De Wuitens vieren karnaval in Hamme Karnaval in Sint-Pauwels Jubilerende karnavalverenigingen vieren feest Private verkavelaars moeten niet instaan voor riolering te Waasmunster Orde der Slnaaise Bokken kondigt kamavalstoet aan Triomftocht van Prins Chantie i in Oudegem Roosenbergwandelklub Waasmunster start het nieuwe seizoen 187.3.1986 - De Voorpost Op 8, 9 en 10 maart viert men in Hamme karnaval, het grootste feest van het jaar, zegt Marcel Van den Bossche, de voorzitter van het Wuitenskomitee - de organisatoren van de WuitensfeestenEen mooie humoristische en folkloristische stoet zal zondagnamiddag door de straten van Hamme trekken, waaraan meer dan 50 groepen deelnemen. Voor de eerste maal werd er een originaliteitswedstrijd ingevoerd voor de Hamse groepen, met drie premies van 3.000 fr. Het Wuitenskomitee heeft ook uitzonderlijke inspanningen geleverd bij de samenstelling van het programma en het aantrekken van vreemde De Hamse groepen zijn het peper en het zout van de Wui- tenskavalkade. Men hecht veel belang aan de plaatselijke groepen. Die Hamse Wuitens zullen de Hamse folklore in levende lijve brengen. F.C. Sierra Zogge en de Bokkerij- ders nemen voor de eerste maal deel en de onvergetelij- ken komen na enkele jaren afwezigheid terug in de stoet. Oude getrouwen zijn: de prin- sengilde, de Zwarte Panters, Zwivoba, de Clowns, Hamvoc, Vermaak onder ons, Achtert- hof, Bastageba, 't Klokhuis, die Hamse Sjoesers, de Pis tons, Moes 1900, de Stijve Laars, het majorettenkorps het Korenbloempje, en de dorps vrienden van Sint-Anna. De brug tussen reklamestoet en kavalkade wordt gelegd door Gold Wing België. De stoet wordt geopend door de Sint Joris Boy Scouts Pipe Band, en dit wordt opgedragen aan de peters van de Wuitensfeesten. Deze prachtig uitgedoste pipe band komt uit Turnhout en hebben heel wat grote stoeten op hun aktief. Men zal in de stoet ook karnavalgroepen uit Tielrode aantreffen: de Kliek met Hollands Glorie, de Fran- ckaertvrienden met Disneyland en Oberbayer. Ook de Lod- deroeigen zijn dit jaar opnieuw van de partij met hun prachtige praalwagen. Muzikaal zal de stoet opgefleurd worden door de Kon. Harmonie St. Cecilia Zeveneken, de Kon. Harmo nie Recht door Zee Temse en de Kath. muziekmaatschappij St. Cecilia Appels. De stoet wordt afgerond door de show band Liberty Lier, die 90 leden telt, waaronder majoretten, vlaggen, geweren, drummers en solisten. Zij werden uitge roepen tot beste showband in de stoet der stoeten. Om de kwaliteit van de Hamse groepen te verhogen heeft het Wuitenskomitee voor de eerste maal een originaliteitsprijs in gevoerd. De jury, tien leden van het Wuitenskomitee, zullen aandacht hebben voor de origi neelste en best uitgewerkte wa gen, kostumering en aktueel idee zowel op plaatselijk als nationaal vlak. De uitslag zal bekend gemaakt worden op vrijdag 14 maart, tijdens de evaluatievergadering van de voorbije Wuitensfeesten. Programma Zaterdag 8 maart wordt Prins Jan I afgehaald aan zijn wo ning in het Achterthof, door een afvaardiging van het Wui tenskomitee, de kath. harmo nie Kunst na arbeid en Die Tijdens het komende karnaval zullen drie Hamse groepen jubileren. De karnavalgroep Vermaak onder ons uit de Buntstraat, bestaat 35 jaar. Die Hamse Wuitens, een folkloristische vereniging, die nauw verbonden is met de Hamse legende en het Wuitenskomitee, bestaan beiden 30 jaar. Dit zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Vermaak onder ons wordt zondagmorgen om 11 uur ontvangen op het gemeen tehuis. De andere twee verenigingen zullen hun jubileum vieren tijdens de vrolijke zitting. Vermaak onder ons Toen eind 1951 in weekblad Durmeklokken een bericht verscheen dat het plaatselijke feestcomité een kamavalstoet wou inrichten in 1952, werden alle plaatselijke verenigingen uitgenodigd voor een vergade ring. Pros Van Lysebetten was er als de kippen bij en tussen pot en pint werd er een karna valgroep gesticht. In de Bunt straat, met de naam Vermaak onder Ons. Hun eerste thema waren Varkens en boeren. Meer dan 40 leden namen aan deze eerste stoet deel. Robert Waterschoot werd aangesteld als ere-voorritter en Van den Berghe Valentin werd verko zen tot voorzitter. Met de regel maat van een klok veranderde men van onderwerpen, puiten, skieërs, clowns, duivels, en in 1967 kocht Theo Philips twee reuzen aan, die de naam Theo en Tiny kregen. Er werd beslo ten de reuzen te laten huwen, de leden van het toenmalig schepencollege werden nage bootst en de gelijkenis was op een bepaald moment zo tref fend dat een van de aanwezi gen riep: «Kijk, onze Jef zit er ook weeral tussen». Het jaar daarop werd de eerste karnavalmarkt georganiseerd. Uit het huwelijk van het reu- zenpaar werd een tweeling Louis-Astrid geboren. Dit jaar neemt men in de Buntstraat voor de 35e maal deel aan de Hamse Kavalkade, met als on derwerp «Bijen en Bloemen», een nieuwe prachtige praalwa gen en een jubileumwagen, sa men met de reuzen. Wuitenskomitee en die Hamse Wuitens Het Wuitenskomitee werd in 1956 boven de doopvont ge houden door dezelfde mensen die enige weken vroeger Die Hamse Wuitens hadden ge sticht. Het Wuitenskomitee houdt zich bezig met de organi satie van de Wuitensfeesten in al zijn aspekten. Beiden geven zij nu in volle harmonie, aan de Wuitensfeesten glans, die deze nu uitstraalt, ieder in zijn specifieke rol. 30 Jaar Wuitens-' komitee is een prachtige leef tijd. Het huidig bestuur van het Wuitenskomitee brengt hulde aan de voorzitters Fonne Van Goethem, Richard De Stobbe- Icir en Cyriel Van Mullem. Samen goed voor 20 jaar voor zitterschap. Dank gaat er ook naar allen die in die voorbije jaren hebben meegewerkt. De laatste vijf jaar werd het be stuur van het Wuitenskomitee lichtjes gewijzigd. Er namen leden afscheid, anderen ver voegden de ploeg. De sympatie van de Hamse bevolking tegen over de Wuitensfeesten en het Wuitenskomitee stijgt. Er ko men steeds meer peters bij en het prinsenbal kent elk jaar veel bijval. Marcel Van den Bossche en Fernand Deyaert staan reeds 30 jaar ten dienste van het Wui tenskomitee. Die Hamse Wuitens werden gesticht op 28 juli 1956 in café Sint-Pieter. Alfons Van Goethem werd verkozen tot voorzitter. Hij liet in 1962 het roer over aan Aimé Claus, die het voorzitterschap tot in 1978 waar nam. Nu is het Cesar Van Bossche die Die Hamse Wuitens leidt. Deze fol kloristische stoet is tot ver bui ten ons land gekend. Zij houdt de Hamse legende in eer. De groep bestaat uit de reus Poly- door en zijn fameuze vierling. Een meisjesdansgroep De Reuzinnekens, een muziek korps, een keurgroep van die Hamse Wuitens in prachtige klederdracht, vendeliers en hun pronkstuk, het Wuitens- schip De Vlaamse Gaai, dat in 1968 werd ingehuldigd. Op deze groep is Hamme te recht fier. Hamse Wuitens. Om 14.45 u. volgt er dan een korte plechtig heid in buurthuis 't Hofken en dan brengt de prins een bezoek aan het kinderkarnavalbal in zaal De Vlaamse Schouwburg, waar ook de jeugdprinsen zul len verkozen worden. Dit kin derkarnavalbal vangt aan om 14.30 u. Inkom 40 fr. Om 18 uur wordt de Prins ontvangen op het gemeentehuis voor de traditionele machtsoverdracht en overhandiging van de ge meentelijke sleutel door de heer Burgemeester. Zondagmorgen 9 maart brengt de prins een bezoek aan de antiekmarkt en aan de Horeca- peters. Voorzitter Van den Bossche beklemtoonde dat de steun van de peters zeer be langrijk is en dat de Wuitens feesten zonder hen niet kunnen voortbestaan. De reklamestoet vertrekt om 14.15 u. en om 14.45 u. vertrekt de kavalkade. Omloop: Strijderslaan, Rozen hoed, Vlierkouter, Kan. de Meyerlaan, Damstraat, Dam- putstraat, Loystraat, Tweebrug- genplein, Kapellestraat, Peper straat, Markt, Plezantstraat, Slangstraat, Strijderslaan, Post hoornplein, Gasmeterstraat, Guillaumestraat, Spoorweg straat, Kon. Albertplein, Sta tionsstraat, Hoogstraat, Kerk straat, Jagerstraat en markt. Op de markt is er een sluitings show. Maandag 10 maart brengt de Prins en zijn gevolg een be zoek aan de Wuitensmarkt in de Buntstraat, opgezet door Vermaak onder Ons. In de namiddag is er een muzikale wandeling en kinderstoet met de medewerking van de leer lingen van het H. Hartinstituut, naar het rustoord Meulen- broek, waar aan de bewoners gratis versnaperingen zullen aangeboden worden. Om 19 uur doet de prins een rondgang en om 23 uur zal de versleten Wuiten verbrand worden op het Marktplein, na een af scheidstoespraak en andere karnavalhebbelij kheden In Hamme viert men zaterdag, zondag en maandag karnaval. De laatste jaren lijkt de neiging te bestaan om ook op dinsdag nog karnaval te vieren. De ma nier van uitgaan met de Wui tensfeesten is blijkbaar gewij zigd. De laatste jaren is het een trend dat de bevolking laat zijn maandagse karnavalviering in zet om er de volgende morgen, dinsdagvoormiddag, nog steeds bij te zijn. Er worden zelfs rekordpogingen voorop gesteld. Herbergen gaan hier op in en bieden boterhammen aan aan de karnavalvierders, om het nog een uurtje langer uit te houden. Hiermee is het Wuitenskomitee niet gelukkig. De uitbundige karaavalstem- ming die er de hele nacht heeft geheerst wordt dan herschapen in een trieste aanblik. Diege nen die naar hun werk gaan of gaan winkelen worden dins dagmorgen geconfronteerd met vermoeide en in vele gevallen dronken karnavalvierders. Dit komt in geen geval de Wuitens feesten ten goede. Het Wui tenskomitee rekent op de good will van allen omdat deze uitlo pers geen erge gevolgen zou den hebben op de komende Wuitensfeesten. Zondag 9 maart trekt doorheen de straten van Sinaai voor de tiende maal de kamavalstoet. Een jubileum dus, dat door de Orde der Sinaaise Bokken, die de stoet organiseert, feestelijk zal worden gevierd. Na de stoet is er op het gemeentehuis een receptie voor de genodigden. Zaterdag 8 maart is er het groot gemaskerd bal in de zaal Dorpspaleis. Vermelden we ook nog dat sekretaris Hendrik Albrecht er de brui heeft aangegeven. Hij wordt opgevolgd door Arnold Peepels uit de Parklaan te Sint- Niklaas. Zondag 9 maart heeft in Oudegem de triomftocht plaats van Prins Chantie I, die gezeten in zijn mooie witte open prinselijke wagen zijn supporters zal toewuiven. En dat zijn er biezonder veel. De Oudegemse prins zal vergezeld zyn van zijn hofdame Fabiola, zijn zevende dochter op rij, die al even fier als papa de triomftocht zal meebeleven. Zondag 9 maart is het dus kar- navalstoet in het dorp van de Filosofen. De Orde van de Filosoof heeft hard gewerkt aan de voorbereiding van deze stoet die nu op punt staat en weer een kleurrijk en bont ge heel zal vormen. De feestelijkheden beginnen eigenlijk al op zaterdag 8 maart met het bal van Keizer Paul in de zaal Ikaros. Maar zondag 9 maart is het hoogtepunt. De kamavalstoet vertrekt om 14.00 u. en wordt gevormd aan de Oudegemse Baan. Vervolgens worden de Harduwijnstraat, Hofstraat, Ouburg, Mevrouw Courtmanspark, Lambroeck- straat, Bosstraat, Bleienpark, Lambroeckstraat, Dorpsstraat, Varentberg, Oude Baan, Hoogtestraat, Oudegemsebaan en Harduwijnstraat aangedaan. In deze laatste straat heeft dan de ontbinding van de stoet plaats. Liefst vijf groepen van Oude gem zelf zullen aan de stoet deelnemen: de Romaniekes, de Lizamariekes, de Wardjes- vrienden, jeugdhuis Move en de familie De Vriendt. Daar naast is er de verzekerde deel name van drie Oudegemse mu ziekkorpsen en komen er acht tot negen groepen uit Aalst en worden er ook karnavalgroe pen uit Dendermonde, Wiche len, Hamme, Tielrode enz. verwacht. Natuurlijk zal de stoet worden voorafgegaan door een reklamestoet. Zondagavond omstreeks 20.00 u. zal men weten wie er als grote overwinnaar van de stoet uit de bus is gekomen. Maandag 10 maart staat hele maal in het teken van de Zotte Maandag en dat wil dus zeggen dat Oudegem weer op zijn kop zal staan. De Oudegemse groe pen trekken vanaf 17.00 u. door de straten van de Dender- mondse deelgemeente en doen dan de herbergen aan. Ook de leden van het komitee zullen zich dan in een feestelijk pakje steken om de echt ludieke rondgang te begeleiden. Zondag trok de karnavaloptocht door de straten van het Wase Sint-Pauwels. Bovenaan herkent u de Orde van het Prinsenhof. Midden de Molensteenvrienden met een cowboy- en indiaanevokatie. En onderaan De Kemels uit Kemzeke, die voor hèt eerst met een wagen (Mexiko en de Rode Duivels) van de partij waren (foto's Iv) Voor de jongste gemeenteraadszitting te Waasmunster, vrydag jl., werd hulde gebracht aan de h. Rafael De Baere, wegens het behalen van het gouden erekenteken van «Laureaat van de Arbeid». In naam van het gemeentebe stuur bracht burgemeester Strobbe zyn dankbetuigingen aan deze gevierde Waasmunsteraar. Als eerste punt in openbare zitting werd aan de raad goedkeuring gevraagd betreffende de aankoop van 150 plooibare stoelen en 40 plooibare tafels. Burgemeester Strobbe stelde dat het hier gaat om stoelen en tafels die gemakkelijk transporteer baar zyn. De totale kosten zouden honderdnegentigduizend frank bedragen. Raadslid Verdurmen vroeg voor het gebruiken ervan een reglementering op te stellen Karnaval in Sint-Niklaas. Een ietwat nagekomenfoto van de indoorfuif. U herkent tussen de Braziliaanse schonen volksvertegenwoordiger Lieven Lenaerts en NCMV- sekretaris Paul Verdonck (Iv.) Karnaval in Melsele (Beveren). Enkele jongeren van ter plekke probeerden voor d keer karnaval te vieren. Een heus verkleed bal werd ingericht (Iv) Met de organisatie van de nationale wandeldag die plaats had te Aarschot is meteen het nieuwe wandelseizoen gestart. Ook de Waasmunsterse Roosenbergwandelklub heeft reeds een programma klaar met tal van interessante wandeltochten. Nieuw is ook voor de leden van de Waas munsterse wandelklub het proberen in «Pool» rijden met de eigen wagen. Dit betreft ondermeer leden die ganiseerd door WSV De La- een personenwagen hebben en chende Wandelaars. De start plaats over hebben en andere heeft daar plaats aan het ge leden willen meenemen .naar meentelijk sportcentrum, Lin- een wandeling. Als startplaats destraat te Aalter tussen 8.30 u. wil men hiervoor de Rijksba- en 15 u. voor de afstanden naar sisschool nemen, omdat deze keuze 6, 12, 21, 30 of 42 km. door iedereen gekend is. Op 13 maart wil de klub dit voor de Op zondag 16 maart gaat het eerste maal uitproberen met de naar De Florastappers te Gent. verplaatsing naar Aalter. Daar Een afvaardiging van de Waas- wil de Roosenbergwandelklub munsterse klub zal eveneens zo talrijk mogelijk aanwezig deelnemen aan de wandeltoch- zijn. ten Ochtendgloren te Kapelle- op-den-Bos met startplaats aan Wandelprogramma het Sint-Theresiacollege, Veld- Op zondag 9 maart neemt de straat te Kapelle-op-den-Bos. Roosenbergwandelklub deel De start kan gebeuren tussen 8 aan de tochten te Aalter geor- en 14 u. Op 23 maart is de klub te gast in Solwaster-Jalhay voor de wandeltochten van Les Cracks de Mangombroux. Men vertrekt te 9 u. aan de rijksbasisschool te Waasmuns ter, te 9.15 u. aan het zwembad te Sint-Niklaas voor leden die in de Wase hoofdstad woon achtig zijn. Op dezelfde dag nemen ook wandelaars van de Roosenbergwandelklub deel aan de wandeltochten van De Reigerstappers te Vinderhoute en van De Vossen te Buggen- hout. Op 30 maart staat de organisatie van De Postwandel- klub Gent I op het programma evenals deze van de Singel wandelaars te Strombeek-Be- ver. Belangstellenden die wen sen lid te worden kunnen steeds terecht bij sekretaris Erik Van Laere, Pontweg 94 te 9100 Lokeren of in de Rijksba sisschool op de Kouter te Waasmunster. (V.G.P.) met de noodzakelijke ge- bruiksmodaliteiten. Vanuit de oppositie werd aangedrongen deze onderhandse aankoop te doen in de streek. Vooral raadslid Van Mele stond hier fel achter temeer daar er in het desbetreffende dossier een prijsaanvraag werd gevonden van een firma uit Wallonië die er op wees dat men volgens hem wel een bepaald bedrijf een plezier wou doen. Raads lid Bocklandt stelde dat dit een zware investering was. En dat voor een paar keren per jaar dat men de stoelen en tafels zou nodig hebben. Bij de daarop volgende stemming onthield de oppositie zich en werd deze onderhandse aankoop alleen door de meerderheid goedge keurd. Wel ging de raad na dien eenparig akkoord voor over te gaan tot de aankoop van een perceeltje grond langs de Rivierstraat voor de aanleg van een bezinkingsput. Het betreft een stuk grond van 246 m2 groot en de vooropgestelde prijs bedraagt 73.677 fr. Private verkaveling Heel wat diskussies waren er omtrent de goedkeuring van het ontwerp rioleringswerken aangaande de private verkave ling langs de Molenstraat en bij de bespreking van de private verkaveling langs de Groen straat. Burgemeester Strobbe gaf mededeling van het feit dat de gouverneur niet akkoord ging met de beslissing van de Waasmunsterse gemeenteraad om een privé-verkavelaar vrij te stellen van de aanleg van riolering in de verkaveling langs de Groenstraat. Tijdens de jongste raadszitting besloot de meerderheid dat de ge meente de riolering zal aanleg gen op kosten van de verkave- laar. De verkavelaar moet ge durende een periode van 15 jaar een bankwaarborg geven. Raadslid Van Mele herinnerde de raad aan een vorige geno men beslissing waar bij afwe zigheid van burgemeester Strobbe enkele leden van het schepencollege akkoord gin gen met het voorstel van de oppositie om een waarborg te eisen van de verkavelaar. De intrest van die waarborg zou in de gemeentekas terechtkomen. Van Mele kwam met het voor stel voor de dag om een bank waarborg te eisen voor een periode van 50 jaar. Na een korte schorsing van de verga dering wees burgemeester Strobbe erop dat het geen zin heeft de verkavelaar te ver plichten riolering aan te leggen. In een volgende fase zal het gemeentebestuur zorgen voor riolering in de Groenstraat waarop de riolering in de ver kaveling kan aangelegd wor den. De oppositie ging hier echter niet mee akkoord en stemde tegen, terwijl raadslid Hendryckx zich onthield. Vol gens burgemeester Strobbe was het moeilijk om daar nu al buizen in de grond te doen steken, wanneer de aansluit- baarheid niet mogelijk is en de mensen daar het water nog een lange periode op eigen erf zou den moeten houden. (V.G.P.)

De Voorpost | 1986 | | pagina 18