en de kleine k De grote Prowizorka Dzez Bed uit Polen Rupelmondse fanfare dankt voor honderdjarig bestaan Miel Cools op Vlaamsnationaal zangfeest in Temse Bob Boonsingers komen naar Oudegem 42 - 7.3.1986 - De Voorpost De tweede internationale belforthappening rond gitaar en luit heeft dit jaar plaats van donderdag 20 tot en met zondag 23 maart met een flink gestoffeerd en gedifferentieerd programma. Aalst. Wannes Van de Velde als begeleider. Dankzij de steun van de bank B.B.L. Temse organi seert de Amedee Verbruggenkring van Temse dit jaar zijn derde Vlaamsnationale zangfeestavond op 22 maart om 20 uur in zaal Cambrinus, Schelde- straat te Temse. Op donderdag 20 maart te 20 uur in de stadsfeestzaal opening van de tentoonstel ling met Paul Rans die luit muziek, liederen en balla den uit de XVI' eeuw brengt en het Trio Achtten met Ed dy Peremans, Hilde Ray- maekers en Freddy Duffe leer in werk van Scarlatti, Vivaldi en Wüsthoff. Op vrijdag 21 maart speelt het duo Assad (Brazilië) te 20 uur werk van Giulani, Koskin, Ginastera en Debussy. Op zaterdag 22 maart te 11 uur Jo Smeets met barok- fluit in werk van S.L. Weiss en A. Falckenhagen en te 19.30 u. Flamencokoncert, gitaar en zang door Ricardo en Marquito Velez. Waarna het ensemble F. Yerbaguena met Luis Hereda (zang), Ra phael Almagro (zang), Jo sé Zèrate (gitaar) en Raphael Santioago Habicheuel (gi taar). Waarna opgetreden Met deze zangfeestavond wil de Amedee Verbruggen kring van Temse dit jaar de honderdste verjaardag van de geboorte, op 18 novem ber 1886, van Amedee Ver- bruggen en tevens van de honderddertigste verjaar dag van de geboorte (op 27 oktober 1856) van Albrecht Rodenbach herdenken. Ook zal op deze Vlaamsna tionale zangfeestavond een postume hulde gebracht worden aan de onlangs overleden grote Vlaamse toondichter Armand Preud- Ook dit jaar weer zal de samenzang van de Vlaamse liederen onder de zeer ge waardeerde leiding van oud-studentenleider Twig gy staan. De ex-praeses van K.V.H.V. Antwerpen en de stichter van de Vlaamse stu dentenzangfeesten te Ant werpen zal ook enkele liede ren ten gehore brengen. wordt door Manoio Lopez «Nino de la Puebla» (zang), Amaro Cortes (zang) en Wannes Van de Velde (gi taar). Op zondag 23 maart speelt te 11 u. in de stadsfeestzaal het Trio Franchi Latijns-Ameri kaanse jazzmuziek met Walter Maes (drums), Da niel Dekens (basgitaar syn thesizer) en Harry Franchi (gitaar). Te 19.30 u. is het de beurt aan solist Robert Barto met barokgitaar en vihuela. gemeenteraadszaal te 14 uur over «onderwijsproble matiek» met N. Heremans, Ph. Malfeyt, Y. Storms, L. Polck en V. Van Puyen- broeck. Inkom steeds gratis. Voor de koncerten toegang van 150 tot 250 fr. Tentoonstelling In de stadsfeestzaal, 1* ver dieping, van 21 tot en met 23 maart telkens van 10 tot 12 en van 14 tot 18.30 u. ten toonstelling gitaar- en luit- bouw met werk van L. De- neys, O. Moran, de Provin ciale Technische School van Boom: afdeling instrumen- tenbouw, K. Sato, I. Sloane, L. Van den Eeckhout, D. Van den Herreweghen, G. Vermeiren en A. Wiegers. Luitbouwers zijn Fr. Bodart en P. Rans. Kursussen Kursussen zijn toeganke lijk voor leraars, conserva toriumstudenten en gevor derde akademiestudenten. Ook voor luitspelers, barok- en flamencogitaristen. Op vrijdag 21 maart 's na middags kursus luit en gi taar door R. Barto (aktief 1100 fr., passief 700 fr.) en op zondagmiddag 23 maart gitaarsolo en -duo en fla mencogitaar met S. Assad en T.S. Habichuela (aktief 2200 fr», passief 1000 fr.). Leden van gitaarkrant: 20% vermindering. Kursusgeld te storten op rekening i 293-0235522-61 van Gi taarkrant met vermelding kursus... Info via 053/ 32.14.47 Of 053/77.20.52. LH Op zaterdag 22 maart spreekt in de stadsfeestzaal te 10 u. Paul Rans over luit- bouw en te 11.45 u. Roberto Barto over barok gitaar en vihuela. In de raadszaal, 1* verdieping van het belfort, spreekt Geert Vermeiren te 16 u. over gitaarbouw en op zaterdag 22 maart eveneens is er een colloquium in de Voor de eerste keer tijdens Kroegentocht in Dendermonde Vrijdag start in Dendermonde rond 21 uur de jaarlijkse Kroegentocht. Voor degenen die al een tijdje met jazz begaan zijn is deze organisatie een monument. Het was immers de Dendermondse jazz club Honky Tonk die als eerste in Vlaanderen een dergelijke manifestatie organiseerde na een zeer uitbundig bezoek aan het Nederlandse Breda, waar het kroegenlopen al enkele jaren langer meegaat. Reeds van de eerste keer werd het een grandioos sukses en dat sprak uiteraard ook de kroegbazen aan, zodat er nu reeds negentien herbergen, cafés, stammenees en tavernes allerlei deelnemen. Omdat de kleinkunst in Vlaanderen niet los te den ken is van de Vlaamse ont voogdingsstrijd, werd de Vlaamse troubadour Miel Cools dit jaar uitgenodigd, die door zijn prachtige Vlaamse liederen ons de rijkdom leert ontdekken van de taal die zolang heeft moeten vechten om haar be staansrecht in België af te dwingen. Een avond om onze rijke Vlaamse liederensohat op nieuw te ontdekken en om zeker niet te missen. Inkom kaarten voor deze zangfeestavond in voorver koop tegen 100 tr. (kassa 120 fr.) zijn te verkrijgen bij de bestuursleden van de Amedee Verbruggenkring van Temse en bij de voorzit-, ter Eddy Buytaert, St. Amel- bergalaan 26, 2690 Temse, tel. 771.13.74. Aalst. Paul Rans op de luit (Ih). Het zijn uiteraard niet al leen de jazzliefhebbers die op deze kroegentocht afstor men. Net als voor het festival lopen er ook de gewone Dendermondenaars warm enkele weken na karnaval. De kroegen moeten de kop- vleesfretters niet leren ken nen, de orkesten hebben we vorige week al uitgebreid voorgesteld. Toch komen we nog even terug op een merkwaardige band, waar over eigenlijk nog niet veel geweten was. In Gasthof Het Vaderland speelt de Poolse Prowizorka Dz68 Bed, een formatie die ons volslagen onbekend was, maar die eigenlijk al degelijke geloofsbrieven kan voorleggen. De band speelde al met sukses in Ne derland en Frankrijk. Deze Polen brengen oude jazz, geheel in de traditie van de dertiger jaren met een ver bluffende frisheid en origi naliteit. Dat is in de eerste plaats te danken aan zanger en cobofoonspeler Thomas Sacha. De cobofoon blijkt een voudigweg te bestaan uit een bierglas, voorzien van een klein mondstuk, daarin zin gende worden de meest vir tuoze en knappe improvisa ties geleverd. Men kan er ook imitaties mee doen van diverse blaasinstrumenten als trombone en trompet. Dal is bijzonder inspirerend voor de andere muzikanten. Zijn tegenspeler is klari net en sopraansax Ryszard Kwasniewski, Zij duelleren prachtig en gaan naadloos in eikaars chorussen over. De achterhoede wordt ge vormd door contrabas, gi taar en banjo. Het klassieke slagwerk wordt niet eens als een gemis aangevoeld. Met een prima drive wordt een oersolide ondergrond gele verd. Opvallend kreatief, stoeiend met metriek en ryt- miek is banjoist Henryk Ste- fanski. Hij legt de verbin dingen tussen de achterhoe de en de frontlijn. Bassist Stanislaw Piotrowski is be scheiden, soepel en speels en kan toch frappant sole ren. Gitarist Jan Kalinows- ki blijft meestal harmonisch bezig in zijn begeleidings- rol maar zorgt voor de nodi ge stuwing. De band speelt evergreens van grote jazz- broeders als Armstrong, Dendermonde. Thomas Sacha, de zanger en cobofoon speler van Prowizorka Dzez Bed uit Polen, die de kenners zal verbazen. Bechet, Hawkins en ande- teiten zeer streng zijn om- ren. "Als dit een afspiege- trent de kwaliteit van de ling is van het Poolse jazz- groepen die naar het westen gebeuren, schrijft een Ne- mogen. Bewijs van deze ho- derlands recensent, dan ziet ge kwaliteit zijn de prijzen het er ginds bijzonder goed die de Prowizorka al haalde uit," in het Gold Washboard Old De groep ontstond op 13 Jazzmeeting. In 1984 kreeg december 1981 in Gniezno. de band de prijs van het De band bestaat uit een inge- publiek en in 1985 de grote nieur, een elektricien, een prijs van de beste Poolse tra informaticus, een elektroni- ditionele jazzgroep cus en een dierenarts die Op vrijdag 7 maart dus in muziek als hobby beoe- Gasthof Het Vaderland op fenen. de Grote Markt, tijdens de Toch mag gerust gezegd jaarlijkse Kroegentocht, de worden dat de Poolse autori- oudste van het land. Rupelmonde. De fanfare Sint-Jozef in 1931 (dw). Zondag was het feest in Rupelmonde. De fanfare Sint-Jozef jubelde immers om haar honderdjarig bestaan. En als de muziekmaatschappijen feest vie ren, dan staat gans het dorp op stelten, 't Feest begon met een eucharistieviering. Daarna volgde een om megang door Rupelmonde. In de namiddag zaten de muzikanten en bestuursleden aan een jubileum banket en 's avonds was er feest rond het Mercator plein. In 1884 was er in Rupelmon de reeds de zang- en toneelve reniging Sint-Jozefskring o.l.v. onderkoster Jan Van Kerckho- ve. Door onenigheid binnen de fanfare Sint-Cecilia evolueerde deze groep op 1 juni 1886 tot de katholieke fanfare Sint-Jo zef. De eerste dirigent werd de heer Vermeire, koster-organist van de O.L.Vrouwkerk te Ru pelmonde. Vlak vóór de eeuwwisseling huldigde de fanfare haar eerste 'drapeau' in. De kenspreuk 'deugd en vreugd' was erop in gouden draad met de hand ge borduurd. In 1900 werd De Coninck, tevens chef van het eerste linieregiment te Gent, als dirigent aangesteld. Een goede tien jaar zou hij de fanfare de juiste kadans geven. Tot Ray mond Verhelst hem in 1910 opvolgde. 49 jaar lang zou de ze Nielenaar de dirigeerstok behouden, In 1928 kreeg de fanfare de koninklijke titel. In 1952 wist men zich te klasseren in eerste afdeling bij de provin ciale tomooien, Twiee jaar later promoveerde de fanfare tot uit muntendheid en het daaropvol gende jaar stond men al in ere- afdeling, een kategorie waar Sint-Jozef vandaag de dag nog steeds zijn klanken laat horen. Bloei Tijdens een galakonoert te Niel in 1959 gaf Raymond Verhelst de dirigeerstok over aan ere-luitenant Emiel Brants. Als één der eerste Wase maatschappijen zaten de muzikanten toen reeds in uniform (1955). Emiel Brants overleed in 1961 en werd als dirigent opgevolgd door Karei De Sohrijver. In 1976 werd de dirigeerstok tijdens het jaar lijkse koncert op plechtige wijze overhandigd aan de huidige dirigent, Jozef Wauters, tevens kapelmees ter van de muziekkapel van de Belgische Zeemacht, le raar fluit en harmonieor kest aan de stedelijke mu- ziekakademie te Sint-Ni- klaas en dirigent bij de har monieën Sint-Ceoilia van Machelen en van Ham me. Reeds in 1976 werd on der dit nieuwe roer een gou den medaille behaald in de landelijke tornooien van de stad Antwerpen. En de triomfen stapelden zich op. In 1978 werd men kanton naal en provinciaal Fede- kam-laureaat. Twee jaar la ter behaalde men de eerste prijs in het nationaal kam pioenschap van België. In 1982 veroverde de fanfare een zilveren medaille op het landelijk tornooi van Ant werpen. En vorig jaar nog sohitterde Sint-Jozef met de eerste prijs op het kam pioenschap te Neerpelt. Viering Zondag 2 maart startte het eeuwfeest met een eucharis tieviering voorgegaan door e.h. Van Moer, e.h. Lamod en Walter Van Wauwe, de jonge priester die ooit zijn eerste muzieknoten bij Sint- Jozef studeerde. In zijn ho milie bracht pastoor Van Moer hulde aan al diegenen die de fakkel van de fanfare brandend hielden. Verder waren er ook woorden van optimisme. "Deze viering opent ook het perspektief van een nieuwe lente. Een nieuwe lente met een nieuw geluid. De toekomst straalt voor ons." Op het einde van de jubel- mis werd het nieuwe vaan del ingezegend. Voorzitter August Depuydt en mevr. Jan Colaes-Van Wauwe aanvaardden het peter- en meterschap. Daarna trok men stoetsge wijs door de Mercatorstede. Op de akademische zitting waren er uitwisselingen van diploma's en medailles en toespraken van voorzitter Depuydt, burgemeester De- nert en de heer Torekens, voorzitter van het muziek- verbond van België. Op het jubileumbanket in de namiddag werden er ere tekens uitgereikt aan liefst 38 muzikanten en bestuurs leden: Jozef en Karei Anné, Eduard en Erik Batens, Pierre Bryssinck, Leo Claes8ens, Jan Colaes, Lon- gien en Willy Colman, Alois De Clercq, Jozef De Kuyffer, Guido De Laet, Guido De Lamper, Karei Denert, Arthur De Roeck, Jozef De Rijck, Marcel Deyaert, André Duverger, Jozef Wauters, Alfred Gor- rebeeck, Francois Laureys, Karei Ledent, Leooold Maes, Julien Meyfr<x>dt, Gaston Moorthamer, Dirk en Geert Mys, Mauri ts Noens, Remi Rooman, Frans Rosiers, Gabriel, Lu- cien en Roger Stoop, Julien Van Acker, Alfons Van Hoyweghen, Henri Van Meirvenne, Jozef Van Raemdonck en August Ruysseveldt. Dendermonde. De Poolse Prowizorka Dzez Bed speelt tijdens de Kroegentocht van vrijdag 7 maart in Gasthof Het Vaderland. Op uitnodiging van het plaatse- koormuziek als de gewone Dit programma vindt plaats on- lijk parochiaal koor De Den- volksmens aangenaam weten te der de auspiciën van het Minis- derkantorij brengen de Bob verrassen. terie van de Vlaamse gemeen- Boonsingers in de O.L.Vrou- Prof Jan Haspeslagh van het schap, dienst Volksontwikke- we kerk te Oudegem hun pas- Leuvense Lemmensinstituut zal ling. siekoncert. Vrijdag 14 maart met zijn entoesiaste singers, Voor de zeer demokratische e,k, wordt weerom een trefpunt passieliederen uitvoeren in de prijs van 60 fr. wordt u deze voor muziekminnende streek- meest diverse stijlen. Een geva- koncertavond met bijhorende genoten. Dit vokaal ensemble, rieerd programma vermeldt receptie in de parochiezaal met een unieke plaats in het werk van Bach, Gasparini, aangeboden. Vlaams muziekleven, zal zo- Vulpius, F. Peeters e.a. naast Het koncert vangt aan om 20 u. wel de kritische liefhebber van diverse negro-spirituals. Buggenhout. In het Torenhof presenteerden zij kaviaar of spaghetti (c).

De Voorpost | 1986 | | pagina 42