VLAAMSE BERGSPORTVERENIGING TE GAST IN BORNEM Aktiviteiten van de Vlaamse Bergsportvereniging - afdeling Klein-Brabant BREEVENKOMPLEX HEEFT EEN NIEUWE PRIMEUR: DE IJSWAND!!! De Voorpost - 7.3.1986 - 41 Met Kleinbrabantse afdeling als gastheer... A Aet was voor de eerste maal in de geschiedenis van de afdeling Klein-Brabant dat de Statutaire Jaarvergadering in eigen midden plaatsvond en dat sedert de oprichting van de afdeling in 1978. Deze jaarvergaderingen verhuizen jaarlijks van de ene afdeling naar de andere en de afdeling Klein-Brabant had voor een hele omlijsting gezorgd. Het ganse gezelschap werd immers te 14 u. in de zolderzaal van de muziekakademie ontvangen op een natje en een droogje. Voorheen echter had men te Branst 'met bijeenkomst te 10 u. bij Zates (zaal Koningsrek) een pittoreske natuurwandeling langsheen de Oude Schelde in gericht met een 30-tal deelne mers waarna te 12 u. een gezel lige koffietafel de laatste krach tenbron was richting vergade ring. Daarna was het inklim men van de ijswand de apo theose vermits het geplande avondfeest door gebrek aan voldoende inschrijvingen van het programma geschrapt werd. Belangstelling Mag men van een eerder mati ge belangstelling spreken voor wat betreft het aantal aanwezi gen voor deze vergadering, dan mag men echter met tevre denheid terugblikken op het verloop van de zitting. De kop stukken van de afdelingen wa ren immers van de partij en waren vrij goed van de tong riem gesneden redenaars die zij het in een zeer luchtige sfeer het bestuur aan de tand voelden. Daarentegen gaf dat bestuur een zeer goede en dy namische indruk, want de agenda van de vergadering zat met talloze 'primeurs' opgeza deld en OKaBee was er als de kippen bij om vooral een oor te leggen naar die kant. Het was de voorzitter van de inrichtende afdeling, Renaat Muys uit Bornem die het wel komstwoord voerde waarna in verband met het beklimmen van enkele massieven. Er is immers een bedreiging door het beklimmen van enkele massieven te verbieden. Ge lukkig genoeg zal men in 1986 toch voldoende aan zijn trek ken komen omdat enerzijds enkele massieven beklommen kunnen worden die in beheer liggen van de Belgische Alpen- klub (B.A.K.) en anderzijds ook dat de VBV een som van 30.000 fr. uittrekt (forfaitair) om 'klimzegels' aan te kopen die de leden recht geven op diverse massieven te gaan klimmen, zoals bvb. in Oosten rijk. Voor de individuele klim mers is er een gamma 'klim- scholen' zoals te Dave, Marche les Dames, Mozet, Hotton en andere Cy. En nog voor men over de definitieve aankoop van de rots te Hotton toe was gaf spreker Jan Nijs al een voorproefje inzake de aankoop. Men was in 1985 naar Hotton geweest met de bedoeling de 50 meter hoge rots te huren (aan de basis is de rots 200 meter). Deze in de Ourthevallei liggen de rits op een domein van 5,6 ha.werd immers door de eige naar te koop gesteld. Dit 'ge klasseerd gebied' kon dan toch voor één jaar gehuurd worden voor de som van 40.000 fr. met een optie tot aankoop inbegre pen. Achteraf zou het bestuur het fiat vragen van de algemene vergadering om tot de aankoop genoeg. Ook zal men pogen een polis af te sluiten tegen interessante voorwaarden (blokpolis). Men verwees im mers naar het feit dat de Belgi sche verzekeringsmaatschap pijen niet scheutig zijn Alpini sten te verzekeren. Tenslotte was er de rondvraag aangaande het jaarverslag waarvoor gastheer Renaat Muys de spits afbeet voor een hele serie vragen. Uit deze ronde onthouden we de vraag van de plaatselijke voorzitter omtrent het over schrijden van de geografische zonegrenzen die elke afdeling als beperking heeft opgelegd gekregen volgens de statuten. De heer Muys stelde het pro bleem dat personen van buiten de zone (die normaliter in een andere afdeling moeten aan sluiten) momenteel geen lid kunnen worden bij een bepaal de afdeling ook al gaat hun voorkeur daar naar uit en dat die er toch aktiviteiten willen deelnemen. Het statuut zegt ook dat elke klimmer overal en in elke afdeling terecht kan om te klimmen maar men waar schuwt dat een ledenbestand met mensen uit diverse zones een administratieve puinhoop zou veroorzaken omdat elke lid uit een bepaalde zone een codenr. heeft. Tenslotte was er nog de tussenkomst van voor zitter Kouwijzer over de wer king van het hoofdbestuur met facetten als «Opleiding en trai- Enkele leden ven de Kleinbrabantse afdeling na het officiële «inklimmen» (EVR) (vooral van nietklimmers) en gen van de ijswand en dat he- zodoende een verlaging van den zaterdag 8 maart de VBV diens lidgelden mogelijk te ma- naar Hotton reist voor het op- ken. In mei/juni plant men een maken van de inventaris van de extra-vergadering met de afde- rotsen en domein, lingen. Die krijgen op hun (Plrre) beurt nog een kopij met uit- We zouden aan onze plichten tekort komen mochten we tussen alle drukte omtrent de bergsport onze eigenste mensen niet voorstellen en hun werking van de nabije toekomst even doorlichten. Het aktivitekenprogramma van de afdeling Klein-Brabant, die gelokaliseerd zijn in zaal Koningsrek te Branst (bij Zates) vatte reeds in januari aan met een diareeks van Bornemnaar Frank De Keyzer over het langlaufen in Noorwegen en als toemaatje dia's over een bekend klimgebied ten zuiden van Parijs: Fontaine- bleau. Een niet-alledaagse dia-avond was dat wel. Kwam dan de Algemene Vergadering van de Vlaamse bergsport- vereniging op 2 maart in de zolderzaal van de gemeentelij ke muziekacademie - Ter Dilft, om heden vrijdag in CC Ter Dilft een voorstelling te geven van de «Andesexpeditie '84». Een onvergetelijk- bergbelevenis met dia's door Jan Vanhees en Lut Vivijs aangeboden. Op 8 maart starten de klimtechnieken aan de klimmuur in het Breeven (te 14 u.) en daags nadien, zondag 9 maart vertrekt men naar de klimschool te Mozet? Zondag 23 maart is er op dezelfde plaats de 'voorklimmersdag' en het eerste aprilweekend is een kampeerweekend te Herbeumont. Op 13 april is er de klimschool te Merche-les-dames en op 27 april de voor klimmersdag aldaar. Naargelang de sneeuwaanwezigheid in de Ardennen worden gebeurlijk ook langlaufdagen met zelfs gelegenheid tot kamperen in de weekends ingericht door de afdeling. Wie lid wil worden of eens de smaak wil proeven van de bezigheden kan bij volgende personen terecht: Voorzitter: Renaat Muys, Molenveldweg 30, Bornem (889.23.02). Penningmeester: Johnny Van Lent, Riddermoerstraat 8, Bornem (889.37.87). Sekretaris: Anny Verholen, Lunderstraat 5, Londerzeel 2900 (052/30.0040). Feestleider: Bernie Ham, Puursesteenweg 313, Bornem (889.23.80). Materiaalmeester; Jean Maes (adres idem als Ham). Klimverantwoordelijke: André Droogmans (Adres idem Verholen). SpeleoverantwoordelijkeHarry Van Lent, Eksterlaan 3, Bornem (889.66.87). Langlaufverantwoordelijke: Armand Vansteen, Winkel straat 63a, St.-Amands (052/33.42.35). "Public-relations: Denis De Bruyne, P. Van Kerckhoven- wijk 18, St.-Amands (052/33.15.82). Chavee-hutverantwoordelijke: Arthur Ceuleers, Lelielaan 36, Puurs (889.43.3). De afdeling Klein-Brabant telt 83 leden, waaronder 25 klimmers en geeft een tweemaandelijks tijdschrift uit dat mits storting van 300 fr. (voor 6 verschijningen) te bekomen is. Aanvragen op het sekretariaat (Verholen). Alle leden ontvangen alle belangstellenden met open armen. (Pirre) Atdellngxvoorzltter Renaat Muys uit Burnem verwelkom! de aanwezigen. Achter hem hel hoofdbestuur van de VBV (Plrre) voorzitter Guy Kouwijzer van de VBV het woord overnam en een situering gaf van het doel en werking van de Vlaamse Bergsportvereniging. Vervol gens werd één minuut stilte ge houden ter nagedachtenis van de overleden leden. In tegen stelling tot vroeger werd het jaarverslag deze keer niet door de sekretaris voorgelezen en besproken, maar kreeg elke taakverantwoordelijke in de schoot van het bestuur zijn ei gen werking en opvattingen te formuleren, eventueel gevolgd door antwoorden op de vragen die de aanwezigen konden stel len na elk onderdeel behan deld te hebben. Jaarverslag Stageverantwoordelijke Guido Coppijn verwees naar een 'probleemloos 1984' wat de sta ges betreft en dat stak wel schril af tegen 1984 dat men bij de BVB als 'zwart jaar' boek staaft. In 1986 zal men alleszins terug starten met het opleiden van stagelciders en daarvoor kunnen zich een tiental mensen aanmelden voor een opleiding in Oostenrijk onder leiding van plaatselijke gidsen. Bovendien is men zinnens een 'Rampen plan' in voege te brengen dat men hopelijk nooit zal hoeven te gebruiken. Men stelt zich immers vaak genoeg de vra gen: «Wat te doen in geval van ramp?». Vroeger heeft men het nooit nodig gehad maar het is wenselijk dat men een telexver- binding en noodnummer (tele foon) ter beschikking heeft. Nadat Stageverantwoordelijke bondig en goed zijn relaas ge geven had was het huttenver- antwoordelijke en uittredend bestuurslid John Hermans die de verwezenlijkingen 1985-'86 aan de orde stelde. Hij gaf een technische uitleg aangaande de installaties van de diverse pro- jekten door de diverse afdelin gen aan de Chauvee-hut. Een investering van de VBV waar oor men in 1985 een budget van 500.000 fr. uittrok en er uiteindelijk 700.000 fr. moest van maken en ook op het bud get 1986 een half miljoen klaar ligt voor verdere voltooiing. Jan Nijs, de klimverantwoor delijke, waarschuwde voor de Moeilijkheden die gerezen zijn over te gaan. Koopprijs i,5 miljoen vermeerderd met 350.000 fr. voor schrijven, op metingen enz. Rees er vanuit een bepaalde afdeling verzet tegen dè zware investering waar als alternatief het geringe aantal kilometers (20% van de 2.500 leden) dat hierdoor ge diend wordt door de financiële inspanningen van «alle» leden, verzet, dan zou men achteraf de aankoop toch goedkeuren. Er was immers een dreigende konkurrentie van de 26.000 le den tellende Nederlandse Bergsportvereniging en ook de 3.000 militairen die te Marche en Famenne gekazerneerd zijn en als Ardense Jagers een elite korps vormen van het Belgisch Leger zouden wel eens als tweede konkurrent kunnen op dagen voor de rots van Hotton. Vervolgens was het sekretaris Werner de Rudder die sedert de overname van het sekreta riaat op 1 juli 1985 heel wat veranderingen kon doorvoe ren. Het gevolg van enkele turbulente toestanden met on dermeer het plots missen van een komputer door het ontslag van de vorige sekretaris. Er werd dus uitgekeken naar een alternatief en men vond opnieuw een komputer waarin men nu de nodige bestanden steekt die inmiddels gemaakt werden. Men heeft immers tot doel ook de nieuwe lidkaarten die eind 1986 al in omloop zullen gaan, met de komputer samen te stellen. De sekretaris wees ook op het afwijzen van een personeelsaanvraag bij BLOSO zodat het vele werk voor de VBV met eigen vrijwil ligers moet verder gezet worden. Ook de samenstelling van een nieuwe verzekeringspolis kwam ter sprake en gaf men blijk het verzekeringspakket grondig uit te bouwen. Zoals ondermeer met de luiken «Wettelijke verplichte Bloso- polis», bijkomend pakket i.v.m. de vrije tijd van de leden buiten de VTV-aktiviteiten «en alles wat met aangiften te ma ken heeft omtrent ongevallen die nu rechtstreeks van lid naar makelaar gaat (en omgekeerd) en niet meer met de VBV als tussenstation. De administratie ve molen draait zo al traag ning», «werking der afdelin gen», «kommunikatiemotho- den» die eerder gebrekkig ver lopen omdat de vereniging als dusdanig opgesplitst is in afde lingen, «tijdschrift Echo», «bi bliotheek van de VBV» die ondermeer een nieuwe inven taris wil laten verschijnen, «Nieuwe kennismakingsfol der», «expeditie en expeditie maandblad» waarvoor een ex peditieleider een interpellatie deed, en ook het bekomen van de vrijgekomen zetel van de opgerichte bond tussen Oosten rijk, Nederland en België. Men verwees naar de impakt van de VBV die als 5e of 6e grootste sektie genoteerd staat op een totaal van 197 sekties in Oostenrijk. Hiermee werd het jaarverslag besloten. Kasverslag Penningmeester Gilbert Weyns gaf dan een toelichting inzake enkele uitgaven omtrent het on- kostenbudget 1986 naast een korte omschrijving van enkele belangrijke uitgaven in 1985. Men kon op deze zitting ook met de primeur uitpakken dat alle boekhoudkundige bewer kingen van alle afdelingen via computer verwerkt kunnen worden en vermeld staan in het pakket van het kasverslag. Toch kwam vanwege een afde ling de vraag of het niet moge lijk was het kasverslag (en ook agenda van statutaire jaarver gadering) op voorhand te be komen om zich voor te berei den voor deze zitting. Daarna werd het verslag door de kastoezichters Bob De Rid der en Wouter Panis goedge keurd (Panis was wel afwezig wegens ziekte). Beide heren stelden zich voor 1986 ander maal als toezichter kandidaat en kregen bij handgeklap de goedkeuring van de Algemene Vergadering. Bij de bespreking van het bud get 1986 had men zich gesteund op het feit dat men naar de kaap van 2600 leden wil wat een zekere inkomstenbron in houdt. Daarvan zijn naar schat ting 2.550 leden met medisch attest (en dat is tenslotte van doorslaggevende aard!) aange sloten. In die optiek rekent men dan ook op max. toelagen van 1 mi(jocn frank vanwege het Bloso wat een stijging zou zijn van 100% tegenover vroe ger. Ook wil men plannen smeden voor een intrek in een ander secretariaat dat ingericht moet worden. De bespreking van het budget werd verstoord door de interpellatie omtrent het drukken van het budget voor het kiimmateriaai ten be hoeve van wat men administra tieve onkosten' noemt. «Wijkt men dan van de doelstelling 'klimmen' af?» was de vraag. Het bestuur verantwoordde dat met te wijzen op de 40.000 fr. als huurgeld die achteraf bij aankoop van de rots van Hot ton als voorschotsom geschre ven zal worden, betaald werd voor 1986 en dat men 30.000 fr. uittrekt voor de klimzegels wat samen 70.000 fr. is en vermeer derd wordt met de 60.000 fr. (in 1985 122.000 fr. waar men er uiteindelijk 128.800 fr. uit betaalde!). De investering in zijn totaliteit bleef dus be houden. Agendapunten Na een pauze van een kwartier werd het slot afgewerkt van de zitting. Inmiddels was het voor ziene uur voor het klimmen van de ijswand al aangebroken zodat met bekwame spoed de rest afgehandeld werd. Voor zitter Weyns en zijn maats kwa men dan aan een serie punten toe die men 'principieel' als voorstel naar voor gedragen werden en waar men na goed keuring een ontwerpplan zal voorleggen aan de afdelingen. Dat ging ondermeer ook over de kommunikatie tussen afde lingen en bestuur, de aankoop van de rotsen te Hotton (begin 1987), het oprichten van een fonds ter financiering van aan koop van massieven en klimin- stallaties in de toekomst, de herwéïking van het lidkaarten- systeem, een bestaand en door de UIAA erkend en uitgetest systeem die met de computer opgebouwd wordt en zowel tijd als vele kosten bespaard. Her werking van het lidgeldensy steem waarin men de mogelijk heid overweegt de klimfacilitei- ten door te rekenen aan de leden die er ook alleen maar gebruik van maken en hiermee tot doel heeft de terugval van het ledenbestand tegen te gaan werking van alle voorgestelde agendapunten. Als slot van deze boeiende bij eenkomst werd René en dame Wim Bosmans-Vermeiren ge huldigd. Sedert vele jaren me dewerker als bibliothekaris, penningmeester van de VBV, aktief klimmer, stageleider, man van het eerste uur in de klimschool, ambassadeur voor de VBV in Oostenrijk enz. Hij kreeg ter plekke het erelid maatschap aangeboden voor de rest van zijn leven en was gezien zijn op pensioenstelling (ook bij de VBV) toch nog bereid gevonden de afdeling Antwerpen te helpen besturen als penningmeester. Ook de viering van diverse jubilarissen omwille van 25.jaar 'ononder broken' lidmaatschap (een jaarlijkse traditie) viel te Bor nem uit de kast en daarvoor kwamen 12 leden in aanmer king uit diverse afdelingen. Een geschenk en bloemen wa ren hier aan de orde. Het was de intussen kersverse nieuwe bestuurster Moniek Duyme- linckx van de afdeling Waas land (ter vervaging van uittre dend lid John Hermans) die haar eerste opdracht (zoenen uitdelen) vervulde. Ze is met een de eerste dame in het be stuur van de VBV. Ze was ook enig kandidate voor de vrijge komen plaats, daar waar er 2 mandaten te begeven waren... op vrijwilligersbasis uiteraard. Net voor het slotwoord viel dan de plaats en datum voor de volgende jaarvergadering die in Hasselt plaatsheeft op 14 maart 1987 bij de afdeling Lim burg. Daar kunnen we jammer genoeg niet naar toe! Vermel den we dat dan met het hele gezelschap naar Het Breeven gegaan werd voor het inhuldi- De bravourestukjes zijn de wereld niet uitl Bornem mag zich weer eens een pilootgemeente noemen inzake sportinirastruktuur. Toen na enkele jaren terug, we menen in 1983, het geluk hadden de inhuldiging mee te maken van een heuse klimmuur dan dachten we dat we alles gezien hadden. De afdeling Klein-Brabant van de Vlaamse Berg sportvereniging die toen amper 5 lentes jong was kreeg een hoekje voorbehouden om er een klimmuur te bouwen. Een stenen gevaarte met de max. toelaat bare hoogte dat daar ingeplant mocht worden en die verschillende 'passen' kreeg volgens een bepaalde moeilijkheidsgraad. Elke pas kreeg een naam... zelfs die van Burgemeester Van Eetvelt was erbij... en die mocht hem zelf inhuldigen. Was er destijds een hele dele gatie prominenten, zowel van gemeentelijk vlak als van de Bergsportvereniging zelf.met daarbij de nodige speeches ter plekke en in een weertje waar bij de paraplu vandoen was, dan werd het nieuwe borelings- ke van de afdeling Klein-Bra bant van de VBV in alle sober heid ingeklommen alsof het de normaalste zaak van de wereld was. En dat is het nu net niet. Een klimmuur hebben al heel wat Bergsportverenigingen en/ of afdalingen. Er zijn er trou wens in het Walenland genoeg met de steile rotswanden op de koop toe in de buurt. Het was omwille van de veelvoudige verplaatsingen naar Wallonië dat de afdeling Klein-Brabant het plan opzette een klimmuur te bouwen. De bedrijvigheid der klimmers ligt echter wijd open en naast het beklimmen van steile rotswanden komen ook ijswanden op de tochten voor. Inderdaad, de meeste klimmers die het hooggebergte opzoeken krijgen te maken met ijswanden aan de hoogste top pen en dat is uiteraard weer wat anders dan rotsen overwinnen. Om gevolg te geven aan de behoeften van de klimmers stelde de afdeling Klein-Bra bant de daad bij het idee en bouwde prompt een ijswand. Natuurlijk moest er een alter natief gevonden worden om zo'n wand te bouwen. IJs zou in geen tijd voor de (schaarse) zon van bij ons wegsmelten zo laag tegen de zeespiegel en dus moest iets gevonden worden dat zowat hetzelfde effekt gaf. De bergbeklimmers die ook speleologen zijn hebben zich dan maar in de wetenschap gestort en zo gefilosofeerd dat men tot de konklusie kwam dat STYROFOAM de beste kunst stof was om het ijs te ver vangen. Bleef uiteindelijk nog het pro- bleem om die kunststof tegen een te bouwen iets aan te bren gen. Welnu, de STYRO- FAOM-platen die ons de in druk geven met een soort isola tiemateriaal te maken te heb ben, werden aangebracht op een stalen gebinte dat de indruk verwekt een afrijzer te zijn zoals men die in de speeltuinen aantreft. De ene zijde heeft een helling van 60° en is reeds voltooid, de andere zijde heeft een helling van 80° maar heeft niet de sporten van een ladder zoals bij een afrijzer. Ook hier is alles in gereedheid om er de STYROFOAM-platen op aan te brengen. De wand op zich zelf heeft een hoogte van 8 meter en een breedte van 1 meter. Gebeuurlijk heeft de breedte een rol gespeeld om de kunst stofplaten (dikte 82 mm) op een vrij eenvoudige manier te be vestigen, nl. in een geleiding die demontage en dus vervan ging mogelijk maken. Pikken de klimmers met hun haken in de kunststof dan maakt men wel 'gaten' in de kunststof maar volgens een deskundige uitleg ter plekke, overtuigde men ons dat het kunststof als dusdanig niet verbrokkeld wordt. Hoe lang zo'n kunststofplaten zullen meegaan hangt natuurlijk af van het gebruik. In ieder geval is deze wand een primeur voor ons land, allicht ook in Europa en wie weet zelfs een wereld primeur. Er wordt in die zin zelfs een gerucht verspreid als- zou zijne Majesteit Koning Boudewijn in juni '86 een be zoek brengen aan de installa ties van de Bergsportvereniging in Bornem. Als we weten dat in '83 voorzitter Renaat Muys bij de koning ontvangen is geweest n.a.v. een expeditie waartoe de Bornemse kinesist behoorde, dan kan het wel zijn dat Z.M. wel eens een wederbezoek aan Renaat en zijn maats komt brengen. Het inklimmen verliep deze keer op een eerder sobere ma nier maar in feite was het proto col bijzaak: de wand staat er en iedereen die er zin in heeft kan net als drie jaar geleden een proefklimmetje komen maken. Let wel: alles onder toezicht van de klimmers. Eén raad nog; er is geen ladder om naar beneden te komen, dus dalen zoals het hoort... of afrijzen!? (Pirre) Voonltter Renaat Muys beklimt de Ijsmuur (EVR)

De Voorpost | 1986 | | pagina 41