen op zee en op binnenwaters, de opleidingen de vervolmaking en de kursussen die worden gegeven over dit onderwerp kan terugvinden in de hall op stand 15. Wie alles wenst te weten over windsurfen kan te recht op stand nr. 11. Toerva- ren is ook erg in trek. In Den dermonde is stand 8 voorbe houden aan de kajuitjachten en de mogelijkheden van het vaartoerisme. De waterskieërs en snelvarers zijn terug te vin den in stand 10 en voor de duiksport, waar men alle infor matie vindt over de clubs, de mogelijkheden, de opleiding en de training, kan men terecht bij stand 1. Kanosporten zijn er ook te zien. Zowel kano als kajak. Op stand 5 vindt men er alle nodige informatie over. Op die stand zijn er ook gege vens terug te vinden over het roeien. Tenslotte gaat de aan dacht naar de zeescouts. Het Bloso is ook vertegenwoor digd. Daarnaast zijn er een aantal firma's. Zij brengen zeer uit eenlopende produkten: zelf klevende bootnamen en sier- strips, jachten, lawaai- en tril- lingsbestrijding, casco's voor zelfafbouw, watersportartike len, jacht- en surfzeilen, moto ren voor de watersport, enz... Pensioensparen Op initiatief van de Jonge Mid denstand gewest Dendermon de, de jongerenwerking van het NCMV, wordt in samen werking met de Kamer voor Koophandel een gespreks- avond georganizeerd over de problemen in de pensioensek- tor. Als gastspreker heeft men senator Etienne Cooreman aangetrokken die de inspirator is geweest van de suksesrijke aandelenwet en die zich ook bekommert om de problemen met de pensioenen. In april 1983 legde hij een wetsvoorstel neer tot instelling van een alge mene pensioen- en spaarfonds- regeling en vorig jaar een nieuw wetsvoorstel tot instelling van een spaarrekening of spaarverzekering. De laatste dagen werden ver schillende berichten de wereld ingestuurd over het pensioen sparen dat eerstdaags in een regeringsontwerp zou gegoten worden. Deze interessante avond heeft plaats op dinsdag 11 maart om 20.00 uur in het stadhuis van Dendermonde. Studienamiddag Op donderdagnamiddag 27 maart om 14.00 uur organizeert de Kamer een informatiena middag in verband met de pro blematiek van de hervorming van het bedrijfsrevisoraat. De ze namiddag heeft plaats in het stadhuis en beoogt twee doel stellingen: een praktische voor lichting voor de bedrijven in verband met de wettelijke voorschriften waarmee be stuurders en zaakvoerders in deze materie moeten rekening houden en nagaan in welke mate de uitvoering van deze wetswijzigingen de werking van de onderneming positief of negatief kan beïnvloeden. Het programma voorziet de wettelijke rol van de bedrijfsre visor in de onderneming, waar bij de vraag wordt gesteld wat de bedrijfsleiding van de be drijfsrevisor mag verwachten en omgekeerd. Daarnaast komt de hervorming ter spra ke. Welke vooruitgang zal die inhouden voor de partijen die betrokken zijn bij de bedrijfs voering? Sprekers op deze namiddag zijn Frans Verschelden, des kundige in deze materie, die reeds eerder met sukses voor de Kamer een seminarie leidde over het gewijzigd boekhou drecht en Vincent Peters, be drijfsrevisor en voorzitter van het Instituut der Bedrijfsrevi soren. Zakenreis Blijft dan nog de zakenreis die de Kamer voor Koophandel op het oog heeft en die richting Verenigde Staten gaat. Men wil die reis koppelen aan de ont hulling van het monument van Pater De Smet in City of De Smet in de staat Zuid-Dakota. Onthulling die voorzien is op 8 juni. De stad Dendermonde zal op deze viering vertegen woordigd zijn en de Kamer onderzoekt momenteel de mo gelijkheid om hieraan haar medewerking te verlenen. Meer konkreet betekent dit dat bedrijven die belangstelling hebben voor dit initiatief, een programma zal worden aange boden dat tweeledig is: de deel name aan de viering en de onthulling van het monument op 8 juni en een zakenreis volgens een individueel pro gramma dat door het betrokken bedrijf en de Kamer wordt uit gewerkt. Hierbij wordt uiter aard rekening gehouden met het produktieprogramma van dc deelnemende bedrijven. Wie voor deze aktiviteiten be langstelling heeft, kan steeds kontakt opnemen met de Ka mer voor Koophandel en Nij verheid van Dendermonde, Grote Markt, Stadhuis te 930 Dendermonde (052-21.31.65 of 21.47.13). TREKKING TOMBOLA Steunkaarten «H.Hartschool»-Tereken - St.-NIklaas- 01.02.86 1ste prijs: nr 9655 1* reservenr. 6855 2° reservenr. 4875 9543 7675 1037 1274 1402 1429 1639 1804 2071 2267 2293 2500 2539 2615 2844 3006 3042 3390 3416 3543 3731 3825 4057 4164 4327 4558 4606 4876 5049 5092 5138 5244 5310 5378 5702 6110 6191 6383 6447 6614 6745 6792 7031 7275 7296 7848 7917 8099 8140 8468 8574 8930 8979 9206 9284 9392 9401 9548 9874 9893 9927 9970 N.B.: Alle prijzen dienen vóór 15.03.86 afgehaald te zijn op school. 9/004-DC TE KOOP GEVRAAGD: Piano of vleugelpiano Zich wenden tel 051/30.78.23. K.A.V.D. UITSLAG TOMBOLA - TREKKING 15 FEBRUARI '86 WINNEN EEN DRAAGBARE RADIO: 11989 3739 15996 7819 321 WINNEN EEN KLOKRADIO: 3231 7999 441 865 081 De prijzen zijn af te halen in het lokaal Café 't Moleken, Fr. Courtensstraat 1 te 9330 Dendermonde, tot en met 31 maart KON. FANFARE VREUGD IN VRIJHEID APPELS INGANGSKAARTEN GEMASKERD BAL 4055 1056 3452 2454 3455 2158 1428 3248 4337 4003 2041 31 82 1 1 76 3078 2188 3087 2457 4177 2089 3181 Prijzen afhalen vóór 31.3.86 «De Wijngaard», Helrstraat 24, Aggela^

De Voorpost | 1986 | | pagina 8