N Jul De Neefmijn oorlogsdagboek Werd er geknoeid met examens van kandidaat-politie-agenten te Zeie? Kriskras doorheen de Buggenhoutse raadszitting P, De Terjodenarenstory De Voorpost - 7.3.1986 - 3 Maandag 10 juni 1940 's Morgens vertrokken van Charentilly naar Tours. Vandaar vertrokken we met de trein. Om 4u30. Over Poitiers tot Molssac, waar we 's morgens aangekomen zijn om 6u30. We zijn dan op 5 km. bulten de stad op logement gegaan. In het kasteel "La Ballade". Woensdag 12 juni 1940 In het dorpje La Barthe, met de "specialisten" van het vilegpleln eens goed gaan eten. Hadden ze me daar goeie "Pernod". Daar heb ik trouwens voor het eerst een stuk in mijn knoppen gehad dat het niet zeggelijk was. Twee van de "specialisten" moesten me tot het kazemement sleuren. We sliepen toen op de zolder van het kasteel La Ballade. Donderdag 13 juni 1940 Bijna een hele dag geslapen van pijn In mijn hoofd en mijn bulk. Adres: 3de Luchtvaartregiment, 3de Groep, 7de Smaldeel, Belgisch Leger, Molssac (Tarn- et-Garonne). De vrijdag, zaterdag en de dagen die volgden hebben we toen geholpen bij het aanleggen van een vliegveld. Om die landingsplaats aan te leggen moesten we een hele dreef kerselaars omhakken. Vanzelfsprekend hebben we ons daar toen flink tegoed gedaan aan de vleeskersen. Met het gevolg echter dat we 's anderendaags haast konstant met de broek op de schoenen aan het werk waren. Zo vaak moesten we ons verwijderen. Als je begrijpt wat ik bedoel... Donderdag 20 juni 1940 Vertrokken te Molssac om 3u30 In de namiddag en aangekomen te Canals, een klein dorpje 30 km. boven Toulouse te 4u15, waar ze ons logeerden In een bouwvallig, verlaten kasteel. In 1979, toen ik daar met mijn vrouw op reis was, heb ik gemerkt dat het kasteel prachtig gerestaureerd was. En opnieuw bewoond. Tijdens de oorlog verbleven we daar van 's morgens vroeg af bij de "Italianen", die daar in de buurt een boerderij bewoonden. Daar hadden we trouwens onze in- en uitslag. Er was daar vrouwvolk, er was daar alles en nog wat: wijn, kaas. Wij van onze kant hielpen die mensen op het land. De familie bestond uit de vader - de moeder was overle den -, twee dochters, een zoon van zowat veertig die al een tijdje in Amerika had verbleven en Tonio, de jongste, die zowat vijftien was. Maandag 24 juni 1940 Bezoek aan het pachthof der Italianen. Veel wijn gedronken. Dinsdag 25 juni 1940 Vrede getekend met ttallö. Woensdag 26 juni 1940 Requiemmis gezongen te Canals. Ik was daar nogal vlug bevriend met de pastoor en in Lebbeke had ik deel uitgemaakt van het kerkkoor. Vrijdag 28 juni 1940 Requiemmis gezongen te Castelnon. Met ons vijven gewerkt In de wijngaard van de Italianen. Zaterdag 29 juni 1940 Vandaag hebben de Italianen "polenta" klaarge maakt. Ik herinner me nog goed hoe die "polenta" bereid werd: in een ketel bracht men een mengsel van fijn, geel maïsmeel en water aan de kook tot het water praktisch geheel verdampt was. Dan werd het mengsel op de tafel gegoten om op te stijven. Eens het hard was, kon men de polenta eten. Voedzaam, maar zwaar spul. Het rook bovendien lekker. Woensdag 3 juli en donderdag 4 juli 1940. Zwemmen In de vaart. Vrijdag 5 juli 1940 Een schilderijtje gemaakt van de hofstede van de Italianen. Ook voor het uitbreken van de oorlog had ik getekend en geschilderd. Mijn schilder- en tekengerei had ik trouwens meegenomen naar Frankrijk. Pierre Van Rossem (wordt vervolgd) Lebbekenaar diept oorlogsherinneringen op 1,1 ment. Ik kon dat droevig nieuws op dat ogenblik toch niet aan de dame vertellen. Het was drie uur vooraleer we de goede baan opwaren naar Vlnthanappes, waar we aangekomen zijn te 11 u. Een weinig gegeten, slaapgelegenheid gezocht en er ons ferm Ingerold. Maandag 20 mei 1940 Vertrokken om 12 u en aangekomen te Tours om 6u. Dinsdag 21 mei 1940 In de omgeving van Tours, te Charentilly, genoten we van een dag rust op het domein "La Hardlère". Woensdag 22, donderdag 23, vrijdag 24, zaterdag 25, zondag 26, maandag 27, dinsdag 28, woensdag 29 en donderdag 30 mei. Rust. Vrijdag 31 mei In de voormiddag met de motor naar de groep gegaan om de dienst over te nemen van een andere "moto-cycllst". Zaterdag 1, zondag 2, maandag 3 en dinsdag 4 Juni 1940. Panne gehad met de motor. Om 2 uur bombarde ment van de kolonne en van het vliegveld van Tours. Om 1 u 's nachts nogmaals. (de notities zijn onleesbaar geworden) In vorige afleveringen van dit "oorlogsdagboek", vergezel den we Juul De Neef op zijn tocht naar Zuid-Frankrijk, bij het begin van de Tweede Wereldoorlog. Na zijn vertrek vanuit de luchtmachtkazerne te Evere, belandde hij via Lonzée, Fosse en Aalter in Noord-Frankrijk. Vermelden we nog dat we Juul De Neefs oorspronkelijke dagboeknotities vetjes lieten drukken. De extra-informatie die hij ons tijdens een recente babbel toevertrouwde, leest u in normale karakters. Zaterdag 18 mei 1940 Aangekomen te Abbeville om 7u16, waar we halt hielden neven de vaart, tegen de spoorwagens. Alle man bleef waar hij was. De rust zou maar van korte duur zijn. Ik sliep wat met mijn hoofd op het stuur van mijn motor. Om 4 u. op. Alleman klaar voor het vertrek. We moesten hier zo vlug mogelijk weg. Het duurde dan ook niet lang of de kolonne was In beweging naar onbekende bestemming. Een uur nadien was het op de plaats waar wij vertrokken waren, één felle klaarte. Abbeville werd toen verschrikke lijk gebombardeerd. Daar vielen toen ettelijke burgerlijke slachtoffers. Gelukkig hadden we toen een goeie luitenant, die ons voor dergelijk onheil wist te behoeden. Hij was nog een goeie kerel ook, want hij schonk me een paar prachtige laarzen. Ze waren wel een "steek" te groot, maar allez... Zondag 19 mei 1940 Aangekomen te Rouen te 12u30. Het krioelde er van 't volk. Ik moest voor de kolonne rijden om de weg te banen. En riep me daar een dame vanuit een auto of Ik soms geen nieuws had over luitenant De Llgne. De dame had ons zeker herkend dat we van het 3de Luchtvaart waren. Ik zei de dame dat Ik er niets van wist. Ik had nochtans het nieuws van In Aalter, dat Adjudant De Llgne verongelukt was bij een bombarde- pachihof t>e nfiuMN tm- sovwJ vOfléP- w«i v)£Rfct-t\/eN te crtNflL-S». Nu er van vele kanten kritiek wordt geuit over de wijze waarop er te Zele een kandidaat politieagent werd aange duid, is het niet makkelijk om de juiste draagwijdte te achterhalen. Het is in ieder geval een feit dat er veel onopgeloste vraagtekens hangen rond het examen. Er schreven zeventien kandi daten in, waarvan er uiteinde lijk vier door de teoretische en fysische proeven geraakten, ook daar waren er reeds enke le ontevredenen. Het beterde er niet toen een geslaagde kan didaat Martin Bontinck op 18 januari 1986 de melding kreeg dat hij gelukt was, maar bijna drie weken later of op 7 februa ri 1986 werd verwittigd, dat hij geen geneeskundig onderzoek moest ondergaan, omdat hij niet was geslaagd in het exa men. Ondertussen moeten er zeer eigenaardige zaken ge beurd zijn, die uiteraard en best te begrijpen, niet aan het klokzeel worden gehangen, ant de organisatie van het examen is voor de buitenwereld zeker geen voorbeeld. In geheime zitting koos de ge meenteraad dan toch een kan didaat-politieagent uit drie kan didaten. De heer Luc Van Cauwenberghe kreeg 13 voor keurstemmen achter zijn naam. De socialistische fraktie was niet gelukkig met de gang van zaken en legde na de zitting aan de pers een verklaring af, bij monde van Jozef Van Dries- sche. «We hebben reeds kunnen achterhalen, dat er na het be kend worden van de uitslag van het examen heel wat is gebeurd dat onduldbaar is. Een per soon, die waarschijnlijk in vloedrijk is, roept de jury nadat hij de examens opnieuw heeft laten verbeteren door iemand van buiten de jury. Uiteindelijk herroept de jury haar eerste uitslag. Twee zaken zijn hierbij om het zacht uit te drukken ongebruikelijk. Ten eerste dat het werk van een souveraine jury in twijfel wordt getrokken en ten tweede dat een jury terugkomt op een genomen be slissing. Na al die tributaries hebben we dan zelf het verbe teren van de examens nageke ken en zijn tot de vaststelling gekomen dat het krioelt van tegenstrijdigheden. Er zat geen lijn in. Goede antwoorden werden als fout gerekend, zo dat kandidaten die normaliter genoeg punten hadden, nu ge wipt werden. We vinden dit bijzonder erg. In deze tijd als het moeilijk is voor jonge men sen om een job te vinden, wordt hier misschien de be roepsloopbaan van sommige mensen geremd. Een baan bij de politie is nu toch niet te versmaden. We vinden die za ken zeer betreurenswaardig en wezen er het schepencollege op om zich in de toekomst bij het organiseren van examens te be zinnen over de jurering. In geheime zitting vroegen we ook aan burgemeester De Bruyne, welke persoon de opdracht gaf om iemand van buiten de jury de examens te laten herverbete- ren, maar er kwam geen ant woord op die vraag.» Administratieve hulp voor de politie Het gemeentebestuur nam twee tijdelijke personeelsleden in dienst om in het kader van het plan Nothomb, de politie te verlossen van heel wat admini stratieve opdrachten. SP-raadslid Jozef Van Dries- sche had zijn twijfels of die twee aangeworven dames wel degelijk werden ingezet voor de tatk waarvoor ze werden aangeworven. Hij meende dat ze teveel worden ingezet voor het projekt verkeersveiligheid en meende dat het niet typisch hun taak is om aan de scholen als verkeersbrigadier op te tre den. Voor dit laatste werd hij bijgetreden door CVP raadslid Karei Poppe, die meende dat het in de periode van vriesweer bij de bevolking slecht over komt, dat die meisjes het ver keer aan de scholen regelen. Er werd vlug genoeg gefluis terd dat de politie dan liever niet buitenkomt. Raadslid Van Driessehe meen de, uit getuigenis te weten, dat de politie nog niet meer de baan op kan als bescherming van de burger en dat zou vol gens hem toch mogen in een gemeente waar maandelijks twaalf tot vijftien diefstallen worden gepleegd. Burgemeester De Bruyne ging niet akkoord met de zienswijze van de interpellant. De ver keersveiligheid behoort tot de taken van de politie en indien er geen tewerkgesteld perso neel kon ingezet worden, dan zou de politie het tot haar taak moeten nemen. Het admini stratief hulppersoneel kon daarentegen niet voor alle ad ministratieve taken ingezet, omdat die niet is toegelaten. Ze schrijven wel de kantschriften in, doen de landbouwtelling, werken het strafregister bij en bewerken ook de stukken van commodo en incommodo. De burgemeester wou ook kwijt, dat indien de schooldirekties zelf zouden instaan, zoals dit in verschillende gemeenten en steden wel het geval, voor het veilig over de weg loodsen van de leerlingen, de taak van de politie zou verlicht worden. Raadslid Van Driessehe was verwonderd dat dit niet gebeur de. Hij meende te weten dat het schoolhoofd daarvoor leer krachten moet aanwijzen. Beno Tijdens de jongste Buggenhoutse raadszitting, die kordaat gepresideerd werd door kuituurschepen Jan De Ridder burgemeester De Landtsheer vertoefde «abroad» kwam ook de begroting 1986 van de regie voor grond- en bouwbeleid ter sprake Op de bemerking van Gembel-raadslid Freddy De Bisschop, dat er in die begroting weinig beweging te merken valt, antwoordde schepen Paul Van Malderen dat er nooit spektakulaire wijzigingen optreden in deze begroting en dat er momenteel op Cuytelghem (wijk Briel) nog drie percelen bouwgrond ter beschikking liggen (gezamenlijke waarde zowat twee miljoen). Eén ervan zal ter promotie openbaar verkocht worden. Daarnaast ügt er nog zowat 30.000 m2 industriegrond vrij (waarde 7,5 miljoen). Alle schulden zijn betaald, voegde de schepen er nog aan toe. We hebben bovendien nog een tegoed van 10 miljoen. De gemeente zal aan de h. en mevr. Vermoesen-De Boeck uit de Bovendonckstraat, lnags diezelfde straat, een perceeltje grond, groot 141 m2 verkopen. De ontvanger der registratie zal de prijs bepalen. Anderzijds wenst het gemeentebestuur van de h. en mevr. Vermoesen-Luypaert, in diezelfde Bovendonckstraat een perceel, groot 10a 90ca, aan te kopen. Ook deze grond zal geschat worden door de ontvanger der registratie. De aankoop is bedoeld om het BUSO uitbreidingsmogelijkheden te bieden. Anna Joos vroeg zich af waarom de gemeente de ene keer openbaar verkoopt en een andere keer uit ter hand. Dat, antwoordde voorzitter De Ridder, hangt af van diverse faktoren. O.a. van de grootte van het te verkopen perceel. Het gemeentebestuur verklaarde zich principieel akkoord om ter gelegenheid van de uitvoering van de kollektorenwerken in de Mandekenstraat en Mostenveld schepen Van Malderen schat de uitvoering hiervan in de loop van 1987, 1988 bijkomende werken uit te voeren. Voornoemde kollektorenwerken zuilen worden uitgevoerd door de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij Willy Van der Jeught (Gembel) drong aan op fasering van de werken en op informatie van de bevolking. Schepen Van Malderen antwoordde tijdig de bevolking te zullen inlichten. De raad gaf ook de opdracht aan het college de gronden bij het kerkhof (naast de spoorweg), de gronden naast de spoorweg richting Malderen en het verlengde van het stationsplein te verharden. Deze gronden zijn momenteel nog in het bezit van de NMBS, maar de gemeente hoopt ze spoedig te verwerven. Mocht de geplande aankoop niet mogelijk zijn, dan nog plant de gemeente de sanering van deze gronden. Eenparig keurde de raad de aankoop goed van het huis Seghers langs de Kloosterstraat. Voor de woning met tuin, 4a 80ca groot, zal 800.000 F worden betaald. Om de omgeving veiliger te maken zal het huis gesloopt worden. Aan KWB-Opstal, die tijdens het komend Kultureel Weekend zijn 25-jarig bestaan viert, werd een eenmalige toelage van 5.000 F toegekend. .064 Enige diskussie ontstond toen Freddy De Bisschop, namens Gembel, de meerderheid unfair noemde, omdat ze de beslissing omtrent de Gembelklacht niet afwachtte. Enige tijd geleden weigerde de meerderheid twee halftijdse opstellers aan te stellen. Hierop diende Gembel klacht in bij de Bestendige Deputatie. Naar de mening van de oppositie was de meerderheid-weigering een gevolg van het feit dat er zich bij de geslaagde kandidaten geen «favorieten» bevonden. De meerderheid van haar kant noemde de taak te kompleks om ze door twee halftijdse krachten te laten opnemen. De procedure voor de aanwerving van een opsteller werd nu opnieuw ingezet. Langs diverse Buggenhoutse wegen zullen bomen vervangen en aangeplant worden. O.a. zilverlinden op de Dries, beuken in de Beukenstraat, een kersvariëteit langs de Brussel- mansstraat. Al bij al voor een totaal bedrag van 294.500 F. Vermits uit de planning bleek dat het enkel in de Brusselmansstraat om nieuwe aanplantin gen ging, stelde Marcel Catry de oordeelkundigheid waarop de aanplantingen gebeuren in vraag. Het Gembel-raadslid was verder ook van mening dat de aanplantingen slordig gebeuren en geplante bomen soms de veiligheid van fietsers en voetgangers in gevaar brengen. Schepen Van Malderen antwoordde dat veel aangeplante bomen geschonken werden door de bomenbank, wat betekent dat je niet altijd eerste keus geserveerd krijgt. Pierre Van Rossem gjj Buggenhout. Hel Buggenhouts college van burgemeester en schepen gevat in een rustieke omgeving (vh) Voorzitter van «De Terj odenaren» Robert Van Der Stockt neemt het niet dat zonder enige bespreking de toelage van 30.000 naar 20.000 fr. werd afgeslankt. Hij ziet er een diskriminatie in en dit voor een muziekvereniging uit de eigen stad. De Terjodenaren konden «55 deelnemers garanderen» wat alleen Burst (55) en de Scouts uit Brugge (61) ook konden. Alhoewel met de 30.000 fr. de toelage reeds met 1000 fr. was afgezwakt, wilden De Terjodenaren optreden doch die handicap was te enorm. Twee weken voor karnaval ontving men een schrijven genaamte- kend door de schepen van feestelijkheden en door de feestleider waarin gesteld werd dat die vermindering een beslissing was van het college van burgemeester en schepenen die verband hield met het aantal deelnemers en met de afstand Terjoden-Aalst-Cen- trum. Maar er zou gebleken zijn dat het college zich daarmede in détail niet bezighoudt maar enkel het totaal bedrag van het budget goedkeurt. Robert Van Der Stockt vraagt zich dan ook af welke de reden mocht zijn van deze vermindering. Hij wil zich niet met andermans zaken moeien, maar vraagt zich toch af waar dan die 300.000 fr., uitgetrokken voor die muziekmaatschappijen, heen De Terjodenaren waren anders wel van plan aktuele karaa- valschlagers te brengen die nog niet afgezaagd zijn. Dat waren ze inderdaad ook zinnens te doen, doch niet alleen hun speelbeurt maar ook de arrangementen gemaakt door hun eigen dirigent werden hen «op slinkse wijze» afgesnoept. Dat er enig verband zou bestaan tussen deze kwestie en de incidenten ter gelegenheid van het Sint-Maartensfeest waar «Zwarte Pieten» «hun muziek» speelden, ontkent Robert Van Der Stockt ten stelligste. Trekpleister In zijn interpellatie over de kamavalperikelen had Roger D'Hondt het over de Terjodenaren die eerste en tweede prijzen haalden en een van de trekpleisters van karnaval waren. Hij kant zich tegen vermindering van toelage zonder dat er enige reden zou hebben bestaan om aan hun degelijke deelneming te twijfelen. Naar hij vernam zouden er zelfs 20 deelnemers meer geweest zijn dan aangegeven. D'Hondt vraagt zich af of in de briefwisseling die duidelijk «tegen de Terjodenaren» was de schepen zich om de tuin heeft laten leiden of beïnvloed werd. Op die wijze met Aalsterse kuituurverenigingen handelen acht D'Hondt ongehoord. Er moest een dialoog gekomen zijn. Terloops voegt sprèker er aan toe dat men niet gedacht heeft aan bezuiniging toen 20.000 fr. moest worden betaald om schepen en feestleider in een koets te laten rondvoeren. Maar schepen Vinck impliceerde in de gemeenteraadszitting met te stellen verleden jaar geen goede ervaring met De Terjodena ren te hebben gehad. Er zouden geen majoretten zijn geweest - hoewel zulks was afgesproken wat dan, volgens de voorzitter, te maken had met het ultra-koud weder. Hij maakte verder de vergelijking dat de Vlaams-Katholieke Fanfare van Welle «maar» 11.000 fr. kreeg en met 70 leden paraat was maar of deze vergelijking opgaat is een andere kwestie. Bij de bespreking kwam verder te pas dat de «Oude Garde» 30.000 fr. had gekregen voor twee optredens, een met 18 en een met 32 leden doch Alois Adriaenssens wees er op dat er normaal drie prestaties voor die 30.000 fr. zijn doch dat dit nu wegens een sterfgeval niet kon. En verder dat optredens van de Oude Garde op dergelijke moeilijke uren wel iets meer verdienen. De Oude Garde heeft daarenboven kantinières en er waren er dertien... LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 3