«De katholieke school is een dienst aan de gemeenschap» «De Spiegel» beslaat acht jaar in Beveren Gratis leren lezen en schrijven in Beveren Benoemingen in Temse B.P.A. Sompershoek wordt gewijzigd in Temse Nieuwe gemeentegids voor Sint-Gillis-Waas in de maak Windhondenrenklub wandelt Kapelstraat in Steendorp bedolven onder klei Vrasenes eeuwelinge gestorven 10 - 7.3.1986 - De Voorpost Stekene. Heel wat prominenten t.g.v. de viering van 125 jaar vrije lagere meisjesschool Inspekteur Van Paepegem bij 125 jaar vrije meisjesschool in Stekene Het werd een feest van dankbaarheid, in bewondering staan en getuigen in het ver- en betrouwen voor en in het kristeljjk onderwijs te Stekene. Honderdvijfentwintig jaar reeds zorgen de zusters van Nederbrakel voor het onder wijs en de opvoeding van de Stekense meisjes. «Veel behoort reeds tot de folklore», aldus hoofdinspekteur Cortebeeck die sprak namens de inrichtende macht: «Doch de kristeljjke boodschap is gebleven. Het feit dat er nog zoveel ouders hun kinderen naar de vrije lagere meisjes school sturen is een herbevestiging van het opvoedingspro- jekt van deze school. De kristelijke visie biedt nog steeds veiligheid!» vieren is ook durven vooruit zien», aldus de spreker. «Vooruitzien en de fakkel doorgeven, want de kristelijke visie biedt nog steeds veilig heid. Daarom dank aan al die genen die zich hebben ingezet en het nog doen». Stekene. De huidige direktrice, zuster Lieve Wieme, werd net als zovele andere verdienstelijke mensen, in de bloe metjes gezet n.a.v. het feest voor 125 jaar vrije meisjes school (mg) Bestendig dynamisme Vrijdagavond was de grote zaal niet volgelopen. De notabelen waren er wel, maar de ouders zijn zich blijkbaar niet bewust van het belang van dergelijke akademische zitting. Zuster Di rektrice Lieve Wieme verwel komde de aanwezigen en dankte in bijzonder de kongre- gatie van de zuster van Maria van Brakel, de inrichtende macht en natuurlijk de leer krachten en ouders. Afgewisseld met een optreden van het jeugdkoor en een pia no-opvoering van Tony De Ruysscher lieten de aanwezi gen een woordenvloed over zich heengaan. Hoofdinspekteur Leo Corte beeck dankte de kongregatie, de priesters, de leerkrachten, de ouders, de sympathisanten. Hij had het over de dienstbaar heid van de leerkrachten tegen over de kinderen, over de deugdelijkheid van het onder wijs. «125 jaar vieren is een bestendig dynamisme», meen de hij. «Kijk maar naar de gestage uitbreiding. Het is ook in bewondering staan voor de voortdurende vorming en de bijdrage in de huidige wel vaart. Het is getuigen in het ver en betrouwen van de mensen in het vrij onderwijs». «Honderdvijfentwintig jaar Vraagtekens Ook e.h. Van Paepegem, dio cesaan hoofdinspekteur, bracht hulde aan de kongregatie die de school heeft opgestart en grootgebracht, aan zuster Lie ve, aan de onderscheiden pas toors en onderpastoors, aan de inrichtende macht, aan de ou ders, de leerkrachten en allen die -zich voor de kar hebben gespannen. Na een stukje geschiedenis kwam hij tot de realiteit. «Heel wat pastoors en andere goed menende opvoeders stellen zich vragen bij het katholiek onderwijs», meende hij. «Het systeem wordt té ingewikkeld, er worden steeds maar hogere eisen gesteld». Hij zei dan ook dat het katholiek onderwijs géén soort van diepvries mag zijn waarin de waarden van vroeger lang kunnen worden bewaard voor later. «Integen deel» was z'n mening: «Het katholiek onderwijs mag en moet een smeltkroes zijn van datgene wat leeft onder de be volking, mét de verschillende strekkingen daarin aanwezig.» Dienst aan de gemeenschap De school is veel meer dan een plaats waar wordt geleerd. «De school is een faktor in de op bouw van de gemeenschap», meende de spreker. «In de school wordt de lokale ge meenschap opgebouwd en de school is dan ook een dienst verlener aan die gemeenschap. De school is ook een rekrute- ringsveld voor de parochiale aktiviteiten, een nog enig kon- takt met de boodschap van Kristus. Een dienst aan de lo kale mensen en hun kinde ren». Hij meende dat mensen, die leven naar het woord van Kristus, deugddoende mensen moeten zijn. «En dat moet ge leerd worden in de katholieke school. Wanneer je echt kan zeggen: goed dat we hier sa men zijn, dan ben je in een (goede) katholieke school», al dus de heer Van Paepegem die de financies «de achillespees» van het katholiek onderwijs noemde. «Als ze ons ooit krij gen 'k geloof evenwel niet dat ze ons ooit zullen krijgen dan is het langs die achilles pees, de financies!». Geen «superkinderen» Daarna gaf hij zijn visie over' hoe de leerkrachten van een katholieke school moeten zijn. Ze moeten met vreugde bij de kinderen willen zijn, ze moeten de kinderen aanvaarden zoals ze zijn, ze moeten waarachtig zijn, ze moeten voorgaan, stre ven naar een goede relatie met ieder kind, eerbied hebben voor elk kind, mild zijn en kunnen vergeven. De leer krachten moeten veel van de kinderen verwachten maar niet bitter zijn indien de kinderen de verwachtingen niet inlossen. Ook moeten ze dankbaar zijn en de kinderen leren danken. «We moeten ons meer leren verheugen over het vele goede dat ons overkomt», veralge meende hij nog. «We mogen niet verwachten dat onze kinde ren steeds de besten en/of de eersten zijn. Het zijn geen su perkinderen, ze zijn niet fout loos. Dat moeten we aanvaar den en hen niet overvragen, er niet té veel van verwachten. We moeten onze eigen beperkin gen kunnen aanvaarden... Onderwfjzen en polijsten Vanwege de gemeente bracht schepen Heyse een groet aan de jubilerende school. Hij had bewondering voor het gepres teerde werk en de afgelegde weg en meende dat het slechts dankzij de vrije lagere meisjes school is dat er in Stekene een ontwikkelde en pluralistische samenleving is. Voor de vuist weg noemde hij de jubilerende school de beste-want-de-oud- ste, de school met de meeste ervaring, en hij was vol lof over de koördinatie en steu nende rol van de school. Pastoor Vermeersch sloot zich aan bij de woorden van dank en lof en meende dat de school prachtig werk heeft verricht op gebied van onderwijs en op voeden. Wel dacht hij dat op voeden in feite het werk is van de ouders, maar dat de school Temse naar Karei Peeters, woonachtig aan de Veile 49, reed net als vorig jaar de de taak heeft om een beetje bij Elfstedentocht uit binnen de toegestane tijd. De uit Puurs afkomstige Peeters had van te polijsten. Hij prees de leer- burgemeester Van Riet een glasraam meegekregen, dat hij aan de inrichters van de krachtengroep: dynamisch en Elfstedentocht overhandigde (dw). met pit. En hij besloot z'n korte toespraak: «Moge de vrije la gere meisjesschool van Steke ne, onder de goede leiding van de zusters en de leerkrachten, groeien en bloeien en de inge slagen weg verderzetten ten voordele van de kinderen en het Stekense volk». In de bloemetjes Er waren bloemen voor e.h. Schatteman en zuster Ann, res- pektievelijk direkteur en alge meen ekonome van de kongre gatie van zusters van Brakel, voor zusters Iris, Genoveva, Anita, pastoor Vermeersch, di rektrice zuster Lieve, alle leer krachten en het onderhoud spersoneel. Daarna volgde een stemmige receptie tijdens dewelke nog uitvoerig werd gedankt en te ruggeblikt en waarop nog en kele geschenken werden uitge deeld. MG Karnaval in Temse. De mooie wagen van de Molenvrienden (dw). Het sociokultureel centrum De Spiegel viert vrijdag 8 maart dat in augustus vorig jaar zijn achtjarig bestaan. In de lokalen aan de Stationsstraat ontdekt werd op een talen- 28 wordt daarom een spetterende fuif georganiseerd, maar tenjacht te Sint-Niklaas. Een er is nog méér. De hele maand maart door worden buitenkansje voor liefheb- tentoonstellingen, filmavonden en kursussen ingericht, bers van goede rockmu- Vooral de muziek komt weer aan bod. Wij zetten de 21611 20 uur- voornaamste evenementen hier op een rijtje. De Spiegel Kursuspakket heen zich in Beveren en omliggende een stevige reputatie Bckend in heel hel WtMtand opgebouwd als socio-kultureel en rekreatief centrum. zijn de Spiegelkursussen, die Zaterdag e maart om 20 u. steven Spielberg. Deze jon- 'in,KIZC1'td"S-d komt. vonr rto «fnivoiia» Ron v.n«iejn toch tegen een lage kostprijs komt voor de «fuivers» Ben ge regisseur haalde de top gen e?n. Crabbé, de grote man van met 'Jaws', mimr ook de tv- *"nnen gevolgd tegen een lage kostprijs en gevolgd worden. Op vcaaa lUBb cjttw» ntitur uu& U« IV- mr Studio Brussel en voor de film «Duel» wierp enig licht 27 maa" start Mn.kursus ekol<>- gelegenheid platenruiter op zijn groot talent Ditmaal pe Dit is een vrij recente we- oud. Uit deze wetenschap heeft het milieu een nieuwe aanpak de ekologische beweging. In een vijfdelige reeks wordt deze wetenschap uitvoerig belicht. (mg) kunnen terecht in het café loofwaardigheid... Kaarten van de Spiegel die voor de tegen 80 en 60 fr. gelegenheid omgeschapen Ook het muzikaal aspekt verworven. Men spreekt van werd in een artistieke oase. wordt bij De Spiegel nooit in h»w»o.no in Er wordt heel wat kunst de schaduw gesteld Op 29 aangeboden onder de vorm maart komt de groep «Steam - van een klassiek strijkje. Je the Icebergs», een vijftal m Van Damme, medewer- betaalt daarvoor slechts 60 van e vo'kshogeschool fr. alsjelidbenten80fr. als - je nog geen deel uitmaakt w De Spiegel een theaterpro- In geheime zitting te Temse men water in de potpolders zou duktie van Guy Cassiers werden enkele benoemingen kunnen krijgen om te kunnen naar de Smt-Niklase stads- goedgekeurd. Zo werden Pie- schaatsen. Volgens burgemees- schouwburg. «Sneeuw» is ter De Mayer, Arthur Galland, ter Van Riet is dat mogelijk een produktie van 8finks- Etienne Bunneghem en Lydia langs de Durme-noordoostzij- ammatie. De tekst is samen- Vercauteren benoemd als le- Gent, geeft deze kursus elke donderdagavond van 20 tot 23 uur. Noteer de avonden: 27 maart, 3 april, 10 april, 17 april en 24 april. Prijs voor het pak ket: 450 fr. voor leden, 500 fr. voor niet-leden. Naast deze kursus is ook een interessante infoavond gepland over anorexia nervosa (A.N.) ofte «gebrek aan eetlust door nerveuze oorzaak». Mevrouw Plaetinck komt woensdag 26 maart over dit onderwerp spre ken te 20 u. in De Spiegel. Inkom 80 en 60 fr. In De Spiegel is er dus steeds wat nieuws te beleven. Voor meer inlichtingen kan je altijd terecht op het sekretariaat. Sta tionsstraat 28 te 2750 Beveren, tel. 03/775.44.84. (wvdv) de. CVP-raadslid Vercauteren wees op de schade achteraf wanneer de potpolders op nieuw leeg staan. M.R. Reeds enkele jaren zijn in Beveren en Zwijndrecht lees- en schrijfgroepen werkzaam. Wekelijks komen een aantal volwassenen samen om onder begeleiding te leren lezen en schrijven. Zij worden begeleid door vrijwilligers die daarvoor een opleiding hebben gekregen. De lessen zijn gratis en er moeten géén leerboeken aangekocht worden. Volgens cijfergegevens zou één Belg op 25 moeilijkheden ondervinden met deze elementaire vaardigheden. Alfabeti seringsgroepen zijn daarom noodzakelijk en leveren nuttig werk. Zo'n leergroep bestaat uit vijf volwassenen, waarvoor twee begeleiders aangeduid wor den. Elke week worden de lessen gehouden in een lokaal en op een uur dat de geïnteres seerden afspreken. Zowel in Beveren als in Zwijndrecht zijn lees- en schrijfgroepen druk doende. Dikwijls voelen mensen zich beschaamd wanneer zij moeten bekennen dat zij met deze pro blemen worstelen. Ten onrech te echter. De oorzaken hiervan liggen meestal buiten hun ver antwoordelijkheid: oorlog, ziekte, weinig schooljaren enz. Daarom komen mensen met verschillende bedoelingen naar zo'n lees- en schrijfgroep: som migen kunnen enkel hun eigen naam schrijven; anderen ma ken te veel fouten en willen daar iets aan doen. Dit houdt in dat de begeleiders rekening moeten houden met een ver schillende aanpak. Iemand die niet kan lezen of schrijven, moet weten dat het soms twee tot drie jaar kan duren eer men deze twee vaardigheden onder de knie heeft Hoe gaat dealfabetiserings groep van Beveren nu te werk? Aan alle personen die kontakt opnemen wordt een bezoek ge bracht om de organisatie voor te stellen. Dit bezoek gebeurt bij voorkeur thuis bij de leer ling, zoniet via het sekretariaat in de Kloosterstraat 24 te 2750 Beveren. Ook mensen die ge ïnteresseerd zijn om een lees- en schrijfgroep te begeleiden kun nen kontakt nemen met het se kretariaat op de nrs. 03/ 775.85.00 (in de voormiddag) of 03/775.16.19 ('s namiddags). Zij dienen wél een opleiding te volgen. Wie zich tot deze taak geroepen voelt, neme dadelijk kontakt. U bewijst ermee een enorme dienst aan de maat schappij. (wvdv) Inzake de inplanting van een tennishal in het Park Verbeeck diende het bijzonder plan van aanleg Sompershoek gedeelte lijk herzien en uitgebreid te worden op een gemeenteraads zitting. Deze herziening behelst het weglaten van een gebouwen- blok met vier woonlagen voor meersgezinswoningen. Verder zal ook het wegentracé licht gewijzigd worden. Op die plaats wordt een zone voorzien voor alleenstaande of per twee gekoppelde woningen (laag bouw). Ook zal men een zone voorzien voor de ontbrekende parkeergelegenheden aan het sportcentrum (ongeveer 60), alsmede een bijkomende toe gangsweg tot de sportterreinen. Iedereen gaf tijdens de jongste raadszitting zijn goedkeuring over deze herziening en uit breiding. Tussen de verkaveling Matexi en de openbare weg Cauwer- burg ligt een strook grond die door het gemeentebestuur werd overgenomen en volgens het b.p.a. Cauwenburg als bestem ming groenzone heeft. Deze groenzone zal nu in eigen regie door de gemeentelijke techni sche dienst uitgevoerd worden De raming bedraagt 44.000 fr. Tussen de prive-eigendommen en het openbaar vervoer zal op de erfgrens een haag geplant worden op gemeente kosten. Bij stemming onthielden zich de twee Gembel-raadsleden. Ten gevolge van het overscha kelen naar een voltijdse wer king in het openbaar gemeen telijke bibliotheek van Temse zou de personeelsformatie uit gebreid worden. Dit punt werd echter verdaagd tijdens de jongste raadszitting. Tenslotte yerden aan een 52-tal verschillende verenigingen toe lagen toegekend voor een to taal bedrag van 601.100 fr. De volledige oppositie onthield zich. Iedereen was het wel eens Medio 1986 zal een geheel nieuwe, geaktualiseerde ge meentegids van Sint-Gillis-Waas verschijnen. De eerste editie van de gemeentegids zal worden uitgege ven door het gemeentebestuur in nauwe samenwerking met de uitgeversmaatschappij Suurland's Vademecum BVBA uit Antwerpen. In de gemeentegids vindt u op een zeer overzichtelijke wijze een grote hoeveelheid gegevens over o.a. het ge meentebestuur maatschappelijke en kulturele instanties, de verenigingen, geestelijk leven en gezondheidszorg. Een betrouwbare informatiebron op velerlei gebied. De gemeentegids verschijnt éénmaal per twee jaar, wordt gedrukt in een oplage van zowat 6000 exemplaren en zal bij iedereen aan huis worden bezorgd. Ook de nieuwe inwoners ontvangen via de gemeente een gratis exemplaar. Vanzelfsprekend zullen ook voor deze editie de onderne mers in de gelegenheid gesteld worden om een advertentie te plaatsen. Het spreekt vanzelf dat de eigen ondernemers hierbij voorang genieten. De advertentie-acquisiteur kan zich legitimeren d.m.v. een brief van het gemeentebestuur. Zondag 9 maart organiseert de Belgische Vereniging Voor Windhondcnrennen een ge zinswandeltocht in De Stropers te Kemzeke. Men vertrekt om 14 u. stipt aan de renbaan 't Gelaag, Reepstraat in Sint-Gil lis-Waas (de vroegere steen bakkerij Van Der Steichel). Iedereen kan aan deze wande ling gratis deelnemen, mét of zonder hond. Inschrijven hoeft niet. Gemeldt wordt nog dat de nationale rennen in Sint-Gillis- Waas worden gehouden op 30 gesteld uit fragmenten van den van de bestuursraad van schrijvers als Wladimir het Gemeentemuseum van Maxi mow, Sylvia Plath, Temse. Het ontslag van volgen- Guy De Maupassant, Louis de leden werd aanvaard: Luys- Stevensons en Robert Wal- termans, Van Wouwe, Jan ser. Het wordt gebracht door Debbaut en Maurice Moens. vier akteurs: Simon André, Joris Van Oost werd aangesteld Willy Thomas, Mark Lem- als tijdelijk gemeentelijk toe mens en Maria Natale. Het zichter op de vleeswinkels en geheel behoort tot wat men op instellingen waar vleeswa- experimenteel theater pleegt ren bereid of verwerkt worden te noemen. Toch eens gaan en ook op instellingen voor het kijken vrijdag 14 maart bewaren van vlees. Zijn toe- vanaf 20.30 u. Reserveren zichtsgebied behelst alleen de via nr. 03/776.35.75, R. deelgemeente Tielrode. Van Britsomstraat 19 te Sint Fernanda Robberecht werd Niklaas. aangesteld als verantwoordelij- In de Spiegelzaal te Beveren ke voor de gemeentelijke tum- wordt op zaterdag 15 maart zaal in Steendorp. In de ge- Indiana Jones and the tem- meentelijke akademie en vak- ple of doom» vertoond van tekenschool werd bij de afde- ling voorbereidend op het lager sekundair (zondagldas) Luc Matthys als tijdelijke leerkracht aangesteld. In openbare zitting vroeg SP- raadslid De Keyzer hoever het met de stortplaats in Tielrode zit. Volgens de burgemeester zou een stort in Tielrode te kostelijk worden. CVP-raads lid De Clercq zei dat O.V.A.M. al een reaktie had gekregen zonder dat er al van een aanvraag sprake was. Dus alles blijft bij het oude. Vervol gens vroeg het SP-raadslid of honderd sportver- een totaal van 809~9ÖÖ fr. toelagen toekende. men enigingen maart (pasen), 13 april, 20 juli, 10 en 31 augustus, 12 en 19 oktober, 9 en 30 november. Internationale rennen vinden plaats op 8 juni en 21 sep tember. De start is telkens rondll u. voorzien, de finales worden om 15 u. gehouden. De inkom is steeds gratis. Vanaf zaterdag 22 maart zijn er in Sint-Gillis elke week vanaf 14 u. trainin gen. Men kan voor informatie bellen naar nr. 03-777.16,04. WV Er hangen reeds gemeentelijke vuilniszakken door enkele ramen van huizen in een deel van de Kapelstraat in de deelgemeente Steendorp. Dagelijks rijden daar al een maand talrijke vrachtwagens. Die komen vanaf de Blauw hofstraat langs een deel van de Kapelstraat (die een rijksweg is) naar de andere kant van de straat ter hoogte van de Samenwerkende Steennijveraars. De wagens zijn steeds boordevol geladen met aarde die eerst vanuit de Blauwhofstraat, waar de reserves liggen van klei, naar de huidige kleiputten dienen gevoerd. Ook tijdens de jongste gemeenteraadszitting bracht SP- raadslid De Keyzer uit de deelgemeente Tielrode dit punt naar voren. Spreker noemde het een enorme overlast, die alle perken te buiten gaat. Auto's liggen in die omgeving met een dikke laag stof bedekt. Buurtbewoners vegen dagelijks het voetpad. Niettegenstaande een speciale straatreiniger het stof wegneemt blijft de overlast. Burge meester Van Riet deelde mee dat die werken daar nog twee maanden en half gaan duren. De burgervader hoopte dat het werk zo vlug mogelijk zal uitgevoerd worden. Wanneer de bovenlaag weggenomen is zal men later de klei gaan ontginnen, via een transportband onder de rijksweg (Ka pelstraat). Het raadslid uit de deelgemeente Tielrode merkte op dat men nog van geluk mag spreken dat het momenteel hard vriest. «Het zal daar een modderbad worden bij de eerstkomende regenbui. Ongelukken met auto's en fietsers zullen dan zeker niet uitblijven, met de gevolgen vandien.» Spreker stelde dan ook in vraag wie de verantwoordelijk heid zal dragen. Onlangs werd in de Beverse deelgemeente Vrasene eeu welinge Valentine Van Havermaet uitbundig gevierd, mid dels o.m. een grote optocht. Vorige week woensdag is Vrasenes honderdjarige overleden. Sint-Niklaas. Op initiatief van het Masereelfonds, Acod-LRB en Culturele Centrale werd een debat georganiseerd over politie en rijkswacht. U ziet Hubert Van De Hende, Jan Capelle en moderator Marc Van Hecke (Iv)

De Voorpost | 1986 | | pagina 10