Informatie, onontbeerlijke sleutel tot sukses Baardegem en Madurantakam Ajunct ekonomische zaken in Aalst Vijftig Vlaamse franken een waar sukses Bibliotheek naar gesticht Mesen te Lede Oxfam Wereldwinkel Aalst in de kijker Aalsterse politie op gezinsbeurs CVP-J0 te Baardegem Santiago en O.L.Vrouw van Haaltert Samen op wandel rond Moorsel ten bate van Vredeseilanden 14 - 7.3.1986 - De Voorpost Raadslid Willy Van Mosscvelde, stuwende kracht van Lotjonslos, loofde voor de tweede maal prijzen uit voor de meest kreatieve, ludieke karnavaleske realisaties. Verleden jaar werd het een «zware prijs» want hij woog verschillende kilogram in nikkels. Dit jaar werd er een prijs van 10.000 fr. toegekend voor ingeschreven en een van 5.000 fr. voor niet- ingeschreven karnavalisten. Het opzet vai /an Mossevelde is de kreativiteit te stimuleren. Hij wordt hierin bijgetreden door de laure en die hopen dat er volgend jaar andere mensen aanbod komen zodat er geen verstarring maar steeds jong(er) bloed aan bod komt. De «Blaa Biskoppen», groep die uiteraard refereert aan de burgemeester die PW-schepen werd, waren in de jongste kavalkade op bedevaart, eerder op kroegentocht, naar het Spaans genade-oord Santiago di Compostela. Ze konden, naar het recept van de «Sterrenshow» kiezen tussen twee bankjes van 5.000 fr. elk of iets geheimzinnigs achter een groot gordijn in de woning van Van Mossevelde. De «biskoppen» kozen het geld. Waarna Willy hen toonde wat ze niet gewonnen hadden. Een muur vol kratten Stella. Voor 15.000 fr. Bij de niet-ingeschrevenen kwam de toevallige formatie Dany D'Haeseleer, Iwein Van Cauter, René Souvagie en Rudof Maes aan bod. Karnavalisten die hun sporen verdienden bij de Kaloeterkabassen, de Brikaljöns en de Sergeanten. Ze waren op beeweg getrokken naar het Dorp der Mirakelen, Haaltert. Onze Lieve Vrouw van Haaltert dankte hen dan ook vanuit haar nis met een bankje van 5.000 fr. Toevallig dus twee onderwerpen van het religieuze genre. Niet zo dadelijk in karnaval te verwachten. Of toch? Aalst. Een van de vertegenwoordigers van Aalst. De Blaa bisschoppen danken de bekroonde individuele groep bekijkt hun gastheer, (a) het beeld, (a) Op dinsdag 18 maart wordt in de parochiezaal te 20 u. de film «Ghandi» gedraaid ten voordele van het projekt van Broederlijk Delen «Madurantakam» in India. Film met Ben Kongsley, Candice Bergen, Edgard Fox en Johan Gielgud te leren kennen. Pater Charlie Ghandi Andrews en Ba vergezellen Op 30 januari 1948 wordt hem. Gandhi bezoekt de arme Ghandi tijdens een bidplechtig- buurten, stelt er de schrijnende heid vermoord door Godse, armoede vast. Overal waar hij een fanatieke hindoe. Reporter komt wordt hij door de grote Murrow kommentarieert de in- menigte vriendelijk onthaald, drukwekkende begrafenisstoet. Hij komt in de gevangenis te- Zuid-Afrika, 1893. Gandhi recht wegens het «verstoren wordt als jong Indisch advo- van de openbare orde», kaat van de trein gegooid om- dat kleurlingen niet in eerste klasse mogen meereizen. In Amritsar laat generaal Dyer Gandhi neemt de verdediging in de massa schieten: 1516 op zich van zijn landgenoten en slachtoffers. Gandhi vraagt de organiseert meetings. Bij de Britten beleefd India te verlaten pasjesverbranding wordt hij maar hij wordt uitgelachen. In door de politie afgeranseld en Tughlagabad Fort spreekt hij tijdelijk gevangen genomen. het volk toe over de noodzaak Gandhi verblijft met vrouwen van onafhankelijkheid en kinderen in de ashram, een dringt hij erop aan dat men kommune. Reporter Walker opnieuw ambachtelijk zou le- zoekt hem op. Het blijkt dat er ren spinnen, geen kastenonderscheid geduld Bij de verbranding van geïm- wordt, ook zijn vrouw Ba moet porteerde kleding komt het tot de toiletten op haar beurt ongeregeldheden, schoonmaken. Vingerafdrukken wet Gandhi reageert op een mee ting fel tegen de «vingerafdruk- Via de hongerstaking weet Gandhi de gemoederen tot be daren te brengen. Toch wordt hij opnieuw gearresteerd en veroordeeld tot 6 jaar gevange- kenwet» die de regering wil nisstraf. doorvoeren en even later leidt Enkele jaren later zoekt jour- hij een groep manifestanten nalist Walker Gandhi op in de naar de mijnwijk. Bombay, In- ashram. Samen met zijn vrouw dia 1915. Gandhi wordt in In- doet hij hun huwelijksriten nog dia geestdriftig onthaald door eens over. Gandhi onderneemt de bevolking. De leden van de de Zoutmars. Lord Irwin be- Kongrespartij adviseren hem slist de aktievoerders massaal te gedurende een jaar door India laten arresteren. Aan de poor- te reizen om het land opnieuw ten van de zoutwinning worden de vredelievende betogers sys tematisch neergeknuppeld. Gandhi woont een ronde-tafel- konferentie bij in Londen die maar pover uitvalt. Bij het uit breken van de Tweede We reldoorlog worden Gandhi, Ba en Mirabehn in het paleis van Aga Khan opgesloten. Oor- logskorrespondente Margaret Bourke-White interviewt hen. Even later sterft Ba. Gandhi weent stil. Mountbatten arri veert in India om de definitieve onafhankelijkheid te bewerk stelligen als laatste onderko ning De oppositie tussen mos lims en hindoes neemt toe. Gandhi predikt de eenheid en de vrede maar wordt een steeds kontroversiëler figuur. Tijdens de onafhankelijkheidsplechtig heid wordt zowel te New Delhi (India) als te Karachi (Paki stan) de Britse vlag vervangen door de respektievelijke natio nale vlaggen. Duizenden vluchtelingen uit beide richtin gen spoeden zich naar hun «nieuwe» land. Daarbij komt het tot bloedige incidenten. Gandhi reist het land rond en poogt de waanzin te doen op houden. Hij houdt een honger staking tot ter dood. Nehru en andere vrienden kunnen hem op de duur doen ophouden. Herhaling van de beginscène waarin Gandhi wordt ver moord, gevolgd dcor de begra fenisplechtigheid en de asse- verstrooiing. LH Als adjunkt van direkteur Jaak Spittaels benoemde het stadsbestuur Jo Saeys bij de ekonomische dienst. Jo Saeys is handelsingenieur geworden bij K.U. Leuven, gehuwd en vader van twee kinderen en was voorheen werkzaam bij een bouwfirma in het Ninoofse. Hij kwam als eerste uit de proeven waarvoor zich liefst een 30-tal ekonomisten hadden aangemeld. Eerste proef was het opstellen van een toespraak voor een Kamer van Koophandel, waarna dan mondelinge tests volgden voor een zeer gekwalificeerde jury. Jo Saeys, Lokerenveldstraat 12, treedt in dienst te Aalst op 1 april. De eerste campagne «50 Vlaamse Franken» is omzeggens achter de rug. De inruilperiode van de looppenning is trouwens definitief voorby. Bestellingen kunnen nog wel geplaatst worden en zullen ook worden uitgevoerd, zodanig de voorraad het toelaat. In haar reeks business-lunches van de Kamer van Koop- Kenmerken handel Aalst en Gewest sprak verleden vrijdag in de Salons Degelijke informatie moet be- Cariton gewoon hoogleraar Rik Donckels, direkteur staan uit akkuraat gegevensma- K.M.O. Studiecentrum U.F.S.A.L. Brussel over «Infor- teriual. vlug beschikbaar en ge matte, sleutel tot sukses». S°te" m leesbare vorm Op 15 april komt dan staatssekretaris Louis Waltniel aan wat er aan doen? bod waarna voorlopig de reeks wordt stopgezet en overge- formatie moet evolueren schakeld wordt naar een nieuwe formule: business-drinks naar een essentiële komponent (de eerste maandag vanaf juni in de Borse van Amster- van het bedrijf en tevens moet dam, Grote Markt. getracht worden de leer- en weetgierigheid op te voeren. Prof Donckels doctor in de Informatie verder over het mi- Spreker breekt een lans voor ekonomie en licentiaat in de iku, doorlichten van het eigen de databank en voor het «scan- wiskunde wilde i.v.m. infor- bedrijf, onderkennen van de nen» van het eigen bedrijf, matie vooraf enkele bedenkin- konkurrentie en inzien welke LH In Lede is al heel wat te doen geweest rond de nieuw op te richten Biblioteek, de inplantingsplaats én in dat verband het Gesticht van Mesen. De biblioteek is dringend aan verruiming toe, zoniet dreigt ze de erkenning te verliezen met o.a. ais gevolg de opschorting van subsidiëring. Al een hele poos werd een noodoplossing gestemd, nam uitbreiding van de bestaande bibliotheek in de Oude Rijkswachtkazerne met een prefab- kontainer. Ondertussen wordt koortsachtig gezocht naar een gepaste inplantingsplaats. Komen in aanmerking: het gemeentelijk omnifunktioneel terrein achter de Leeuwerik, de uitbreidingszone achter het Kultureel Centrum die op het BPA voorzien is. Daarbij duikt nu als eventuele vestigingsplaats opnieuw het domein van het Gesticht van Mesen op. Van de penningen zijn er op dit moment 35.000 vertrokken naar zowat alle uithoeken van de wereld. Canada, Verenigde Staten, Hongarije, Zuid-Afri ka, Oostenrijk enz In kranten in Argentinië, Catalonië en Frans-Vlaanderen werden vele artikels gespendeerd aan dit verschijnsel. RTL vond het ge beuren ook belangrijk genoeg om er een uitgebreide reporta ge voor een nieuwsuitzending van te maken. De verenigingen die aan het initiatief hun medewerking hebben verleend, hebben er ook financieel voordeel kun nen uithalen. Algemeen kan men stellen dat de 50 Vlaamse franken een onverhoopt sukses hebben gekend. Voor de toe komst wil men een dergelijk initiatief opbouwen. De plan nen voor de volgende campag ne liggen al in grote lijnen vast. Zo blijft de leeuwenkant iden tiek, maar wordt er wat gewij zigd aan de torenzijde. Men zal ook een beroep doen op ande re kunstenaars zodat de verza- melwaarde van het geldstuk sterk wordt opgedreven. Er is echter een grote nieuwigheid: er komt een stuk ter waarde van 25 fr en een met een waar de van 50 fr. Meer dan waarschijnlijk zullen de munten in omloop gebracht worden in Diksmuide, ter gele genheid van de Ijzerbedevaart op zondag 29 juni 1986. Men zal ook een groot aantal mun ten laten slaan, want alleen al voor de bedevaarders in Diks muide voorziet men 20.000 munten. JM Heyman gen kwijt. De K.M.O. impliceert steeds risico. Dit kan gekondi- tioneerd worden door infor matie. Informatie is meer dan de som van de gegevens. Het rele vante moet uit de totaliteit van de gegevens worden gedistil leerd. Een KMO kan niet gezien worden als een groot bedrijf in 't klein. De KMO heeft een andere - specificiteit Informatie waarom? Interne informatie leert fouten ontdekken. Tijdig zodat kan bijgestuurd worden. Wat dan uiteraard info impliceert. Mis lukkingen zijn meestal het ge volg van onvoldoende opvol ging en niet onderkennen van risico's. Dat 18% van de tijdens een jaar gestichte KMO's op de klippen liep, is een signaal dat vaak wijst op gebrek aan vala bele informatie Externe informatie is even noodzakelijk bvb. over de af zetmarkt en over de input- markt. Volgens spreker moe ten de KMO's participeren aan de Derde Industriële Revó- lutie. info onontbeerlijk is. De Oude Rijkswachtkazerne voldoet niet meer voor een mo derne biblioteek: de gebouwen zijn oud en onaangepast, de ruimte is te klein en de ligging is uiterst gevaarlijk. Er zijn er die opteren voor het Park ach ter het Kultureel Centrum om wille van de centrale ligging, er zou dan ook een goed ingerich te zaal van middelgrootte bijho ren en ruimten om de muziek school in onder te brengen. Anderen menen dat een biblio teek best past bij sportinfra- struktuur en opteren daarom voor het gemeentelijk terrein achter De Leeuwerik. Nu heeft o.a. schepen van kuituur An- toon Mertens, de idee van in planting in het domein van de Stichting van Mesen opnieuw bovengehaald. Het is niet de eerste keer dat gedacht wordt aan het inpalmen van het do mein en de gebouwen. Maar de vzw die ervan eigenaar is en die nogal wat adellijke titels in z'n beheerraad heeft, wil zo veel mogelijk geld halen uit dit eigendom en het verkavelen. Iets wat volgens het BPA niet kan. De klassering van de prachtige gebouwen ging ook al niet door (de omringende muur werd wel geklasseerd!), en de vzw kijkt naar z'n eigen dom al jaren niet meer om, met als gevolg dat die gebouwen die eens zo prachtig waren en rijkdom uitstraalden, hopeloos verkrot zijn. De oplossing voor een inplan tingsplaats voor de biblioteek ligt dus voor de hand. Maar de aanschaf van de gebouwen en het terrein zal wel een te zware financiële aderlating zijn voor de gemeente Lede, tenzij na tuurlijk de provincie of een of ander ministerie voor mede aankoop en -gebruik gëntere- sseerd kunnen worden. Uiter aard blijft er nog de juridische verwerving: een vzw is immers verplicht z'n eigendommen «als een goede huisvader» te beheren. En op dat vlak schiet de vzw uiteraard duidelijk te kort... Van 7 tot 17 maart 1986, organiseert het Stadsbestuur van Aalst, in samenwerking met het Aalsters Sociaal Overleg, een gezins-, gezondheids- en welzijnsbeurs in de Stedelijke Keizershallen, Keizerlijk Plein te Aalst. Naast tal van wclzijns- en gezondheidsdiensten, stelt ook de Aalsterse politie zich aan het publiek voor. De preventiêve zaak van de politie-agenten, in het bijzon der van de wijkagent en de sociale dienst, zijn bij de bevolking nog te weinig bekend. Daarom komen deze beide afdelingen extra aan bod. Als toemaatje, kan de Aalsterse bevolking ook kennis maken met de mobiele stand «Misdaadpreventie» van de provincie Oost-Vlaanderen. Op de beurs zal door deskundigen, aan de hand van teksten, foto's en een ruime keuze aan didactisch materiaal, getoond worden wat burgers kunnen doen om misdrijven te voorkomen. Speciale aandacht wordt besteed aan allerlei soorten beveiligingen, alarminstallaties enz. Enkele van de laatste technische snufjes zullen er te zien zijn. Aan de politiestand zelf kan men informatiemateriaal bekomen van allerlei aard. LH De Wereldwinkel in Aalst werd opgericht in juni 1974. Reeds meer dan tien jaar heb ben mensen van hier bij ons samen met anderen uit de we reldwinkel in Vlaanderen - en dat zijn er toch al een vijftigtal - getracht op een aktieve wijze een aanzet te geven tot een rechtvaardige wereldhandel. De initiatiefnemers van de we reldwinkels vinden dat de over vloed van velen in het rijke noorden en de ondervoeding van anderen in het zuiden niet zo vanzelfsprekend zijn. De bezitters misbruiken de niet-bezitters, ze buiten hen uit, vernietigen het en breiden met multinationale ondernemingen hun macht steeds verder uit. Voor de mensen van wereld winkel gaat het erom mee te werken aan het tot stand komen van een maatschappij waarbin nen het individu zijn persoon lijke leven en de gemeenschap haar groepsleven in wederzijd se onafhankelijkheid vrij en optimaal kunnen ontwikkelen. Om dit te bereiken op termijn, werkt men op drie vlakken, ekonomisch, politiek en socio- kultureel. Ekonomisch wil men in we reldwinkel rechtvaardigheid brengen door de verkoop van voedingswaren als koffie, thee, wijn, noten, tonijn, fruitsap, ananas, litchees, honing, krui den, bananen, enz., die aan een eerlijke prijs rechtstreeks bij de producenten werden aangekocht en dan worden aangeboden in de winkel. Op politiek vlak door informa tie en akties rond de problema tiek van de ontwikkelingslan den en hun ontvoogdingsstrijd en op socio-kultureel terTein door de kulturele eigenheid van de Derde Wereld meer bekendheid te geven. De Wereldwinkel Oxfam is ge legen aan de Hopmarkt 11 te Aalst en is open iedere werk dag van 10 tot 17 u. Medewer kers zijn er ook van harte wel kom. Zij kunnen kontakt opne men met Luc Van Lierde, Za- vellaan 97, te Aalst. Tel. 053- 70.54.93. Aalst. In Baardegem werd overgegaan tot de oprichting van een afdeling CVP-jongeren. (a) Schepen Robert De Pauw, Raymond Uyttersprot, schepen oud-burgemeester van Baarde- Robert De Pauw, CVP-Jonge- gem, voelde de nood van een renvoorzitter Erik Hendrickï CVP-Jongerenvereniging te en gewezen CVP-Jo-voorzitter Baardegem aan. Vereniging Vera Van Der Borght. De# die aktiviteiten zou organiseren laatste schetste de historiek van die de jeugd aanspreken zowel CVP-JO op het plaatselijk op het plaatselijk vlak als op maar ook op het nationaal vlak dat van Groot-Aalst. en de huidige voorzitter Hen- Onder impuls van Kris Ael- drickx wierp een 'blik in de brecht, Kristel Michiels en Bart toekomst en naar de verdere Van Den Bossche kwam dan uitbouw van de CVP-JO-bewe- ook verleden vrijdag een kers- ging. De senator en de burge* verse CVP-Jongerengroep tot meester hadden het over de stand in aanwezigheid van se- samenwerking tussen de jonge- nator en CVP-voorzitter Mauri- ren en het bestuurhun inbreni ce De Kerpel, burgemeester en verdere werking. Aalst. De mannen van het mirakel van Haaltert: Danny D'Haeseleer, Renee Souvagre, Rudolf Maes en Iwein Van Cauter (a). Op 1 januari 1986 zyn we samen met rasse schreden het «Internationaal Jaar van de Vrede» ingestapt. Sindsdien worden door heel wat organizaties allerlei vredestema's uitgewerkt en vredelievende aktiviteiten op het getouw gezet. «De woestijn herover je eiland na eiland!». Onder dit motto hield de stichting «Vredeseilanden» - het werk van Nobelprijswinnaar voor de Vrede (1958) Pater Pire - reeds zijn aktie voor de vredeseilanden, tydens het weekend van 18 en 19 januari jl. Op zondag 23 maart a.s. wandelen nu verschillende Vlaamse wandelgroepen een bijdrage bijeen voor deze «Vredeseilanden», in de streek van Moorsel. Een organisatie van Trekkersgroep Schamparie. Pater Dominique Pire (1910- steuntje in de rug te geven, wijk). Inschrijving van 13 tot 1969) was een dominicaan. In nodigt de aktieve Vlaamse trek- 13.50 u. Waterdicht schoeisel is 1958 werd hem de Nobelprijs kersgroep «Schampavie» heel aangeraden, voor de Vrede toegekend. Hij uit word, deld doorheen .s één van de acht Nobelpnjs- voor een (zon dagtocht, op de de Faluint* door het natuur. m}. BfMSn n°h.nf o^, 7? reservaat Kravaalbos, langs het oprichting (in 1901) door de Brabant, op zondag 23 maart kastee, yan Moorsd cn ab. Zweedse industrieel, Alfred a.s. Wandelverenigingen, ge- Afflieem lanes hooDe- Nobel (1833-18%). Het geld zinnen en individuele wande-. °'lv™ ^d8™' van deze prijs thoeg hij over laars, iedereen is welkom. Wie aan een soon snehbng om het te meewande' wordt gevraagd tochPKn me, de beheren en te besteden aan minimum-inschrijvingsgeld de j~wet^j7-rde C.R-128 of vredesinitiatieven. Het werd de som van 40 fr. te betalen. viaanTJen-route die heel vzw Vredeseilanden, die pro- Er drie r0nd-wandelingen Vlaanderen doorkruist. De let- jekten van landbouw, gezond- uitgestippeld. Een eerste ver- ters «GR» vormen de afkorting heidszorg, onderwijs, trekt om 10 uur stipt aan de van het pranse «Grande Ran- kletnschahge ekonomie reali- kerk van Asse-ter-Heide, tus- donnée», wat niets anders bete- seert, door het oprichten van sen Aalst en Asse, voor een kent dan: lange tocht, lange «Vredeseilanden», m de derde tocht naar keuze 12 of 22 km. wandeling. Reeds in 1947 be- wereld. Zon eiland wordt inschrijving aldaar van 9 tot gon men in Frankrijk een net thans opgebouwd in Yalogo, 9^50 Picknick meebrengen van lange-afstandswandelpa- d m voor de ,anSe wandeling! Om den uit te bouwen dat steunde het Noord-Oosten van Burkina 14 uur stipt vertrekt een derde op een uniforme bewegwijze- groep voor een namiddagtocht ring doorheen het hele land. Met de bedoeling deze vredes- van 12 km. aan de kerk van nl. witrode tekens. In Vlaande- eilandenaktie financieel een Moorsel (tussen Aalst en Op- ren kwam er definitief bewe ging in het lange afstandswan- deltoerisme toen de Vlaamse Jeugdherbergcentrale aftrad als medestichtende organisatie van het Waalse Comité National Beige des sentiers de Grande Randonnée (inmiddels her doopt tot Les Sentiers de Gran de Randonnée) en meteen het nederlandstalig sekretariaat voor lange afstandswandelpa den waaraam. Daarbij werd beslist de naam «Grote Route paden» te gebruiken, dit om de letters GR te kunnen behou den, die internationaal reeds een begrip geworden zijn en opteerde men voor één unifor me wit-rode bewegwijzering. In september 1977 werd de V.Z.W. Grote Routepaden op gericht. Deze organisatie - er kend door het Commissariaat voor Toerisme - stelt zich tot doel alle initiatieven inzake lange afstandswandelpaden in het Vlaamse landsgedeelte te coördineren en te steunen door het voeren van een doeltreffen de propaganda. Tevens wordt getracht de wandelaars te hel pen door het ter beschikking stellen van alle gewenste infor matie en de verkoop van staf kaarten, wandelgidsen, kam- peermateriaal, enz. De leden krijgen 4 of 5 keer per jaar het ledenblad «GR-wandelen» toe gezonden. Momenteel beloopt het net werk in Europa - dat zich mo menteel uitstrekt van Neder land tot Portugal - zowat 40.000 km. eenvormig beweg- wijzerde wandelpaden. Het trajekt op Belgisch grondge bied van de GR-128 loopt over Kemmel - Tielt - Gent - Hof- stade - Landen - Vise - (Aken). Voor nadere informa tie i.v.m. Grote Routepaden vzw kan men terecht op num mer 03/232.72.18, Van Stralen- straat 40, Antwerpen. (Lidgeld; 200 fr.). Wie zondag 23 maart '86, met Schampavie, ten bate van Vre deseilanden graag meewandelt rond Moorsel, kan nu al schrijven d.m.v. storting van minstens 40 fr. op rekening 001-1391531-45 van Trekkers- groep Schampavie, Potaarde- straat 62, 1080 St Agatha Ber- chem, met vermelding «Vrede seilanden» aantal deelne mers. Het stortingsformulier geldt als bewijs van inschrij ving. Hugo Marissens is op genoemd adres ook graag ter beschik king voor nadere informatie. D.B.

De Voorpost | 1986 | | pagina 14