Grondinname en verstedelijking doodsteek voor boerenbedrijven Jeugdboeken week Verbond van Kristelijke Ziekenfondsen Dendermonde: ook werken aan vakantieplannen Toerisme in Oost-Vlaanderen: te weinig infrastrukturen Dendermondse Bedrijfsgilde voor Rundveehouders in het verweer Nationaal Fedekamkampioenschap voor drumbands en majoretten in Baasrode Oostvlaams Masereelfonds met gesprekken en tentoonstellingen ABW werklozenvergadeilngen Krlsiskabaret 2 op bezoek in Grambergen Vlaanderenroute: nieuw initiatief in lange afstandswandeiwegen STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 16 - 7.3.1986 - De Voorpost De ziekenfondsen zijn al geruime tijd de kinderschoenen ontgroeid en hebben in de loop der jaren zich nog een aantal andere zaken ter harte genomen naast hun specifie ke en uitgesproken opdracht. Daarbij werd evenwel steeds rekening gehouden met de geestelijke en lichamelijke gezondheid of gezondmaking. De CM bievoorbeeld heeft zich de laatste tjjd een voet weten te veroveren op de vakantiemarkt. Niet dat men zich het pak van touroperator wenst aan te meten, dat laat men aan anderen over. Maar in zowat het hele land en kenfondsen vakantiecentra op- ook in het buitenland heeft het gericht ten behoeve van de le- Verbond van Kristelijke Zie- den. Zij kunnen er genieten van een deugddoend herstel verlof, gewoon naar hartelust profiteren van de mooie omge ving, eventjes op adem komen of zich lekker laten verwennen. Dat men daarbij aan alle lagen van de bevolking heeft ge dacht, strekt de CM tot eer. Want er zijn inderdaad niet alleen de jongeren en de jong volwassenen die er wel eens uit willen, er zijn ook de gepensio neerden, de langdurig zieken, Dendermonde. De mooie stand van de CM op de jongste vakantiebeurs in het stadhuis (foto Piet Hermans). de gezinnen. Voor ieder van hen heeft het Verbond der Kristelijke Ziekenfondsen va kantiepakketten klaarliggen. Neem nu bievoorbeeld de ge pensioneerden. Die kunnen kiezen uit een zeer gevarieerd aanbod dat hen zowel in bin nen- als in buitenland over heerlijke dagen aanbiedt. Aan de kust staat voor hen een prachtig hotel klaar, in Wallo nië is er een vakantiehuis en in Limburg kunnen ze ook al te recht. Zieke gepensioneerden worden verwelkomd in Zand hoven, waar ze met de beste zorgen worden behandeld. In het buitenland worden vakan tiebestemmingen in Duitsland en Zwitserland aangeboden, men kan ook gedurende een bepaalde periode naar Frank rijk en dan nog wel naar Nor- mandië of Bretagne wat de lief hebbers van de goede Franse keuken zal verheugen. Voor wie van romantiek houdt, werd een prachtige reis doorheen Beieren uitgestippeld. En dan zijn er natuurlijk nog de bede vaarten naar Lourdes die van jaar tot jaar een grotere belang stelling kennen. Keuze te over dus. Intersoc is het reisagentschap van de CM. Intersoc begon al in 1949 met het organizeren van reizen, al waren die be stemd voor de 14-jarigen die een vakantiekamp konden meemaken in het mooie Melchtal. Ondertussen is Inter soc uitgegroeid tot een vakan tiebrenger voor het hele gezin, waarbij men precies de nadruk legt op de gezinsaktiviteiten. Alles piekfijn georganizeerd, men heeft gezorgd voor een brede waaier aan keuzemoge lijkheden. Ook hier zijn er weer verschillende bestem mingen uitgestippeld. Zwitser land natuurlijk in de eerste plaats, waar men dan mooi? en leerrijke bergtochten kan on dernemen onder leiding van bekwame gidsen, naar Frank rijk waar men onder meer per jeep door de Camargue kan trekken wat een hele belevenis moet zijn en eerlang ook Italië. Als specialiteit biedt Intersoc een gletsertrip aan. Maar er zijn nog flink wat andere uit schieters, die zich richten tot een zeer breed publiek. Onder meer van melomanen die naar het jazzfestival van Montreux willen of voor kunstliefhebbers die een museumtrip op het oog hebben, wandelvakanties voor de natuurliefhebbers en ga zo maar door. Er zijn ook de vakantiebestemmingen waar gezondheidskursussen worden gegeven en ook die vallen fel in de smaak. Voor de zieken en voor de jeugd Het verbond der Kristelijke Mutualiteiten heeft ook gedacht aan de zieken. Ook zij kunnen met vakantie gaan als ze dat wensen. Ziekenzorg neemt dan dank zij een massa vrijwilligers de taak op zich in te staan voor de begeleiding van deze zieke mensen. In Zandhoven bie voorbeeld is het domein Hooi donk ter beschikking en aan de Dendermonde. Voorzitter Etienne Van Hecke zette uiteen dat men voor iedere groep wel een geknipte vakantie heeft klaarliggen (foto Piet Hermans). kust wordt het domein Ter Dui nen Nieuwpoort aanbe volen. Maar er is ook het hotel Royal Astor in Oostende dat de voorkeur van velen geniet. Voor fysisch gehandicapte kin deren is een vakantie in het Heilig Hartinstituut van Heus- den aan te bevelen en in het Nederlandse Ossendrecht kun nen de mentaal gehandicapte kinderen van 7 tot 20 jaar te recht. Ook het Vierwoudste- denmeer staat op het lijstje van de bestemmingen. En dan zijn er natuurlijk nog de bede vaarten. Jeugd en gezoondheid neemt zich de vakantiebestemmingen van de jongeren ter harte. Voor 14- en 18-jarigen waren er in het verleden vakantie plaatsen in Zwitserland voor zien. Men gaat het pakket nu uitbreiden en ook denken aan de jongens en meisjes van an dere leeftijden. De tienjarigen bievoorbeeld krijgen de kans om zich eens lekker uit te leven in Ovifat. Ze kunnen ook in Zon en Duin aan de zee te recht. De traditionele Zwitser land vakanties voor de 17-18 jarigen heeft men afgeschaft. Het worden nu berghuttentoch- ten in hetzelfde Zwitserland. Een stukje meer avontuur op maat gesneden van dynamische jonge mensen. En in Frankrijk en Nederland heeft men nieu we vakantiemogelijkheden ge vonden. In Nederland wordt bievoorbeeld aan een gekom- bineerde fiets- en zeilvakantie gewerkt en voor dc 15-16 jari gen werd Oostenrijk uitgeko zen als vakantieplekje. Wie over al die vakanties meer informatie wenst, kan steeds terecht bij het Verbond van Kristelijke Ziekenfondsen, Dijkstraat 89 te 9330 Dender monde (052/26.12.11). Het zit de Dendermondse Bedrijfsgilde voor Rundveehou ders hoog dat men steeds op een onverbiddelijk «njeti» stuit vanwege de overheid wanneer om een uitbreiding van een bestaand bedrijf wordt gevraagd. In 1984-1985 werden van de 12 dossiers die ter zake werden ingeleid er 11 afgekeurd. Arol en Stedebouw geven telkens weer een negatief advies. En dan zijn er nog de bezwaren die worden ingediend door allerlei instanties. Het boerenbe drijf heeft het de laatste tijd hard te verduren. Arrondissementeel sekretaris en man van de organizatie- dienst van de Bedrijfsgilde Willy Boon legt meteen de vin ger in de wonde wanneer hij zegt dat de verstedelijkte gebie den in en rond Dendermonde het voor de landbouwer quasi onmogelijk maken om een vol waardig bedrijf uit te baten. «We zitten opgezadeld met het gewestplan dat al te weinig ruimte laat» zo stelt hij. Een tweede reden is volgens hem de grondinname om allerlei re denen: landbouwgronden zijn de goedkoopste gronden en komen dus eerst in aanmerking voor onteigening wanneer het gaat om de aanleg van nieuwe wegen. Het zijn dingen waarbij men als gewone man in de straat niet blijft bij stilstaan, maar die de landbouwer van vandaag kopzorgen bezorgt, meer dan hem lief is. Het wordt nog erger wanneer men weet dat steeds meer jongeren zich aangetrokken voelen dat de boerenstiel. Dat is een trend die men de laatste tijd vaststelt. Voor die landbouwers van morgen zien de toekomstplan nen er dus alles behalve roos kleurig uit. «We tellen ongeveer 90 leden in het Dendermondse, zo zegt Willy Boon. Wanneer men over het arrondissement Den dermonde spreekt dan komt men tot 2300 leden in totaal, waarvan toch de helft moet le ven van de inkomsten van het boerenbedrijf». Het gaat dus om een groep van mensen die men niet zomaar over het hoofd kan zien. Niet om enke lingen, maar om een grote groep die men nog met de coëfficiënt achttien moet ver menigvuldigen wanneer men er de nevenbedrijven bijre- kent. En zelfs dan heeft men lang niet alle belanghebbenden geteld. De landbouwers liggen immers aan de basis van ons dagelijks brood, zeg maar het bestaan van iedere mens. Twee grote redenen De laatste dertig jaar is de land bouw voortdurend bedreigd geworden. De uitbouw van on ze moderne samenleving had steeds meer en meer nood aan gronden om allerlei voorzie ningen in te richten. Denken we maar aan woningbouw, in- dustrializatie, wegenbouw, re- kreatie, enz. De gronden die het eerst in aanmerking kwa men voor deze uitbouw, waren de landbouwgronden. «Gedu rende meer dan 20 jaar is er zo dagelijks een bedrijf van 30 ha onttrokken aan de landbouw» zegt Willy Boon en hij voegt eraan toe dat Dendermonde zeker en vast niet is ontsnapt aan die zogenaamde modemi- zeringstrend. Meer nog, waar men overal elders vaststelt dat men van deze manier van doen afstapt, wordt die in Dender monde aardig verder gezet. Willy Boon citeert enkele voor beelden: de onteigeningen van de rijksweg 60, de plannen voor woningbouw van DDS en de SM Volkswelzijn, de ver schillende aanvragen voor het inrichten van een zandwinning. De gevolgen laten zich makke lijk raden: op het vlak van de bedrijfsgrootte stapelen de moeilijkheden zich op voor de grondgebonden landbouw. Aan die situatie moet dringend wat veranderen, zo vinden de leden van de Bedrijfsgilde voor Rundveehouders. De plannenmakers zouden het ge westplan moeten respekteren en binnen de voorziene be stemmingen hun plannen reali- zeren, er zouden nutsonder- zoeken moeten plaatsvinden om de noodzakelijkheid van bepaalde projekten aan te to nen en de overheid zou de nodige financiële middelen moeten vrijmaken om struktu- reel de landbouw te verbeteren door middel van onder meer ruilverkaveling. De vergunningen Op basis van reële cijfers kan de Bedrijfsgilde zonder meer stellen dat het voor de landbou wers steeds maar moeilijker wordt om de nodige vergunnin gen te bekomen die noodzake lijk zijn voor een normale be drijsuitbating. Maar er zit een addertje onder het gras. Iedereen heeft zijn zeg bij de aanvraag van ver gunningen en iedereen kan een bezwaarschrift indienen. Rede nen zijn er in overvloed te vinden, want «een landbouw bedrijf, daar zal wel een reukje mee gemoeid zijn en bijgevolg wordt het milieu verstoord» zo wordt algemeen geredeneerd. Totaal verkeerd, aldus Willy Boon die stelt dat de zoge naamde hinder op een modern landbouwbedrijf door allerlei technische voorzieningen erg gering is geworden. Men mag trouwens de zaken niet omke ren: het moet duidelijk zijn dat diegene die zich vestigt op het platteland of in een landbouw- woongebied aanvaardt dat hij zich tussen de landbouw vestigt en dat het recht van de eerst geborene» hier van toepassing is. Daarbij maakt de landbouw essentieel deel uit van onze streken. Meer nog: de land bouw is de voedselverschaffer en heeft als sektor een enorm belang op ekonomisch vlak. Met die redenen wordt al te weinig rekening gehouden, zo vinden de leden van de Lande lijke Bedrijfsgilde. L-zones de oplossing Het tijdstip is aangebroken dat wordt uitgekeken naar oplos singen. Men denkt hier dan aan L-zones, naar analogie van de T-zones voor de industrie. Het zijn prioritaire zones waar in de landbouw door een aantal maatregelen nieuwe kansen krijgt. Die maatregelen zouden kunnen zijn een ruilverkave ling, de uitbatingsvoorwaarden dermate opstellen dat er in dat bepaald gebied nog een uit breidingsmogelijkheid bestaat, wettelijke beschikkingen tref fen ten aanzien van de bescher ming van de landbouwer en een landbouwvriendelijke in gesteldheid bij de openbare be sturen. Wat die landbouw vriendelijke ingesteldheid be treft, die wenst de bedrijfsgilde aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen Een eer ste onderzoek zal zich richten tot het landbouwbeleid in de tien gemeenten van het arron dissement Dendermonde. Het projekt zal in de komende maanden worden gerealizeerd en de resultaten zullen onder de vorm van een nota bekend gemaakt worden. Het onder zoek zal zich vooral toespitsen op financiën, ruimtelijke orde ning, vergunningsbeleid, wa terhuishouding, landbouwbe leid. Een tweede onderzoek zal zich meer richten tot de struk- tuur binnen de landbouw zelf. Vanuit de resultaten wil men komen tot beleidsmaatregelen voor de toekomst van de land bouw in de streek van Dender monde. Hier gaat men de be- drijfsuitbating na, de vorm en de grootte, de ekonomische leefbaarheid, de groeikansen voor deze bedrijven, maar ook de zwakke plekken en de pro blemen. Het onderzoek zal klaar moeten zijn in de loop van volgend jaar. Tijdens het weekend van 26 en 27 april zal in de Pantershal aan de Molenberg te Baasrode het Nationaal Fedekamkampioenschap voor Drumbandfs en Majoretten plaatsvinden. Voor de show- en marchingband De Eendracht uit Baasrode is dat een nieuwe realizatie om trots op te zijn. Aan dat kampioenschap doen de allerbeste korpsen uit ons land mee zodat deze tweedaagse een hoogstaand gebeuren zal worden. Dat is lang niet de enige Fedekam-organizatie in onze kontreien. Zo is er op zaterdag 22 maart te Baasrode een bijeenkomst voorzien voor een plaatopname. Het gaat hier om een eerste oproep. Op zondag 30 maart beginnen in de stedelijke sporthal van Lokeren de Twirldays. De bekende Amerikaan Larry Patton zal gedurende een aantal dagen aan de beoefenaars van deze kunstvorm de knepen van het vak aanleren. Voor de graden B 1 zijn er twirldagen te Zeveneken op 5 en 19 april en voor de graden 2 en 3 hebben op dezelfde data ook twirldagen plaats in Zeveneken. In Overmere in de gemeenteschool heeft onder leiding van de Nederlander Wijbren Valkema een play-in voor volwassenen plaats. Dat op 7 en 8 juni en op 8 juni is ter afsluiting van deze play-in dagen een studiekoncert in Overmere. De play-in voor de jongeren gaat zoals gebruikelijk plaatsvinden in Baasrode. Van 4 tot 6 juli is Pieba Bakker uit Nederland in de gemeentelijke jongensschool van Baasrode de leraar. Op zondag 6 juli wordt door de deelnemers aan deze play-in een slotkoncert gegeven, waarna de repetities kunnen beginnen voor het Fedekam-orkest dat ook nu weer op verschillende plaatsen zal koncerteren. Onder meer in Kruibeke op 20 september In een toespraak op de algemene vergadering van VW- Donkmeer, zei bestendig afgevaardigde Vallaeys dat het aantal bij VW's geregistreerde groepsreizen in het Den dermondse in '85 lager lag dan het jaar voordien. Hij evalueerde de provinciepolitiek i.v.m. toerisme van de voorbije 4 jaar en besprak de mogelijkheden voor ver biyfs toerisme in Oost-Vlaanderen. De Oostvlaamse afdelingen van het Masereelfonds brengen tijdens de komende weken heel wat aktiviteiten. Zo heeft bievoorbeeld op 7 maart de opvoering plaats van «het beste toneelstuk van het hele sei zoen» volgens kenner Wim Van Gansbeke. Het gaat dan om «Tubutsch» dat op die dag om 20.00 uur te zien is in Netwerk. De toegang bedraagt 160 fr voor WK en MF leden en aan de kassa 200 fr. In Sint-Niklaas besteedt het Masereelfonds aandacht aan de vredesbeweging van van daag. Roger De Gendt is er gastspreker en hij zal in het Masereelhuis in de Truweel- straat te Sint-Niklaas op 14 maart om 20 uur spreken over de huidige vredesstrategie en de perspektieven van de vre desbeweging. Op zaterdag 15 maart is er een panelgesprek met Georges Debunne, Ernest Glinne, Flagothier, H. De Geest over de grote staking 25 jaar na dato. Deze gespreksa- vond heeft plaats in Netwerk te Aalst waar de dag voordien een tentoonstelling over het zelfde tema wordt geopend. In leiders zijn H. Van Herzele en M. Galle. De opening heeft plaats om 19.00 uur en om 20.00 uur volgt er een filmver toning van De staking van Frans Buyens. De film wordt toegelicht door Alain Meynen. In Dendermonde wordt door het Masereelfonds op 15 maart om 20.00 uur in 't Pilaartje aan de Werf Opus Dei doorgelicht als het paarse web in Vlaande ren. Daarvoor heeft men de auteur van het ophefmakende Opus Dei-boek Andre Van Bosbeke uitgenodigd. Which side are you on? is de titel van de film die op 21 maart in de Mikisclub aan de Nieuw- beekstraat te Aalst wordt ge draaid. Deze film van Ken Loach han delt over de Britse mijnstaking. Aanvang om 20.00 uur. In Sint-Niklaas wordt op 29 maart nagekaart over de toestand in Zuid-Afrika. Men heeft in het Masereelhuis om 20.00 uur ANC-vertegenwoordiger voor de Benelux Godfrey Motsepe uitgenodigd. De (cabaretgroep Van Rillaer is een veel gevraagde groep in Vlaanderen. Dat komt door de sprankelende ideeën en de fris se aanpak die een geheel nieu we wind heeft doen waaien in de Vlaamse kabaretwereld In Grembergen heeft de CSC Krisiskabaret 2 uitnodigd voor een optreden op zaterdag 8 maart om 20 uur in de zaal 't Ros Beiaard, Grootzand te Grembergen. Kaarten kosten 50 fr. in voorverkoop en zijn verkrijgbaar bij de bestuursle den van de Culturele Centrale Vrijdag 14 maart heeft in Zele de werklozenvergadering plaats in de bibliotheek boven het ABW-gebouw in de We verijstraat 2. Op de agenda staat een info-uurtje over welk werk een werkloze mag doen en hoe men recht op dopgeld krijgt, een evaluatie van de kursuswerking en een planning van aktiviteiten. De bijeen komst begint om 13.30 uur en van de kursuswerking. Aan- er is een vrijstelling van stem- vang eveneens om 13.30 uur. pelkontrole voorzien. Vrijstelling van stempelkontro- In deze maand heeft een derge- le is voorzien. lijke bijeenkomst plaats op vrijdag 7 maart in de ABW- gebouwen in de Dijkstraat, Dendermonde. Hier wordt dan het sociaal overleg besproken, het kongres van het ABW, de operatie Sloef en de evaluatie Teveel mogelijkheden Vier jaar terug had Oost- Vlaanderen te weinig infra- struktuur om verblijfstoerisme te gaan promoten. De provin cie deed dan ook inspanningen om het dagtoerisme meer be kend te maken. Dit gebeurde met brochures en promotieda- gen in andere Vlaamse provin cies, Lille, Calais en Zuid-He- negouwen. Volgens de afge vaardigde was deze kampagne een groot sukses. Hij toonde dit aan met de cijfers van het aan tal geregistreerde groepsreizen. In '82 waren er in totaal 144 reizen met 7.083 mensen. Vo rig jaar was dit al opgelopen tot 1.403 reizen met 58.555 men sen. Daar moeten dan nog de niet-geregistreerdc groepsrei zen bijgeteld worden. «Die groepsreizen hebben daarnaast ook nog enorm belang voor de promotie van de famibeuitstap- pen zei Vallaeys. Enkel het Dendermondse ken de een lichte terugval. Deze streek zou ook de minst be zochte zijn. In '85 waren er 68 geregistreerde groepsreizen. In de streek van Beveren 153, de Vlaamse Ardennen 162, Ge- raardsbergen 87, Bouchoute 191, het Oudenaardse 465 en Zwalm 98. Volgens Vallaeys is dit te wijten aan het feit dat in het Dendermondse 5 mogelij ke uitstappen worden voorge steld. Voor de andere houdt en in café Ros Beiaard. Aan de kassa betaal je 70 fr. In een eerste deel neemt Van Rillaer de aktuele situaties op de korrel en steekt hij de draak met rastafari, de BOB-ers, volksmuziek en werkmans praat. In een tweede deel krijgt men alle facetten van het Va derland op een rijtje gezet: chauvinisme, werk bij het openbaar bestuur, kursus poli tieker, LSP kursus, midden stand, werkloosheid en nog veel meer. Op zondag 10 augustus wordt het Internationale Grote Routepad nr. 128, de Vlaanderenroute, feestelijk ingewan deld in Laarne. Die dag zal de dorpskom van de Oost vlaamse gemeente herschapen worden in een groot feeste lijk terrein, waar er ruimte is voor allerlei animatie als infostands van de VW's en aanverwante instanties en verenigingen. De wandelaars kunnen op acht verschillende plaatsen op de GR128 starten om vrij of in groep een korter of langer deel van de route richting Laarne te bewandelen. De startplaatsen zijn: Deurle, Sint-Martens-Latem, Gent, Des- telbergen, Appels, Donkmeer, Uitbergen en Kalken. Vanuit Laarne vertrekken op 10 augustus pendelbussen die de ingeschreven wandelaars naar een van deze startplaat sen zullen voeren. In de loop van de middag, wanneer dc wandelaars te Laarne zijn aangekomen, heeft in het middeleeuwse slot van Laarne de officiële openstelling van het lange afstandswandelpad plaats. men het bij 2. Hij stelde dan ook voor elk jaar 2 plaatsen uit te kiezen voor promotie en een beurtrol uit te werken. Gent verblijfscentrum? Voor de toekomst zag hij meer mogelijkheden voor het ver blijfstoerisme, maar dan over geheel de provincie gezien. In Gent is de hotelinfrastruktuur sterk gegroeid. Vallaeys zou dan ook van deze stad een verblijfscentrum willen maken, van waaruit daguitstappen naar de andere centra kunnen ge maakt worden. Eerst zou er echter een mentali teitsverandering moeten ko men. «De meeste VW's heb ben een te enge visie» zei hij. Ze moeten, volgens de afge vaardigde inzien dat ze elk op zich de toerist te weinig kunnen bieden gedurende een langer verblijf. Hij ziet dan ook meer in het uitwerken van verschil lende reiscircuits door de pro vincie, zoals de autocar-uitba ters toch ook doen voor buiten landse reizen. Ook de promotie zou meer de hele provincie moeten voorstel len. Hij riep de VW's op meer eenvormige brochures te maken. Dit zou helpen om in het buitenland een imago voor heel Oost-Vlaanderen voor te stellen. Een andere droom is het aan stellen van toerisme-promoto- ren. Deze zouden kunnen in staan voor de promotie van een bepaalde streek en de VW's helpen in hun taak. Voor de financiering hiervan rekent hij op een inbreng van de privé- sektor, die toch ook voordeel hebben bij een grotere bekend heid van hun streek. Vallaeys beklemtoonde ook nog de taak van de VW's bij het streven naar een meer toe- risme-minded zijn van de plaatselijke bevolking. Badmintonclub 1986 3412 6296 2674 4645 1780 1931 6499 4018 4902 4182 1734 3230 5274 4568 3260 2810 5992 4424 6607 6902 4358 4890 3864 2508 2346 6730 6417 3716 3946 4632 Prijzen al te halen tot 31 maart 1986 bij De Smet Pa trick, Vondelparklaan 22, Dendermonde. B.B.C. HEMflCO DENDERMONDE TOMBOLA 1986 9416 2811 9326 4123 1596 2907 2793 7522 9758 7034 3207 7106 6775 9205 0535 4721 2583 6914 0306 9503 7983 5491 7388 6807 5496 7582 0247 4007 5313 0460 2595 8951 6442 5033 8629 Reservenummers: 1101 7025 2000 5922 0094 Prijzen af te halen tot 22 maart 1986 jij Huis Verbas Vlas- markt 21, Dendermonde. Reservenummers van 23 tot 30 maart 1986 Homaco basket dankt UI

De Voorpost | 1986 | | pagina 16