Senator Octaaf Van Den Broeck: als kwestor run je een bedrijf Een dagje parlement, in het kielzog van een kwestor Kanttekeningen Primulantus Lebbeke blikte terug Van Den Broeck: Parlementaire werking hoognodig aan meer doeltreffendheid toe De Voorpost - 28.2.1986 - 9 Brussel ligt zich op deze februarivoormiddag lekker te koesteren in een timide winterzon. De Koekelbergse basiliek heeft sinds mijn vorig bezoek aan de «capitale» nog niets van haar lelijkheid verloren. Net een vormeloze taart. De autoradio stuurt, der kompensatie wellicht, de stem van Whitney Houston het interieur binnen. Op de achterbank stopt de fotograaf achteloos een derde snoepje achter zijn kiezen... Naast mg, achter het stuur, senator en Lebbekenaar Octaaf Van Den Broeck. Al ruim zeven jaar vertegenwoordigt hg inwoners van de arrondissementen Dendermonde en St.- Niklaas in de senaat. Toen Wilfried Martens een Romeinse VI achter zgn naam schreef, werd de Lebbekenaar tot questor van de senaat verkozen. In de politiek, vertrouwt hij ons later op de dag toe, moet je realist zijn, besef hebben van je mogelijkheden, maar ook van je grenzen. Daarom ook heeft de Lebbekenaar, bij de samenstelling van de regering en het invullen van de uitvoe rende posten geenszins een mi nister- of staatssekretarisporte- feuille nagehold, maar stelde hij zijn kandidatuur voor de kwestuur van de senaat. En kreeg hij die job. Tot zijn grote voldoening overigens, want je merkt meteen dat Octaaf Van Den Broeck zich in zijn sas voelt als lid van het college van kwestoren. Dat meneer de kwestor, horen we ettelijke ke ren, alvorens we - voorzien van een pasje - via een doolhof van gangen waar zachtroze de hoofdtoon voert, het bureau van de kwestor in het parle mentsgebouw bereiken. We passeren de naambordjes van de kollega's-questoren Stan De Clerck, (voorzitter), de Serra no, Conrotte en Paques. De stoel zit makkelijk, de kof fie is geen ersatz, de kassettere- korder kreunt van genoegen... Een dagje parlement, in het kielzog van een kwestor. Over de politieke overtuigingen heen Om de parlementaire werk zaamheden zo vlot mogelijk te laten verlopen, lezen we in «Het Parlement, exponent van een demokratische sa menleving» een uitgave van de Kamer van Volks vertegenwoordigers en de Senaat (1981), beschikken beide Kamers over een ad ministratie waarin circa 600 personen zijn tewerkge steld. Deze administratieve diensten omvatten de kwes tuur en de griffie en staan onder de leiding van de griffier. Elke der beide Ka mers benoemt zijn griffier, die de rang heeft van sekre- taris-generaal Hij as sisteert de voorzitter in alle omstandigheden Bij deze omvangrijke taken wordt de griffier bijgestaan door de verschillende dien sten: de kwestuur, belast mei aanwerving en vergoeding van de personeelsleden, de zorg voor onderhoud, ver warming en vergoeding van de personeelsleden, de zorg voor onderhoud, ver- Den Broeck samen, de kwestuur verzorgt het be heer van de Senaat. Je kan ze misschien best vergelij ken met de beheerraad van een bedrijf. Het kollege van kwestoren (vijf leden) wordt bij dat beheer geassisteerd door de sekretaris-generaal (de griffier) die de zaken vanuit de administratie naar voren brengt en door de di- rekteur-generaal, die de kwestuurvergaderingen notuleert. In tegenstelling tot vroeger, toen de kwestoren zelfs in de schoot van hun eigen frak- tie allesbehalve mededeel zaam waren, verloopt dat be heer momenteel in een geest van openheid. Van een «kliekje» is dus geenszins sprake, aldus de Lebbeke naar. Ingevolge de verde ling via het trouwens geen noodzaak. Vermits de kwestuur, over de diverse politieke overtui gingen heen, het beheer van de Senaat ter harte neemt. De kwestuur vergadert min stens ééns per week. Vaak echter ontmoeten de kwesto ren mekaar wekelijks twee maal. Bovendien zijn er de informele kontakten tijdens dewelke met elkaar van ge dachten wordt gewisseld. Van oeverloze politiek ge kleurde debatten, beklem toond Octaaf Van Den Broeck, is in de schoot van het college van de kwesto ren dan ook geen sprake. Op efficiënt werken komt het immers aan. Boeiend De kwestuur, bevestigt de Leb bekenaar, boeit me inderdaad enorm. Ik ben ooit, na de Lebbeke. In gesprek met de sekretaris van de PW-senaatsfraktie (c) - Het Parlementsgebouw, eigenlijk het Paleis der Natie, werd opgetrokken tijdens het Oostenrijks regime, in op dracht van keizering Maria Theresia, als zetel voor de Souvereine Raad van Brabant. Na verschillende bestem mingen tijdens het Franse en het Hollandse Bewind, werd het bij de onafhankelijkheid van België gekozen als verga derplaats van het Nationaal Kongres. Wie vanuit de Wetstraat het gebouw binnenstapt, vindt links de roserode senaatsvleugel - alle vloertapijten, zitten van stoelen enz. zijn in het roserood uitgevoerd - rechts, de groene kamervleugel. - Het halfrond van Kamer en Senaat verschillen van elkaar als de dag van de nacht. Het Kamerhalfrond ook gebruikt door o.a. de Vlaamse Raad) komt architekturaal streng en sober over, het halfrond van de Senaat doet met z'n rijk versierde koepel, veel verguldsel en mooie, houten wand versieringen heel wat chicker en statiger aan. - Tijdens de zitting van de Vlaamse Raad die we 's namiddags bijwoonden kwamen hoofdzakelijk regionaal en plaatselijk interessante materies aan bod. Het waren in hoofdzaak dringende vragen, o.a. in verband met de ruimtelijke ordening in de Kalmthoutse Heide, de Kempen se Steenkoolmijnenproblematiek, de lozing van gipsafval in de Schelde enz. De streekparlementairen N. De Batselier en N. Maes verschenen tijdens dit vragenuurtjeop het spreekgestoelte. En werden van antwoord gediend door o.a. minister Jan Lenssens. - Rond de klok van drieën, moment van de stemmingen, werden de klapstoelen in het halfrond meer en meer bezet. Veel had de zitting blijkbaar niet om het lijf, want na nog een interpellatie van A. De Beul, tijdens dewelke hij het had over het inbouwen van bepalingen in de beschermingsbe sluiten en de bescherming van de oude Denderloop te Dendermonde als voorbeeld aanhaalde, en het antwoord van kuituurminister Dewael, zat de zitting erop. - Kamerleden en senatoren hoeven hun boterhammekens niet Brusselwaarts mee te brengen. In het parlementsgebouw kunnen ze immers terecht in zowel een zelfbedieningsrestau rant als in een gewoon restaurant. Beide eethuizen worden gezamenlijk beheerd door de kwesturen van Kamer en Senaat. De kwaliteit van het restaurant is trouwens uitstekend. Wij kunnen trouwens als dessert de «Coupe Parlement» warm - neen, koud aanbevelen. Onze streekparlementairen weten blijkbaar de kulindire kwaliteiten van het restaurant best te appreciëren, want naast senator Van Den Broeck, bemerk ten we eveneens senator Mariette Buyse en de volksvertegen woordigers Norbert De Batselier en Freddy Willockx aan één van de tafels. - In de diverse zalen van het parlementsgebouw zijn prachtige wandtapijten en schilderijen te bewonderen. Niet alleen oude meesters hangen er aan de muren, ook werken van moderne kunstenaars kregen er een plaatsje. - Zelfs de kapstokken waaraan de senatoren en kamerleden hun jassen kwijt kunnen, behoren tot de gepersonaliseerde materies, want elke kapstok is voorzien van een. mooi koperen plaatje, waarop de voornaam van het achtbare lid aangebracht is. En bij het plassen, merkte onze fotograaf op, hoef je niet bang te zijn dat een paar druppeltjes overtollig lichaamsvocht op je schoenen belanden, want ook om dat onheil te voorkomen werden maatregelen getroffen. Lebbeke. Even voor de kamera in het halfrond van de senaat (c) warming, verlichting, in richting van de lokalen, de parkeerplaatsen, verder met de boekhouding en allerlei budgettaire aangelegenhe den. Ze zorgt eveneens voor de pubüc-relations, bijvoor beeld de kontakten met bui tenlandse ambassades, de geschreven pers, radio en televisie bij plechtigheden of belangrijke debatten. Inderdaad, vat Octaaf Van D'Hondt» bestaat de kwes tuur van de Senaat momen teel uit twee CVFers, één PCS-er, een lid van de PS en een PW'er. SP en VU zijn tijdens deze legislatuur niet van de partij. Tijdens Mar tens V waren beide partijen dat wel, in de persoon van de senatoren Egelmeersch en Van De Sande. Het ver tegenwoordigd zijn van alle politieke frakties is m.i. Tweede Wereldoorlog in za ken begonnen. En nu mijn zoon de leiding van het bedrijf overgenomen heeft, krijg ik de kans, via de kwestuur, mijn politieke loopbaan op dezelfde manier af te sluiten als ik mijn zakelijke karrière begonnen ben. Wat wil je nog meer? Wat me in deze kwestuur zo aantrekt? De enorme diversiteit aan materies die we te behan delen krijgen. Zo behandelen we tijdens de vergaderingen zowel de noodzaak in het par lementsgebouw een betere sig- nalisering aan te brengen ten behoeve dan van de bezoekers als de aanschaf van een tweede tekstverwerker. Dit in het ka der van de automatisering en komputerisering van de diverse diensten. Daarnaast staan van zelfsprekend ook personeels aangelegenheden op de dagor de - zo worden momenteel ste- nodactylo's aangeworven - het inrichten van vergaderzalen, de aankoop van boeken en kunstwerken ten behoeve van de biblioteek enz. Zelfs over de uittredingsvergoedingen van de senatoren moet de kwestuur zich soms uitspreken. Wanneer de problemen zowel de Kamer als de Senaat aanbelangen ko men beide kwesturen samen om ze uit te praten. Soms, aldus Octaaf Van Den Broeck - de Senaat is een be drijf als een ander - komen dus ook persoonsgebonden mate ries aan bod. En vermits je aan de leiding staat van een bedrijf, worden je van alle kanten vra gen gesteld. Gelukkig - ik er vaar dat als een pluspunt - worden dergelijke materies kollegiaal, dus in vergadering, behandeld. Mocht iedereen zijn verantwoordelijkheid ter zake alleen nemen, er zouden vanzelfsprekend konflikten ontstaan. Tot zover de ervaring me ge leerd heeft, dus uitsluitend po sitieve konklusie's omtrent de kwestuur. Ook al vraagt ze me ekstra werk. Die meerinspan- ning stoort me niet in het minst. Ik kan trouwens niet tegen stil zitten. Ik beschik nog over een behoorlijk goeie gezondheid en «lege momenten» schuw ik als de pest. Dat de indrukken van de Leb bekenaar uitermate positief zijn. Situeert hij ook in het feit dat de funktie van kwestor hem ligt: Ons parlement hoeft niet uitsluitend te zijn samengesteld uit juristen. Om me die juridi sche background eigen te ma ken, ben ik trouwens te laat in 's lands parlement beland. Ook op dat vlak ben ik een realist. Daarom ook maak ik deel uit van kommissies, waarin die ju ridische kennis niet zo'n uitge sproken noodzaak vormt. Ik ben o.a. eerste ondervoorzitter van de Kommissie Midden stand en Landbouw, zetel in de Kommissie Ekonomische aan gelegenheden en ben als Navo- parlementair plaatsvervangend lid van de Kommissie Lands verdediging. Materies die me stuk voor stuk interesseren en die ik onder de knie heb. Pierre Van Rassem Primulantus, de vzw die de bewoners groepeert van de «bloemrijke» straten in de buurt van de Lebbeekse Opwgksestraat, heeft een druk 1985 achter de rug. Dat valt af te leiden uit het aktiviteitenverslag 1985, dat tijdens de onlangs belegde statutaire vergadering werd bekendge maakt. Zowat op alle vlakken is Pri mulantus in het voorbije jaar aktief geweest. De leden deden aan sport hoofdzakelijk mi nivoetbal, Primulantus organi seert elk jaar begin september zelfs een heus tomooi aan kuituur (tekenwedstrijd voor wenskaarten, deelname aan kwiswedstrijden), hielden ech ter ook plaatselijke gebruiken in stand (bedelen van paaseie ren, St.-Maartensrondgang enz.) en organiseerden voor de zevende keer haar «Zomer feest». De belangen van de bewoners werden bij al dat gefeest geens zins uit het oog verloren. Zo werden er samenkomsten be legd met DDS-verantwoorde- lijken, kwam een senator op visite en ging men een kijkje nemen op een gemeenteraad, om aan de weet te komen hoe de Primulantusbelangen er ver dedigd werden. Verliezen we evenmin uit het oog dat Primulantus een eigen wijkkrant uitgeeft die aan de leden bed'»ld wordt. Deze krant verscheen in 1985 drie maal en belanode in d bus van de 86 aangesloten leden-ge- zinnen. Om de belangen van de leden te verdedigen blies het bestuur 21 maal vergaderen. Blikte men tijdens die bewust statutai re vergadering in het verleden, ook in de toekomst werd geke ken. Zo krijgen de leden dit jaar de kans de Lesse met de kajak af te varen, zullen op nieuw tweemaal afvalkontai- ners geplaatst worden en zal worden overgegaan tot de ge meenschappelijke huur van een verkuteermachine. (pvr) Dat ons parlement te traag werkt en Kamer en Senaat hoognodig toe zijn aan moder ne werkmetodes, hebben we de voorbije jaren al meer ge hoord. De oppositie verwijt de meerderheid overigens in de ze tijden van krisis dat gebrek aan efficiënt werken aan te grijpen als een drogreden voor het invoeren van bijzondere machten. Dat er tijdens de zittingen geen gebruik gemaakt wordt van de meest gesofistikeerde midde len, mochten we ervaren tij dens een vergadering van de Vlaamse Raad, toen een kabi netsmedewerker van Vlaande- rens eerste minister Gaston Geens, de hulp moest inroe pen van een kamerbode om een brief aan zijn baas te over handigen en dit kattebelletje van de eerste verdieping van de achterliggende galerij, via een van een knijper voorziene stok een verdieping lager belandde. Identieke handelin gen voerde men wellicht ook al in 1831 uit. Efficiënt misschien nog wel, maar geenszins meer van deze tijd. Werkmethoden van Kamer en Senaat moderniseren, meneer de kwestor? We moeten op alle gebieden meer efficiëncy nastreven. Vaak wordt beweerd: ons sys teem is ziek. En dan wordt vanzelfsprekend in de eerste plaats gedacht aan het hoog aantal werklozen in ons land, aan de ongunstige konkurren- tiemogelijkheden van onze be drijven ook. M.i. zijn we echter ook «demokratisch» een beet je ziek. Ik schaam me niet dat te zeg gen, om de doodgewone re den dat ik als demokraat moei lijk voorstander kan zijn van bijzondere machten, of hoe je die dingen ook noemt. Zijn die bijzondere machten een ge volg van het feit dat ons parle mentair systeem onvoldoende efficiënt werkt, dan moeten we aan de oorzaken ervan wat gaan doen. We moeten dus de werking van de beide kamers aanpassen. Van een twee- naar een één kamerstelsel, zoals sommi gen voorstaan. M.a.w. de Se naat afschaffen? Geenszins. Het tweekamer stelsel vormt immers een waarborg voor het behoud van ons demokratisch systeem: de ene kontroleert de andere. Ik zie het eerder in een taakver deling tussen beide, zodanig dat de Kamer het ene jaar bepaalde materies het eerst behandelt en het jaar daarop anders om tewerk gegaan wordt. Dat gebeurt nu al wel voor de begrotingen, maar die werkwijze moet verruimd worden. Bekijk in dat verband maar even het jongste investituurde bat. Drie dagen werd de inves tituur van de regering in de Kamer fond besproken. Tot herhaling toe zelfs. Achteraf werd dat hele huiswerk nog eens overgemaakt in de Se naat. Dat hoeft toch niet. Het huiswerk nakijken en des noods korrekties aanbrengen, daarop komt het m.i. aan. Wat mogelijk is binnen het tijdsbe stek van een halve dag. Nu echter waren in de Senaat 79 sprekers ingeschreven. 78 hebben uiteindelijk het spreek gestoelte beklommen. Eén se nator had zich, om principiële redenen, teruggetrokken. Zijn naam? Octaaf Van Den Broeck. Minder «praatbarak» dus? Weet je. Ik herinner me in dat verband een uitspraak van wij len Herman Van Der Poorten, toch een autoriteit in de ge schiedenis van de Belgische politiek. Toen ik hier jaren geleden bin nenkwam, zei de betreurde politicus, heb ik om te be ginnen twee jaar gekeken, ge luisterd en gezwegen... Nu hebben ze nog maar pas met het interieur van Kamer of Senaat kennis gemaakt of ze zitten al op het spreekgestoel te, bevend van de trac boven dien. Uit angst een slecht fi guur te slaan, wordt dan ge woon de tekst voorgelezen. Mij niet gelaten hoor. Is die tekst van goeie kwaliteit dan valt dergelijke interpellatie nog te pruimen. Maar wanneer je die tekst - in weliswaar gewijzigde vorm, maar de inhoud blijft dezelfde - voor de twintigste keer geserveerd krijgt, moet je die op z'n minst als «tijdro vend» beschouwen. De oorzaken van die drang naar het spreekgestoelte? Die liggen m.i. in de wijze van oppositie voeren. En nu haal ik niet uit naar de SP of de VU, omdat zij toevallig in de oppo sitie zitten, maar feit blijft dat tijdens het investituurdebat in de Senaat een 55-tal sprekers uit de oppositie aan het woord kwamen. Praktisch alle nieuw komers stapten op de tribune. Waarom? Omdat het tot het oppositie voeren behoort? Ik zie de oppositie anders. Konstruktief, niet afremmend. Want aan de ene kant schreeuwen: «Weg met de bij zondere machten!» en aan de andere kant ellenlange tussen komsten debiteren, dat noem ik tegelijk koud en warm blazen. Om de tussenkomsten in Ka mer en Senaat te beperken, zullen overigens weldra wets voorstellen ingediend worden. Door alle partijen. Velen noemen de automati sering, de komputerisering van de werkmethodes In Ka mer en Senaat een nood zaak. Is dat ook jouw mening? Beslist. We zijn daar trouwens mee bezig. De kwesturen van Kamer en Senaat behandelen die materie gezamenlijk. Het zou al te Belgisch zijn dat Ka mer en Senaat elk een apart systeem op punt zetten. De inschakeling van de meest moderne apparatuur om de woordenvloed die hier gedebi teerd worden te venverken, is dan ook een noodzaak. Ver lies niet uit het oog dat alles wat in Kamer en Senaat ge zegd wordt, genotuleerd wordt. Wat gebeurt via het beknopt verslag, het tekstueel verslag Die komputerisering is trou wens reeds aan de gang. En geschiedt via de politieke frak ties, waar je dan als senator of kamerlid terecht kan. Van de senator of volksvertegenwoor diger zal dan wel niet verwacht worden dat hij met dergelijke komputer kan werken, maar de medewerker over wie elk van ons beschikt, zal zich de werking van die apparatuur ei gen moeten maken. Dergelijk systeem is - ik her haal het - een noodzaak, wil je op de hoogte blijven van de informatie uit de diverse instel lingen als de Senaat, de Ka mer, de Vlaamse Raad, de Waalse Raad, de Komissies Zie je nog andere middelen om de werking van het parle ment te optimaliseren? Het invoeren van een tijdsli miet bij de tussenkomsten o.a. Frans Grootjans, voorzitter van de Vlaamse Raad, past dit met sukses toe. Ik ben trouwens ook van mening dat wanneer je er niet in slaagt in tien minu ten kwijt te raken wat je in essentie kwijt wil, je dat even min kan in een half uur. Bo vendien zijn oratorische talen ten zeer dunnetjes gezaaid. Nog een mogelijkheid om tijds winst te boeken zou er m.i. in bestaan mondelinge vragen of interpellaties die puur streek gebonden zijn, uitsluitend nog schriftelijk te stellen. Ik begrijp best dat je als parle mentair moet meedraaien in het spel en je soms de pers moet halen - een doodgewoon parlementair heeft het moeilijk bij een volgende verkiezing - maar soberheid op dat vlak zou ook sieren. Jan met de pet ergert zich vaak over het absenteïsme In Kamer en Senaat? Inderdaad, vele mensen erge ren zich daar terecht over. Doorgaans is het echter zo dat wie aanwezig is tijdens de openbare vergaderingen wan neer zijn materies aan bod komen of er stemmingen zijn, ook in de schoot van de kom missievergaderingen zijn werk verricht. De realiteit laat echter vaak niet toe overal tegelijk aanwezig te zijn. Zo heb ik vanmiddag om 14 u. een vergadering van de kwestuur, een zitting van de Vlaamse Raad en een verga dering van de PW-senaats fraktie. De institutionele hervormingen hebben deze situaties niet ver eenvoudigd. Hoewel de Vlaamse en Waalse Raad over minder bevoegdheden beschikken, werd een eenvou dige beurtrol ingevoerd: een week Raden, een week natio naal parlement. Gelukkig wor den nu echter tijdens de week van de Raden ook al kommis sievergaderingen van het na tionaal parlement belegd. Op dit vlak kan dus ook nog een en ander in de richting van meer efficiëncy gewijzigd worden. Pierre Van Rossem Lebbeke. In het parlementsgebouw beschikt de kwestor over een eigen kantoortje (c)

De Voorpost | 1986 | | pagina 9