Tweede Lustrum-Kunstkoncert van de Kon. Harmonie St.-Cecilia Lebbeke J Jazzkwartet Matthijs - De Caluwé boeit talrijk publiek te Zele Dirk Martensprijs voor Monika Van Paemel m Fotowedstrijd Kieldrecht-Prosperpolder Fotowedstrijd Sombeke Landschappelijk georganiseerd door VZW Durme Waasmunster Aktiviteiten van de Wase Kunstkring De Voorpost - 7.3.1986 - 43 Terwijl buiten de maand maart zich in een sneeuwwit kleed aankondigde, begonnen de muzikanten hun «spe lend» jaar met hun tweede lustrum-kunstkoncert. Plaats van het gebeuren was de grote zaal van Ons Huis te Lebbeke. Het volk sijpelde wat langzamer dan gewoonlijk binnen, waarschijnlijk zaten de barslechte tweederangswegen er voor iets tussen, maar toen de voorzitter, Frans Moeyer- soon, het 10e kunstkoncert voor geopend verklaarde, waren er naar schatting toch al een 600 tal muziekliefheb bers in de zaal. Presentator Willy Meert ver telde ons dat in 1977 de toen malige nieuwe chef, Fran cois Peleman, de wens uitte om eens een kunstkoncert te geven. Deze vrome wens duurt nu al 10 jaar en men ziet er bijlange nog geen einde aan komen. De puike afwerking van het jaarlijk se programma en de grote publieke belangstelling staan daar borg voor! Het geboden repertorium bestond voornamelijk uit muziekwerken die bij vori ge uitvoeringen «hoogge waardeerd» werden door het publiek. Het was voor waar geen gemakkelijke keuze geweest uit de zovele «goede» werken... De avond werd krachtig ingeblazen met veel hoorngeschal in Recking's Weidmanns Heil. Nadien brachten de muzi kanten een driedelig werk naar de hand van de Belgi sche komponi8t, Guy Duijck. Tijdens het eerste deel van «3 aquarellen» za gen wij zo het spelende, haantje-de-voorste kind rondhuppelen. In het twee de deel kon je wegdromen midden een heerlijk land schap. Gedurende het derde deel wisten wij niet waar eerst kijken: of naar het dui zelingwekkende pirouettes van de danseres, of naar de «vingerbrekende» toeren van de klarinettisten! Aan het publiek werd gevraagd om' te «jureren» in voorbe reiding op 2 maart. Inderdaad zondagochtend vertrok een volle bus muzi kanten naar Leuven, waar men zou trachten met o.a. dit muziekstuk de Nationale Kampioenstitel van Fede- kam mee naar Lebbeke te brengen... En met die titel keerde men ook terug. Heeft u ooit al eens de gele genheid gehad rond te dwa len op een Perzische Markt? Dit werk van Ketelbey werd zo waarheidsgetrouw uitge voerd, dat ik de slangenbe zweerder zijn werk doen op dez> muziek. De Limburger Jef Penders schreef een prachtig arran gement voor Thème D'Or- gué. Net als jaren geleden liepen de rillingen over de rug... Exotische klanken en span nende akties waren de in grediënten van de filmmu ziek uit Lawrence of Arabia van Maurice Jarre. De slag- werksektie kreeg de volle lading Arabisch woestijn zand te verduren. Liano, ofte Kees Vlak, mocht natuurlijk niet ont breken en zijn Bolero Di Media Noche toverde mid- dernachtsdromen in onze gedachten. Vorige herfstperiode was een vrouwelijk lid van de harmoniesympathisanten danig onder de indruk ge raakt van de T.V. serie «Mistral's daughter». Op een repetitie bracht zij dit eens ten gehore. Van het één kwam het ander, en zodoen de «arrangeerde» Lode De Feyter een harmonie-versie voor de prachtige titelsong Only Love van Vladimir Cosma. Juist voor de pauze werd Gaston Van Biesen gedeko- reerd mét de Zilveren Me-' daille in de Kroonorde, een ereteken bij zijn reeds ver dienstelijke kollektie. Na de pauze kregen de mannen van het slagwerk de vrije hand. In Ted Hug- gens' Fascinating Drums kwamen alle bekende en onbekende onderdelen aan de beurt. Het werd dan ook een frisse, geestige, levende slagwerkpartij! De bijzondere saxofoon klank van Glenn Millers' Big Bandsound kwam extra naar voor in zijn wereldbe roemde Moonlight Sere nade. Het deed mij persoonlijk veel genoegen Lloyd Web ber's Jesus Christ Superstar op het programma te zien staan. De sterk emotionele mimiek liet mij niet onbe roerd eveneens de thematiek die er achter schuilt. Elke muziekliefhebber hoort wel een song van The Voice graag. Jerry Nowak maakte een medley van New-York-New York, It was a very good year, The Lady is a tramp en My Way in Sinatra in Concert. De har monie deed het op haar uit stekende wijze. Het voorlaatste stuk was Kees Vlak's Introducing The Band. Daarin werden alle instrumentengroepen voorgesteld en enkele muzi- kanten brachten zelfs een stukje improvisatie naar vo ren. Nummer 13 op het lijst je was spiksplinternieuw. Op 21 mei 1985 kompa neerden de Lebbeekse diri genten Lode De Feyter (1ste deel) en Frangois Peleman (trio). Burgemeester Moeyersoon Mars. Daar mee losten ze de belofte in gedaan bij de «installatie» van de burgervader op 1.1.'83. Daar deze mars «persoonlijke eigendom» blijft van de burgervader' werd hem plechtig het «ma nuscript» overhandigd door beide dirigenten. De burgemeester dankte hen en iedereen was ervan overtuigd dat niemand zich verveeld had en elkeen weer eens de geneugten van de Lebbeke. De dirigent had zijn mannen goed in de hand (G. Breckx) muziek gesmaakt had. Er werd gul omgesprongen met prachtige (dure) bloe metjes en wij kregen na de ze prachtige «première» mars nog twee toemaatjes: Only Love en Burg. Moeyersoon Mars. De presentator verschafte ons deze keer niet de exacte datum voor het volgende kunstkoncert, waarschijn lijk is hij er ook al van overtuigd dat we toch weer allemaal op de rendez-vous zullen zijn! U toch ook he? L.D.B. Zele is sedert vele jaren een koncertvereniging rijk, die steeds getoond heeft van digheid en een inzicht in de aanpakken te weten. Zij wist een koncertpubliek te kreëren of samen te brengen dat muzikale strukturen. Dat geïnteresseerd was in goede muziek. Het feit dat er steeds kwaliteit gepresenteerd werd, deze kwaliteiten doorwer- er wel niet vreemd aan zijn dat alle koncerten een publieke opkomst mochten kennen, die ken in het kreatief proces veel stedelijke organisaties haar mochten benijden. Dat ze daarbij het lef heeft jazz te van het musiceren, ook van presenteren aan muziekliefhebbers die veelal toch geïnteresseerd zijn in meer «klassieke jazzmuziek, ligt nogal voor eerder ondankbare, niet op vormen», is daarbij lovenswaardig. de hand. Dit kan enkel het voorplan tredende) in een verrijking zijn breng van de contrabas als te willen stelen (iets wat nog al eens voorkomt bij jazz bands) leverde hij erg effi ciënt en prachtig ondersteu nend werk. Ook de (meestal i m HASKtHfB Lebbeke. De Kon. Harmonie van Lebbeke koncerteerde (G. Breckx) Jazzkwartet Mare Matthijs - Dirk De Caluwé velen heerst dan ook fluit), Mare Roosendans voor het musiceren zelf. In ritme-instrument IViCUU XvUUoCliu<UlD ,'i,i I,, i - nog de opvatting dat men (slagwerk), en Frank Cop- vaardigheden blijken pranhtig. „n.w. iir nu nit. ïflTOlfwartfit fivA-pfiin- o(idiagwoiik;, cii i'iaiiA cuu- - Wat men gemakshalve on- voor jazzmuziek beter geen nieters (contrabas) Allen y jazzkwartet overdui- J-1O. Halnlr TTifanoarH in Ho Iron. - -- Kvietbcio luuuuauaoi, micil «jazz» ge- opleiding nodig heeft, dat spelen ze of zijn ze bedrijvig dehjk' Uiteraard in jazzmuziek moet van bin- in de «klassieke» muziek, VRn T111Tni der woonlijk aanduidt is in een verzameling muziek- nen komen (Welke kunst als instrumentist of leraar' stijlen die onderling zo erg niet??), dat er geen regels en niet in het minste instru- verschillen als renaissance- vastgelegd hoeven te wor- mentale ensembles of mu- en diBkomuziek. Muziek, den. Dit geldt slechts in zeer zoals alle kunst, zoals alle geringe mate: er zullen al- uitingen van de menselijke tijd wel geniale autodidak- ziekschooltjes. Samen vor men de keu van de nummers (Bol ling, Gershwin) maar ook in het technisch kunnen van de afzonderlijke leden. Van Claude Bolling vertolk- Ook twee komposities van Mare Matthijs zelf in het programma: het mooie inti mistische «Illusion» en de «Waltz for four» op een een voudig tema dat echter mooi verwerkt en gevarieerd - - - De Caluwé, dat zich sinds fluit en niano» dnnr de kreatmtmt, ib voortdurend ten zyn, wat niet bewijst dat 197J als jazzformatie profi- komponist opgeiagTn JS m bewemne. evolueert bii-. een ODleidme-overhodicr is i^;1upswiagBu tum het Kwartet Matthijs- te het kwartet een «Suite voor werd en waarin de vier in- strumentisten ook solistisch 1 beweging, evolueert bij- een opleiding overbodig is. zonder snel. Muzikale op- Dat er vooral in de eerste vattingen, instrumenta- helft van deze eeuw een be- rium, harmonieleer en dgl, vruchting heeft plaats ge- Averse jazzfestivals veranderen. Slechts uiterst vonden door de jazzmuziek zelden komt er werkelijk op de «klassieke» muziek- iets echt nieuws: gewoonlijk vorm, staat buiten kijf, den- Aperitiefkoncert te Zele leerde en sindsdien heelwat opnamen maakte voor de radio en televisie, optrad op con cours. beroemde Jean-Pierre Rampal. Een suite is een reeks gestileerde dansen in dezelfde toonsoort, de grote bloeitijd ervan lag in de 18de eeuw, maar ook ha komponisten beperkt het nieuwe er zich ken we maar aan mensen Tijdens het aperitief, na het suites Bii Bol ton verdere uitwerking ate Gershwin, Claude Bol- koncert, hoorden we een da- SSZte toffln we te zijn van een of ander ling en vele anderen. me zoo-ven dal. bot «llemeal e.i" -.T zijn element. 1, dat het allemaal nog braafjes was geweest. delen met zowel barok- als moderne Iets echt nieuws kwam er Zeer veel jazzmuzikanten Hoeft ia77 dan ruw nf onhe- m0t deJüSÜÏL.°f,SÜ klln zich vooral de teatste houwen of_ongepolijst te Bourvil jrezTg^SSSe eind van vorige eeuw en het jaren gaan toeleggen op de u eerste kwartaal van onze .klassieke, muziek (of er 3d door diüiirartt/kóiiikt aost eeuw. Ook deze jazz- zich tenminste gaan voor in- natuurlijk anders dan de Deze suite is een praehtige klanken en dit idioom wa- teresseren). Ook andersom muziek van g g King - - ren voortdurend onderhe- zien we een evolutie: mpzi- jeg - vig aan allerlei stijlen en kanten met een gedegen band Qf bewegingen. Veel van de nu konservatoriumopleiding mans. Eu in Vlaanderen gespeelde brengen stilaan meer inte- Klinken Beëthóvens «Pasta- m de kijker: technisch per- jazz is in feite een reprodu- resse op voor het jazzfeno- raie„ en Kodaly's «Hary Ja- fekt en muzikaal van topni- ceren van vroegere stijlen, meen. Een gelukkige evolu- waarbij echte kreativiteit tie! beperkt blijft tot Tot de laatsten behoren pia- zijn per se? De jazz gebracht irlandaise» komt erin voor. kompositie als ze goed uit- -pap N.O. Jazz- gevoerd wordt. En dat was Toots Thiele- hier in Zele het geval. Fluit mans. En wat is dan braaf? en piano stónden uiteraard hun kunnen konden tonen. En tenslotte natuurlijk Geor ge Gershwin met «A foggy day», waarin de piano de vedetterol had met een kon- troversiële fluitpartij en een erg mooie inbreng van de contrabas. Een entoesiast publiek dwong nog een toemaatje af, waar het (nochtans dorstige) kwartet «Autumn Leaves» voor over had. Dit aperitiefkoncert van de Zeelse Koncertvereniging werd een propagandakon- cert voor de echt goede jazz. En dat was te danken aan De Kieldrechtse Verzamelaars vrienden organiseren een internationale fotowed strijd rond het thema "Kieldrecht en Prosperpolder'. De ruilklub wil met deze wedstrijd de tien beste foto's selekteren die 8a.n zullen dienen voor het uitgeven van een serie prentkaarten van Kieldrecht en het gehucht Prosperpolder. Het prijzenpakket is niet gering. Voor de laureaten werd veertigduizend frank aan waardebons gereserveerd plus fotografisch materiaal. De foto's dienen voor 31 juli te worden bezorgd. Men kan het hele reglement aanvragen bij Pros Verbeeck, Kastanjelaan 2 in Kieldrecht (Beveren). (WV) nos»-suite identiek kwa to- veau musiceerden Mare naliteit? conservatoriumoplei- Matthijs en Dirk De Caluwé! Ook de perku8sie-inbreng van Mare Roosendans was Te Waasmunster organi- enkel van de proeven mag nisatoren nooit aansprake- seert de milieuvereniging de naam van de deelnemer lijk worden gesteld voor vzw Durme een fotowed- vermeld worden. Naam en eventueel verlies of bescha- strijd Sombeke landschap- adres dienen op een strook- diging. Door inzending en pelijk. Het onderwerp van je of adreskaartje ingesloten deelname verklaart men de wedstrijd is Sombeke. Al- bij de inzending met ver- zich akkoord met de wed- keuze van de nummers le vormen van landschaps- melding van het aantal in- strijdvoorwaarden. Voor el- maar vooral ook aan het fotografie zijn toegelaten in gezonden proeven. Op de ke kategorie is een prijzen- muzikaal entoesiasme zoverre dat elke inzending dia's dient een zuiver duim- pakket voorzien. De jury is waarmee Mare Matthijs, herkenbare elementen bevat merk in de rechterboven- samengesteld uit twee leden Dirk De Caluwé, Marc die typisch of karakteristiek hoek van de dia in projektie- van vzw Durme, bijgestaan Roosendans en Paul Cop- zijn voor het Sombeekse toestand te worden aan ge- door drie personen van bui- pieters musiceerden. Een landschap. De wedstrijd bracht, links onderaan bij ten de vereniging. Alle in- heerlijk aperitiefkoncert! staat open voor iedereen. El- het normale beeld. zendingen dienen ke deelnemer mag proeven met de deelnem i n gskosten inzenden in de drie volgen- Aanspraken van de organi- tegen uiterlijk 30 juni 1986 de kategorieën: A. zwart-wit 8340ren toe te komen op het adres foto's, B. kleurfoto's en C. De organisatoren behouden Karei Verschaeren, Sport- kleurendia's. zich het recht voor de gese- straat 26 te 9170 Waas- lekteerde werken voor een munster. Voor meer inlich- Aantal inzendingen tentoonstelling te gebruiken tingen kunnen alle belang- veelzijdige verbale en ervaringen in haar omge- Elke deelnemer mag per én naar eigen keuze af te stellenden terecht bij de kategorie maximaal vier drukken in een later te ver- Hamse en Waasmunsterse solistische partijen op een nist Mare Matthijs (piano), ding garandeert meestal vooraf vastgelegd tema. Bii Dirk De Caluwé (dwars- gedegen technische vaar- schitterend: zonder de show In de prestigieuze ridderszaal van Kasteel Terlinden reikte mantische trandgevoelig- de veelzijdige verbale en ervai kuituurschepen Chris Lievens-Borms verleden zondag- heid uit en toont verder een narratieve begaafdheid van ving. voormiddag de Dirk Martensprijs uit aan Monika van stuk beleefde vrouwene- de schrijfster. Monika noemt haar boek proeven inzenden. Per kata schijnen uitgave over Som- fotografen aisookbii Roger Paemel, een veertigjarig auteur uit Poesele, een leiedorp, mancipatie. zelf een «meesterwerk» gorie wordt er een deelname beke. Alle ingezonden wer- Deleebeeck, Dorushoekie doch wonende te Boechout bij Lier. Het drama van Pam (Pama «w maar dan in de betekenis in de onkosten voor admini- ken zullen met de grootste 18 te Waasmunster Tel De nir-b- -Piet Thnmoo wQt, wordt geprojekteerd te- t mterwew afgenomen van wat we ons uit het lager stratie en terugzending ge- zorg worden behandeld, 052/47.13.59. Dirk Piet Thomas, Marcel gen de historische achter- door jurylid Lionel Deflo onderwijs van de ambach- vraagd van 50 fr On own nochtans kunnen de orva- 1962 gesticht door de toen- Janssens, Marcel Wauters, grond van wat in Vlaande- toonde de auteur zich ook ten herinneren met «leer- hunnen de orga mali ge schepen Bert Van Frans-Jos Verdoodt en Lio- ren gebeurde tijdens we- rad van tong. Vaak maaide ling, gezel en meester» Hoorick die 20 jaar later met nel Delflo - de prijs toe te reldoorlog H meer bepaald 2» het gras onder de voeten Haar boek is geen ki««o<»irA (F. Van Gendt) zijn «In Tegenstroom» er kennen aan Monika van dan aan de Leie (Vinkt). van haar interviewer weg in roman. Dergelijk boek is Doohter van Boon zelf laureaat zou van wor- P«fmel voor haar .Venna- De jury waardeert het boek een zeer spitante taal waar- geen weerspiegeling van Niettegenstaande haar ap- den, is een reeds zeer ge- ledijde vaders». Dit dan als als een kaleidoskope fami- hij de aanwezigen aan haar het huidige wereldbeeld preciatie voor Aalstenaar geerde «prijs». Financieel synthese van wat de liekroniek teruggaand naar lippen hingen. zegt Monika. Louis-Paul Boon, wil Muni- nog met weinig envergure schrijfster inderdaad kan de tweede wereldoorlog Martensprijs, in Het zou tot stand gekomen ka alleszins geen doohter alhoewel opgetrokken van en van de hteraire kwalitei- doch uitrekkend naar het Uit het lange gesprek ont- zijn in 80 schokken. Dat ze van hem worden genoemd. jaar 2021. Briljant en houden we graag dat er al- haar boek liet uitgeven in Evenmin van Paul de Wis- 15.000 naar 20.000 fr. Vol- ten die reeds bleken uit haar rrdt eohtep werk- ,1^ boeiend door de levendig- leszins enige korrellatie be- Nederland is het gevolg van pelaere of van om het even 50.000 fr. Deze prijs wordt Met «De vermaledijde va- heid waarmede heel wat da staat tussen het leven van de de situatie waarbij er hier wie. «De ben om zo 1 afwisselend toegekend voor ders» brengt Monika na kumenten werden ver- auteur en de inhoud van geen Vlaamse literaire uit- kollektief verwerkt», poezie proza en essay en «Amazone met blauw voor- werkt. «De vermaledijde vaders» al gaven meer zijn. Wat er nog Monika zet zich wel af tegen deze keer gmg het over hoofd», «De Confrontatieen Dat zowat alle stijlen en taal- wil het uiteraard geen bia is dependeert inderdaad van «de Heren» wegens hun P^S&' Marguerite» een stuk sub- niveaus naast elkaar ge- grafie zijn. Ze schrijft wel onze noorderburen. machtwellust, ook in hun «De vermaledijde vaders» jektieve geschiedschrij- bruikt werden demonstreert uit eigen belevenissen of uit relaties met anderen of Unaniem besliste de jury ving, spreekt een neo-ro- Aalst. Monika Van Paemel ondertekende het gastenboek, (a) Aalst. Monika Van Paemel luistert aandachtig naar de laudatio, (a) vrouwen. Haar boek is niet hoofdtema's van «De verma- bedoeld als een pamflet voor ledijde vaders» samen dan de vrouwenbeweging, met het oorlogsgebeuren Daarvoor heeft ze voor an- Wel vindt ze dat de tijd van dere media reeds heel wat «Küche, Kirche en Kinder» gedaan. Ze schrijft immers voor de dames voorbij is en niet specifiek voor de vrou- dat ze zich beter niet langer wen maar wel voor ia blijven installeren in hun dereen. slachtofferrol. Wel vormt de strijd tegen LH «de Heren» een van beide Woensdag 19 maart wordt Marcel Maeyer, in het mu- in zaal Select aafi de Park- seum van Schone Kunsten laan in Sint-Niklaas de film daar. Men reist in de namid- "Permeke" van Henri dag af. Marcel (De) Maeyer Storck en Patrick Conrad is Sint-Niklazenaar van ge- vertoond, om 20ul5. Leden boorte (1920). Hij stelde in van de Wase Kunstkring vrijwel alle belangrijke Eu- kunnen de projektie van dit ropese steden tentoon, "dokudrama" tegen gunstta- Zaterdag 12 april trekt de rief bijwonen. Wase Kunstkring naar Pa- Vrijdag 21 maart houdt rijs. Er zijn tot nu toe zo'n de Wase Kunstkring een ga 130 mensen ingeschreven, zellig samenzijn in zaal er kunnen nog een twintig- Nectar aan de Driekonin- tal mensen mee naar de genstraat 156 in Sint-Ni- lichtstad. De reis voor 17 klaas, vanaf 19 u. Dia's mei naar Den Haag is over Wase kunstenaars volzet, worden dan geprojekteerd, Wie meer informatie over er is ook een etentje voor- een en ander wenst belt naar z*en- nummer (03)776.22.38 van Zaterdag 29 maart gaat A. Daelman, Fabiolapark men in Antwerpen kijken 509 in Sint-Niklaas. naar de retrospektieve rond (w.v.)

De Voorpost | 1986 | | pagina 43