Jeugdboek! week Grembergse karnavalstoet kort en niet zo mooi De Voorpost Laboranten sterker dan dokters Sint-Vincentius Dendermonde loopt geld voor missies bij elkaar Arbeids- en werklozenweek In CWJ te Dendermonde STADHUIS DENDERMONDE 14-22 maart 1986 2 - 7.3.1986 - De Voorpost Dendermonde. Pater/ces en nonnekes waren er in overvloed (c). Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Spodredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F los nummer 36 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper weerkerende gasten in Grem- bergen. Met de meest knots gekke fietsen proberen deze Brabanders de mensen aan het lachen te krijgen. Wat hen soms ook aardig lukte. Vooraf gegaan door de majoretten uit Antwerpen die eigenaardig ge noeg in groen-wit en niet in rood-wit waren gekleed, wer den we opnieuw gekonfron- teerd met enige prinselijke hoogwaardigheidsbekleders van formaat. Kwamen dan de Gremby's die eigenlijk aantoonden hoe een echte kamavalgroep er zou moeten uitzien en wat ze aan werk moet presteren om een echt mooie wagen af te leveren. Voor hen gold nog steeds het fabeltje van de haas Cool en de schildpad Dierick waarbij uit eindelijk de schildpad als over winnaar moet treden. Dat we ten we pas eind september, begin oktober als alles volgens tijdschema verloopt. Uit Aalst kwam de groep Perto- tal overgewaaid, met vrouwe lijke politieagenten die het op de roemrijke Aalsterse walle tjes hadden gemunt. Helaas, de Aalstenaars die anders in hun eigen stede voor een zo keurige verschijning zorgen; liepen er nu nogal losjes en ongeordend bij. Het was dan even herade men met de Harmonie Sinte- Cerilia uit Zeveneken die flin ke majorettes en een drum band presenteerde. De jonge dames droegen een charmant bolhoedje en zorgden voor enig animo, al was de fut er op bepaalde momenten ook hele maal uit. Nog een prins Je vraagt je af vanwaar ze blij ven komen. Blijkbaar heeft el ke wijk, elke herberg zijn prins. In elk geval ook Paul I, de prins van het Kleinzand reed mee in de stoet. Biezon- der komfortabel had hij het niet, want als we het goed heb ben moest hij vanop een stoel naar een toch al te labiel even wicht zoeken om zijn fans te begroeten. Gelukkig waren zijn naaste medewerkers, de Kleinzandvrienden, steeds in zijn direkte omgeving. Op de fiets dan nog wel en in een pikfijne smoking gestoken. Misschien was het om naar een prinselijk bal te gaan? De Bierleppers, als we het goed hebben begrepen een Grembergse Kamavalvereni- ging, heeft de voorbije maan den duidelijk les gekregen in onze voorhistorische geschie denis. De voorvaderen van de Oude Belgen waren voor de gelegenheid uitgerukt, in hun ruige kledij, met vuige baarden en dito haardos en van geen kleintje vervaard. Ook niet van het monster van Loch Nes dat ze meezeulden als een ge schenk van een bevriend staats hoofd. Snuffel leverde naar ons ge voelen geen al te schitterende prestatie met de maar armtierig bedacht poppetje met de grote hoeden. Een dynamische jeugdorganizatie moet inder daad tot heel wat meer in staat zijn en heeft dat in het verleden al op diverse terreinen bewe zen ook. Daar is knotsgekke Andre Met de drumband Jong Waas land kregen we een nieuw en aardig geluid te horen. Zo te zien is deze band uit Melsele een keurig geheel in een mooie niet bepaald opzienbarend maar wel zeer goed onderhou den uniform. Blauwe blazer en Overdag krijgen de werkzoe kenden vrijstelling van stem- pelkontrole. Er is voor hen trouwens een speciaal pro gramma voorzien. De werkenden daarentegen kunnen hun gewone dagtaak uitoefenen. Voor hen is er ver voer naar en van het werk voorzien. 's Avonds komen de twee groe pen dan samen voor een ge meenschappelijk eetmaal. Dan worden de ervaringen van de dag uitgewisseld en wordt de gelegenheid geboden om met elkaar kennis te maken en te praten over de onderwerpen die de jongeren bezighouden. Programma Maandag 17 maart is er om 19.00 uur het onthaal van de deelnemers en volgt er een kennismakingsspel rond «werk, inkomen en toekomst». Dinsdag 18 maart heeft men het overdag over «solliciteren vergt training» ,en de werkloosheids reglementering. 's Avonds wordt dan gepraat over de her verdeling van de arbeid, waar bij men gaat onderzoeken hoe veel soorten arbeid er wel zijn en wat de ACV visie over de arbeid inhoudt. Op woensdag 19 maart staat een daguitstap met bezoek aan het Geitenkollektief» in Alken op het programma en 's avonds wordt er gewerkt rond het tema «alternatieve tewerkstelling, koöpratieve werking». Don derdag 20 maart gaat men over dag op interviewtocht in het Dendermondse instellingen die met vrijwilligers werken en voor het avondprogramma werd naar een kwis gegrepen. Vrijdag 21 maart dan is er overdag aandacht voor de vrijetijdsbesteding bij de werk lozen en bereidt men de avond- aktiviteit voor. Die zal bestaan uit een slotmoment en een etentje. Aan de deelnemers zal een tussenkomst worden gevraagd voor wat het eten betreft. In het CWJ zijn dekens en lakens beschikbaar. Voor meer informatie kan men steeds terecht op het KAJ- VKAJ sekretariaat of bij Jong ACV, Sociaal Centrum, Oude Vest 166 te 9330 te Dender monde (052/22.04.00). Dendermonde. Zelfs het vriesweer hield de meisjes van het Sint- Vincentiusinstituut niet thuis (bv). Eerste OCMW-kwIs te Dendermonde Meteen al, bij de eerste editie van een kwis niet minder dan 22 ploegen aan de tafels krijgen en bovendien van een ruime publieke belangstelling genieten, het is niet elke organisator gegund. De Dendermondse OCMW-kwisavond, die vorige zaterdagavond in het Dienstencentrum «De Zonnebloem» te St.-Gillls-Dendermonde betwist werd, was die bijval wel gegund. Bovendien werd de avond gekenmerkt door een spannend verloop. Al deze ingrediënten wijzen er dan ook op dat volgend jaar de tweede uitgave van deze OCMW-kwisavond beslist een feit wordt. Ook al omdat de Spie-ploeg, de overwinnaar, een pracht van een wisselbeker uitgereikt kreeg. Spannend verloop Van Causbroeck, Edwin Dau- Via kwismaster Patrick Her- wc en apoteker D'Hooghe. mans kregen de deelnemende André Callaert, de grote bezie- teams 60 vragen voorgescho- Ier van dit kwistornooi, ver teld. De beoordeling van de zorgde de techniek, antwoorden was de taak van de Gekwist werd er in drie reek- jury, samengesteld uit Mevr. sen. In elke reeks konden de deelnemers een joker die een eventuele ppntenverdub- beling inhield inzetten. Tij dens de eerste reeks werd elk juist antwoord bekroond met één punt, in de tweede reeks leverde een goed antwoord twee punten op, in de derde reeks drie. Na de eerste reeks leidden twee ploegen: Aspro Bruis en Huis je Weltevree met elk 18 pun ten, op de hielen gevolgd door Fruitemienen, Span en De Strangers (17). De tweede reeks zorgde echter voor meer afscheiding. Fruita- mien, personeel van de sociale dienst (Eric Huyghe, Roos Callaert, Gerda Verheyden en Paul Onselaere) drong naar de leiding met 54 punten. Aspro Bruis (de dokters Zenner, Van Garsse en De Paepe) volgde toen op één punt en Span (het labopersoneel o.l.v. Peter Beeckman) stond derde ge rangschikt (52 punten). De Fruitaminenen konden hun pole-position echter niet be houden. Tijdens de derde reeks vragen zaten ze aanvan kelijk, samen met Aspro Bruis en Span, nog wel in de clinch, maar toen was reeds duidelijk dat het team Spie (laboperso neel o.l.v. Jaak Smekens) een belangrijk kandidaat voor de overwinning zou worden. Laatstgenoemd team behaalde uiteindelijk ook de zege met 103 punten. Aspro Bruis werd tweede (100), Span derde (97) en Fruitamienen en Huisje Weltevree, gelijk voerde (90). De OCMW-wisselbeker werd door senator en OCMW-voor- zitstcr aan Spie uitgereikt. Alle deelnemers mochten overigens met een mooie prijs naar huis. Vermelden we nog dat de zaal- kwis gewonnen werd door Trees Pessier en Ronny Oos- terlinck en de ploeg «Eirem moar proper» de originaliteits- prijs kreeg. Dat team slaagde erin een cocktail «Lady Dy» te noemen. (pvr) Dendermonde. Prins Paul I van het Kleinzand heeft een doodgewone stoel als troon (c). Van 17 tot 21 maart wordt in het Centrum voor Werkende Jongeren aan de Gentsesteenweg 58 te Dendermonde een programma opgezet rond de arbeiders en de werklozen. Men heeft deze week uitgeroepen tot de «arbeids- en n werklozenweek» en men wil de werkloze of werkende uenaermonde. Zo weggelopen uit de boeken van onze vaderlandse geschiedenis (c). jongeren de kans bieden om na te denken over hun specifieke situatie. Het kan deugddoend zijn daarover ook met anderen te kunnen praten. Zit de mot in het Grembergs karnaval of geven steeds meer en meer karnavalisten er de brui aan? We weten het, maar zondag bleven de meeste fervente feestvierders duidelijk weg van het karnavalgebeuren in de Dendermondse deelgemeente. Een flauwe stoet, waarbjj geen enkele groep echt kon bekoren (ook al omdat voor sommigen onder hen het al de derde verschijning was en er dus de grote verrassing af was) en waarbij het laaiend entoesiasme, het bruisende en flitsende van de andere stoeten duidelijk in de sneeuw van de voorbije dagen was bleven steken. grijze broek doen het in alle omstandigheden goed. Zelfs in een karnavalstoet. «Zouk-Willek» was bij de ko mische fietsers van Londerzeel in de leer geweest, al zorgden zij er dan weer voor dat hun dende paters de mist in. Met een muziekkorps in een stijf- deftige pitteleer, gevolgd door prinsen en violisten die een eigenaardig instrument be speelden een viool zonder snaren maar rijkelijk voorzien Dendermonde. De leraressen en de leerlingen van het Sint-Vincentiusinstituut hand in hand stappend voor vier projekten (bv). Eén van de belangrijkste organisaties die tijdens de vastenperiode verschillende projekten in het zonnetje stelt is ongetwijfeld Broederlijk Delen. Deze organisatie tracht door kollektes geld in te zamelen voor onderontwikkelde en noodlijdende landen. In al deze projekten staat de mens centraal. Natuurlijk is Broederlijk Delen er niet alleen om tijdens de vasten er op uit te trekken en geld in te zamelen. Er op uit trekken deden ook de meisjes van het St.- Vincentius Instituut. Voor de achtste maal werd een woestijntocht georganiseerd om vier projekten te steunen. De zon die van de partij was, deed weliswaar denken aan de woestijn, maar de temperatuur en de sneeuw maakten deze tocht voor de echte liefhebbers een uitdaging. De tocht ging over 15 km langs de polders en de dijk naar Vlassenbroek. Eind en vertrekpunt was de refter van het Technisch Instituut in de Van Duysestraat te Dendermonde Een eerste projekt waar geld voor ingezameld werd is dat van E.H. Raymond De Caluwe en zijn missie in Haïti. Het Sponsorship uit India, dat zorgt voor ouderloze kinderen en hun studies, geniet ook van de financiële hulp. Het derde projekt is de stichting van de Zr St.- Vincentius in Zaïre. Als vierde werd een landbouwprojekt uit Bolivië gekozen. Aan de start verschenen ongeveer 120 meisjes uitgedost in warme laarzen en dikke jassen. Het zou niet eerlijk zijn van ons indien we niet zouden vermelden dat de vrijwillige hulp alleen van de leerlingen kwam. Ook leraressen engageerden zich. Waren zij niet te zien aan kontroleposten, dan stapten ze met hun collega's mee. Al deze stappers verzamelden een bedrag van om en bij de 90.000 frank. En wat kan er beter smaken na zo'n lange, koude tocht dan een lekkere warme chocolademelk. Je moet er dan ook bij weten dat direkteur Nevens voor de gelegenheid zelf de schort aangetrokken had en achter het fornuis een duchtige 'vinger in de pap' had. Bob Hooguit zeventien groepen «De Ware Vrienden» defileer- vormden de echte stoet en den in hun joggingpak het daarbij horen dan ook de prin- was zondagnamiddag ook ferm selijke gemalen, zowel van de koud gevolgd door een nette Orde van Jantje Toerist als de- drumband in heerlijk blauw, ze van het Grootzand. Tel Dan volgde de prinsenwagen daarbij ook nog een vijftal mu- van de Orde van Jantje Toerist, ziekkorpsen en men kan het met natuurlijk ook de jeugd- aantal echte kamavalgroepen prinsen erbij. Die wuifden ie- herleiden tot tien. Te mager om dereen vriendelijk toe en gooi- een echte waardige en ook den waar ze konden ook lekke- waardevolle stoet te vormen, re karamellen naar hun vriend- Grembergen beleeft duidelijk jes die eerder schaars waren meer pret aan zijn «kermis- opgekomen om het spektakel te dinsdag» dan aan karnaval. aen. Zoals gebruikelijk werd de stoet ingezet met een reklame- karavaan waaraan geen einde Ballet en fietsen bleek te komen. Maar hier stel- Een groep musicerende clowns den we een zelfde ziekte vast: bracht het geluid van de «Tri weinig organizatie en veel im- porteurkes Brassband» ten ge- provisatie. Voor men het ei- hore en uit Moes kwam de genlijk beseft was de echte stoet vereniging Moes 1900. Dit keer al in aantocht. Gelukkig waren met een reizend volksteater er de majoretten en het drum- waarbij zelfs een balletgroep korps uit Tessenderlo die ons niet ontbrak. Uit Londerzeel er attent op maakten dat we het kwamen de komische trappers Dendermonde. Karnaval in Grembergen. Zi] beleefden er duidelijk veel pret aan (c). notaboekje moesten pakkèn. en zij zijn zowat de jaarlijks van kroonkurkjes van flessen was de stoet gedaan voor we het wisten. De KLJ uit Moerze- ke met een inspiratiebron uit de tropen sloot immers de rij. Vermelden we ook dat tussen de verschillende groepen door en kris kras door elkaar en bijgevolg zeer storend heel wat individuele karnavalisten zich lieten opmerken, waarbij er weliswaar enkele zeer goede bij waren, maar waarvan het merendeel zich nog steeds be perkte tot het teruggrijpen naar een oud legeruniform. komstuumpjes meer kamava- lesk, zeg maar bont gekleurd waren. Om in de sfeer te blij ven kregen we dan een imitatie van Andre Van Duyns suk- sesnummer «Als de klokken luiden». Nonnen en paters in overvloed, maar op een wagen die verkeerd was gebouwd. In plaats van het gebeuren aan de voorkant van de wagen te laten afspelen moesten de kijkers wachten tot het gevaarte al voorbij was. En dan was na tuurlijk al de volgende groep daar en ging een groot deel van de charme van de klokkenlui-

De Voorpost | 1986 | | pagina 2